хочу сюди!
 

Вікторія

38 років, скорпіон, познайомиться з хлопцем у віці 34-46 років

Люблю я бути українцем

Присвячую  другу starina_leon 

Люблю я бути українцем 

Відомо, що кожна нація має свою якусь прикметну рису: німці – педантичні, французи – галантні, італійці – запальні, англійці – стримані, білоруси – добродушні, росіяни – хлібосольні, поляки – гонорові тощо, ну а українці - ? 

Для мене як українця, важко визначити рису, яку можк побачити з боку тільки хтось інший, але вдивляючись у дзеркало, яким є історія народу і його героїв, я можу визначити націю українців тільки як вроджених анархістів, отже і головною національною рисою українців я б визначив як САМОЛЮБСТВО. 

Одним з символів правдивого українця є образ міфічного козака Мамая, що самотньо блукає світом і з того задоволений. А приклад вже не міфічного, а реального найвидатнішого українського філософа Григорія Сковороди хіба не тотожний козаку Мамаю? Повністю: вираз «Світ ловив мене – та не зловив» є авторською епітафією на могилі Сковороди, але чи не було це найвищим проявом самолюбства? 

Всі ми знаємо казочку про Котигорошка, що мав за збою булаву у рази більшу за нього самого. І я все малою дитиною пробував вияснити, як такою зброєю можна битись? Це ж не мечем, сокирою чи кістинем цюпати сюди-туди, а громадною булавою вимахувати! А як же свої поряд? І ось зовсім недавно я дізнався про існування у козаків такого особливого бойового порядку, що називався «галас». 

Всім відомо про бойовий порядок македонської фаланги з її багатометровими піками, чи крицева міць та організованість німецько-тевтонської побудови лицарської лави так званим «клином». Що було найголовнішим у таких системах ведення бою? Сукупна організованість і взаємна підтримка одне одного, що дозволяло перемагати менш організованого ворога навіть при його значній чисельній перевазі. В тому і є досягнення більш цивілізованого суспільства – організованість. Чітка функціональна побудова римського легіону була найголовнішою його силою, що абсолютно не потребувало наявності в його рядах видатних воїнів-богатирів. Богатирем ставав весь легіон сукупно, хоч складали його і не дуже фізично видатні воїни. Головним тут ставав талант полководця, що вміло скеровував легіон у бою і він вигравав, або ж якщо невміло – легіон програвав. 

Про побудову війська українських козаків відомо, що це були переважно піхотні підрозділи, а уявний традиційний образ козака не інакше як на коні – це міф. Проте піші козаки відзначались великою витривалістю та мобільністю, долаючи досить швидко значні відстані. Цьому сприяло повна відсутність захисної амуніції з криці та інших металів, що навпаки було розповсюджено у європейських військових, особливо у поляків, а також і росіян. Навпаки українські козаки йшли в бій майже роздягненні, а їх озброєнням були легкі довгі піки, шабля, пістолі та мушкет, що дозволяло козакам бути дуже мобільними на полі бою і вчасно уникати небезпеки швидкою зміною позицій. Для свого часу українські козаки були дуже модернізованим військом, тому що основну увагу в бою надавали вогнепальній зброї і застосовували величезний арсенал тактичних засобів, або як їх ще називають «військових хитрощів». Споконвіку для козаків існувало головне правило: не числом, а вмінням. Числом, швидкістю і масовою навалою воювали ординці-татари і турки, міццю криці та фортифікаційних комплексів воювали європейці, а козаки серед голого степу тільки й могли застосовувати свою винахідливість та відчайдушність. 

Якраз у козацькому війську завжди було повно таких собі відчайдушних бійців-героїв, яких прозивали характерниками, тому що вони жили тільки війною і сутичками, а іншого не знали. Їх навіть професійними воїнами важко назвати, якщо порівняти з німецькими рейтарами або ландсхнетами, що накопичували здобич і заробіток для подальшого мирного життя «на пенсії». Козаки-характерники не відмовлялись від грошей і здобичі, проте витрачали все зароблене, аби бути вільними в бою перед обличчям смерті від різних меркантильних думок, а якщо хтось з них і досягав глибокої старості і не міг вже бути надійним товаришем у бою, то йшов у монастир доживати останні дні. Звичайно, що в Україні було значно більше селян-землеробів, які ставали козаками тільки у випадках безпосередньої військової небезпеки, а більшу частину життя проводили у господарських турботах. Але коли козаки-землероби збирались у війську, то головні риси бойового мистецтва вони отримували саме від таких козаків-характерників, постійних мешканців Січі. 

Феномен Запоріжської Січі можна схарактеризувати чітко і коротко – повна анархія! Класична анархія! Тобто повний одночасний суверенітет і особи, і маси. На Січі не існувала статуту чи регламенту як такого, а всі правила і традиції були духовні, або як це зараз прийнято називати – віртуальні. Всі козаки-січовики були вільними і рівноправними, мали повну свободу дій, а всі обов’язки виконували виключно за системою самоорганізації, без примусу як такого. Також свобода кожного закінчувалась там, де починалась свобода іншого, а за суддю правила уся громада, яка спільно визначала провину, призначала кару, яку всією громадою і виконували: кожен козак мав особисто вдарити буком (палицею) засудженого за злочин, навіть якщо це був його колишній побратим. На мою думку це було найвищим рівнем демократичного устрою. 

Заради цієї свободи і йшли люди на Січ, причому там були різні національності, але всі мали бути православними християнами. Всі заслуги перед громадою були тільки особисті, а тому кожен міг стати і курінним, і навіть кошовим отаманом. Вже обраний отаман мав найвищі повноваження «судити і рядити», а в період війни взагалі набував диктаторських повноважень. Коли ж війна скінчалась – з нього за всі помилки і погані вчинки громада жорстко питала і карала, якщо визнавала винним. 

Повертаючись до теми бойового стилю «галас», я власне і хочу показати, наскільки це характерний стан бою для українського козака-анархіста, бо за цим стилем озброєний козак або по шаблі в руці, або з важкою булавою самостійно вламувався у гущу ворогів працюючи зброєю по колу, при цьому він дуже голосно кричав, тобто галасував. А робив він це не для того, щоб налякати ворогів своїм криком і деморалізувати, а для того, щоб повідомити всіх своїх козаків-побратимів, щоб вони не наближались до цього місця, де б’ється він, бо в розпалі бою він і їх поб’є-посіче. На мою думку, це однин з найунікальніших станів і методів бою, коли покладаються тільки на себе, свої сили і вміння, коли застерігають від надання помочі. 

Уважному досліднику історії різних країн не може не впасти в очі той факт, що всі українські поселення виникали завдяки людям, які шукали свободи, вільного життя, а не шукали на відміну від тої ж Росії доброго життя у доброго пана. Ні, в Україну йшли люди неспокійного характеру, які хотіли жити з власного достатку, але жити вільно, навіть якщо це буде у місці підвищеної небезпеки. Звідси в українців домінуюча риса самолюбства починаючи від «а чим я гірший за інших» і закінчуючи «моя хата скраю». Українці вроджені самостійники не в розумінні держави як такої, а в розумінні особистого стану душі і натури. Можна казати про вроджений егоцентризм українців, а звідси всі плюси і мінуси нашої нації. Українці добрі пильні господарі у власному обісті, але доволі погані державники, у них повна нехіть і нежить до громадських справ та інтересів – це дві сторони одної монети-гривні: вдома я як Володимир Великий з храмом, а з другого боку – я проста тупа одиниця. 

Наслідком цього стає парадокс, що багатовікова історія України не багата на історію державності. Причина? Та просто непотрібна українцям держава! Йому потрібен свій хутір – і цього достатньо! На біса йому держава – завелика господарка для одного, а на купу українець працювати не любить. Тому і зараз подивіться, як дивно виходить: в Росії обирають до влади хазяїна-царя, щоб він зробив всім однаково справедливий рівень жити і мати, а в Україні хочуть обрати такого керівника, щоб він узяв на себе всі турботи по державі і дав кожному українцю спокій порпатись у власній господарці. Суттєва різниця. Якщо для найбіднішого росіянина гордість за Російську державу є мало не головним змістом життя, то улюблена фраза у багатьох в Україні: «А що мені та держава дала?» 

Я не стану дорікати українцям, до яких я зачисляю всіх громадян України не залежно від етнічного походження, бо повторюю як на Січі, що головне земля і стан душі, а не гени. Не люблю також закиду: «А що ти дав державі, щоб вона тобі щось давала?!» Чому не люблю? А тому що я віддаю Україні найголовніше – своє життя! Я живу тут і працюю! І нікуди йти звідси не збираюсь! Це головний мій внесок в Українську державу. І галасую-репетую я для того, щоб ти, моя люба держава, до мене занадто не наближалась з своєю поміччю, бо поб’ю-поруйную… 
  
18

Коментарі

112.12.09, 15:28

    212.12.09, 17:16

    Все викладене приворожує.. Проте... Не варто обмежувати. Український нацхарактер набагато насиченіший. Хоча, погоджуюся, на даному етапі пропаганда саме бойових та вільнолюбних якостей нашого народу є на часі!

      Гість: centurion00

      312.12.09, 17:39

      Когда добавляешь статью, выделяешь 90% текста и нажимаешь кнопочку ( взять под текст ) .
      Людям приятней блог будит читать.

        анонім

        412.12.09, 19:06

        маячня рідкісна

          513.12.09, 03:30

          Я колись розмірковував про народи. Вони всі складаються з героїв та зрадників. А ще - байдужих.

          І це властиво для всіх, без аніякого винятку.

          І доля країни залежить частіш за все від того, за ким підуть байдужі.

          Якщо героїв більше - країна перемагає, якщо зрадники за кермом - гаплик країні.

          Важливе питання - а хто визначає зрадників, байдужих чи героїв?

          Кому вірити?

          Отже що це таке - бути українцем?

            Гість: Mr_Nicks

            613.12.09, 03:59

            Цікавий погляд, з багатьма речами важко не погодитись. Можна навіть провести таку ж саму аналогію і на добу Київської Русі. Так, там була відчайдушна боротьба за посаду київського князя, але суспільний устрій дуже схожий.

            Але з термінологією категорично не погоджуюсь. Бажання бути собі господарем та самому вирішувати як тобі жити це - волелюбність. Волелюбність - любити волю, свободу. Самолюбство - це, коли в дзеркало на себе любуєшся. Самолюбство - любити себе.

              713.12.09, 07:10

                813.12.09, 10:37

                Гм... "Світ ловив мене, та не впіймав."
                Ти мені - присвяту, а я тебе розбомблю
                Чисто по-дружньому так
                В цілому з ідеєю написаного слід погодитися. Скоріше так, наж ні.
                Але... Перше. Епітафія Сковороди має духовний зміст. Її зміст не в тому, що Сковорода "посилав" громаду. В іншому. Він зберіг волю у поведінці і свободу своєї християнської душі від спокус цього світу. Та навіть від людсько-церковної влади. Не продався за харчі і статки, розваги, державну і суспільну шану. Завжди, не зважаючи на жодні вигоди або невигоди стояв на боці Правди, як він її розумів.

                  913.12.09, 10:48

                  Друге.
                  Для ілюстрації українського індивідуалізму військові тактики та суспільний устрій Запорізької Січі частково придатний, частково - ні. Як ти сам показав, запорожець, як одиниця вільної спільноти вільних людей, підкорявся колективним рішенням та наказам визначеного громадою отамана походу, визнаючи на час походу його диктаторськіповноваження.
                  Серед бойових тактик були оборона возовим табором. А ще, за переказами, було таке цікаве явище, як "мазка". Мазка - це щось подібне до описаного тобою, але колектив. Троє козаків, що врубувалися у вороже військо "молотили" шаблями, працюючи утрьох як зіграний ансамбль, одночасно вражаючи ворога і прикриваючи одне одного. Не мали б запорожці успіху без відчуття товариства і себе частиною товариства на морі, при штурмах фортець, тощо.

                    1013.12.09, 10:58

                    Тепер коректива щодо терміну "характерники". Характерники - це козаки, що мали та застосовували окультні знання. "Екстрасенси" по-теперішньому. Пам'ятаєте у Гоголя Пацюка? То казковий образ, але насправді характерники володіли вченням, що виходить за рамки звичайного матеріального світу. Характерники переходять у незвичайні стани, набуваючи незвичайних можливостей, та впливають на людей поза матеріальним, змінюючи їхню поведінку. Я припускаю, що Вакула дійсно міг бачити галюцінацію, що вареники самі летіть до рота Пацюка І згадайте відповідь пацюка на прохання Вакули? "Тому не треба далеко ходити, у кого чорт за плечима".
                    Характерниками НЕ робилися автоматично всі, хто з ними спілкувався.

                      Сторінки:
                      1
                      2
                      3
                      попередня
                      наступна