Ох, як хочеться, щоб то було правда!
- 09.11.19, 15:44
- Ми любимо тебе, Україно!
Середина осені – пора специфічна. Перехідний період, коли відбуваються загострення, в тому числі психічні. Схоже, осіннє загострення не оминуло кураторів та керівників «95-го кварталу». Бо те, що вони днями зробили разом із Національним заслуженим академічним українським народним хором України імені Григорія Верьовки, інакше не поясниш. Хоча… Як на мене, нічого дивного немає. Хіба раніше жарти «95-го кварталу» не відзначалися цинізмом, політичним зомбуванням і насмішкою над національними цінностями українців? Про останнє, до речі, я писав понад шість років тому в статті «95-й квартал»: модель України без українців?».
Певно, зараз лише лінивий не прокоментував те, що зробили «95-й квартал» і Народний хор імені Верьовки. Навіть нинішні міністри економіки й культури, яким серйозно посприяв прийти до влади «95-й квартал», відзначилися зі своїми коментарями. Перший дав зрозуміти, що квартальні жарти над колишнім очільником Національного банку України Валерією Гонтаревою можуть погано вплинути на ситуацію з інвесторами в Україні. Отакої! Другий написав, що йому соромно за Народний хор імені Верьовки. Хоча чому соромно лише за хор? Адже той був лише, звиняйте, «на підтанцюльках» у «95-го кварталу», отримавши свої 30 срібників.
Генеральний директор Народного хору імені Верьовки Зеновій Корінець зізнався, що співпрацює з «95-м кварталом». Звісно, не просто так – а за матеріальну винагороду. Часи такі нині.
Грошей для Народного хору (та ще й заслуженого, академічного, національного) не вистачає…
Два роки тому я познайомився з одним чоловіком. Хлопець вразив мене своїм голосом. Потім він розповів, що раніше співав у Народному хорі імені Верьовки. Але платили йому мало. Прожити на ці гроші в Києві, винаймаючи житло, було нереально. Щось він ще підзаробляв, аби звести кінці з кінцями. Та зрештою йому це набридло. Хлопець покинув Київ, хор, перебрався в своє рідне містечко на теренах Хмельницької області, де зараз торгує на базарі. А «для душі» співає в хорі місцевого храму… Московського патріархату. До речі, пан Корінець (таке я прочитав у його біографії) теж певний час був регентом церковного хору Мукачівського православного кафедрального собору. До якого патріархату належав сей храм, думаю, ви здогадуєтесь.
На жаль, це багато в чому типова історія наших талантів. Тут і небажання держави фінансувати мистецьки обдарованих людей, і часто низький рівень їхньої національної свідомості.
Розумію, Народний хор імені Верьовки – творіння радянських часів. Виник він у 1943 році. Зауважте – під час Другої світової війни, коли треба було витрачати шалені гроші на армію. Проте, виявляється, радянська влада навіть тоді знаходила необхідні кошти на культуру. Звісно, цей хор створювався не просто так. Батькові Сталіну і їже з ним ходило про те, щоб показати: мовляв, радянська влада дбає про Україну та її культуру. Адже в перебігу війни треба було закріпити за Радянським Союзом землі Західної Волині, Галичини, Закарпаття, Буковини й Бессарабії, де жили нерадянізовані українці. Зрештою, хор призначався не лише для «внутрішнього використання». Потрібен він був і для того, аби продемонструвати за кордоном «розквіт радянської української культури». Зрештою, культури без політики практично не буває – що зараз блискуче демонструє «95-й квартал».
«95-й квартал» – передусім політичний проект, який перебуває на службі в олігархів. Це – не культура. Це, радше, безкультурність чи навіть антикультура
Але це одна сторона медалі. Є інша. Попри цей політичний контекст, Народний хор імені Верьовки сприяв збереженню української народної культури (хай навіть у специфічній інтерпретації), а також української ідентичності. У певному сенсі, цей творчий колектив став знаковим для українців. Не даремно ж він виконує Гімн у Верховній Раді!
І ось «95-й квартал», запросивши (скажемо так!) його до себе на сцену, аби виконати цинічну пісеньку про підпал дому Валерії Гонтаревої, не лише образив цю жінку, але фактично знищив символізм цього творчого колективу. У нас, коли говорять про той виступ, звертають, як правило, увагу на перший момент – не на другий. Хоча, як на мене, другий момент не менш важливий: адже «95-й квартал» виставив на посміховисько те, що сприймалося як один з наших національних символів. Зроблено це було свідомо чи несвідомо – яка різниця. Результат є!
Звісно, винен тут не лише «95-й квартал» (хоча його вина основна). Винен і сам Народний хор, передусім його керівництво, персонально – гендиректор Корінець. Останній майже покаявся, сказав, що йому соромно. Людина честі в такій ситуації мала б хоча написати заяву на звільнення. Проте, звісно, пан Корінець не збирається цього робити. Зате й далі не проти… співпрацювати з «95-м кварталом». Отаке покаяння!
Цинічно про позитивМені направду шкода...
Шкода, що цинізм став нормою в Україні.
Шкода, що цинічно насміхаються над жінкою (хто б як до неї не ставився!).
Шкода, що цей цинізм намагаються виправдати особи, від яких залежить багато що в Україні.
Шкода, що цинічні дії чиняться з допомогою талановитих українців, які не мають належного матеріального забезпечення і ладні легко продати свою гідність.
Шкода…
Але оскільки ми живемо в такому цинічному просторі, то аз, грішний, також дозволю собі лепту цинізму.
Я не шкодую за те дійство, яке зробили разом «95-й квартал» і Народний хор імені Верьовки. Воно продемонструвало бездонний цинізм кварталівців та їхніх кураторів. Це дійство також показало, що «95-й квартал» – передусім політичний проект, який перебуває на службі в олігархів. Це – не культура. Це, радше, безкультурність чи навіть антикультура.
Можливо, хоч зараз українці, які ще не втратили совісті й гідності, зрозуміють, чого варті такі «митці» і дадуть їм належну оцінку. Хочеться вірити…
Петро Кралюк – проректор Острозької академії
КИЇВ. 2 листопада УНН. Вищий антикорупційний суд визначив народному депутату Ярославу Дубневичу, якого підозрюють у заволодінні державними коштами на суму у понад 93 млн грн, запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 100 млн грн, передає кореспондент УНН.
Так, слідчий суддя постановив у задоволенні клопотання Генерального прокурора України Руслана Рябошапки відмовити та застосувати стосовно Дубневича запобіжний захід у вигляді застави у вигляді 100 млн грн.
Нагадаємо, нардеп підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).
За версією слідства, повідомили у САП, вказаний народний депутат лобіював виділення грошових коштів з бюджету ПАТ "Укрзалізниця" на закупівлю товарів у підконтрольних йому підприємств. Фінансові втрати від реалізації схеми проведення процедур відкритих торгів стрілочних переводів, запасних частин до них та комплектів роздільного скріплення, згідно з матеріалами експертизи, становили понад 93 млн грн.
Нагадаємо, 31 жовтня Рада зняла недоторканність з Дубневича і дала дозвіл на його арешт.
Валерій Чалий
КИЇВ. 2 листопада. УНН. Дипломати посольства України в США не були допущені на зустріч колишнього секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олександра Данилюка та помічника Президента України Андрія Єрмака з представниками Білого дому, яка пройшла 10 липня. Відповідні вказівки надійшли з Офісу президента Володимира Зеленського, заявив колишній посол України в США Валерій Чалий в інтерв'ю Радіо НВ, передає УНН.
"Я повинен був бути на цій зустрічі в якості посла, <...> але, пройшовши вже через [службу] безпеки Білого дому, зайшовши в будівлю Ради національної безпеки [США], мені було сказано, що дипломати (не тільки посол, а дипломати посольства) не повинні брати участь в цій зустрічі. <...> Я виконав це доручення, тому що посилання була, що це доручення з Києва, тобто з Офісу президента (причому не з Міністерства закордонних справ) ", - розповів дипломат .
За словами Чалого, він описав подію в офіційному листуванні з зовнішньополітичним радником глави українського МЗС Вадима Пристайко. Однак, на його думку, "інші люди" ознайомили з цим листом і самого президента Зеленського.
"Таким чином, я зафіксував з цього моменту, з 10 числа [липня, - ред.], що дипломати фактично були відсторонені від підготовки візиту президента і від спілкування на вищому рівні", - підкреслив Чалий.
Крім цього, дипломат також додав, що з 10 липня в офіційному спілкуванні між США і Україною почали застосовуватися "якісь інші методи роботи", крім як через посольства країн.
Як повідомляв УНН, 10 липня у Вашингтоні відбулася зустріч помічника президента США з національної безпеки Джона Болтона з Данилюком. В цей же день з Данилюком зустрівся також міністр енергетики США Рік Перрі.
Нагадаємо, на початку жовтня американські ЗМІ повідомляли, що Перрі тиснув на Президента України Володимира Зеленського, щоб той звільнив членів правління "Нафтогазу", а потім представив список своїх радників.
Софія Федина
КИЇВ. 1 листопада. УНН. Відкрито кримінальне провадження стосовно народного депутата від фракції "Європейська солідарність" Софії Федини та військовослужбовця Марусі Звіробій, які опублікували відео, на якому вони жорстко розкритикували Президента Володимира Зеленського у зв’язку із його візитом на Донбас. Про це заявив народний депутат від фракції "Слуга народу" Олександр Качура на своїй сторінці у Facebook, передає УНН.
"Передайте хтось Звіробій і Федині номер кримінального провадження, щодо їх закликів до вбивства людини і повалення державної влади. PS: Далі буде", - написав Качура, опублікувавши також світлину з номером.
Раніше нардеп Федина разом із військовослужбовцем Марусею Звіробій опублікувала відео, в якому вони жорстко розкритикували Президента Володимира Зеленського у зв'язку із його візитом на Донбас.
Нагадаємо, у фракціі "Слуга народу" заявляли про плани звернутися до правоохоронців у зв’язку із некоректними побажаннями народного депутата від фракції "Європейська солідарність" Софії Федини на адресу Президента Володимира Зеленського у відео.
Також, як заявляв голова Верховної Ради України Дмитро Разумков, скандальним висловлюванням Федини щодо Зеленського дадуть оцінку під час засідання Регламентного комітету.
Пізніше стало відомо, що фракція "Слуга народу" збирає підписи серед народних депутатів щодо засудження висловлення Федини проти Зеленського, які планує передати Генеральному прокурору Русланові Рябошапці для належної правової оцінки.
Алан Пію
віце-президент Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР)
Україні потрібна економічна макростабільність. У жовтні ми сягнули позначки 13 млрд євро інвестицій у вашу країну. Подальші інвестиції вимагають, щоб політика макростабільності тривала. Україна вже багато зробила в цьому напрямку й заслуговує на похвалу.
Допоможіть собі самі. ЄБРР не працює в Україні сам по собі. Ми об'єднуємо людей, які хочуть допомагати Україні. Ми сильні тоді, коли за нами — інтереси і консенсус багатьох зацікавлених людей. Але українці й самі мають інвестувати в свою країну. У нас дуже багато активності в східноєвропейському регіоні, і ми готові робити більше.
Нам потрібна передбачуваність. Якщо ми не бачитимемо вектор, в якому рухається Україна, то не зможемо ефективно інвестувати в локальні проекти. Дуже важливо, щоб Україна отримала нову програму співпраці з МВФ. Президент Зеленський дав дуже хороший сигнал про те, що ПриватБанк не повернеться до своїх колишніх власників. Це вкрай важливо для МВФ, і не тільки для МВФ. Але цього замало. Слід ще повернути $5,5 млрд, які випарувалися із ПриватБанку до його націоналізації. Держава має керувати цією політикою повернення грошових коштів.
Ми хочемо бачити продовження українських реформ. Наведіть, нарешті, порядок в держкомпаніях — це критично важливо. Необхідна податкова реформа і реформа митниці. Ми підтримуємо незалежність Національного банку. Земельна реформа також дуже важлива, але її метою має бути підвищення продуктивності всієї аграрної галузі. Ми очікуємо анбандлінга [розділення] НАК Нафтогаз України, щоб завершити перебудову цієї компанії. Україна стане нормальною країною, якщо тут буде верховенство права, очищення судової системи, передусім Верховного суду.
Жан Ерік де Загон
очільник представництва Європейського інвестиційного банку в Україні
Українці заслуговують вищої якості життя. Для цього ми виділяємо 200 млн євро на нові українські програми крім уже існуючих. Ми інвестуємо в будівництво і реконструкцію шкіл і лікарень в Східній Україні. Для банку це в своєму роді унікальні проекти. Ми хочемо, щоб жителі східного регіону жили з оптимізмом і бачили конкретні поліпшення.
Донбас — досить далекий від Києва географічно, але вкрай важливий для всієї України. Нас дуже турбує майбутнє економіки Донбасу. Для її відновлення держава має працювати спільно з міжнародними фінансовими організаціями. Дуже важливо, щоб інвестиційні проекти відбувалися не тільки на загальнодержавному рівні та рівні областей, а також на рівні міст і селищ.
Сату Кахконен
глава представництва Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові
Настав час впритул зайнятися ревіталізацією Донецької і Луганської областей. До цього ми все більше думали про гуманітарний аспект військового конфлікту — про внутрішньо переміщених осіб, їх працевлаштування, а також про безпеку на Донбасі. Зараз пора задуматися про економіку Східної України. Майбутнє Донбасу не має бути таким же, яким було його минуле. Донбас раніше був промисловим центром України, однак починаючи з 2014 року він жив на субсидії від українського уряду. Регіон був, по суті, приєднаний до апарату штучного дихання.
Необхідно змінити структуру економіки Донбасу, оскільки регіон життєво важливий для України. У аграрного сектора Донбасу може бути велике майбутнє, якщо інвестувати в інфраструктуру, щоб полегшити логістику для донецьких і луганських фермерів. Крім того, потрібні вельми істотні вкладення в освіту для місцевих жителів.
Майбутнє України — в розвитку аграрної економіки. Україна в прямому сенсі може бути житницею Європи, але це потребує інвестицій. Українське сільське господарство потребує підвищення продуктивності. Низька продуктивність — це та причина, через яку ВВП України вчетверо менший за ВВП Польщі. Україна має навчитися ефективно використовувати робочу силу, технології та освіту. Україна — дуже відкрита економіка, але її ключовий експорт — це сировина. А цей бізнес не заводить в країну нові технології.
Вільям Тейлор
очільник посольства США в Україні
Росія — ключова загроза для українських реформ. Ми всі на різних конференціях постійно говоримо про верховенство права, але часто забуваємо, що Росія загрожує серед іншого і верховенству права в Україні.
Український уряд дійсно стурбований Донбасом. Україна дбає про Донбас явно значно більше, ніж протилежна сторона конфлікту. Є такий принцип — треба ризикувати, щоб перемоги були великими. Президентська адміністрація зараз тим і займається, що йде на ризики, щоб врегулювати донбаський конфлікт. Це непопулярно, і з цієї причини попередня адміністрація не наважувалася на подібну політику.
Маріуполь — це центр змін для південного сходу. Нинішній форум свідчить про те, що в регіон прийшли зміни.
Тімоті Еш
стратег лондонської інвестиційної компанії BlueBay Asset Management
Донбас чекає економічних змін і відновлення якості життя. Ключове очікування людей — це, звісно, інфраструктура. ЄБРР багато вкладає в залізничні проекти на Донбасі. Але необхідно також вкладати в аеропорти. Я б з радістю прилетів до Маріуполя з Лондона на літаку, але для цього необхідна безпека. Однак мені подобається Маріуполь. Дуже дружнє і відкрите місто, до якого поки важко дістатися.
На Донбасі потрібні інвестиції не тільки міжнародних фінансових організацій, а й приватних гравців. Якщо говорити про інфраструктуру, то інфраструктурні інвестори — це дуже особливий клас інвесторів. Але платні дороги могли б привернути їхню увагу і до Донбасу, і до всієї України. У цьому сенсі велика роль у уряду, який може запропонувати інфраструктурному ринку нові моделі інвестування. У цю модель могли б вписатися і міжнародні фінансові організації, і приватні фонди.
Якщо економіка України зростатиме заявленими темпами, то в країну хлинуть потужним струмком іноземні інвестиції. Якщо ви за п’ять років виросте на 40%, то іноземні інвестори точно не пройдуть повз такого буму. Ставити собі за мету зростати більше 5% на рік — це хороша ідея. Але якщо не знизити ризики для інвестування і вартість кредитів — ВВП просто не зможе рости такими темпами.
Українські держкомпанії знайшли правильний час для виходу на глобальний ринок капіталу. Думаю, євробонди Нафтогазу користуватимуться інтересом в США та Європі. Ставки за цими паперами не мають бути високими, оскільки зараз підвищується попит на українські активи, а ставки у всьому світу продовжують бути низькими. Вихід Укрзалізниці на біржу — це теж дуже правильний крок. Вихід на біржу зробить УЗ нормальною і зрозумілою для світу компанією, в якій всі рішення приймаються виходячи з ринкової логіки і раціональних принципів.
Енді Гундер
президент Американської торгової палати
Україна знову з’явилася на радарах великих глобальних компаній. Причиною стало те, що в деяких секторах української економіки спостерігається дуже солідне зростання. Керівництво міжнародних компаній бачить це зростання і не хоче залишатися осторонь. Окремі бізнеси в Україні зростають на 80% на рік — таке складно знайти в іншій країні. Якби ще побороти корупцію, новітня економічна історія України могла би бути досить успішною.
Нові технології вдихнуть свіжі сили в економіку Донбасу. Я певен, що цифровизация економіки принесе нові можливості для Донецької та Луганської областей. Не варто жити лише своїм вугільним і металургійним потенціалом. Тутешній аграрний ринок дуже цікавий. Є майбутнє й у донбаської IT-індустрії. А зелена енергетика спільно з IT може створити бум економіки східного регіону.
Олександр Медведєв / НВ
НВ публікує яскраві цитати ключових спікерів інвестфоруму в Маріуполі, проведеного новою владною командою за образом і подобою знаменитого Давосу
анком 29 жовтня українські військовослужбовці та поліція щільним кільцем оточили центр Маріуполя. І місто, яке пережило війну, сполошилося. Але це була не ескалація конфлікту в прифронтовому регіоні, а заходи безпеки, вжиті задля проведення тут великого інвестиційного форуму Re: think.
Напередодні літаки та потяги, що рухалися з Києва на південний схід, заповнили люди в ділових костюмах — представники влади і топ-менеджери. А відремонтованою трасою Запоріжжя — Маріуполь мчали автобуси, заповнені політиками, дипломатами, інвесторами та журналістами.
До Маріуполя з'їхався увесь цвіт київської політичної та фінансової еліти — до 500 статусних учасників: від президента Володимира Зеленського та прем'єра до керівників найбільших компаній та інвестфондів.
На старті форуму — об одинадцятій ранку — президент країни пообіцяв Донбасу сотні мільйонів доларів інвестицій, заявивши про створення Фонду міжнародної підтримки для відновлення і реінтеграції регіону, партнером якого вже виступив Світовий банк.
Парад гучних подій і резонансних заяв тривав весь день. Кабмін підписав меморандум із найбільшими телеком-операторами — Lifecell, Vodafone і Kyivstar — про покриття всієї території країни мобільним зв’язком та інтернетом. Укрзалізниця (УЗ), держкомпанія із мільярдними оборотами, заявила про підготовку до первинного розміщення своїх акцій на біржі. А харківський бізнесмен Олександр Ярославський зобов’язався вкласти $100 млн у відновлення Донецького аеропорту, тільки-но Україна отримає контроль над окупованою територією.
НВ наводить тези з виступів ключових спікерів форуму Re: think.
Володимир Зеленський
президент України:
Україна — це Apple, який починає свій шлях в гаражі. Ми — це Ленс Армстронг [американський велогонщик-чемпіон, який подолав рак], якому поставили найстрашніший діагноз. Багато країн, які сьогодні процвітають, були на межі зникнення з лиця землі. Кожен знає всесвітньо відомі історії успіху. Їхня спільна риса — це успіх всупереч обставинам. У багатьох великих бізнесменів не було впливових батьків або навіть вищої освіти, проте зараз вони — лідери у своїх індустріях. Зневіра або знищує, або робить тебе сильнішим. Сьогодні Україна в дуже непростому становищі. Але ми точно знаємо, що на зміну темної ночі неодмінно приходить дуже яскравий світанок. Зараз наша країна підводиться на ноги і йде вперед, але ці кроки невпевнені, оскільки у нас є один важкий тягар.
Ви точно чули про бізнесменів, які не повірили в Google або проґавили можливість придбати WhatsApp за невелику суму. Україна — країна можливостей, і сьогодні вона стукає у ваші двері. Тому не проґавте цю можливість, будь ласка. Інвестуйте.
Війна заважає всім спробам України підвестися на ноги. Всі громадяни, вся країна зачекалася того моменту, коли нарешті настане мир. Саме для цього я і пішов у політику. Мир в Україні — це безпека і стабільність всієї Європи. Мир — це можливість для економіки зростати на 57% і масштабно залучати інвестиції. Це дозволить нам зробити свій прорив, який суттєво покращить якість життя українців.
Пріоритет моєї політики — це рівні правила гри для всіх. Для мене немає різниці між великим, середнім і малим бізнесом. Між бізнесом українським і бізнесом іноземним. Всі мають користуватися однаковим ставленням держави і однаковими умовами.
Стан українського фінансового сектора — ключова причина проблем в економіці. Втрати банківського ринку за останні п’ять років — $15 млрд. Величезна цифра. З ринку пішли дуже великі банки — Надра, Фінанси і кредит, Дельта. Держава націоналізувала ПриватБанк. У справі ПриватБанку я до останнього захищатиму інтереси країни. І вирішувати проблеми банку треба не за рахунок платників податків. Приват ми не повернемо.
Необхідно зменшити роль держави в економіці. Саме для цього ми працюємо швидко, що наші критики вже встигли назвати турборежимом. Але краще вирішувати проблеми швидко і не зупинятися, ніж робити паузу після кожного кроку. Верховна Рада за два місяці ухвалила 40 важливих законів, на які чекав бізнес. Наприклад, це закон про концесію, який дозволить розвивати інфраструктуру країни. З 2021 року в Україні запрацює глибинна податкова реформа. Я обіцяю кожному іноземному інвестору персональний захист. Ми почнемо велику приватизацію. Країна на порозі економічного прориву.
Головний ресурс України — це люди. Висока якість трудових ресурсів — це та причина, через яку варто інвестувати в Україну. У нас дуже багате інвестиційне меню. Кейс України має стояти в одному ряду з кейсами Японії, Південної Кореї та Сінгапуру, які відомі всім.
Олексій Гончарук
прем'єр-міністр України:
Для розвитку бізнесу держава має створювати умови. Бізнес має забути, що таке корупція. Мені точно відомо, що зараз ніхто на найвищому державному рівні вже не вимагає хабарів від компаній. Бізнес має витрачати енергію не на заповнення папірців для держорганів, а на заробляння грошей. Але щоб перезавантажити всю систему влади — а це десятки тисяч чиновників, — нам потрібні час і допомога. Але корупція — не єдина проблема України. Необхідно перезапустити моделі цілих ринків — енергетичного, інфраструктурного. Там зараз діють монополії. Чесна конкуренція — це наша релігія.
Ми пропонуємо вам повірити, що зараз — саме час інвестувати в Україну. Добре відомі галузі української економіки, де є всі умови для успішного інвестування: це аграрний сектор, технології, енергетика та інфраструктура. Там дуже непогані прибутки, а уряд, у свою чергу, компенсуватиме і мінімізуватиме ризики інвестування. Разом із іноземними інвестиціями до країни прийдуть нові знання і технології. Сьогодні ми підпишемо меморандуми на суму $1 млрд, які надійдуть в Україну до кінця 2020 року.
Україна на глобальній карті — один із найцікавіших майданчиків для інвестування. У нас дуже зважена політика Національного банку, якому ми гарантували повну незалежність від політиків. Ніхто не інвестуватиме, якщо НБУ сліпо друкуватиме гроші на прохання політиків. У нас дуже давня історія стосунків із Міжнародним валютним фондом. Щоправда, вона була не завжди успішною. Але зараз ми сподіваємося, що МВФ транслюватиме довіру до України на всіх, на весь світ.
Українські суди — ось що відлякує інвесторів. Ми перебуваємо в процесі судової реформи, приділяючи їй дуже велику увагу. Чи є повернення довіри до судової системи? Ні. До того ж Верховного суду пройшли люди, які там бути не мають.
Я справді радий бути у цьому історичному місті, столиці українських військово-морських сил. Ми сьогодні відвідали чотири військових кораблі НАТО на причалі Одеси, і я вважаю, що це демонструє тверду підтримку України.
Не тільки я, а й 29 послів, що є членами Північноатлантичної ради, до яких доєднався представник Північної Македонії, що скоро стане нашим 30-м членом.
Кожен із цих послів, а також кожна з цих держав – усі до єдиної – підтримують Україну.
Одеська морська академія, де ми є зараз, почала свою історію 75 років тому.
НАТО від вас не дуже відстає.
Цього року ми відзначаємо 70-річчя нашого Альянсу.
НАТО – це потужна ідея, яка дозволяє націям-однодумцям, які поділяють спільні цінності та інтереси, діяти разом у солідарності та дружбі. А якщо виникне така потреба – то захищати одна одну на полі бою.
Це зобов’язання дозволяло державам-союзникам зберігати свободу та безпеку в часи холодної війни, у ті часи, коли НАТО та Україна опинилися на протилежних сторонах.
Ви можете також продивитися виступ генсека у відеоформаті на каналі ЄвроПравди
Але 30 років тому, в листопаді 1989 року, Берлінська стіна впала, а по Європі пронеслися зміни. Замість повалених диктатур поширювалася демократія. Свобода перемогла утиски.
Тоді спільні цінності НАТО дозволили нам розвинути глибоке партнерство з нашими друзями навколо світу.
Серед цих друзів – Україна.
Ми маємо партнерство для того, щоби працювати разом, підтримуючи один одного.
І саме тому, хай якими складними є виклики, хай якою серйозною є загроза, я впевнений, що разом – як друзі та партнери – ми здатні подолати будь-які складнощі.
Минуло більше п’яти років відтоді, як Росія незаконно анексувала Крим, складову частину суверенної України. Росія підірвала суверенітет та територіальну цілісність України. І це підриває не одне десятиріччя дій задля миру та стабільності в Європі.
НАТО ніколи не визнає незаконну та нелегальну анексію Криму Росією.
Усіх союзників, європейські та північноамериканські держави, об’єднує засудження дій Росії. Ми закликаємо Росію припинити підтримку бойовиків на Донбасі, зупинити кібератаки та кампанії з дезінформації. Вона має відкликати свої сили зі Східної України та дозволити моніторам ОБСЄ повний та безперешкодний доступ до всієї України.
Я вітаю звільнення захоплених моряків з трьох українських військових кораблів. Вони продемонструвати велику сміливість та рішучість у дуже складній ситуації.
Вони продемонстрували справжній український дух.
Їхнє звільнення – це крок у правильному напрямі.
Але Росія має звільнити усіх українських громадян, повернути захоплені судна та гарантувати вільну навігацію.
Вона має забезпечити вільний доступ до українських портів на Азові, у відповідності до її міжнародних зобов’язань.
А також мають бути виконані Мінські домовленості – усіма сторонами.
Конфлікт на Сході змусив понад мільйон людей залишити свої домівки. Понад 13 тисяч українців були вбиті, і їхня кількість продовжує зростати.
Страждання людей мають припинитися.
А тому я вітаю відданість президента Зеленського ідеї мирного розв’язання конфлікту у Східній Україні. А НАТО і далі підтримуватиме суверенітет і територіальну цілісність України.
* * * * *
НАТО та Україна вже багато років є близькими партнерами. За останні 5 років наше партнерство стало лише ближчим.
НАТО підтримує зусилля України, спрямовані на реформування її оборонних інституцій та збройних сил.
Комплексний пакет допомоги Україні, схвалений НАТО, стосується багатьох речей. Він покликаний:
В останньому питанні ваша Академія відіграє провідну роль.
Ми також збільшили нашу підтримку в Чорному морі, включаючи співпрацю з українським ВМФ – з більшим рівнем обміну інформацією з НАТО, з візитами (кораблів НАТО) до українських портів та зі спільними навчаннями.
НАТО надає істотну підтримку Одеській морській академії. Вже змінивши її на краще. Наприклад, як окремий предмет викладається лідерство, тобто військове керівництво, за підтримки Військово-морської академії США.
Польща, Болгарія та США допомагають створити навчальну програму щодо логістики.
* * * * *
Курсанти,
В майбутньому багато хто з вас можуть взяти участь у місіях НАТО.
Ваші вміння, досвід та сміливість стануть цінним внеском у міжнародний мир та безпеку.
Ви є майбутнім українського флоту.
Ви – наступне покоління українських лідерів.
А також ви – громадяни вільної та демократичної України. Формувати майбутнє цієї країни – це ваше право та ваша відповідальність.
Єнс Столтенберг,
Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу
Одеса, 30 жовтня 2019 року