"Політ над гніздом зозулі" – для БЮТ


Сьогодні, під час підготовки регіонального круглого столу Громадянської Асамблеї України в Миколаєві, серед політологів, правозахисників виникла традиційна дискусія. Тема нагальна: "Чи знищить режим Януковича фізично Юлію Тимошенко в СІЗО, чи злякається реакції Заходу й випустить її на волю напередодні парламентських виборів".

Спочатку думки розділились в пропорції 50/50. Одні переконані, що Тимошенко скерують у жіночу колонію, і там випадково в пересічній бійці вона загине. Або помре від зупинки серця чи апендициту. Станеться це опісля проведення Євро-2012, але до офіційного старту виборчої кампанії.

І жодне демократичне світове співтовариство не зможе зашкодити "єнакіївському шапкокраду" виконати зазначене політичне вбивство. Адже абсолютно невинний, принаймні, у тому, що йому закидає слідство, Юрій Луценко протягом року знаходиться за ґратами. А європейські комісари – правда, символічна назва? – продовжують вести якійсь перемовини з диктатором.

Ніхто навіть не обговорює питання арешту банківських рахунків родини Януковича та його каморри в західних банках чи заборони на відвідини цивілізованих країн для чиновницької верхівки України.

Інші вірять, як у всемогутнього Бога, у спроможність Європи й США захищати європейські цінності не лише на словах, а й у реальних відносинах з Україною.

Бо родини регіональних кланів, переважно з ПР, завдяки дипломатичним паспортам не потребують безвізового режиму. Їхні діти навчаються в Англії чи за океаном. Їхні вкрадені в українських аборигенів статки знаходяться в європейських банках чи найдорожчих об'єктах нерухомого майна на території країн, що не визначились, чим налякати донецьких бандитів при владі. Загроза ж реальних санкцій змусить Януковича та підконтрольні йому суди, прокуратуру, СБУ – звільнити Тимошенко від кримінального переслідування.

Власне, обидва вище наведені прогнози подальшого політичного розвитку країни з деякими незначними відмінностями постійно генеруються експертним середовищем. Тому не буду їх деталізувати.

Натомість мушу навести достатньо свіжу версію, оприлюднену юристом Української Гельсинської Спілки з прав людини Анатолієм Іванюченком. Він радить усім передивитись фільм "Політ над гніздом зозулі", One Flew Over the Cuckoo's Nest, Мілоша Формана за романом Кена Кізі.

Отже, версія. Юлію Тимошенко дійсно скоро випустять. Але вона не братиме участь у політичній боротьбі. Ніколи. Бо Юлію Володимирівну, жінку передпенсійного віку, звільнять через її неосудний стан. І пояснять, що психіка екс-прем'єрки не витримала. Її недієздатність буде встановлена рішенням суду. В якості опікуна для Тимошенко призначать її доньку Євгенію Карр.

Таким чином Віктор Янукович задовольнить усіх. Юлія – на свободі. Але в політику – зась.

Дивно, що кваліфікований адвокат Сергій Власенко навіть не замислюється над цим сценарієм. Він стверджує, що протягом останнього місяця Тимошенко не лікують, чекають на її смерть. Проте, невідомі особи в будь-який час доби безперешкодно потрапляють до камери, чи палати з Тимошенко й роблять її якійсь уколи. Нібито для зняття болю в спині.

Не випадково до Юлії Володимирівни не допускають її особистих лікарів. Адже аналіз крові Тимошенко легко покаже, що знеболювальні, котрі їй вводять, безконтрольно з боку адвокатів та незалежних медиків – містять наркотики та сильні психотропні речовини.

Проаналізуйте наступні меседжі:

Громадськість готують до того, що екс-прем'єрка робить суперечливі заяви: то вона за проголосований підлеглими закон про парламентські вибори, то вона – проти.

Донька готова очолити партійний список на виборах, замість мами. До речі, репетиція посади опікуна?..

Фюле після півгодинної розмови з Тимошенко зрозумів, що психічний стан його співбесідниці якийсь незвичний.

Незаконні відео та фото-монтажні експерименти над Юлією Тимошенко, що дивним чином потрапляють у вільний доступ, є тестом. Не згіршим за соцопитування на тему, хто повинен очолювати партію "Батьківщина" замість неї. А що, ув'язнена лідерка вже недієздатна?

Тільки не говоріть мені, що донецькі не вирушать до реального – а не бутафорного – перетворення їхньої супротивниці на недієздатну, хвору бабусю. У світі не існує злочинів, котрі не можуть скоїти "бєспрєдєльщікі".

А ви ще сумніваєтесь в тому, що на владному Олімпі України саме така публіка?

Тоді дивіться кіно. Якісне.

Аїда Болівар, спеціально для УП

Власенко про чинник помсти Януковича в євроінтеграції України

С.Власенко: "на часі вже говорити про чинник Януковича в євроінтеграції, який ставить питання особистої помсти вище інтересів українського народу."

Тимошенко: Янукович сдает ГТС под прикрытием моего дела

 
"В настоящее время меня волнует не то, что делается в этом судебном процессе. Больше волнует то, что под прикрытием таких пропагандистских вещей, как это газовое дело, они фактически приступили к сдаче главного стратегического объекта нашей страны - газотранспортной системы", - заявила Тимошенко.

По ее подсчетам, стоимость украинской ГТС - "если сравнивать ценовые параметры, во сколько оценивается сегодня Северный поток, Южный поток, Набукко, если без учета того, что придется тратиться на строительство новых газопроводов" - составляет порядка 200 млрд евро.

"Под прикрытием якобы невыгодных газовых контрактов, сдали сначала Черноморский флот, теперь перешли к сдаче ГТС без учета интересов Украины и украинского общества. Фактически речь идет о том, что нас пытаются лишить права собственности на объект ценой более 200 млрд евро. Это – бюджет страны за пять лет приблизительно. Это и есть преступление, и это меня волнует", - акцентировала глава "Батькивщины".

"Вы хорошо помните, что я была инициатором и обеспечила принятие в Верховной Раде закона о неприкосновенности нашей ГТС , о том, что ни приватизировать ее, ни передавать в аренду, ни создавать СП, ни передавать в концессию нельзя. Я прекрасно понимала, что это – самая большая ценность Украины, обеспечивающая нам, в том числе, нашу энергетическую безопасность. Но сегодня перешли уже до, по сути, присвоения этой ГТС", - добавила экс-премьер.

http://lb.ua/news/2011/09/27/116757_Timoshenko_YAnukovich_sdaet_GTS_po.html

Заступника лідера харківських чорнобильців виключили з ПР

У грудні Проскурін неодноразово ініціював акції протесту членів чорнобильських організацій регіону. Фото:
Фото: "5 Канал"

Заступника голови харківської організації всеукраїнського об'єднання "Союз Чорнобиль Україна" Володимира Проскуріна виключили з Партії регіонів. Як повідомляє радіо "Свобода", відповідне рішення 16 грудня на засіданні ухвалила Рада обласної парторганізації.

У повідомленні йдеться, що Проскуріна виключено з партійних лав "за порушення вимог статті 4.2 статуту Партії регіонів - допущення дискредитації високого звання члена Партії регіонів та вчинення дій, які несумісні з подальшим перебуванням у лавах партії".

У грудні Володимир Проскурін неодноразово ініціював акції протесту членів чорнобильських організацій регіону з вимогою виконання рішень суду про призначення пенсій.

16 грудня працівники міліції затримали Проскуріна і доправили до слідчого в Головне управління МВС України в Харківській області. За офіційною інформацією прес-служби обласної міліції, його допитували в рамках кримінальних справ, порушених за фактом надання неправдивих відомостей до управління Пенсійного фонду України для нарахування пенсій чорнобильцям.

17 грудня допит Проскуріна продовжився. Того ж дня по обіді його та ще одного активіста-чорнобильця шпиталізували з гіпертонічним кризом. На момент, коли до чорнобильців приїжджали лікарі, під будівлею слідчого управління обласної міліції перебувало, як розповів Проскурін, до 80 людей, які протестували проти дії міліції і вимагали відпустити товаришів.

Проскуріну пред"являють звинувачення у підробці документів.

Заступник голови Харківського відділення Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль Україна» Володимир ПРОСКУРІН відкидає звинувачення в підробці документів про статус чорнобильця.

Як повідомив кореспондента УНІАН телефоном сам В.ПРОСКУРІН, він має оригінали документів, які були йому видані в момент перебування в Чорнобильській зоні й які підтверджують його статус.

В.ПРОСКУРІН підкреслив, що ці документи, в тому числі й з мокрою печаткою, він зберігає «в надійному місці» та не збирається їх нікому віддавати.

Крім цього, за словами В.ПРОСКУРІНА, в нього також є архівна довідка, видана Київським облуправлінням міліції, яка засвідчує наявність в архіві оригіналів усіх документів, що підтверджують його перебування в Чорнобилі.

«В органах міліції кожен день перебування особового складу фіксувався в журналах, фіксувався у відповідних наказах. Усі ці накази збереглися в оригіналах. Я підозрював, що проти мене будуть застосовані репресивні методи, тому кілька тижнів тому звернувся письмово до народного депутата ВОЛИНЦЯ з проханням витребувати ці документи, що він і зробив», - сказав В.ПРОСКУРІН.

За його словами, народний депутат Михайло ВОЛИНЕЦЬ учора особисто привіз цю довідку до Харкова.

«Ніяких сумнівів щодо мене немає. Ніяких інших документів бути не може», - наголосив чорнобилець.

Як повідомляв УНІАН, вранці 16 грудня працівники міліції затримали В.ПРОСКУРІНА, коли він виходив зі своєї квартири, і доправили до слідчого в Головне управління МВС України в Харківській області. За офіційною інформацією прес-служби обласної міліції, В.ПРОСКУРІНА допитували в рамках кримінальних справ, порушених за фактом надання неправдивих відомостей до управління Пенсійного фонду України для нарахування пенсій чорнобильцям.

Також учора, 16 грудня, народний депутат з фракції «БЮТ-Батьківщина» М.ВОЛИНЕЦЬ заявив, що міліція затримала члена громадської організації інвалідів чорнобильської катастрофи «Чорнобильський Спас» Петра ПРОКОПЕНКА.

За словами М.ВОЛИНЦЯ, спочатку П.ПРОКОПЕНКА не пустили на звітно-виборчу конференцію «Союзу Чорнобиль України», на якій частина делегатів хотіла добитися усунення голови Ю.АНДРЄЄВА, який, за їх словами, «зрадив інтереси чорнобильців».

http://www.rbc.ua/ukr/top/show/zamestitelya-lidera-harkovskih-chernobyltsev-isklyuchili-18122011174500
http://www.unian.net/ukr/news/news-475022.html

Чорний список катів режиму Януковича

Судді, прокурори, слідчі, міліціянти, які беруть активну участь у політичних репресіях

1 Пшонка Віктор Павлович

генеральний прокурор організує незаконне кримінальне переслідування, арешти, засудження та утримування за ґратами політичних та громадських діячів

2 Могильов Анатолій Володимирович

екс міністр внутрішніх справ використовує підрозділи міліції для запровадження фізичного насилля у вигляді вбивств та тілесних ушкоджень, як методів політичного терору

3 Хорошковський Валерій Іванович

[ Читати далі ]
 


Фотоархів катів режиму Януковича

http://photo.i.ua/user/1778189/289446/

Михайло Гончар: СЬОГОДНІ НА КОНУ СТОЇТЬ ПРАКТИЧНО ВСЕ

СЬОГОДНІ НА КОНУ СТОЇТЬ ПРАКТИЧНО ВСЕ

 Михайло ГончарКожне чергове підвищення цін на газ супроводжувалося масштабними медіакампаніями з приводу того, що економіка Україна не витримає існуючої ціни на газ. Так було, коли ціна зросла майже двократно: з 50 доларів стала 95 доларів. Нині ми маємо безпрецедентно високу ціну. З точки зору макроекономічних підходів та адекватності формули закладеної в контракт, така ціна є критичною для української економіки. Але незважаючи на постійне зростання впродовж п’яти років цін на газ, корпоративні показники фінансово-промислових груп йшли вгору. Виняток – це часовий період 2008 – перша половина 2009 року, коли відбулася перша хвиля фінансової кризи та обвал металургійних ринків. Втім, обвал української економіки спричинила не висока ціна на газ, а низькі ціни на металопродукцію. Тому й зараз бідкання, що українська економіка не витримає високих цін на газ (а зараз вони досягають свого піку) і тенденція до зниження розпочнеться лише у другому кварталі наступного року –  своєрідна спроба обґрунтувати майбутню здачу ГТС в обмін на цінові преференції.

Якщо аналізувати те, що називається українська економіка, то ми побачимо, що її левова частка перебуває в секторі олігархономіки. А там працює дещо інша бухгалтерія, якої ми не бачимо. Офіційна бухгалтерія публічно показує збитковість функціонування цілої низки підприємств та з цієї офіційної статистики можна зробити висновки, що корпоративну економіку чекатиме колапс за такої високої ціни. А насправді ми бачимо офшоризацію економіки країни, економіка ж провідних ФПГ давно офшоризована! Далеко не всі прибутки отримуються в Україні. Далеко не всі отримані прибутки повертаються в Україну. Тоді стає зрозуміло, чому при постійному зростанні цін на газ ми не бачимо банкрутства СКМ (але бачимо зростання СКМ) чи групи Фірташа. Ми бачимо лише те, що нам показують. Але насправді ситуацію виглядає іншою. Ми бачимо верхівку корпоративного айсбергу. А на корпоративному рівні кожна з ФПГ знаходить свій варіант вирішення газового питання.

За цією угодою, проект якої оприлюднили, Газпром контролює все. Не повинно бути ілюзій. Якщо навіть уявити, що уряд України збереже контроль, то це не більше ніж ілюзія збереження контролю.

Після газової кризи 2009 року один з низки неофіційних висновків міжнародних експертів полягав у тому, що українська сторона не має повного суверенітету у газовому питанні. Це було сказано 2009 року за підсумком газової кризи, коли 100% НАК Нафтогаза був у руках держави. Що буде, коли Газпром отримає навіть не контрольний пакет, а більше? Зрозуміло, що, окрім базової угоди, можуть бути інші супровідні документи, які регламентуватимуть ту чи іншу сферу спільної діяльності. У згаданому проекті не вказується, де буде зареєстровано спільне підприємство чи консорціум. В яку юрисдикцію потраплять ці спільні підприємства. Якщо це буде юрисдикція кантону Цуг, то можна уявити, яка технологія при цьому закладається. Інший варіант  - варіант Білорусі.

На рівні обговорень йде денонсація участі України в Енергетичному співтоваристві. Близькі до влади експерти кажуть, що приєднання до Енергетичного співтовариства було “не надто продуманим, надто поспішним”. Зрозуміло чому: Росія жорстко виступає проти підходів лібералізації газового ринку. Членство України в Енергетичному співтоваристві створює юридичні перешкоди для власне пропонованих видів спільної діяльності (СП чи консорціуми) Це суперечить підходам ЄС, бо замість створення конкурентного середовища, ми підсилюємо монополізм зарубіжного постачальника. При цьому нам нав’язується такий кут бачення, що щось віддавати Росії все одно доведеться. Рекламується данина поганій традиції. Торг у нас завжди йшов, треба щось віддати для того, щоб отримати прийнятну ціну на газ. По-іншому домовлятися просто не пробували.

Якщо ми поглянемо на приклад інших країн, які купують у Газпрому газ, то ми цього не побачимо. Що Польща віддає Газпрому? А Словаччина? Німеччина чи Італія в принципі мають іншу систему відносин. Там подібні торжища неможливі. А в рамках обраної моделі бізнес-експлуатації існуючої газової залежності українська сторона завжди приречена на програш. І результат у тому, що кожна нова система договорів ні міжурядовому чи корпоративному рівні гірша за попередні. Сьогодні на кону стоїть практично все.

Іван Діяк, віце-президент концерну ВО “Укргазпром” та екс-радник Віктора Ющенка і НАК "Нафтогаз" :

ЩО ЦЕ  ЗА ДЕРЖАВА, В ЯКІЙ “СПІЛЬНІ” ПІДПРИЄМСТВА ЧУЖОЇ ДЕРЖАВИ КОНТРОЛЮЮТЬ ВСЕ, ВКЛЮЧАЮЧИ ГАЗ ВЛАСНОГО ВИДОБУТКУ?

Іван ДіякМене важко чимось здивувати, але такого проекту угоди в Україні ще не було... Росія уміла користуватися газовим ресурсом. Ще у 1985 році я був на секретній нараді, де голова Держплану казав, що СРСР повинна стати монопольним постачальником газу в Європу та зменшити вплив Штатів. Вони можуть давати платню, більшу за канцлерську та товаришувати із лідерами європейських країн. Про путінські плани “мочити” Україну по повній програмі, я знав через свої зв’язки й напередодні кризи 2006 року, й напередодні кризи 2009 року, про що повідомляв тоді владу. 

Те, що пропонується зараз угодою, – повна залежність. Україна не має права ні на що. Ні на формування ціни на транзит, ні на встановлення внутрішніх цін. І це все повинно узгоджуватися на міждержавному рівні. Україна не має права втручатися. Це продаж всього! Що це  буде тоді за держава, в якій незрозумілі “спільні” підприємства чужої держави контролюють все, включаючи газ власного видобутку?! Але одночасно я хотів би дорікнути і нам. З самого Дня незалежності ми знали, чого можна чекати від Росії. Ми намічали цілі та ставили задачі із дивересифікації та зменшення споживання. - І нічого не виконували.

Сергій Дяченко, провідний експерт з енергетичних питань Центру Разумкова:

ДЛЯ ЧОГО КРАЇНІ, В ЯКОЇ ЗАПАСІВ ГАЗУ НА ТРИСТА РОКІВ, ДБАТИ ПРО НАШЕ ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ?

Сергій ДяченкоВсі давно знали, що росіяни хочуть отримати контроль над магістральною трубою та підземними сховищами. Але новим проектом вони заявили про ще одне бажання – контролювати наш внутрішній ринок. Облгази, на базі яких вони хочуть зробити друге (перше – спільне підприємство по ГТС та “підземках”) спільне підприємство, це – транспортування, збут газу населенню та бюджетній сфері, вся телеметрична та білінгова система, вся кредитна історія населення, їхні платежі, неплатежі, всі списки виборців. Уявіть собі на секунду: всі 18 мільярдів кубів газу, система, яка контролює третину внутрішнього ринку газу, формує регіональні баланси та має вентиль, який включає та виключає газ у випадку неплатежів, переходить до рук “стратегічного партнера”. Це перший крок до повного контролю внутрішнього ринку газу. Ця угода дозволить реалізувати давні плани з приватизації видобувних компаній Чорноморськнафтогаз та Укргазвидобування. Приватизація цих двох компаній означатиме, що від схеми із постачання соціального газу треба буде відмовлятися. Приватні компанії дають по ринкових цінах. Для чого росіянам газопроводи, які працюють на внутрішній ринок? І якщо їм віддати, у них є рубильник, то вони навіть зимою зможуть відключати газ. У нас зараз на відключення під час опалювального сезону діє мораторій. Але у випадку прийняття вищезгаданої угоди мораторій не діятиме. Та й, якщо розмірковувати чисто теоретично... Україна не повинна втрачати від СП. Для чого воно нам? Які будуть платежі від транзиту? Незрозуміло. Підемо далі: Україна є членом Енергетичного співтовариства. Обидва гіпотетичних спільних підприємства підпадають під вимоги законодавства ЄС. Одночасне володіння  транспортними активами та облгазами суперечить третьому енергопакету. Згідно третього енергопакету, не можна, щоб постачальник (Газпром) володів також транспортними активами. І Україні у випадку реалізації доведеться відмовлятися і від Енергетичного співтовариства, і від Угоди про Асоціацію. Проект нової угоди –  це заходи противника з тилу та флангів. Це удар по євроінтеграції. Це блокування енергозбереження. Тому що для чого країні, в якої запасів газу на триста років, дбати про наше енергозбереження?

Маша Міщенко

P.S.
Мобільні телефони спікерів фракції регіонів, слова яких ще чогось варті, мовчали. Слухавки взяли лише Вадим Колєсніченко та Василь Кисельов. Такі нардепи, яким, скажімо так, в сенсі репутації втрачати нічого.  "Чи ви голосуватиме за зміни закону про “Трубопровідний транспорт”, яким відкриєте Росії шлях приватизації нашої ГТС", - запитала я. Вадим Колєсніченко спочатку розповів, як Європа не зважає на наші потреби, розповів, як вони будують Північний та Південний потоки, а потім сказав, що проголосують за те, що буде на благо державі.  А Василь Кисельов не церемонився: “Звичайно, вся фракція проголосує. Треба продавати, щоб потім не довелося віддавати задарма”.

http://www.unian.net/ukr/news/news-474113.html

Г.Омельченко: Провал справи Гонгадзе має вдарити по Кузьміну

Народний депутат України (наразі позафракційний) Григорій Омельченко за час своєї парламентської роботи очолював кілька комісій щодо діяльності Кучми на посаді президента України, а також комісію з розслідування обставин викрадення та вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, очолював депутатські комісії щодо злочинів вчинених державними діячами та пошуку їхніх валютних рахунків за кордоном.

Григорій Омельченко пояснив, чому суд не мав підстав скасовувати постанову про порушення кримінальної справи проти Кучми.

Пане Омельченку, кого, на вашу думку, призначать тепер «замовником» убивства Гонгадзе, оскільки справу проти Кучми закрили, а сам екс-президент заявив, що потрібно розслідувати її до кінця, аби виявити «справжніх» замовників і організаторів?

Григорій Омельченко Виходить, що вся країна з’їхала з глузду, і тільки окремі колишні керівники країни є найрозумнішими…

Якщо відійти від емоцій, політики, хоча це доволі важко, а спробувати говорити виключно юридичною мовою, то виходить чистісінький абсурд!

Прокоментую постанову суду з юридичної точки зору. Говоритиму не як народний депутат, політик, а як колишній слідчий, за плечима якого багато років розслідувань різних кримінальних справ, як кандидат юридичних наук у галузі кримінального права. І ще я багато років працював викладачем, навчав майбутніх юристів…

Так ось, якщо проаналізувати постанову першого заступника генерального прокурора Рената Кузьміна про порушення кримінальної справи щодо Кучми, то з юридичної точки зору вона викладена й написана фахово. Тобто вона може бути взірцем, який треба показувати на семінарських, практичних заняттях студентам юридичних вузів. Взірцем того, як слідчий має обґрунтовувати такі постанови. Тому до постанови, яку виніс Кузьмін, у мене немає жодних зауважень. Вона винесена грамотно й правильно.

Далі…Постанова про порушення кримінальної справи може бути скасована лише тоді, коли її винесено з порушеннями статті 94 КПК, яка передбачає мотиви й підстави для порушення кримінальної справи. Відповідно до статті 94 КПК були всі мотиви й підстави... Кузьмін виконав вимоги КПК.

З юридичної точки зору, такого безграмотного судового рішення (про скасування постанови щодо порушення справи проти Кучми) я у своєму житті просто не зустрічав. Достатньо, аби це рішення суду проаналізували студенти, які закінчили курс кримінального процесу й склали іспит. Я вам гарантую, вони просто сміятимуться над цією постановою і над судом, який її ухвалював.

Ідеться не про достатність пред’явленого обвинувачення, не про достатність доказів, направлених у суд з обвинувальним висновком, а лише про наявність підстав про порушення кримінальної справи. Так ось наявних підстав для порушення кримінальної справи проти Кучми як одного зі співучасників злочину, вчиненого проти Георгія Гонгадзе, було в Кузьміна й Генеральної прокуратури предостатньо. Причому цих підстав було предостатньо ще багато років тому.

Мотивація суду смішна: буцімто, записи, зроблені Миколою Мельниченком, не можуть бути доказом!

Знову ж таки, хто як хоче, так і читає рішення Конституційного суду. Не можуть бути доказами матеріали, здобуті в незаконний спосіб органами дізнання та слідства. А Мельниченко не був ні органом дізнання, ні слідчим, ні прокурором. І не виконував завдання правоохоронних органів, записуючи розмови президента Кучми. Він це робив як приватна особа!

Я це так «розжовую» для таких «професійних» суддів, які ухвалювали рішення у справі Кучми.

Тут навіть не записи Мельниченка є головними. Головним є те, що є живий заявник – Микола Мельниченко, який дав свідчення, як він слухав ці розмови, як він писав і про що і них ішлося. Тобто він як свідок каже про те, що Кучмою був учинений злочин щодо Григорія Гонгадзе. І цього, відповідно до статті 94 КПК, достатньо для порушення кримінальної справи.

Адже кримінальна справа порушується, коли наявний факт злочину. Георгій Гонгадзе убитий? Убитий. Достеменно встановлено, що обезголовлене тіло його. Трьох виконавців засуджено, вирок набув законної сили, і вони вже відбувають покарання за вбивство Георгія Гонгадзе, а також за іншою статтею – перевищення службових повноважень, що призвело до тяжких наслідків.

Арештований Пукач (зараз слухається його справа в суді) визнав свою вину як один зі співорганізаторів, який зі своїми трьома підлеглими викрав Гонгадзе, його вивезли в ліс і вбили, а Пукач особисто відрізав йому голову, потім її переховав і показав місце поховання.

Пукач дав свідчення – це є в матеріалах кримінальної справи, - що замовниками й організаторами вбивства є дві найвищі посадові особи в державі.

Тобто доказів, підстав, мотивів для порушення кримінальної справи проти Кучми було предостатньо. І суддя, якби він керувався лише законом, клопотання Кучми відхилив би.

Якби справа, направлена в суд, слухалася по суті, і там би оцінювалися всі докази, зібрані досудовим слідством, то суд міг би оголосити оправдальний або обвинувальний вирок. Тоді б мова йшла про зовсім інше – про достатність чи недостатність доказів, які б підтверджували вину Кучми чи не підтверджували її.

Це ось суто юридичний лікнеп для такого роду суддів.

А чому все-таки суд визнав незаконною постанову Генпрокуратури про порушення Кримінальної справи проти Кучми?

Коли було порушено кримінальну справу проти Леоніда Кучми, я ще тоді попереджав, що це одна зі складових спецоперацій. Кримінальна справа робилася в адміністрації президента, у тому числі самим Януковичем, і мала бути в кінцевому результаті спрямована на відбілення Кучми.

Крім того, на той момент всі медіа, все суспільство говорили про справи Тимошенко й Луценка. Треба було показати світовій спільноті, що наше правосуддя начебто не вибіркове.

Проте настав час і ми бачимо результат...

Але ж Кучмі було вже пред’явлено звинувачення…

Так. Тобто це вже інший рівень кримінального судочинства. Зібраних доказів було вже достатньо, аби пред’явити Кучмі обвинувачення у вчиненні злочину, що й зробила Генпрокуратура.

Тому з юридичної точки зору рішення суду про скасування постанови Генпрокуратури – це просто маразм і абсурд. Як суд міг скасовувати постанову про порушення кримінальної справи, якщо Кучмі вже навіть було пред’явлено з-в-и-н-у-в-а-ч-е-н-н-я?! Суд не міг скасовувати постанову про порушення кримінальної справи проти Кучми. З юридичної точки це неприйнятно.

Владі та правоохоронним органам підіграли й журналісти. У чому? У публікаціях був акцент лише на злочині Кучми проти Георгія Гонгадзе. Я розумію, це журналістська солідарність, але майже ніхто не друкував матеріалів слідчої комісії, яку я очолював, про те, що Кучмою вчинено й інші речі... Весь акцент був лише на справі Гонгадзе.

І виходить, що в усій іншій своїй діяльності Кучма білий і пухнастий. Генасамблея ради Європи свого часу теж готувала резолюцію щодо вбивства Гонгадзе, а про інші злочини навіть словом не згадала…

Я очолював декілька слідчих комісій, у тому числі й у справі Гонгадзе, і всіма слідчими комісіями зібрано докази про те, що мало місце розкрадання мільйонів державних валютних коштів, отримання хабарів, зловживання службовим становищем, перевищення службових повноважень. І правильність висновків слідчої комісії, яку я очолював, і те, що я перелічив, підтвердив суддя Київського апеляційного суду Василенко, коли він порушив кримінальну справу проти Кучми. У тодішній постанові судді Василенка було вказано не лише епізод щодо Георгія Гонгадзе, а й інші злочини.

Я десятки разів надсилав запити в Генпрокуратуру, починаючи від генпрокурора Потебенька, тричі генпрокурора Піскуна, до генпрокурора Васильєва, Медведька і кілька разів Пшонці, щоб була порушена кримінальна справа проти Кучми та інших посадових осіб.

Слідчою комісією було встановлено, що Кучма є організатором замаху на життя державного діяча, народного депутата Олександра Іляшкевича. Але засудили якогось раніше судимого, який сказав, що він ударив Іляшкевича…

Якби преса була солідарною щодо всіх злочинів, як і щодо вбивства Гонгадзе, то я переконаний, що Генеральній прокуратурі було б нікуди діватися…

Скажу більше, у фінансових, економічних аферах не один труп. І злочини ці не розкриті. Є один труп, якому теж відрізали голову, як і Георгію Гонгадзе. Ця людина перераховувала валютні рахунки, коли було викрадено мільйон американських доларів з валютного держфонду. І це доведено документально не лише слідчою комісією, а й прокуратурою Баварії (Німеччина), матеріали якої направлені в Генпрокуратуру.

А про яких «справжніх» організаторів і замовників убивства Георгія Гонгадзе казав Кучма?

Як слідчий хочу наголосити, що немає безмотивних злочинів. Безмотивні злочини вчиняють тільки душевнохворі люди, які є неосудні. А кожен злочин має свій мотив.

У Кравченка не було жодного мотиву вбивати Гонгадзе. Жодного! Перегортайте, перелопатьте все, ви побачите, що Гонгадзе жодного слова не сказав про Кравченка.

У Пукача тим більше не було мотиву. Гергій Гонгадзе взагалі його не знав і не міг знати, хоча б тому, що Пукач був керівником департаменту зовнішнього спостереження. Тобто в них не було мотиву. Я вже не кажу, про трьох працівників міліції, які за журналістом стежили й викрадали його. Вони навіть не знали, що це журналіст! Вони вже потім дізналися й злякалися. А Пукач, зі свідчень, заспокоював їх: «Не бійтеся, поки Кучма при владі, боятись нічого».

Мотив був лише у двох людей – у Кучми і Володимира Литвина. У Литвина це – особиста неприязнь до Гонгадзе, у Кучми – за його журналістську діяльність.

Доказів предостаньо, аби довести, що вони є замовники, підбурювачі, співучасники.

Як на вашу думку, чи відвоює цю справу Генпрокуратура в апеляційному суді?

Григорій ОмельченкоПрес-служба Генеральної прокуратури заявила, що оскаржуватиме це рішення. Це законно й правильно. Питання в тому, яке рішення прийме апеляційний суд. Якщо він не керуватиметься політикою, хоча цілком залежить від президента Януковича, то скасує цю постанову як незаконну, необґрунтовану й просто абсурдну з юридичної точки зору.

Але якщо апеляційний суд не зробить цього, то питання має стояти до Рената Кузьміна. Якщо апеляційний суд залишить постанову без змін, то виходить, що перший заступник генерального прокурора незаконно порушив кримінальну справу проти екс-президента Кучми? Тоді він має нести дисциплінарну відповідальність чи просто бути звільненим колегією Генеральної прокуратури. Бо як інакше?! Якщо виходити з їхньої логіки, то саме так і має бути.

Усі докази щодо організації викрадення і вбивства Гонгадзе та вчинення інших злочинів, які я по крихтах збирав, були направлені в Генпрокуратуру. На всі мої матеріали, запити, звернення я отримав відповіді, що все долучено до матеріалів кримінальної справи. Звичайно, у мене все є в завірених копіях, які я дуже гарно заховав. Мої архіви не горять…

Я знаю одну річ – що рано чи пізно Кучма буде на лаві підсудних.

Кажу абсолютно щиро й відверто: я прошу Бога, аби він дав Кучмі здоров’я і довге життя. Його судитимуть, і не лише за Георгія Гонгадзе, а й за інші діяння.

Є документи, які підтверджують викрадення мільйонів доларів, де стоять письмові вказівки...

Раніше деякі матеріали були опубліковані в газеті «Інформаційний бюлетень», яка виходить у Кременчуці. Це та газета, яка попала на аудіозапис Мельниченка, коли Кучма ногами тупотів і давав указівки Кравченку «знищити цю газету». Георгій Гонгадзе тоді передруковував з цієї газети матеріали в «Українській правді».

Розмовляла Оксана Климончук

http://www.unian.net/ukr/news/news-474823.html

Що несе саміт Україна–ЄС, цілковитий провал чи провал наполовину

Нині все йде до того, що саміт Україна-ЄС буде «напіввдалим» і «напівпроваленим». Тобто, з одного боку, угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі між Україною та ЄС не буде ані підписаною, ані парафованою. Хоча ще півроку тому підписання виглядало абсолютно реальним. Що забезпечило б Україні більш гідне й повне входження у світовий розподіл праці.

[ Читати далі ]
Ще великий київський князь Володимир Мономах писав: «А куди ви ходите в путь [за даниною] по своїх землях,— не дайте отрокам шкоди діяти ні своїм [людям], ні чужим, ні в селах, ні в хлібах, а не то клясти вас начнуть. А куди підете і де станете,— напоїте, нагодуйте краще стороннього; а ще більше вшануйте гостя, звідки він до вас [не] прийде,— чи простий, чи знатний, чи посол,— якщо не можете дарунком, [то] їжею і питвом. Вони бо, мимоходячи, прославлять чоловіка по всіх землях — або добрим, або лихим».

Поки що високі іноземні гості їдуть від нас у шоці від «суду» над ліжком Тимошенко та вуаєризмом у її камері. Неозброєним оком видно, що влада не читає Володимира Мономаха, а в кращому разі, знає, що в нього була шапка.

Може, причина в тому, що більшість народжених у 20-их і 30-их роках були виховані ще тоді, коли батьки мали більший вплив, ніж приклад Павлика Морозова? Покоління з кінця 1950-х формувалися в скепсисі до «совка» та його патологій. А посередині – покоління з с особливою концентрацією травмованих тваринним страхом, радянським нігілізмом і безбожництвом. От вони як раз при владі: їдять за десятьох. Вони теж по-своєму жертви. Але країні від того не легше.

Нещодавно президент Янукович цілком слушно заявив, що «не можна так безбожно красти». А лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов зізнався, що дозволяв підлеглим розкрадати 10% обласного бюджету. Невже все діло в процентах?

З таким підходом дивно, що в Україні взагалі ще щось виробляють.

Хоча навіть сама стилістика помсти може бути різною. Як писав римський імператор Марк Аврелій, найкращий спосіб мститися ворогові – це не бути на нього схожим. А поки влада лише поглиблює в собі найгірші звинувачення, які вона висуває Юлії Тимошенко, небезгрішній, як і будь-хто.

Олександр Палій, політолог, кандидат політичних наук

http://www.unian.net/ukr/news/news-474754.html 

Олександр Сушко: Першої стадії ізоляції Україна вже досягла

За кілька днів у Києві відбудеться саміт Україна-ЄС, на який було покладено стільки очікувань. У квітні 2011 року під час зустрічі з президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу Віктор Янукович радісно коментував процес переговорів щодо підписання Угоди про Асоціацію: «При збереженні динаміки в переговорах ми зможемо узгодити документ до наступного саміту Україна-ЄС». Міністр закордонних справ Костянтин Грищенко запевняв, що Україна докладатиме максимум зусиль, щоб черговий саміт Україна-ЄС став не просто успішним, а й історичним. Баррозу ж тоді чітко заявив: «2011 рік буде вирішальним для співпраці між Україною та Європейським Союзом».

Дивилися у Євросоюзі на дії української влади, чекали, давали час на виправлення помилок – марно. Ось і вирішили: Угода про асоціацію не буде парафована під час саміту Україна-ЄС. Це і самі регіонали визнають

Чого тепер чекати від саміту? Наскільки віддаляється європерспектива для України? Що втрачають пересічні українці? На ці та інші питання в інтерв’ю УНІАН відповів науковий директор Інститут Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко.

Пане Олександре, у МЗС вперто обіцяли, що Угода про Асоціацію буде парафована. І коли до саміту Україна-ЄС залишаються лічені дні,  у зовнішньополітичному відомстві почали давати задній хід і робити заяви на кшталт: ну і не буде Угода парафована зараз – це ж не Армагедон....

Грунт почали готувати ще півтора місяці тому, коли стало зрозуміло, що скоріше за все парафування не буде.

Тобто українцям годі чекати парафування 19 грудня?

Олександр Сушко Про це навіть немає мови. З кількох причин.

По-перше, текст преамбули ще остаточно не погоджений.

По-друге, текст всієї угоди – 1800 сторінок – ще не вичитаний. Зрозуміло, якщо б була політична воля, цей процес можна було б прискорити.

Текст в принципі неготовий до парафування. Є погоджені формулювання всіх статей, але без нумерації. Це просто чернетка.

І нарешті ще одна причина, основна: в ЄС останні місяці посилюються голоси тих, хто вважає, що за даних умов з Україною не можна підписувати таку глибоку угоду, як Угода про Асоціацію. Йдеться і про деградацію демократичних процесів, і про вибіркове правосуддя, і про утиски опозиції тощо.

Цієї думки можливо дотримуються не всі в ЄС, але все ж таки, значна частина і країн-членів, і політичних груп вважає, що Угода про асоціацію – це великий пиріг, який можна дати тільки країні, яка більш-менш стоїть на правильному шляху. Якщо ні – треба зачекати, заморозити цей процес.

Зараз у нас намагаються перекласти відповідальність на скептиків з-поміж країн-членів ЄС. Але реальність полягає в тому, що Україна сама зробила все можливе, щоби створити власноруч всі підстави і аргументи на користь призупинення цього процесу.

І навпаки – всі ті наші друзі, союзники, які вимагали і досі пропонують якнайшвидше підписати Угоду про Асоціацію, фактично позбавлені ґрунту під ногами.

Те, що відбувається в Україні, – це прекрасний аргумент на користь того, що з такою Україною не можна мати серйозних справ. За цих умов добре, що саміт взагалі відбувається. В ЄС серйозно обговорювалося питання, щоб не проводити його.

І чому таки вирішили провести?

Тому що перемогла точка зору тих, хто вважає, що ізоляція української влади на цьому етапі – непродуктивна і передчасна, що ще є можливість вести діалог, впливати і намагатися через комунікацію доносити думку і вимагати від української влади дотримання раніше взятих на себе зобов’язань.

Дуже багато питань на порядку денному цього саміту. Не йдеться про одну лише Угоду про Асоціацію. Є багато питань, які потребують постійного діалогу, обговорення і реагування.

Наприклад, таким питанням є енергетичне співробітництво. У лютому 2011 року Україна набула членства в Європейському енергетичному співтоваристві і відповідно взяла на себе низку зобов’язань щодо реформ в енергетичному секторі і щодо тих червоних ліній, які не можна перетинати. І зараз постає дуже гостре питання у зв’язку з непрозорими переговорами з російською стороною щодо так званих нових газових угод. За інформацією, яка є, формула, яка закладається в ці можливі угоди, є абсолютно невідповідною зобов’язанням, які Україна вже взяла перед ЄС в рамках Енергетичного співтовариства. Це ще один фактор, який дуже сильно посилює позиції скептиків в ЄС, вони кажуть: навіщо укладати з Україною ще більш далекосяжну угоду, якщо вона не дотримується навіть тих зобов’язань, які вже набули чинності. Тому був ще один аргумент на користь проведення зустрічі на найвищому рівні – щоб таки спробувати отримати відповіді на питання: якою може бути формула цих газових врегулювань і чи дійсно Україна збирається відмовитися від взятих на себе зобов’язань чи це витік не зовсім коректної інформації?

Якщо Угода не буде парафована – наскільки віддаляється європерспектива для України?

Будь-яке гальмування на цьому шляху є небезпечним. Воно тягне за собою заморожування не просто якоїсь конкретної події, а усього процесу. І це замороження може тривати невизначений час.

Якщо це станеться зараз, то найближча дата, коли можна очікувати розмороження цього процесу – це період після парламентських виборів жовтня 2012 року і лише у випадку, якщо ці вибори будуть визнані міжнародними спостерігачами як вільні і чесні.

А вони будуть визнані такими, якщо Тимошенко і Луценко не братимуть у них участь?

Скоріше – ні. У тому-то і питання. Є зовсім нечесні вибори, є очевидно чесні, є щось середнє між ними.

Вже на сьогодні у Європі домінує така точка зору, що неможливість участі опозиції – Тимошенко і Луценка – це дуже важливий привід визнання виборів нечесними і недемократичними.

Питання не в тому, що хтось сів до в’язниці з колишнього керівництва держави, а в тому, що цей судовий процес був демонстративно нечесним, показово порушував всі уявлення європейської сторони про справедливий і неупереджений судовий розгляд. Оскільки суд був публічним, посли і дипломати постійно за цим спостерігали. І зараз продовжують спостерігати. І їхня загальна точка зору – що це дійство не відповідає навіть елементарним вимогам до чесного судочинства.

Якщо будуть остаточні вироки, які стануть причиною неучасті лідерів опозиції у парламентських виборах, – це одна з підстав невизнання цих виборів такими, що відповідають міжнародним стандартам.

Але зрозуміло є ще низка чинників, які теж спрацюють. Буде адмінресурс, когось зніматимуть з виборів, когось не зареєструють тощо. Є високий ступінь очікування нечесності цих виборів.

Українська сторона прорахувалась, аналізуючи можливі наслідки арешту і вироку Тимошенко. Домінувала така точка зору: на Заході пошумлять і забудуть. Такий розрахунок виявився помилковим: для ЄС це виявилося червоною лінією.

Тобто фактор Тимошенко для ЄС був основним у питанні парафування Угоди з Україною?

Олександр Сушко Фактор Тимошенко був червоною лінією. Тією лінією, за якою, з точки зору Європейського союзу, Україна вже не є демократичним партнером, а є одним із закордонних партнерів – не тим, хто відноситься до країн, які мають реальні європейські амбіції, які б підкріплювалися відповідною внутрішньою політикою. Якщо країна заявляє про свої намагання стати в перспективі членом ЄС і при цьому проводить таку внутрішню політику – це породжує величезну недовіру і роздратування. І будь-який прогрес на такому рівні довіри є малоймовірний.

Сам по собі саміт – це важлива подія, але рутинна. Він проводиться щорічно відповідно до чинної Угоди про партнерство і співробітництво. Сьогодні цей саміт точно не буде тим проривним самітом, яким він міг би бути, якщо повернути політичну ситуацію в Україні хоча б на півроку назад.

[ Читати далі ]
Але поки що ми бачимо просто негативну тенденцію, яка безумовно грає на користь планів російських лідерів, або принаймні самозамикання України і зменшення простору зовнішнього маневру для її керівництва.

Розмовляла Анна Ященко

Іван Кириленко: Оцінка моєї долі в цій ситуації - це нуль...

Відколи Тимошенко опинилася у СІЗО, тих, хто спостерігає за опозицією, цікавлять два запитання. Перше: чи випустять коли-небудь лідера БЮТ. І друге: чи витримає фракція та партія її відсутність, чи не розсиплеться ця політсила, чи не почне співпрацювати із владою, чи не скористається своєю ув’язненою лідеркою, як символом, щоб будувати свої автономні кар’єри. За цей час ми бачимо як рефрен окремих проросійських політологів про “чисто Юліну партію, яка не має майбутнього без неї” змінився іншим “у фракції БЮТ - чвари, Юля не впливає на процес” і т. д. і т. п...

 Скажемо прямо, ми й самі маємо сумніви та певні запитання до керівництва фракції. Щоб спробувати зрозуміти, що відбувається в БЮТ, ми обдзвонили добрий десяток депутатів від БЮТ та нунсівців, які співпрацюють із БЮТ. Ми говорили як із тими, з ким обмінюємося смішними смс-ками та вже п’ятнадцять років на “ти”, так і з тими, кого не дуже поважаємо... Ми говорили з тими нардепами, з якими журналісти мало не билися в Печерському суді, щоб у забитому залі відвоювати місця на лавці, і з тими, хто не сидів в залі, а, наприклад, пробивав шини в автозаках, щоб притримати від’їзд Тимошенко з Хрещатика. На наші запитання про ймовірність політичної зради та роль “керованої опозиції” бютівці мені відповідали тим, що ми піддалися навіюванню Банкової, а насправді Юлія Тимошенко присутня у політисилі, вона впливає на процеси. Зрештою, записавши десятки цифрових файлів таких інтерв’ю, ми вирішили одне з них надрукувати. Це інтерв’ю із колишнім лідером фракції БЮТ Іваном Кириленком. “Чому ви вирішили звернутися до мене, а не до керівництва фракції?”, – строго запитав мене Іван Кириленко, який щойно вийшов з залу суду над Тимошенко.      

Не лише до вас, але до вас також, бо ви вважаєтеся депутатом з так званої тимошенківської групи. Наскільки ми знаємо, у БЮТ існують групи Турчинова-Кожем’якіна, група ПРП, окремо Королевська, окремо Немиря, чисто "Юлині" депутати :  Сочка, Чепінога та ви. І кажуть, що ці групи конфліктують між собою…

Це – неправда.  Це все, що працює на підрив партії. Звичайно, у кожній сім’ї трапляються суперечки, непорозуміння. Але фракція монолітна. Після того, як арештували Тимошенко, жодна людина не пішла з нашої фракції. Жодна. Є політична технологія говорити про те, що все розвалюється. На жаль, і в ЗМІ це питання штучно підігрівається. На чий млин ллємо воду, шановні колеги? Кожен з нас по-своєму глибоко і боляче переживає те, що відбувається із лідером. І я за кожного зі своїх товаришів, можу сказати: я не знаю тої ціни, яку б ми не заплатили, щоб вона була на волі.  

А ще кажуть, що Кожем’якіну на Банковій в обмін на лояльність пообіцяли чергову якусь зірочку, а Турчинова не садити в тюрму?

Це ви таке кажете про моїх товаришів?! Напишіть великими буквами “АБСУРД”. Просто абсурд. Повні дурниці. Я в це ніколи не повірю. Ми розуміємо у фракції, що ми всі зобов’язані саме Юлі своїм політичним зростанням та можливістю щось зробити для цієї країни. Ми робили, робимо і будемо робити все можливе та неможливе, щоб вона була на волі. 

Кажуть, що Тимошенко передала з-за грат листа, у якому гнівно затаврувала участь фракції у голосуванні за закон про вибори?

Я не знаю про якусь реакцію Юлі. Мені невідомо. Але я можу сказати про закон про вибори. Ідеального закону для такої країни, як наша, із таким розвитком демократії, очікувати неможливо. Ми з двох зол вибрали менше. Або через нас би переступили та прийняли той закон, який запропонувала влада. А там не вибори, там – призначення депутатів. Або ми поборолися, щоб цей закон був максимально вичищеним. Вичищений від можливих узаконених зловживань, фальсифікацій.  Та й у суспільстві останнім часом культивувалася та насаджувалася думка, що у людей повинен бути свій депутат.  А крім того, подивіться політичну ситуацію. У партії влади був рейтинг 40% – став 20%. Мажоритарний округ практично відтворює цей партійний  рейтинг. І ось є мажоритарний округ, де опозиція матиме єдиного кандидата, а кандидат партії влади має рейтинг 20%. Як ви вважаєте, якщо ми йдемо на вибори, ми маємо шанс виграти?

Маєте.

Тоді наступне запитання: чи є необхідність ігнорувати вибори, якщо ми маємо шанс в них перемогти?.. 

Скажіть,  а чому нема масових акцій на підтримку Тимошенко?

Це дуже болісне питання: і для Юлі, і для нашої політичної сили, і для всього суспільства. Висловлю виключно свою суб’єктивну думку. Ідейний масовий порив нації, коли піднімається ціле покоління, трапляється раз на двадцять років. Так було в 60-ті, коли проти влади піднімалися дисиденти, знаючи, що вони можуть в таборах покласти життя, так піднімалися люди у 80-ті, коли повірили гаслам Перебудови, так було у 2000-ті роки. Чим воно закінчилося, ми всі знаємо. І не будемо тут аналізувати ще раз. Зараз у людей апатія, і вони повстають лише, коли потрібно захистити шмат хліба. І це нинішні реалії. Це глибинні філософські причини, чому протест не є багатомільйонним. Але якщо ви були під Апеляційним судом, ви бачили, що він може бути багатотисячним. І це добрий знак.  

Чому вас на посаді лідера фракції поміняли на Кожем’якіна?

Ви знаєте, фракція робила все, щоб звільнити свого лідера. Ми робили пікети, блокували трибуни, ми подавали законопроекти щодо декриміналізації, ми десятки разів були за столом переговорів, всі світові лідери звернулися із вимогою про звільнення Тимошенко, це нічого не дало. На превеликий жаль, можливості звільнити нашого лідера за рахунок переговорів та пошуку компромісу вичерпалися. Підкреслю ще раз. Вичерпалися. Як вичерпалися і мої можливості, як людини, яка позиціонується як переговорник. Слід визнати: мої зусилля на цьому поприщі успіхом не увінчалися. А це значить, потрібні нові підходи. Негайно потрібні нові підходи, свіжі дії, альтернативні, неординарні рішення. Саме для цієї місії найбільше відповідає мій друг по партії та фракції  Андрій Кожем’якін. Я ж зосереджуся на тому напрямку, на якому ми сьогодні дещо відстали. І де мій досвід знадобиться більше. Йдеться про підготовку до виборів у центральному штабі.

Але нагадаю, що вас поміняли на Кожемякіна після того, як ви сказали, що готові голосувати за непопулярні рішення влади (включно із бюджетом та законом про ринок землі), якщо це буде йти в пакеті із рішенням про звільнення Тимошенко. Саме тоді вас змінили.

Була така історія. Коли з відчаю, після чергових багатогодинних безрезультатних переговорів був запропонований і такий варіант. До речі, він був запропонований не мною, а головуючим на нараді. (Литвином – авт.)  І я відразу з цим погодився. Бо повторю ще раз: я і всі мої товариші по фракції не знаємо ціни, яку б ми не заплатили, щоб Юлія була на свободі. Але знову була напроти глуха стіна мовчання. Я висловив таку пропозицію й публічно, на прес-конференції, але це вже було за межами моїх повноважень. Фракція на такі рішення мене не уповноважувала. Керівник фракції  - як сапер,  він не має права на помилку (він може помилитися тільки один раз). Дійсно тут була дилема: а як же захист людей? Адже Юля завжди боролася за права простих людей.

Повертаючись до закону про вибори.  Ви в законі залишили лише участь партій, а не блоків. А що робитимуть члени ПРП?

Вони повинні визначитися. Або вони стають членами “Батьківщини”, що дуже бажано, або самостійно йдуть по мажоритарці, як представники своїх партій. Чого б особисто мені дуже би не хотілося.  Незабаром буде з’їзд партії. Коли точно - ще не знаю. Ми багато часу втратили, регіони вже працюють там, але нічого, наздоженемо. Активно узгоджуються кандидати від опозиції по мажоритарних округах. Узгоджуємо вдумливо, через праймеріз, через соціологію, треба, щоб людина виграла, ціна питання цієї перемоги дуже висока.

Женя Тимошенко буде у партійному списку?

Ми ще не знаємо. Ми не обговорювали список поіменно.

Чому Юлія Тимошенко не пише з СІЗО листів?

Вона пише. Інша справа, що в ліжку багато не напишеш.

А про що говорила із Штефаном Фюле?

Із нею буде бачитися Власенко, він перекаже нам. Зустріч була короткою.

Є інформація, що вона сказала Фюле, що закон про вибори був помилкою...

Я зможу говорити про це після того, як зустрінуся із Власенком.

Слухаю вас і думаю: який ви миротворець, такі у вас тут всі хороші, - вибачте, аж не віриться… 

Знаєте, що, шановна Лано, запам’ятайте одне... Оцінка моєї долі в цій ситуації - це нуль, порівняно із долею жінки, яка ще вчора була в п’ятірці найвпливовіших жінок світу, яка в долі країни відігравала, відіграє та буде відігравати визначальну роль. Ось за це пече душа та картається серце, а не за якісь дріб’язкові інтриги…

Кажуть, що Тимошенко передає через листи окремим членам фракції привіт та поцілунок у щічку. Вам теж передає?

Ні (сміється). Мені пише окремого листа. Женя про це сказала. Каже, що хоче підбадьорити. Сама лежить у СІЗО, але нас підбадьорює. Це – Юля.

Розмовляла Лана Самохвалова

Фото УНІАН