Профиль

av edge

av edge

Украина, Харьков

Рейтинг в разделе:

Важные заметки

100 років тому...

3 квітня (16 квітня за сучасним стилем) 1917 р на Фінляндський вокзал в Петрограді прибув перший поїзд (з трьох), в якому група революціонерів на чолі з В.І.Ульяновим (Леніним) приїхала з нейтральної Швейцарії (через Німеччину-Швецію-Фінляндію) до Росії поглиблювати "Лютневу" (Другу) російську революцію.
-------------------------------------------------------------------------------
Перші звістки про перемогу Лютневої революції в Росії Володимир Ілліч Ульянов (Ленін) отримав 15 березня 1917 року, перебуваючи в Цюріху (Швейцарія). Ленін обмірковує умови проїзду через Англію. Але англійська влада на це дозвіл не дала.
За дорученням Леніна і Зінов'єва, Платтен представив німецькому міністру Ромбергу умови, на яких емігранти згодні зробити проїзд територією Німеччини:
1. Я, Фріц Платтен, керую за свою повну особистою відповідальністю переїздом через Німеччину вагона з політичними емігрантами і легальними особами, які бажають поїхати в Росію.
2. Вагон, в якому слідують емігранти, користується правом екстериторіальності.
3. Ні при в'їзді до Німеччини, ні при виїзді з неї не повинна відбуватися перевірка паспортів або особистостей.
4. До поїздки допускаються особи абсолютно незалежно від їх політичного спрямування і поглядів на війну і мир.
5. Платтен набуває для виїжджаючих потрібні залізничні квитки за діючим тарифом.
6. Поїздка повинна відбуватися по можливості безупинно в безпересадочних поїздах. Виключаються випадки вихіду з вагона за наказом, а також вихід з нього за власною ініціативою. Не повинно бути перерв при проїзді [територією Німеччини] без технічної потреби.
7. Дозвіл на проїзд дається на основі обміну виїжджаючих на німецьких і австрійських полонених та інтернованих в Росії. Посередники ... зобов'язуються агітувати в Росії, особливо серед робітників...
8. Можливо найкоротший термін переїзду від швейцарського кордону до шведського...
Через два дні німецький уряд дав беззастережну згоду. Німецькою владою було поставлено лише такі умови проїзду: 1) максимальне число виїжджаючих не повинно перевищувати 60 осіб, 2) два пасажирських вагони другого класу будуть стояти напоготові в Готмадінгене.
День від'їзду був призначений німецькою владою на 9 квітня. Група бажаючих їхати через Німеччину станом на 1 квітня складалася всього 10 чоловік. За кілька днів маленька група від'їжджаючих зросла до 32 осіб.
Згідно розкладу поїзд відійшов від вокзалу в Цюріху о 3 год. 10 хв.
Леніна і його супутників супроводжували двоє офіцерів німецького Генерального штабу: капітан фон Планец і лейтенант фон Бурінг.
У Засніц емігранти пересіли на пасажирський пароплав «Королева Вікторія» на якому прибули до Швеції.
"У Треллеборг ми зробили приголомшливе враження. Ганецький замовив для всіх нас вечерю, якій передували за шведським звичаєм закуски. Наша голота, яка в Швейцарії звикла вважати оселедець обідом, побачивши величезний стіл, заставлений безліччю закусок, накинулася як сарана і вичистила все до кінця сильно здивуваши цим кельнерів, які до цього часу звикли бачити за закусочним столом тільки цивілізованих людей ...", - згадував Карл Радек .
Залізницею з Мальме емігранти приїхали вранці 13 квітня в Стокгольм.
13 квітня в 18 год. 37 хв. емігранти виїхали зі Стокгольма в Росію через Фінляндію.
«Торнео. Пам'ятається, це було вночі. Переїзд по замерзлій затоці на санях. Довга вузька стрічка саней. На кожних санях по дві людини ... », - писав Зінов'єв.
В. І. Ленін з Торнео, послав М. І. Ульянової та в газету «Правда» дві телеграми, з яких революційний Петроград дізнався про приїзд емігрантів.
16 квітня 1917 року (за нині діючим стилем) Ленін і його супутники приїхали в Петроград і були зустрінуті трудящими. Керенський А.Ф. надіслав на вокзал броньовик з башти якого В.І.Лнін звернувся з промовою до зустрічаючих.
НА ФОТО: 1) Фінляндський вокзал за часів СРСР; 2) зустріч емігрантів; 3 та 4) паровоз, який привів потяг з емігрантами до Петрограда; 5) бронеавтомобіль на який видерся Ленін для виголошення промови.

Що ми святкуємо 8-го березня? (початок)


«Свято 8-е Березня» нерозривно пов'язане з іменами Клари Цеткін і її подруги Рози Люксембург.

Клара Цеткін (Айсснер), народилася 5 липня 1857 року в саксонському місті Відерау в родині німця (наймита-поденника, який згодом почав працювати вчителем парафіяльної сільської школи) Готфріда Айсснера і Жозефіни (уродженої Вітале). Освіту здобувала в приватному педагогічному навчальному закладі в Лейпцигу. У 1882 році вона переїхала в Париж, де в цей час перебував висланий з Німеччини Йосип Цеткін. З листопада 1882 року Клара і Йосип стали жити разом в крихітній квартирці на Монмартрі. В цей же час Клара змінила прізвище на Цеткін. У Парижі у подружжя народилися двоє синів: Максим (1883-1965) і Костянтин (1885-1980). Жили важко. Йосип отримував копійки за статті в газетах. Клара давала уроки і прала білизну. У 1889 році Йосип Цеткін помер від туберкульозу. У 1897 році, коли Кларі було сорок років, вона закохалася в студента Академії мистецтв художника Георга Фрідріха Цунделя, який був молодший за неї на 18 років. Незабаром вони одружилися. У 1914 році подружжя розлучилося. Приводом стало різне ставлення до Першої світової війні. Клара Цеткін виступала проти імперіалістичної війни, а Георг записався добровольцем до армії. Тільки в 1928 році, коли Кларі йшов 71 рік, вона погодилася на розлучення. Ставши вільним, художник відразу одружився зі своєю давньою обраниці Паульо Бош, донькою засновника електротехнічного концерну Роберта Боша.
Померла Клара Цеткін в СРСР 20 червня 1933 с.Архангельское (під Москвою).
Normal 0 false false false RU X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Обычная таблица"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;}