Загадкове дзеркало.


  Невелика, напівзруйнована будівля, стояла за селом посеред поля. Ніхто вже не пам'ятав її первісного призначення. Дорога до будівлі давно поросла високими бур'янами, і рідко хто нею проходив. Діорослі лякали привидами дітлахів, і ті теж туди боялися ходити.

  Так і стояла б вона, не привертаючи до себе уваги, якби не дивне сяйво, що з'явилося останнім часом на майже зруйнованому її паркані. Першим сяйво помітив місцевий пастух і в пориві цікавості вирішив подивитися, що там так яскраво блищить. Виявилося, що на паркані невідомо звідки з'явилося велике дзеркало і якраз воно відбивало промені сонця.

  Пастуха здивував не так сам факт появи дзеркала, як відображення навколишнього простору в ньому. Начебто звичайне відображення, але була в ньому дивна якась невідповідність. Дерева та будинки села у відображенні відповідали дійсним, але фарби були інші. І хмар на небі було більше. І бур'яни на полі були вищими і густішими. Та й вся картина на відображенні була більш похмурою ніж насправді. А ще було дивним те, що при розгляді відображення пастуха охоплювало відчуття занепокоєння та незрозумілого смутку.

  З моменту появи дивного дзеркала багато хто там побував. І кожного побачене вражало до глибини душі. Одні бачили у відображенні синє небо, квітучі простори і дивний спокій ними опановував. Навіть їхнє село у відбитку було у квітучих садах і самі вони відбивались молодими та повними сил. Їм в таких випадках хотілося співати і хотілося жити у тому казковому світі побаченого задзеркалля.

  Іншим відкривалися у відображенні сірі затуманені далі і холодний дощ, що мрячив, хоча позаду їх був спокійний теплий вечір. У такі хвилини ними опановував незрозумілий безмежний смуток.

  А зовсім недавно одна місцева жінка побачила у відбитку своє село, яке було охоплене жахливою пожежею, і вона не могла стримати свої сльози. Чорні клуби диму закривали обрій, і здавалося, що звідти долинали крики розпачу.

  Одні казали, що це знамення та попередження. Інші казали, що це лише вплив незрозумілого випромінювання на психіку людей. Але до всіх приходило розуміння, що світ за їх спинами крихкий і вразливий. Він може бути квітучим, а може бути зруйнованим і примарним.

  Дзеркало зникло так само загадково, як і з'явилося. А ті, що в нього встигли подивитись, назавжди втратили спокій і стали світ сприймати зовсім по іншому.

Вкраплення минулого.

  Звичайна для минулих часів їдальня була побудована на краю невеликого села біля  дороги місцевого значення. Зал в ній був майже завжди порожній, але готували там чудово. Інколи проїжджаючи тією дорогою, я не втрачав нагоди смачно там поїсти.    Мабуть через свою нерентабельність їдальня була закрита ще в ті далекі часи, а зараз там була тільки купа битої цегли.    Уже в зрілому віці інколи проїжджаючи повз те місце, я з теплотою згадував їдальню з моєї далекої юності. Ось і цього року мені довелося там побувати. А на передодні, переглядаючи бабусині речі, я  взяв собі грошову купюру  номіналом в 10 карбованців і, сам не знаю чому, поклав її до кишені.
  Так ось, проїжджаючи повз те місце, де колись стояла їдальня, я з великим подивом побачив, що на місці старих руїн знову стоїть та сама їдальня. Вона була відбудована у старому стилі. І я з подивом зайшов всередину.   Внутрішній інтер'єр  був витриманий у старому стилі, і навіть сучасних пакунків з продуктами на вітрині не було. Та й меню було взяте з тих далеких часів.   Я замовив собі борщ, шніцель, склянку чаю та поклав на прилавок сучасну купюру в гривнях. Але у відповідь почув гнівну фразу: «Що ви мені даєте, чоловіче?» І тут мене ніби вдарило струмом від здогадки, що я перебуваю не у відбудованій їдальні, а в тій, з далекого минулого часу! Містика якась, та й годі.
  І тут я згадав про бабусину десятку і поклав її на прилавок. Жінка осудливо похитала головою, мовляв, жартівник, і дала здачу в карбованцях.    Все замовлене я їв, знаходячись у повному трансі, і тільки дійшовши до чаю, трохи прийшов до тями. Тоді я вирішив і собі пограти з часом. Підійшовши до прилавка, я поклав сучасну гривневу купюру і промовив: «Візьміть ці гроші, вони, як і я, з далекого майбутнього». І не чекаючи на реакцію жінки, пішов собі геть.
  Через пару днів мені знову довелося проїжджати повз те саме місце, але реальність нікуди не подіти – там знову була тільки купа битої цегли.   Я вже подумав,  що напередодні їдальня мені привиділася. Але засунувши руку в глибоку кишеню, я дістав звідтіля ту саму здачу в карбованцях…

                                                                 Епілог.  

  Старі люди кажуть, що у тому селі, де стояла їдальня, жила дивна жінка, яка розповідає історію про відвідувача з майбутнього, і в підтвердження своїх слів показувала всім дивну купюру. Але їй ніхто не вірив.

Казка про самотній годинник.





  У будинку  старої бабусі на стіні вже багато років висить годинник. І хоча він живиться від батарейки, але в кімнаті, де панує тиша, його цокання чується досить виразно.  
  Роками годинник відмічає миті та довгі дні самотньої бабусі, яка звикла до нього, як до живої істоти. Розмірене цокання годинника створює в кімнаті атмосферу присутності життя, де час не зупинився і господарем не стало запустіння. 
  Бабуся завжди заздалегідь міняла в годиннику батарейку, і щоразу після цього він, наче із вдячності, починав цокати голосніше і навіть трохи починав поспішати.   
  Але цієї зими бабуся захворіла, і її забрали родичі до міста. Аж до самої весни. А годинник залишився висіти в порожній кімнаті. Йому здавалося, що ось-ось до хати зайде бабуся і звично подивиться на годинник. Він цього чекав і з надією продовжував невтомно цокати, хоча від смутку це цокання було не таким гучним і ритмічним.   
  Годинник дуже нудьгував в самотності, і якщо за вікном чувся якийсь шум, він з надією на повернення бабусі  починав цокати голосніше. Але старенька не поверталася…
   Довгими зимовими ночами в холодній кімнаті годиннику було особливо важко. Його механізми охолоджувались, і годиннику було важко підтримувати свій хід. Але він стійко тримався і чекав, коли відчиняться двері і на порозі з'явиться  господиня будинку. 
  До весни заряду батарейки майже не залишилося. Годиннику не хотілося вмирати, і він з  надією на повернення бабусі  якимось дивом продовжував підтримувати свій хід.   
  Довгоочікуваний день таки настав. Привітно скрипнули вхідні двері і поріг переступила господиня будинку.   «Дивіться, а годинник то йде» - здивовано сказала бабуся. У відповідь  годинник, використавши останній заряд  батарейки, з останніх сил зацокав часто-часто, хоча вже й зовсім тихо. І тієї ж миті зупинилися. В кімнаті стало тихо і порожньо, наче чиясь душа покинула цей світ. 
  Бабуся дбайливо дістала з валізи нову батарейку і вставила в годинник. І наче сталося диво! Годинник ожив і радісно наповнив гучним бадьорим цоканням всю кімнату. І було враження, що і кімната начебто прокинулася після довгого сну.

Чари казкового дощу.

   Завіса дощу затулила від погляду хлопця не лише обрій, а і невелике лугове озеро, поодинокі кущі по його берегах, та узлісся далекого лісу. Здавалося, що цей дощ ніколи не скінчиться.   Одначе молодому хлопцю не було куди поспішати. Він спокійно сидів під густою кроною розлогого дерева і просто мріяв. Мріяв про щастя, думав про майбутнє, і на душі у нього було легко і спокійно. Адже його життя тільки починалося. 
   Остання яскрава блискавка розрізала простір і дощ почав вщухати. Раптом хлопцеві здалося, що за завісою дощу стоїть прекрасна молода дівчина. Світле, непідвладне дощу волосся, вільно спадає на плечі, і його ніжно перебирає вітер.  Дівчина ніби не помічає дощ, стоїть собі та загадково посміхається. Незрівняна краса незнайомки, її чаруючий погляд і ця несподівана поява на лугових просторах, здавалися юнаку справжнім дивом. Він заворожено дивився на дівчину і навіть не міг поворухнутися.  
  Несподівано налетів вітер, а рясний дощ знову розчинив довкілля і сховав прекрасний образ дівчини.  Хлопцю б кинутися в дощ і не дозволити негоді забрати  дівчину. Але зрадлива розгубленість не дала йому це зробити. 
   Врешті дощ скінчився і околицю освітило яскраве сонце. Але ні поруч, ні в далині, дівчини видно не було.   Може, це юнакові привиділося, може, цеблискавка дала поштовх чарівному видінню? Як би там не було, та згодом враження втратило свою яскравість. Але завжди, коли йшов дощ, юнаку здавалося, що за дощовою завісою все ще досі стоїть та чарівна дівчина і зачаровано дивиться в його бік.   
  Не можна сказати, що життя хлопця не склалося. Але з роками він чомусь частіше  згадував своє видіння.   А зовсім недавно він знову під час грози побачив силует знайомої дівчини. Тільки погляд її тепер був розбавлений смутком. 
  З роками, уже зовсім не молодий хлопець, як тільки починається гроза, вдивляється в примарну пелену дощу, сподіваючись знову подивитися в чарівні очі дівчини..  Можливо, настане той день, коли він кинеться назустріч своєму видінню, щоб і собі розчинитись в чарах казкового дощу.

 

Колекціонер чудес.



   Жив-був собі  старенький чоловік. Вільного часу  мав багато, і вирішив він зайнятися колекціонуванням. Кожен створює свою
колекцію по уподобанню та можливостям. Хто марки збирає, хто автомобілі, а наш дідок вирішив збирати чудеса. Саме справжні чудеса!    Чудеса в кишеню не покладеш, тому дідок ходив по чужих селищах і записував чудеса в товстий пошарпаний зошит. Люди із задоволенням розповідали про чудеса, свідками яких були, і про чудеса, почуті від інших.    
  Коли зошит був майже заповнений, дідок вирішив започаткувати собі  блог. Нічого в тому дивного не було б, якби він не надумав чудеса продавати. Точніше, обмінювати на інші чудеса.  Ну і що в цьому дивного? - Запитайте ви. А дивне те, що він пропонував не розповіді про чудеса, а безпосередньо  самі чудеса! 
  Що тільки не трапляється в старечому віці – резонно зауважите ви. Правильно. Та тільки не цьому разі – надані чудеса дійсно відбувалися. Звісно, люди прагнули знову відвідати блог дідуся, але мало кому те вдавалося.  Дідок  просто зникав з поля зору тих, хто з ним раніше спілкувався.  
  Ходили чутки, що  на широких просторах інтернету він знову десь з'являвся, дарував охоче чергове диво, і знову безслідно зникав. Тільки для тих, хто  щиро вірив в чудеса, сторінка дідуся завжди була відкритою. Адже віра в чудеса сама по собі є справжнім дивом.

Господар лісу.




  Бажання провести новорічні свята у селі з'явилося в Андрія ще влітку. Давно хотілося залишити галасливе місто і поринути у тишу зимової казки. Пройтися засніженим лісом, милуючись витонченою білою красою зими. Вдихати морозне повітря, що має навіть узимку тонкий сосновий аромат. І слухати, слухати цю дзвінку зимову тишу. 
  А потім повернутися в натоплений будинок, сісти біля каміна, і заворожено дивитися на рухливі язики полум'я. А чашечка ароматної кави надихатиме на розмірений перебіг думок. У них можна розчинитися, розтанути у мріях, і відчути, як казка легким серпанком витісняє реальність. Душа потоне у відчутті щастя і безмежної радості від того, що життя річ прекрасна. 
  Але перспектива провести новорічні свята у селі, по суті, у лісі, не дуже тішила дружину Андрія. Погодившись на таку авантюру, вона ще в дорозі була роздратованою, а після приїзду і зовсім посварилася з чоловіком. 
  Щоб трохи розвіятися і скинути з себе чи то образу, чи то сум, Андрій зважився прогулятися по засніженому лісу. І що далі він йшов у ліс, то спокійніше ставало на душі. А густий сніг і невелика завірюха стирали сліди, віддаляючи його від буденності та негараздів. 
  Коли душевна рівновага відновилась, Андрій вирішив повертатися до дому. І тут до нього прийшло усвідомлення, що він зовсім не знає, в який бік іти. Жодних знайомих орієнтирів, навколо тільки одноманітний ліс. Здавалося, що цей ліс раптом потемнів і став трохи зловісним. 
  Минуло близько години, доки Андрій безрезультатно намагався вийти з лісу. І раптом на снігу він побачив чиїсь свіжі сліди. Намагаючись встигнути пройти ними до того, як їх занесе снігом, Андрій несподівано вийшов на невелику галявину з великим віковим дубом посередині. Дивним було те, що біля дуба стояла простенька хатинка, і це в глибині засніженого царства лісу. А з її димаря підіймався дим, даруючи надію на порятунок і закінчення несподіваної пригоди. 
  Господарем хатинки виявився старенький дідусь із довгою білою бородою та загадковою усмішкою на обличчі.  - Що, заблукав, синку? Мабуть, вдома дружина вже зачекалася на тебе. 
- Образилася вона на мене. Хоча я зовсім ні в чому не винний. 
- А ти попроси у неї вибачення. Вибачся перед нею. 
- А за що вибачатись? Я нічого крамольного не вчинив. 
- Попроси пробачення за те, що не зміг зробити так, щоб і дружині свято було б на радість, а не тільки тобі одному. 
- Гаразд, дідусю, як мені вийти з лісу? 
- А ти йди на стукіт дятла, він тебе й виведе.
  Відповідь Андрію здалася дивною. Він навіть почав думати, що все це йому привиділося. Кажуть, коли людина замерзає, то її відвідують барвисті галюцинації. Але робити було нічого, тим більше, що в глибині лісу справді чувся стукіт дятла.  Як не дивно, менш ніж через півгодини Андрій справді вийшов з лісу.
  У будинку на нього чекала дружина, і на здивування Андрія, радісно посміхалася. 
- Знаєш, я була не права. Тут справді чудово. І дякую тобі за СМСку, яку ти відправив, гуляючи лісом.
- Яку СМСку? 
- У якій ти вибачаєшся, і кажеш, що кохаєш мене. 
  Дружина сяяла радістю, а Андрій достеменно знав, що ніякої СМСки він не відправляв. Але це вже було не так важливо, хоча ця загадка ще довго не давала йому спокою.   
  А влітку Андрій вирішив відшукати ту лісову галявину, щоб подякувати старому за свій порятунок.  Поляну він знайшов, але ніякої хатинки, і навіть її сліду, там не було…                            

                                                                                        ************** 
   Подейкують, що в лісі живе Лісовик, який допомагає тим, хто заблукав, знайти дорогу до дому. Але лише не багатьом він з’являється у своєму образі. Тільки тим, хто вірить у чари лісу, хто бачить у ньому справжню казку, хто розчиняється в його таїнстві, забуваючи про всі негаразди та дрібниці життя. І не важливо те, літнє це буйство лісу, чи зимове.

Казка зимових туманів (ч.2).





  Мальовничі сніжинки кружляли у танці повільному, і лягали малюнком на ковдру зими. І це свято із снігу, і цей луг запорошений, і ліс у оздобленні білому, був казковим для гарних дівочих очей. Їй і ліс усміхався, і берізки стрункі зачаровані нею стояли, тільки сосни великі тихенько на вітрі шуміли.
  Вона пильно дивилась в далечінь за туманом, і ніжна усмішка на обличчі сіяла. Лише десь у  душі невгамовна печаль пробивалась. Незбагненна для розуму, почуттям недоступна, невблаганна по суті, недоречна по часі.
   Ось і вечір з небес опустився, і тумани густішими стали.   І це сіяло смуток, і лише непохитна надія берегинею вірною для завітної мрії була.   
  Десь там за туманом, за далекими луками, на околиці синього лісу, цілу вічність на неї чекають. І вона відчувала той погляд далекий, що тумани у неї крадуть. І здавалося їй, що хтось дивиться здалеку, в смутку й самотності, намагаючись вгледіти образ чарівний. Може, Дух Лісовий їй назустріч спішить, чи стомившись сидить і терпляче чекає. Чекає на те, що тумани зійдуть, що світло засяє, і образ жаданий розгледіти зможе. І в ту ж мить полетить, дочекавшись у вічності, на зустріч жадану,  неминучу, як казка.

Казка зимових туманів.









                                                                                      (стареньке українською)    
  Вечірня напівтемрява коротких днів, останній промінець крізь ліс прозорий, і тиша заспаних снігів. Вечірня синь та білизна снігів. Лише червоний промінь вечірнього світила контрастно виділявся.
  Дух Лісовий, один серед безмовності природи, стомившись на пеньку сидів.   Обличчя риси нечіткі, і погляд стомлений та тихий смуток на душі. І в лісі не сховатись від самотності, і духом бути теж не просто. Дивився він у далечінь узлісся, що потопає у серпанку, немовби там, за пеленою днів, крізь час зустрічний погляд пробивається. 
   І ось на мить, чи то з глибин свідомості, чи то і справді наяву, прекрасний образ Незнайомки з'явився на узліссі! Лукавинка в очах, і погляд, що розтоплює сніги.  Ходою легкою, по снігу босоніж, і в легкій сукні зі снігу і туману, вона прекрасною була. А в срібному волоссі заколка-зірочка сіяла. 
  Дух Лісовий боявсь поворухнутись під поглядом чарівним, боявся налякати і втратити чарівну мить. І лише поглядом відповідав на погляд.  
  Пориви вітру, так безтактно піднявши хуртовину, за сніжною завісою сховали всю околицю. І розчинилась далечінь, і затулила образ милий. Мабуть за чарами зими, за сивими туманами, вона так само залишає слід. Так само погляд намагається пробитись крізь тумани.  
  Дух Лісовий не втомиться чекати, коли розвіються тумани, і під яскравим сонцем сніг засяє, і на узліссі чарівниця покличе поглядом до себе.

Зі сну в життя.


  Одної травневої ночі Сащку приснився дивний сон. Інший  на такий сон не звернув би уваги, але для Сашка то був сон щастя. Сон-казка, сон неймовірного злету відчуттів. А приснилася йому дівчина, якої він ніколи не бачив. Дівчина, від погляду якої Сашко втрачав відчуття реальності. Власне, то і не була реальність, а тільки сон, в якому його уява малювала на його відчуттях чарівну картину щастя.

  Одначе був дивним не тільки сон, а й те, що він снився Сашку майже кожної ночі. Посмішка дівчини зі сну мала таку магічну силу, що вводила хлопця в гіпнотичний стан нерухомості. Він тільки міг на неї дивитися, не в змозі зв’язати пару слів.

       Як тебе звуть, козаче? Що, забув? Якщо згадаєш, приходь до річки. До речі, мене звуть Оля.

    Не дочекавшись відповіді, дівчина дарувала Сашку ще одну чарівну посмішку і, щось собі наспівуючи, прямувала до річки.

   Сашко проклинав себе за нерішучість. Реальне його життя стало здаватись якимось несуттєвим і віддаленим. Єдиним бажанням хлопця було якнайшвидше настання ночі.

  Інколи Сашку здавалось, що він бачить дівчину зі сну в натовпі людей. Але то було лише марево. І тільки у вісні Оля знову і знову приходила до нього.

– Знаєш, я прийду до тебе у реальному житті. Я обіцяю. Ти тільки чекай і не втрачай надію.

  Після цих слів дівчина перестала Сашку снитись.  Це було справжньою трагедією для хлопця. Він змарнів і перестав бути схожим на себе. Зранку до вечора він блукав містом, в надії зустріти Олю в реальному житті.

  Одного травневого сонячного дня на вузенькій вулиці старого міста Сашко побачив знайому постать.

– Олю! Олю! Зачекай!

– Хіба ми знайомі? Щось я тебе не пам’ятаю.

– Ми знайомі цілу вічність. Ти просто цього не знаєш.

– Вічність кажеш. Ну, тоді пішли, познайомиш мене з вічністю, а то я її ніколи не бачила.

  І дівчина посміхнулась хлопцю тією чарівною посмішкою, яка не залишала сумнівів, що їх шлях по життю буде довгим і щасливим.

  Вузенькою вулицею старого міста йшла щаслива пара, і здавалось, що під їх ногами іскряться промені казки. А старе місто тим часом готувалось до ночі, щоб дарувати молодим людям сни незабутнього щастя.

В променях осіннього сонця.


  Сивочолий чоловік сидів на лаві в старому парку і відсторонено дивився кудись у далину. І не зважаючи на те, що дощ давно закінчився, він все ще тримав над собою парасольку. А тим часом небо звільнилося від тяжких хмар і весь парк залили яскраві промені осіннього сонця. Жовте листя засяяло золотом і на тлі блакитного неба створило неповторної краси картину.

  Маленька дівчинка, залишивши далеко позаду свою розмовляючу по телефону маму, йшла доріжкою парку і старанно збирала саме красиве опале листя. Її увагу привернув чоловік з парасолькою і вона зупинилась проти нього.

– Дідусю, а чому ви тримаєте парасольку над собою? Ви боїтеся, що на вас буде падати листя?

  Це просте, і в той же час наївне дитяче запитання, нібито вирвало чоловіка з пастки спогадів і повернуло до реального життя. Він посміхнувся, і ця посмішка скинула з його обличчя з десяток років.

– Ні, дівчинко, я не боюся листя. Просто я жив в такі часи, коли на голову падало дещо

інше. Але про нього не варто згадувати. Хочеш я тобі розповім цікаву казку про мужніх мурашок, як вони вигнали з лісу великого чорного жука, який своїми крилами затуляв від них сонце?

– Розкажіть, я буду вам дуже вдячна.

  На лаві в старому парку сидів сивочолий чоловік і завзято щось розповідав маленькій дівчинці. Її мама давно підійшла, але стояла поодаль, щоб не сполохнути чарівний момент створення казки. А тим часом осіннє сонце щедро дарувало своє тепло всій окрузі, ніби і воно хотіло неодмінно потрапити в казку. І це йому вдалося.