Витік конфіденційної інформації попередила СБУ

У Житомирській області Служба безпеки України блокувала витік конфіденційної інформації із державних установ, військових частин та комунальних підприємств регіону.

Місцева комерційна структура незаконно встановила російське програмне забезпечення на комп’ютерах понад 50 держустанов. Використання заборонених програм створювало передумови для доступу спецслужб РФ до державних інформаційно-телекомунікаційних систем.

Під час укладання договорів на обслуговування двоє власників фірми реалізовували програмну продукцію, яка рішенням РНБО України внесена до санкційного списку.

Для прикриття протиправної діяльності ділки постійно змінювали юридичні назви, підконтрольної їм комерційної структури.

Під час обшуків в офісних приміщеннях фігурантів справи та державних установах правоохоронці виявили серверне обладнання, комп’ютерну техніку та договірну документацію.

У межах кримінального провадження за ч. 2 ст. 330 (передача або збирання відомостей, що становлять службову інформацію, зібрану у процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни) триває досудове розслідування.

Служба безпеки України нагадує, що спецслужби РФ активно використовують комп’ютерні програми і спеціальні технічні засоби для прихованого отримання розвідувальної інформації, насамперед щодо оборонного потенціалу нашої держави. Таке програмне забезпечення встановлюється як на персональні комп’ютери, так і на мобільні телефони для отримання доступу до інформації, яка зберігається на пристрої чи передається електронною поштою, месенджерами чи під час розмов.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/6824?fbclid=IwAR2skOpF5fUNUGthlk-rXpoapzrLvIJmqECQLczPjePgILKuWFwVxRDA0B4#.PzZh4gNv.dpbs

СБУ блокувала діяльність хакерського угруповання

На Дніпропетровщині Служба безпеки України  блокувала діяльність хакерського угруповання, організованого спецслужбами РФ для проведення кібератак на українські державні органи.

Оперативники та слідчі спецслужби встановили, що група місцевих мешканців розробляли на замовлення російських кураторів програмне забезпечення, для ураження комп’ютерів та отримання прихованого віддаленого доступу до інформації, що на них зберігається.

Фахівці Служби з кібербезпеки також встановили, що учасники ліквідованого хакерського угрупування причетні до масштабної кібератаки на обласні державні адміністрації, яка була проведена в липні 2019 року. Зловмисники здійснювали масштабні розсилки електронних листів із комп’ютерними вірусами. Проведення акції кібершпигунства співпало з призначенням нових керівників обласних адміністрацій та підготовкою до проведення виборів до Верховної Ради України. Спеціалісти СБУ тоді блокували цю спробу хакерської атаки.

За розробку та збут програмного забезпечення, призначеного для негласного отримання інформації, слідчі спецслужби оголосили про підозру одному з учасників хакерського угруповання за ст. 359 Кримінального кодексу України.  Матеріали документування злочину скеровано до суду.

Наразі вживаються заходи із встановлення всіх учасників хакерського угруповання та їх  російських кураторів.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/6819?fbclid=IwAR2zkwbX8CjzwPhy0UKxd7xJXvPtgAHoPu2Rn7tUoo_ZxVWRwm2B50107vY#.cOKIYKdl.dpbs

У Запоріжжі СБУ блокувала діяльність антиукраїнського пропаганди

Діяльність агітатора, який розповсюджував через інтернет антиукраїнські матеріали, блокувала у Запоріжжі Служба безпеки України.

Слідчі спецслужби встановили, що мешканець обласного центру адміністрував сепаратистську сторінку в одній із заборонених у нашій країні соцмереж. Там він розміщував провокативні матеріали із закликами до повалення конституційного ладу і зміни меж території України. Для поширення інформації зловмисник спеціально створив окремий акаунт.

Під час обшуку у помешканні фігуранта справи правоохоронці виявили комп’ютерну  техніку із доказами протиправної діяльності.

У межах кримінального провадження, розпочатого за ч. 1 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) Кримінального кодексу України, вирішується питання щодо здійснення повідомлення зловмиснику про підозру.

Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Триває досудове слідство.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/6816#.EWLM4svn.dpbs

СБУ викрила протиправну діяльність приватної охоронної фірми

У Києві співробітники спецслужби задокументували протиправну діяльність працівників приватної детективної охоронної компанії, яка за грошову винагороду збувала інформацію з обмеженим доступом.

Зловмисники також проводили негласні заходи, що обмежують права і свободи людини. Роздруківки телефонних з’єднань та дані із закритих баз зловмисники реалізовували замовникам за грошову винагороду.

У межах кримінального провадження в столиці проведено обшуки, зокрема на вулиці Васильківській 23 за адресами офісних приміщень охоронної компанії, детективного агентства та місцями проживання фігурантів провадження.

Триває досудове слідство за ст. ст. 182 (порушення недоторканності приватного життя), ст. 361-2 (несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або на носіях такої інформації), ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України.

Наразі одному із співзасновників детективного агентства оголошено про підозру у вчиненні вищезгаданих злочинів.

Тривають слідчі дії.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/6809?fbclid=IwAR0CgT3W_1qcwLtm08uIjMXX0SzLhmuVC4bQkMXfU033s4V7Cwdj1J28rE8#.9ITlw5YF.dpbs

СБУ блокувала діяльність потужної «ботоферми»

Служба безпеки припинила діяльність групи осіб, які організовували масову реєстрацію та подальше просування фейкових акаунтів у будь-яких сервісах інтернет.

Оперативники спецслужби встановили, що зловмисники активно надавали послуги російській стороні та особам, причетним до діяльності так званої «ДНР». Акаунти потім використовувались замовниками для встановлення та підтримання легендованих контактів з українськими громадянами, проведення незаконних фінансових операцій, пересилання через операторів поштового зв’язку товарів, вилучених із законного обігу.

«Ботоферма» також використовувалась організаторами для масового поширення деструктивних публікацій у соцмережах і месенджерах, розсилки неправдивих повідомлень про «мінування», а також інших дій, спрямованих на дестабілізацію суспільної обстановки в Україні.

У Києві правоохоронці вилучили спеціальне технічне обладнання для створення та забезпечення діяльності «ботоферм». Воно керувало масивом SIM-карт, віртуальними мобільними телефонами, розсилкою СМС-повідомлень тощо. В роботі комплексу використовувались також SIM-карти іноземних мобільних операторів зв’язку, які у більшості країн можна придбати лише за наявності паспорту або за кураторства ФСБ РФ.

У межах кримінального провадження проведено обшуки за місцем розташування спеціального технічного обладнання, під час яких отримано безперечні докази причетності конкретних осіб до протиправної діяльності.

Триває слідство.

Операція проводилась у ході виконання завдань з контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/6806?fbclid=IwAR2XQnjsGVX3kMB0Ugoyd9Efl2bzRE0kWIWebkUsbT40yMQVwkXh7IBVwgo#.14kK0MxF.dpbs

Мешканця Маріуполя, який зізнався у вербуванні ФСБ, звільнили

Контррозвідники Служби безпеки України викрили спробу залучення мешканця Маріуполя до конфіденційного співробітництва на користь російських спецслужб.

Встановлено, що українець був завербований під час перебування в Росії на заробітках. «Бесіду» із нашим співвітчизником проводив співробітник ФСБ РФ Петро Горохов. Через психологічний тиск, залякування, шантаж ефесбешник змусив українця погодитися на злочинну співпрацю.

Російський «куратор» поставив заробітчанину завдання зі збору інформації про місця розташування і чисельність особового складу військових тренувальних таборів ЗС України та добровольчих батальйонів. Особливу увагу українець мав приділяти частинам, розташованим у прикордонних районах. Окремо він мав збирати дані про діяльність підрозділів СБУ.

Після повернення додому чоловік усвідомив протиправність і негативні наслідки такої співпраці. Він звернувся до СБ України і детально розповів про обставини свого вербування і поставлені розвідувальні завдання.

Оскільки чоловік добровільно повідомив органи безпеки України про втягнення до конфіденційного співробітництва з ФСБ РФ та не виконав жодного завдання іноземної спецслужби, то Шевченківський районний суд міста Києва звільнив його від кримінальної відповідальності на підставі ч. 2 ст.111 (державна зрада) Кримінального кодексу України.

Водночас Служба безпеки України заочно повідомила про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1. ст. 114 (шпигунство) Кримінального кодексу України, полковнику Управління Федеральної служби безпеки РФ по Свердловській області Горохову Петру Володимировичу.

Детальніше: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/6807?fbclid=IwAR0HecCvOGbTo9RzEa_4Rs3TYH19BE0CCBnAzAYPR5IwL1Cu_gBGlU8BPtg#.Pi2C9ZUW.dpbs

За кібератаками на держоргани України стоять ворожі спецслужби

У листопаді цього року Служба безпеки України і Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації заблокували 11 кібератак на державні інформаційні ресурси.

Про це повідомив Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов, повідомляє сайт РНБО України.

«Ми знаходимося в постійному режимі відбиття кібератак. Усі наші спецслужби працюють у надзвичайно напруженому режимі», — сказав Секретар РНБО України, додавши, що за кібератаками хакерських угруповань, як правило, стоять ворожі спецслужби, які «надихають і скеровують їх діяльність».

За словами Олексія Данілова, урядовою командою реагування СЕRТ-UА в українському державному секторі у минулому році було зафіксовано більше шестисот, у цьому році — більше трьохсот кіберінцидентів, та здійснено відповідне реагування.

«У першому півріччі цього року СБУ і Держспецзв’язок нейтралізували потужні DDoS атаки на державні інформаційні ресурси, зокрема, сайт ЦВК, сайт Президента України, лише у листопаді ц.р. було заблоковано 11 таких атак», — сказав він.

Секретар РНБО України зазначив, що наша держава нині працює над формуванням національної системи кібербезпеки, в якій вагому координуючу роль відіграватиме Національний координаційний центр кібербезпеки. 

Джерело: https://sprotyv.info/news/za-kiberatakami-na-derzhorgani-ukraini-stoyat-vorozhi-specsluzhbi-rnbo?fbclid=IwAR38hBrmDOv-Xp3V4erIwYNWyCdlXqPjxwwb8Y6sR2TN8PiPhKfsWaPcUnwУкрїна

Іван Баканов зустрівся з Послом Франції

Під час зустрічі Голова Служби та Посол обговорили питання посилення співпраці між Україною та Францією у безпековій сфері. Зокрема, сторони обговорили взаємодію відомств сектору безпеки обох країн по протидії міжнародному тероризму та кіберзагрозам.

Окремо наголошено на важливості реалізації запланованої реформи СБУ, яка відповідатиме очікуванням українських громадян щодо роботи Служби. «Позбавлення СБУ від застарілих практик і створення операційно та культурно сучасної організації забезпечить нам більші можливості для роботи у постійно мінливому оперативному середовищі, кращу ефективність та результативність», — заявив Іван Баканов.

Голова Служби також підкреслив важливу роль Франції як стратегічного партнера України у врегулюванні ситуації на Сході України в Нормандському форматі.

Global Ukraine будує мости між українськими громадами світу

29 листопада, 12:00 – пресконференція на тему: “Global Ukraine будує мости між українськими громадами світу”.

Організатор: Фундація Global Ukraine.

Учасники: доктор Віолета Москалу – засновниця Фундації Global Ukraine; Марія Мезенцева – народна депутатка України, голова Міжфракційного Об’єднання «Світове Українство»;  Дмитро Живицький – перший заступник міністра розвитку громад та територій України; Юрій Федоренко – радник з питань бізнес дипломатії Global Ukraine.

Довідково. 22-23 листопада у Києві відбувся VIII Форум Global Ukrainians «Нові цифрові стратегії для стійкого розвитку українських громад». Ініціатором та основним організатором Форуму з 2015 року є Фундація Global Ukraine.

Мета VIII Форуму Global Ukrainians – анонс запуску мобільного додатку Global Ukraine для українських лідерів та громад із США, Канади, Австралії, Японії, Держави Ізраїль, країн ЄС, Азії, Африки та арабського світу.

Global Ukraine – унікальна комунікаційна платформа, що системно розвиває мережу високоосвічених українських експатів, які є візіонерами глобального світу, допомагають масштабувати соціальні проєкти українських спільнот та громад у світі та вірять в глобальну експансію українських креативних брендів.

Підсумкові матеріали:

Забезпечення права українських громадян за кордоном на голосування має стати пріоритетним – засновниця Global Ukraine

Забезпечення права українських громадян, які проживають за кордоном, на голосування на виборах, що відбуваються в Україні, має бути в пріоритеті у влади.

Про це заявила засновниця Фундації Global Ukraine Віолета Москалу під час пресконференції в інформаційному агентстві “Укрінформ” 29 листопада, повідомляє кореспондент агентства.

“В першу чергу має бути в пріоритеті забезпечення конституційних прав всіх громадян (українців, які проживають за кордоном, – авт.), котрі де-факто позбавлені можливості голосування, позбавлені можливості брати участь у політичному житті”, – наголосила Москалу.

Вона додала, що українська влада має працювати в напрямку полегшення процедури надання українського громадянства етнічним українцям в діаспорах.

За словами Москалу, за кордоном наразі проживають до 10 мільйонів українців і не всі вони мають змогу голосувати на виборах, які відбуваються в Україні. Вона зазначила, що українська влада має напрацювати законодавчі ініціативи, які забезпечать право українців на волевиявлення. Зокрема, це можуть бути дистанційне голосування або запровадження додаткового дня виборів.

Як повідомляв Укрінформ, 22-23 листопада в Києві проходив VIII форум Global Ukrainians, під час якого фундація Global Ukraine презентувала однойменний мобільний додаток для налагодження комунікації з лідерами української діаспори у різних країнах.

Фундація Global Ukraine створена у 2015 році. Вона об’єднує українців у більш як 80-ти країнах.

Global Ukraine реалізує кілька проєктів: Global Ukraine News – українське інформаційне агентство, яке фокусується на новинах з життя українців, діаспори та громадських ініціатив, а також Global Ukraine Business Hub – проєкт, який має на меті допомогти українським креативним виробникам вийти на міжнародні ринки.

Джерело:  http://media-collider.com/ua/2019/11/29/global-ukraine-buduye-mosti-mizh-ukrayinskimi-gromadami-svitu/?fbclid=IwAR18C21EDQBac4l2pZkGtDXHHOae4plpCBhAGPp_PQKYCrPvyoa0Bc6BtXY

СБУ викрила хакерське угруповання

На Черкащині Служба безпеки України припинила діяльність міжнародного хакерського угруповання, учасники якого викрадали кошти з рахунків користувачів електронних платіжних систем Європи та США.

Оперативники спецслужби встановили, що організаторами оборудки є громадянин РФ, який проживає у Києві, та троє мешканців Черкащини. Кіберзлочинці через спеціальні закриті хакерські форуми купували дані платіжних рахунків іноземців. За привласнені кошти вони закуповували товари у популярних закордонних Інтернет-магазинах. Потім продукцію реалізовували в Україні через онлайн сервіси.

Діяли хакери з 2010 року, їх річний обіг становив 500-700 тисяч доларів.

Під час обшуків за місцями проживання фігурантів справи у Києві та Черкасах правоохоронці вилучили, зокрема, комп’ютерну техніку, планшети з даними, які підтверджують протиправні закупки. Також виявлено незаконно закуплені товари: smart-годинники, iPad, телефони Iphone, відеокамери GoPro, навігатори, відеореєстратори, ехолоти тощо та понад 5 тисяч доларів США.

Наразі вирішується питання щодо здійснення зловмисникам повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку) та ч. 2 ст. 209 (легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом) Кримінального кодексу України.

Триває досудове розслідування.

Операція проводилась Управлінням Служби безпеки України у Черкаській області спільно зі Слідчим управлінням ГУ Національної поліції Черкащини.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/6782?fbclid=IwAR3srWS6MSaVwrMK-I632LrebavgEzfVbpTFbXzpLkD4mx6e6s8XHF5THng#.gcLAXF1k.dpbs