Замість "На добраніч". Колискова (кавер пісні Чижа)

Ну, власне, в заголовку все сказано. Кому важко заснути без колискової - я можу її заспівати. Одне з моїх хоббі smile.


Про новорічну ялинку

Syrena27 порадила розбавляти замітки. Добре. Спробую. Скоро Новий рік. От вже ж позитивна тема для замітки)))

Колись я любив штучні ялинки через те, що було шкода живі та екологію. Доти, поки не поговорив з приятелем-екологом, який перевернув мої уявлення...

Виявляється, купляти живу ялинку для екології набагато менш шкідливо (а то й навіть корисно), ніж купляти штучну.

Розповім, як пам'ятаю.

elka Якщо ми купляємо в лісному господарстві офіційну ялинку (не у бракон'єрів), тоді цю ялинку було спеціально вирощено для Новорічних свят (як спеціально для вживання в їжу вирощується курка чи корова). Поки ялиночка росла - вона допомагала екології, виділяла кисень. Ми купили ялинку та допомогли лісному господарству отримати необхідні для продовження вирощування ялинок гроші. А ялиночку можна використати для опалення або на інші корисні штуки.

elka А от штучна ялинка виробляється зі шкідливого пластику. Під час виготовлення її виділяються речовини, шкідливі для екології, поки вона стоїть в хаті - також мало корисного. А потім утилізувати пластик - також нічого корисного.

Ось така думка. 

Тепер я за офіційне придбання ялинок в лісгоспах (перевіряти чіпи та переконуватися в офіційному та законному походженні ялинки). Хай, навіть трошки переплатити. Як варіант - обійтися без ялинок. Але не купляти штучні пластикові вироби.

Невиліковна хвороба: як допомогти?

Ну, так... Я вже зрозумів, що немаленька частина аудиторії i.ua не зовсім готова до серйозних тем. Є люди, які сприймають серйозні питання як особисту образу. Але тим не менше, особисто я вважаю, що писати про це потрібно, говорити про це потрібно. І тим більше про це потрібно читати, слухати, дивитись. Це - непросто. Але я вірю, що при бажанні - у вас вийде. 

Сьогодні на радіо "НВ" відбувся ефір з лікарем паліативної виїздної служби Зоєю Максимовою. Пишаюся тим, що ми є колегами та товаришами. Лікарів, яких цікавлять ті питання, про які каже Зоя в ефірі, як на мій суб'єктивний погляд - одиниці.

Я не маю вибору. Я вважаю, що я зобов'язаний поділитися посиланням та дати можливість побачити цей ефір максимальній кількості людей. Колись я сказав: "закриваючи очі на проблему, ми робимо її вічною". Так, на такі теми складно та неприємно говорити, їх складно слухати. Але краще знати та бути готовим. І хай краще це не знадобиться, ніж ми будемо неготовими, коли самі потребуватимемо такої допомоги. Застрахованих від цього, перепрошую за гірку правду, товариство, - немає. Від слова зовсім. 

А допомоги, за великим рахунком, через те, що і владі, і суспільству якось по фіг та не хочеться говорити на "непрості теми" - просто немає. Добре, що в столиці є Зоя Максимова, в Івано-Франківську є Людмила Андріїшин. Ну й ще точечно по країні є кілька небайдужих лікарів... Немає через те, що всім нам по фіг. І ніхто не напружується через цю проблему.

З іншого боку, принаймні є речі, про які каже Зоя протягом ефіру, які можуть бути важливою порадою тим, хто зіткнувся з бідою. Це може неабияк допомогти. Тому по-доброму ражду - уважно послухайте та подивіться. 

Примусити не можу. Та й не хочу. Я дав вам можливість. Як нею розпорядитися - вирішуйте самі. 

Рак і біль.

Чимало людей, які мені зустрічаються, асоціюють рак зі смертю у стражданнях, з болем до самої смерті, який нічим неможливо прибрати.

З одного боку, результати лікування онкологічних хвороб бувають дуже високими. Коли людина живе довго та щасливо. З іншого боку, онкологічні хвороби не стали такими, де можна гарантувати високий результат. Буває так, що лікування не приносить ефекту. А буває так, що навіть запропонувати лікування неможливо.

І дійсно, онкологічні хвороби нерідко викликають дуже сильний біль.

Але є одне але. 

Навіть, якщо хворобу лікувати неможливо, біль лікувати і можливо, і потрібно.

Біль - лікується!

Сам особисто маю вже не один десяток людей, у яких був дуже сильний біль. Після підібраного лікування ці люди біль не відчували зовсім. Дуже рідко лікування болю є дуже складним, коли важко боротися з ускладненнями знеболюючих препаратів, а відповідно - підбирати дозу. Найчастіше - людина на тлі прийому ліків для знеболення болю не відчуває. Так, хвороба, яка викликала біль, нікуди не дівається. Так, прогноз для життя людини є обмеженим. Але тривалість життя - це штука дуже індивідуальна. І довгий чи короткий термін того життя, яке людині залишилося, краще прожити без болю, ніж в муках.

Тому лікування болю - це дуже важлива задача. На щастя - нескладна в більшості випадків. На жаль - цьому питанню не так часто надається належна увага.





Для того, щоб перемогти біль, треба врахувати кілька основних правил лікування болю.

1. Сила болю.

Лікар має розпитати пацієнта та дізнатися все про біль. І оцінити його силу. Силу лікар оцінює зі слів пацієнта (немає апарату, який сам може поміряти силу болю). Пацієнт оцінює силу болю від 0 до 10. 0 балів - не болить. 10 - настільки сильний біль, сильніше якого собі неможливо уявити.



2. Призначення лікування

Лікар призначає лікування болю в залежності від сили болю:

- слабкий біль (1-3 бали) - ненаркотичний препарат для знеболення (парацетамол в таблетках, постійний прийом) + протисудомний препарат (прегабалін або інші). це називається перша сходинка.

- біль середньої інтенсивності (4-6 балів) - до препаратів першої сходинки додається слабкий опіоїд (трамадол). Це - друга сходинка.

- сильний біль (більше 6 балів) - до препаратів першої сходинки додається морфін (або інший сильний опіоїд). Це - третя сходинка.

3. Не травмуй.

Призначається лікування в таблетках, а не в уколах. Уколи мають призначатися тільки в тому випадку, коли нетравмуючі способи використати неможливо. Таблетки, пластирі, розчини для прийому всередину - не травмують.

4. Регулярність лікування.

Препарати призначаються "по годинах", а не "на вимогу". Має бути створена постійна концентрація знеболення в крові для попередження болю, а не лікування "в догонку". Морфін, наприклад, майже завжди треба призначати 6 разів на добу (кожні 4 години).

5. Оцінка ефективності знеболення.

Через 24 години після початку лікування болю треба оцінити ефективність цього лікування. Якщо біль зник - продовжувати підібрану схему. Якщо успіху не досягнуто - міняти. Змінювати препарати, підбирати ефектину дозу. До отримання належного ефекту. Особливий препарат - морфін. Доза підвищується доти, доки не отримано ефекту. Немає однакової для всіх максимальної дози. Єдине обмеження - доза не підвищується, якщо виникають ускладнення, які неможливо прибрати та які загрожують життю пацієнта. Зазвичай це дуже високі дози.

Хто має право призначити наркотичні ліки?

Кожен лікар має право призначати наркотичні ліки (опіоїди) для лікування хронічного больового синдрому. Ніяких дозволів від онкологів та інших фахівців не вимагається чинним законодавством. 

Для виписки рецепту на наркотичні ліки потрібно тільки бути офіційно лікарем (мати диплом) та законно працювати в законному закладі охорони здоров'я (заклад має мати ліцензію на медичну практику). В державному, в комунальному, в приватному закладі чи як ФОП - це неважливо.

На яку кількість можна виписати рецепт на наркотичні ліки?

Кожен лікар для надання паліативної допомоги (це такий термін, що означає зменшення страждань невиліковно хворому пацієнту, якщо стисло) має право виписати рецепт на наркотичні ліки хоч в таблетках, хоч в ампулах на таку кількість препарату, яка потрібна для лікування протягом 15 днів. Це вказано в наказі МОЗ Україні №360 від 2005 року (зі змінами, що прописані ще з 2013 року).

Чи тільки біль при раку лікується наркотичними ліками для знеболення?

Лікування болю при інших, неонкологічних хворобах, які неможливо вилікувати - таке саме. Морфін для знеболення на третій сходинці можна (і треба) призначати при будь-якій невиліковній хворобі. Неможливо лікувати причину - лікуй біль. Людина не повинна жити в муках і стражданні. 

Налбуфін.

Налбуфін - не підходить для хронічного застосування. Призначення налбуфіну лікарем через небажання "зв'язуватися" з "рожевими рецептами" означає, що лікар думає більше про те, щоб менше робити, ніж думає про пацієнта. Тим більше, що налбуфін є тільки в уколах (тобто більш травматичний). Цей препарат створений для короткотривалого лікування (до 3-х днів).

Замість підсумків.

Якщо лікування перестало допомагати, якщо біль посилюється через прогресування хвороби-причини болю - знову підбирається лікування для отримання адекватного знеболення.

Для початку на цьому зупинюся. Хочеться, щоб якомога більша кількість людей знала, що можливо жити без постійного болю навіть, якщо причину вилікувати неможливо. Велика кількість людей з постійним болем - це не трагічна умова життя з важкими хворобами, це - низька якість медицини. І я сподіваюсь, що ми всі зможемо це змінити.

Ще для знайомства) "С Новым Годом, крошка!"

  • 08.12.19, 00:19
Я тут подумав, що не завадить скористатися відео-роліком для знайомства.

На нашому обласному (Кіровоградська область) телебаченні якось була традиція до Нового року писати "Новорічні вогники". І в 2017 році для такого Новорічного вогнику обласне телебачення зняло і цей ролік. Це - кавер на пісню групи "Мумій Тролль" - "С Новым Годом, крошка".

Кавер написала група "Техніка Безпеки" з фронт-меном Борисом Дрибіним (лікар-отоляринголог). Другий куплет в ньому заспівав я. 

Можливо, це комусь підніме настрій))

Подивитися можна тут:

https://youtu.be/Ejk0yrXaKfU




Програма "Заради здоров'я" про гарячу дискусію.


Замість знайомства
Я вже дописував блоги на цьому ресурсі. Було в мене ім'я Андрій Guard (http://blog.i.ua/user/236454). Потім була спроба створити інший акаунт. Але я вже й не пам'ятаю, як до нього дібратися)) Кажуть, що у всіх казках третя спроба вдала. Ось, буде в мене третя спроба))
Сьогодні в ефірі Українського радіо Кропивницький була моя програма - "Заради здоров'я", що присвячена питанню легалізації медичного канабісу. Тема гостра. Є купа дискусій. Зазвичай дискусії безграмотні без розуміння теми дискусії. Мета моєї програми - дати знання. Що для чого та як. Щоб дискутувати - треба трошки ознайомитися з темою. Тоді дискусія буде предметною та розумною.
А дурості і так в нашому житті вистачає.

В своїй програмі я використовую простий інструмент: ставлю фотоапарат, який пише те, що відбувається в студії під час запису програми. А потім поширюю те, що записав фотоапарат, в мережу. Без монтування. Хоча, тепер я навчився примітивним речам - можу додати адресу електронної пошти програми для зворотнього зв'язку. Та, як цього разу - додаю фотографії гостя. Гість по телефону, то хоч щоб було видно, з ким я розмовляю протягом ефіру.

Переглянути відео з цим записом можна за посиланням:

https://youtu.be/OYfpENGboNQ



Буду радий, якщо вам це буде цікаво. І ще більш радий, якщо вам це буде корисним. Знання - це важливо. 

Додам опитування:

А ви підтримуєте дозвіл держави лікувати важкохворих пацієнтів ліками на основі марихуани (канабісу)?

100%, 3 голоси

0%, 0 голосів

0%, 0 голосів
Авторизуйтеся, щоб проголосувати.
Сторінки:
1
2
попередня
наступна