хочу сюди!
 

Наталія

50 років, водолій, познайомиться з хлопцем у віці 50-57 років

Пошук

Стрічка заміток за місяць

Чи є життя без горілки?

  • 21.11.18, 20:17
Свято . З'їдено та й випито багато. На те й свято хтось скаже ,а хтось не погодиться , але факт залишається і їмо, і п'ємо.
Питання цін на алкоголь цікаве ,яб сказав філософське. А ви, яку ціну хотіли б на горілку ?Вам цього питання держава не задавала ?Майбуть ні -тоді задайте його самі собі.
Думки будуть різні ,бо хтось п' є багато ,а хтось мало. Хтось має за що випить. А хтось немає, але теж хоче . А ще є виробники цієї продукції. Є ті кому це приносить радість , а комусь і горе.
Давайте розглянемо тут насамперед економіку цієї справи , а не мораль і етику, бо спочатку була горілка, а вже потім п'янка.
І так виробник ,напевно хоче якнайбільшого прибутку, а покупець навпаки хоче випить на дурняк .Але є собівартість- дешевше неї не получиться . Кілограм зерна плюс пляшка плюс робота, доставка- загалом гривнів в10 можна влізти. Все інше накручують власники, держава (акцизи ,податки ).Ось і отримуємо з 10 грн собівартості ціну 80 щонайменше .А що ж у Європі --5 євро за пляшку і вище. Хотіли б собі таку ціну ?Напевно ні .А разом з європейською зарплатою 1400 в місяць? Припустимо ми маємо три з половиною тисячі гривень (мінімалку) поділимо на 80 отримаємо майже 40 пляшок. Європейцю це коштуватиме 40 помножено на 5 =200 євро, і ще більше тисячі євро залишається. Висновок -горілка в Європі дешева, вина до речі теж, а алкоголізм нижчий ,як у нас -можливо через те ,що як не пий, а 1000 євро на закуску залишається . З цієї точки зору ціну на алкоголь потрібно знизити принаймні раза в три, тоді до речі державна горілка почне конкурувати із контрафактною -тобто ми таким чином захистимо споживача і державу . Але разом з тим виникає кілька нових проблем: по-перше впадуть надходження до бюджету ,по-друге набагато дешевше буде починати пити -коли так дешево можна купити, по-третє будуть люди , які просто згорять -не зможуть вийти з запою ,п'єш п'єш ,а гроші не закінчується. Як на мене надходження до бюджету не є великою проблемою . Ті податки, що приходили з алкоголю можна розкидати рівномірно по іншій продукції . До речі зараз в державі є конфлікт інтересів і так би мовити роздвоєння особистості, бо з одного боку ми-- держава маємо боротись за тверезість суспільства , а з іншого боку нам-- державі економічно дуже вигідно щоб люди пили чим побільше. Перекидання податків, акцизів на іншу продукцію дозволить бути чесним з самим собою. А ось інші проблеми є дійсно проблемами .Бо коли через такі зміни почнуть гинуть люди( причому часто-густо це хороші люди), то хочеться залишити все як є. Але є спосіб який дозволяє вирішити ці проблеми - можна продавати спиртне з продуктами разом, припустимо 30 грн горілка і 50 грн продукти .Ось так у зв'язці це усуне можливі ускладнення і залишить приблизно на тому ж рівні прибуток для торгівлі
Декому вищенаписане може видатись не серйозним і смішним ,та коли когось від лупцює п'яна компанія - отак нізащо,бо були п'яні ,то сміяться перехочеться. Чи коли когось збиває п'яний на автомобілі, то часто люди плачуть- і теж не від сміху. Тай п'янки в родині і колись, і нині до добра не доводили . Можна такі приклади наводить і далі , можна приймати якийсь забороняючи закони, і треба, але хто контролюватиме їх виконання ? Міліція пила- поліція п'є, президент п'є , прем'єр п'є, депутати з міністрами теж не відстають . Держава це ми. Ми такі, які є, але ми такими не були -заради грошей, наживи нас такими зробили. І допоки на спиртному можна буде наживатися нас будуть споювати й надалі .Тому потрібно зробити його дешевим.
А тепер трішки про морально- психологічний аспект цього питання. Нас батьки виховували у повазі, шані до хліба . Навіть казали, що він святий . Але будемо відверті -окрім святості хліб має ще й матеріальну ціну. Ця їжа дешева, щоденна, буденна. І так: з одного боку святий хліб продукт дешевий, з іншого спиртне ніби не святе, але дороге. Відбувається підміна понять- теоретичне виховання зіштовхуються з практичною реальністю. Щож переможе ? Щонайменше отримуємо роздвоєння особистості -таку собі громадянську війну в голові, а ні тобі,а ні собі. А війна як відомо кому біда, а кому й мама рідна. Ось і получається, що часто-густо в сім'ях сваряться через те, що людина пропиває, а не через те що п'є. Сваряться не через причину, а через наслідки. І щоб зменшити наслідки для сім'ї , і для себе людина починає пить не в ресторані чи барі, а будь-де. Де не бачать- і самогон, і одеколон, та що прийдеться. А між тим шкоду від пиятики розуміють не лише ті, що самі спиртним торгують, а від чоловіків своїх ховають, а й навіть шістнадцятирічні дівчата , які просять бармена більше не наливать своєму хлопцю.
З медів ,вин наш народ перейшов на горілку-- через монополію, через те ,що заставляли пить. А монополія для споживача- це низька якість, і висока ціна. Ось така правда сумна.
Микола Федорась
с. Кустин

«…любить тебя»

  • 21.11.18, 20:11

Ты – упавшая в море звезда,
Утонувшая, но не одна,
И сквозь толщу воды, 
На дне,
Я себя умоляю не…
 
© William van Warg

Кава по-київськi, цукерні Семадені, Богдан Хмельницький та iнше

      Куштувала каву у Вiднi, Львовi, Туреччинi, в однiєї з арабських країн Перської затоки, але найсмачнiшою здалася менi кава в кав’ярнi Ужгороду їхнього ж ужгородського обсмажування. А нещодавно прочитала у Олексiя Мустафiна (до речи, автора книги «Напій змін. Як кава створила сучасний світ») трохи неочикувану думку. Здається, киянам можна пишатись не тiльки київськими котлетами або київським тортом. Цiтую Мустафiна дещо щодо кави.

       «… цей збадьорливий трунок в Київі почали пити аж ніяк не пізніше, аніж у Львові чи Відні, а швидше за все – навіть раніше.

       На територію нинішньої України кава потрапила не з Заходу, а з Півдня. І спочатку до неї привчилися в Криму. Справжньою батьківщиною напою є не Ефіопія, а Ємен. А ім’я кави походить від арабського прикметника "кагва". Це слово багатозначне і могло означати як "міцний" , так і "той, що втамовує голод". Цікаво, однак, що так напій називали не так араби, як турки. А вже від них і сам трунок, і його ім’я запозичили інші народи. Кримські татари зробили це одними з перших, ще в XVI сторіччі. 

       Політику в iсламських державах, де заборонено вживати алкоголь, цілком замінювали неквапливі розмови чоловіків за філіжанкою кави (слово філіжанка, до речі, теж запозичене зі Сходу і походить від переінакшеного перського "пінджан" - миска). 

       Богдана Хмельницького, мабуть, можна назвати першим українським кавоманом. Про його пристрасть до кави збереглися достеменні свідчення – і вони наразі є першою письмовою згадкою про вживання кави в тодішній Гетьманщині. Полонили Хмельницького в 1620 році, і за однією з версій бранець два роки був перекладачем в турецького адмірала, тож міг не лише спостерігати за османською "кавовою церемонією", а й брати в ній участь. 

       Перші кав’ярні в тодішніх землях, населених українцями, з’явилися лише в 70-х роках XVII cторіччя, коли до складу османських володінь увійшло Поділля. Столицею приєднаних територій став Кам'янець. І в ньому з’явилася не лише мечеть, а й з десяток "кафехан".

       Любителем кави був i Іван Мазепа. У Батурині зберігається металева філіжанка, що, як вважають, належала Мазепі. Згадує "турецький трунок" у своїх щоденниках і наступник Мазепи Пилип Орлик.

       Кавові зерна згодом навіть включили до "пакету" матеріального утримання київських посадовців. Кавовий "пайок" отримував i перший головний архітектор Київа Андрій Меленський. Це був, до речі, неабиякий привілей. Зерна коштували чимало.

       Але публічному вжитку кави у Київi спочатку перешкоджав її гіркий смак. Каві був потрібний союзник. І ним стали… солодощі. Першим здогадався їх об’єднати київський підприємець німецького походження Готліб Фінке, який мав магазин на Михайлівській вулиці. У 1840 він відкрив у ньому цукерню, в якій разом з тістечками і цукерками подавали каву. 

       Потiм з’явилася "Швейцарська цукерня" Мартіна Штіфлера. Пiзнiше ціла мережа кафе-цукерень "Франсуа", створена Францишеком Голомбеком. В 1872 році на місці Грецького базару, де торгували солодощами, виходець з Пруссії Георг Дортенман заснував славнозвісний "Жорж". І нарешті в 1888 році з’явилася перша кав’ярня чи не найвідомішої мережі київських цукерень "Семадені", названа на честь свого фундатора, швейцарця Бернарда (Бернарда-Отто) Семадені.

       Заклад Семадені на Хрещатику на початку XX сторіччя називали "другою Думою", бо він був розташований навпроти міської думи і владці проводили в ньому чи не більше часу, аніж на своєму "робочому місці". Як власне й ділки з сусідньої біржі. Але й ті, й інші, пили каву саме по-київськи – із тістечками і цукерками. Можливе, це й випадковий збіг, але справжнє відродження київської кави через століття почалося саме з кондитерських». 

 

Але це з кавової iсторiї Київа. А зараз? Кияни, якщо менi доведеться вiдвiдати Київ, де ви пєте найсмачнiшу каву?

А поки я йду до кухнi зварити собi кави. Пiдозрюю, хтось теж?..

Прочитанная книга. Маленькие притчи

Прочитали книгу до конца.
Она думала, что на том жизнь ее и закончилась. А она, наоборот – только начиналась!
Книга-то была душеполезной и назидательной. И читатель, под стать ей, не просто человек разумный – но благоразумный.
Задумался он над своей жизнью и стал сверять свои поступки с этой книгой. А время от времени брал ее в руки и перечитывал вновь.
Потом он дал почитать ее и своим друзьям.
Они брали книгу по очереди.
И каждый раз все начиналось сначала!
*

Письмо

... Ты клевый чел.
 И вообще - хорошая....


А ты?
Кто ты?

Про Зіброва

Зібров — крутий дядка! Нехай і естрадний, а не попсовий співак. Я пам'ятаю його по пісням "Хрещатик", "Женщина любимая", "Мертві бджоли". В 1990-ті був на піку популярності.
Але найцікавіше, що і зараз намагається "йти в ногу з часом".

Раджу подивитись інтерв'ю на радіо Люкс FM. Там і про почуття гумору, і про вуса, і про інтернет, і про те, скільки заробляє артист. Ну і виявляється, Павло Зібров — ще DJ на дискотеках(!).


Легендарний камінь Даваско...

Город Тандиль лежит к юго-востоку от аргентинского города Буэнос-Айрес и имеет особую достопримечательность. Вы могли встречать заголовки о висящем камне Даваско, который много лет балансирует на краю скалы, но это не совсем соответствует действительности. Дело на самом деле вот в чем.

Подробнее о камне Даваско   

[ Читати далі ]

Гороскопчєг

Тотемна тварина за датою народження
Видра (20.01-18.02)
Люди, яких супроводжує по життю видра, дуже терплячі, наполегливі і дисципліновані. Їх таланти завжди поєднуються з амбіціями, і вони старанні співробітники. Ненавидять неповагу і дуже хитрих людей, адже самі дуже лояльні.

Вдалий день — вівторок, а число — 19. Щасливий колір — фіолетовий, тому важливо додавати його в інтер’єр і гардероб.



Вовк (19.02-20.03)
Ці особистості дуже незалежні і люблять перебувати на самоті, хоча самі по собі прекрасні сім’янини. Їм просто потрібно особистий простір для роздумів. Вони чесні і щедрі. Завжди прагнуть до успіху, але при цьому не вдаються до хитрощів і обману. В інших людях не переносять зарозумілість і шахрайство.

Хорошим днем вважається четвер, а щасливе число — 3. Удачу приносить червоний колір.



Сокіл (21.03-19.04)
Ключові риси характеру людей, яких по життю супроводжує дух сокола, — цілеспрямованість, сила волі і дотепність. Жвавість їх розуму заворожує. Вони дуже працелюбні і енергійні. Легко беруться за кілька справ одночасно і все доводять до фінішу. Ненавидять повільних і ледачих людей.

Щасливе число у них 21, а день — п’ятниця. Чорний колір приносить удачу.



Бобер (20.04-20.05)
Під покровительством бобра люди ніжні і доброзичливі. Вони люблять теплі зустрічі і дуже цінують спілкування з близькими. Вони вміють співчувати і безоплатно допомагати. Вони ненавидять грубих людей і тих, хто залежить від віртуального світу, адже цінують живе спілкування. Серед них рідко зустрічаються інтроверти.

Сприятливим днем для них є понеділок, а успіх приносить число 18. Щасливий колір — сірий.


Олень (21.05-20.06)
Головні риси: енергійність, рухливість і пильність. Це дуже ризикові люди. Вони рішучі і мужні. Найчастіше досягають великих висот в кар’єрі, адже звикли діяти швидко. Трохи запальні. Спільну мову з ними не знайдуть заздрісні і зневажливі люди, а також брехуни.

Щасливим днем є вівторок, а з числом 11 пов’язано багато хороших моментів. Удачу притягує білий колір.


Дятел (21.06-21.07)
Люди, яких по життю веде дятел, дуже продумані і мають гарну інтуїцію. У них відмінні аналітичні здібності, і вони хороші психологи. Ці люди дуже цілеспрямовані і вперті, що іноді грає проти них. Вони люблять бути в центрі уваги, але ніколи не впускають сторонніх у свій внутрішній світ. Не визнають неповагу до своєї персони і брехню.

Щасливий день — неділя. Удачу приносить число 29. Варто звернути увагу на бордовий колір і всі відтінки червоного.


Лосось (22.07-21.08)
Народжені в цей період люди завжди йдуть в ногу з часом і мають тонкий смак. Вони творчі, розумні і хитрі. Можуть досягти великих висот у бізнесі і політиці, оскільки легко знаходять спільну мову з іншими людьми і здатні впливати на їхні думки. Їм не подобається порядок у всьому і мирські проблеми.

Сприятливий день — п’ятниця, а успіх приносить число 6. Для залучення щастя потрібно оточити себе бірюзовим кольором.


Ведмідь (22.08-21.09)
Серед сильних сторін цих людей можна виділити прямолінійність і сміливість. Вони пристрасні, жорстокі і дуже самолюбні. Вони то наполегливо працюють, то сильно лінуються. Золотої середини немає. Досить прискіпливі і вимогливі по відношенню до оточуючих.

Доленосні рішення найкраще приймати по понеділках. Число удачі — 23. Щасливий колір — помаранчевий.


Ворон (22.09-22.10)
Ворон наділив цих людей гостротою розуму, почуттям гумору і наполегливістю. Вони дуже справедливі і розуміють інших з півслова. Достатньо щедрі, але не марнотратні. Завжди намагаються заробити більше і все приносять в будинок. Не знайдуть спільну мову з людьми, які люблять драму, і з дріб’язковими. Також ненавидять, коли до них висувають високі вимоги.

Найсприятливіший день — субота. Число удачі — 14. Найбільш відповідний колір — синій і всі його відтінки.


Змія (23.10-22.11)
Мудрість, рішучість і пристрасть — то, чим наділила змія людей, народжених під її заступництвом. Кожен їх крок дуже продуманий, хоча на вигляд діють дуже швидко. Досить рухливі і легко адаптуються до нових обставин. Ненавидять підлиз і грубіянів.

Хороший день для нових звершень — середа, а число — 9. Найбільш підходящим кольором вважається зелений.


Сова (23.11-21.12)
У сов дуже загадкова натура, і вони вже дуже привабливі. Ці люди амбітні і вольові. Завжди багато думають, перш ніж ухвалити важливе рішення. Досить повільні. Вони ненавидять плітки і ніколи не беруть участь в різних інтрижки. Дуже господарські та економні.

Удачу притягує коричневий колір. Сприятливий день — п’ятниця, а число — 17.


Гусь (22.12-19.01)
Задумливі, ніжні і спокійні натури. Відмінні сім’янини. У них високі інтелектуальні здібності. Вони доброзичливі, але зазвичай рідко відкриваються людям, а їх кращі друзі — родичі. Не переносять грубих і ледачих людей.

Щасливий день — неділя. Удачу приносить число 12, найкращий колір — жовтий.

http://poshepky.com/12-duhiv-tvarin-yaki-viznachayut-tvij-harakter-prosto-zvir-datu/?_utl_t=share