В один із чудових сонячних вихідних днів ми з чоловіком вирішили з’їздити кудись на природу. Вибір випав на Чортові скелі : по-перше, недалеко, а по-друге, сама назва місцевості приваблювала своєю таємничістю і містикою. Окрім того, Чортові скелі є одним з найулюбленіших місць відпочинку у Львівській області. Зацікавив нас і той факт, що Чортові скелі є найвищою точкою в околицях Львова (близько 414 м над рівнем моря). Дістатися до них можна по-різному: від дороги Львів-Винники, від Глинянського тракту, від Лисинич, чи від Винник. Головне — підніматися весь час догори, а лісові стежки виведуть до скелі.
З цих воріт починається дорога до Чортових скель.
Заблудитися фактично неможливо, орієнтуючись на такі вказівники на деревах.
Щоб уже напевно потрапити до Чортових скель, краще брати з собою провідника, із місцевих. Ідучи до скель, ми милувалися чудовим буковим і буково-сосновим лісом з мальовничими ландшафтами.
Уже повернувшись додому, я дізналася, що Чортова Скеля — це лісовий заказник місцевого значення з площею природоохоронної території 353 га . Розташований він у межах Личаківського району Львова, на південь від села Лисиничі і на захід від м. Винники. На території заказника знаходиться унікальний природний та історичний об’єкт — Чортова скеля (насправді згромадження кількох різних за висотою й величиною скель). Саме вона і була метою нашої мандрівки.
У середині XIX ст. відомий дослідник історії Галицько-Волинського князівства Ісидор Шараневич стверджував, що первісний Львів повинен був лежати на Чортовій скелі, оскільки на той час вона була найвищим місцем на цих теренах.
Походження такої дивної назви — Чортові скелі — має свою історію. Існує легенда, що колись чорти хотіли знищити собор Святого Юра, що у Львові, і заповзято взялися за виконання цього бажання. Так як нечисть має силу тільки вночі, допоки півні не заспівають, саме в нічний час чорти полетіли на скелі Довбуша, щоб взяти звідти найбільші камені і скинути їх на собор. Але чорти не розрахували свої сили: вони взяли настільки важкі камені, що не змогли їх донести до Львова. По дорозі камені виковзнули з їхніх рук, упавши на територію між Винниками і Лисиничами, де лежать і дотепер. Якщо добре придивитися до каменів, то на них можна побачити сліди від чортових пазурів. Слід відмітити, що колись наші предки називали скелю Чатовою , тому що місцеві мешканці з неї чатували за підходом татар. Скелі Високий Замок, Лиса гора, а також Чортова були спостережними пунктами, на яких перебували княжі чати, що стерегли підступи до давнього Львова. У часи воєн Чортова скеля ставала справді Чатовою, бо біля її підніжжя не раз розігрувалися битви: з турками (1672 р.), татарами (1695р.), більшовиками (1920 р.). Коли у листопаді 1918 року галицьке військо залишило Львів, Чортова скеля ще кілька місяців перебувала в руках УГА. В околицях скелі воювали взимку 1918—1919 рр. частини групи «Схід», відтоді, напевно, залишились окопи, що прорізали ліс. А на самій скелі перебував спостережний пункт для коригування артилерійського вогню. Старожили стверджують, що в час війни німці хотіли підірвати скелю і прокласти пряму дорогу до Львова, однак геодезисти дослідили, що глибоко під скелею є підземне море. Тільки це врятувало її від знищення.У наш час Чортові скелі у Винниківському лісі є улюбленим місцем відпочинку львів’ян, особливо молоді. Багато років тут тренуються скелелази.
Мало кому відомо, що біля підніжжя скель проводять археологічні розкопки. Знайдені предмети свідчать, що в цих місцях були найдавніші у Львові та його околицях поселення людей, яким … 27000 років.
Львівська обласна експедиція Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН України у 1973 році відкрила та обстежила багато пам’яток. Найбільш значні роботи провели на пункті Львів—VII в урочищі Чортова (Чатова) скеля у межах навісу Романа і майданчика перед ним. У верхньому горизонті зафіксовані матеріали ХІХ—ХХ ст., а також фрагменти посуду доби раннього заліза (скіфський період) та численні кістки тварин, зокрема, одомашнених. На глибинах від 50 до 140 см виявлені рештки тільки диких тварин (оленів благородного і північного, лисиці, борсука, птахів тощо) і крем’яні вироби, скребки та ножі. Цим знахідкам понад 8 тисяч років! Ще глибше (2 м під поверхнею землі) знайдені рештки мамонта, північного оленя, птахів, інших тварин, а з крем’яних виробів — скребки, різці та ножі, якими користувалися наші предки більше 13 тисяч років тому! У горизонті IV виявлені кістки мамонта, північного оленя, первісного коня та інших тварин, а з кам’яних і кістяних виробів — скребло, ножі тощо. Комплекс датований пізнім палеолітом (більше 27 тисяч років тому). На думку археологів, під скелею було найдавніше поселення на території Львова — мисливський табір. Він існував раніше, ніж Кирилівська стоянка у Києві (19 тис.р.тому) та поселення на вулиці Спажистій у Кракові (25 тис.р. тому). Давні мисливці полювали на території нинішнього Львова на мамонтів, печерних ведмедів та левів. У верхніх відкладах у навісі Львів—VII виявлено також рештки матеріальної культури часів короля Данила та його сина Лева.У свій час ці скелі бачили письменників Маркіяна Шашкевича, Івана Франка, Наталію Кобринську, Василя Стефаника…
Так як ми не мали спеціального спорядження, підійматися на Чортові скелі довелося потаємними стежками.
Чортові скелі виявилися справжньою Меккою для туристів-скелелазів, про що свідчили багаточисленні вказівники маршрутів, позначених на скелях,
а також постійні точки страховки у вигляді гаків, шлямбурів, сталевого троса, закріплені на виступах та вершинах скель.
Намилувавшися красою навколишніх пейзажів, а також удосталь нафотографувавшися,
ми, щасливі , повернулися додому, твердо вирішивши, що поїдемо до Чортових скель ще.
P.S. Для тих, хто зацікавився, відео Чортових скель
Коментарі
Гість: Повітруля
124.09.12, 14:40
Мари_НКа
224.09.12, 14:42
яка цікава подорож.
Piligrim7
324.09.12, 14:44
Цікаво
Merovingian
424.09.12, 14:57
гарний репортажик про прогулянку)
Українк@
524.09.12, 14:58Відповідь на 1 від Гість: Повітруля
З поверненням!
Українк@
624.09.12, 14:58Відповідь на 3 від Piligrim7
Дякую!!!
Nikaika
724.09.12, 15:05
вот это класс
Гість: Sergeevna
824.09.12, 15:08
Українк@
924.09.12, 15:09Відповідь на 2 від Мари_НКа
Досліджувати щось нове, подорожувати - завжди цікаво.
Українк@
1024.09.12, 15:11Відповідь на 4 від Merovingian
Відгук львів'янина особливо цінний