Про співтовариство

Це співтовариство створено з метою просування політичних статей.
Учасниками можуть стати блогери, які мають різні політичні уподобання, та публікують замітки на політичну тематику.Цензура з боку модераторів відсутня.Модератори повинні бути з різними політичними уподобаннями.Модерація проводиться тільки на основі колегіального рішення, та після обговорення учасниками.
Вид:
короткий
повний

Лента блогеров.

"Освітяни"Ківалов,його заступник та Довгий -лауреати Держпремії

  • 07.10.12, 22:49

Віктор Янукович присудив Державні премії в галузі освіти ректору Одеської юридичної академії Сергію Ківалову, його заступнику Полянському, і члену фракції Народної партії Станіславу Довгому.

Відповідний указ підписано в суботу, повідомляється на сайті президента.

Розмір премії становить 200 тисяч гривень.

Премія Ківалову присуджена в номінації "наукові досягнення в галузі освіти" за цикл робіт "Комплекс наукових досліджень проблем судово-правової реформи в Україні в 2001 - 2011 роках та їх використання у професійній підготовці юристів".

Також державна премія в галузі освіти 2012 присуджена народному депутату, члену фракції Народної партії Станіславу Довгому, який є батьком екс-секретаря Київради та кандидата в народні депутати Олеся Довгого.

Йому премія присуджена в номінації "дошкільна і позашкільна освіта" за цикл робіт "Всеукраїнський освітній Інтернет-портал "Острів знань".

Також премію не забули присудити і Полянському Юрію, проректору з навчально-методичної роботи, завкафедри Нацуніверситету "Одеська юридична академія", ректором якої є, звісно, Ківалов.

Крім преміювання цих нужденних політиків і їх наближених осіб, нагороди будуть вручені ще 24 працівникам сфери освіти.



gazeta.ua

Міліція побила й обікрала родича дружини Мазурка?

  • 07.10.12, 13:55
Після обшуку в квартирі брата дружини підозрюваного у вбивстві охоронців "Каравану" Ярослава Мазурка його родича-інваліда забрала "швидка".

Як повідомляє ТСН, 3-кімнатна квартира, яку вдень правоохоронці перевернули догори дригом, знаходиться на лівому березі столиці. В цьому приміщенні мешкають одразу дві родини.

Фото ТСН

Перша – це брат дружини Мазурка зі своєю жінкою. Чоловіка звати Віктор. На момент вчинення злочину він перебував на морі, а під час обшуку знаходився на дачі під Києвом.

Друга – це брат Віктора Анатолій разом зі своєю дружиною. Цей чоловік нещодавно переніс 2 складні операції. Йому видаляли пухлини з мозку. Анатолій після хірургічного втручання тривалий час відновлюється. На момент обшуку він був удома сам.

До квартири увірвалися 6-ро людей. Серед них були слідчі та озброєні бійці "Беркуту". Вони вдягнули на інваліда наручники та повалили його на підлогу.

Журналісти ТСН помітили сліди від побоїв. На ногах і обличчі чоловіка є садна, також у нього розбита губа.

Чи били його, інвалід пояснити не може. Після перенесених операцій він погано розмовляє, однак увесь час плакав.

Невдовзі по завершенні обшуку Анатолія з квартири забрала "швидка".

Очевидці відзначають, що обшук тривав близько 2-х годин. За деякими даними, правоохоронці, коли вже впевнилися, що підозрюваного Мазурка в приміщенні немає, говорили, ніби шукають наркотики чи інші заборонені речі.

За інформацією журналістів, понятих до квартири допустили зі значним запізненням – хвилин за 40 після початку обшуку.

Також у ТСН є відомості про те, що мешканці квартири за підсумками візиту правоохоронців недорахувалися частини грошей і деяких цінних речей.

Разом із тим родичі відзначають, що з підозрюваним Ярославом не підтримували зв'язків ось уже 5 років і практично не бачилися.

Про вбивство в "Каравані" вони дізналися з новин, але на фото та відео Мазурка не впізнали. Втім, не заперечують, що це міг бути саме він, адже останнім часом украй рідко його бачили.

Разом з тим, ТСН вдалося отримати паспортне фото Мазурка, на яке орієнтується міліція в своїх пошуках.

Back in the USSR

  • 05.10.12, 10:24

Некоторые грузины часто говорят мне - Зураб ты не имеешь право критиковать нас и выставлять в плохом свете перед русскими. И знаете, подобные речи производили некий эффект. Но после парламентских выборов в Грузии, я окончательно понял, что около 50% грузин – мягко говоря, недальновидные люди. 

Эти люди доказали, что любой человек, с невнятным грузинским, и ужасным русским, c состоянием в 5 млрд. долларов, и двумя пропагандистскими каналами, способен за 9 месяцев политической деятельности, выиграть выборы в Грузии. Молодцы.

У случившегося в Грузии есть как положительные, так и отрицательные стороны.

К положительной стороне можно отнести то, что выборы были честными и в полной мере отражают политические предпочтения населения. Тем самым, Михаил Саакашвили доказал свою приверженность к демократическим ценностям, и выполнил взятые перед «Западом» обязательства.

Несмотря на это, индивидуумы вроде Тины Канделаки, называют Саакашвили «тираном». И вправду, кто, если не кровавый тиран, мог осуществить антикоррупционные реформы, повести страну в сторону цивилизованной Европы, и провести самые демократические выборы за историю страны.

Отрицательные стороны

Грузины вылечили головную боль методом гильотины. Прошедшие выборы, это торжество «совкового» быдла, над будущим страны.

Грузия может повторить сценарий Украины, где в результате демократических выборов к власти пришли люди с криминальным и авторитарным мышлением. Именно с приходом Януковича во власть, начались гонения на оппозицию и независимые СМИ.

На первой своей пресс-конференции Иванишвили заявил, что «не будет осуществлять гонения на своих политических противников». При этом он отметил, что люди, нарушившие закон, понесут заслуженное наказание. Слова «понесут заслуженное наказание» он повторил трижды.

Вчера, в офис телекомпании «Рустави-2», ворвались трое пьяных «мечтателей», и попытались избить журналистов. Служба безопасности смогла нейтрализовать опасность. 

Многим моим знакомым проправительственным журналистам поступают звонки с угрозами физической расправы, или предложения убраться из страны, дабы не оказаться за решеткой. 

Все это мало напоминает торжество демократии, о котором с таким упоением говорит либеральная часть российского общества.

Коалиция «Грузинская мечта» представляет собой симбиоз политических аутсайдеров с нулевым рейтингом, бывших соратников Саакашвили, уволенных за профнепригодность, и элементов имеющих связи с «ворами в законе».

Ираклий Аласания – выпускник школы ЦРУ. Многие называют его лидером оппозиции, проявил себя как бездарный дипломат. В августе 2008 года, на должности полпреда Грузии в ООН, запомнился невнятным «мычанием». По сути, в те судьбоносные для страны дни, из-за несостоятельности Аласания, роль представителя Грузии в ООН взял на себя американский дипломат Халмай Халилзад. После войны Аласания ушел из команды Саакашвили в угоду личным политическим амбициям. 

Шалва Хачапуридзе – член «Грузинской мечты», человек, защищавший интересы воров в законе, подал на Грузию в международный суд, приезжал в Россию отчитываться перед Александром Эбралидзе (Алик-рынок), «о проделанной работе» .

Мурман Думбадзе – мажоритарный депутат от Батуми. Человек, играющий на самых низменных чувствах грузин – национализме, шовинизме, страхах перед Турцией. Главным слоганом его предвыборной кампании: «если на выборах вы правой рукой обведете цифру 5 (номер «ЕНД»), то у вас случится рак, если левой рукой- то вы и ваши дети заболеете». 

Удивительно, но с такой политической программой, Думбадзе выиграл на мажоритарных выборах в Батуми, у Георгия Барамидзе, министра евроинтеграции, человека глубоко образованного, сделавшего очень многое для интеграции Грузии в ЕС и НАТО. 

В случае закрепления во власти российского олигарха Бидзины Иванишвили и его команды, Грузию ожидает не только внешнеполитический разворот в сторону коррумпированной, экономически отсталой и авторитарной России, но и становление на путь всеобщей деградации.

Что дальше?

Грузины, несмотря на православную веру, являются идолопоклонниками. В день 19 годовщины падения Сухуми, Бидзина Иванишвили возложил венок к мемориалу павшим. Пришедшие к вечному огню люди, встречали олигарха как мессию. "Батоно Бидзина, вы наш царь, и новый спаситель!", "Вы единственный, кто вернет Абхазию", "Я верю, вы нам поможете" - кричали собравшиеся вокруг него люди. Кто-то целовал ему руку, одна женщина встала на колени.

Чем выше ожидания от политика, тем яростней отрицательная реакция от его промахов.

Касательно Бидзины, ожидания от него превышают все разумные пределы.

«Я уверена, он раздаст нам всем деньги, как он сделал у себя в деревне» - сказала, его радостная сторонница. Другой поклонник Иванишвили лет пятидесяти уверял меня, что лидер «Грузинской мечты» отменит коммунальные платежи по всей стране.

Но всех «переплюнул» собеседник по имени Гела, он с пеной у рта доказывал мне, что после прихода к власти, «Бидзина ликвидирует задолженность граждан страны перед банками». 

Кроме граждан с высоким уровнем IQ (не путать с ICQ), и экономическим складом ума, лидера парламентского большинства поддерживает молодежь.

"Что лучше Бидзина, или веник в заднице?" – спросил меня молодой человек лет 17-ти, на площади Свободы. Не растерявшись, я ответил – «конечно Бидзина!» (в таком сравнении, Иванишвили и вправду выглядел предпочтительней).

Именно молодые люди активнее всего праздновали победу оппозиции на выборах. В день выборов, они до утра гоняли по городу на машинах, размахивая флагами с цифрой 41. 

Исходя из контингента сторонников, можно с уверенностью сказать, Иванишвили ждет скорейший крах. Российский миллиардер не похож на политика, который способен через год объяснить своему избирателю, почему обещания остались не выполненными. Он скорее напоминает глухонемого, заблудившегося в «политическом лесу».

Саакашвили нужно выждать момент, когда усталость населения от «ЕНД», сменится недовольством от политики «мечтателей», распустить парламент и провести новые выборы. Будущее Грузии в европейской семье, но никак не среди Белоруссии, Таджикистана, России, и других «маяков демократии».

Зураб Джавахадзе

Янукович устроил на Луганщине геноцид

  • 03.10.12, 20:17

Всю глубину падения украинской экономики, которое, вопреки бравурным речам Азарова о росте и процветании, недавно признал Янукович, можно увидеть и прочувствовать на востоке страны. Именно экономическое состояние этого региона, послужившего трамплином для вхождения во власть донецких «эффективных» «менеджеров», может служить предостережением всем неопределившимся и сомневающимся в своем выборе.


Вчера я была в Кировске на Луганщине и увидела, прочувствовала, что такое депрессивный регион на самом деле. Трудно даже предположить, как будут жить 37 тысяч жителей Кировска, если Януковичвыполнит свое недавнее обещание отказаться от практики дотирования местного бюджета этого города. Из 37 тысяч – 17 тысяч безработных и около 14 тысяч пенсионеров. Самое крупное предприятие - завод «Центрокуз», на котором занято 255 человек, работает три дня в неделю. Вода подается 3 часа в сутки. Задолженность по заработной плате в городе - около полутора...
миллионов. С марта месяца бюджетникам выплачивается 10-15% зарплаты.

Более 90% местных бюджетов – дотационные и большинство из них дотационные на 70%, - сказал президент. Для него, живущего в неприличной, шокирующей роскоши среди хрустальных люстр и стен из ценных пород дерева, эти слова не более, чем строки из очередного выступления. А в жизни – людские трагедии, нищета, безнадежность.

В городе Стаханове закрывается ферросплавный завод. Закрывается в год своего 50-летия. Он признан нерентабельным. Очевидно, нерентабельными для власти являются и жизни 5 тысяч человек, составляющих семьи уволенных полутора тысяч рабочих.

Зеленые облака в Алчевске. Баснословные коммунальные тарифы. Закрытие 5 шахт и завода изделий металлопорошка. Ликвидация 4 школ и 7 детских садов. Три тысячи выброшенных на обочину жизни рабочих Лугансктепловоза.

Это даже нельзя назвать преступлением. Это геноцид. И можно сколь угодно долго рассуждать о несовершенстве оппозиции и играть словами «верю – не верю», но невозможно, немыслимо допустить, чтобы в мертвую зону превратилась вся Украина. Это наша земля, нам здесь жить и растить детей. Хотя бы ради их будущего каждый из нас должен нести ответственность за то, что при нашем молчаливом согласии власть вертухаев и гопников творит в нашей стране.

 

 

Александра КУЖЕЛЬ

«Перед смертью не надышишься» - блогер о ПР

  • 03.10.12, 14:58
Анализаторы, блин… гопники!



Народные извращенцы, составляющие так называемое большинство в гадючнике, именуемом ими, ВР, подчиняющиеся движению определённого полового органа чечетова (вы что подумали???,ошибаетесь, даже не голова – палец), плохо знают пословицу «ПЕРЕД СМЕРТЬЮ НЕ НАДЫШИШЬСЯ!!!». 

Список этих жЫвотных сегодня есть у каждого гражданина Украины. И каждый адекватный представитель нашей с вами страны разрабатывает механизм уничтожения (физического, заметьте) каждого (!!!) из этой смердящей массы. Причём – с его выродкамии любовницами!!!. 

Ребята, мы вас уничтожим, не сомневайтесь. Это может случиться в любую минуту для каждого из вас – в любой момент.Вы нас ДОСТАЛИ, С*КИ!!!

Вы решили, продать напоследок НАШУ землю – у вас ничего не выйдет!!! Мы вас похороним в ней, и переработаем на отличный навоз для будущих урожаев!!! Вы нас хотели связать специальными метками – биометрическими паспортами – мы вас похороним с электронной табличкой на большом пальце ноги. Будьте уверенны в одном – от народного гнева ни вам, ни вашему отродью не укрыться – вы перешли черту, отделяющую вас от ЧЕЛОВЕЧЕСТВА!!!

Что-то гавкал сегодня психопат кузьмин – посмотрим, КАК на скамье международного ТРИБУНАЛА, эта гнида будет размахивать справками из психушек, оправдывая своё гавканье.

кУзьмин, псих и уголовник, даже, если тебе удастся укусить себя за голову, ТЫ НЕ СТОИШЬ МИЗИНЦА ЮЛИ И ЮРЫ.

Сегодня существо, считающее себя президентом НАШЕЙ СТРАНЫ, что-то анализировал (вполне вероятно, что его простообязали сдать анализы). 

ЗЕК И АНАЛИЗ - ЭТО СМЕШНО!!! Зек, не всегда реально воспринимающий себя в этом мире, пытающийся что-то АНАЛИЗИРОВАТЬ– это даже не анекдот – это СЮР.
Мрази, вы не поняли - мы вас НЕНАВИДИМ!!! 

И ЭТУ НЕНАВИСТЬ ВЫ В БЛИЖАЙШИЕ ДНИ ОЩУТИТЕ НА СВОЕЙ ПОГАНОЙ ШКУРЕ!!!

Katerina Maslova 

Виталий Кличко — от праймериз до люстрации. Без импичмента

  • 02.10.12, 21:25


 

Вероятно каждому приходилось сталкиваться с такими психологическими понятиями, как
- низкая ответственность, несамостоятельность;
- неумение контролировать свои чувства и желания;
- неконструктивное, а иногда и деструктивное поведение и реакции. Обиды на критику, мстюльки, раздражение…
- шаблонное видение ситуации и шаблонное реагирование на происходящее...
Эти черты личности присущи не инфантилу, а человеку-ребенку, взрослой личности, без психических патологий, продукту современного общества.
Вышеперечисленные особенности поддаются психокорректировке.
Практически всю избирательную компанию в Верховную Раду Виталий Кличко дергается. Между КОД (Комітет Опору Диктатурі) и Натальей Королевской, между праймериз и импичментом Януковича, между Объединенной Оппозицией «Батькивщина» и Банковой...

Как известно, на День Соборности Виталий Кличко подписал соглашение об объединении оппозиционных сил, правда с оговорками. О необходимости проведения праймериз для определения кандидата, который возглавит оппозицию по мажоритарной системе.
Весной, находясь в Чернигове, лидер УДАРа заявил, что партия имеет более 70 -ти кандидатов по Украине, которых хотелось бы видеть победителями праймериз. Кличко добавил, что в случае проигрыша - по договоренности с партнерами - они должны будут отдать свои голоса более рейтинговым представителям оппозиции.
Собственно, на этом игра в праймериз и закончилась.
«Похоже, что Кличко даже для себя не выяснил, что такое праймериз» — пишет свободовец Аронец. «Иначе как объяснить то, что УДАР обнародовал списки кандидатов-мажоритарщиков, однако ни на сайте Кличко, ни в СМИ не было никакой информации о проведении внутренних выборов в УДАРе. Выборов в УДАРе не было — а кандидаты уже есть! Это больше похоже на праймериз Тигипко , который два года назад дурил людей, для того, чтобы провести своих депутатов в местные советы, а потом их «слить» в ПР» - справедливо возмущается Аронец.
Все 225 кандидатов от УДАРа зашли в округа, дав шанс Партии регионов разыграть «обуховский» сценарий.
О согласовании списков с объединенной оппозицией Виталий Кличко вспомнил только сегодня, после вчерашнего разговора с Президентом Польши.
До определенного времени УДАР носился с лозунгом импичмента Януковичу. Виталий Кличко заявлял, что фракция УДАР в следующем составе Верховной рады обязательно будет голосовать за закон об импичменте президента. С примечанием — урегулирования вопроса в правовом поле...
Целое лето Кличко грозился посадить Януковича в тюрьму, а к осени остыл и переключился на малопонятную простым людям люстрацию.
Лидер УДАРа не дал ответ, на принципиальный для объединенной оппозиции вопрос — будет ли УДАР голосовать за импичмент Януковичу?
«Если голосует, то мы - союзники, если не голосует - лучше сейчас об этом сказать, чтобы мы не получили нового Тигипко, Мороза и новых тушек. Это вопрос, без ответа на который нельзя дальше двигаться», - заявил замглавы фракции БЮТ Сергей Соболев.

А пока лидер УДАРа увлекся «борьбой с коррупцией».

 

 

dr_jfrost

Якщо Ющенко хвалить«Свободу»,значить влада дала наказ її валити

  • 02.10.12, 13:10
Олександр Бондар: Якщо Ющенко хвалить «Свободу», значить влада дала наказ її валити

Колишній голова Фонду держмайна «нунсівець» Олександр Бондар сміливо може вважати себе жертвою процесу об’єднання опозиції. Вінпролетів повз список Об’єднаної опозиції «Батьківщини», хоча в нього була підписана особисто з Тимошенко домовленість про гарантоване місцев прохідній частині БЮТ на наступних виборах. Після затвердження списків кандидатів від «Батьківшини» він цю домовленість оприлюднив і виступив з заявами про непрозоре формування списку та натяками, що керівництво опозиції діє в інтересах влади.

Тепер Бондар– член ВО «Свобода», наполягає, щоб інтерв’ю друкувалось лише українською, і, хоча він не бере участі в виборах, та допомагає своїйновій партії попасти в парламент. Зокрема, в «Свободі» він відповідаєза економічний напрямок і анонсує презентацію «радикальних іпрактичних» «свободівських» законопроектів. Цю бесіду з Бондарем можна розбити на дві частини: у першій екс-очільник ФДМ розповідає про наполеонівські приватизаційні плани влади, а у другій висловлюється щодо ситуації в опозиційних лавах.

«Одеський припортовий дістанеться Фірташу»

Нещодавно з’явилась інформація, що Кабмін готується до розпродажу 1200 підприємств. Які ризики ви бачите в такому розпродажі?

Цей розпродаж – плановий, але, як завжди, плани в нас виходять невчасно.Програмою приватизації передбачено завершити процес приватизації до 2014-го року і зменшити частку держмайна до 25 %. Ще минулого року вони подали цей перелік в Верховну Раду, і його парламент провалив, тому щотуди повносили такі об’єкти, за які депутати цього скликання точноніколи не проголосують. Зараз вони продублювали майже той самий перелік, але додали до нього бібліотеки, видавничі заклади та спортивні споруди.

Робити такі заяви перед виборами – це взагалі самогубство. Навіщо це зробив Порошенко і уряд, бо ставлення населення до приватизації взагалі жахливе, і робити такі заяви, коли ви боретесь за рейтинг, – це абсолютний нонсенс? Скільки я займався приватизацією,коли очолював ФДМ, завжди Президент давав вказівку перед виборами призупинити процес, щоб не дратувати населення. А зараз вони йогофорсують і в період передвиборчої кампанії продають облгази Фірташу! Це– рейтингове самогубство, яке показує, що їх зараз абсолютно не хвилює думка виборців, тому що в них же все схвачено. До виборів вони цей перелік однозначно не затвердять, проте після виборів проголосують будь за що.

Тобто ще силами цього парламенту.

Так, бо щодо наступного парламенту взагалі ще нічого невідомо.

Бізнесменам від опозиції під час цього розпродажу хоч щось дістанеться?

Прощо ви кажете? Тут не дістається своїм бізнесменам, бо є наближена п’ятірка осіб. Влада не розкладає майно в різні кошики, а концентрує водних руках. Ще з початку 90-х вони не сприймають будь-яку конкуренцію.Але це дуже хибна та помилкова тенденція з точки зору економіки і така концентрація власності в одних руках в першу чергу вдарить по самій верхівці влади. Янукович зараз думає, що він всім керує і всі його бояться, але може настати період, коли все буде навпаки і олігархи почнуть йому дуже жорстко диктувати умови. А важелі на владу вони зараз мають безмежні – відключення газу, енергопостачання, води… Вони можуть довести країну до колапсу і на цьому спекулювати.

Але президентська Сім’я – це теж сам собі олігарх.

Безумовно,вони учасники процесу, але це не вирішує проблему, про яку я кажу.Країн, які йшли таким шляхом, багато, і вони дуже погано закінчували зекономічної та політичної точок зору. Я про це кажу давно, але «хапальний рефлекс» не дає владі слухати поради нормальних ринково налаштованих економістів.

Тобто за деякий час олігархи почнуть зливати Януковича?

Вони можуть злити всю країну. Вони й зараз це роблять, переводячи всі коштиза кордон в офшори – експерти прогнозують, що в цьому році за кордон буде виведено 40 мільярдів доларів. Це свідчить не про те, що ці люди є патріотами, налаштованими на те, щоб зберігати тут кошти, а про те, що вони намагаються викачати з країни все можливе, щоб потім кинути її на призволяще.

Але ж Нацбанк зараз намагається зупинити відтік капіталів за кордон за допомогою норми про обов’язковий продаж виручки…

Це абсолютно косметичні речі. Я нещодавно вступив в ВО «Свобода» і, хоча й особисто не приймаю участі в передвиборчій кампанії, дуже активно співпрацюю з цією силою в підготовці законодавчих економічних ініціатив. Так ми підготували дуже радикальні пропозиції з цього приводу – наприклад, закон про ліквідацію приватних монополій і законпро легалізацію майна і капіталів, що знаходяться в офшорних зонах…

Але це все коли буде… Проте ввести такі захисні механізми влада планує вже зараз.

Жодна політична сила, в тому числі, провладна, ніколи цього не зробить, тому що це в першу чергу зачепить інтереси тих, хто їх фінансує, і тих, хто належить до тієї сили. Тому ані Нацбанк, ані сім’я Президента в цьомуне зацікавлені, тому що вони перші учасники цього процесу. Коли Нацбанк дає гроші на рефінансування, а вони викачуються за кордон, або вкладається в приватизацію підприємств, а потім з цих підприємств виводяться гроші, то хіба він в цьому не зацікавлений? Ви ж знаєте, на кому зареєстроване «Межигір’я» – на австрійській кампанії. І хтось прийме закон, щоб провести перереєстрацію в Україні і відкрити кінцевих власників? І так само відкрити власників «Укртелекому» і багатьох інших об’єктів? Це може зробити тільки опозиція, але для цього потрібна дуже серйозна політична воля.

Ви можете анонсувати, за які з підприємств піде найбільш жорстка боротьба?

Там боротьби ніякої нема – все визначене наперед. Ще до виборів Президента було визначено, хто якою галуззю буде володіти і її монополізувати. З часом хтось наближається, хтось віддаляється від першої особи і там є якісь нюанси, але ніякої боротьби ніколи не буде. Ті об’єкти, за якими не визначений переможець, просто не виставляються – пам’ятаєте, колись кілька обленерго були зняті з торгів? Вони ніколи не допустять жодного продажу, де олігархи будуть боротись між собою, – вони вважають це неспецифічною для себе діяльністю.

Чи визначено вже, кому дістанеться Одеський припортовий?

Безумовно.Фірташу. Єдине, що він зараз відкрив кредитну лінію в своєму банку на 250 мільйонів і більше ніж на 300 мільйонів купив облгазів, тому, може,в нього просто нема вільних грошей. Тож він чекає свого часу, коли в нього з’являться ці кошти. Як тільки він відіб’є свої гроші, потрачені на облгази, через підвищення тарифів, візьметься і за Одеський припортовий.

На днях з'явилася інформація, що СКМ Ріната Ахметова домовилася про купівлю частки в «Укртелекомі». Це можна вважати підтвердженням чуток, що насправді за загадковим австрійським концерном, що виграв свого часу конкурс, стоїть близьке оточення президента?

По тим прогнозам, які я давав, коли відбувався конкурс, Ахметова там не було. Може, він там частково приймав участь, а може, тільки тепер хоче увійти в цей бізнес. Якщо припустити, що Ахметов і раніше стояв за тією купівлею, тоді я не розумію, чому він не виступав напряму через свою компанію, в тому числі, телекомунікаційну.Це якісь загадки всередині влади, і, думаю, від цього мало що зміниться, оскільки все одно президентське оточення і тоді брало участь в конкурсі, і зараз буде володіти «Укртелекомом».

Якщо Ахметов все ж таки офіційно візьме монополіста під свій контроль, чого слід очікувати?

Просто він монополізує ще один ринок. Вже маючи досить потужного мобільного оператора та отримавши контроль над «Укртелекомом», зрозуміло, що він зараз задавить своїх головних конкурентів – МТС та «Київстар». Тому що інакше вони конкурувати не вміють. Судячи з того, як останні роки відбувається «приватизація», закордонних інвесторів сюди не хочуть пускати, в тому числі, і Росію. Кілька олігархів збираються тут всім володіти аж до повного знекровлення цих підприємств.

Тобто ви не вважаєте, що Фірташ скуповує зараз облгази, а потім їх продасть, наприклад ті й же Росії?

Росія б з задоволенням робила це напряму. А так що виходить – російські кампанії зможуть купити у Фірташа дорожче, ніж можуть напряму удержави. Ясно ж, що він не продасть облгази росіянам по тій самій ціні,що купив. Росія могла б легально за нормальними цінами купувати наше майно, але її туди просто не пускають вже два з половиною роки.

«Об’єднаній опозиції треба підтримати «Свободу»

Ваші висловлювання після оприлюднення списків Об’єднаної опозиції багато хто списав на особисті образи. Зараз ви не хочете їх скорегувати?

Всімої прогнози, що я давав в інтерв’ю «Українській правді», співпадають з тим, що говорять кандидати по мажоритарці і багато хто з експертів.Тоді я заявив позицію, яку вже підтримає сама опозиція: ні про яку опозиційну більшість в парламенті говорити не можна, якщо не пройде список «Свободи». Для опозиції принципово, щоб саме «Свобода» пройшла в парламент, бо зайвих 5–6 депутатів від Об’єднаної опозиції і кількість мажоритарщиків не будуть мати значення для розкладу в парламенті. А зі «Свободою» пройде цілий пакет депутатів. Я тоді сказав, що готовий долучитись до передвиборчої кампанії «Свободи», щоб допомогти їм пройти в парламент.Після цього був дзвінок від Олега Тягнибока, з яким я особисто знайомий не був, і практично з самого початку передвиборчої кампанії я співпрацюю з цією партією.

Тож ви вважаєте, що Об’єднана опозиція має агітувати не за себе, а за «Свободу»? Те, що Яценюк наднях вже відкрито похвалив «Свободу» за принциповість, – одна з форм такої агітації?

«Свобода» ніколи не буде співробітничати з владою, бо стовідсотково втратить свій електорат. І «свободівці» зараз постійно кажуть, що, якщо не можете голосувати за «Свободу», голосуйте за «Батьківщину». І навпаки. Це абсолютно цивілізована угода. Я першим вийшов з критикою списку й мажоритарщиків, сформованих опозицією, не тому, що мене образили, не включивши в список. Просто мої знання і досвід, які я зараз використовую на користь «Свободи», могла використовувати «Батьківщина»,але їй чомусь це не знадобилось. «Свобода» ж мої ідеї сприймає.

І, думаю, ті опозиціонери, що пішли по мажоритарці і воюють зараз  зєдиними кандидатами від опозиції, роблять більше шкоди, ніж я тоді тим інтерв’ю.

Це ви про Донія та Стецьківа, яких Яценюк назвав зрадниками?

Я б так їх не називав. Але фактично вони борються не тільки з конкретними кандидатами в окрузі, а роблячи заяви, які я не буду повторювати,борються з усією опозицією. Я ж після того інтерв’ю жодних заяв проти опозиції не робив, бо представляю партію, яка має угоду з опозицією.Вважаю, що дію більш чесно. Зараз у мене з усіма, в тому числі з Яценюком, нормальні стосунки в парламенті, тому що я займаюсь тією жроботою, що й вони.

Раніше вас не можна було назвати великим радикалом…

Я пропоную радикальні кроки в економічному плані, бо дуже добре знаю, що відбувається в економіці. Повірте – у мене є достатньо інформації, і на її підставі я вважаю, що тільки радикальні кроки можуть щось змінити на користь населення. Вся «косметика» на цю владу не діє, там вже такі метастази пішли, які можна змінювати тільки кардинальним шляхом.

Як економіст, можете спрогнозувати, що буде після виборів з курсом гривні?

Не думаю, що після виборів будуть серйозні проблеми з курсом – вони його утримують адміністративними методами, бо є достатній запас золотовалютних резервів. Просто ситуація постійно буде погіршуватись, і сплеск погіршення може бути, тільки якщо на закордонних ринках повториться сценарій 2008-го року. Тоді в дуже складній ситуації опиниться хімічна галузь і металургія. А в зв’язку з тим, що всі вільні кошти знаходяться не в Україні, а за кордоном, можливий серйозний колапс економіки. Влада ж з 2008-го року нічого не зробила, щоб убезпечити економіку від майбутньої кризи, а робила все навпаки.По-перше, зруйнований середній бізнес, який міг би стати компенсатором таких можливих подій. А по-друге, монополізація дійшла до такої межі,що будь-який збій в цій системі викликає «ефект доміно», коли валиться все. Якщо на ринку виникла проблема з постачанням сталі Ахметова, то,враховуючи його монопольне становище, проблеми можуть виникнути з постачанням світла, виробництвом вугілля і всього на світі.

Тобто проблеми Ахметова перетворяться в проблеми країни?

Проблеми імперії Ахметова можуть стати проблемами для всієї країни. Але це не позитив, а великий негатив для країни, коли ми залежимо від успішності бізнесу однієї особи. Аналогічна ситуація зараз виникла і по імперії Фірташа, коли облгази опинились в одних руках. Але ці люди займаються самозбагаченням і все, що я зараз кажу, їх взагалі не обходить. У критичному випадку вони можуть просто поїхати за кордон, де в них рахунки і маєтки, і діти навчаються. Єдине, що я не розумію президента, який накопичує своє багатство на території Україні.

Може він боїться, що його скоро не випустять за кордон?

Якщо він буде продовжувати так діяти, ці дії рано чи пізно призведуть доколапсу економіки і великих соціальних збурень. А винних шукати довго не потрібно – їх прізвища всім відомі. Якщо в Києві не буде води чи газу, всі будуть знають прізвище людини, яка в цьому винна. І саме на цих людях буде сконцентрована вся ненависть народу.

Тобто ви радите Януковичу виводити багатство за кордон?

Я йому раджу переглянути економічну політику і подивитись, чим така політика закінчується в інших країнах, в першу чергу, арабських, та як існує економіка в просунутих країнах Заходу, куди так збирається йти Янукович. Але це все одно, що бажати хворому здоров’я.

«Мені пропонували взяти участь в технології, що зараз розігрується зі Стецьківим і Донієм»

Ви не дуже прихильно сприйняли об'єднання опозиції. Зараз, дивлячись на результати соцдосліджень, можна точно говорити, що це була марна затія?

Це була помилка, і я не розумію, чому Тимошенко на це умовили. Цей проект повністю працює на Яценюка, який зараз виступає на всіх центральних заходах Об’єднаної опозиції. Сумарний рейтинг «Батьківщини» та «Фронту змін» до об’єднання був вищий, ніж зараз. І це треба було прогнозувати, тому що не всі в «Батьківщині» сприймають Яценюка, а у «Фронті змін» Тимошенко, тим більше, Турчинова.

І там, і там Гриценка…

Не думаю, що Гриценко з його рейтингом приніс великі плюси чи мінуси, але,можливо, і так. Проте якби вони не об’єднались, незрозуміло, хто був би головним від «Батьківщини». Турчинов на цю роль явно не тягне, і зараз його на мітингах не видно, тому що його ричання в мікрофон лише відлякує людей. Яценюк в цьому плані, безумовно, додає Об’єднаній опозиції. По мажоритарці об’єднання взагалі нічого не дало, бо на Сході та Півдні, де в опозиції було мало шансів, округи взагалі віддали, а там, де могли б поборотись, влаштували змагання між опозиційними депутатами і самовисуванцями.

Мені, до речі, теж пропонували виставитись в Києві проти висуванця опозиції. Тобто взяти участь в технології, що зараз розігрується зі Стецьківим і Донієм. Я від цього відмовився категорично, і зараз, хоч і не балотуюсь особисто, допомагаю партії пройти по списку. Ще раз – образ на Об’єднану опозицію в мене нема. Але, судіть самі, я два роки був міністром економіки опозиційного уряду, куди мені запропонували пітиТимошенко і Турчинов. А в списку, в результаті, мене нема, і мені ніхто так і не пояснив, навіщо я працював в цьому уряді на ключовій посаді.Крім цього, мені ніхто не запропонував працювати на штаб…

Ви не перебільшуєте роль опозиційного уряду? Там і Стретович працював, і Зварич, і Гудима, і той же Доній… І де вони зараз?

Не зменшуйте роль, яку я грав в опозиційному уряді, де виступав на кожному засіданні. Більше мене там виступали, може, тільки Сенченко і Соболєв, а всі інші просто сиділи. Тобто їм виявилися непотрібними мій досвід і наробки, а я після цього піду пропонувати допомогу? В мене теж є гордість. Я б і до «Свободи» сам не пішов, якби мені звідти не подзвонили.

Ще одне питання, яке може вплинути на розклад мажоритарних виборів – чи зможуть домовитися опозиція і Кличко про зняття безнадійних кандидатівв округах?

Для мене особисто, як експерта, це виключений варіант. Всі, хто більш-менш буде мати можливість відтягнути голоси від прохідного кандидата від опозиції, будуть наперед зацікавлені владою.Тобто їм буде наперед проплачено, щоб вони не знімали кандидатури. Скоріш за все, цю установку має вже і конкретно Кличко і його партія –не уступати. Таких фактів в мене нема, але на індивідуальному рівні це буде робитись. А вплив влади і в «Ударі», і в «Батьківщині» через конкретних людей дуже серйозний і ми знаємо, як зараз зі скандалами формуються окружні комісії – наприклад, кандидат від Об’єднаної опозиції Ар’єв сказав, що на всі місця в комісії голова фракції НУНС Мартиненко дав людей Третьякова, який не є висуванцем опозиції. І така гра в піддавки з владою відбувається на багатьох округах. Причому це необов’язково домовленості на рівні керівництва – будуть домовлятись з конкретними кандидатами.

Тобто якщо навіть Кличко вирішить зняти кандидата, його просто не послухають?

Безумовно.Я ж повторюю, мені пропонували таку роль і пропонували оплатити всі витрати. Тому коли зараз кажуть, що у Стецьківа і Донія з’явились шалені гроші, яких в них, я це знаю, не було, то виникає багато питань,чи знімуть такі люди свої кандидатури.

Якщо це так, то чи розуміють вони свою роль, чи дійсно впевнені в своїй перемозі?

Вони вважають, що більш достойні бути депутатами, ніж ті, кого висунула опозиція в цьому окрузі. І їм так хочеться це довести і пройти в парламент, що вони поставили собі це на перший план, ніж дії всієї опозиції. Бо як би ти себе не поводив в цій ситуації, то все одно вимушено будеш критикувати опозицію. Зараз вже і Стецьків, до речі,каже, що «Свободу» треба підтримати…

І Ющенко каже…

О, якщо Ющенко це каже, значить влада дала вказівку валити «Свободу». Це те саме, що Чечетов закличе голосувати за «Свододу». Це – сигнал, що «Свобода» буде першою силою, яку будуть різати, щоб вона не пройшла в парламент. Бо саме вона зіпсує всі розклади між владою, представниками Об’єднаної опозиції, «Удару» та іншими.

Питання, що дещо перекликається з попереднім. Зараз ми бачимо, що в Ющенка теж перед виборами різко з’явились гроші, щоб погасити борги «Нашої України» та провести кампанію. Він усвідомлює, яку роль йому відвели спонсори чи, незважаючи на це, всерйоз вірить в те, що може пройти в парламент?

Я дуже добре відношусь до Донія і Стецьківа, які просто зробили свій вибір, тож в ніякому разі їх позицію не можна порівнювати з позицією Ющенка. Вони мають реальний шанс пройти в парламент, за який борються тими методами, які вважають за потрібне. Ющенко ж стовідсотково знає, що не пройде, а гроші отримав, щоб відтягнути голоси від Об’єднаної опозиції,і всю свою кампанію будує на критиці Тимошенко і Об’єднаної опозиції .Це зовсім інший технологічний проект. Думаю, що Ющенко свідомо це робить і отримує за це конкретні гроші.

Павло Вуєць,

glavcom

Вибори в Грузії: Саакашвілі визнав часткову перемогу опозиції

  • 02.10.12, 11:10

Вибори в Грузії

Виборам у Грузії передувала масштабна війна компроматів

Президент Грузії Михайло Саакашвілі визнав перемогу опозиції на виборах до парламенту за партійними списками, але підкреслив, що правляча партія лідирує по одномандатних округах.

"Ми повинні навчитися працювати разом, незважаючи на напружену передвиборчу кампанію", - сказав пан Саакашвілі, виступаючи по телебаченню.


За даними екзит-полів грузинських провладних телеканалів "Імеді", "Руставі-2" і ОВГ, опозиційний блок "Грузинська мрія" лідирує з 35%, тоді як у партії "Єдиний національний рух", яка підтримує президента - 30%.Зі 150 депутатів 77 обиралися за списками (за пропорційною системою), 73 - за мажоритарними, одномандатними округами.

Ще до закінчення голосування головний конкурент правлячої партії, опозиційна коаліція мільярдера Бідзіна Іванішвілі "Грузинська мрія", закликала прихильників зібратися ввечері в центрі Тбілісі, щоб "відзначити перемогу" під час голосування на парламентських виборах.

"Ми нікому не дозволимо вкрасти наші голоси. Ми чекаємо вас. Відзначимо перемогу разом і захистимо наші голоси… Готуйтеся до перемоги!" – сказано в повідомленні на сайті "Грузинської мрії".

Сам Бідзіна Іванішвілі не брав участі у виборах, оскільки не є громадянином Грузії.

"Влада спотворили конституцію, тому я і не беру участі у виборах. Я прийшов для відновлення справедливості", - сказав опозиційний лідер журналістам на виборчій дільниці, куди він прийшов вранці разом з дружиною.

Як зазначає кореспондент Російської служби Бі-бі-сі в Тбілісі Ніна Ахметелі, нинішні вибори в Грузії мають найважливіше значення, оскільки вже наступного року, після президентських виборів, парламент і прем'єр-міністр отримають значно більше повноважень, ніж президент.

Згідно з ухваленими раніше змінами до конституції Грузії уряд стане найвищим органом виконавчої влади. Президент буде лише формально пропонувати кандидатури на посаду прем'єра, і лише ті, які йому спочатку запропонує парламенту.

Епохальне питання

Президент Грузії Михайло Саакашвілі, якого підтримує правляча партія "Єдиний національний рух", вранці також прибув на виборчу дільницю разом зі своєю родиною.

"Я вважаю, що сьогоднішній день дійсно історичний для Грузії, тому що сьогодні вирішується доля нашої державності", - сказав президент.

"

Ми ніколи в нашій історії не були так близькі до Європи. Завтра у нашого ворога останній шанс зіштовхнути нас з цього шляху незалежності"

Михайло Саакашвілі, президент Грузії

Незадовго перед виборами він закликав громадян країни "голосувати з холодним розумом".

За словами президента, 1 жовтня вирішується, чи зможе Грузія зберегти свободу, за яку боролися багато поколінь.

"Завтра вирішується дуже важливе, епохальне питання - яку країну ми хочемо мати і чи хочемо ми, щоб у нас була країна", - заявив пан Саакашвілі у відеозверненні, поширеному в неділю.

"Ми ніколи в нашій історії не були так близькі до Європи. Завтра у нашого ворога останній шанс зіштовхнути нас з цього шляху незалежності", - додав він.

Противники грузинського лідера говорять про порушення прав людини в інститутах країни, що перебувають під контролем Михайла Саакашвілі.


bbc

Опозиція в Грузії збільшує відрив від партії влади

  • 02.10.12, 11:04

Прихильники опозиції святкують перемогу

Прихильники опозиції святкують перемогу в Тбілісі ще до завершення офіційного підрахунку голосів

Опозиційний блок мільярдера Бідзіни Іванішвілі "Грузинська мрія" лідирує на парламентських виборах в Грузії. Він набирає понад 52,7% на голосуванні за партійними списками після підрахунку 15,35% поданих бюлетенів.

За даними, опублікованими на сайті ЦВК Грузії, партія президента Михайла Саакашвілі "Єдиний національний рух" отримує 42%.

Однак вибори в Грузії проводилися не тільки за партійними списками, але і за мажоритарними округами, в яких йде боротьба за 73 зі 150 місць в парламенті. Згідно з попередніми даними ЦВК у мажоритарних одномандатних округах, кандидати від опозиції і правляча партія йдуть практично нарівні.Інші партії поки набирають менше 5% голосів, необхідних для проходження в парламент. За даними ЦВК Грузії, явка на виборах склала 61%.

Раніше партія "Єдиний національний рух" заявила, що вона здобула впевнену перемогу у 53 одномандатних округах із 73.

Смак перемоги

Мільярдер Бідзіна Іванішвілі після закінчення голосування заявив у виступі на телеканалі TV9 про перемогу опозиції. "Ми перемогли! Грузинський народ переміг!", - сказав Іванішвілі.

Прихильники опозиції вночі зібралися на Площі свободи в центрі Тбілісі, щоб "відзначити перемогу" на парламентських виборах, повідомляє кореспондент Російської служби Бі-бі-сі в Тбілісі Ніна Ахметелі.

Присутні розмахували партійними прапорами з числом 41 (номер "Грузинської мрії" у виборчому списку), автомобілі масово сигналили. Люди, деколи навіть незнайомі, вітали й обнімали один одного.

"Я в прекрасному настрої, - сказав, широко посміхаючись, житель Тбілісі Георгій Дадіані. - Сподіваюся, все буде добре - я просто, хочу щоб у цій країні щось змінилося на краще".

"

Я в прекрасному настрої. Сподіваюся, все буде добре: я просто хочу, щоб у цій країні щось змінилося на краще"

Георгій Дадіані, мешканець Тбілісі

"Ми нікому не дозволимо вкрасти наші голоси. Ми чекаємо вас. Відзначимо перемогу разом і захистимо наші голоси. Разом дочекаємося результатів паралельного підрахунку голосів та екзит-полів. Готуйтеся до перемоги!" - сказано в повідомленні на сайті "Грузинської мрії".

"Найголовніше зроблено - Грузія зробила крок, який говорить, що Грузія - вже європейська країна. Це вперше в Грузії змінюється уряд, змінюється влада шляхом парламентських виборів. Такого у нас ще ніколи не було, - сказав в інтерв'ю Російській службі Бі-бі-сі кандидат від опозиційного блоку "Грузинська мрія" Леван Бердзенішвілі. - Це мене тішить найбільше".

За його словами, у нього немає побоювань щодо того, що партія Саакашвілі в підсумку може виявитися в більшості в парламенті завдяки перемозі в одномандатних округах.

"У Грузії всі мажоритарії належать тому, хто перемагає в пропорційних виборах ... В цьому відношенні я абсолютно впевнений, що всі мажоритарії, навіть ті, які, можливо, переможуть від імені "Єдиного національного руху ", завтра або вже сьогодні приєднаються до справжніх переможців", - сказав він.

Важливий вибір

Проте президент Грузії Михайло Саакашвілі в понеділок увечері заявив, що результати виборів ще підраховуються і потрібен час, щоб усе прояснилося. Він визнав, що, згідно з даними опитувань на дільницях, перемогу за партійними списками одержує опозиція, але в мажоритарних округах перемогу, за його словами, з великим відривом отримає "Єдиний національний рух".

Саакашвілі

Президент Саакашвілі визнав успіх опозиції на виборах ще в день голосування

Грузинський парламент складається з 150 місць. Бідзіна Іванішвілі в інтерв'ю агентству Рейтер сказав, що його партія сподівається отримати в парламенті не менше 100 місць.

Сам Бідзіна Іванішвілі не брав участі у виборах, оскільки не є громадянином Грузії. "Влада спотворили конституцію, тому я і не беру участі у виборах. Я прийшов для відновлення справедливості", - сказав опозиційний лідер журналістам на виборчій дільниці, куди він прийшов уранці 1 жовтня разом з дружиною.

Нинішні вибори в Грузії мають дуже важливе значення, оскільки вже в наступному році, після президентських виборів, парламент і прем'єр-міністр отримають значно більше повноважень, ніж президент.

Відповідно до прийнятих раніше змін до конституції Грузії, уряд стане найвищим органом виконавчої влади. Президент буде лише формально пропонувати кандидатури на посаду прем'єра, і лише ті, які йому спочатку запропонує парламент.

Спірний момент

"

Це вперше в Грузії змінюється уряд, змінюється влада шляхом парламентських виборів. Такого у нас ще ніколи не було"

Левон Бердзенішвілі, кандидат від опозиції

Про суттєві порушення в ході голосування і підрахунку голосів не повідомляється. Найбільш серйозним повідомленням про можливе порушення, як передає кореспондент РОсійської служби Бі-бі-сі у Грузії, стала заява правозахисної організації "Transparency International - Грузія".

Посилаючись на свого спостерігача, правозахисники стверджують, що на одній з виборчих дільниць Хашурського району під час підрахунку голосів у підсумковому протоколі було зафіксовано, що "Грузинська мрія" отримала найбільше голосів, проте невдовзі по тому на ділянці з'явилися озброєні люди, які змусили всіх спостерігачів покинути будівлю.

"У результаті був написаний новий підсумковий протокол, в якому вже переміг "Національний рух", - ідеться в заяві організації.

МВС Грузії раніше розповсюдило заяву, в якій категорично спростувало повідомлення про застосування поліцейськими сили.

У повідомленні говориться, що "поліцейські забезпечували охорону периметра цих (виборчих) дільниць, коли там виникли певні проблеми".

Тюремний скандал

За словами Саакашвілі, ця виборча кампанія створила напружений емоційний фон у грузинському суспільстві.

Хвиля протестів почалася в Грузії після показу відеокадрів знущань і сексуальної наруги над ув'язненими однієї з тбіліських в'язниць менш ніж за два тижні до дня голосування.

Іванішвілі

Мільярдер Бідзіна Іванішвілі не голосував, бо не є громадянином Грузії

Опозиція, приводячи в приклад "тюремний скандал", звинувачувала владу в насильстві і порушеннях прав людини.

"Система Саакашвілі повинна бути зруйнована! Всі в цьому переконалися, і Захід також не закриє очі на це беззаконня, на це немислиме насильство. Це вже міжнародний скандал", - заявив лідер опозиційної коаліції Бідзіна Іванішвілі, виступаючи на акції своїх прихильників в Тбілісі в суботу.

На думку грузинського політолога Гії Нодіа, до "тюремного скандалу" правлячій партії з високою ймовірністю можна було передрікати перемогу в парламентських виборах.

Грузинський експерт Рамаз Сакварелідзе каже, що порушення прав людини з боку влади вже давно підживлювали невдоволення урядом і протестний накал в Грузії. Прихід у політику Іванішвілі в жовтні минулого року лише згуртував опозиційний електорат навколо мільярдера.

"Національний рух" створив у країні таку ситуацію, коли люди почали шукати вихід, - сказав в інтерв'ю Бі-бі-сі Сакварелідзе. - Було кілька спроб, але опозиція виявлялася нездатною запропонувати вихід, поки не з'явилася людина, в патріотичності якої співвітчизники не сумніваються і яку вони готові підтримати".

bbc.


Кирилиця, кара Божа

  • 29.09.12, 18:06

Вибір православ’я і кирилична абетка – ось дві речі, які й продиктували наш цивілізаційний вибір на століття вперед. Православний світогляд візантійського типу тяжіє у нашій підсвідомості, примушуючи раз у раз мріяти про «сильну руку» правителя. Мова, якою ми думаємо, у матеріальному світі виражена кирилицею, і саме в таких візерунках ми бачимо навколишню дійсність. Це наш фатум, від якого не втекти. 
 Стара приповідка стверджує, що місце сидіння визначає й кут зору. Таким чином і мова, якою ми говоримо, якою ми думаємо, якою ми пишемо, створює наш світогляд. Припускаю, що кириличні літери настільки глибоко вкорінені у наше уявлення про себе, що саме вони передусім і впливають на визначення категорій «своє-чуже».
Неодноразово мені доводилось пояснювати закордонним друзям кириличну абетку: вони дивляться на неї, як на щось цікаве й архаїчне, але й незрозуміле водночас, як арабська в’язь. Світ глобалізується, і навіть японці все частіше послуговуються латиницею. «Кириличний світ» теж маліє, зникає під натиском змін інформаційної епохи. Рік тому мені вихопилися рядки: «Бог покарав нас тричі: Сходом, владою і абеткою». Сходом – візантійщиною в щонайширшому сенсі, як і Сходом нашої країни. Як, зрештою, і нашим «магучім» східним сусідом. Владою – тут усе ясно. І абеткою, яка відрізала нас від західноєвропейського життя, яка зіграла злий жарт із нашим науково-технічним поступом, примусила постійно спізнюватися і потім гарячково й невдало наздоганяти то епоху Просвітництва, то Романтизму чи Модернізму. Ми досі наздоганяємо сучасний світ і до фінішу приходимо завжди в останній когорті.
Я справді вважаю, що в метафізичному сенсі абетка – це в’язниця, в яку запроторено наші думки. Можна писати кирилицею про що завгодно, а виходить все одно про Ігоря, Святослава, Памву, Нестора, Богдана, Самійла й так далі.
Згадати про це днями мене змусила Чорногорія. Точніше цвинтар у маленькому містечку Бєло Полє на півночі країни. Я приїхав сюди на міжнародний поетичний фестиваль імені Рісто Ратковіча, і щодня мав кілька годин на дослідження околиць. Обов’язковим пунктом туристичної програми тут є православна церква святого Ніколая, зведена в 16-му столітті. Церква вражаюча, але ще промовистішим є цвинтар навколо неї.
Сербія поволі відходить від кириличного алфавіту, переходячи повсюдно, навіть у школах, на латинку; Чорногорія ж у цьому значно випереджає свого сусіда. Абсолютна більшість вивісок, написів, меню в ресторанах, дорожні вказівники, – все це написано латинськими літерами. І тільки на цвинтарях, на могильних плитах і хрестах – кириличні написи. Виглядає так, ніби проживши все життя в іншому, європеїзованому вимірі, людина перед обличчям смерті таки повертається до своєї сутності. Бо від кирилиці, повторюся, не втечеш. Вона як родима пляма на шкірі, як прокляття, що тяжіє над людьми й цілими націями.
Перехід на латинку відбувається невимушено навіть у нас: ніхто, скажімо, не відчуває труднощів, пишучи смс латинкою, як не відчуває їх, читаючи, отримувач повідомлення. Сумніваюся, що в найближчі десятиліття в Україні хтось прийме вольове рішення про поступовий перехід на латинку. Для чого нам ставати зрозумілішими Європі, якщо у нас є «регіональний язик»?
А значно патріархальніші за нас серби й чорногорці поволі прощаються із таким звичним і традиційним кириличним письмом. Може, усвідомили, що на світі немає жодної щасливої й успішної нації, яка послуговується витвором учнів Кирила і Мефодія?
 
Андрій Любка – письменник
А яка ваша думка?
Вибір православ’я і кирилична абетка- 
вибір, що  продиктували  наш цивілізаційний вибір на століття вперед?