Професор Санкт-Петербурзького університета, доктор історичних наук Татьяна Таірова-Яковлєва щойно видала нову книгу
обсягом 525 стор., що має назву Іван Мазепа і Російська імперія. Історія „зради”, накладом лише 2500 примірників, що робить малоймовірним широкий доступ до неї не лише української громадськості, але й громадськості російської. Академічна праця Т. Таірової-Яковлєвої стала результатом багаторічного і різнобічного аналізу та узагальнення фактажу, що міститься в архівних матеріалах та старовинних рукописах бібліотек та інших фондів РФ та України. Зокрема в книзі присутні і чимало посилань на оригінальні джерела, що раніше не були відомі історичній спільноті, а окремі тези і висновки визнано історичними відкриттями.
На сторінках газети „День” у своїй рецензії в частинах першій і другій докт. іст. наук Тарас Чухліб розглядає, чим же цікава чергова монографія Т. Таірової-Яковлєвої. Серед іншого відзначено, що в цій праці (як і в усій своїй дослідницькій діяльності) російський історик Т. Таірова-Яковлєва виступає як руйнівник міфу, що склався завдяки злому генію Петра І, карканню політизованих „істориків” всіх часів, а також потребам тогочасної політичної кон’юнктури, міфу про мало не вроджену схильність до зради гетьмана-злочинця.
Цей міф не одне століття культивувався російською цензурою, потім у незмінному вигляді перекочував у радянську історіографію. Саме ця суб’єктивна обставина стала причиною стійкого упереджено негативного ставлення до українського гетьмана у багатьох поколінь мешканців російської імперії. Тавро зрадника краще від прокази відштовхувало завжди більшою чи меншою мірою ідеологічно заангажованих російських і радянських істориків від дослідження одного з найяскравіших періодів історії України, всього спектру тогочасних українсько-російських політичних відносин, а також феномену розквіту української культури часів правління Мазепи, т. зв. мазепинського барокко. Таким чином, історична постать гетьмана фактично була викинута з історичного контексту і заміщена на злий символ.
Ретельне дослідження біографії Мазепи дозволило Т. Таіровій-Яковлєвій зібрати обширний матеріал для спростування таких міфологем, як:
- польське походження та пропольська політична орієнтація гетьмана;
- звинувачення Мазепи як вродженого зрадника;
- традиційний погляд на перехід Мазепи на бік Карла ХІІ, як на виняткову подію в українській чи європейській історії;
- отримання гетьманства над Лівобережною Україною за велику суму грошей, переданих російському сановнику, князю В. Голіцину;
- зрада Мазепою В. Голіцина;
- зваблювання Мазепою Мотрі Кочубей;
- „нелюбов” до гетьмана серед українського народу.
Однією з наукових задач, що декларувала авторка при написанні книги, було доведення тези про видатний внесок гетьмана Івана Мазепи в створення і розбудову Російської імперії. Окрім іншого з архівних документів випливає, що Мазепа був освіченим, шанованим і впливовим політичним діячем свого часу. Одним з факторів, що посприяли знайомству Мазепи з Васілієм Голіциним, було володіння обома ними латинською мовою. Досвідчений дипломат і політолог свого часу Мазепа чудово орієнтувався в міжнародних питаннях та політичній обстановці в сусідніх державах, зокрема в Османській імперії та Кримському ханстві, з якими тоді Московське царство перебувало у стані війни. Тому він був завжди бажаним і шанованим консультантом і радником царського уряду. У внутрішній українській політиці Мазепа також виявив себе як видатний політичний та культурний діяч, реформатор, господарник.
Завдяки невтручанню 50-тисячного козацького війська в події двірцевого перевороту Наришкіних Мазепа сприяв перемозі прибічників Петра І над оточенням його сестри Софії та приходу до влади молодого гонористого царя.
Під час Північної війни І. Мазепа знову ж таки відігравав велику роль в зовнішній політиці Російської імперії – і зовсім не зрадницьку роль, а великою мірою корисну для Петра І. Зокрема за дорученням останнього він приймав в своїй резиденції в Батурині іноземних послів, з якими проводив переговори фактично як речник російського царя. Щороку він відправляв у Москву отримані українською розвідкою відомості про стан справ в Польщі, Австрії, Криму, Молдавії та інших країнах Центру та Сходу Європи.
Мазепа всіляко опирався відчуженню з-під його влади і передачі Правобережної України під владу польського короля Августа ІІ, як це було передбачено російсько-польським Нарвським мирним договором 1704 року. Власне, це питання, а також порушення російським урядом Коломацьких статей 1687 р., що вилилися фактично у ліквідацію української автономії, і стали каменем розбрату між ним і Петром І, завдяки чому у 1708 р. Мазепа відмовився від зверхності Москви та дістав майже цілковиту підтримку такого кроку з боку української військової еліти.
Авторка книги підсумовує: І. Мазепа хотів при допомозі шведського короля зберегти для України автономний політичний статус. У зв’язку з цим розглядається розвиток українсько-шведських відносин, що завершилися укладенням відповідної угоди.
Коментарі
Q2
19.04.11, 17:53
так это ж всё меняет ))
Lulu
29.04.11, 17:58Відповідь на 1 від Q2
...все, що може змінити
Гість: RealSam
39.04.11, 18:36
Для УКРАЇНЦІВ Мазепа ніколи й не був зрадником, а що про це думають росіяни мене цікавить дуже мало. Пора вже перестати звертати увагу на їхню "особливу" думку з будь-якого приводу. Мені звичайно ж приємно, що хтось в Росії намагається давати реальну оцінку історії. Але за публічне висловлювання подібних думок там пр голові не погладять, хіба що лопатою....
Володюсик
49.04.11, 19:09Відповідь на 1 від Q2
ато, зелень
Q2
59.04.11, 19:17Відповідь на 4 від Володюсик
ты его внучёк? ) не удивлюсь ))
Володюсик
69.04.11, 19:35Відповідь на 5 від Q2
нє, я внучєк Полуботка
Q2
79.04.11, 19:44Відповідь на 6 від Володюсик
маничка величия )
Володюсик
89.04.11, 19:52Відповідь на 7 від Q2
то здивуєшся, то не здивуєшся - ти вже визначся
Lulu
99.04.11, 19:54Відповідь на 3 від Гість: RealSam
"Своєму" автору в Росії швидше повірять.Ця думка дійсно мені здалася новою на такому високому рівні, і дійсно особливою в російському середовищі. І потім ми ж не дерева, щоб не звертати увагу
Тим цікавіше буде спостерігати за розвитком подій.
Q2
109.04.11, 19:58Відповідь на 8 від Володюсик
ты ещё мечтаешь кого-то удивить? ))