Донеччина перезавантажила сь!
- 15.06.16, 23:15
Українська Донеччина відродилася! Попри всі втрати, війну, горе. Згуртувалися і провели у Києві культурно-мистецьку акцію «Донеччина-UA: Перезавантаження».
Останній захід такого рівня був років шість тому. У мирний час. Нині головні міста області окуповані російськими терористами. Там залишилися і основні заклади культури…
Є “лінія розмежування”, вірніше повноцінна лінія фронту, де щодня йдуть бої, гинуть люди. Вже два роки. І кінця цьому жаху не видно. Зона АТО, де живуть мільйони людей і повноцінно працюють музеї, палаци культури, діють навчальні заклади. Поруч з війною! Саме вони, під проводом Управління культури і туризму Донецької ОДА, попри всі труднощі, змогли показати в столиці творчий потенціал регіону. І їм це вдалося блискуче!
Як це не дивно, але “варягу” Павлу Жебрівському, що нещодавно очолив область, вдалося зробити для розвитку української культури більше, ніж усім його “папереднікам” разом узятим…
Для дійства вдало обрали світлі зали Українського дому. Дуже продумано, в європейському стилі, оформили простір. Нічого зайвого. Основою стала неймовірна виставка “Сіль” братів В`ячеслава і Олександра Гутир. Описати їх інсталяції з бахмутською сіллю просто неможливо. Це треба бачити! Як і скульптури і картини. Світовий рівень! Відвідайте!
“Звертаючись з вітальним словом до гостей та мешканців столиці, які прийшли відвідати культурні заходи, очільник Донецької облдержадміністрації Павло Жебрівський зауважив, що ця акція – не просто культурний звіт області в столиці, а діалог Донеччини з великою Україною.- повідомила прес-служба ОДА.
«Ця безтяма, яка розпочалась 2 роки тому, була нав’язана зовні вигаданою тезою, що Донеччина і Україна – це різні народи. Мені би дуже хотілось, щоб кожен мешканець Донецької області з гордістю казав: «Я – українець з Донеччини». Це наша ключова мета, і ми її досягнемо», – підкреслив він.
Під час прес-конференції, яка відбулась раніше, Павло Жебрівський наголосив, що задля розвитку культурного і наукового потенціалу території Донецької області, підконтрольної українській владі, запроваджено програми побратимства, які діють між громадами Донеччини і великими містами України.
Окрім цього, керівництво ОДА спільно з Міністерством культури організовують гастролі українських колективів на Донеччину. «У нас були Хмельницький драматичний театр, Кіровоградський, Запорізький, у Маріуполь приїжджав Святослав Вакарчук. 5 липня у Краматорськ приїде Джамала. Ми запрошуємо на Донеччину колективи і театри з усієї України, які мають український дух», – підкреслив він.
Міністр культури Євген Ніщук також наголосив, що існує чимало програм, які співпрацюють з Донецькою ОДА і функціонують у «сірій зоні», наприклад, «Потяг єднання» або «Митці на лінії вогню».
Павло Жебрівський також звернув увагу, що багато музеїв, виставок та інших культурних закладів через проведення в області антитерористичної операції працюють у складних умовах. «Функціонування музеїв – це дух українського супротиву, це жага повернути мирне життя на Донбас, яку красномовно демонструють люди», – зазначив він”.
Заступник Голови ОДА Ігор Стокоз особисто запросив на відкриття відомих київських митців, громадських діячів. Відгуки захоплені!
-Великий емоційний підйом викликала концертна програма! – зазначив Ігор Стокоз,- Від класичної музики, народних мелодій до сучасних ритмів! Варто показати подібну програму на День Незалежності у Краматорську! Донеччина – земля талантів!
-Творчі колективи Донеччини готові до виступів на найбільших сценах Європи! Нам є що показати! – сказала начальник Управління культури і туризму Донецької ОДА Аліна Певна, – Хоча, Торецьк, артисти якого співали в Києві, цими днями під артилерійськими обстрілами. Під Маріуполем бої. Гримить під Бахмутом. Хочу подякувати всім працівникам культури прифронтової зони за мужність, самовідданість! Крім того, що врятували свої заклади, не втекли, ще й ведуть велику просвітницьку роботу! І їх мистецтво із захватом прийняли кияни!
Нарешті познайомилися з Головою Донецької ОДА П.Жебрівським. Павло Іванович радо прийняв запрошення відвідати виставку закарпатських художників, яку ми днями відкриваємо у Краматорському художньому музеї. Поділився ідеєю щодо святкування Івана Купала. Збирає керівників культури, голів сільрад і везе їх на рідну Житомирщину, де то дійсно яскраве дійство. Виникла ідея показати творчість митців Донеччини на Житомирщині і навпаки.
-Творчий діалог, взаємозбагачення духовне, нині головне! Плюс осмислена українізація дітей і молоді! – підкреслив П.Жебрівський, – І добре, що працівники культури Донбасу взяли цей курс! Подібні акції дуже важливі для внутрішньої консолідації!
…На екрані кілька разів показали короткий кліп без слів. Звичайні пейзажі, міста, заводи нещодавно мирної Донеччини. Потім війна. Руїни. Якесь днр. Люди плакали…
Акція відбулася! Організатори – молодці!
Віктор Тригуб, редактор журналу “Музеї України”