Денис Олейников покинул Украину.

Собственник компании «ПростоПринт» Денис Олейников выехал из Украины в связи с информацией о готовящемся аресте.
Об этом он написал на своей страничке в Facebook.
«Это Денис Олейников. Я уже не в Украине. Со мной самые дорогие мне
люди — жена, сын и дочь. Это весь мой мир, и ради них я откажусь
от идеалов, карьеры, бизнеса и чего угодно», — отметил он.
По словам Олейникова, в понедельник вечером ему впервые пригрозили расправой над семьей, после чего он нанял охранное агентство.
«Но вчера вечером сочувствующий нам человек из УБОП (тот самый, который
передал файл с текстом так и не подписанного постановления о возбуждении
уголовного дела, тот же, который предупредил о выезде ОПГ „УБОП“
на изъятие наших серверов еще до приезда их в „Колокол“) сообщил о новом
сценарии, который хотела реализовать „милиция“ в отношении меня и моей
семьи», — написал он.
Бизнесмен утверждает, что «если бы это происходило» не с ним, он бы не поверил.
«Если бы не было 15-часовых ночных допросов, грабежа и изъятия
имущества, „убийства“ дела, которое я строил пять лет, полной
деморализации многих моих сотрудников, наконец, угроз изнасилования
молодой девушки двумя подонками в погонах (и эти угрозы остались вообще
без какой-либо реакции — значит, им можно)… Теперь верю», — говорится
в обращении.
По данным Олейникова, на среду был запланирован его арест — «демонстративно, в ходе нашей второй акции».
«Для задержания был ангажирован не только „Беркут“, но и „Сокол“, причем
дана команда — возможные противодействия со стороны участников акции
погашать максимально жестко», — написал он.
Кроме того, по словам Олейникова, параллельно была дана команда на арест
его жены, «которая, кроме учредительства в компаниях, вообще никакого
участия в бизнесе не принимала».
«И дальше — отстранение от возможного опекунства мою маму (из-за слабого
здоровья) и моего тестя (ввиду якобы злоупотреблений алкоголем
и невозможности обеспечить внуков). Что дальше происходит с детьми —
догадайтесь сами», — написал он.
Олейников также заявил, что обязательно вернется в Украину.
«Я вернусь. Обязательно вернусь. И те, кто разрушил мою жизнь, забрал
у меня любимую работу, у моей дочки — возможность выступать под флагом
Украины, у моего сына — получать образование на родном языке, у моей
жены — друзей, подруг и её мир, за это обязательно ответят. Каждый
и персонально», — написал он.
Как известно, 6 сентября офис компании «ПростоПринт» захватил УБОП якобы
из-за печати футболок с надписью «Спасибо жителям Донбасса…».
Затем пресс-служба МВД в Киеве заявила, что обыск в Prostoprint связан с подделкой сувенирной продукции к Евро-2012.
15 сентября бойцы спецподразделения милиции «Беркут» отбирали
у торговцев футболки и чашки с надписями «Спасибо жителям Донбасса»,
которые торговцы реализовали на Майдане Незалежности.
В понедельник стало известно, что владельцу «ПростоПринта» Денису Олейникову угрожают.
Кроме того, во вторник Управление по борьбе с организованной
преступностью арестовало сервера с макетами футболок «Спасибо жителям
Донбасса».

Источник: Украинская правда

Навчання ВМФ Росії завершились повним провалом

  • 21.09.11, 09:21

19 вересня в Авачинську бухту камчатські військові буксири притягнули плавказарму, яка служила мішенню на навчаннях і її повинні були потопити масовим пуском крилатих ракет з наземних комплексів, підводних човнів і надводних кораблів. Але жодна ракета до цілі не долетіла, а атомний підводний човен взагалі осоромився, оскільки три ракети, приготовані для успішного ураження цілі підводники навіть не змогли ввести в режим передстартової підготовки. Морські піхотинці висаджувалися на пляж і бойова техніка (26 БТР-80, МТЛБВ, 3 самохідних порома на базі танка Т-64 і ін.) ганебно застрягала в піску, багато 8-колісних машин глухнули ще на воді, деякі не могли виїхати на пляж і подолати невеличкий підйом.

560 морських десантників висаджували на вузькій смужці пляжу яку обороняли 67 бійців. У бойових умовах їх би покришили з кулеметів і автоматів. Надто щільно наступали.Ті, що обороняються навіть полінувалися викопати окопи в повний профіль. У бойових умовах якби в кожного був гранатомет, техніку з десантом перестріляли б ще на воді під час висадки. І це при тому, що на березі не було ніяких протитанкових перешкод. А якщо в реальних умовах доведеться брати пляжі як у 1944 під час операції «Оверлорд», або як американці штурмували Іводзіму.  Зате в Інтернеті ви можете почитати браві репортажі як кораблі ТОФ успішно провели бойові стрільби біля берегів Камчатки.

Дійсно до берегів півострова з усього Далекого Сходу стягнули максимальну кількість всіляких кораблів. Багато хто насилу відірвав свої корпуси від пірсів оскільки їх днища густо обросли черепашками від довгого стояння на прив'язі. Деякі не змогли дійти до Камчатки і по дорозі зламалися. Ті, які дійшли, — нещодавно були в ремонтах. Серед них гордо виділявся своєю назвою ракетний крейсер «Варяг». Приблизно до середини 90-х він базувався на Камчатці під назвою «Червона Україна» але потім Росія засоромилася цього імені і перейменувала корабель. «Варяг» двічі пуляв комплексом «Форт» (С-300). Одна ракета впала у воду, відлетівши від корабля кілометра два. Друга пішла за горизонт, чи вразила вона хоч якусь ціль — таємниця. По ідеї вона повинна була самоліквідуватися, але вибуху ніхто не чув. ПКЗ-35 (плавказарму) відтягнули від берега на 200 км. По цій мішені 17 вересня повинні були дати залп берегові ракетні комплекси, підводний човен і надводні кораблі. Але ніхто не влучив. Таке і раніше траплялося, що зрідка ракети не долітали і падали недалеко або далеко від берега, але такого конфузу давно не було. Крилата ракета з комплексу «Рубіж» вилетіла з пускової з дивним рохкаючим звуком о 21.40. І з неї посипалися болти, гайки, заклепки. Журналістів  відвели подалі від позицій на той випадок, що якщо ракета рвоне на старті. Адже ракети — повне дрантя. Проте, вона відлетіла і військові говорять, що ця ракета, що ледь не розпалася на запчастині у польоті, потопила ближню мішень (списаний корабель) який був у 90 км. від берега. А от по дальній мішені на відстані 200 км. не влучила жодна ракета комплексу «Утьос» (всі комплекси розроблені у 60–70-і роки). Де вони падали, невідомо. За плавмішенню спостерігали з літака Іл-38, але потім льотчики доповіли, що через темряву вони вже не бачать — чи потоплена мішень. А хіба не могли побачити по радарах? Виявляється — не могли. Чи то РЛС зламані, чи то немає фахівців, хто міг би сидіти за пультом радарів. І лише в неділю 18  вересня буксири знайшли в океані мішень цілою і неушкодженою і притягнули її 19 вересня в Авачинську бухту. Тобто всі ракети схибили.

Джерело: Політклуб

«Регионалы» потерпели первое сокрушительное поражение

Представитель Партии регионов с разгромным результатом проиграл выборы мэра райцентра Зеньков в Полтавской области.

Выборы городского головы проводились в Зенькове 18 сентября 2011 года. Их назначили в связи со смертью предыдущего руководителя райцентра. За кресло мэра этого небольшого городка боролись 11 претендентов. В списках избирателей значились 8620 горожан, но на выборах проголосовали 3602 человека.

Как сообщили вчера, наибольшее количество голосов –1478 – получил выдвиженец от районной организации Народной партии Украины 52-летний Сергей Максименко. Зарегистрировался для участия в выборах победитель как беспартийный и временно неработающий. Наиболее «проходная», как считали, кандидатура 43-летнего Сергея Сеня, баллотировавшегося от Партии регионов, набрала значительно меньше голосов. За «регионала» - старшего мастера местного отделения ПАО «Полтавагаз» проголосовали всего 356 жителей райцентра. На третьем месте – представитель «Фронта змін». http://obkom.net.ua/news/2011-09-20/0908.shtml

Міфи сучасної України

Росія досі відраховує свою історію від Київської Русі,а спекавшись повоєнного зруйнованого Криму, намагається тепер переконати нас, що то був подарунок Хрущова.

Нещодавно міністр освіти і науки Дмитро Табачник підписав у Москві угоду про створення спільної комісії з написання історії України на чолі з академіком РАН Олександром Чубар’яном. І тепер саме Чубар’ян, який прославився своєю заявою про те, що не всі історичні документи можуть бути розсекречені, визначатиме, хто з російських і українських істориків ввійде до складу вищезгаданої комісії! Хоча намагання російських істориків указувати нам, як ми повинні висвітлювати свою історію, — це порушення міжнародного права і кваліфікується як втручання однієї держави у справи іншої. Але найприкріше, що це порушення освячуєі «легалізує» сама українська влада в особі міністра освіти і науки.

Свого часу ще Карл Маркс пророче зазначав: російські методи і тактика мінялись і будуть мінятись, але дороговказна зірка російської політики — «підкорити світ і правити в ньому — є і буде незмінною. Московський панславізм — це лише одна із форм московського загарбництва». Для досягнення цієї мети використовують різні засоби: від грубої сили до історичних вимислів, які виправдовують загарбницькі цілі і дії. Ось лише деякі міфи, створені російськими науковцями щодо України та її історії.

Міф перший: про колиску братніх народів

У творенні російської минувшини наші сусіди не гребують навіть підміною історії свого народу історією чужого. Йдеться про намагання російських істориків минулого і сьогодення присвоїти собі «древнее право на земли Киевской Руси». Насправді не було ніякої історії великоросів на середньому Подніпров’ї, на землі Київській. Відомо, що історія великоросів починається в землях Залісся, Московії, де проживали фінські племена меря, весь, муром та інші. А ці землі, як відомо, ніколи не були Руссю. Приміром, знамениті російські історики Соловйов і Ключевський таки визнають цей доконаний історичний факт. А от сучасні історики здебільшого — ні. Інакше як можна прокоментувати появу підручника для російських школярів і абітурієнтів «Вся история в одном томе» (автори–укладачі Родін і Піменова, Москва, 2002), де історія Росії починається... з Київської Русі. Ось так.

Міф другий: навіки з російським народом

Досі серед російських істориків існує проблема оцінки Переяславської ради і договору. Що це була за подія, що вона означала і що засвідчила? Російські історики як у минулому (в дореволюційний та радянський періоди), так і сьогодні цю подію оцінюють як акт возз’єднання, включення України–Малоросії до складу Росії, об’єднання південноросійської гілки слов’янства (малоросів) з великоросами. Що це було за «возз’єднання», 3 вересня 1991 року відверто писала авторитетна в СРСР і сучасній Росії газета «Ізвєстія»: «...начиная с 1654 года,.. велась планомерная, последовательная политика уничтожения Украины как национального государства...»

Президія НАН України до 350–річчя Переяславської ради дала таку оцінку переяславським домовленостям. По–перше, в царині міжнародних відносин засвідчувалася юридична форма відокремлення й незалежності козацької України від Речі Посполитої. По–друге, це було правове визнання Московією внутрішньополітичної суверенності Української держави. По–третє, цей договір відкривав перспективу в союзі з Московією довести до переможного кінця війну з Річчю Посполитою й завершити об’єднання всіх етноукраїнських земель у кордонах національної держави. По–четверте, він виступав у свідомості національно–політичної еліти наступних поколінь, за визнанням Пилипа Орлика, «найсильнішим і найпереможнішим аргументом і доказом суверенності України». Ось така різниця в підходах до визнання суті рішень Переяславської ради російської й української сторін.

Міф третій: зрада гетьмана Мазепи

Не можна не погодитися з висновком російської дослідниці з Санкт–Петербурзького університету Тетяни Яковлєвої про те, що біографія Мазепи наскрізь просякнута «стійкими штампами», головний з яких для російської історіографії — «Мазепа — зрадник». «Зрадниками» деякі російські історики іменують й Івана Виговського, і Юрія Хмельницького, й інших гетьманів. До речі, Яковлєва визнає, що Андрусівське перемир’я (1667р.) та Вічний мир (1686 р.), заключені між Московією та Річчю Посполитою, теж можна кваліфікувати як «зраду» Москви щодо України та очевидним порушенням всіх договірних домовленостей, починаючи з Переяславського договору 1654 року.

Російська православна церква піддала Мазепу анафемі, пішовши на політичний крок. А в той самий час, як пише у своїх мемуарах Павло Скоропадський, у Києві відбулася парадоксальна подія, пов’язана з цим актом: «...у Софіївському соборі Мазепу піддають анафемі, а в Михайлівському монастирі за нього як за творця храму підносять молитви про упокоєння його душі». Народ, як його не зомбували, проніс через віки і дав свою оцінку гетьману Мазепі у відомій поговірці «Від Богдана до Івана не було гетьмана».

Міф четвертий: як ОУН–УПА німцям прислужували

Відомо, що на ІІІ Надзвичайному з’їзді ОУН (б) у 1943 році було прийнято рішення про боротьбу проти двох імперіалізмів — Москви та Берліна — і підтримку та освячення боротьби Української повстанської армії. Як зазначають дослідники, основуючись на свідченнях німецьких документів, українські повстанці провели близько п’яти тисяч бойових актів проти німецьких окупаційних властей. Що стосується Степана Бандери, то його у вересні 1941–го було затримано і невдовзі відправлено до концтабору Заксенхаузен, де він перебував до вересня 1944 року.

Мені хотілося б тут привести один документ, який проливає світло на справжню роль УПА як третьої сили, що боролась за незалежність України вконкретній історичній ситуації і була повстанською армією, а не бандою,та спиралась на підтримку народу. Йдеться про лист секретаря ЦК КП(б)У Микити Хрущова в ЦК ВКП(б) Сталіну в червні 1945 р. Наведемо промовисті фрагменти з цього листа: «За час від дня визволення західних областей від німецьких загарбників до 1 червня 1945 року вбито бандитів — 90 275, взято в полон — 93 610 і з’явилось із повинною 40 395. За цей час захоплено у бандитів: гармат — 40, мінометів — 449, станкових кулеметів —566, ручних кулеметів — 445, автоматів і гвинтівок — 4235». Хіба могла банда бути настільки чисельною та дозволити собі таке озброєння? І далі:«На 1 червня 1945 р. із західних областей виселено 9615 сімей бандитів та їхніх посібників, загальною кількістю 24 888 чоловік».

Щодо соціальної бази УПА, то переважну більшість там становили селяни. В УПА також боролись представники 51 національності. Тут діяли національні збройні загони грузинів, вірмен, азербайджанців, узбеків, татар та ін. В УПА було сформовано єврейський курінь, який складався в основному з лікарів. Дивно, що УПА досі не визнано воюючою стороною, а справжніх борців за незалежну Україну належним чином не пошановано. Та це біда українського розколотого суспільства, зомбованого значною мірою стійкими радянськими стереотипами про «зрадників–націоналістів» і «бандитів» УПА.

Міф п’ятий: Крим — «ісконно русская зємля»

Про Крим як «ісконно русскую зємлю» стверджує російська сторона кримської дискусії. Хоча добре відомо, що кримське ханство, де не було росіян, але, за турецьким переписом 1666 року, жило там 920 тисяч українців, було завойоване і ввійшло до складу Російської імперії в 1783 році, тобто трохи більше 200 років тому.

Нагадаємо, що Московська держава утвердилася тільки в XVI—XVII столітті. І вона не лише жодного відношення до Криму не мала, а й платила кримському хану дань. Коли Іван IV (Грозний) вінчався на престол царем та оголосив себе самодержцем усія Русі, розгніваний кримський хан прислав послів з обуренням: як смієш ти, наш рабе, об’являти себе рівним мені, царю? І зажадав негайно публічно відмовитися від свого царського титулу і виплатити збиток, що й було зроблено Іваном Грозним. Проте росіяни у вищезгаданому виданні «Вся история в одном томе» пишуть,мовляв, незрозуміло, чому в 1574 році Іван Грозний раптом відмовився від царського титулу. «Странний он какой–то был», резюмують російські історики. Хоча вони чудово знають, чому саме Грозний був «странний».

Українсько–кримські ж зв’язки, як свідчать історичні джерела, сягають у сиву давнину — в період Візантії й Київської Русі. Про це свідчить бодай знайдена під Керчю мармурова плита, на якій викарбувано, що там князь Гліб Святославич у І068 році міряв по льоду відстань от «Тмутороканя до Кърчева», тобто ширину Керченської протоки...

До речі, утвердитися на своїй «ісконно русской» території росіянам допомагали й українці. Йдеться про Чорноморське морське козацьке військо, яке брало участь у Російсько–турецькій війні 1787—1791 рр. І саме козаки на чолі з Антоном Головатим вирішили ключове завдання щодо взяття фортеці Ізмаїл, падіння якої знаменувало кінець війни. За мирним договором 1791 року, Туреччина визнала приєднання Криму до Росії.

По закінченні війни указом від 1792 року Чорноморське козацьке військо милостиво отримало землі між рікою Кубань та Чорним і Азовським морями. Козаки мали боронити цей край по кубанській лінії та узбережжю, за що отримували платню за службу й боєприпаси. На нових місцях виникло близько 90 поселень, які назвали куренями, а згодом — станицями. Так Краснодарський край був заселений запорожцями, нащадки яких донині зберегли рідну мову, традиції, пісні. Хоча в 1932 році їм і поміняли паспорти, написавши в графі «національність» «росіянин».

Міф шостий: Севастополь — місто російської слави

Севастополь, дійсно, місто слави, але військово–морської. Адже творила цю славу Російська імперія, зокрема, й руками та життями українців. Для прикладу візьмемо Кримську війну. Якщо звернутися до історичних документів, то легко переконатися, що учасники героїчної оборони Севастополя були здебільшого українцями. Пошлемося на російського історика зі світовим ім’ям Євгена Тарлє, в якого знаходимо таке свідчення: один із відомих учасників оборони Севастополя полковник Васильчиков пише своєму другові Мінькову, що адмірала Нахімова — одного знайпопулярніших керівників оборони — матроси перейменували на Нахіменка, щоб більше було схоже на матроське прізвище. А провідний науковий співробітник Музею оборони і визволення Севастополя Елла Голікова навіть свою статтю в російському історичному журналі «Родіна» назвала: «Каждый рядовой — Шевченко, каждый офицер — Берелев».

А Юрію Лужкову, якому Севастополь усе ніяк не дає спокою, я б порадив зайти на севастопольське військово–морське кладовище і поклонитися праху тільки трьох тисяч волинян, які брали участь у Кримській війні. Знаменитий волинський полк там майже весь поліг...

Міф сьомий: як Хрущов Україні Крим подарував

Міф про те, як «заскочили» українці в Криму «на всьо готовєнькоє», імперські історики дуже полюбляють. Але чи справді міг Микита Хрущов відіграти вирішальну роль у питанні передачі Криму Україні? Як відомо, Хрущов був обраний Першим секретарем ЦК КПРС у вересні 1953р., після розвінчання Берії. У цей час його становище було досить непевним, і взятися за таке «слизьке» й важке питання, як територіальне, було для нього рівноцінно самогубству. Це визнає і зять Хрущова Олексій Аджубей у своїх спогадах «Як Хрущов Крим Україні віддав. Спогад на задану тему»: «Хрущов далеко не був повновладним хазяїном становища. У Москві владарювали найближчі до Сталіна люди — Малєнков, Голова Ради Міністрів і Голова Президії ЦК, його перший заступник Молотов, а поруч такі, як Ворошилов, Каганович, Булганін. Провінціалу Хрущову після смерті Сталіна відводилась далеко не перша роль». Але якщо не Хрущов, то хто, як і чому вирішив питання про передачу Криму зі складу Росії до України?

Спробуємо відтворити події того часу. Після Другої світової війни економіка Криму зазнала страшних збитків. Майже все тут було перетворене на руїни. Та найбільшими були людські втрати: населення Криму скоротилось майже наполовину і становило 780 тисяч. Замість того, щоб якомога швидше розпочати відбудову, сталінсько–беріївські опричники завдали ще одного удару: внаслідок абсурдних звинувачень у зраді з Криму депортували корінне населення — татар, а також греків, болгар, вірмен. Унаслідок чого кількість громадян скоротилась ще майже на 230 тисяч. Після цього півострів спорожнів, народне господарство занепадало. Відтак у Крим почали вербувати російське населення. Аджубей згадує поїздку з Хрущовим восени 1953 року до степової зони Криму. Там Микиту Сергійовича неабияк вразили натовпи переселенців, які скаржилися, що не вистачає харчів, є проблеми з житлом. «Нові» кримчани переважно приїхали з Росії,з Волги, з північних російських областей. «Це я зараз пишу «приїхали», —пише Олексій Аджубей, а вони кричали: «Нас прігналі!». З натовпу лунали скарги: «картоха тут не росте», «капуста в’яне» та «клопи заїли». «Чого ж ви їхали?» — питав Хрущов, і натовп видихав: «Обманулі».

Микита Сергійович одразу ж наполіг на поїздці до Києва. І вже ввечері на прийомі у Маріїнському палаці він ще й ще повертався до кримських проблем і отриманих там неприємних вражень. Умовляв українців допомогти відродженню кримських земель: «Там южанє нужни, кто любіт садочки, кукурузу, а нє картошку», — переконував він.

Тому стверджувати, що Хрущов подарував Крим Україні у зв’язку із 300–річчям возз’єднання України з Росією, немає жодних підстав. Хоча цейміф сьогодні активно насаджується багатьма російськими політиками, які не утруднюють себе пошуками істини та свідомо перекручують і підтасовують факти.

Кримська область тягарем своїх складних проблем висіла на Росії. Як свідчить аналітична довідка про стан сільського господарства Кримської області від 4 січня 1954 року, що була підготовлена для тодішнього Першого секретаря ЦК КПУ Кириченка, в області нараховувалося 304 колгоспи, лише 3 з яких освоїли польові та кормові сівозміни. Врожайність овочів, картоплі, кормових коренеплодів значно відставала від рівня 1940 року. Наприклад, картоплі збирали тільки 30 центнерів з гектара (сьогодні — 100 ц/га!). Не кращим було становище у садівництві, виноградарстві — врожайність тут була меншою, ніж у дикорослих рослин, а площі під сади і виноградники, порівняно з довоєнним часом, значно скоротилися й становили по садах — 86%, по виноградниках — 79% від рівня 1940 року. Жахливим було становище у тваринництві — колгоспи і радгоспиКриму були забезпечені кормами для худоби взимку 1953 року лише на 37%.У довідці наголошується, що степова частина Кримської області вкрай погано забезпечена водою. На січень 1954 року зрошуваних земель налічувалось всього 40 тисяч гектарів із майже 700 тисяч га посівних площ. Важко повірити, але в тогочасному Криму діяло лише 34 хлібобулочні магазини, 18 — м’ясо–рибних, 8 — молочних, 28 — книжкових, 2 магазини  тканин, 9 — взуття, 5 — будматеріалів. Майже половина сіл області зовсім не мала крамниць, повністю припинилася торгівля овочами, картоплею у державному секторі. Ось до чого довів Крим сталінський режим.

Повоєнна Україна теж переживала важкі часи: населення республіки скоротилось на 15 мільйонів осіб, у 1946–47 роках багато областей, особливо на Півдні, були вражені голодом. Але навіть у таких умовах УРСР простягнула руку допомоги Криму. До півострова надходили продукти харчування, промислові товари, Укрводбуд розпочав будівництво Сімферопольського та Старокримського водосховищ Північно–Кримського каналу. Тобто було покладено початок розв’язанню найболючішої на півострові проблеми — водної. Посилилось співробітництво в галузі важкої промисловості. Економіки України і Криму у повоєнні роки дедалі тісніше переплітались, утворюючи єдиний організм. Щоправда, це злиття в народно–господарський комплекс юридично не було оформлене.

Тож владні органи Російської Федерації висловилися за доцільність передачі Кримської області до складу УРСР, «враховуючи спільність економіки, територіальну близькість і тісні господарські та культурні зв’язки між Кримською областю й Українською РСР». Остаточним рішенням щодо цього став закон, ухвалений Верховною Радою СРСР 26 квітня 1954 р. Додам, що це рішення не суперечило законодавству РРФСР, УРСР і СРСР і відповідало чинним нормам міжнародного права.

Криму, який мав слабку сировинну, енергетичну і промислову базу, це приєднання дало чимало плюсів. Передусім, розпочалося вирішення найпекучішої для півострова проблеми: забезпечення міст водою і зрошення земель степової зони Криму. Сьогодні з Дніпра п’ють практично всі містаКриму. А що дала зрошувальна система півострову — зрозуміло бодай з такого прикладу: у 1950 році Крим збирав 8 тисяч тонн винограду, сьогодні — 400 тисяч. Зрошення дозволило на півострові навіть рис вирощувати.

Василь ЧУМАК, ст. науковий співробітник з історії міжнародних відносин, кандидат історичних наук

Так хто замучив Раїсу?

Не кожен невинно вбитий луганець гідний звання жертви...

Нещадавно в Луганську, під охороною міліцейських кордонів, місцевий «регіональний» бомонд урочисто відкрив пам’ятник вихідцям із Луганщини — жертвам ОУН–УПА. На підніжжі «монумента» — 18 прізвищ; навпроти одного — уточнення: «семья 4 чел.)». Тобто якщо вірити авторам, усього з 1943 по 1956 роки від рук націоналістів у Західній Україні загинув 21 луганець, або — вибачте неполіткоректній статистиці — за рік там убивали рівно по 1,5 вихідця з найсхіднішого регіону України. Чи не замало для урочистості, на яку запросили самого Затуліна? Сьогодні частіше вбивають луганців–заробітчан у Москві, але жодних монументів на їх честь не спостерігається навіть в ескізних проектах.

Жертви чи карателі?

Переважна більшість закарбованих прізвищ луганцям ні про що не говорить, а тому декому й справді може здатися, що це всуціль — жертви. Та як бути, скажімо, з Кириченком П. Г.? Петро Григорович не вчитель і не лікар — він старший уповноважений НКВС. Дослужився до полковника. Стояв цей високопоставлений співробітник беріївського відомства на сторожі соціалістичної законності чи навпаки, але записувати його в «жертви» — це просто ображати його честь офіцера.

Найбільш з усіх відома жертва, точніше, єдина, про яку луганцям розповіли бодай щось — випускниця Старобільського учительського інституту Раїса Борзило. Фабула її життя й смерті проста, як мізки в деяких народних обранців із відомої партії. А саме: комсомолка Рая так прагнула встановити соціалістичні порядки в Західній Україні, що добровільно, за покликом серця, поїхала туди «сіяти розумне, добре, вічне». За що й була по–звірячому вбита бандерівцями...

Нестиковки виникають уже на цьо­му етапі знайомства з героїнею. «Добровільно» — це як? У більш пізні й набагато спокійніші часи «застою»випускник вузу зобов’язаний був їхати за розподілом. А тут — сталінські часи, коли за 20 хвилин запізнення на роботу давали чималий строк. Друге: Раїса була членом ВЛКСМ. Загалом можна було б обійтися й без цієїподробиці, однак Луганщиною сьогодні керують номенклатурні вихованці саме цієї організації, тому без комсомолу тут — ніяк. Замовники образяться. Але тут знову вигинається величезний знак питання.

Знову згадаймо про епоху, в якій розгорталася трагедія. Сталінський комсомол суттєво відрізнявся від комсомолу часів, коли свою кар’єру робив Костя Затулін та його луганські... однодумці. Достатньо згадати, що чи не в кожній розповіді вцілілих від Голодомору 33–го селян фігурує каратель–комсомолець. То, виходить, комсомолка Рая їхала на Галичину, аби повторити «подвиги» старших своїх товаришів?

Між іншим, у музеї міста Сватова (а Борзило народилася й виросла саме у Сватівському районі) про «жертв ОУН–УПА» знають набагато більше, ніж у Луганській облраді. Зокрема й про те, що в обов’язки сільських учителів входило брати участь у... хлібозаготівлі. Раїса, яка виросла в селі, достатньо точно уявляла собі, що це таке і яка тут її роль як комсомолки. Тож чи є підстави ображатися на «націоналістів», які не схотіли мовчки вмирати від голодної смерті? Прикро, що під гарячу руку їм потрапляли не лише полковники НКВС, а й молода, симпатична, судячи з фото, дівчина, однак...

Слово для захисту

Однак товариші провокатори жодних доказів у причетності УПА до звірячого вбивства комсомолки не спромоглися навести. І це досить дивно,особливо з огляду на мізерну кількість винайдених ними «жертв». Хоча б задля однієї могли б покопирсатися в архівах. Як кажуть на їхній духовній батьківщині, — «лень–матушка».

Напередодні відкриття пам’ятника на шоу Шустера нардеп від ПРУ Вадим Колісниченко розмахував газетою Луганської облради «Наша газета» як «убивчим» доказом причетності бандерівців до вбивства Раїси Борзило і намагався перекричати розбурхану аудиторію: «Это же ее родная сестра рассказывает!» Судячи з біографії товариша, в нього юридична освіта. А нам він намагався «впарить» відверту туфту. Ну що могла розповісти жінка через 62 роки після злочину, якщо вона жила в Донбасі, а сестру її вбивали в селі Гаї Пустомитівського району на Львівщині? Та тільки те, що їй самій розповіли доблесні чекісти. Розповідь їхня правдивістю рідко відзначалася. Доведено історією.

Між тим стаття в «Нашій газеті» справді цікава. Виявляється, Раїса Борзило народилася в куркульській сім’ї. Батько її був виселений на північний Кавказ, під час війни був призваний у Червону армію, потрапив у полон — а після полону «спокутував провину» на якійсь із шахт Сталінської (нині — Донецької) області. Судячи з журналістської обмовки,донька з ним не перервала стосунки і писала йому навіть із Гаїв. І це по–новому висвітлює образ дівчини.

Левко Лук’яненко згадує, що після закінчення Московського університету їхав — до речі, за розподілом — в Західну Україну в надії потрапити до лав УПА. Йому не судилося, але чому з тими ж думками не могла туди їхати дочка розкуркуленого і двічі репресованого селянина? Яка, як уже було зазначено, на власні очі бачила штучний голод у рідному селі. Яка пережила окупацію, а отже, її комуністична система вважала людиною, щонайменше, підозрілою.

Загадкові обставини вбивства сільської вчительки. Родичі розповідають, що листи від неї перестали приходити в грудні 1945–го, а лише в березні надійшло офіційне повідомлення про смерть. У статті в офіціозі йдеться про те, що Раїса Борзило заснувала в селі комсомольський осередок. І от зникає не лише вчителька, а й голова сільської організації ВЛКСМ — а ніхто не цікавиться, включно із всемогутнім і всезнаючим НКВС. А, бува, не тому, що «органи» й насправді точно знали, хто й за що вбив дівчину?

Знайшли її в лісі; пишуть, що на тілі було вирізано зірку, очі випалені жариною з вогнища... Звідки такі подробиці? Особливо з огляду на те, що тіло три місяці пролежало в лісі, а жодної експертизи ніхто не робив. Це можна стверджувати напевно, оскільки похована вчителька в селі, де працювала. На одному зі сватівських сайтів розміщені фотографії її могили, а також пам’ятника, про який Колісниченко кричав, що його знесли. А фотографії зроблені в 2006 році... Могила, судячи з фото, добре доглянута. Принаймні набагато краще, ніж у Луганську — могила НіниІванцової, однієї з учасниць краснодонського підпілля — «Молодої гвардії».

То чи не на зв’язок із місцевим загоном УПА виходила молода сватівчанка в ліс — і потрапила до «чистих» рук катів НКВС? Принаймні почерк — їхній.

Безглузда смерть учителя Васильєва

Власне, вчительку могли вбити й випадково. Як–от учителя з явно не галичанським прізвищем Васильєв. У «Чорній книзі України» наводиться «цілком таємний» запис з «окремої папки до протоколу нр. 49 засідання бюро Дрогобицького обкому КП(б)У від 13 квітня 1945 року». Протокол підписано секретарем Дрогобицького обкому КП(б)У (Олексенко). У розділі ІІІ протоколу «відзначені факти грубого порушення радянської законності робітниками райвідділу НКВС» Славського району. Їх багато, як на один райвідділ і на проміжок часу усього в три місяці. А серед іншого відзначено таке.

«Тими ж Мацком і Кислицьким (помічники оперуповноваженого. — Авт.), які були в п’яному стані, затриманий учитель села Рожанка Нижня Васильєв Стефан Федорович, 1928 року народження, брат якого в Червоній Армії, а батько працює головою споживкооперації, і розстріляний без всяких на те підстав. В той же день оперуповноважений Кислицький намагався застрелити голову сільради села Рожанка Нижня».

На жаль, невідомо, звідки 17–річний хлопець приїхав до галицького села і як він у такому віці став учителем. Не інакше, за комсомольською путівкою. На луганському монументі немає прізвища «Васильєв», але скільки там тих, кого застрелили п’яні помічники оперуповноважених?

Просто так, задля розваги...

Задля справедливості мушу уточнити. Стоячи поруч із монументом відразу після церемонії його відкриття, екс–голова Луганської облради, а нині віце–прем’єр Віктор Тихонов повідомив: «У нас є дані про сто луганців, загиблих від рук ОУН». Цей сюжет дала в ефір одна з луганських телекомпаній. Через деякий час інша телекомпанія показала голову фракції ПРУ у ВРУ Олександра Єфремова. Цей, стоячи на тому ж самому місці, що й Тихонов, заявив про відомі «нам» дві сотні «жертв». Хто з них краще порахував, нехай розбираються між собою. А тут варто звернути увагу на прихильність обох «комсомольців» до подвійних стандартів. Бо якщо їм так болить мученицька смерть їхніх земляків, то в першу чергу слід було встановлювати пам’ятники по всій Луганщині. Наприклад, у т.зв.Сучій балці на околиці обласного центру. Луганський «Меморіал» ще в 1990–му віднайшов це місце розстрілів репресованих луганців. Але перший секретар міськкому КПУ Тихонов тоді чомусь ніяк не відреагував на знахідку. Там і досі навіть простого хреста не встановлено.

Вибіркова пам’ять

То, може, розстрілювали мирних громадян у Сучій балці зовсім не чекісти? Ну по–перше, яка різниця, якщо це невинно убієнні люди? А по–друге, таки на НКВС тяжіє відповідальність. Про це свідчать документи. До речі, про документи. Порівняно недавно, у 2004 році, було надруковано книгу «Реабілітовані історією. Луганська область». Там перелічено імена тих, хто незаконно був репресований у сталінську добу, а потім реабілітований. Юридично. Тобто доведено, що саджали та розстрілювали людей безпідставно. А до того, за «доброю» чекістською традицією, піддавали тортурам. Пам’ятника їм немає.

Може, дані в книзі сфальшовані? Цілком можливо, але в такому разі відповідальність за це мають нести упорядники. Зокрема, заступник голови обласної редколегії книги Валерій Голенко, нині — голова обласної держадміністрації.

30 тисяч — це лише ті, хто був, хоч і не праведно, але засуджений, а потім виправданий. Проблема в тім, що до книги потрапили не всі — ті, хто реально працював над збиранням даних, стверджують, що таких — приблизно третина. За Кучми спеціальні архіви не дуже поспішали відкривати свої сховища для цікавих. Скільки розстріляли й замордували вкатівнях без суду — зовсім невідомо. А ще більш ніж досить тих, кого вже в «незалежній» Україні відмовилися реабілітувати. Часто — за те, що боролися за незалежність своєї Батьківщини. Як –от професора Луганського педагогічного інституту Максима Бернацького, що очолював в окупованій гітлерівцями області підпільний осередок ОУН.

У вже кілька разів згадуваному тут Сватовому розстрілювали організаторів «Просвіти». Люди всього лише намагалися відродити в містечку українські культурні традиції, нікого не вбивали й не видавали гестапо. Обласний прокурор Микола Курочка в 1996–му не знайшов підстав для реабілітації. Мабуть, ходив радитися із першим заступником голови ОДА Віктором Тихоновим.

Очевидно, ці товариші асоціюють себе не так із земляками, як зі своїми попередниками і наставниками при владі.

Бій під Шромою

19 липня 2011 року – 18-та річниця бою під Шромою. (1993-й рік, грузино-абхазький конфлікт), коли українські добровольці з УНА-УНСО розгромили переважаючі сили росіян.

Про бій під Шромою розказує начальник головного штабу УНСО Валерій Бобрович, тоді – сотник Устим:

- Спочатку ми діяли як антипартизанський підрозділ. Нашим завданням було шукати диверсійні групи і їх знищувати. Але коли через кілька місяців у грузин не вийшло взяти Шрому, вони вирішили використати наш підрозділ, бо ми відрізнялися дисципліною.І я, продивившись карту, взявши свій рій розвідників, пройшов – там є стара дорога, по який ще при совітах вивозили щось. Ця дорога обходила Шрому, вона вже була покинута, заросла, і там було таке урвище, через яке можна було потрапити до Шроми. І ми вночі на мотузках спустили туди важкі кулемети і спустилися самі. І коли сонечко піднялося, ми взяли Шрому. Хвилин за 15 пробігли все місто.Нас було 53 чоловіки. Коли я піднявся на дзвіницю в центрі міста і побачив відступаючу колону росіян – я жахнувся: їх було близько 600 чоловік. Я чесно скажу, брехати не люблю: якби мені доповіли, що там такий гарнізон, я б туди не сунувся! Вони не знали, скільки нас, а ми не знали, скільки їх. Тому ми їх і вибили. Така була паніка… Ми заходимо в хату – там стоїть пензлик намилений, в іншій – півпляшки горілки. Вони не знали, скільки нас туди влізло.У нас під час цієї атаки було лише 2 легко поранених. А в містечку ми нарахували 17 трупів. А вже потім, коли вони забрали звідти тих казачків і кинули туди батальйон регулярної армії, за два дні боїв ми втратили двох убитими і 20 чи 22 чоловіка пораненими. У російської сторони були втрати – 57 чоловік убитих. Це відомо, бо через два дні після боїв під Шромою російська штабна машина напоролася на грузинську розвідку. І в них були всі документи.Ми тримали Шрому три дні. Бог, мабуть, був на нашому боці. Там справа була дуже висока гора, і в мене не вистачало людей, щоб її перекрити. А мін – в мене була лише одна протипіхотна міна. І ми її туди поставили. Я колись читав Манфреда «Наполеона». Наполеон казав: для того, щоб примусити людину повірити, що тут є мінне поле, необов’язково, щоб він пішов туди перевіряти.Під час боїв під Шромою я був важко поранений. Куля 5,45 зі зміщеним центром увійшла в руку і роздробила обидві кістки. Спочатку лежав у шпиталі в Тбілісі, а потім, коли прийшов їхній хірург і сказав: «Слушай,нам привезли такие классные немецкие протезы!», я зрозумів, що лікуватися треба у Києві. Краще погана своя рука, ніж хороший німецький протез.Коли нас привезли у Київський військовий шпиталь, на другий день прийшов генерал-майор, начальник шпиталю, і сказав: «Хлопці, вибачте, але я не хочу іти на пенсію. А до мене прийшли люди, показали, самі знаєте, які посвідчення і сказали, що київський військовий шпиталь не для того, щоб лікувати недобитих бандерівців». Тому мене повезли спочатку у Львів. У руці було 24 уламки. Я десь місяць поневірявся по лікарнях, і врешті-решт в Києві один професор, начальник кафедри військово-польової хірургії у медичному університеті, зробив операцію, і рука відсотків на 70 працює.

Грузія досі пам”ятає допомогу українських добровольців. Але, як завжди, події минулого викликають суперечки. Наприклад, відомий у Росії фільм про грузино-абхазький конфлікт, знятий Аркадієм Мамонтовим, викликав обурення не тільки в українців, але і в грузинської сторони конфлікту. Згодом була опублікована версія цього фільму із субтитрами і вставками фотоматеріалів, які доводять некомпетентність автора. Використання фальсифікованих матеріалів і “фактів”, взятих, буквально, “з повітря” не завадило подальшій кар”єрі А.Мамонтова, що вказує на замовлення цього фільму від російського уряду. Участь унсовців у конфлікті стала приводом для численних неправдивих публікацій в російських ЗМІ, покликаних скомпрометувати українських добровольців.

Але не тільки неправдиві тексти приурочено до подій грузино-абхазького конфлікту. Нещодавно було презентовано друге видання книги “Щоденник сотника Устима”, відомою є пісня чеченського барда Імама Алімсултанова “Украина, спасибо тебе”, опубліковано вірш Ю. Яруна-Мотронюка “Бій за Шрому”:

Світлій пам”яті Стрільців УНСО: Леоніда Ткачука, Сергія Обуха, Романа Галазики.

Цокоче люто кулемет І рвуться мінометні міни І сотник дав наказ:”Вперед! За честь і гідність України!”

Стрільці УНСО за роєм рій Зіткнулись з ворогом затято Розпочали жорстокий бій – за Кавказ,як за Карпати.

Жорстокий бій, кривавий бій, Той неповторний бій за Шрому. В вогненнім вирі тане рій. Хто з них повернеться додому?

Тут українець і грузин Військову спільну ділять долю Тут два стрільці – і батько, й син В бою за правду, честь і волю.

Вирує бою круговерть Щоб все живе розшматувати. Та ні вогонь ні кров, ні смерть Стрільців не можуть залякати.

Вогненний шквал, шалений шал Не смій ні кроку відступати. Чужа земля – немов своя, Немов твоя тут рідна хата.

Де українські вояки - Там мужність, стійкість і відвага. Там відступають вороги, Хоч в них чисельна перевага.

Імперське кодло не пройде- Тут мужність подолає силу. Відступить ворог, відійде Як не назад – тоді в могилу.

Жорстокий бій,кривавий бій, Цей незабутній бій за Шрому! Виходить з бою тяжко рій. Не всі повернуться додому.

28.06.95.

У Львові 19 липня 2011 року вшанували пам”ять загиблих українських добровольців підрозділу АРГО і Руслана Зайченка панахидою, відвіданням цвинтаря.

ВІЧНА ПАМ”ЯТЬ!

Бій на Кулебах

20 лютого у селі Стратин на Івано–Франківщині вшанують пам’ять хлопців, які загинули неподалік у нерівному бою з енкаведистами. «22–го лютого 1941 року на хуторі Кулеби семеро підпільників, члени організації українських націоналістів (ОУН), керівником яких був Василь Івахів «Сонар» родом із села Подусільна Перемишлянського району, прийняли смертельний бій і героїчно загинули, але не здались», — такі дані донедавна були чи не єдиними в «офіційній історії» про цю подію. Утім про героїв Кулеб складено багато віршів, деякі з них стали піснями. А в 1998 році на цьому хуторі, що на межі трьох областей — Івано–Франківської, Львівської і Тернопільської, недалеко від села Нараїв Бережанського району, за участю жителів чотирьох навколишніх сіл урочисто освятили пам’ятник борцям за волю України. Кожного року люди, без підтримки будь–яких політичних партій урочисто вшановують пам’ять семи молодих підпільників, які героїчно загинули у лютому 1941 року. Доцент університету «Львівська політехніка» Юліан Павлів спроектував пам’ятник і з синами Дмитром та Ігорем виконав основні роботи.

Одне з підпільних формувань ОУН діяло на території сіл Стратина, Добринова Рогатинського району і ще деяких сусідніх сіл Бережанського району Тернопільщини та Перемишлянського району Львівщини. Для дислокації обрали невеличкий хутір Кулеби поміж лісів, біля села Нараїв.Переховуючись від переслідування енкаведистів, члени ОУН знайшли тимчасовий сховок в оселі Івана та Марії Янчинських. Хата їхня розташована над потічком між двома високими горбами. Один чистий, другий вкритий густим лісом. У хаті в ті часи часто збирались активні діячі з навколишніх сіл.Молоді підпільники вивчали зброю та військову тактику, історію рідного краю. Нападали на міліцейські патрулі, відбирали зброю, поширювали між селянами листівки, в яких пояснювали, що таке радянська влада, та закликали людей не коритися їй. Якось Григорія Шкапія разом із стратинцями схопила у Добринові міліція і ув’язнила в Стратинській сільраді. Через великі снігопади не змогли відразу доставити заарештованих до Рогатина. Це врятувало сміливців, які вночі не лише звільнили себе, а ще й забрали зброю в охоронців. Облави, пошуки втікачів результатів не мали. Упродовж майже двох місяців перебування в сім’ї Янчинських хлопці на деякий час відходили, потім приходили знову, часом мінявся їхній склад. Утім знайшовся місцевий «Юда», який виказав місце перебування підпільників.«Операцію» для захоплення групи на Кулебах готували старанно і надзвичайно секретно. Можливо, енкаведисти в першу чергу хотіли знешкодити Василя Івахіва, який керував гуртом хлопців. Він після того, як перебрався до Кракова, в черговий раз перейшов кордон для зустрічі з підпільниками. Пізніше він став одним iз перших командирів УПА, про якого співається: «В перших рядах борців–героїв упав Івахів, друг Василь...».

У ніч з 21 на 22 лютого 1941 року загін у понад 200 енкаведистів виїхав манівцями з Бережан на Кулеби. Вночі хутір повністю оточили, перекривши всі шляхи відступу. Марія Янчинська зi сльозами на очах розповідала: «Першим облавників помітив вартовий. Про це він повідомив Григорію Москалю — він став зверхником після того, як Василь Івахів перебрався до Кракова». Напередодні Василь Івахів перейшов кордон і зустрівся з хлопцями, вислухав їх. Зваживши на інформацію, отриману також з інших джерел, сказав: «Пора змінювати місце». За дивним збігом обставин, саме на 22 лютого був запланований перехід на інше місце. Коли облавники зрозуміли, що їх виявили, то обстріляли хату з кулеметів. Потім запропонували підпільникам скласти зброю та здатись. Замість відповіді пролунали постріли.

Пані Янчинська розповідала: «Григорій Москаль звелів усім вибратися через вікно і спробувати прорватися до лісу. Вискочили шестеро, а коли Іван Галай показався у вікні, з лісу пролунала кулеметна черга, йому прострілили обидві руки, і він повис на підвіконні. Решта підпільників стали стріляти у відповідь. Але що вони могли вдіяти з пістолетами протикулеметів та автоматів? Вибігаючи з хати, хлопці ставали живими мішенями. Цей бій для них став першим і останнім — усі загинули. В кого не поцілила ворожа куля, той застрелився сам, аби не потрапити живим до рук енкаведистів. Героїчну смерть прийняли побратими Григорій Москаль iз Володимиром Лопушанським: обійнявшись, підірвали себе гранатою. Пораненого в голову та плече Івана Галая занесли до хати і кинули на землю. Я попросила, аби поклали на ліжко. Облавники здивувалися: що, жаль «бандита»? Але все–таки поклали. Санітар бинтував, а я, допомагаючийому, зуміла домовитись із пораненим, як свідчити, аби хоч мене з двомамалими дітками залишили живими. Так і сталось. Ще живий Іван Галай, аби якось допомогти господареві, який прийняв їх до своєї домівки, перед смертю встиг сказати енкаведистам: «Не карайте, катюги, господаря, бо він нас прийняв під загрозою смерті».

Тіла підпільників енкаведисти поскладали на сани, прикрили брезентом іповезли у бік Бережан. Досі невідомо, де їх закопали. Пошуки рідних результатів не дали. Івана Янчинського арештували і тримали в Бережанській та Тернопільській тюрмах. Передач не приймали, Марія даремно носила їх щотижня. Приходила додому втомлена пізно вночі. Не нарікала на свою долю, мовчки несла свiй хрест, молилась за загиблими тапросила в Бога допомоги, сподіваючись на диво. Бог почув її щирі молитви: чоловік врятувався, коли німці розбомбили тюрму у Тернополі на початку війни.

Роман ЛОПУШАНСЬКИЙ ДОВІДКА

Василь Івахів «Сонар» народився 18 квітня 1908 р. в селі Подусільна Перемишлянського району на Львівщині. Навчався у відомійна Галичині Рогатинській гімназії імені Володимира Великого. Був активним пластуном, належав до таємного гуртка національної їдеї. У 1930 році пройшов старшинський вишкіл у польському війську, що стало в пригоді при організації Української повстанської армії. Повернувшись, разом з братом Володимиром став членом підпільної ОУН. У Бережанській окрузі організовував у підпіллі військові вишколи. Його кілька разів арештовувала польська поліція, він був ув’язнений у тюрмах Бережан, Золочева, Львова, Березі Картузькій. Після приходу в 1939–му червоних «визволителів» почалися масові арешти та вивози галичан у сибірські табори. Родину Івахівих нова влада визнала куркульською і навесні 1941 року вивезла в Сибір.

У часи німецької окупації Василь Івахів очолює підстаршинську школу в м. Поморянах, в якій навчались 300 хлопців. Німці всіх арештували, курсантів відпустили, а інструкторів ув’язнили у Львові. Івахів перейшову повне підпілля. На військовій конференції проводу ОУН в 1942 р. у Львові у своїй промові нагадав, що на Волині польські озброєні загони нападають на українські села, а німці створили спеціальні каральні відділи. Є нагальна потреба стати на захист населення. На конференції прийняли «Маніфест», в одному з пунктів якого записано: «ОУН вважає за необхідне політичну долю українського народу взяти в свої руки і проголошує, що буде вести збройну боротьбу за повну самостійність України». На теренах Волині та Полісся повстанські загони та самооборонні кущові відділи були реорганізовані в сотні під назвою Українська повстанська армія і підлягали Крайовому і військовому референту, поручнику Івахіву.

Василь Івахів загинув від німецької кулі 13 травня 1943 року неподалік села Черниш Маневицького повіту, коли iз невеликою охороною наткнувся на засідку. У тому бою разом iз ним загинули геройською смертюще дев’ять повстанців. Поховані вони у с. Бечаль Костопільського району Рівненської області. Друг Василя Івахіва — Микола Дяків («Галичко») із села Бачів, що на Перемишлянщині, який з прийняттям духовного сану назвався Василем Приймою, написав відомий тепер марш під назвою «Гей тамдалеко на Волині», присвячений Василю Івахіву.

ВАРТО ЗНАТИ

Остання криївка у Стратині була викрита взимку 1953 року. Понад 300 вихідців із Стратина за час боротьби за незалежну державу віддали свої життя: хто впав у нерівному бою, хто помер від ран і катувань, хто зліг у холодну сибірську землю чи, повернувшись звідти хворим та немічним, передчасно попрощався з життям.

У селі Добринів 5 вересня 1945 року на своєму подвір’ї закінчили своє земне життя три брати Пащетники: Павло, Григорій та Петро. Облавники розстріляли їх на очах батька та матері.

Тризуб із пам’ятника, спорудженого у Стратині в 1942 році на честь героїв, що загинули на Кулебах, був захований у землю і пролежав iз 1944 по 2002 рік. Через 58 років його випадково віднайшли — «виорали» і повернули на місце.

ПАМ'ЯТАЄМО

На мармуровій плиті пам’ятника викарбувано напис: «На цьому місці 22 лютого 1941 року полягло сім патріотів України — членів ОУН.

У нерівному бою із загоном НКВД вони пролили кров за нашу честь і волю». Шкапій Григорій, 19 літ Гульовський Богдан, 21 рік Лопушанський Володимир, 21 рік Галай Іван, 21 рік Солтис Василь, 25 літ Москаль Григорій, 27 літ

Шуран Максим, 19 літ

ВІЧНА СЛАВА ГЕРОЯМ УКРАЇНИ! PS: матеріал взято з газети Україна Молода (http://www.umoloda.kiev.ua/number/1837/163/65230/)

«Син неба» проти «козла»

От тепер мені добре, от тепер мені — у самий раз! До неділі 24 липня я, по правді, почувався дещо скривдженим, коли мій сусіда Колька, як було зустрінемось на сходах під’їзду, неодмінно вишкіриться своєю поганою пикою — і знай допікає мені: «хохол» та й «хохол». Уже я йому розтовкмачував, що у прізвиську «хохол» нічого образливого нема: така назва походить від тих часів, як москалі уперше побачились із запорізькими козаками, що голили голови, але, на відміну від своїх ворогів — турків та кримських татар — залишали на маківці такий собі чуб, «оселедець», або по–московському — «хохол». Але що ти зробиш із тим довбнею, про якого у нас кажуть: «високий до неба, а дурний, як треба»? Хіба таких проймеш словом? І чим більше я намагався йому довести його історичну малограмотність, тим більше Колька аж захлинався від радісної хвилини, коли він допікав мені власною дурістю. Чи він навмисне чекав, як я йтиму сходами, щоб і собі, разом спускаючись донизу, кривлятися по–мавпячому і сорокою цокотіти свого «хохла»?

Аж поки мені не урвався терпець, і я йому врізав — ні, не кулаком — теж словом — «кацап»! Напевно, Кольку, як кажуть, «дістало», бо він, схопивши мене за барки, стиха просичав: «Повторі, што ти сказал?». Я йому спокійно пояснив, що запорізькі козаки, як побачили вперше московських довгобородих бояр, що прибули на Вкраїну для переговорів, то так і сказали: «Як цап». З того часу і пішло: «как цап» — «кацап». Довелось пояснювати Кольці, що українське слово «цап» перекладається російською як «козьол». У Кольки очі стали білими від люті. Бо Колька ніякий не «кацап», він, такий самий, як і я, українець, тобто по–кольчиному теж «хохол», тільки «хохол» російськомовний, і воліє бути ще більшим росіянином, ніж всеросійський піп Кірілл.

Колька не стерпів і врізав мені поза вуха кулаком, а я його — під дих. Колька зойкнув чи то російською, чи рідною українською і зігнувся в три погибелі на сходах, доки я йому пояснював, що дражнитися за національною ознакою не гідно цивілізованої людини. Що всі люди народжуються рівними і гідні поваги. Колька мовчки сопів не розгинаючись, а коли я скінчив знайомити його з основними положеннями Декларації ООН про права націй, вирівнявся і тихо сказав:«Ну, гад!».

З того дня Колька вже не чекав мене на сходах. Натомість на мене чекали у дворі його дружки, за спинами яких ховався мій ворог, і, зрозуміло, дражнили мене по–кольчиному, дихаючи горілчаним перегаром. Перевага у фізичній силі була не на мою користь.

Тому я мовчки проминав захисників «вєлікого і магучєго», не даючи приводу для загострення ситуації. Але морально я почувався не найкраще.

І хто його знає, скільки б ще довелось мені терпіти, аж поки не виручило мене українське радіо «Культура», як я вже згадував, 24 липня 2011 року, у святу неділю.

Ведуча передачі солодким голосом заворожила мене, враз позбавивши всіх тупуватих кольчиних кпин. Виявляється, — о Боже великий, це ж щастя! — що якась там одна з тюркських мов теж має слово «хохол», яким нас, українців, намагаються зачепити за живе! Тільки воно отією тюркською мовою означає... що б ви собі думали? Може, гадаєте, якусь зневагу? Образу? Та ні, в жодному разі! Це слово перекладається на нашу мову як: «син неба»!

Нехай відтепер скаженіє Кольчина хмільна ватага, кидаючи мені навздогін: «Хохол!». Мені тепер це не дошкуляє, бо мені, на відміну від Кольки і його компанії, відома істинна суть тюркського слова «хохол»! «Син неба!» — співає в моїй душі. Я — «син неба»! Шкода, що я забув, яка саме з багатьох тюркських мов приховує такий величний зміст. От якби радіо «Культура» та повідомило! Напевно, у Кольки відібрало б мову! А якщо додати ще й повідомлення того ж таки радіо «Культура», що рівень поширення алкоголізму збігається з рівнем зросійщення українців, Кольчина компанія заніміла б! Нехай собі воріженьки вправляються у знущанні над українцями — вихід знайдено! Варто лишень гарно пошукати серед тюркських мов і діалектів (а чому б і не серед африканських, наприклад, готентотів?) рятівного відповідника і — гинути нашим ворогам, як на ясному сонці росi!

Олесь ГРИБ, Кольчин сусіда

Віднесені владою

У радянські часи понад 1200 волинських сіл і хуторів назавжди зникли з мапи області Андрій Бондарчук — людина добре знана не лише на Волині. Народний депутат Верховної Ради першого скликання, член Конституційної комісії, він закладав основи української державності, займався активною законотворчістю. Але перш за все він був і залишається журналістом. Навіть у часи радянські, будучи власним кореспондентом «Правди України» у Волинській та Рівненській областях, не боявся відстоювати свою позицію й відважився виступити у республіканській та всесоюзній пресі проти партійних вождів Волині, чим здобув велику повагу земляків. Не дивно, що у далекому 1990–му, попри шалений спротив влади, виборці Горохівського району на виборах до ВР проголосували саме за нього. Нині Андрій Іванович потужно займається літературною творчістю, продовжує громадську діяльність, очолює Волинське крайове братство св. ап. Андрія Первозваного. Нещодавно він презентував свою нову книгу «Обірване коріння нації. Волинська хрестоматія», яку високо оцінили як науковці, так і читачі. Це фундаментальна історична й публіцистична праця, в якій на основі свідчень людей, архівних документів, коментарів йдеться не лише про трагічну долю трьох волинських сіл, назавжди стертих радянською владою з карти області, а й про систему, яка цілеспрямовано знищувала все, що не вписувалося у плани розбудови соціалізму. Грива і ще понад 1200 сіл і хуторів

А почалося все зі спогадів. Їх написав у далекому Казахстані колишній волинянин Юхим Міщук. Він був в УПА, потрапив у полон у 1943–му, пройшов через тюрми. І лише на схилі літ відважився написати спогади про рідне село Гриву, яке зникло з карти Камінь–Каширського району у 1951–му як неблагонадійне. Надіслав їх із далекої Караганди в Україну, вони довгих п’ять років блукали тут, поки не потрапили до рук теж колишнього мешканця Гриви Василя Коніщука. Завдяки останньому про них і дізнався Андрій Бондарчук, зустрівши цього чоловіка зовсім випадково. Невідома правда, про яку стільки років мовчали, надихнула журналіста на продовження й доповнення історії цього та інших сіл із подібною долею документальними матеріалами.

Будучи вже людиною поважного віку, Андрій Іванович три роки їздив по селах, зустрічався ще з живими свідками тих подій, працював в архівах, обласному та СБУ. Так до книжки «Обірване коріння нації» потрапили ще два села, знищені в післявоєнні роки — Соб’ятин Маневицького району та Вовчак Турійського, яке було столицею волинської «Січі» (там дислокувалися Головний штаб УПА — «Північ» і штаб військового округу «Турів»). Статистика знищених і насильницьки переселених волинських сіл вийшла більш ніж вражаюча: понад 1200 сіл і хуторів щезли з карти у ті роки. Найнепокірніші населені пункти, як Грива, вивозили у східні області України й розпорошували. Хутори й невеличкі села, які особливо нічим не завинили, як маневицький Соб’ятин, потрапляли до списку неперспективних, їх бульдозерами заганяли до колгоспу. Так знищували коріння української нації, бо в селах виховувався працелюб, хранитель традицій, справжній українець–патріот. А такий зовсім був не потрібен радянській владі, яка прагнула виховати нову радянську людину. А ще у такий спосіб влада убезпечувала себе від створення нових осередків національного опору. Простіше контролювати ситуацію, коли всі на виду, ато хто знає, що на тих хуторах робиться і хто там вештається...

Правда, яку почув автор від очевидців того непростого часу, змусила інакше подивитися на багато речей, хоч він багато чого бачив і пам’ятає сам. Як казав один із чоловіків, який прочитав цю книгу: вона перевертаєсвідомість та уявлення про те, що робилося насправді в роки війни на Волині, зокрема на Поліссі. Ще в дитинстві мені розповідала бабуся, як червоні партизани оббирали місцеве населення. А я повірити не могла, бо нам, піонерам, розповідали, що партизани — це благородні герої й вони не могли робити безчинства. Нам весь час вбивали в голову, що всі злочини на волинській та інших західноукраїнських землях — то справа рук «бандітов ОУН». Півстоліття радянська пропаганда вішала всіх собак на «бандьор»– сокирників і оспівувала подвиги червоних партизанів. Але у тієї «правди», виявляється, є зворотний бік...

Андрій Бондарчук включив до своєї книжки також матеріали своїх колег–журналістів, які досліджували трагедії сіл, знищених червоними партизанами. Колись про це не те що говорити, навіть думати не можна було. Та правда рано чи пізно мусила заговорити: «На Карпилівку партизани нападали тричі. Наприкінці жовтня 1943–го вони оточили село кількома загонами, вишикувались у ланцюг і пішли на наступ. Під час цього наступу все село було спалене, вбито було близько 300 чоловік, серед них — жінки, діти, каліки. Озброєних людей у Карпилівці у той час не було, загін бандерівців давно кудись перемістився». Це лише один з епізодів, хоча подібні факти ще не всі досліджені істориками й краєзнавцями. Так, у любешівському селі Лахвичі, за переказами очевидців, загинуло приблизно 50 осіб. 13 жовтня 1943–го партизанський загін під командуванням Петрова оточив Стару Рафалівку і знищив її. Чим виправдати ці жертви? Якими обставинами воєнного часу? Газети писали про все, тільки не про боротьбу з «бандьорами» Невелике турійське село Вовчак назавжди увійшло в українську історію,хоч радянський режим зробив усе, аби люди назавжди забули про його існування. Село спалили, а тих, хто вцілів, розсіяли по безмежних просторах СРСР. Бо Вовчак провинився неабияк — тут у роки війни діяла повстанська республіка «Волинська Січ». Великий розділ своєї книжки Андрій Бондарчук присвятив їй та розповідям про відомих та безіменних повстанців, які боролися за Україну та свою волю у підрозділах цього формування УПА. Тут є і протоколи допитів, й історії кохання, і повстанські поезія та пісні. Заховавшись серед лісів, повстанська республіка тривалий час була недосяжною як для німців, так і для червоних партизанів. Щоб зрозуміти, наскільки потужним був повстанських рух на цих теренах, послухаймо автора книжки: «У цьому населеному пункті було побудовано понад два десятки нових споруд, які слугували адміністративними структурами: казарми, склади, грабарні, пекарні, різноманітні майстерні, школи та лікарні. Це все робилося надзвичайно оперативно й організовано. Розмах таких заходів вражає і цілком спростовує радянську пропаганду, що формування УПА виникали стихійно. Наприклад: для потреб «Січі» було запущено роботу кількох лісопилень, з допомогою чехів побудовано і введено в дію грабарню, на річці Турія запущено млин, який забезпечував борошном діючі пекарні. У лісовому масиві «Питомник» діяв спеціальний цех із виготовлення бочок. Засолювалигриби, капусту, огірки. Майже цілодобово працювала велика коптильня. Розвинутою була реміснича справа — обладнано майстерні для пошиття одягута взуття. У навколишніх селах діяли зброярні, де не лише лагодили стрілецьку легку зброю, а й автомобілі... Однак найбільший вклад у розвій повстанського руху мали різноманітні вишколи, курси, школи, які функціонували майже в кожному населеному пункті, прилеглому до «Січі».На рахунку повстанців було чимало боїв із гітлерівцями й диверсій на залізницях. У травні 1943–го на трасі Брест—Ковель вони вбили навіть особистого друга Гітлера шефа спецвідділів СА Віктора Лютце. Через це німці почали масований наступ на райони, де дислокувалися повстанці. Проти УПА було кинуто відбірну моторизовану дивізію і повстанцям довелося розсіятися, щоб вціліти. Після зачистки, коли дивізія відійшла зволинських теренів, знову почали комплектувати повстанські сотні.

Андрій Бондарчук під час роботи над книгою дізнався про цікаву деталь: у НКВС, виявляється, була особлива відзнака, якою нагороджували бійців за героїчну боротьбу з бандитизмом, тобто з українськими націоналістами. Це іменна сокира з вигравіруваним написом на лезі.

— Так хто ж тоді сокирники насправді? — запитує автор. — Ця сокира зберігається в одному з музеїв США. Її фотографію мені надіслали з–за кордону. У книзі про неї не згадується, бо видавництво вилучило цей факт із тексту, як і цілий розділ, де розповідалося про євреїв та їхню участь у місцевому партизанському русі. Бо делікатна це тема. У партизанському загоні Миколи Коніщука було багато євреїв, там вони рятувалися від німців.

— Вас, Андрію Івановичу, важко чимось здивувати. І все ж, що ще вразило під час досліджень?

— Післявоєнна преса. Ні в районних, ні в обласних газетах не знайшов жодного натяку, жодної інформацію про боротьбу з ОУН–УПА. Уявляєте, що тоді робилося на Поліссі й на Волині, яка йшла запекла боротьба, скільки трагедій, а в пресі — тиша, ніби й не було тієї війни. Газети писали про колективізацію, про побудову нового життя. І ні слова про війну. Це жтреба так лукавити! Нещодавно подивував дзвінок з Америки. Тільки пройшла презентація книжки, а про неї вже знають за океаном. І просять вислати чи передати кілька екземплярів. Виявляється, і там живуть вихідці з Гриви. Саме такі книжки, на думку багатьох, мають бути у кожній бібліотеці. По них треба вивчати правдиву історію. Бо це історія, сходжена ногами. Особливо на тлі того, коли різні «лікарі» взялися «лікувати» нині Україну від ксенофобії, такі книжки вкрай необхідні українцям. Молоде покоління має знати правду, якою б гіркою вона не була. Бо інакше хтось інший підсуне нам свою історію й змусить молитися на своїх вождів. Шкода, що «Вирване коріння нації» вийшла накладом лише тисячу екземплярів і потрапила вона тільки у волинські бібліотеки. Автор дякує дослідній фундації ім. О. Ольжича (США) за сприяння у виданні.

ПРИМІТКА

Партизанські «чобітки»

«Пам’ятаю, в село парою червонястих коней разом з дружиною Марою із кількома партизанами приїхав «Крук» (командир партизанського загону Микола Коніщук, який народився у селі Грива Камінь–Каширського району і де його застрелили після війни, за що й було село знищене, а мешканців — вивезено у Дніпропетровську область. — Авт.).Обідали у нас дома, з чаркою. Пригостив мене «Крук» цукерками, посадив на коліна і каже: «Скоро закінчиться війна, підеш у школу, будеш грамотною людиною». Тим часом батько запитав його, що вчинили партизани з тими «зеленими». «Крук» відповів, що в той час у загоні не був, але знає, що скарали їх страшною смертю — взули всіх у червоні чобітки». Не тільки я, а й батьконе зрозумів, що то таке. А я той вислів запам’ятав тому, що батько для себе і для дітей дер з липи лико, плів ликові постоли. Замотували ми на ноги онучі, взували постоли і йшли до церкви. А червоних чобіт у Гриві я ні в кого не бачив. Як були, то тільки чорні. Тому й батько перепитав «Крука», що то таке. «Ото, Михалку, внизу колін, де верх халяв, людині бритвою чи ножем роблять круг і здирають шкіру аж донизу, з ступні теж. Потім людину пускають бігти по шишках, а далі розстрілюють. Оце тобі «червоні чобітки». Мене пройняв жах» (Із спогадів Василя Коніщука («Обірване коріння нації. Волинська хрестоматія»).

Севастопольські «регіонали» за показ фільмів українською

Фракція партії регіонів в міськраді Севастополя відмовилася підтримати питання про повернення кінотеатрам міста права показу фільмів російською мовою. Про це заявив автор ініціативи — лідер партії «Російський блок» депутат Генадій Басов. Проектом рішення пропонувалося додати до програми «кінообслуговування населення на 2011–13 роки» пункт, що передбачає показ фільмів із закадровим перекладом російською мовою. Проте проект рішення підтримало тільки 28 депутатів при необхідних 39.«Не голосували переважно «регіонали» і частина комуністів», — нарік Г.Басов.«Схоже, керівництво міськради боїться, що «отримає по шапці» від верхівки партії регіонів. В «регіоналів» останнім часом намітився повний відхід від теми захисту російської мови. Провал сьогоднішнього голосування — це ще одне свідчення того, що партія регіонів займається лише базіканням, а не захистом прав російських і російськомовних громадян», — констатував депутат. «Населення Севастополя сьогодні в черговий раз побачило справжнє обличчя «біло-синіх». Якщо подібні «представники народу» знаходитимуться і надалі в міськраді, то говорити про захист російської мови навіть у віддаленій перспективі неможливо», — додав Басов. Нагадаємо, в травні цього року севастопольські кінотеатри «Перемога» і «Росія» були перевірені місцевою податковою адміністрацією. В результаті їм було заборонено демонструвати фільми, дубльовані російською мовою. «Навіть при «оранжевій» владі демонструвати фільми російською в Севастополі тихцем дозволяли», — підкреслює видання.

 

Джерело: Політклуб