3d-друк: від кросівок до автівок....

Изображение
Днями в Сан-Франциско відбулася грандіозна конференція Lenovo Tech Worldде відомий китайський виробник електроніки представив свої останні розробки. Серед нових продуктів компанії варто виділити унікальний смартфон Lenovo PHAB2 Pro з підтримкою Project Tango і розумні 3D-друковані кросівки з електронікою Intel.
Якщо презентацію смартфона PHAB2 Pro від Lenovo всІ смакували вже давно, то 3D-друковані кросівки з датчиками і світлодіодами стали приємною несподіванкою. Цікаво, що китайська компанія вже створювала розумне взуття. У минулому році розробники представили пару кросівок, які за допомогою сенсорів і світлодіодів могли визначати і відображати настрій користувача. Взуття так і не вийшлО на ринок, проте, швидше за все, на базі даної розробки були створені нові кросівки.

На жаль, інформації про створення моделі не так багато. Виробники розповіли, що підошва кросівок робилася за участю фахівців з компанії Vibram, які займаються створенням підошов для спеціалізованих гірських черевик. Для зв'язку з мобільними гаджетами кросівки Lenovo оснащені електронікою Intel Curie. Розумна начинка також наділяє взуття базовими функціями фітнес-трекерів. Наприклад, кросівки можуть ПОКАЗУВАТИ кількість пройдених кроків і витрачених калорій.

Ще однією цікавою особливістю взуття Lenovo є те, що устілки для неї також надруковані на 3D-принтері і їх можна налаштувати для досягнення максимального комфорту при русі. Які ще деталі були зроблені за допомогою адитивних технологій, поки невідомо.
Розробка Lenovo практично нічим не відрізняється від стандартних кросівок, хіба що в підошву 3D-друкованої моделі вбудовані світлодіоди. Для підзарядки взуття її необхідно покласти на спеціальну зарядну панель.
Изображение
Представники дочірньої фірми Airbus продовжують рухатися в напрямку розвитку адитивних технологійі, щоб запропонувати своїм клієнтам з різних областей промисловості більш ефективні рішення, компанія стала співпрацювати з розробником ПО Altair Engineering.
Приблизно місяць тому компанія Airbus APWorks розробила полегшений і стильний електромотоциклLight Rider з 3D-друкованої рамою. Цікаво, що даний проект був реалізований завдяки технічній підтримці сторонніх компаній, в числі яких була і Altair Engineering. За рахунок програмного забезпечення для структурного аналізу OptiStruct, яке створили розробники з Мічигану, фахівціAPWorks змогли оптимізувати конструкцію рами і досягти чудових результатів

Успішна робота в рамках одного проекту спричинила за собою бажання продовжити співпрацю. Компанії підписали договір, згідно з яким партнери об'єднають свої напрацювання і знання для вирішення спільних завдань. Документ окреслив два базові види співпраці: надання консультацій з питань тривимірного друку і сканування та удосконалення ПО Altair за допомогою досвіду APWorks.

Таким чином, договір про співпрацю дозволить Altair створити якісне ПЗ для імітаційного моделювання 3D-друкованих виробів з металу, а дочірнє підприємство Airbus зможе впровадити дану розробку в процес створення концептів різних продуктів, забезпечивши інженерів можливістю за рахунок зручних програм повністю вести свій проект від моменту зародження ідеї до її реалізації.

Крім того, компанії планують ввести процес оцінювання, в рамках якого фахівці будуть оптимізувати конструкцію компонентів, щоб знайти більш ефективне рішення, шукати варіанти підвищення продуктивності, звертатися до 3D-друкованих альтернатив і розробляти моделі ведення бізнесу в різних галузях на основі адитивного виробництва.
Керівництво Altair і APWorks вважає, що співпраця дасть можливість об'єднати досвід та глибокі знання з різних сфер, а значить, принесе обом організаціям чималі вигоди. Зокрема, представникAltair Роберт Янсі стверджує, що спільна робота дозволить компаніям налагодити випуск нових, надійних і привабливих для клієнтів 3D-друкованих продуктів, аналогів яких ще немає на ринку.
Изображение
Днями компанія Local Motors представила мікроавтобус Olli, який за кілька годин був надрукований на 3D-принтері. Автономний транспортний засіб може вмістити 12 пасажирів, обладнаний досить потужним електромотором, який живиться від двох акумуляторних батарей, і здатний пересуватися без водія.

Відмінна особливість автономного мікроавтобуса американської компанії полягає в тому, що практично всі деталі кузова були виготовлені за допомогою адитивних технологій. На роздруківку запчастин автомобіля пішло 10 годин, збірка зайняла ще пару годин.

Розробники Local Motors розповіли, що автономними мікроавтобусами можна управляти за допомогою спеціального додатку. Компанія вже повністю освоїла технологію випуску 3D-друкованих мікроавтобусів і планує просувати такі транспортні засоби по всій території США, а також в Австралії та Європі.

Вплив 3d-друку на медицину в останні роки...

Изображение
3D-друк і сканування торкнулися практично всіх сфер людського життя. Адитивні технології використовуються в авто- і авіабудуванні, текстильній промисловості, кулінарії, для конструювання ракетних двигунів і створення унікальних прикрас. Не оминули інновації і галузь охорони здоров'я. Більш того, саме адитивні технології змогли перетворити медицину, значно підвищивши якість і ефективність обслуговування пацієнтів.
Експерти вважають, що цей рік стане переломним для технологій 3D-друку в області охорони здоров'я. За статистикою, з 2009 року щорічний приріст індустрії 3D-друку становить 25%. Очікується, що вже в кінці поточного року обсяг ринку адитивних технологій перевищить суму в $ 5 мільярдів. Причому такому стрімкому зростанню сприяє не тільки промисловість, але і медична сфера, що включає ринок стоматології.
Изображение
Як розвивалися адитивні технології в медицині в минулому році
У 2015 році адитивні технології стали активно використовуватися в самих різних галузях охорони здоров'я. Зокрема, лікарі почали робити імплантати і протези згідно індивідуальних параметрів кожного пацієнта. Подібні 3D-друковані вироби мають ідеальну форму, не завдають неприємних відчуттів і підлаштовуються під руху тіла. Крім цього, медики навчилися робити реалістичні тривимірні моделі внутрішніх органів для підготовки до операції. Такі наочні посібники врятували не одне життя, так як після ретельного планування хірургічного втручання медики могли швидко, точно і ефективно проводити всі необхідні дії.
Стрімкий розвиток адитивних технологій в галузі охорони здоров'я часто пов'язаний з діяльністю великих компаній, що розробляють рішення для 3D-друку. Яскравим прикладом такої діяльності може служити організація Stratasys, яка в минулому році інвестувала чималу суму коштів в новаторські розробки для медицини.
Як йдуть справи на ринку адитивного виробництва медвиробів сьогодні
Завдяки 3D-друку лікарі змогли розширити рамки можливостей медицини і запропонувати пацієнтам більш якісний рівень медобслуговування. Тому не дивно, що зараз на ринку спостерігається підвищення попиту на рішення, пов'язані з адитивним виробництвом. Це змушує великі компанії на кшталт Medtronics і Siemens вкладати великі суми коштів в нові розробки, щоб випередити своїх конкурентів.
Важливо відзначити, що в медицину набагато простіше впровадити інновації, ніж в інші сфери. У галузі охорони здоров'я також є суворі вимоги до якості продукції та послуг, що надаються, проте нові методи лікування впроваджуються з більшою ретельністю, ніж нові способи виробництва. Наприклад, Управління з санітарного нагляду за якістю медикаментів США дозволив проводити і застосовувати 3D-друковані імплантати трахеальних шин, за рахунок чого лікарі змогли набагато ефективніше лікувати респіраторні захворювання.
Сьогодні можна виділити три сфери охорони здоров'я, які істотно змінилися за рахунок адитивних технологій:
Створення ортопедичних пристроїв - 3D-друковані імплантати для хребта, колінних і стегнових суглобів в точності відповідають оригіналу і дозволяють вилікувати пацієнтів з дуже складними захворюваннями кісток, в тому числі і вродженими.
Створення протезів - адитивні технології дають можливість швидко виготовляти доступні і функціональні протези, які ідеально підходять під параметри конкретного пацієнта.
Біодрук - вирощування штучних органів і тканин вважають майбутнім трансплантології. Вчені вже досягли колосального успіху в даній області, тому можливо, що незабаром замість донорських органів пацієнтам будуть пересаджувати 3D-друковані життєздатні аналоги.
Експерти вважають, що наступною галуззю медицини, яку перетворить 3D-друк і сканування, буде хірургія. Вже зараз для зниження інвазивності і підвищення точності операцій лікарі використовують робототехніку і різні інноваційні пристосування. Але в будь-якому випадку відповідальність за проведення операції цілком і повністю лежить на хірургах. Адитивні технології не зможуть цього змінити, проте зможуть дати лікарям нові, більш ефективні інструменти. Наприклад, ті ж біосумісні імплантати, які ідеально встають на місце ураженої кісткової тканини, зводячи необхідність повторного хірургічного втручання до нуля. Дані вироби виготовляються з якісних нетоксичних матеріалів, зокрема з різних видів металів, що дозволяє їм бути міцною і надійною заміною кісток.
Изображение
Вчені зайнялися активною розробкою методу вирощування штучної шкіри за допомогою 3D-друку

Дослідники багатьох країн бачать потенціал в аддитивному виробництві штучних аналогів живих органів і тканин. Особливо хвилює вчених питання 3D-друку шкіри, на якій медики зможуть проводити експерименти і яку можна буде використовувати навіть для пересадки.
Метод виготовлення живої шкірної тканини намагаються знайти ось уже більше десяти років. Однак тільки тепер за допомогою адитивних технологій вчені змогли навчитися вирощувати органічні клітинні структури. Різні органи і тканини, створені за допомогою 3D-друку, були пересаджені піддослідним тваринам і успішно прижилися. Тому очевидно, що незабаром вчені доб'ються своєї мети і навчаться вирощувати повноцінний замінник людської шкіри.

Можливо, першими, хто зможе надрукувати штучну шкіру, будуть шведські дослідники з центруSkinResQU при Технічному університеті Чалмерса, які запустили проект з вивчення потенціалу технологій біоДРУКУ.
За словами вчених, запуск подібного проекту був викликаний необхідністю отримання дослідних зразків для тестування методів лікування різних форм раку шкіри. Крім того, 3D-друковані тканини дозволять лікувати літніх людей, у яких через діабету часто спостерігаються виразки шкіри, які заподіюють їм чималі страждання.

Сьогодні експериментальні тести проводяться на шкірі тварин або донорських примірниках. Однак потреба в більш якісних зразках тканин зростає з кожним днем. Адже крім досліджень, лікарям необхідна 3D-друкована шкіра, щоб пересаджувати її людям, які мають значні опіки.
На даний момент в проекті SkinResQU задіяно 15 експертів, кожен з яких керує своєю групою фахівців. В майбутньому число кваліфікованих співробітників збільшиться вдвічі.
Відзначимо, що розробками в області біодруку також активно займається відомий виробник косметичної продукції L'Oreal. Не так давно компанія уклала договір про співпрацю з біотехнологами зOrganovo, щоб створити 3D-друковану шкірну тканину, яку можна буде використовувати для тестування нової косметики і парфумерії.

Тепер друком голограми може зайнятися домашній принтер

Вченим з університету ИТМО вдалося змусити домашній принтер друкувати голограми. Для цього чорнило були замінені діоксидом титану.

Спершу наночастки діоксиду титану були синтезовані кислотним гідролізом ізопропілата титану. Далі суміш була змішана з етанолом з метою зміни поверхневого натягу і в'язкості системи. Через 12 днів був усунений надлишок розчинника роторним випарником. Отриманий результат відрізняється чудовим показником в'язкості, необхідної для створення голограми.
Изображение
Для проведення експерименту вчені скористалися Canon Pixma IP 2840. Підклавши спеціальні поліетилентерефталатні плівки під ПАПІР, ЩО ДРУКУЄТЬСЯ , вони використовували стандартний картридж для розміщення розроблених чорнил. При цьому товщина шару діоксиду титану на папері становить не більше п'ятисот нанометрів. Зверху, з метою збереження, зображення було покрито невеликим шаром поліізобутілметакрілата.

Для створення стандартної голограми потрібне створення полімерного трафарету, який розміщується на сталевІий матриці. Саме вона необхідна для тиснення мікрорельєфу на зображенні. Створення одного голографічного проекту, враховуючи виготовлення матриці, займає щонайменше кілька днів.

І, ЗНОВУ КИТАЙ....

Изображение
Найпотужніший суперкомп'ютер ЗНОВУ СТВОРИЛИ В КИТАЇ

Китайський суперкомп'ютер TaihuLight визнаний найпродуктивнішим у світі. У ньому використані тільки процесори місцевого виробництва.

Минулий лідер Tianhe-2 - також китайська система - в 3 рази поступався TaihuLight. Потужність нового суперкомп'ютера - 93 петафлопса. Китайська розробка в 5 разів вище американської.

Всього в комплектацію суперкомп'ютера увійшла 41 тисяча вузлів, 10,6 мільйона обчислювальних ядер, а споживання енергії склало 15,3 мегавата. Минула розробка використовувала американські процесори, однак після накладення ембарго на поставку китайці випустили свої. Новий процесор з мережею на кристалі з'єднує 4 блоки ядер.

Операційна система - Sunway Raise OS 2.0.5.

Суперкомп'ютери застосовуються для складання прогнозів, військових ядерних досліджень і кібербезпеки. TaihuLight призначений для виробництва, різних досліджень в сфері наук про життя і вивчення Землі.

Пасажирський безпілотник починає тестові польоти

Китайська компанія Ehang буде ВИПРОБОВУВАТИ  пасажирський безпілотник. Розробку презентували на січневій виставці CES. Бренд уклав угоду з урядом штату Невада для проведення тестових польотів, які стартують в цьому місяці.
Безпілотник піднімається на 200 метрів з вантажем в 100 кг. Максимальна швидкість 100 км /Г.  Дрон знаходиться в повітрі 20 хвилин, а заряджається за 2-4 години. Управління злетом і посадкою проводиться через додаток на планшеті. Політ відбувається автоматично, без участі оператора або пасажира.
Після успішного завершення тестових польотів, які триватимуть до кінця поточного року, компанія збирається отримати ліцензію і здійснювати польоти.
Влада Невади підтримує розробників і відзначає, що бачать таксі-безпілотники в складі транспортної системи штату і запевняють, що чекають цього дня.
Тестовий прототип розрахований на одного пасажира. Центр управління прийме контроль над транспортним засобом в екстреному випадку.10 "штуковин", що розчарували....

Изображение
Підводна маска. Всім, хто любить пірнати, давно хотілося маску, що дозволяє дихати під водою. Фірма Triton створила гаджет, що дозволяє занурюватися на 45 хвилин. Він фільтрує воду і пропускає всередину кисень. Також маска містить додаткові кисневі балони. Максимальна глибина занурення - 4,5 метра. Батарея перезаряджається після одного запливу. Вчені-океанологи розповіли, як це працює насправді. Пропускної спроможності маски не вистачить, щоб відфільтрувати достатню кількість води для знаходження під водою 45 хвилин. Але дихати, ймовірно, вдасться завдяки балонам. І лише трохи більше 10 хвилин.
Изображение
Довершений смарт-годинник. Розумний годинник Kreyos Meteor обіцяв стежити за сном і фізичною активністю , і при батареї, що працює тиждень, розпізнавати жести.Але виявилося, що без з'єднання зі смартфоном вони не виконують жодної функції, неводостійкі, та й зовні відрізняються від обіцяного. Виробник звинуватив Viewcooper, що випустила гаджет, і став блокувати користувачів, які залишали погані відгуки.
Изображение
Лазерна бритва. Морган Густавссон більше 30 років виношував ідею створення лазерної бритви. Виріб усуває темні і світлі волосини, а робота його базується на застосуванні лазерної епіляції, імпульсного світла, а замість леза - оптичне волокно. За правилами Kickstarter, у компанії повинен бути робочий прототип. Коли бритву показали, виявилося, що за хвилину вона майже нічого не видалила. А у журналіста, що тестував пристрій, обірвалися дві нитки. Чому прототип при вартості в 4 тисячі доларів, не виготовили, не ясно, адже на Indiegogo вдалося зібрати достатню для цього суму.
Изображение
Рамка з фото Instagram. Рамка, що стоїть на столі, показувала б профіль і фотографії з Instagram. Випуск почався пізно, Instagram змінив API, необхідність в рамках відпала. Випущений в результаті гаджет мав неякісний дисплей: блякнучий і нечіткий.
Изображение
Міні-коптер. Міні-дрон Zano розміром з долоню, повинен був літати і робити високоякісні знімки.Його почали випробовувати і виявилося, що час польоту - 5 хвилин при обіцяних 15. Він не слідував за користувачем, а фотографії були поганої якості. Компанію ліквідували.
Изображение
Приставка для android-ігор. Приставка Ouya обіцяла зробити революцію. З нею можна було грати в ігри для Android на телевізійному моніторі. Але кнопки на гаджеті натискалися погано, проглядалися сторонні елементи Android. Не допоміг ні грошовий фонд, ні 10 мільйонів доларів від Alibaba. Компанію викупила Razer.
Изображение
Корпус з алюмінію на айфон. Рамка i + Case повинна була забезпечити захист від ударів. Вийшло так, що через алюмінієву рамку сигнал не проходив.
Изображение
Крихітна консоль. Мініатюрна портативна консоль, що підключається до телевізора для android-ігор.Використовувати консоль було не можна через низьку якість збірки і бідний асортимент ігор, де плату брали навіть за безкоштовні гри, крім того, контролер сам міняв настройки меню, гучність і т.д.
Изображение
Розумне кільце. Smarty Ring могло б замінити розумний годинник. Пристрій отримувало б дзвінки, відображало повідомлення та ін.Розробники не змогли зібрати кільце. Масивні вироби відрізнялися від концепт-артов. Smarty Ring так і не випустили.
Изображение
Е-ink-екран для годин Дисплей цього годинника використовував електронне чорнило, а його тонкий корпус з нержавіючої сталі не повинен був перевищувати 0,8 міліметра. Спочатку годинник вийшли більше 1 мм. Їх випустили, але більша частина не працювала. У розробників закінчилися кошти, і проект закрився.

Фізик Стівен Хокінг: про Всесвіт, IQ і подорожі в часі

Стівен Хокінг - дивовижна людина. Незважаючи на тяжку хворобу, яка позбавила його можливості рухатися, він зміг не тільки стати одним з найвпливовіших фізиків нашого часу, але і активно займатися популяризацією науки. Він виступає з лекціями, веде телепрограми та написав кілька науково-популярних книг, що стали бестселерами. ....... кілька цікавих висловлювань цього видатного фізика про його погляди на світ, людство і інопланетне життя.
Изображение
1. Про інопланетні цивілізації
Якщо інопланетяни колись відвідають нас, результат буде дуже схожий на висадку Колумба в Америці, яка закінчилася недобре для корінних жителів. Ми можемо подивитися на себе, щоб зрозуміти, як розумне життя може розвинутися в щось, з чим ми б не хотіли зустрітися.

2. Про фаталізм
Я помітив, що навіть ті, хто стверджує, що усе визначено і нічого не можна змінити, дивляться по сторонах, перш ніж перейти дорогу.

3. Про цілі
Моя мета проста. Це повне розуміння Всесвіту, чому він такий, який є, і чому взагалі існує.

4. Про людську мову
Мільйони років людство жило, як тварини. Потім щось сталося, що випустило назовні силу нашої уяви. Ми навчилися говорити і чути. Мова дала нам можливість передавати ідеї, працювати разом, щоб будувати неймовірні речі. Головні досягнення людства були досягнуті завдяки комунікації, і головні провали були здійснені, коли ми не говорили.

5. Про науку і технології
За останні 100 років світ змінився набагато більше, ніж за всі інші періоди в історії. Причина не в політиці чи економіці - причина в технологіях, які прийшли завдяки досягненням фундаментальної науки.

6. Про свою хворобу
Це просто трата часу - злитися через мій стан. Кожен повинен щось робити зі своїм життям, і я не так уже й поганий в цьому. Люди не захочуть витрачати на тебе свій час, якщо ти весь час злий або скаржишся.

7. Про подорожі в часі
Я б повернувся в 1967 рік, коли народився мій перший син Роберт. Мої троє дітей принесли мені дуже багато радості.

8. Про IQ
Люди, які хваляться своїм IQ - невдахи.

9. Про поради своїм дітям
Перше - не забувайте дивитися на зірки, а не собі під ноги. Друге - ніколи не залишайте роботу. Робота - це те, що наповнює життя змістом і метою, без неї життя порожнє. Третє - якщо вам пощастило знайти свою любов, не викидайте її.

На всіх муніципальних будинках Австралії планують встановити ..

На дахах муніципальних будинків майже 800 тис. австралійців будуть встановлені сонячні батареї в якості джерела енергії. Про це повідомляє австралійське інтернет-видання Renew Economy.
На даху кожного муніципального будинку встановлять сонячні батареї потужністю 2 кВт. Таке рішення влада Австралії прийняла відповідно до нової політики країни в галузі охорони природи. Як зазначає видання, це дозволить кожній родині заощадити 780 австралійських доларів в рік.
Изображение
Заступник керівника партії «зелених» сенатор Лариса Вотерс заявила, що сьогодні в Австралії є нерівна система, в якій громадяни, які мають найнижчі доходи, змушені платити найвищу ціну на електроенергію в старіючих будинках. Будинки ці експлуатувати неефективно: в них жарко влітку і холодно взимку. Тепер, як каже Вотерс, завдяки плану підвищення енергетичної ефективності країни неповні австралійські сім'ї, люди похилого віку і молодята зможуть заощадити близько близько 1 075 австралійських доларів на домогосподарство на рік, а також зможуть скоротити обсяги викидів парникових газів в атмосферу.
Нагадаємо, до 2030 року Австралія планує отримувати 90% енергії від поновлюваних енергоджерел і подвоїти ефективність енергоспоживання. На реалізацію цього плану переорієнтації влади має намір витратити 240 млн. австралійських доларів. Програма торкнеться 421 тис. місцевих домогосподарств. 

Вже через чотири роки планують втілити в життя багато пунктів цього плану. Головна мета програми – максимальне зниження споживання енергії домогосподарствами. Крім того, для зацікавлених у розвитку застосування альтернативної енергії передбачено навчання і працевлаштування. До реалізації плану мають намір залучити щонайменше п'ять тисяч осіб.

Тепло! як зиму пережити....

Изображение
Українець Микола Кікоть опалює власний будинок міскантусом, який вирощує на присадибній ділянці.
Врожайність енергетичної культури - майже 30 тонн з гектара – дозволила раціоналізатору відмовитись від використання дров та вугілля, передає Експрес online

"Три роки тому на грядці площею 25 сотих, де вирощував городину, посіяв американський очерет або, як його ще називають, слонову траву, - говорить Микола Кікоть, - Тоді всі сміялися з мене, мовляв, з глузду з'їхав, а тепер заздрять, бо мій "газ" росте у полі».
На енергетичній плантації можна збирати урожай протягом 25 років. «Раз посіяв - і ніякого клопоту, - розповідає газда. - Взимку гігантську траву, яка виростає протягом одного сезону до чотирьох метрів заввишки, скошую, а навесні вона знову відростає».
З американським очеретом Микола Кікоть не відчуває стрімкого підвищення тарифів на енергоресурси. «Врожай гігантської трави з одного гектара забезпечує ту ж саму кількість тепла, яке утворюється при спалюванні 15-22 тис. кубічних метрів газу, - наголошує раціоналізатор. – Не розумію, чому в Україні досі масово не вирощують міскантус: і вільної землі – вдосталь, і клопоту – небагато. Ці екзотичні рослини можуть підмерзнути лише під час першої зимівлі, а потім легко витримують навіть двадцятиградусні морози".

Изображение
У селі Кінські Роздори Запорізької області збудували фабрику з виробництва солом'яних брикетів. 

Проект реалізували у рамках програми ЄС/ПРООН з розвитку сільської місцевості, передає kp.ua

Селяни розробили бізнес-план, організували кооператив, зібрали трохи грошей і звернулися в офіційне представництво організації у Запорізькій області. Як результат, на проект було виділено 80% від потрібної суми в рамках програми ЄС/ПРООН. Всього ж на запуск брикетного виробництва у Кінських Роздорах пішло близько 750 тис. гривень. 
Зараз фабрика щогодини виготовляє по 250-300 кілограмів паливних брикетів, забезпечуючи роботою більше сотні селян. Брикети формують компактні, щоб помістилися у будь-який котел, піч або камін. В середньому одне «поліно» діаметром 15 сантиметрів важить 400 грамів. 

За словами фахівців, два кілограми таких брикетів замінюють куб газу. «Багато людей переходять на котли, які працюють на твердому або біопаливі, - говорить директор кооперативу Володимир Порохня. – При цьому солом’яні брикети при спалюванні не видать їдкого диму, смогу, гарі, тому не треба часто чистити комин». 

Масове виробництво брикетів у Кінських Роздорах планують запустити після збору нового врожаю. У перспективі біопаливо мають намір виготовляти з лушпиння соняшника, стебел бур'янів та сухих гілок – підуть в хід навіть викинуті новорічні ялинки, сподіваться у кооперативі. 

«У сільських будинках переважає пічне опалення, - розповідає місцева жителька Ольга Коваленко. - Але зараз люди масово відмовляються від твердого палива не тільки в Кінських Роздорах, але й у сусідніх селах - Чапаєвці, Лозовому, Магедовому. Брикетами топити набагато зручніше – вистачає 5-6 «полінець» для топки, до того ж немає сміття». 

Опалення біобрикетами має й свої мінуси – потрібно частіше заглядати в котел, тому що солома згорає швидше за вугілля, і мати велике та сухе приміщення для зберігання. За словами фахівців, брикетів, тонна яких обійдеться у близько 1400 гривень, потрібно на 25% більше, ніж вугілля, тонна якого сьогодні коштує близько 4 тисяч гривень. 

Опалення українських домівок енергією сонця

Изображение

У Данії сонячних станцій вже побудовано багато: там вони зустрічаються частіше, ніж райцентри в Україні.
Такі сонячні станції використовуються замість газових котелень. Станція для централізованого теплопостачання датського міста Марсталь (33 300 кв.м сонячних колекторів покривають 55% теплової потреби 1 500 жителів):

Влітку сонячна станція нагріває цю воду до 80-90 градусів, і це тепло зберігається там до зими, після чого направляється на опалення квартир городян.
Найцікавіше те, що країна не субсидує будівництво цих станцій. Справа в тому, що в Данії енергоносії коштують дуже дорого, і тому там такі сонячні станції економічно вигідні.
А тепер в такій же ситуації опинилася і Україна. Нещодавно НКРЕКУ остаточно вирішила підняти тарифи на тепло для городян: було 534 грн / Гкал, а з 1 липня буде 1043 грн / Гкал (це, так званий, середньозважений тариф на тепло для населення).
При таких цінах вартість на тепло від сонячної станції буде значно дешевшою. За попередніми підрахунками, вартість однієї сонячної гігакалорії становитиме близько 800 грн.
Ось формула, яка приблизно описує вартість тепла від сонячної станції:
(10% * 4 000 / кв. М) / (0,5 Гкал / кв. М) = 800 грн. / Гкал
де, 4 000 / кв. м - це орієнтовна вартість станції (на 1 кв. м сонячного колектора): колектори, теплові акумулятори, труби, теплообмінники. Низький рівень українських зарплат (в Данії робочим платять по 30-50 EUR / годину) - це величезна перевага України, оскільки у нас все повинно коштувати набагато дешевше. Наприклад, вартість теплових акумуляторів у датчан - 20 EUR / куб. м, а в Україні це буде близько 5 EUR. До речі, данці закуповують сонячні колектори трохи дорожче, ніж 100 EUR / кв. м, оскільки не користуються дорогим імпортним барахлом, а домовляються з місцевими виробниками про постачання великої партії. Так що доведеться українцям самим вчитися і робити сонячні колектори, і будувати теплові акумулятори
10% - це орієнтовний відсоток по банківському кредиту з урахуванням його поступових виплат протягом терміну служби сонячної станції (зазвичай, це 20-30 років). Краще використовувати дешеві іноземні кредити (під кілька відсотків річних). В Україні їх приходить кілька мільярдів $ щорічно: ЄБРР, USAID, всякі фонди, японські і кіотські гроші і т.п. Звичайно, за такі дешеві кредити потрібно боротися, і це робота для мерів. А городяни повинні на них постійно тиснути, тобто це той випадок, коли має проявитися громадянське суспільство
0,5 Гкал / кв. м - це зразкове щорічне виробництво тепла на 1 кв. м колектора. Звичайно, в сонячній Одесі (і інших південних містах) це буде більше
Облік витрат на зарплати, електроенергію і т.п. трохи збільшує вартість сонячного тепла. Але все одно тепер воно буде вже дешевше, ніж такі дорогі ЖКГ-тарифи від газових котелень.