Битву за землю для земляків виграно! Стосовно аграріїв - ще ні!
- 28.04.20, 19:24
- Ми любимо тебе, Україно!
Президент Володимир Зеленський після певної паузи підписав закон , що відкриває в Україні ринок землі сільгосппризначення. Експерти розповіли виданню "Коментарі", для чого бралася пауза, а також - чи запрацює цей спірний ринок.
31 березня, після 4,5 місяців розгляду, парламент 259-ма голосами підтримав у цілому законопроект № 2178-10 з відкриття ринку сільськогосподарської землі в Україні. Офіс президента і сам гарант назвали це історичною подією.
13 квітня Верховна Рада відкрила шлях до підписання закону, відхиливши 13 проектів постанов, якими пропонувалася скасування рішення про його прийнятті. У той же день спікер ВР Дмитро Разумков підписав закон. Справа була за підписом президента. Сьогодні з'явилася і вона.
Закон про ринок землі: чи доречно зараз запускати ринокНова влада, вирішивши розпродати землю, ввергає країну в епоху рабства. Але ж обіцяла під час виборів закінчити епоху бідності, нагадує глава Асоціації тваринників України та ГО "Народний союз", аграрний експерт Ірина Паламар.
"Мало того, що продавати землю вирішили, коли багато хто пророкує голод в світі через посуху і спаду економіки на тлі карантинних заходів. Так ще й ставлять наших внутрішніх виробників у нерівні умови і представниками іноземного капіталу, - підкреслює Ірина Паламар. - Адже в законі закладено безліч моментів, які дозволять скупити українську землю транснаціональним корпораціям. Нехай навіть через підставних осіб. У результаті місцеві бюджети втратять надходження, які мають зараз від орендарів. Села просто вимруть. А наші поля будуть зал вать хімією ".
Блюзнірським експерт вважає і те, що закон "протягли" під час карантину. Того самого, який зараз ще і розоряє дрібні і середні фермерські господарства, перекривши їм доступ до ринків.
"Зараз до нас ввозять іноземні овочі, а нашим виробникам просто не дають торгувати. Вони в буквальному сенсі викидають урожай або здають його за безцінь, - зазначає Ірина Паламар. - Зате поповняться ряди трудових мігрантів, які будуть обслуговувати закордонні" плантації ". Все йде по латино-американським сценарієм. Нас розоряють, перетворюють на сировинний придаток ".
Закон про ринок землі: чому президент затягував підписанняГлава Інституту публічної політики та консалтингу (Інпол), політичний консультант Сергій Биков звертає увагу, що президент дотягнув до останнього з підписанням земельного закону.
"94 стаття Конституції прямо вказує, що президент підписує закон протягом 15 днів з дня підписання головою ВР, - нагадує політкоснультант. - Разумков закон підписав 13 квітня. Відповідно, вважаємо 15 днів і виходимо на 28 квітня".
Затягування з підписом, на думку Сергія Бикова, говорить про дві речі:
- президент не хотів підписувати закон (хоч в програмі Зеленського є пункт про ринок землі);
- президент боявся, що закон оскаржать (тим більше, що лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко відразу цим загрожувала).
"На перевірку ми бачимо, що президент підписав закон, навіть не дивлячись на погрози Тимошенко. А вона вже написав у себе в ФБ, що партія подає позов до Конституційного Суду, який останнім часом виходить з писаного права, а не телефонного, - підкреслює експерт . - Можна очікувати, що КС скасує закон через те, що його приймали з порушеннями. Рада фінально голосувала в день, коли не було сесії. А розглядали правки на позачерговому засіданні, хоча Регламент таку можливість не дає ".
Закон про ринок землі: сумнівів не булоЗаступник директора Українського інституту політики, політичний експерт Кирило Молчанов вважає, що не виникало сумніву - закон президент підпише.
"Адже Банкова пішла на безпрецедентне його продавлювання. Голосували в ніч, з порушеннями регламенту, - зазначає політексперт. - У такому ж стилі простягають і банківський (антіколомойскій) закон, під який ще і регламент поміняли. Вони йдуть в спайці - для того, щоб отримати транш від МВФ. Це позиція президента - і вона переглядатися не буде ".
При цьому Молчанов не виключає, що через масу процедурних порушень закон може скасувати Конституційний суд України.
"Не даремно там виписали норму, що він вступає в дію тільки з 1 липня наступного року. Тобто, майже 14 місяців можна спокійно брати кредити, транші, фінансування. А потім взяти цей закон і скасувати, - каже експерт. - Можливо, все це зроблено спеціально. А потім в кращих українських традиціях відіграти все назад, розвівши руками - ну, так вийшло ... Люфт часу є. і щоб вносити правки, і щоб скасувати закон ".
Як би там не було, все це - негативна історія для президента Зеленського, впевнений Молчанов.
"Відкриття ринку землі не підтримує, згідно з опитуваннями, близько 70% українців. І президенту це ще відгукнеться. Особливо, коли закінчиться карантин і прийде усвідомленість всіх цих політичних процесів, які робили під шумок, - вважає експерт. - Ігри з землею істотно відіб'ються і на місцевих виборах, які не за горами. Пояснення в стилі "це було вимоги МВФ, інакше - дефолт", виборців не влаштує ".
Раніше "Коментарі" писали, що згідно з даними соціологічного опитування групи КМІС, лише 26% громадян України підтримують зняття мораторію з продажу сільськогосподарської землі, а 73% - категорично проти такої перспективи.
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про обіг земель сільськогосподарського призначення, передає прес-служба Офісу президента.
Йдеться про Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обороту земель сільськогосподарського призначення" № 552-IX, який Верховна Рада прийняла 31 березня 2020 року. Зокрема їм передбачається введення ринку землі. Повідомляється, що закон дозволить забезпечити реалізацію конституційних прав громадян на вільне розпоряджання своєю власністю, а також створити прозорі умови придбання у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення українцями.
"Це історичний момент для всіх українців і для мене особисто, - зазначив гарант. - Україна чекала цей закон з часу здобуття незалежності. Це була нелегка боротьба. Але ми знали, що робимо це для українців".
Додамо, що закон передбачає, що з 1 липня 2021 року право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею до 100 гектарів можуть набувати виключно громадяни України. А з 1 січня 2024 року - юридичні особи, власниками яких є українці, вони зможуть купувати до 10 тисяч гектарів землі. Заборонено також продавати державні і комунальні землі. Згідно з підписаним законом, питання, чи надавати іноземцям право купувати землю, буде вирішуватися на референдумі.
Раніше портал "Коментарі" повідомляв, що лише чверть українців підтримує ринок землі, як показало опитування
о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ – Ватикан
«В цей пасхальний період оновлення, відновімо наші зусилля для того, щоб любити та цінувати чудесний дар землі, нашого спільного дому, та піклуватися про всіх членів людського роду», – таким побажанням Папа Франциск підсумував свої роздуми, якими він поділився під час загальної аудієнції в середу, 22 квітня 2020 р., що збіглася із 50-м відзначенням Всесвітнього Дня Землі. За його словами, це відзначення є слушною нагодою для того, аби оновити нашу любов до спільного дому та заопікуватися ним і найслабшими членами нашої великої родини.
«Як це нам показує трагічна пандемія коронавірусу, лише разом і взявши на себе тягар найуразливіших, ми можемо перемогти глобальні виклики. Енцикліка «Laudato si’» має саме цей підзаголовок: “про дбання про спільний дім”. Сьогодні ми разом замислимося над цією відповідальністю, якою позначений “наш перехід цією землею” (LS, 160)», – сказав він.
Святіший Отець зазначив, що ми «зроблені із земної матерії», тож «плоди землі» підтримують наше життя. Однак, Книга Буття нагадує нам про те, що ми не просто «земні», але носимо в собі «життєдайний подих, що походить від Бога». «Отож, ми живемо в спільному домі як єдиний людський рід і в біорозмаїтті з іншими Божими творіннями, – мовив він. – Як Божий образ, ми покликані дбати про створіння та шанувати їх, та підтримувати любов і співчуття до наших братів і сестер, особливо – найслабших, уподібнюючись до любові Бога до нас, яку Він виявив у своєму Синові Ісусі».
Однак, через егоїзм ми занедбали нашу відповідальність «сторожів й управителів землі». Щоб побачити це, вистачить щирого погляду навколо себе. Ми забруднили наш спільний дім, ставлячи під загрозу наше ж життя. У цьому контексті Глава Католицької Церкви подякував різним міжнародним і місцевим рухам, що стараються розворушити сумління, додаючи, що «нашим дітям ще доведеться виходити на вулицю, щоб навчити нас очевидного, тобто, що для нас немає майбутнього, якщо знищимо довкілля, яке нас підтримує». «Ми, – додав він, – згрішили проти землі і проти свого ближнього, і, по суті, проти Творця, доброго Отця, Який забезпечує кожного і бажає, щоб ми жили разом у спільності та процвітанні».
Не лише наш, але й Божий дімСвятіший Отець зауважив, що наслідки цієї провини проти створеного світу можна підсумувати аргентинським прислів’ям, яке стверджує, що Бог завжди прощає, ми, люди, прощаємо деколи, природа, натомість, ніколи не прощає. Щоб відновити гармонійні взаємини із землею та рештою людства, а гармонія є плодом Святого Духа, ми потребуємо «нового погляду на наш спільний дім», який не є «складом ресурсів для спустошення». Для віруючих світ природи є «Євангелієм створіння», що вказує на «творчу могутність Бога». «Відзначаючи сьогодні Всесвітній День Землі, ми покликані повернути відчуття сакральної пошани до землі, бо вона є не лише нашим домом, але також Божим. З цього в нас зроджується усвідомлення того, що стоїмо на священній землі!» – наголосив Папа, закликаючи в світлі Апостольського напоумлення «Querida Amazonia» пробудити «естетичне та споглядальне чуття, вкладене в нас Богом».
Водночас, як зазначив далі Святіший Отець, ми потребуємо «екологічного навернення, що виражатиметься у конкретних вчинках». За його словами, як «єдина і взаємозалежна сім’я», ми потребуємо спільного плану, щоби запобігти загрозам проти спільного дому. Це вказує на «важливість співпраці як міжнародної спільноти», тож Глава Католицької Церкви закликав представників влади відповідально поставитися до двох міжнародних конференцій: COP15 на тему біорозмаїття, що запланована в Куньміні (Китай) та COP26 щодо кліматичних змін у Ґлазґо, (Сполучене Королівство).
Папа також заохотив організовувати різні заходи на національному та місцевому рівнях, спонукаючи також «рухи знизу», адже й відзначення Всесвітнього Дня Землі народилося саме так. Кожен з нас, за його словами, може зробити свій внесок. Адже, як написано в енцикліці «Laudato si’», не слід вважати, що ці зусилля неспроможні змінити світ: «Такі дії поширюють добро в суспільстві, яке завжди приносить плоди, поза тим, що можна констатувати, бо викликає в лоні землі добро, що завжди схильне поширюватися, іноді, невидимо».
«В цей пасхальний час оновлення, відновімо наші зусилля для того, щоб любити і цінувати чудесний дар землі, нашого спільного дому, та піклуватися про всіх членів людського роду. Як брати й сестри, якими ми є, разом благаймо нашого Небесного Отця: Пошли Духа Твого й онови обличчя землі», –закликав Святіший Отець.
Тисячі лазоревок були знайдені хворими або мертвими в Німеччині, що викликало розслідування з боку природоохоронних груп і вчених.
За останні два тижні німецької природоохоронної групою NABU було зареєстровано понад 11 000 випадків смерті і захворювання птахів, в основному лазоревок. Більшість з них відбулися на заході Німеччини.
Лазоревка зустрічається по всій Європі. Вони харчуються комахами, гусеницями, насінням та горіхами.
Згідно NABU, симптоми хворих птахів включають проблеми з диханням, відмова від прийому їжі і спроби втекти при наближенні людей. Група радить людям припинити годувати або робити поїлки для птахів, щоб знизити ризик передачі захворювання між птахами.
Перші результати лабораторних досліджень мертвих птахів виявили бактеріальну інфекцію (Suttonella ornithocola), яка була відома з 1990-х років і яка вражає птахів аналогічним чином.
Виявлена інфекція викликає пневмонію у птахів. Вони стають млявими з розпушеним оперенням і утрудненим диханням.
Представникам громадськості було рекомендовано повідомляти про будь-яких хворих або мертвих птахів через Garden Wildlife Health.
Автор ПЕТРО ОЛЕЩУК
Рік після президентських виборів: що змінилося і чому?Петро Олещук, політолог
Рік після другого туру виборів президента суттєво змінив Україну – хоча далеко не всі зміни ми помітили. Фактично, маємо іншу Україну. У дечому вона нагадує попередню, у дечому – разюче від неї відрізняється.
Тектонічні зсуви, які пережила за цей час українська політика, нагадують ситуацію початку 90-х. Але тоді не відбулося реальної зміни політичної еліти: колишня радянська номенклатура оперативно "перефарбувалася" у жовто-блакитні кольори та перетворилася із комуністів на "націонал-демократів", "лібералів", "соціалістів". Тому нова Україна, яку ми почали будувати майже 30 років тому, так підозріло нагадувала СРСР.
Зараз же еліта оновилася суттєвіше. При цьому ми побачили, що власне прихід "нових облич" не є панацеєю. І "хороший хлопець" не завжди може виконувати покладені на нього обов’язки. Тому, приміром, сформований виключно із таких облич уряд Гончарука залишиться в історії з неоднозначними конотаціями. Це був перший уряд в історії України без корупційних скандалів, але водночас таким, що не зміг знайти адекватні відповіді на більшість викликів сучасності.
Що відбулося за цей рік? Певні зміни вже сприймаються як дещо зрозуміле. Наприклад, серйозне ставлення до виконання передвиборчих обіцянок. Ми роками жили із твердим переконанням, що заяви політиків перед виборами є апріорі порожніми словами заради привернення уваги. Тепер ми побачили: як не дивно, передвиборчі програми можна сприймати як реальне керівництво для подальших дій.
Навіть такі "страшні" закони, як про скасування депутатської недоторканності та виборчий кодекс, що загрожують статусу самих депутатів, можуть бути ухвалені швидко. Без тривалих розмов, що це "не на часі", без взаємних обвинувачень та пошуків "крайніх".
На цьому тлі смішно виглядає обурення декого, мовляв, три парламентські партії, які йшли на вибори із обіцянками "ринку землі", все-таки разом ухвалили відповідний закон. У підсумку, ми вже звикли сприймати це як норму, хоча ще рік тому ніхто не міг про таке й подумати.
Парламент оновився – і змінилися проблеми, про які прийнято говорити у контексті Верховної Ради. Ні, "кнопкодавство" повністю не зникло, що засвідчено численними скандалами. Але воно вже не вважається нормою вітчизняного парламентаризму. І неособисте голосування, і невиконання депутатом своїх обов’язків – все це вже має конкретні форми покарання та є незрозумілим.
Швидко забулася Верховна Рада річної давнини, де кілька самотніх "піаністів" почергово натискали кнопки за цілі фракції, поки "серйозні депутати" вирішували свої "нагальні справи" за межами парламенту. Ми навчилися не толерувати все це, не слухати пояснення, що, мовляв, неособисте голосування пояснюється тим, що "депутат зайнятий" тощо.
Непомітно для всіх стало природним, що відставка когось із державних посадовців – не кінець світу і не катастрофа, а звичний механізм "налагодження" управлінської вертикалі. Якщо генпрокурор не може забезпечити виконання конкретних завдань щодо змін у відведеному відомстві, то він просто йде. Незважаючи на те, як ефективно він працював у передвиборчому штабі майбутнього президента. Яким би чудовим та некорумпованим хлопцем не був прем’єр, він йде, якщо не може забезпечити необхідних фінансово-економічних та соціальних показників.
Жодної сакральності у посадах та статусах уже немає. Ні депутат, ні міністр, ні президент уже не можуть сприйматися як "небожителі". Вони просто виконують певні суспільні функції. Успішно або ні – а суспільство дає їм оцінку. Це нормальне розуміння влади, до якого наше травмоване тоталітаризмом суспільство прийшло лише через десятиліття після розпаду СРСР.
Так само ми звикли до того, що питання у сфері зовнішньої політики можна реально вирішувати, а не обмежуватися яскравими промовами та гучними обвинуваченнями. Українські заручники, які роками утримувалися у в’язницях "Мордору", щодо яких було зроблено купу заяв, можуть повернутися на Батьківщину. А "Газпром" все ж таки можна примусити платити та виконувати рішення міжнародних судів. Зрештою, і самого Путіна можна всадити за стіл переговорів, навіть не залучаючи для цього посередників з числа його власних кумів. І все це теж вважається чимось природним.
Справжні зміни – вони такі. "Непомітні". Без гучних святкувань та колективного виконання гімну. Без гасел про перемогу та без встановлення "дня" цієї перемоги. Зміни – це коли щось стає "нормою", а не "винятком". Бо винятки швидко забуваються, а норма залишається.
Звісно, ми зараз перебуваємо ближче до початкової точки змін, а не до їхнього завершення. І багато в чому лишаємося тією самою УРСР, що виявляється у ставленні до закону, до держави та свого місця у цій державі з боку більшості громадян. Але ми все одно змінюємось. І українська політика – у першу чергу. Вона вже точно не буде такою, якою була ще рік тому. Як би далі не розвивалася ситуація в Україні.
Серйозні запити до влади нікуди не подінуться. Десакралізація влади, що так разюче нас відрізняє від більшості пострадянських країн, теж не зникне. Вже ніколи. Так само, як і бажання не припиняти осушення того владного болота, яке дісталося сучасній Україні від попередніх поколінь. І ці значимі і "непомітні" для когось зміни – не у владі, а у самому суспільстві – це, мабуть, найважливіше, що відбулося за цей рік.
Автор ЄВГЕНІЯ КРАВЧУК
Рік людини. Як змінив Україну рік президентства Володимира ЗеленськогоЄвгенія Кравчук, заступник голови фракції "Слуга Народу"
Минулої осені у Fаcebook я розповідала історію, як один із наших депутатів переплутав картку для голосування і ледь не «проголосував» проїзним квитком на метро. Серед коментарів запам’ятався такий: «Ви – випадкові люди, і поїздки на метро – єдине ваше досягнення». І зараз, підбиваючи підсумки року президентства Володимира Зеленського, хочеться відповісти.
https://ua.interfax.com.ua/news/blog/656444.html?fbclid=IwAR0khIGreCJZ2tQ7Ha8qvqq4pmyAwm9dw5oBe7hBMxrHD7S80GYoFy5d7mQ
БГ: Це є класика "без коментарів", бо сказано тут "Володимир Зеленський такою Людиною став" - до того він людиною не був!
Звісно ж, це неправда. Досягнень багато – і у Володимира Зеленського, і в його команди. Нормандська зустріч, розведення військ і повернення полонених. Подолання «кнопкодавства» і покарання депутатів-прогульників. Антикорупційна, прокурорська та земельна реформи. Легалізація грального бізнесу та діджиталізація документообігу.
За великими гучними рішеннями майже непомітними залишаються десятки законопроектів, які покращують ту чи іншу сферу життя українців. Ми називаємо такі закони «маленькими перемогами».
Чому батьки змушені стояти в черзі, щоб прилаштувати доньку до дитячого садка? Чому серіал «Чорнобиль» знімали не в Україні, а в Литві? Чому в наших цирках знущаються над тваринами? Чому щовесни палає вся країна? Чому в епоху смартфонів ми змушені носити стоси паперових документів? На ці та багато інших запитань ми вже відповіли конкретними законопроектами.
До речі, «маленькі перемоги» – наша відповідь на звинувачення у «випадковості» Зе!команди. Так, більшість із нас дійсно не планували опинитися у владі. Майже всі ми не були професійними політиками. Але що таке «професійний політик» в українських реаліях? В найкращому випадку – бюрократ. В найгіршому – корупціонер. Найчастіше – два в одному.
Натомість ми прийшли з різних сфер. Ми – юристи, журналісти, інженери, аграрії, комунікаційники, викладачі, вчені. Так, і весільні фотографи теж. Малий бізнес, приватні підприємці – це мільйони українців. Які також мають бути представлені в парламенті.
Бо це – Верховна Рада України. А не «рада директорів», як називали парламент за часів Януковича, коли туди входили власники великих підприємств з рейтингу топ-100 найбагатших українців.
Після завершення каденції хтось із нас залишиться в політиці, а хтось – повернеться до роботи за фахом. Тому нам вкрай важливо, щоб в кожній сфері працювати було комфортно.
Але повернімося до метро. Без жодного сарказму я вважаю це досягненням нинішньої влади. Щоб усвідомити його, уявіть собі таку стрічку новин.
«Президент Зеленський змінив Конституцію: тепер він може залишатися на посаді ще 20 років». «Відомий блогер засуджений на п’ять років суворого режиму через коментар у Facebook про «зелену чуму». «Житомирська траса перекрита на виїзд: депутат Євгенія Кравчук зі своїм кортежем їде додому на Тернопілля».
Маячня? Але в пострадянських країнах – це буденні новини. А декілька років тому так виглядали і українські реалії.
Володимир Зеленський не «дорвався» до влади. І він сам, і народні депутати від фракції «Слуга Народу» ще до обрання на державні посади були успішними реалізованими людьми. Влада не перетворила нас на «золотих батонів». Недарма першими нашими рішеннями стали скасування депутатської недоторканності та процедура імпічменту президента. Ми не тримаємося за владу. Якщо ми її втратимо – кінець світу не настане.
Коли закінчиться карантин, нас знову можна буде зустріти на вулиці або в київських кав’ярнях, куди ходять обідати звичайні офісні співробітники. Ми поїдемо на метро та на потягах. А поки що ми не їздимо навіть на службових машинах: усі 25 автомобілів комітетів Верховної Ради передали для потреб столичних лікарів, які цілодобово борються з коронавірусом.
До речі, я дуже сподіваюся, що до скарбнички наших досягнень вдасться покласти і боротьбу з COVID-19. На відміну від деяких інших країн, Україна зіграла на випередження, і 70% підтримки карантинних заходів свідчать про те, що наша влада обрала правильний шлях.
У східному календарі кожен рік присвячений певній тварині. Ми хочемо створити власний український календар, де кожен рік буде присвячено Людині. Головна умова для цього – керівник держави сам має бути Людиною. А не свинею, щуром, вівцею чи драконом.
Володимир Зеленський такою Людиною став. І це – найголовніша зміна, що відбулася в країні.
Про що Україна дізналася при Зеленському
1. Запровадити ринок землі – можливо.
2. Міністр – не святий: якщо він не справляється – може залишити посаду навіть за місяць.
3. Монобільшість не означає диктатуру – як було б у Росії.
4. Полонені можуть повернутися навіть з Мордору.
5. Депутатська недоторканність – не повірите! – знімається.
6. Щоб відправити у відставку Генпрокурора, не потрібно чекати наступного президента або дзвінка з Вашингтону.
7. Прем’єра можуть насварити за високі зарплати чиновників.
8. Президент може давати пресконференцію 14 годин, до останнього запитання.
9. Міністр може добровільно піти на карантин, тільки щоб заспокоїти людей.
10. Держава може оплатити десятки літаків, щоб повернути додому громадян, які застрягли за кордоном.
11. Президентська партія може добровільно відмовитися від державного фінансування.
12. Під час пандемії президент може звертатися до людей частіше, ніж мер вашого міста.