Про співтовариство

Тут об’єднуються ті, хто любить свій Край. Ми писатимемо тут про це. Будемо розміщувати цікаві фото, обговорювати проблеми сьогодення.

Увага! Учасником співтовариства може стати блогер, який пише на українську тематику.

Топ учасників

Вид:
короткий
повний

Ми любимо тебе, Україно!

День Конституції України

На шляху до Конституції: історія української демократії від Пилипа Орлика до наших днів28.06 14:53
Конституції України різних епох

28 червня Україна відзначає День Конституції. Рівно 21 рік тому Верховна Рада, пропрацювавши майже добу, прийняла Конституцію незалежної України. Треба сказати, що це далеко не перша спроба прийняти основний закон в наших краях. Але по невблаганній волі Історії кожен раз текст Конституції з'являвся занадто пізно, коли країна припиняла своє існування. Давайте ж згадаємо спроби України стати суверенною державою в різні історичні епохи.

Конституція Пилипа Орлика

«Пакти й конституції Законів и вольностей Війська Запорозького» - відомий документ, який часто називають першою конституцією нового часу. Варто відразу обмовитися, що суперечка про те, чий же основний закон був першим, ведуться вже не перше десятиліття. У нас прийнято вважати, що першим був Орлик. Литовці і поляки люблять згадувати Три литовських статути, за якими жила Річ Посполита. А ось англійці і американці вважають першим конституційними актами Instrument of Government 1653 року і Fundamental Orders of Connecticut 1639 року.

По суті справи, суперечка ця сенсу не має. На рубежі XVII і XVIII століть у багатьох розвинених країнах почали з'являтися законодавчі актів, які сміливо можна вважати конституціями того часу. Важливим є те, що серед української козацької старшини були досить освічені і прогресивні люди, які опинилися на вістрі юридичної та політичної думки. На жаль, їх конституція так ніколи і не запрацювала.

Документ був складений в 1710 році, і проголошував державу на території сучасної України під протекторатом шведського короля Карла XII. Карл навіть встиг дати свою згоду, але в підсумку програв Північну війну з Росією, і Україна була захоплена військами Петра I.

Після поразки сам Пилип Орлик подорожував по Європі в пошуках союзників для війни з Росією. Але підтримки так і не знайшов. До речі, незважаючи на чутки, що французький аеропорт Орлі названий на честь відомого козака, це не так. Місцевість Орлі була там і раніше, а назва має давньоримські корені.

Сама Конституція була на той момент і правда передовою. Наприклад, вона передбачала поділ влади не три гілки: законодавчу, виконавчу і судову. А також обмежувала владу гетьмана за допомогою демократичних важелів.

На жаль, документ так і залишився пам'ятником юридичної думки в Україні початку XVIII століття. Перша спроба створити європейську Україну провалилась.

Конституція УНР

Ще один основний закон, який толком так і не встиг почати працювати. Конституція УНР була прийнята 29 квітня 1918 року в останній день існування Центральної Ради.

Це була передова і дуже демократична конституція, яка передбачала існування парламентської республіки, місцеве самоврядування та повний комплекс демократичних прав і свобод. Селянам цей акт обіцяв довгоочікувану земельну реформу.

Проте, Центральна Рада запізнилася. У той же день генерал Павло Скоропадський здійснив державний переворот за підтримки німецьких інтервентів. У своїй «Грамоті до всього українського народу» він проголосив розпуск Ради і скасування всіх прийнятих нею законів, в тому числі і Конституції.

Гетьман не затримався надовго і вже до кінця року був повалений Симоном Петлюрою. Наступні три роки в Україні палала громадянська війна, ускладнена численними інтервенціями більшовиків, поляків та інших бажаючих отримати ласий шматочок. Конституція незалежної України знову залишилася тільки на папері.

Радянські конституції

УРСР за всю історію свого існування жила за чотирма різними радянським конституціям. З них певний інтерес представляє тільки найперша - 1919 року. Адже три наступних були суто декларативними, враховуючи повну залежність країни від Москви.

А ось в 1919 році все ще було не так однозначно. На III Всеукраїнському з'їзді рад право голосу мали не тільки більшовики, але і боротьбисти з лівими есерами. Їх проект конституції був набагато демократичнішим, ніж більшовицький. Наприклад, вони вимагали прибрати пункт про диктатуру пролетаріату і додати статтю про повну рівність націй.

На жаль, більшовики, маючи більшість голосів, відхилили всі пропозиції.

Висновки

Численні спроби прийняти свою демократичну конституцію свідчать про те, що українці давно хотіли жити за сучасними прогресивними принципами і законами. На жаль, кілька разів вітер історії розгортав вітрила в іншу сторону.

Саме тому, незважаючи на всі недоліки сучасної України, святкувати День Конституції необхідно. Конституція 1996 року - це живе свідчення того, що ніколи не треба опускати руки. І тоді результат не змусить себе чекати.

Автор матеріалу: 
Митя Раевский

Анна Ярославна визначилаглибину українсько-французьких відносин

Макрон: Анна Київська - приклад глибини відносин з Україною
26.06.2017
Президент Франції підкреслив історичну глибину українсько-французьких відносин

Макрон: Анна Київська - приклад глибини відносин з Україною


Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що королева Франції Анна Ярославна була важливою фігурою для українсько-французьких відносин. Про це Макрон сказав на спільній прес-конференції з президентом України Петром Порошенком.

"Ми дуже детально говорили про наші двосторонні відносини , про ситуацію в цілому. Перш за все, повинен сказати вам, що між нашими країнами дуже давні відносини, дуже глибока історія. І ви цьому присвятили деякий час сьогодні, щоб віддати належне Анні Київській. Ви показали, наскільки важлива ця історія ХІ століття, дуже давня, наскільки глибоко вкорінені наші давні відносини", - сказав Макрон.

В травні 2017 року під час зустрічі з Макроном президент країни-агресора РФ  Володимир Путін назвав Ярослава Мудрого "нашим великим князем". Путін заявив, що французько-російські відносини нібито почалися з одруження Анни Ярославни, молодшої дочки Ярослава Мудрого, з Генріхом I в 1051 році.

Довідка. Ярослав Володимирович (Мудрий) - великий князь Київської Русі. У 1026 році разом з братом Мстиславом поділив Русь по руслу Дніпра - правобережжям разом з Києвом правил Ярослав, лівобережжям разом з Черніговом - Мстислав. Після смерті брата, Ярослав в 1036 році став одноосібним правителем Київської Русі. За видатні реформи і досягнення був названий Мудрим. Помер у Вишгороді (нині - район Київської області, Україна). Похований у Софійському соборі в Києві. Фактично князь правив в сучасних кордонах нинішньої України з охопленням до Новгорода. Москва була заснована тільки через 100 років. Перша згадка про Москву датується 1147-м роком. Одна з перших згадок Києва датована 482-м роком.


Закрити кордон України з РФ вже!

Вбивство командира спецназу в Києві: всі подробиці
27.06.2017

Сьогодні вранці, 27 червня, близько 08:10 у Солом'янському районі Києва під час руху вибухнув легковий автомобіль Mercedes. Інцидент стався на перетині вулиць Солом'янської та Механізаторів.




Вбивство командира спецназу в Києві: всі подробиці

У Києві сьогодні у результаті вибуху автомобіля загинув командир спецназу Головного управління розвідки Міноборони Максим Шаповал. Правоохоронці розслідують подію як теракт. У МВС не виключають, що до вбивства військового можуть бути причетні російські спецслужби. Всі відомі деталі на цей момент - в матеріалі LIGA.net.

Командиру було 39 років. Потужність вибухівки - близько 500 г в тротиловому еквіваленті. Частини машини розлетілися в радіусі 100 метрів



За словами очевидців, вибух був такої сили, що його почули на сусідніх вулицях. Частини машини розлетілися в радіусі 100 метрів.

Вибух зафіксувала камера відеоспостереження. На кадрах видно спалах,
клуби диму, що піднімаються вгору і уламки, які розлітаються.

Богдан Гордасевич: Подібне вбивство офіцера - керівника контрозвідки СБУ Донецької області сталося десь півроку тому в Маріуполі, але з цього підриву стає зрозуміло, що належних висновків не було зроблено. Військові такого рівня під час війни повинні жити у воєнних містечках під охороною, а не приватно!

Огляд ЗМІ за 26 червня 2017 в Україні

Огляд ЗМІ за 26 червня 2017



ВИСНОВКИ.

26 червня відбулася офіційна зустріч Президента України Петра Порошенка із Президентом Франції Еммануелем Макроном. Головною темою зустрічі стало питання стабілізації на Сході Україна та подальша робота «нормандської четвірки». Еммануель Макрон підтвердив, що Франція вважає саме РФ агресором на Донбасі та не визнає анексії Криму. Головною новиною стало те, що Еммануель Макрон заявив, що має власний мирний план щодо Донбасу, проте його деталі не були названі. Експерти вважають, що «мирний план Макрона», або «формула Макрона» (як її назвав Петро Порошенко), є, по суті, тими самими Мінськими домовленостями, адже першими пунктами «дорожньої карти» даного плану мають бути безпекові пункти, які б забезпечили припинення бойових дій на Донбасі. «Я б хотів, щоб спочатку були на папері викладені попередні умови, які потрібно виконати, зусилля, яких мають докласти сторони», – заявив Еммануель Макрон. «Мені дуже подобається підхід пана президента, орієнтований на результат, конкретний, практичний і без зайвих розмов», – зазначив з цього приводу Петро Порошенко. Сама зустріч лідерів «нормандського формату» має відбутися у кінці червня – на початку липня. Перед зустріччю планується проведення консультацій представників від України та Франції. Еммануель Макрон також наголосив, що для моніторингу ситуації на Донбасі там працює місія ОБСЄ, яка і має надати відповідь про стан ситуації. Петро Порошенко заявив, що Україна готова реалізовувати Мінські домовленості, зокрема, відвести озброєння, але при цілодобовій присутності спостерігачів від ОБСЄ.

Політолог Вадим Карасьов вважає позитивною інформацію про «мирний план Макрона». На думку експерта, це означає те, що «нормандська четвірка» буде налаштована на мирне вирішення конфлікту. «Є ситуація “ні війни, ні миру”, якій придумали назву “гібридна війна”, і яка може тривати безкінечно і висмоктує останні ресурси. Чи може це довго продовжуватися? Можливо, хтось на цьому заробляє, але країна на цьому втрачає», – підсумовує політолог. Політолог-міжнародник Георгій Кухалейшвілі зазначає, що Франція на чолі із Еммануелем Макроном проводить активну міжнародну політику, зокрема, щодо Сирії. При цьому, позиція Франції щодо Сирії відрізняється як від позиції США, так і від позиції Росії. Макрон заявив журналістам, що відсторонення від влади президента Сирії Башара Асада не є гарантією врегулювання конфлікту, принаймні доти, доки не буде легітимного спадкоємця. Макрон вважає, що головним пріоритетом Франції в Сирії є боротьба з тероризмом, і для цього треба співпрацювати з усіма країнами, включаючи Росію. Георгій Кухалейшвілі вважає, що сирійський конфлікт — це своєрідний полігон для демонстрації французьких зовнішньополітичних ініціатив. Як нове обличчя у світовій політиці Макрон прагне напрацювати для Франції авторитет незалежного гравця і провідника інтересів ЄС на Близькому Сході.

Дані опитування, проведеного соціологічною групою “Рейтинг”, свідчать, що завершення АТО з повним відновленням української влади на всьому Донбасі підтримують 40% українців. Лише 12% опитаних громадян України схвалюють відділення Донбасу від України, 18% респондентів виступають за надання ОРДЛО статусу суб’єкту федерації у межах України. Дещо гірша ситуація із позицією українців щодо Криму. Більше половини респондентів вважають, що Україна має використовувати всі можливості для повернення Криму до складу України, чверть вважають, що треба змиритися з переходом Криму до складу Росії, близько 20% – не визначились. Петро Порошенко заявив, що він вірить, що Крим невдовзі знову стане вільним. На думку директора програми “Національна безпека і оборона” Українського інституту майбутнього Тараса Березовця, повернення Криму в Україну може зайняти більше ніж чверть століття.

Самопроголошена влада так званої “ЛНР” визнала, що не може продати свої товари в Росії. «У зв’язку з переорієнтацією ринків збуту на Росію, підприємства зіткнулися з деякими проблемами. Буває так, що товар виїжджає з ЛНР, доходить до замовника, а той від нього відмовляється», – йдеться в повідомленні прес-центру так званого “державного митного комітету” терористичної організації “ЛНР”.

Голова представництва ЄС у Ватикані, колишній посол Євросоюзу в Україні Ян Томбінський констатує, що українське питання практично відсутнє в світовому порядку денному. «Вам (Україні) потрібно знайти методи, як зв’язати те, що відбувається в Україні, з тими великими проблемами і показати, що Україна може бути частиною рішення, а не частиною проблем,» – вважає Ян Томбінський.

Група ЄНП у ПАРЄ висловила недовіру Аграмунту, який є висуванцем від їх групи. Після цього, 29 червня ПАРЄ може внести зміни до регламенту організації, що надасть можливість звільнити з посади президента асамблеї Педро Аграмунта. «Європейська правда» повідомляє, що за даними джерел із Страсбурга, Педро Аграмунт не має наміру йти у відставку, порушуючи при цьому умови домовленостей 30 травня (тоді Аграмунт пообіцяв подати заяву про відставку в разі висловлення на його адресу недовіри з боку групи ЄНП). “Аграмунт взяв курс на розвал ПАРЄ. Криза все глибше. Росія аплодує”, – написав постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба у Twitter. Також 26 червня у ПАРЄ створили зовнішній орган з розслідування фактів корупції в організації, зокрема, щодо конфлікту із Аграмунтом.

Голова правління Приватбанку Олександр Шлапак подав у відставку. У заяві прес-служби банку зазначається, що «Олександр Шлапак виконав у повній мірі поставлені завдання щодо стабілізації ситуації в банку та проведення аудиту фінансового стану Приватбанку». З огляду на це, Шлапак планує “завершити антикризову каденцію на посаді Голови Правління”. НБУ повідомляє, що незалежний аудитор «Приватбанку» Ernst& Young підтвердив низьку якість кредитного портфелю банку. Згідно з фінансовою звітністю установи станом на 31 грудня 2016 року, підтвердженої аудиторами EY, у 2016 році резерв на знецінення кредитів юридичним особам було збільшено на 155.9 млрд гривень. Більше того, аудитори визначили потребу у доформуванні додаткового резерву ще на 10 млрд грн. Міністр фінансів Олександр Данилюк повідомив, що статутний капітал «Приватбанку» буде збільшений на суму до 38,565 мільярда гривень за допомогою облігацій державної позики. «На першому етапі передбачається випуск ОВДП на суму 22,5 млрд грн,» – повідомив Олександр Данилюк. На “Приватбанк” подано позовів до суду на загальну суму 9 мільярдів гривень.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що ДФС залишиться у структурі Мінфіну. Експерти зазначають, що поки в.о. голови ДФС є Мирослав Продан, то фактичним керівником є Кабмін, а не Мінфін. Міністр фінансів Олександр Данилюк неодноразово відзначав, що ДФС практично ігнорує Мінфін, зокрема, при відстороненому голові ДФС Романі Насірові, якому 26 червня Суд продовжив на 2 місці запобіжний захід.

ТОП-5 РЕЗОНАНСНИХ НОВИН ДОБИ: ПОЛІТИКА, ЕКОНОМІКА.

    Порошенко заявив, що задоволений переговорами із Макроном: «Ми отримали 100% підтримки» (242 публікації у ЗМІ)
    У Кремлі запанікували через плани США дати зброю Україні (121 публікація у ЗМІ)
    Прокурор: якщо Янукович не з’явиться на засідання 29 червня, слід розглядати справу заочно (відео) (65 публікацій у ЗМІ)
    Гужву відмовились випускати з СІЗО, попри внесення за нього застави (47 публікацій у ЗМІ)
    Запобіжний захід для Р. Насірова суд продовжив до 25 серпня (44 публікації у ЗМІ)

МІЖНАРОДНА ПОЛІТИКА ТА УКРАЇНА.

Президент Франції Еммануель Макрон заявляє, що агресором на сході України виступає РФ і це є загальновідомим фактом. “Агресія надходить із Росії, тобто агресором є не Україна. Також ми визнаємо, що анексія Криму є незаконною, значить, ми всі знаємо, хто розпочав війну і хто створив цю ситуацію і в якій ситуації ми перебуваємо”, – сказав Е. Макрон на спільному з президентом України Петром Порошенком брифінгу в Парижі в понеділок.

Проекти рішень “Нормандського формату”, які можуть отримати назву “формула Макрона”, можуть стати планом деокупації Донбасу, заявляє президент України Петро Порошенко. “Мені дуже подобається підхід пана президента, орієнтований на результат, конкретний, практичний і без зайвих розмов. Наші домовленості, що ми покладемо на папір проекти можливих рішень “Нормандського формату”, можливо вони будуть називатися “формула Макрона”, але ми зможемо пред’явити суспільству план досягнення миру і деокупації сходу України”, – сказав П. Порошенко в понеділок у Парижі на спільній з президентом Франції Емманюелем Макроном прес-конференції у рамках робочого візиту до Франції.

Президент України Петро Порошенко заявив про домовленість з президентом Франції Емманюелем Макрона провести консультації для підвищення ефективності зустрічі в Нормандському форматі. “Ми домовилися про те, щоб провести консультації і погодити позиції, щоб підвищити ефективність можливої зустрічі у Нормандському форматі. Нам не потрібні багатогодинні переговори. Ми впевнені, що мають бути якісно підготовлені документи, затвердження яких має принести мир”, – сказав він.

Зустріч лідерів України, Франції, Німеччини та РФ відбудеться наприкінці червня – на початку липня поточного року, заявляє президент Франції Еммануель Макрон. “Стосовно дати (зустрічі – ІФ), її обговорюють. Це буде десь між кінцем червня – початком липня. Зараз ми вчотирьох у найближчі години вирішуватимемо із учасниками”, – сказав Е.Макрон у понеділок у Парижі на спільній з президентом України Петром Порошенком прес-конференції у рамках робочого візиту глави Української держави до Франції.

Франція готова до нової зустрічі лідерів Нормандського формату (Україна, Франція, Німеччина, РФ), на якій мають бути напрацьовані нові передумови для врегулювання ситуації на сході України, заявляє президент Франції Емманюель Макрон. “Я хотів би відзначити, що Франція готова продовжити зусилля в Нормандському форматі і ми готові провести нову дискусію в рамках Нормандського формату”, – сказав Е. Макрон у понеділок у Парижі на спільній з президентом України Петром Порошенком прес-конференції у рамках робочого візиту глави української держави до Франції. “Ми налаштовані продовжити Мінський процес… Ми підтримуємо ідею щодо активної співпраці саме в Нормандському форматі із залученням ОБСЄ. Це те, що я пропонував всім сторонам”, – додав президент Франції.

Президент Франції Емманюель Макрон хоче отримати доповідь спецмісії ОБСЄ про реальну ситуацію на кордоні України і РФ. “Ми б хотіли під егідою ОБСЄ отримати чітку доповідь про те, що відбувається на кордоні, адже з різних сторін звучить різна інформація”, – сказав він у понеділок у Парижі на спільній з президентом України Петром Порошенком прес-конференції в рамках робочого візиту глави української держави.

Президент України Петро Порошенко наголошує, що Україна готова повністю виконувати Мінські угоди і розводити сили від лінії розмежування на Донбасі за умови постійної присутності спостерігачів ОБСЄ у точках розведення. “Україна готова неухильно виконувати всі пункти Мінських угод, і позиції із розведення сил ми також готові виконувати за умови, що буде забезпечено присутність ОБСЄ 24 години на добу і 7 днів на тиждень на точках розведення”, – сказав він у понеділок у Парижі на спільній прес-конференції з президентом Франції Емманюелем Макроном.

Президент України Петро Порошенко під час візиту до Франції обговорив із прем’єр-міністром Французької Республіки Едуардом Філіппом розвиток торговельно-економічного співробітництва та проекти у сфері відновлювальної енергетики. Як повідомляє в понеділок прес-служба президента України, співрозмовники домовилися активізувати діяльність Українсько-французької міжурядової комісії з питань економіки. “Петро Порошенко та Едуард Філіпп обговорили перспективи виходу французьких компаній на український ринок для розвитку відновлювальної енергетики. Глава держави звернув увагу прем’єр-міністра Франції на загрози, що спричинить для енергетичної безпеки Європи реалізація проекту газопостачання «Північний потік-2»”, – йдеться в повідомленні.

Процедуру ратифікації угоди про асоціацію Україна-ЄС буде повністю завершено в липні поточного року, заявляє президент України Петро Порошенко. “Можу сказати вам ще одну приємну новину, що в липні місяці процедура ратифікації буде завершена. Не залишилося ніяких політичних рішень. І на саміті Україна-ЄС, який відбудеться в липні, ми будемо святкувати завершення ратифікації”, – сказав П. Порошенко в інтерв’ю українським телеканалам, показаному ввечері в неділю.

Повернення Криму в Україну може зайняти більше ніж чверть століття, вважає директор програми “Національна безпека і оборона” Українського інституту майбутнього (UIF), засновник проекту Free Crimea Тарас Березовець. “Необхідно дивитися правді в очі й погодитися, що повернення Криму в короткій перспективі не відбудеться. Ймовірність повернення Криму в перспективі до десяти років близька до нуля, (повернення Криму – ІФ) від 10 до 25 років – імовірність такого сценарію дещо вища. Найбільш реалістичний сценарій – це 25+ років, якщо не враховувати якихось форс-мажорних сценаріїв”, – заявив Т. Березовець під час презентації доповіді “Крим: три роки окупації” в Києві в понеділок.

ВІДСТОРОНЕННЯ ПЕДРО АГРАМУНТА.

Парламентська асамблея Ради Європи в четвер може внести зміни до регламенту організації, що надасть можливість звільнити з посади президента асамблеї, стверджує народний депутат України, члени делегації Верховної Ради в ПАРЄ Георгій Логвинський. “З’явилася доповідь, що дозволяє вже в четвер внести зміни до регламенту і зняти з посади президента. Спроба зняти це питання з порядку денного провалилася з перевагою в один голос, здогадайтеся чий”, – написав Г. Логвинський.

Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Педро Аграмунт попередив колег у вузькому колі, що він не має наміру йти у відставку. Цю інформацію підтвердили кілька джерел “Європейської правди” у Страсбурзі. Таку заяву він зробив у неділю на зустрічі керівництва Європейської народної партії. Таким чином, президент ПАРЄ порушив домовленість, досягнуту та офіційно проголошену на зустрічі керівних органів асамблеї в Празі 30 травня. Як повідомлялося, тоді Аграмунт пообіцяв подати заяву про відставку в разі висловлення на його адресу недовіри з боку групи Європейської народної партії.

Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Педро Аграмунт поглиблює кризу в організації, щоб її розвалити. Про це у Twitter написав постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба. “Аграмунт взяв курс на розвал ПАРЄ. Криза все глибше. Росія аплодує”, – написав він.

В Парламентській асамблеї Ради Європи створили зовнішній орган з розслідування фактів корупції в організації, до якого увійшли три авторитетних судді з Великої Британії, Франції та Швеції. Рішення було ухвалено в понеділок в Страсбурзі в рамках пленарного засідання ПАРЄ за результатами обговорення доповіді депутата від Нідерландів Тіні Кокса. На початку своєї доповіді він заявив, що “радий відзначити процес з двох питань, які винесені на розгляд Асамблеї Ради Європи”. “Я говорю про необхідність організувати незалежне зовнішнє розслідування заяв про корупцію на адресу членів нашої Асамблеї та конфлікт, який винесений на розгляд (через президента Педро Аграмунта). Щодо корупції, то, ухвалюючи звіт, Асамблея затвердить склад зовнішньої групи щодо розслідування, якій було запропоновано розглянути питання корупції деяких членів”, – вказав Кокс.

СИТУАЦІЯ НАВКОЛО ПРИВАТБАНКУ.

Голова правління націоналізованого Приватбанку Олександр Шлапак подав у відставку. Про це повідомила прес-служба банку. “Олександр Шлапак виконав у повній мірі поставлені завдання щодо стабілізації ситуації в банку та проведення аудиту фінансового стану Приватбанку й найближчим часом планує завершити антикризову каденцію на посаді Голови Правління”, – йдеться в тексті повідомлення. Відповідну заяву може бути розглянуто наглядовою радою в кінці липня. “Шлапак найкращим чином виконав завдання, які ставились перед ним урядом та наглядовою радою на момент призначення, і може… залишити банк з упевненістю в його подальшому розвитку”, – повідомили в прес-службі.

Незалежний аудитор ПАТ КБ “Приватбанк” Ernst& Young підтвердив низьку якість кредитного портфелю банку. Про це йдеться на офіційному сайті НБУ. Згідно з фінансовою звітністю установи станом на 31 грудня 2016 року, підтвердженої аудиторами EY, у 2016 році резерв на знецінення кредитів юридичним особам було збільшено на 155.9 млрд гривень. Більше того, аудитори визначили потребу у доформуванні додаткового резерву ще на 10 млрд грн, що у результаті призвело до від’ємного значення балансового капіталу ПАТ КБ “Приватбанк” в 882 млн гривень станом на кінець 2016 року. Аудитор не підтвердив фінансові результати та грошові потоки банку через те, що не зміг отримати достатні аудиторські докази відносно періоду, в якому відбулося знецінення кредитів та авансів клієнтам. Такий висновок свідчить про те, що фінансові проблеми в ПАТ КБ “Приватбанк” розпочалися задовго до 2016 року.

Статутний капітал Приватбанку буде збільшений Мінфіном на суму до 38,565 мільярда гривень за допомогою облігацій державної позики. Про це йдеться в постанові №443 від 23 червня. ОВДП випускаються на термін до 17 років з прибутковістю до 9,8% річних. “Докапіталізація проводиться в два етапи шляхом випуску облігацій внутрішньої держпозики. На першому етапі передбачається випуск ОВДП на суму 22,5 млрд грн. Це досить велика сума грошей, яку держава змушена внести в капітал банку для покриття збитків”, – розповів міністр фінансів Олександр Данилюк.

На ПАТ “Приватбанк” подано позовів до суду на загальну суму 9 мільярдів гривень. Про це йдеться у фінансовому звіті банку, передає FinClub. “На дату складання цієї окремої звітності проти ПриватБанку були подані позови до суду в сумі 279 млн доларів, 1,579 млрд гривень і 3 мільярди євро (це 9,043 млрд гривень за обмінним курсом на дату підписання цієї фінансової звітності)”, – йдеться в документі.

ЕНЕРГЕТИЧНА ПОЛІТИКА УКРАЇНИ.

ПАТ “Укрнафта” з 27 червня зупиняє видобуток на Анастасіївському, Рибальському, Артюхівському і Коржівському родовищах у Сумській області через непродовження спеціальних дозволів на користування надрами за ними, повідомила прес-служба компанії. “Добовий видобуток на цих родовищах становить 740 тонн нафти і конденсату, і 803 тис. куб. м газу. Наразі триває підготовка до зупинки виробництва і консервації свердловин… Від завтра припиняється газопостачання населених пунктів Малі Бубни, Бацмани, Гришине і Локня Роменського району Сумської області”, – йдеться в повідомленні.

“Атомремонтсервіс”, відокремлений підрозділ (ВП) НАЕК “Енергоатом”, почав самостійно здійснювати інспекцію ядерного палива Westinghouse (ТВЗ-W/WR) із використанням стенда інспекції та ремонту палива (СІРП). За даними прес-служби держпідприємства, “Атомремонтсервіс” уже самостійно провів дві інспекції палива, що дало змогу заощадити близько 7,5 млн грн. Зокрема, в червні 2017 року персонал ВП провів чергову інспекцію палива в обсязі восьми тепловидільних збірок ТВЗ-WR на енергоблоці №5 Запорізької АЕС. “Найближчі завдання, що ставить перед собою “Атомремонтсервіс” у цьому напрямку: доопрацювання СІРП для забезпечення можливості контролю ТВЗ-А; удосконалення конструкції стенда з вилучення сторонніх предметів із ТВЗ; проведення планових інспекцій палива на енергоблоках АЕС у період тривалих капітальних ремонтів без впливу на терміни ППР”, – зазначають у прес-службі.

Фонд державного майна включив до переліку об’єктів, що підлягають продажу в 2017 році ПАТ “Київпассервіс” і ПАТ “Криворізька ТЕЦ”. Відповідний наказ розміщено на сайті Фонду. Зокрема, до продажу пропонуються по 100% акцій товариств. Пакети акцій будуть виставлені на конкурси з відкритістю пропонування ціни. Умови продажу ПАТ “Криворізька ТЕЦ” повинні бути затверджені урядом.

ЕКОНОМІКА.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявляє, що Державна фіскальна служба (ДФС) України залишиться в підпорядкуванні Міністерства фінансів, але її реформують. “На сьогодні ми бачимо таку модель: ДФС залишається в Міністерстві фінансів. Але Службу треба перебудувати і повністю реформувати. Це має бути не каральний орган, а інтелектуальний, з серйозними і цивілізованими повноваженнями”, – цитує прес-служба Кабінету Міністрів України слова В. Гройсмана. За словами прем’єра, Фіскальна служба має підтримувати і захищати бізнес, а не створювати для нього штучні перешкоди. При цьому глава уряду вважає неприпустимим відродження ліквідованого Міністерства доходів і зборів. В. Гройсман висловив сподівання, що виконувач обов’язків голови ДФС Мирослав Продан зможе ввести нові системні зміни і сервіси для підтримки малого та середнього бізнесу.

Президент України Петро Порошенко наклав вето на закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стабілізації діяльності Державного акціонерного товариства “Чорноморнафтогаз” у зв’язку з тимчасовою окупацією території України”, яким встановлюється мораторій на стягнення заборгованості з “Чорноморнафтогазу”.

Філія “Центр забезпечення виробництва” ПАТ “Укрзалізниця” у червні провела два великі аукціони на продаж сталевого брухту на 229,04 млн гривень на електронному майданчику “Tab”. Про це пишуть “Наші гроші”. ПАТ “Інтерпайп НТЗ” виграло аукціон на 22,5 тисяч тонн сталевого брухту на суму 113,17 млн гривень. Компанія Віктора Пінчука придбала по 5,029 тисяч гривень за тону сталевий брухт №4, вид №4  – це колеса, бандажі, рами, балки залізничного рухомого складу, непридатні для подальшого використання. “Інтерпайп” є найбільшим постачальником колес для “Укрзалізниці”. Єдиним конкурентом на аукціоні був ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг”, який не зробив жодного кроку по підвищенню ціни. Відтак “Інтерпайп” виграв аукціон піднявши ціну лише на 1%. ТОВ “Метінвест-ресурс” виграл аукціон на 24 тисячі тонн сталевого брухту на суму 115,87 млн гривень. Йдеться про брухт сталевий №3 вид №3, який по 4,828 тисяч гривень придбав найбільший постачальник рейок “Укрзалізниці”.

РЕФОРМИ.

Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради новий законопроект про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо забезпечення державних фінансових гарантій надання медичних послуг і лікарських засобів. Відповідний законопроект №6604 зареєстровано в парламенті 21 червня. “Метою пропонованого проекту є приведення статей, що визначають розмежування видатків між бюджетами, у відповідність до нової моделі фінансування первинної медичної допомоги та системи громадського здоров’я”, – йдеться в пояснювальній записці до документа.

АНТИКОРУПЦІЯ.

За головного редактора інтернет-видання “Cтрана.ua” Ігоря Гужву внесено заставу, заявляє його адвокат, екс-міністр юстиції України Олена Лукаш. “Заставу за Ігоря Гужву внесла Світлана Крюкова (заступниця І. Гужви). Самого Ігоря вивезли до Лук’янівського СІЗО. Вивезли, знаючи про заставу”, – написала О. Лукаш.

Солом’янський районний суд м. Києва продовжив на два місяці запобіжний захід у вигляді застави в 100 млн грн відстороненому голові Державної фіскальної служби Роману Насірову, повідомляє “Громадське ТБ”. Таке рішення суд прийняв на засіданні в понеділок. Р. Насіров продовжить перебувати під домашнім арештом і носити електронний браслет. “Клопотання прокурора було задоволено в повному обсязі. За Насировим зберігаються вже покладені на нього зобов’язання, а також внесена за нього застава”, – цитує слова прокурора Андрія Перова “Громадське ТБ”.

Солом’янський районний суд Києва розглядатиме клопотання щодо продовження покладених обов’язків на тимчасово відстороненого голову Державної фіскальної служби Романа Насірова частково в закритому режимі. Таке рішення у понеділок ухвалив суддя Тарас Оксюта. За словами судді, засідання буде закритим для преси під час виступів захисту Насірова, які міститимуть медичну таємницю про стан здоров’я їх підзахисного.


http://uacrisis.org/ua/58030-oglyad-zmi-za-26-chervnya-2017-2

Огляд ЗМІ за 25 червня 2017

Огляд ЗМІ за 25 червня 2017



ВИСНОВКИ.

ЗАХІДНІ ПАРТНЕРИ УКРАЇНИ.

П. Порошенко назвав свій візит до США – історичним. Питання постачання США оборонної зброї Україні може бути вирішене до жовтня, в межах поточного бюджету, повідомив П. Порошенко в інтерв’ю, присвяченому підсумкам його візиту до США. Крім того, Порошенко анонсував візит міністра оборони США Джеймса Маттіса до України протягом 2—3 місяців і висловив сподівання, що протягом цього часу будуть підписані “оборонні” угоди. Він також розповів, що Маттіс під час зустрічі в Пентагоні заявив, що США пишаються українськими Збройними Силами. На думку Порошенка, в Конгресі США існує повна підтримка санкцій проти РФ за невиконання Мінських угод. Крім того, США продемонстрували Україні повну підтримку в питанні санкцій проти РФ за Північний потік-2.У липні Україну відвідають президенти Європейського Парламенту та Європейської Комісії Дональд Туск і Жан-Клод Юнкер. Крім того, у Києві очікують генеральних секретарів НАТО й ООН Йенса Столтенберга та Антоніу Гутерреша, візити яких також заплановані на липень.

На цьому тлі, російські медіа поширюють інформацію про те, що зустріч президентів США і Росії Дональда Трампа і Володимира Путіна під час саміту G20 в Гамбурзі 7-8 липня опинилася під питанням. Сторони фактично згорнули контакти з її підготовки після того, як у США затвердили закон про розширення санкцій відносно Росії. Широкого резонансу в експертних колах набула стаття Володимира Горбуліна, директора Інституту стратегічних досліджень про те, що відповідь Заходу на гібридну загрозу демократичному світовому устрою, яка походить від Росії, має лінійний та передбачуваний характер, що робить її неефективною.

ПЛАН ДЕОКУПАЦІЇ ДОНБАСУ.

Серйозні дискусії в середині українського політичного класу розгортаються навколо питання про законопроекти, що регламентують процедуру реінтеграції Донбасу. Так, голова Донецької ВЦА Павло Жебрівський виступає за створення єдиної військово-цивільної адміністрації для Донецької й Луганської областей і проти підпорядкування ВЦА Оперативному штабу, як планується в новому законопроекті “Про відновлення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей”. “Керівник цієї військово-цивільної адміністрації повинен бути не менше від рівня заступника секретаря РНБО і в тому числі член уряду, щоб невідкладно опрацьовувати питання, які є на тих територіях. Першим заступником повинна бути військова людина, яка, безумовно, повинна здійснювати військову операцію”, – вважає Жебрівський. Віце-спікер Оксана Сироїд жорстко критикує тексти анонсованих законопроектів, наполягаючи на тому, що вони спрямовані на фіксацію існуючого status quo «гібридної війни», оскільки не дають відповіді, хто ворог і хто несе відповідальність за визволення України.

ЕКОЛОГІЧНА КРИЗА НА ДОНБАСІ.

Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) виступив з пропозицією створити “зони безпеки” навколо низки об’єктів інфраструктури водопостачання Донбасу, однак реалізації даної ініціативи заважає відсутність довіри між сторонами конфлікту на Сході України. За словами глави делегації МКЧХ Алан Ешліманн, єдиний спосіб уникнути екологічної катастрофи в Донбасі – це бути впевненими: насосні станції функціонують, а самі трубопроводи не будуть пошкоджені.  Керівник місії ЧХ в Україні зробив акцент на тому, що на Донецькій і Верхнекальміуській фільтрувальних станціях є величезні запаси хлориду, використовувані для очищення води. «Вони знаходяться у спеціальних циліндрах. У разі прямого попадання при обстрілі циліндри можуть вибухнути, хлорид потрапить у повітря, і утвориться токсична хмара, яка може випасти у вигляді опадів де завгодно — в залежності від напрямку вітру. І оскільки все це відбувається на густонаселеній території, можуть постраждати сотні тисяч людей”, – констатував глава делегації. Представник України в робочій підгрупі з гуманітарних питань ТКГ з врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко також вважає екологічні проблеми Донбасу найважливішим питанням після безпеки і гуманітарної складової. Окрім кризи із ДФС, вкрай важкою, на думку Геращенко, є ситуація з Авдіївським коксохімічним заводом, де потрібно провести ремонт системи водопостачання в районі Ясинуватої. “Техногенною катастрофою може закінчитися ситуація з переповненими резервуарами підприємства “Інкор”, для ремонтних робіт потрібно хоча б 5 днів тиші, яких не дають!”, – додала вона.

ГІБРИДНА ВІЙНА.

Представники громадськості вимагають від влади публічного обговорення законопроекту, анонсованого Секретарем РНБОУ О. Турчиновим про необхідність ретельної перевірки всіх громадян з окупованих територій, які прагнуть отримати біометричний паспорт. «Не ставлячи під сумнів необхідність проведення ідентифікації всіх осіб, які подають заяви на отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон, вважаємо, що тональність інформаційних повідомлень, які лунають від перших осіб країни, акцентує увагу не на необхідності коректного наповнення Єдиного державного демографічного реєстру, а на виокремленні осіб, які виїхали з тимчасово окупованої території, як таких, що потребують “ретельної перевірки”. З прикрістю зауважуємо, що подібні висловлювання можуть призвести до стигматизації мешканців окупованих територій, тимчасово непідконтрольних територій та осіб, що вимушено перемістилися. А це більш, ніж 7 мільйонів громадян України», – йдеться в заяві активістів.

Головному редактору інтернет-видання “Страна.ua” Ігорю Гужві обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою терміном 60 діб з альтернативою внесення застави у розмірі 544 тис. гривень. У свою чергу у коментарі журналістам адвокат Гужви Олена Лукаш запевнила: “Гужва найближчим часом буде на волі. Заставу буде внесено”. Сам Гужва заявляв, що необхідної суми для внесення застави у нього немає, тому він звертатиметься за допомогою. ГПУ підозрює, що Гужва вимагав та отримав 10 тисяч доларів за нерозміщення компрометуючих матеріалів на нардепа від Радикальної партії Дмитра Лінька. Гужві вручили підозру за ч. 3 ст 189 КК України. Також ГПУ показала відеодокази, які мають доводити факт вимагання Гужвою грошей за непублікацію матеріалів щодо представників Радикальної партії. Сам Гужва та його колеги вважають поточні події «політичним замовленням, «цензурою» та проявом авторитаризму.

ПОЛІТИЧНИЙ КЛАС УКРАЇНИ.

Нардепи від “Самопомочі” Олег Березюк і Тарас Пастух припинили голодування під Адміністрацією президента. Віце-спікера Оксану Сироїд госпіталізовано. В неділю у Львові відбувається віче за ініціативою мера Андрія Садового. На віче прийшло 5 тис. львів’ян. Більшість експертів вважає, що «сміттєвий кейс» суттєво знизив президентські амбіції лідера «Самопомочі» (якщо такі були).

ДЕРЖАВА І КОЛОМОЙСЬКИЙ.

На позачерговому засіданні Кабміну було прийнято рішення про додаткову капіталізацію “Приватбанку” державою на суму 38,5 мільярда гривень. Як повідомляється, рішення було прийнято Урядом на підставі пропозицій Національного банку України, з урахуванням рекомендацій Експертно-аналітичної ради з питань участі держави у статутному капіталі банків та на основі висновку незалежного аудитора – компанії EY. Мінфін повідомив, що висновок аудитору свідчить про значно гірший фінансовий стан банку, ніж вважалося на момент його переходу в державну власність, та змушений сформувати додаткові резерви для покриття збитків від кредитних операцій. Отже, держава як акціонер знову змушена підтримати банк додатковим капіталом, щоб надалі забезпечити нормальну роботу та розвиток банку.

Процес докапіталізації буде проходити у два етапи та буде проведений шляхом випуску облігацій внутрішньої державної позики в обмін на акції банку. На першому етапі передбачається випустити ОВДП на суму 22,5 млрд. гривень.

Податковий борг “Укрнафти” зростає і вже досягнув 12,9 мільярда гривень. Про це повідомив голова Офісу великих платників податків ДФС Євген Бамбізов. “Левова частка – це заборгованість по рентних платежах. Її сума – 11 млрд. грн.”, – повідомив Бамбізов.

http://uacrisis.org/ua/57996-oglyad-zmi-za-25-chervnya-2017

Підтримки української мови суттєво зросла

Частка прибічників державної підтримки лише української мови суттєво зросла. СОЦІОЛОГІЯ

Володимир Кулик
політолог, історик, журналіст, доктор політичних наук, провідний науковий співробітник відділу етнополітології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса НАН України

(FB)

Пам’ятаєте, я нещодавно писав, що маю цікавезні дані свіжого опитування щодо мовних преференцій населення, але ще не маю дозволу їх оприлюднювати? Тепер уже маю і дозвіл, тож можу переходити до наступного тизера: наведення найцікавіших і політично найактуальніших результатів.

Головна приємність полягає в тому, що громадяни України (точніше, підконтрольних українській владі територій, якими обмежувалося опитування) переважною більшістю підтримують політику державного сприяння насамперед українській мові, і рівень цієї підтримки суттєво збільшився від попереднього опитування у вересні 2014-го.

На запитання про те, “яку мову держава має підтримувати насамперед”, 64% відповіли, що українську, 19% – що “всі мови однаковою мірою”, 10% – що “в кожній частині країни – ту мову, яку там найбільше вживають” і лише 2% – що російську.

На інше запитання, де йшлося про те, що має в першу чергу робити “державна політика в мовній сфері”: 61% відповіли, що “сприяти поширенню української мови в усіх сферах життя”, 20% – “вирішити питання статусу російської мови”, а 12% – “забезпечити реалізацію прав національних меншин у мовній сфері”.

Прикметно, що частка прибічників поширення української за неповних три роки виросла аж на 11%, а підвищення статусу російської – впала на 9%.

Не варто, однак, квапитися називати ці результати свідченням переважної підтримки політики українізації.
Дослідникам мовних уявлень добре відомо, що українські громадяни зовсім не проти, щоб держава поширювала українську мову, але при цьому вони традиційно не бажали нічого змінювати у власній мовній практиці.

Тому головний інтерес становлять відповіді на ті запитання, де йшлося про взаємодію держави з громадянами, тобто про те, чого вони хочуть не для країни загалом, а для себе зокрема. Так от, тут теж є приємні новини, тобто свідчення великої підтримки реальної українізації.

На запитання про те, якою мовою “має вестися документація в державних закладах у вашому місті” (для сільських респондентів – районі), аж 68% відповіли, що українською, 19% – що обома, 11% – “на вибір (українською або російською)” і лише 1% – російською.

Тобто навіть у переважно російськомовних регіонах більшість громадян погоджується, що без української мови не обійдешся.

Важливіше, що це усвідомлення вже поширилося й на усне спілкування, для якого 59% бажає української мови, 30% – на вибір відвідувача, 8% – на вибір працівника установи і лише 2% – російської.

Звичайно, в російськомовних регіонах люди можуть очікувати, що російська буде переважною мовою вільного вибору, але навіть там багато хто погоджується на українську.

Власне, в можливості вибору немає нічого поганого, якщо тільки її буде забезпечено й для тих, хто воліє української.
А в україномовних чи змішаних регіонах більшість очевидно воліє спілкування українською, тож саме його держава має забезпечити.

Тепер найцікавіше й політично найважливіше. Вже вдруге я ставлю чітке запитання про те, “чи повинні відповідати українською мовою громадянам, які звернулися до них цією мовою”.
Так от, нині аж 70% (на 9% більше, ніж 2014-го) відповіло: “Так, на всій території України” і ще 15% – “Так, але лише в тих місцевостях, де цією мовою говорить більшість”.

Тільки 13% уважають, що чиновники “можуть відповідати тією мовою, якою їм зручніше”.

Мало того, за останні три роки радикально зросла підтримка позиції, що поважати мовний вибір громадян мають також “працівники торгівлі та сфери послуг”. Аж 54% (проти 35% 2014-го) сказали, що ті мають відповідати українською по всій Україні, й лише 26% – що так, як зручніше.

Почасти це результат боротьби фанатиків у супермаркетах, але не меншою мірою, гадаю, поширення в суспільстві думки про те, що громадянин повинен мати вибір, а чиновники й надавці послуг мають його поважати.

При цьому громадяни добре розуміють, що має бути забезпечено саме можливість спілкування українською, тому обов’язок на всій території України відповідати російською підтримали набагато менше респондентів: 31% для чиновників і 23% для сфери послуг (ще приблизно стільки ж обмежили цей обов’язок територіями переважання російської мови).

Ну, й про політичну актуальність. Ці результати недвозначно підтримують правомірність передбаченого законопроектом 5670 обов’язку вживання української мови не лише в державному секторі, а й у всіх сферах задоволення прав і потреб громадян.
Звичайно, коли дійде до реальних вимог і перевірок їх виконання, частина нинішніх прибічників українізації почне шукати виправдань для власної звички уживати переважно російської. Тому пропаганда законопроекту повинна наголошувати права громадян і обов’язок тих, хто ці права забезпечує, аби не змішати все це в одній каші буцімто вільного вибору, якого україномовці насправді здебільшого не мають.

Тепер чекайте докладних публікацій, де йтиметься не лише про сукупні дані для всієї країни, а й про преференції окремих регіональних, мовних, вікових та інших груп. Обіцяю не баритися й почати не з англомовних наукових статей, а з публіцистичних текстів українською. А поки що прошу поширювати цей анонс.

P.S. Last but not least, опитування провів 19-29 травня 2017 року Київський міжнародний інститут соціології за кошти Університету Альберти в Канаді в межах дослідницького проекту Research Initiative on Democratic Reforms in Ukraine під проводом проф. Оленки Білаш, яка героїчно змагалася з університетською бюрократією за всі дозволи й трансакції.
Дякую всім, хто зробив це знання можливим, і обіцяю не дати йому зіскніти в моєму комп’ютері

🙂

Давнє інтерв'ю Порошенка, яке особливо цікаве тепер

 

Звернув увагу на цей месидж: "Скандальное интервью Порошенко,которое удалили со всех укр сайтов"
Патриот Великого Отечества ще від 18 листопада 2015 року
де журналіст дуже упереджений щодо Порошенка, але правда на боці Правди. Можете пересвідчитись.


Браво, Туск! Вдячні за промову українською!

Туск про Україну: За всі свої найменші успіхи вам довелося заплатити тяжкою працею і кров'ю
Голова Європейської ради Дональд Туск подякував Україні за проєвропейську рішучість і мужність, із якими країна захищає свою незалежність.
Туск: Ви нічого не отримали задарма

Туск: Ви нічого не отримали задарма
Фото:ЕРА

Голова Європейської ради Дональд Туск привітав Україну з уведенням безвізового режиму з Європейським союзом, незважаючи на "драматичні обставини", перешкоди і війну на сході країни. Про це він сказав під час спільної із президентом України Петром Порошенком заяви, яку транслював телеканал "112 Україна".

Він також подякував Україні за проєвропейську рішучість і мужність, із якими країна захищає свою незалежність.

"За всі свої найменші успіхи вам довелося заплатити важкою працею, а також, на жаль, кров'ю. Ви нічого не отримали задарма, ви заслужили все, чого досягли. Саме тому багато в нас у Європі захоплюються вами і підтримують вас, хоча я знаю, що цього не завжди достатньо", – сказав Туск.

11 червня, коли запрацював безвізовий режим між Україною і Євросоюзом, Туск назвав "днем, який ми запам'ятаємо".

17 травня 2017 року у Страсбурзі в будівлі Європейського парламенту було підписано рішення про надання Україні безвізового режиму з країнами Європейського союзу. 22 травня "Офіційний журнал" Євросоюзу опублікував рішення про безвізовий режим з Україною.

Безвіз набув чинності опівночі 11 червня.

Наші взяли Крим і він наш!



Олександр Андрійович Безбородько (14 (25) березня 1747, Глухів, Гетьманщина — 6 (17) квітня 1799, Санкт-Петербург, Російська імперія) — український та російський державний діяч з козацького стану. Полковник Ніжинського та Київського полку Гетьманщини. Член Російської Академії, почесний член Академії Мистецтв, царський сенатор, світліший князь Російської імперії, канцлер уряду часу Катерини II, мав значний вплив на царя Павла І.
Добився тимчасового відновлення Генерального суду і деяких інших установ Гетьманщини, скасованих за Катерини II.


Біографія

Кар'єрний зліт

Народився 14 березня 1747 в Глухові в родині генерального писаря Андрія Безбородька. Щодо походження роду існувала сімейна легенда. Нібито за часів Богдана Хмельницького шляхтичу Дем'яну Ксенжницькому, який воював на боці козаків, в бою відрубали підборіддя. З того часу його нащадки й почали зватися Безбородьками.

Андрій Безбородько зробив стрімку кар'єру з військового канцеляриста до генерального писаря. Його син Олександр теж був приречений на успішну кар'єру в Малоросії. Після ліквідації гетьманства його бере під своє крило Петро Румянцев — президент Малоросійської колегії, а потім імперський намісник. Олександр закінчує Києво-Могилянську академію і відразу стає бунчуковим товаришем.

Перша практична робота Олександра Безбородбка — служба в канцелярії Румянцева. Там він проявив надзвичайні здібності — надзвичайну пам'ять, працьовитість, уміння жертвувати особистим заради кар'єри.

Російсько-турецька війна 1768—1774 рр. спровокувала кар'єрний прорив Безбородька. Петро Румянцев грав ключову роль в кампанії і пожинав лаври переможця. Безбородько знаходився при похідній канцелярії командувача і виконував безліч рутинної роботи. При цьому він командує кількома полками і особисто бере участь в трьох битвах. За час війни Олександр Безбородько доростає до чину київського козацького полковника.

В 1774 р. в болгарському селі Кючук-Кайнарджі Румянцев починає мирні переговори з турками. Безбородько завідує делікатною справою — задобрює ворожих послів цінними подарунками. Мир приносить імперії територію від Дніпра до Південного Бугу. Турки визнають незалежним Кримське ханство, яке поступово дрейфує в бік Росії.
На службі в імператриці

Рекомендує Безбородька самій імператриці Катерині ІІ. В 1775 р. 30-річний Олександр Безбородько переїжджає до Петербургу, де стає секретарем імператриці по «чолобитним» справам. За два роки Безбородько досить добре вивчає французьку мову, пізніше опановує італійську та німецьку.

Імператриця скоро помічає таланти нового секретаря. Вона все частіше вимагає, щоб справи їй доповідав виключно Безбородько. Справи Сенату, Синоду, Іноземної колегії, усіх намісництв проходять через його руки. З-під його пера виходить більшість законодавчих актів. Його діловий літературний стиль заслужено здобуває репутацію найкращого в імперії.  

З ростом повноважень Безбородько формує свою особисту канцелярію. У найкращі часи там працює до 9 чоловік. З 1784 р. правою рукою першого секретаря стає його земляк Дмитро Трощинський, який бере на себе всю чорнову роботу. В 1779 р. — Безбородько вже бригадир, пізніше кавалер новоствореного ордену св. Володимира. Отримує тисячу кріпосних в Білорусі, а потім і в Україні. Скоро він організовує поїздку імператриці в Могильов, де вона зустрічається зі своїм союзником австрійським імператором Йосифом II.

Імператриця переводить його на дипломатичний фронт. В 1780 р. вона прикріпляє Безбородька в чині генерал-майора до Колегії іноземних справ як уповноваженого для всіх іноземних переговорів.

Першу делікатну місію — анексію Криму — Безбородько виконав блискуче. 8 квітня 1783 р. виходить маніфест про приєднання Криму, написаний Безбородьком. Успішна зовнішньополітична оборудка дає привід імператриці нагородити його титулом графа.

Тим часом російська дипломатія на чолі з Безбородьком отримала ще одну перемогу над стратегічним ворогом — Османською імперією. В 1782 р. був укладений Георгіївський трактат, за яким грузинське царство переходило під протекцію імперії. Безбородько рекомендує цариці не гаяти часу і цілком анексувати Грузію. Цариця на це не наважилась, через 5 років трактат фактично розірваний, а задум першого секретаря імперії реалізований лише на початку наступного століття.

Коли низка взаємних провокацій між Російською та Османською імперіями скінчилась відкритою війною Безбородько пише головний ідеологічний документ цієї війни — маніфест. Головна його ідея — миролюбність Росії та підступність і нахабність турків. Також він відоповідав за комунікацією між центром та головнокомандувачами — князем Потьомкіним та графом Румянцевим.

В 1788 р. Безбородько підтримує ідею надвірного радника Василя Капніста відродити козацтво в Малоросії, щоб сформувати мобільні з'єднання легкої кавалерії. Але проект так чомусь і не реалізовують.

В серпні 1790 р. стараннями Безбородька укладено Верельський мир Росії зі Швецією на умовах непорушності довоєнних кордонів. Імператриця відзначає заслуги Безбородька чином дійсного таємного радника. Після смерті Григорія Потьомкіна Катерина ІІ доручає йому вести мирні переговори з турками. Досить швидко він добився головної поступки — Чорноморське узбережжя від Південного Бугу до Дністра переходило до імперії. 29 грудня 1791 р. Російська та Османська імперії підписують Ясський мир. Творець цього миру Олександр Безбородько отримує в нагороду оливкову гілку та 5 тисяч кріпаків.

Після такого дипломатичного тріумфу Олександр Безбородько займається польськими справами. Росія намагається перешкодити реформам в Польщі. В 1791 р. він готує виступ шляхетської опозиції проти реформаторів. Опозиціонери створюють Торговицьку конфедерацію і офіційно просять допомоги у Росії. В січні 1793 р. Росія підписує конвенцію з Пруссією про поділ польських земель. Після визвольного повстання під проводом Тадеуша Костюшко Безбородько вважає, що тепер слід окупувати та анексувати Польщу. Він пише твір «Оголошення про причини війни з Польщею», де стверджує, що поляки з 1788 р. ворожі до Росії та наносять образу достоїнству її величності. В підсумку за свої труди на польському фронті Олександр Безбородько отримує 50 тис. рублів, 10 тис. рублів пожиттєвої пенсії в рік та майже 5 тис. кріпосних в Брацлавській губернії.

Внутрішні справи

У внутрішніх справах Безбородько рекомендує себе як успішний реформатор. У 80-х рр. XVIII ст. він очолює поштове відомство імперії, перетворивши архаїчну «ямську» систему зв'язку на модерну установу. З його ініціативи складають карти поштових доріг, через кожні 15-25 верст будують станції (кожну версту позначають спеціальним кам'яним стовпом, які подекуди збереглись і сьогодні), встановлюють чітку таксу за пересилку листів та посилок, відкривають два поштамти та 22 поштові контори.

Безбородько був членом «Комісії про дороги в державі», а також ключовою фігурою імператорської ради. З 872 протоколів цієї установи лише 253 підписані не ним. В кінці 1795 р. Безбородько розслідує грандіозну крадіжку 600 тис. рублів і Заємного банку. В нагороду отримує чергову порцію сіл в Малоросії та вищий придворний чин гофмейстера.

Останні роки життя

6 листопада 1796 р. помирає імператриця Катерина II. Новий імператор Павло Петрович осипає графа численними почестями та нагородами. В придворних колах поповзли чутки, що Катерина II залишила таємний заповіт, в якому передавала престол своєму онуку Олександру в обхід сина Павла. Безбородько, як найбільш довірена особа, був хранителем цього документу. Коли цариця лежала на смертному одрі, граф буцімто показав Павлу ці папери і за його наказом спалив незручний заповіт. В листопаді 1796 р. Павло І присвоїв Безбородьку перший клас чиновницької «Табелі про ранги» зі званням фельдмаршала.

Під час коронації граф отримує 40 тис. душ кріпосних у Воронезькій та Орловській губерніях, титул світлійшого князя і право обрати ще 6 тис. селян у будь-якому куточку держави. Через рік Безбородько стає ліфляндським дворянином та сенатором (хоча на жодному засіданні Сенату він так і не з'явився).

На початку квітня 1797 р. цар призначає Олександра Безбородька канцлером імперії. За дорученням Павла І канцлер опікає Мальтійський орден — рудимент рицарської корпорації, якій протегує імператор. В 1797 р. він укладає з ними союзну конвенцію, за що стає кавалером ордену Іоанна Єрусалимського. Цар теж в боргу не залишився — нагородив Безбородька діамантовою зіркою та орденом Андрія Первозванного.

Під завісу життя він пише «Записку для складання законів Російських» — чернетку ліберальних реформ для імперії. Він пропонує перетворити Сенат на представницький орган усіх станів, надати йому законодорадчі функції. З селян мали стягувати лише фіксовані повинності, а кріпаків без землі взагалі заборонялось продавати. Частину його пропозицій спробують реалізувати за часів царювання наступного після Павла імператора — Олександра І

Олександр Безбородько завжди любив жити на широку ногу. Його будинок на Поштамтській вулиці в Петербурзі (тепер це Центральний музей зв'язку РФ) вражав своєю пишністю. Безбородько зібрав найкращу в країні колекцію картин і буквально полював за новими експонатами. Крім головного палацу, мав дачу на Неві з чудовим садом та фешенебельний будинок в Москві (останній сучасники оцінювали в 700 тис. рублів). Численні прохачі буквально осаджують його приймальню. Граф майже ніколи їм не відмовляв своїм землякам-українцям.

В житті Безбородька були дві пристрасті — карти та жінки. Зовні досить непривабливий Безбородько так ніколи і не одружився, але про його любовні походеньки говорила вся столиця. Він мав особливу слабкість до співачок та актрис. Найтриваліший зв'язок Безбородько мав з актрисою Ольгою Каратигіною. Він познайомився з нею в 1789 р., а в 90-х вона переїхала до графа і жила з ним громадянським шлюбом. Плодом такого союзу стала позашлюбна дочка — Наталія Верецька.

Після 1796 р. Безбородько постійно хворіє. Дається взнаки розгульний спосіб життя та переживання після смерті імператриці. В грудні 1798 р. фізичні страждання стають нестерпними. Канцлер проситься у відставку, але імператор затягує з відповіддю. В кінці зими князь хоче їхати в Карлсбад на лікування мінеральними водами. Але не встигає — його розбиває параліч і 6 квітня 1799 р. він помирає на 52-році життя.

Основні дати життя та діяльності

Народився 14 (25 березня) 1747 року в колишній гетьманській столиці — стародавньому українському місті Глухові у сім'ї генерального писаря козачого війська.

    1765 р. закінчив навчання в Києво-Могилянській академії
    1765 — 1772 рр. був бунчуковим товаришем
    1767–1768 рр. — член Генерального суду
    Брав участь у російсько-турецькій війні 1768—1773 рр., де командував різними українськими полками, які входили до складу армії генерал-губернатора України Петра Рум'янцева.
    У переговорах, що закінчилися підписанням у 1774 році Кючук-Кайнарджійського миру, Олександр Безбородько проявив виняткові дипломатичні здібності й домігся відмови Османської імперії від її прав на Крим та Кубань
    У листопаді 1780 р. був зарахований до Колегії іноземних справ
    У жовтні 1784 року Безбородько був обраний членом Російської академії
    у 1786 році отримав титул графа і був призначений членом Ради Її Імператорської Величності
    З кінця 1780-х років був щоденним доповідачем Катерини II з усіх найважливіших питань
    14 лютого 1787 року приймав у Києві в Маріїнському палаці, коли там перебувала Імператриця венесуельского політичного діяча Франсіско Міранду.[3]
    У кінці 1791 року Безбородько уклав з Османською імперією так званий Ясський мирний договір. За цим договором Османська імперія відмовилась на користь Російської імперії від земель між річками Буг та Дністер. За укладення Ясського мирного договору отримав найвищу нагороду Росії — орден Андрія Первозванного
    У квітні 1797 року Павло I надав Безбородькові титул найсвітлішого князя Російської імперії і призначив його на найвищу державну посаду — канцлером. Безбородько мав великий вплив на Павла I i домігся від нього відновлення в Україні Генерального суду й деяких інших установ Гетьманщини, скасованих Катериною II.

Безбородько зробив значний внесок у розвиток культури своєї Батьківщини. Кохаючись в українській історії, він склав повний список гетьманів України, генеральних суддів і підскарбіїв, генеральних осавулів, писарів, хорунжих, а також полковників дев'яти українських полків, які становили військо гетьмана. Він наводить близько трьохсот прізвищ людей, які входили до вищих військових та цивільних органів управління України, даючи деяким з них короткі, але влучні характеристики. Деякі дослідники вважають саме Безбородька автором знаменитого анонімного твору «Історія русів». Ним зібрана унікальна колекція картин, бронзи й порцеляни, яка, за відгуками сучасників, свідчила про витончений смак власника. Зараз більшість картин Безбородька перебуває в Росії в Ермітажі та Російському музеї Петербурга, частина — в Ніжинському університеті.

У 1805—1817 рр. на надані ним кошти в старовинному полковому місті Ніжині був заснований ліцей, пізніше перетворений на гімназію, а ще пізніше на історико-філологічний інститут ім. князя О. Безбородька (нині Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя).

Помер 17 квітня (6 квітня ст. ст.) 1799 року і був похований в Олександро-Невській лаврі в Петербурзі.

Порошенко і Трамп підбили підсумки переговорів у Білому домі

Американський президент назвав переговори плідними.

Президенти України і США висловили задоволення переговорами © Петро Порошенко / Twitter

Президент США Дональд Трамп назвав зустріч із президентом України Петром Порошенком плідною, а також повідомив про досягнутий під час переговорів прогрес.

"У нас була дуже хороша дискусія, і ми її продовжимо протягом дня. Я думаю, що вдалося досягти значного прогресу", - сказав Трамп журналістам після прийому українського президента у Вашингтоні.

Порошенко також позитивно оцінив результати зустрічі й подякував американськии партнерам за підтримку України.

"Вдячний нашим партнерам за підтримку України. Наша зустріч у Білому домі мала дуже розлогий порядок денний. Я дуже задоволений результатами переговорів з Дональдом Трампом і віце-президентом Пенсом", - підкреслив президент України.

У Білому домі повідомили, що глави держав торкнулися процесу політико-дипломатичного врегулювання конфлікту в Донбасі, а також боротьби з корупцією в Україні.

У прес-службі українського президента, в свою чергу уточнили, що у Вашингтоні також обговорювалося двостороннє співробітництво у військово-технічній галузі, нафтогазовій сфері та сфері ядерної енергетики. Крім того, Порошенко підняв у Білому домі питання сприяння США звільнення українських заручників у РФ і на окупованих територіях.

Як повідомлялося, 20 червня президент України Петро Порошенко зустрівся у Вашингтоні з президентом США Дональдом Трампом, віце-президентом Майком Пенсом і радником президента з питань національної безпеки Гербертом Макмастером. На зустрічі також були присутні міністр закордонних справ України Павло Клімкін, посол України у Вашингтоні Валерій Чалий і посол США в Києві Марі Йованович.

Переговори в Білому домі проходили в закритому режимі, без участі преси.

https://dt.ua/POLITICS/poroshenko-i-tramp-pidveli-pidsumki-peregovoriv-u-bilomu-domi-246180_.html


75%, 6 голосів

25%, 2 голоси

0%, 0 голосів
Авторизуйтеся, щоб проголосувати.