Цитадель Батуринської фортеці, відтворена в 2008 році на історичному місті, на високому мисі лівобережної тераси р. Сейм, на виконання Указу Президента України В.А.Ющенка № 1131 від 21.11.2007 р. «Про деякі питання розвитку Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» та селища Батурин». Авторський колектив інституту «УкрНДІпроектреставрація» розробив концепцію архітектурного відтворення, впорядкування та музеєфікації комплексу пам’яток Цитаделі Батуринської фортеці на підставі багаторічних археологічних досліджень, глибинному вивченні історичних джерел, використанні історико – архітектурних аналогів в галузі оборонної культової, цивільної архітектури України ХVII –ХVIII ст.
Відтворені об’єкти розміщені на своїх історичних місцях, що виявлені і досліджені археологами. Дані пам’ятки не претендують на автентичність, вони створюють узагальнений архітектурно – художній образ Цитаделі Батуринської фортеці початку ХVIII ст. і використовуються як музейно – туристичний заклад Національного заповідника “Гетьманська столиця”.
У 2008 році (з березня по листопад) на території Цитаделі Батуринської фортеці відтворено 11 об’єктів:
1. Головна замкова в’їзна вежа - дерев’яна, проїзна, з брамою, шестистінна, чотириярусна, з горішнім бойовим ярусом.
Висота – 28 м.
2. Північна замкова башта - дерев’яна, “глуха”, шестистінна, триярусна, з горишнім бойовим галерейчастим ярусом, покрівля наметова. Висота – 15,5 м.
3. Південна замкова башта - дерев’яна, чотиристінна, триярусна з горішнім бойовим ярусом. Висота – 17,8 м.
4. Оборонна стіна - дерев’яна триярусна, з брусів у вигляді клітей – городень. Поділяється на два прясла, у центрі – Головна в’їзна вежа, на флангах – Північна і Південна вежі, в яких містяться господарські і інженерні служби. Висота – 8,6 м., довжина – 155,6 м.
5. Гетьманський будинок - мурований, одноповерховий, з ганком, декоративними фронтонами та мансардовим приміщенням. Служив офіційною резиденцією гетьмана та урядовою канцелярією. За розплануванням повторює тип української хати “на дві половини” (з сіньми та кімнатами-світлицями обабіч). Архітектурний декор фасадів, декоративно-побутове опорядження кімнат вирішено в традиціях української народної архітектури доби бароко. Репрезентує житло козацької старшини та приміщення урядових установ Гетьманщини. У відбудованому Гетьманському будинку на Цитаделі тривають роботи з музеєфікації, що дасть унікальну можливість наглядно продемонструвати умови життя та діяльності українських гетьманів в кінці ХVІІ – на початку ХVІІІ ст. Висота -12,2 м., площа – 180,4 м.
6. Замкова церква Воскресіння Господнього - дерев’яна, тридільна, однобанна, з мурованим підземним приміщенням – криптою. Церква діюча. Архітектурний декор, інтер’єри та культове опорядження храму вирішуються в традиціях української народної архітектури доби бароко. Підземне приміщення використовується, як крипта, де поховані останки захисників та жителів Батурина, що загинули в 1708 році. Висота – 16,4 м., площа – 60, 2 м.
7. Скарбниця - мурована, двоярусна, зі склепінчатим льохом-підвалом. Призначалася для зберігання державного скарбу, коштовностей, клейнодів. За прототип взято пам’ятку архітектури, полкову скарбницю початку XVІІІ ст. в місті Прилуки на Чернігівщині, що уособлює традиційний тип скарбниць XVII – XVIII ст., вирізняється гармонійними пропорціями, компактністю, лаконічним архітектурним декором. Нині використовуєтся, як експозиційне приміщення – ідуть роботи зі створення музею «Скарбниця». Висота – 6,65 м., площа – 27,5 м.
8. Криниця - дерев’яна альтанка з наметовим перекриттям над криницею і корбою має підйомний механізм. Відтворено за зразками фортечних і монастирських криниць України XVII – XVIII ст. Глибина до води – 29 м.
9. Рів – відділяє територію замку від міста. Використовується як експозиційний об’єкт. Відтворено за даними археологічних досліджень Батуринської фортеці, що визначило розміщення й габарити рову. Глибина – 7,4 м.
10. Замковий міст – перекинутий через рів до Головної в’їзної вежі, дерев’яний. Відтворений за кресленнями фортечних мостів Гетьманщини ХVII -ХVIII ст.
11. Палісадова огорожа – розташована по схилу гори.
http://www.baturin-capital.gov.ua/b-museum/90-b-citadel.html
можливо,хтось захоче крутонутись віртуально в середині -ось тут норм. картинка
http://incognita.day.kiev.ua/virtualna-ekskursiya-czitadellyu-baturinskoyi-forteczi.html
…Это было в пятидесятые годы. В Днепропетровске восстанавливали сожженное фашистами здание на углу проспекта Карла Маркса и улицы Короленко. Там ныне гостиница "Украина", а в начале века этот дом екатеринославцы звали "Украинским домом" или "Домом Хренникова". Так вот, в этом здании была найдена после войны небольшая серебряная табличка, проливавшая свет на историю дома. На табличке был следующий текст на украинском языке:
"Року Божого від Різдва Христова тисяча дев’ятсот десятого (1910) 30-го жовтня під час ІІІ-ї Державної Думи /Російської/ заложено цей дім.
Будується він власником грунту інженер-технологом Володимиром Миколаєвичем Хрінниковим по його власному проекту. Фасад по Катерининському проспекту і Первозванівській вулиці робиться по проекту архітектора Петра Фетісова в стилю "Відродження України".(с)
спускаясь дальше к вокзалу порадовалась относительной целостности ещё нескольких старинных домиков
вот тут кажется,что резным рамам оконным-около ста лет))типа- ровесницы дома
на фасадах некоторых зданий,есть таблички, к сожалению-не охранные(((-таких,как раз - ни одной не видела, а таблички-плиты,кто и в каком веке *посетил-был-жил-работал тут*
а еще на этом проспекте есть своя маленькая *Франция* )))
*Франция* расположена аккурат напротив театра
на карнизе театра до сих пор живёт *компания девчёнок*, практически целых, и очень правдоподобно выглядящих))
а вот так видоизменён когда-то хорооооший такой универмаг)))
и пара прикольных *штуковин для удобства досуга*
ну, и ещё несколько кадров всякого чего-то странного, непонятного и недоломанного
наверное, для меня Днепр навсегда останется городом, в который хочется возвращаться....
===============================================