-Я ваш вирок!- або: як вбити дракона
- 26.06.20, 18:17
На останню декаду червня, що у 2001 році, припала непересічна для історії Львова та й України загалом подія. Це багатьом видавалося неможливим і до останнього існували сумніви, але папа таки прибув поспілкуватися з українцями. Тоді це все просто видавалося неймовірним, а сьогодні сприймається як одна з найбільш значимих у нашій новітній історії подій. Поруч, можливо, могло би бути Євро-2012, але масштаб все одно не той – тоді сотні тисяч людей приїжджали побачити десятки своїх улюбленців в дії, відпочити та насолодитись масштабним спортивним дійством, а до одного Папи Івана Павла ІІ прийшли більше мільйона людей. При цьому, також з різних міст і країн. Відтак дивимося як це було.
“Літаючий папа” і його українська “карета”
Впродовж історії Львів відвідали багато відомих людей. Тут і королі, і імператори, і президенти, і міністри, і діячі мистецтва, літератури, музики, спорту тощо. Однак персона Папи Івана Павла ІІ над цими шанованими людьми, а його приїзд став епохальною подією. Папа прибув до Львова 25 червня 2001 року о 19 год. 15 хв. на львівський аеропорт. Його приліт забезпечувала компанія Fly UIA. Візит загалом тривав з 23 до 27 червня. До Львова понтифік прибув літаком МАУ, який називався “Мауглі”. Так наша земля побачила “Літаючого Папу”, що отримав це прізвисько через подорожі.
“З любов’ю і пошаною до православних братів”
Важко назвати іншого релігійного діяча, який зробив більше для екуменічного руху, аніж Папа Іван Павло ІІ. Безумовно, що його приїзд до України мав багато причин, а екуменічні чинники – поміж ними. Сам понтифік говорив, що їде “з любов’ю і пошаною до православних братів”. Характерно, що вже після відвідин ним України, як він сам та його оточення, так і представники православ’я відзначали, що цей візит дійсно приніс і надалі буде мати багато користі для діалогу між православними та католиками.
Проповідь українською
Очевидно, що цей приїзд передбачав тривалу підготовку. При цьому, з обох сторін. Відтак можна навіть сказати, що у Львові 2001 став роком папи. Характерно, що символічні передвісники цієї місії можна віднаходити задовго до згаданої події. Так, ще у червні 1991 року, коли Папа Іван Павло ІІ виголошував проповідь українською мовою у, на той час, костелі єзуїтів в Перемишлі, він зазначив, що якщо зуміє приїхати до Львова, це сприятиме становленню України та зростанню українців. Десь так воно і сталося.
Символи України й Ватикану на будинках і вулицях
Факторів, які могли зашкодити приїзду Папи Івана Павла ІІ в Україну, вистачало. Серед них як релігійні конфлікти, так і корупція політикуму, який очолював президент Кучма, що мав жахливо зіпсовану репутацію. Однак, воля понтифіка і його рішення виглядали непорушними, а представники української влади зуміли гарантувати належні спокій та безпеку. Можливо Іван Павло ІІ відчував, що в цей момент Україна потребувала його найбільше. У цьому він міг переконатися на місцях. Так, у Львові папу вітали глава УГКЦ Любомир Гузар та кардинал РКЦ Мар’ян Яворський, голови облдержадміністрації і облради, мер Львова Василь Куйбіда, також сотні тисяч вірних, які стояли обабіч вулиць, прикрасивши все довкола символікою України та Ватикану.
Папа у Львові в цифрах
Прибуттям і перебуванням Папи Івана Павла ІІ у Львові займалися одразу три комітети – церковний на чолі з о. Богданом Прахом, міський з мером В. Куйбідою і обласний з М. Гладієм. Фінансово подію забезпечували держава, обласна рада, місто і благочинці. Для богослужінь на іподромі встановили вівтар, який спроектували А. Бокотей, Л. Медвідь і М. Рибенчук. Усі заходи обслуговували 4,5 тисяч волонтерів, а до Львова приїхало понад 100 тисяч громадян з інших країн: Польщі, Білорусі, Естонії і ін., мешканці українських міст. Цей візит висвітлювали понад 1,5 тисяч журналістів із різних країн.
На святоюрських пагорбах
25 червня папомобіль рухався сучасною вулицею Героїв УПА від аеропорту і в напрямку центру. Цього дня Папа Іван Павло ІІ молився у латинській катедрі, також був у Вірменському соборі, спілкувався з ієрархами. Врешті, відправився до собору св. Юра, де осв’ятив корону для чудотворної Теребовлянської ікони Богородиці. Папу супроводжували кардинал Мар’ян Яворський, Любомир Гузар і ін. На ночівлю понтифік зупинився у митрополичих палатах. Люди з оточення і супроводу намісника святого Петра ночували у готелі “Дністер”, що поруч.
“Дощ іде – діти ростуть”
Наступного ранку, 26 червня, Папа Іван Павло ІІ мав Службу Божу в латинському обряді на іподромі. Богослуження відбувалося за участі кардинала Мар’яна Яворського, а по тому папа беатифікував львівського архієпископа Юзефа Більчевського та отця Зиґмунта Гораздовського. В обідню пору Римський єпископ відвідав Вищу духовну семінарію св. Йосифа РКЦ у Брюховичах. На сам кінець, під вечір було заплановано зустріч із молоддю на площі перед церквою Різдва Пресвятої Богородиці, що на Сихові. Папа перебував в товаристві декількох сотень тисяч молодих людей. Завадити їхньому спілкуванню спробував зливний дощ. Однак наслідком останнього стала хіба крилата фраза від понтифіка: “Дощ іде – діти ростуть”. Відтак надалі відбувалося не лише спілкування, але й концерт і співи, де активно задіяним був і Іван Павло ІІ. Повертаючись із Сихова, папа освятив місце і заклав наріжний камінь під будівництво семінарії Святого Духа й УКУ.
Понад мільйон вірних
27 червня Папа Іван Павло ІІ відслужив ще одну Літургію на іподромі, але цього разу у східному обряді. Папі співслужили Любомир Гузар і понад 800 отців. На події було понад півтора мільйона людей, яких, знову ж, не зупинило ні довге чекання, ні дощ з неба та болото під ногами. Діяння супроводжував хор з 500 осіб. У перших рядах можна було помітити президента Л. Кучму, а також місцеве керівництво. Як і першого разу, понтифік беатифікував 27 діячів. Серед них єпископи Григорій Хомишин, Йосафат Коциловський, Миколай Чарнецький, архімандрит Климентій Шептицький, Емільян Ковч і ін.
Король Данило для папи
Папа Іван Павло ІІ не залишив Львів без презентів. Окрім іскор віри та надії, які він побачив в очах людей, представники влади вручили йому інші подарунки. Це ікона Попелівської Богоматері від міста та копія скульптури короля Данила, виконана Євгеном Безніском за моделлю Теодозії Бриж від облради.
Коли ще папа говорив українською?
Іван Павло ІІ був непересічним папою. Він був першим слов’янином у такому статусі і першим за довгий час неіталійцем. Наважувався на багато нестандартних кроків. Відтак незвичайною була і його діяльність, і його прибуття до України. 23 червня 2001 року він вийшов з літака у Бориполі, став навколішки і поцілував землю. Очевидно, подібні дії також є однією з причин, чому ця Людина всюди збирала велелюдні натовпи. Врешті, Іван Павло ІІ завжди говорив із людьми їхньою мовою. В прямому і переносному значенні. До прикладу, до українців він звертався українською, виголошував проповіді українською. Такі жести підтримки для нас були особливо важливими й потрібними. Мусимо і сьогодні про це пам’ятати і ніколи не відступати від принципів та ідеалів, з якими до нас приїжджав Папа Іван Павло ІІ, яких він сам дотримувався і чому навчав інших.
Євген Гулюк
У Трускавці відсьогодні, з 2 червня відновлюють роботу готелі та пансіонати. Послабити карантинні обмеження прийняли рішення 1 червня на позачерговому засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій.
Починаючи з 02 червня 2020 року дозволити роботу готелів, пансіонатів (окрім хостелів) без ресторанів у цих готелях з дотриманням тимчасових рекомендацій визначених постановою Головного державного санітарного лікаря України за № 22 від 21.05.2020 року, – повідомляє Трускавецька міськрада.
Готелі та пансіонати працюватимуть за умови дотримання протиепідемічних вимог, визначених МОЗ України та головним державним санітарним лікарем України.
У разі порушення протиепідемічних вимог суб’єктами господарювання, які відновили свою господарську діяльність, Держпродспоживслужба та Поліція повинні невідкладно вживати заходів щодо притягнення керівників відповідних суб’єктів до адміністративної відповідальності.
Трускавець готовий прийняти на оздоровлення медиків та осіб, які перехворіли на коронавірус
Курорт Трускавець пропонує розробити і прийняти спеціальну державну програму, яка полягала б у скеруванні на санітарно-курортний відпочинок медиків, які на передовій боротьби з COVID, та осіб, які перехворіли на коронавірусну хворобу. Інформує Трускавецька міська рада.
Також Трускавець рекомендує запровадити імуноферментний аналіз крові для тестування відпочивальників на українських курортах.
Цей метод є дешевшим та швидшим, ніж ПЛР-тест. Результат готовий через 2 години. Вартість тесту – до 200 гривень. Натомість, один тест ПРЛ обходиться приблизно в 1 600 грн, на результати доводиться чекати кілька діб.
В Україні тестування методом ІФА проводиться на офіційному рівні у Вінницькій, Донецькій, Закарпатській, Київській, Луганській, Харківській, Херсонській областях та Києві.
Тему застосування ІФА на курортах Львівщини піднімав 26 травня на сесії Львівської обласної ради депутат облради, заступник міського голови Трускавця Олексій Балицький.
Відновлення роботи курорту – дуже очікувана подія для усіх трускавчан. Готелі та санаторії з нетерпінням чекають гостей.
У Києві в Клубі Кабінету Міністрів у п'ятницю, 19 червня, прощаються із батьком п'ятого президента України Петра Порошенка – Олексієм Івановичем Порошенком. Про це повідомляє кореспондентка "5 каналу" Олена Соловйова.
До будівлі вже прийшла родина Порошенків.
Прощання з Олексієм Івановичем Порошенком"5 канал" / Олена СоловйоваПрощання з Олексієм Івановичем Порошенком"5 канал" / Олена СоловйоваНа прощання з Олексієм Порошенком прийшли ексміністр Євген Нищук, Геннадій Зубко та колишній прем'єр Володимир Гройсман.
Прощання з Олексієм Івановичем Порошенком"5 канал" / Олена СоловйоваПрощання з Олексієм Івановичем Порошенком"5 канал" / Олена СоловйоваПеред цим у Свято-Михайлівському соборі відслужили панахиду.
У Києві в п'ятницю, 19 червня, відбулася панахида по батькові Петра Порошенка Олексію в Свято-Михайлівському монастирі. На панахиді, яка почалася трохи пізніше 10:00, були присутні члени фракції "Європейська солідарність", колишній генпрокурор Юрій Луценко з дружиною Іриною. Службу проводив митрополит Єпіфаній.
Також на церемонії були дружина п'ятого президента Марина Порошенко, дочки Олександра та Євгенія, молодший син Михайло. Старшого сина Олексія і його дружини Юлії в монастирі не було.
Панахида завершилася о 11:30, о 11:40 труну винесли з монастиря і повантажили в катафалк.