хочу сюда!
 

оксана

37 лет, телец, познакомится с парнем в возрасте 27-45 лет

Колодій - свято Вареника?

Cвято Колодія — одне з праслов’янських свят, яке сягає доби Трипільської культури. Це низка обрядових дійств на честь весняного пробудження природи,відоме як Колодія, Колодка, Масляна тощо. Протягом семи днів відбуваються урочистості, що славлять Колодія. Свято відлунює звичаєвість доби матріархату, оскільки жінки є головними дійовими особами. Колодія вважали Богом шлюбу, любові, здоров’я і злагоди, тож дійства були пройняті іграми та веселими забавами. Колодій, Колодка, Колодки, Масляниця, Масляна, Масниці, Сиропусний тиждень, Сирна неділя, Пущення, Загальниця, "Ніжкові заговини" тощо - різні назви давнього свята .

                                   В прадавньому розумінні Колодій — це маленький Сонце-Божич, який уже підріс і набрався сили розкручувати Сонячне Коло, тобто став Коло-Дієм.

З наближенням весни Сонце все вище і вище піднімається по своєму небесному колу, відганяючи зимові холоди, а його сила, тепло та енергія передаються природі й людям. Отже — «Коло діє», життєтворний процес на землі триває, настає новий етап його оновлення. Сонячну ознаку Колодія – маленьку вербову колодочку з навскісними хрестиками, перев’язану стрічечкою, дівчата прикріпляли на груди своєму хлопцеві (Черкащина). Парубкам, котрі за рік не одружилися, чіпляли до руки чи до пояса справжню колодку, від якої можна було відкупитися лише подарунком або поставивши могорича. Віддавали «колодку» під час Великодніх свят так: дівчина дарувала кілька писанок у вишитій хусточці своєму обранцеві. За це хлопець «наймав» їй танок, тобто замовляв музику (Вінниччина). А на Полтавщині, в окремих селах, прив’язували колодку й батькам (до ноги) у покарання за те, що своєчасно не одружили своїх дітей.

Незважаючи на різне тлумачення Колодія, свято широко відзначалося на всіх теренах України. І хоча є деякі відмінності у проведенні його в різних регіонах – зміст і характер були однаковими. Це – суто українське свято, і йому немає аналогів у інших народів.

Свято супроводжується обрядами, пов'язаним із проводами зими і зустріччю весни і має характер загального примирення, злагоди та всепрощення. За традицією в цей час влаштовуються народні гуляння, а всі дійства направлені на те, щоб прогнати зиму і розбудити природу від сну. Усі ці дні не роблять значних робіт, а славлять Колодія, Сонце, Весну і Світло.

Цей тиждень також називали Бабським тижнем або попросту Бабським, а Колодій, відповідно, Бабським святом. Протягом цього тижня чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування.

На Україні в усі часи головним обрядом Масниці були «колодки». Свято Колодія, триває протягом тижня: у понеділок «колодка народжувалась», у вівторок – «охрещувалась», у середу – «похрестини», у четвер – «помирала», у п`ятницю «колодку хоронили», у суботу - «оплакування колодки», а у неділю відбувалось завершення життєвої долі «колодки» - молоді жінки «волочили колодку», вони прив`язували колодку (загорнуте у полотно полінце) до ноги неодруженим парубкам та дівчатам, які не одружилися минулого року. А оскільки, ніхто не бажав тягти на нозі колодку, тож від неї відкуплялись кольоровими стрічками, танцями, піснями або їжею та напоями.

А ще, Колодій – опікун шлюбу. В цей день парубки вибирають наречених. Неодруженим парубкам жінки прив’язують колодку (символ продовження роду).

Обрядові страви цього тижня молочно-масляні. На Масницю готували холодець із свинячих, курячих чи баранячих ніжок, а тому він іще називався "ніжкові заговини", особливо полювали за такими кісточками дівчата, вони ними ворожили наступного понеділка. Про те, основною обрядовою стравою Масниці, або ж Колодія були вареники, пироги з сиром, які вживали з маслом чи сметаною, а також млинці на пошану сонця, медові напої, тощо.

Популярними були й сколотини од масла "Нехай буде, - казали в таких випадках, - і маслянка, аби щоранку. Притримані від понеділка "ніжкові заговини" - кісточки від холодцю - дівчата виносили на вулицю й кидали їх від порога до воріт. Якщо хрустець долетів - та дівка буде здоровою протягом року, а коли перелітав через ворота - дівка неодмінно вийде заміж. Крім того, українці в цей день прогнозували й погоду. Вважалося, яка "сиропустна неділя", такий і Великдень; якщо сонце сходить вранці, то ранньою буде і весна.

Етногурт Буття 25 лютого з 17.00 братиме участь у молодіжних вечорницях з нагоди святкування Масниць в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» за адресою: м. Київ, вул. Лаврська, 19 (колишня Івана Мазепи, 29).

Масляна в Пирогово традиційно занурить в атмосферу свята киян та гостей міста. 26 лютого 2012 року в Музеї національної архітектурита побуту буде максимально відтворений стародавній обряд Колодія. Учасники Свята пройдуть з експозиції "Слобожанщина" до центральної співочої площі музею. Зазвучить пісня «Масляна, ось я йду!». Попереду на санях повезуть "Кострубатого діда», опудало якого встановлять на полі. Будуть ігри на Співочому полі: перетягування каната, катання на гойдалці, тощо. Ярмарково-кулінарна частина запропонує святкові українські страви (кашу, компот, цілющі напої тощо), виставки-продажі виробів українських майстрів. На завершення Свята відбудеться спалення «Кострубатого діда». Початок свята — 10-30 . Виступ гурту Буття передбачено з 12 до 15 години. Контакти: 526-57-65, 526-24-16, 526-57-87 Вартість входу: дорослі - 20 грн. студенти - 10 грн. Офіційний сайт: http://nmnapu.org.ua Як доїхати: Від Бессарабського ринку маршрутним таксі № 156 Від станції метро Либідська, Голосіївська - 11 тролейбус Від станції метро Дружби народів / Ленінградськой площі маршрутне таксі № 172 Від станції метро Лук'янівська маршрутне таксі № 496 Від станції метро Академмістечко  маршрутне таксі № 576

     Закінчити хочеться словами Євгена Товстухи: “Слава тобі, Колодію! Ти нас об'єднав, обнадіяв, звеселив, додав сили та енергії, прогнав зневіру. Напоїв своїми цілющими напоями. Отим зелом сонячним, що розцвітало і буяло на Сонці, вітрі. На дощу рясному, на землі нашій, трудівниці. Кланяємося тобі низенько, що наприкінці зими ти приніс нам таку велику радість: зібратися гуртом. Одруженим подумати-погадати про майбутній урожай, дітей та внуків, життя-буття. Дівчатам та парубкам – повеселитись, позалицятись, вибратисобі пару не лише на весну чи літо, а й на все життя. Пиймо ж, люди добрі, Колодієві напої-настої і відновлюймо своє здоров'я та сили. Цілющі напої-настої і є наша велика сила. Сила ця походить від рідної землі. Сонця ясного, чистого неба, буйного зела, яке так пильнує, плекає, народжує наша земля. Живить його своїми міріадами мікроелементів і віддає нам, вдячним дітям землі, свого роду і народу. Своїх давніх традицій і своєї сонячної і прадавньої віри!.."

Колодій це хто?


0%, 0 голосов

54%, 7 голосов

0%, 0 голосов

15%, 2 голоса

8%, 1 голос

0%, 0 голосов

23%, 3 голоса

0%, 0 голосов
Авторизируйтесь, чтобы проголосовать.
18

Комментарии

Гость: ХУДОЖНИК+

119.02.12, 09:45

  220.02.12, 10:22

  Прекрасне свято! Чудова замітка! Дякую, друже!

   320.02.12, 13:49

    420.02.12, 13:55

    Бережімо все предковічне
    http://volya.ck.ua/forum/viewtopic.php?t=4857

     520.02.12, 14:30

     Чудово викладено! Дуже цікаво!

      620.02.12, 19:26

       720.02.12, 23:09

       Вдячний за цікаву замітку. Трошечки памятаю із дитинства як жінки, ще мамині подруги та ровесниці, справляли колодки. А тепер в селі цього нема Та й маминих подруг вже не лишилось... одна, дві які молодші
       Але не будемо сумувати!!! В такий прекрасний тиждень радіймо! Весна незабаром
       Шкода що не зможу побувати в ці дні в Києві
       Вам бажаю вдало провести ці дійства!!!

        820.02.12, 23:18

         921.02.12, 01:16Ответ на 1 от Гость: ХУДОЖНИК+

         Дякую, Художнику! Намалюєте Колодія?

          1021.02.12, 01:18Ответ на 2 от Українк@

          Прекрасне свято!Чудова замітка!Дякую, друже!Дякую, Україночко! Львів відроджує Колодія?

           Страницы:
           1
           2
           3
           предыдущая
           следующая