СБУ змінила пріоритети у роботі й досягла вагомих результатів

За 100 днів роботи Служба безпеки України довела, що здатна системно і ефективно протидіяти іноземним спецслужбам та досягати вагомих результатів у сферах захисту національної безпеки, боротьби з тероризмом та кіберзагрозами. Про це заявив голова СБУ Іван Баканов, коментуючи 100 днів своєї роботи на посаді. Останні результати доводять ефективність нових підходів у діяльності СБУ. Служба протидіє не дрібним шахраям, а дбає про національну безпеку країни. Так, лише у сфері протидії тероризму та захисту територіальної цілісності України ми розпочали 101 кримінальне провадження. «Найбільш гучна справа – затримання одного з ключових лідерів ІДІЛ на прізвисько «Аль Бара Шишані», який приїхав в Україну за підробленими документами. Спецоперація була проведена спільно з іноземними партнерами», – нагадав Іван Баканов. Тільки з вересня цього року Служба заборонила в’їзд на територію України 283 іноземцям. Серед них – 9 діючих співробітників російських спецслужб, які проводили розвідувально-підривну діяльність проти України. В’їзд закритий і для 9 представників пропагандистських ЗМІ, зокрема російських. СБУ успішно протидіє кіберзагрозам – відкрито 124 кримінальні провадження. Спільно з партнерами із США Службі вдалося нейтралізувати потужне хакерське угруповання. У дата-центрі під Одесою СБУ виявила майже півтори сотні серверів із тисячами хакерських ресурсів. «Нами було заблоковано тисячі протиправних посягань в інтернеті на громадян України, країн Європи, США, Японії, їх органи влади та управління, об’єкти критичної інфраструктури», – зазначив Голова Служби. За останні два тижні спецслужба заблокувала діяльність ще двох потужних угруповань кіберзлочинців. Зокрема, українські хакери викрадали кошти з рахунків користувачів електронних платіжних систем Європи та США. Діяли хакери з 2010 року, їх річний обіг становив 500-700 тисяч доларів. У Києві СБУ ліквідувала «ботоферму», через яку хакери організовували масову реєстрацію фейкових акаунтів у соціальних мережах, активно надавали послуги російській стороні та особам, причетним до діяльності так званої «ДНР».
Детальніше із результатами роботи СБУ за останні 100 днів ви можете ознайомитись за посиланням  Нагадаємо, що Іван Баканов був призначений на посаду Голови СБУ 29 серпня 2019 року. Своїм основним завдання він бачить реформування Служби, її осучаснення за найкращими світовими стандартами. За словами Івана Баканова, замість обслуговування політичних еліт і тиску на бізнес, СБУ має стати мобільною і високотехнологічною службою, запобігати ризикам, а не констатувати їх.Україна

СБУ блокувала продаж інформації з обмеженим доступом

Служба безпеки України блокувала діяльність організованого угрупування, учасники якого незаконно продавали інформацію із закритих державних інформаційних ресурсів, зокрема військового характеру.

Оперативники спецслужби встановили, що організували нелегальний бізнес четверо мешканців Івано-Франківської і Львівської областей. Зловмисники створили сайт, розміщений на закордонному сервері, через який пропонували «клієнтам» придбати інформацію із обмеженим доступом. Вартість послуг залежала від обсягу даних, які незаконно реалізовували. Серед масивів протиправно отриманих даних були, зокрема, відомості військового характеру про закупівлю та переміщення техніки.

Задокументовано, що тільки до одного із «сервісів» зловмисників було підключено майже 50 замовників. За попередньою інформацією, серед покупців були також представники РФ.

Фігурантів справи затримали під час продажу однієї з баз даних в Івано-Франківську.

Під час слідчих дій оперативники управління СБУ у Львівській області виявили в офісі та за місцями проживання фігурантів провадження комп’ютерну техніку з базами даних, що є власністю держави та мають обмежений доступ, а також кредитні картки, на які зловмисники отримували кошти за продану інформацію.

У межах розпочатого кримінального провадження за ч. 2 ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку, що призвело до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації або до порушення встановленого порядку її маршрутизації), та ч. 2 ст. 361-2 (несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або на носіях такої інформації, створеної та захищеної відповідно до чинного законодавства) Кримінального кодексу України тривають слідчі дії.

Заходи з викриття зловмисників проводились спільно з Регіональним підрозділом департаменту Кіберполіції НП України під процесуальним керівництвом Івано-Франківської місцевої прокуратури. —

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/6840?fbclid=IwAR2alzb48-G6RWoifjUZsw6wu8_6fptu6jcD_6ZRj0VXZgtNEcjeBodL6iE#.k4QoyyLG.dpbs

ФСБ намагалася завербувати двох жителів Луганщини

Служба безпеки України зафіксувала чергові спроби вербування українців спецслужбами РФ. Двоє мешканців селища Мілове планували відвідати родичів у Ростовській області. Після перетину державного кордону вони були затримані прикордонниками ФСБ. Представники російської спецслужби вимагали від українців зізнання у начебто підготовці диверсій на території РФ. Під час допитів до затриманих, традиційно для дій російських спецслужб, застосовували психологічний та фізичний тиск. Дві доби українських громадян тримали в камері слідчого ізолятора без води та їжі. Після цього представники ФСБ стали схиляти бранців до конфіденційної співпраці, обіцяючи відпустити одразу після підписання відповідного зобов’язання. У разі відмови вони погрожували, зокрема, унеможливити контакти з родичами, які мешкають на території РФ. Від чоловіків вимагали збирати інформацію про особовий склад правоохоронних органів, дислокованих на території Луганщини. Після повернення в Україну громадяни відразу повідомили СБУ про свої контакти з іноземною спецслужбою і надали детальні свідчення про обставини вербування. Варто зауважити, що у поточному році на Луганщині виявлено близько трьох десятків громадян, які стали об’єктами вербування з боку ФСБ при перетині держкордону або під час перебування на території РФ. Нагадуємо, що, згідно зі ст. 111 Кримінального кодексу України, державна зрада карається позбавленням волі строком до 15 років. Однак добровільне повідомлення про спроби залучення іноземними спецслужбами громадян України до конфіденційного співробітництва звільняє від кримінальної відповідальності.

 

Джерело: http://media-collider.com/ua/2019/12/11/fsb-namagalasya-zaverbuvati-dvoh-zhiteliv-luganshhini/?fbclid=IwAR1M_L_8huYGbbRnhMMDPKEViixS3TDKp65oA6GWisEpkTCUUkR3TipBYQs

Розведення і великий обмін.

У понеділок, 9 грудня, у Парижі пройшли переговори за участю лідерів України, Росії, Франції та Німеччини. Путін і Зеленський також встигли зустрітися у форматі "віч-на-віч". Про що домовилися?

Перемовини у Парижі - це перший саміт у нормандському форматі за три роки. Попередній проходив ще за президентства Петра Порошенка, у жовтні 2016 року.

Перша частина сьогоднішньої зустрічі розпочалася о 18.20 за Києвом - лідери країн "нормандської четвірки" говорили близько двох з половиною годин.

Після цього Зеленський і Путін провели окремі перемовини у форматі "віч-на-віч", а згодом знову приєдналися до Ангели Меркель і Емманюеля Макрона в рамках робочої вечері.

Загалом нормандські переговори тривали майже шість годин.

Розведення, обмін, припинення вогню

У комюніке за результатами зустрічі йдеться, що сторони досягли домовленості про обмін полоненими у форматі "всіх на всіх".

Такий обмін, йдеться в документі, має відбутися вже цього року - до 31 грудня.

Окрім того, сторонам вдалося домовитися про припинення вогню і часткове розведення сил на Донбасі.

Українські ЗМІ з посиланням на джерела в українській делегації повідомляли, що Володимир Путін пропонував розвести сили уздовж усієї лінії зіткнення, проте Київ на це не пішов.

Копирайт изображения Getty Images

Зрештою, як свідчить текст комюніке, сторони узгодили три нові ділянки розведення: які саме - не уточнюється.

Очільник МВС Арсен Аваков, який входив до складу української делегації, заявив, що ці ділянки будуть узгоджені згодом.

Станом на зараз розведення сил вже відбулося у трьох ділянках на Донбасі - Станиці Луганській, Золотому та в районі Петрівського.

Розведення сил на нових ділянках має відбутися до кінця березня наступного року.

Також сторони домовилися про підтримку створення нових пунктів пропуску вздовж лінії розмежування і заявили, що "вважають за необхідне інкорпорувати "формулу Штайнмаєра" в українське законодавство".

Наступний саміт лідери України, Росії, Франції та Німеччини домовилися провести через чотири місяці.

"Для мене цього замало"

"Є багато питань, які сьогодні нам не вдалося вирішити. Впевнений, ми обов'язково зробимо це у майбутньому", - сказав за результатами зустрічі Володимир Зеленський.

Він також зазначив, що на деякі поступки у перемовинах Україна не піде ніколи - зокрема, він заявив про неможливість федералізації і про неможливість відторгнення українських територій.

"Всі ми знаємо, що для кожного українця і Крим і Донбас - це Україна", - додав Зеленський.

"Багато тем сьогодні обговорювалося... Результат для першої зустрічі - для мене цього замало, хочеться більше вирішити проблем. Але ми ці всі питання обговорили, вони на порядку денному".

Серед питань, з яких не вдалося домовитися, контроль над кордоном. "У нас з президентом Росії різні погляди щодо передачі кордонів, з приводу того, коли це можливо", - сказав Зеленський.

За його словами, Володимир Путін вважає, що контроль українській владі має бути переданий після виборів на Донбасі.

"Я піднімаю питання про те, що передача кордону має бути до виборів. Поки що в нас різні погляди. Але ми зобов'язані знайти вихід в цих питаннях".

Володимир Путін, своєю чергою, коментуючи результати перемовин, заявив, що залишився ними задоволений, адже в багатьох питаннях було досягнуто прогресу: "Процес рухається в правильному напрямку".

Путін сказав, зокрема, що у питанні вирішення конфлікту на Донбасі "є потепління" і заявив про необхідність прямих переговорів між Києвом та представниками так званих "ЛНР" і "ДНР".

"Дуже важливо, щоб сторони конфлікту вели прямий діалог. Жоден конфлікт у світі не вирішувався без прямого діалогу", - сказав Путін.

Російський лідер також вкотре висловився про необхідність закріплення особливого статусу Донбасу в українській конституції.

"Червоних ліній" не перетнув"

Представники "Руху опору капітуляції", які зібралися під Офісом президента із закликом до чинної влади не капітулювати перед Росією, після завершення саміту заявили, що Володимир Зеленський "не перетнув головних "червоних ліній".

"На цей момент підсумки саміту свідчать, що Кремлю не вдалося змусити Україну до швидкої капітуляції. Виглядає на те, що заручившись підтримкою президента Франції і федерального кацлера Німеччини, Володимир Зеленський не перетнув на переговорах головних "червоних ліній", - йдеться в заяві "Руху опору капітуляції".

"Вважаємо, що це також і наша проміжна перемога. Саме масові невдоволення в Україні засвідчили, що абсолютно більшість українців хоче миру, але не шляхом поступок агресору".

Представники руху також пообіцяли провести акцію під стінами Верховної Ради в день розгляду закону про особливий статус Донбасу.

Що з газом?

Під час саміту українська та російська сторона, окрім врегулювання конфлікту на Донбасі, обговорювали й питаннь газових поставок.

За словами виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка, який входив до складу української делегації у Парижі, жодних конкретних домовленостей у газових питаннях досягнути не вдалося. Натомість сторони "домовилися продовжити домовлятися".

"Була конструктивна розмова, де обидві сторони виклали свої позиції щодо цілої низки питань - зокрема, питання газу. Домовилися продовжити домовлятися", - сказав Вітренко.

На уточнювальне запитання кореспондента BBC, чи стала Україна ближчою до укладення контракту про транзит газу з РФ, Вітренко відповів: "Це дуже суб'єктивно. Я не можу сказати однозначно, подивимося".

Чинний контракт про транзит російського газу через Україну перестає діяти 1 січня 2020 року, новий досі не підписано.

Україна зацікавлена у підписанні цього документу, оскільки транзит щороку забезпечує від 2% до 3% українського ВВП. Окрім того, новий контракт має частково убезпечити Україну від наслідків запуску обхідного газопроводу.

Пан Вітренко також запевнив, що Україна не відмовляється від своїх вимог про виплату Росією боргу у розмірі 3 мільярдів доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу: "Ми пояснили, чому позиція арбітражу є обов'язковою для виконання".

Водночас Володимир Зеленський після завершення саміту заявив, що питання виплати боргу, "як йому здається", вирішене: "Ми готові взяти газом", - сказав президент.

Говорячи про транзитну угоду, Зеленський заявив: "Впевений, що у нас більше шансів підписати угоду за вигіднішими умовами, ніж було до цього".


Джерело: https://www.bbc.com/ukrainian/news-50719505?fbclid=IwAR3NgqV46-A_bU1X-9GXmCcQF9LqoblObuCrtCb3VX7akmM1fJyqSydbwsc

Нормандський саміт: нічия ціною у перемогу

  • 10.12.19, 18:49
Макрон серед досягнень назвав «початок відновлення довіри», але хто може довіряти Путіну?

Цього понеділка у французькій столиці відбувся другий так званий саміт у «нормандському форматі». Лідери Франції Еммануель Макрон, України – Володимир Зеленський, Німеччини – Ангела Меркель, Росії – Володимир Путін вирішували, як урегулювати ситуацію, припинити війну, досягти миру на окупованих у результаті російської агресії окремих районах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО).

Саміт став непростим, суперечливим, як у частині його передумов, коли Україна пішла на чутливі поступки та виконала деякі московські «хотєлки», а також – щодо стривоженості серед патріотичних кіл українського суспільства в очікуванні зради та капітуляції нового керівництва України перед Москвою на тлі можливої здачі інтересів Києва головними європейськими столицями.

ПЕРТУРБАЦІЇ ТОПЛЕС

Якщо хтось вважає, що сьогодні в Європі та світі втомилися від України, то саме ця подія, принаймні частково, спростовує таку думку. На саміт було акредитовано більше 300 журналістів. Як видається, організатори не були готові до такого масштабного пулу. Через це постійно виникали пертурбації, неузгодженості та непорозуміння у процесі отримання карток акредитації, а також щодо інших питань. У результаті кілька десятків представників ЗМІ потрапили до Єлисейського палацу із запізненням.

«Ну, що ж ви хочете? Це ж французи», – іронічно зауважив один із дипломатів.

Також, напевно, потрапити до резиденції президента Французької Республіки захотіли й дві представниці протестного руху «Фемен». Попри ексцентричність дій, вони мали цілком адекватну мету. За кілька годин до початку саміту в присутності сотень журналістів активістки топлес перелізли через огорожу навпроти головних воріт палацу та почали вигукувати «Stop Putin’s war!». Спритний поліціянт надійно заблокував одну з активісток, накривши її своїм тілом. Можливо, дівчинка й втекла б від охорони, якби прикро не впала з тієї самої огорожі. Іншу правоохоронці наздогнали за кілька десятків метрів. Обох евакуювали із VIP-зони.

МАКРОН І МЕРКЕЛЬ: АМБІЦІЇ Й ПЕНСІЯ

На саміт до Єлисейського палацу лідери – й особливо це парадоксально для Путіна – прибули вчасно. Першою була канцлер Меркель, яку обслуговував «Мерседес» високого класу, її супроводжував посол Німеччини у Франції. Німецьку лідерку доставили безпосередньо до ганку палацу, вона обійшлася без вітання почесною вартою. Вже на сходах Меркель тепло зустрів Макрон.

Ангела Меркель, Емануель Макрон / Фото: АА Ангела Меркель, Емануель Макрон / Фото: АА

Ці політики, як лідери Європи, мають особливі стосунки, багато спілкуються, спільно вирішують європейські проблеми. Але Макрон – молодий і амбітний – поступово забирає у майбутньої політичної пенсіонерки Меркель важелі впливу в міжнародній політиці, через що у них іноді виникають суперечності.

До речі, про пенсії. «Нормандський саміт» пройшов у дні мобілізації масових протестних акцій по всій Франції, особливо у Парижі. Столиця вже кілька днів заблокована, транспорт не працює – громадяни виступають проти пенсійної реформи Макрона та його уряду.

«РЕНО» МАКРОНА І ЛІМУЗИН ПУТІНА

Церемонія зустрічі президента України Володимира Зеленського відрізнялася. Вона проходила за повною процедурою віддання військових почестей. Зеленський прибув на сірому «Рено». Вийшов із лівих дверцят, які відкрив офіцер почесної варти, та кілька десятків метрів пройшов уздовж строю. Макрон вітав молодого, але рівного за віком (обом по 41 року) політика дружньо, навіть дещо емоційніше, аніж передбачає протокол.

Володимир Зеленський / Фото: АА Володимир Зеленський / Фото: АА

Хтось із російських журналістів звернув увагу, мовляв, а що це за «Рено» такий простий, що доставив українського президента? Це авто самого Макрона – саме те, на якому він прибув на інавгурацію у 2017-у.

Володимир Путін / Фото: АА Володимир Путін / Фото: АА

Путіна доставили традиційно, на тому самому унікальному російському лімузині. Офіцер почесної варти намагався відкрити двері ліворуч, але охоронець президента РФ випустив «царя» із лімузина з правого борту. Через це Путін, не за протоколом, обійшов авто та втомлено, вимушено пройшов уздовж почесної варти.

ОСОБЛИВОСТІ КОМУНІКАЦІЇ З ЖУРНАЛІСТАМИ

Далі лідери розпочали двосторонні переговори, зустріч у форматі чотирьох, яка завершилася робочою вечерею.

А для журналістів розпочалися тривалі години очікувань та пошуку інформації з кулуарів та зачинених дверей зустрічей.

Фото: Офіс Президента Фото: Офіс Президента

Із цієї проблеми доцільно лиш суб’єктивно констатувати, що навіть на такому локальному рівні однієї події – українська сторона, і журналісти також, програли інформаційну війну росіянам. Представники російських ЗМІ дізнавалися про перебіг саміту, початок і завершення зустрічей, оперативно отримували від представників своєї делегації коментарі та оприлюднювали це. Українські журналісти не отримували нічого, або отримували зі значним запізненням, або лише після наполегливих вимог до ОПУ, дізнаючись про свого президента (включно з підтвердженням його двосторонньої зустрічі з Путіним) переважно із позиції агресора. Дякуємо французьким колегам, які створили у соціальній мережі спеціальну групу та закидали туди всю оперативну інформацію про поточну ситуацію.

ВІДКРИТА РАНА НА ЄВРОПЕЙСЬКОМУ КОНТИНЕНТІ

І хоча саміт планувалося завершити до 19.00, ніхто у це не вірив. Так і сталося. Лідери вийшли на підсумкову пресконференцію лише близько опівночі.

Про головні результати саміту розповів на правах господаря президент Макрон. За його словами, можна зробити висновок, що емоційна сторона досягнень переговорів полягає у відновленні довіри між учасниками «Норманді» та надання поштовху для подальших дій.

Володимир Зеленський, Емануель Макрон / Фото: АА Володимир Зеленський, Емануель Макрон / Фото: АА

Серед інших важливих сигналів французького президента доцільно відзначити, що «формула Штайнмаєра» остаточно не погоджена і точно не визначена, сторони мають щодо неї різні тлумачення; конфлікт на Донбасі – не заморожений, а гарячий, адже щодня гинуть люди.

«Ми намагаємося досягти справедливого і стійкого миру в цьому конфлікті, який не є замороженим. І це – відкрита рана на Європейському континенті», – сказав президент Франції.

ДОВІРА І ПУТІН: ЧИ МОЖЛИВО ТАКЕ?

До слова, про «відновлення довіри». Тут, звичайно, мається на увазі Путін. Тобто відновлено – що? Довіра господаря Кремля до Зеленського, до України, або навпаки? За будь-яких конфігурацій – це неможливо. Більшість адекватних політиків у світі вже давно усвідомили – довіряти Путіну не можна.

Фото: Офіс Президента Фото: Офіс Президента

Російський президент у своїх заявах та відповідях на запитання діяв у звичному режимі: брехав, маніпулював, втручався у внутрішні справи України. Особливо цинічним був його коментар щодо позбавлення права на чотири роки російських спортивних федерацій і атлетів виступати на міжнародних змаганнях високого рівня, включно з олімпіадами.

За багатьма оцінками, які заслуговують на увагу, рівень президента Зеленського, як молодого публічного політика, за останні місяці зріс. І його участь у надскладному паризькому саміті це підтвердила.

«Можу сказати, що пан Зеленський виявив політичну відданість і рішучість як президент України. І це допомогло відновити довіру на взаємних засадах», – ось так позитивно для українського лідера висловився Макрон.

На пресконференції Зеленський тримався впевнено, хоча іноді його дискурс дещо небезпечно відволікався у напрямі саме тих «червоних ліній». Зокрема, президент знову чутливо вжив слово «сепаратисти». Це є на межі з розумінням, що в Україні – не російська агресія, а громадянська війна. Можливо, дехто в його оточенні так і вважає.

СКЛАДНИЙ ТЕТ-А-ТЕТ ЗЕЛЕНСЬКОГО З ПУТІНИМ

Особливі занепокоєння викликала зустріч Зеленського з Путіним тет-а-тет. Вона відбулася у кулуарах саміту. Про неї український президент розповів журналістам уже уночі, після виснажливого дня, біля готелю.

Володимир Зеленський, Емануель Макрон, Володимир Путін / Фото: АА Володимир Зеленський, Емануель Макрон, Володимир Путін / Фото: АА

«Чи можна з ним домовлятися? Складно домовлятися. Дуже. Але сьогодні були моменти, коли ми у чомусь домовлялися, у деяких питаннях», – сказав Зеленський на тлі заблокованого страйком нічного Парижа.

Відтак, за першим тет-а-тет «Зеленський-Путін» можна констатувати нічию на паризько-нормандському політичному полі. А таку нічию, за умови, що Путін розраховував на легку і швидку капітуляцію Зеленського, можна зарахувати як перемогу України на саміті.

ТРИ ПУНКТИ НЕ ПРО ГОЛОВНЕ

Формально лідери на саміті затвердили «загальні узгоджені висновки». Документ складається з трьох пунктів: невідкладні заходи зі стабілізації ситуації в зоні конфлікту; заходи з імплементації політичних положень Мінських угод; та подальші кроки.

Володимир Зеленський, Ангела Меркель, Емануель Макрон / Фото: АА Володимир Зеленський, Ангела Меркель, Емануель Макрон / Фото: АА

Третій пункт передбачає можливість скликання наступного саміту за чотири місяці, де лідери обговорять, зокрема, й передумови проведення місцевих виборів в ОРДЛО.

Без домовленостей залишилося головне: коли російські війська і зброя, всі ті, кого «там немає», заберуться геть з території України, а Київ відновить контроль на кордоні з Росією. Висока ймовірність, що і за чотири місяці, якщо збереться третій «нормандський саміт», – нічого такого не станеться. Але сподіватимемось на краще.

Андрій Лавренюк, Париж

Перша нормандська: як та у чому Зеленський переміг Путіна

Президент Володимир Зеленський зустрівся у Парижі зі своїм російським колегою та тезкою Владіміром Путіним. Проведення такого «нормандського саміту» Зеленський добивався ледь не від дня свого обрання на посаду президента.

Очікування не було марним.

За збігом обставин, «нормандський саміт» відбувся у найменш сприятливий для Росії момент. Її авторитет та довіра до неї на Заході останніми днями знову впали. Натомість Зеленський, всупереч очікуванням Кремля, так і не став «легкою здобиччю». Він веде переговори зовсім не схожим для Москви чином – і «зламати цей код» Путін наразі не спромігся.

При цьому Зеленський не тільки уникнув провалів, які багато хто пророкував. Україна поїхала з Парижа також із перемогами. Так, не карколомними, але тактичними (язик не повертається називати їх «дрібними»).

За переговорами у Парижі уважно стежив редактор «Європейської правди».

Путін проти світу

Останніми тижнями розмови про «нормандський саміт», дата якого кілька разів переносилася, а зрештою була призначена та підтверджена усіма сторонами, незмінно зводилися до того, що існування міцної проукраїнської коаліції на Заході уперше поставлене під сумнів.

Україна може опинитися у Парижі в ситуації «одна проти трьох», попереджали скептики, і, здавалося, вони мали рацію.

Франція та Німеччина останнім часом все більше говорять про діалог із РФ. Дипломатична ізоляція Путіна де-факто лишилася в минулому. А заяви французького президента Еммануеля Макрона про те, що Росія не має стати офіційним ворогом НАТО, додавали підґрунтя для негативних очікувань.

А пояснення експертів про те, що ці зміни значною мірою викликані конкуренцією Макрона з лідерами США та Німеччини, аж ніяк не знімали проблему – адже не важливо, проти кого ведеться війна, якщо постраждалою у ній виявиться Україна.

Та за останні дні перед самітом ми стали свідками новин, немов навмисно зібраних докупи, щоби довести: міжнародну підтримку України точно зарано ховати.

Нове керівництво ЄС, що запрацювало 1 грудня, у ці дні не скупилося на заяви про підтримку України.

Між Німеччиною та Росією розгорівся дипломатичний скандал. Берлін звинуватив Москву у причетності до політичних вбивств на німецькій території.

Вихідними у Франції повідомили про нові докази атаки на Макрона хакерів з РФ під час його виборів 2017 року – тоді Кремль намагався втрутитися у французьку політику.

А «контрольним пострілом» підтримки стало повідомлення МВФ, оприлюднене в ніч на неділю, про наближення нової програми фінансування України Фондом. І хоча остання новина ще не означає, що гроші вже виділені, це все одно був украй важливий крок підтримки нової української влади. Ця заява вибивала у Путіна частину важелів економічного тиску на Київ, тож не випадково, що Фонд поспішав видати її перед «нормандським самітом».

Словом, Владіміра Путіна у Парижі чекало повернення до старих реалій: його противниками знову були три країни, які діяли спільно. І перебіг саміту це підтвердив.

І, нарешті, атмосфери додало рішення WADA про дискваліфікацію російської національної збірної на Олімпійських іграх через допінг. До Донбасу воно не дотичне – але стало ще одним доказом того, що світ не готовий закривати очі на нахабні порушення правил з боку РФ. В усіх сферах життя.

Гнучкий «Мінськ» та «червоні лінії»

Чи можливо змінити Мінські домовленості? Чи реально зробити це так, щоби зміни зіграли на користь української сторони? Це питання Київ ставить вже кілька років поспіль. Без успіху, бо Росія такі зміни блокує.

Але те, що канцлерка Німеччини Ангела Меркель підтримала Зеленського щодо таких змін, є дуже доброю новиною. «Є питання, чи цей документ (Мінські домовленості) закам’янілий, чи його можливо змінювати. Адже є певні пропозиції президента Зеленського щодо його зміни… Ми сподіваємося, що цей документ (Мінські домовленості) знову буде гнучким, і що він буде оживлений», – наголосила вона.

Насправді йдеться про одну, але критичну зміну.

Коли Україна отримає контроль за кордоном на окупованій ділянці Донбасу – до виборів чи після?

Дослівне прочитання «Мінська» каже, що вибори у ОРДЛО відбуваються без контролю за кордоном. Але це не має сенсу, заперечують в Києві, бо це означатиме, що кордон прозорий для російських ДРГ, найманців та боєприпасів. Чесні вибори за таких умов неможливі, вважає Україна.

Берлін цю позицію повністю підтримав. Париж – принаймні не став проти цього.

Цей епізод важливий не лише як ілюстрація міжнародної підтримки України Заходом, у якій не всі були впевнені. Ще важливішим стало те, що ця «червона лінія» непорушна і для президента Зеленського.

Підхід «безпека передусім» був у основі переговорної позиції Петра Порошенка з Росією. Можливість того, що Україна перетне цю лінію, була чи не найбільшим подразником для громадян, які виходили на «попереджувальні мітинги» проти Зеленського.

Відсутність її «здачі», а також публічні та однозначні заяви Зеленського, що цим Україна не поступиться, дозволили багатьом спокійно зітхнути після паризького саміту.

Так само лишилися непорушними й інші «червоні лінії». Три ключові з них Зеленський окремо назвав на пресконференції після завершення саміту.

«Перше – це неможливість федералізації. Україна – унітарна держава, це незмінна стаття її Конституції та непорушний принцип існування держави.

Друге – неможливість будь-кого вчиняти будь-який вплив на вектор руху та розвитку України, яка є незалежною, самостійною, демократичною державою, вектор розвитку якої обиратиме виключно її народ.

Третє – неможливість компромісів з врегулювання ситуації на сході України через поступки територіями в межах міжнародно визначених кордонів. Для кожного українця і Донбас, і Крим – це Україна.
«

Це – пряма цитата з виступу президента України на спільній пресконференції лідерів «нормандської четвірки». У міжнародній політиці важливо не лише те, що було сказане, але також де та як пролунала заява. Обіцянка, виголошена у присутності Путіна та лідерів ключових європейських держав, а також сформульована однозначно, без жодних «але», має найбільше шансів бути дотриманою.

Можливо, тому цих слів виявилося достатньо, щоби «рух опору капітуляції», який стояв наметовим табором на Банковій, погодився із тим, що «червоні лінії» Зеленським не перейдені, та призупинив протест.

Та й більшість критиків президента були змушені визнати: на саміті у Парижі «зради» точно не сталося.

Паризькі перемоги

Чи не єдиною претензією до Зеленського, яка має під собою підґрунтя, є те, що обіцянки чинного президента досягти повної перемоги на саміті у Парижі не справдилися.

Поразкою це також не є – було б дивно сподіватися, що вже перша зустріч із Путіним дозволить зрушити кригу у принципових питаннях.

Однак президент та його команда перед «Нормандією» поширювали невиправданий оптимізм та впевненість у тому, що Путін невідкладно поступиться щодо кордону, «здасть» маріонеткові «республіки» чи виведе російську армію з окупованого Донбасу. А тому вина за створення зависоких очікувань у частини суспільства лежить саме на президентській команді.

Поза тим, паризька зустріч справді принесла перемоги або наблизила до них.

Язик не повертається назвати їх «дрібними» (бо є люди, для яких вони є питанням життя та смерті!). Але вони і справді є «тактичними», тобто не змінюють ситуацію на Донбасі кардинально.

Передусім це – питання обміну ув’язненими.

Тут, щоправда, також можна дорікнути Зеленському, що всіх в’язнів повернути не вийшло.

Як пояснив президент у спілкуванні із журналістами пізно вночі, перед вильотом до України, наразі домовленість обмежена в’язнями «підвалів Донбасу». В’язнів сумління та незаконно переслідуваних українців у тюрмах на території Росії, а також в’язнів у окупованому Криму обмін не зачепить. Про це домовитися з Путіним не вдалося.

«Домовились про початок – всіх узгоджених на всіх узгоджених. Зараз покажуть нам списки. Зараз ідеться про Донбас. Давайте зробимо перший крок. Це великий крок, бо 72 людини можуть приїхати додому», – розповів він.

Важливий позитив цієї домовленості – неофіційно узгоджено, що обмін відбудеться вже до кінця цього року. Важливий негатив – на жаль, ця домовленість не закріплена документально. У рішенні «четвірки» її немає, є лише усна обіцянка Путіна. Причина цього загалом зрозуміла – президент РФ веде гру і вдає, ніби не він контролює маріонеткову «владу» в Донецьку та Луганську. Але це дає Росії можливість відмовитися від виконання своєї обіцянки.

Ще одне рішення саміту може мати стратегічний вплив на Донбасі.

«Нормандська четвірка», включно із Росією, домовилася розширити мандат спостережної місії ОБСЄ.

Як відомо, зараз ОБСЄшники спостерігають за обстрілами лише у світлий час доби. Це робить їхні звіти мало пов’язаними із реальністю, адже бойовики, як правило, ведуть обстріли українських позицій уночі. Однак досі у ОБСЄ не вдавалося домовитися про те, щоби надати моніторам дозвіл на нічне патрулювання.

І якщо Путін виконає цю домовленість і Росія перестане блокувати зміну правил роботи місії – ситуація на Донбасі може принципово змінитися. Приміром, оголошені перемир’я (принаймні, в той період, коли вони потрібні Росії) стануть повноцінними, а не лише «денними».

І, до слова, про перемир’я (повне, абсолютне та непорушне) саміт «Нормандії» також домовився. Але таких домовленостей, не реалізованих на практиці, за п’ять років було так багато, що їх поки що зарано записувати у перелік перемог.

Запах газу

Газові переговори, проведені у Парижі,  принесли небагато новин, але їх важливість є такою високою, що на цій темі варто зупинитися окремо.

Відверто кажучи, більшість побоювань про можливу здачу інтересів України у Парижі стосувалися саме газового питання. Аж надто дивно Банкова ухилялася від відповідей про те, чи планується обговорення газових питань у Парижі – навіть тоді, коли всі джерела вже підтверджували, що до Франції летять міністри енергетики Росії та України, а на переговорах запланована окрема «газова панель».

Та схоже, що цього разу інформацію приховували не через сплановану «зраду». Принаймні, домовленостей, очевидно шкідливих для України, у Парижі досягнуто не було.

Ба більше, украй важливо, що подальші переговори повернуться до тристороннього формату, за участі ЄС. Принаймні, у цьому запевняє виконавчий директор «Нафтогазу».

Зеленський стверджує, що «перемога» є і у газовому питанні – мовляв, Україна та Росія наблизилися до газової угоди, при цьому річний чи дворічний контракт вже не розглядається, а також є згода про те, що Росія виконає рішення Стокгольмського арбітражу – щоправда, сплативши $3 млрд не грошима, а газом.

Чи виправданий цей оптимізм Зеленського, стане відомо ближчим часом.  

Чому Росія – «не агресор»?

Але є одна сфера, в якій Україна в Парижі показала себе геть погано. Ця сфера – інформаційна.

Маючи унікальні стартові позиції щодо підтримки західних партнерів, дату проведення саміту, яка співпала з іміджевими проблемами Росії, маючи потужну групу журналістів у Парижі – наша офіційна делегація примудрилася вчисту програвати росіянам у інформаційній війні.

Ця проблема для чинної влади не нова. Та попри її повторення, офіс Зеленського – чи то помилково, чи то свідомо – взагалі не намагається вести свою інформаційну політику, а лише реагує на картину дня, задану росіянами. У той час як російські журналісти отримували інформацію про деталі переговорів, коментарі та «зливи» з закритих зустрічей у Єлисейському палаці – українським журналістам виявилося простіше дізнаватися деталі у французької сторони.  

І чомусь Банкову не турбує, що це – ідеальне тло для запуску фейків в український інформаційний простір.

Чи є така політика свідомим вибором Банкової у рамках політики «краще промовчати, аби не образити росіян»? Сказати складно. Та варто відзначити, що цього разу Зеленський був відвертіший у висловлюваннях, ніж зазвичай.

Донбас – окупований. Це президент повторив кілька разів за присутності Путіна.

Крим – український, і буде таким, хай як ці заяви обурюють Росію.

Жодних перемовин із маріонетковими «республіками» не буде, хай як на цьому не наполягає Путін. «Україна і я, як президент, не ведемо прямі перемовини з представниками незаконної влади тимчасово окупованих територій», — запевнив Зеленський.

Але є одна лінія у критиці РФ, яку президент не перетнув і не збирається цього робити. Вже вночі, після завершення саміту, в розмові з «Європейською правдою» він визнав, що свідомо не вживає щодо Росії та особисто щодо Путіна слово «агресор». Ось повне пояснення президента з цього приводу.

«Що стосується як, кого і що називати. Це немов питання «а ви будете говорити «добрий вечір» президенту Росії?», «а ви будете сідати з ним за стіл?», «чи будете тиснути руку, стояти поруч на фотографуванні?».

Нам з вами потрібен результат. Якщо наша задача – приїхати і в когось плюнути, – то навіщо їхати і домовлятися? А якщо є задача домовитися, то нам потрібно знаходити такий формат діалогу, який буде більш-менш коректним».

Чи є таке пояснення переконливим, а тактика – ефективною? Цю оцінку лишаємо за читачем.

Автор: Сергій Сидоренко,

редактор «Європейської правди»,
Париж, Єлисейський палац 

За матеріалами СБУ звільнено 7 прокурорів.


Служба безпеки України
продовжує виявляти корупційні правопорушення серед працівників органів
прокуратури.
Із початку 2019 року за матеріалами спецпідрозділів по боротьбі з корупцією та оргзлочинністю: розпочато 10
кримінальних проваджень за ознаками ст. 368 (прийняття пропозиції,
обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального
кодексу України; повідомлено про підозру у корупційних правопорушеннях 11
працівникам органів прокуратури, у тому числі 3 керівникам; засуджено 4 прокурорів; звільнено із займаних посад 7 посадовців.
Загалом зловмисники отримали неправомірної вигоди на мільйон гривень.
Так $2 тисячі вимагав від державного реєстратора начальник однієї із місцевих прокуратур Кіровоградської
області за закриття справи щодо незаконного відчуження нерухомості.
За розгляд кримінального провадження за спрощеною процедурою та застосування більш м`якого покарання
хотів отримати хабар працівник місцевої прокуратури з Херсонщини.
У $5 тисяч оцінив своє сприяння прокурор Київської місцевої прокуратури. Не безкоштовно він обіцяв звинуваченому
у крадіжці киянину змінити реальний термін ув’язнення на умовний строк
покарання. За останні кілька місяців СБУ викрила на хабарах 4 прокурорів у
різних регіонах України. Відразу двох прокурорів місцевої прокуратури викрила
СБУ на Полтавщині. За $5 тисяч посадовці обіцяли підприємцю пом`якшити
кваліфікацію начебто вчиненого ним злочину. – 
На Черкащині прокурор «погорів» на хабарі за приховування факту розкрадання бюджетних коштів
На Запоріжжі прокурор однієї із місцевих прокуратур погрожував фермеру кримінальною відповідальністю за
нібито незаконне отримання землі. «Вирішити питання» посадовець пропонував за $10 тисяч.
За скоєні кримінальні правопорушення зловмисникам загрожує до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати відповідні посади та конфіскація майна. 

Служба безпеки України викрила корумпованих посадовців

Посадовці Луганської ОДА привласнили 10 мільйонів гривень, призначених для зведення соціальних об`єктів 

Служба безпеки України викрила посадовців Луганської обласної  державної адміністрації та керівників будівельної компанії на  привласненні мільйонів гривень, виділених державою на розвиток  соціальної інфраструктури в районі ООС.  У ході проведення робіт зі  спорудження дитячого будинку сімейного типу та зони відпочинку менеджери  підрядної фірми з відома чиновників облдержадміністрації незаконно  заволоділи 10 мільйонами гривень бюджетних коштів. Зловмисники у  декілька разів завищили вартість будівельних матеріалів, незаконно  отримані гроші вони перевели на рахунки  кількох фіктивних  фірм-субпідрядників, зареєстрованих у Харкові. Відмивання грошей  відбувалося через конвертаційний центр. Отриману готівку зловмисники  привласнили.  

Оперативники спецслужби встановили, що частину виведених у «тінь»  грошей комерсант перевозив до тимчасово окупованого Луганська. Там він  вкладав кошти у діяльність підконтрольної будівельної компанії, яка  регулярно здійснює відрахування до так званого «бюджету»   квазіреспубліки. У межах кримінального провадження за ч. 3 ст. 110-2  (фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення  конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж територій  або державного кордону України, вчинене в особливо великих розмірах) та  ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом  зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України  правоохоронці провели обшуки. В офісах підрядної фірми у Києві, у двох  приміщеннях конвертаційного центру та за місцями проживання фігурантів  справи вилучено бухгалтерську документацію та матеріали, які  підтверджують проведення оборудки. Також виявлено докази проведення  господарської діяльності на тимчасово окупованій території Луганщини та  понад 2,6 мільйона гривень готівкою.

Триває досудове розслідування. Перевіряються інформація  щодо  причетності зловмисників до інших правопорушень у бюджетній сфері.     Заходи з блокування протиправної діяльності проводилися за сприяння  Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у  сфері економічної безпеки СБУ у взаємодії з працівниками військової  прокуратури Луганського гарнізону. 

Від результатів “нормандського саміту” залежить майбутнє України

Зустріч лідерів країн "нормандської четвірки" відбудеться 9 грудня 2019 року у Парижі.

До цієї зустрічі Україна готувалась дуже відповідально. Виконавши усі умови "Мінську", Президент України  В.Зеленський активноо спілкувався з міжнародними партнерами аби ця зустріч всеж таки відбулась.

Також, Президент України В.Зеленський, спільно з політичними силами визначив п’ять «червоних ліній», «порушення яких завдасть непоправної шкоди Україні».

«1. Жодних компромісів щодо унітарної держави і ніякої федералізації.
2. Жодних компромісів щодо європейського та євроатлантичного курсу.
3. Жодних політичний дій, зокрема виборів на тимчасово окупованих територіях Донбасу до виконання умов безпеки і деокупації. Зокрема, виведення російських військ, роззброєння незаконних збройних формувань, встановлення контролю над державним кордоном.
4. Жодних компромісів щодо деокупації та повернення Криму в Україну.
5. Жодного припинення міжнародних судових процесів проти Росії»

"Усі розуміють, що зараз головне завдання - припинити війну на сході України. При цьому, жертвувати територіями і людьми ми не будемо ніколи. Цілісність України має бути константою», – наголосив В.Зеленський.


В.Зеленський заявив, що у Європі багато хто хоче допомагати Україні, тому головне не піддаватись на провокації в середині країни, а спільними зусиллями  дійти до перемоги!

Хто скликає «майдани» напередодні вирішальної зустрічі?

Політологи та експерти попереджали

Політологи та експерти попереджали, що старі політсили та невдоволені своїм програшом на виборах особи всіляко перешкоджатимуть чинній владі ефективно працювати. Проте як же це низько вдаватися до таких брудних методів в питанні закінчення війни!!!

Так, лідери партій "Європейська солідарність", "Батьківщина" та "Голос", а саме Петро Порошенко, Юлія Тимошенко та Святослав Вакарчук, підписали звернення до українців та громадських організацій із закликом вийти у неділю, 8 грудня, на акцію на Майдані Незалежності.

"Закликаємо усіх українців, усі державницькі політичні сили, громадські організації 8 грудня о 13:00 вийти на Майдан Незалежності, щоби продемонструвати нашу єдність та рішучість у боротьбі за Україну", - написав Пристайко.

Також у зверненні трьох партій зазначається, що українцям напередодні "нормандської зустрічі" необхідно нагадати владі про "червоні лінії" – вимоги українського народу, якими ніхто не має права зігнорувати.

"Жодних компромісів щодо унітарної держави і ніякої федералізації. Жодних компромісів щодо європейського та євроатлантичного курсу. Жодних політичний дій, зокрема виборів на тимчасово окупованих територіях Донбасу до виконання умов безпеки і деокупації. Зокрема, виведення російських військ, роззброєння незаконних збройних формувань, встановлення контролю над державним кордоном. Жодних компромісів щодо деокупації та повернення Криму в Україну. Жодного припинення міжнародних судових процесів проти Росії", - наголошується у зверненні.

Як можна так робити?! Не розумію!!! Дійсно! 5 років нічого не зробити для досягнення миру, а тепер всіляко перешкоджати! Невже ви ще не заробили достатньо коштів на крові українців?! Невже вам все мало в ваших офшорах?! Да коли ж у вас прокинеться громадянське сумління?! Чи все, що ви вмієте – це скликати майдани?!