хочу сюди!
 

Лия

44 роки, рак, познайомиться з хлопцем у віці 40-50 років

Про спадок невідомого печерного Прометея


Поширення культурного знання розпочалося щонайменше 400 000 років тому

            Нідерландські дослідники запропонували гіпотезу, згідно з якою популяції древніх людей могли навчатися одне від одного ще до поширення сучасної людини, що спростовує ідею про культурну трансмісію як особливу рису Homo sapiens. Доводом на користь цього вони називають стрімке поширення використання вогню приблизно 400 тисяч років тому у різних віддалених одне від одного угрупуваннях людей, яке можна пояснити тісною взаємодією та перейняттям знань через складні соціальні мережі у давніх Homo. Своїми думками вчені поділилися в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Що вивчали науковці?

              Набуття контролю над вогнем приблизно 400-350 тисяч років тому вважають одним із найважливіших процесів, які сталися за час еволюції людства. Вогонь забезпечив древніх людей до того недоступними вигодами, як-от додатковим захистом від хижаків, можливістю споживання нової їжі, нові способи оброблення матеріалів, подовженням світлового дня та іншими. Проте розведення й підтримання вогнища вимагало пошуку палива та доставлення його до визначеного місця, для чого люди могли кооперуватися в групи. Це могло дати їм додатковий поштовх до соціальної взаємодії та культурного розвитку. Культурна трансмісія, яка полягає у передачі знань, ідей, вірувань та поведінкових ознак між групами та популяціями, є невід'ємною складовою соціального життя сучасних людей.

              Деякі вчені вбачають у цьому причину еволюційної успішності виду Homo sapiens і вважають, що поширення культурних знань почалося приблизно 70 тис. років тому, коли сучасні люди почали ширитися світом. Однак поки що невідомо, чи не з'явилася ця риса ще раніше в інших людей. Вивченням цього питання і зайнялися науковці Лейденського університету та Технічного університету Ейндговена.

Яке дослідження вони провели.

              Вчені провели огляд археологічних даних про використання вогню серед наявної наукової літератури за останні десятиліття. Вони переглядали інформацію, що стосується розкопок у різних локаціях по всьому світі: Європі, Ізраїлі, Азії, північній Африці. Особливу увагу вони звертали на відмінності в кількості свідчень, що датуються до та після відмітки 400 тис. років тому. Ними можна вважати залишки вугілля, обвуглені кістки, які могли залишитися після приготування їжі, або ж каміння та інші об'єкти зі слідами впливу високої температури.

              Докази використання вогню людьми, старші за 400 тис. років, виявилися дуже рідкісними. Однак велика кількість археологічних знахідок вказують на "вибухове" поширення використання вогню серед різних віддалених популяцій після цієї точки на часовій шкалі. Причому це відбувалося протягом відносно короткого періоду, приблизно в 50 тис. років.

Що це означає.

              Можливим поясненням дивного спостереження є те, що різні людські угрупування незалежно одне від одного зрозуміли, як розводити вогонь. Проте коротке часове вікно, під час якого навичка поширилася, вказує радше на те, що угрупування людей навчалися користуватися вогнем одне від одного. Ймовірно, люди різних популяцій та видів взаємодіяли достатньо тісно, щоб уможливити обмін ідеями та технологіями.

              Іншим прикладом ранньої передачі культурних знань автори називають поширення серед людських популяцій леваллуазької техніки оброблення каменю для отримання пласких кам'яних знарядь. Техніка швидко стала набувати популярності приблизно через 100 тис. років після освоєння вогню, і її використовували різні угрупування людей, зокрема поміж ранніх неандертальців та Hоmo sapiens, навіть у віддалених локаціях, як-от у Європі, західній Азії та Африці. Вона забезпечувала кращий контроль над формою кінцевого виробу, тому мала велике значення в культурній еволюції древніх людей. Водночас такий спосіб оброблення каменю помітно складніший за попередні варіанти, тому вчені припускають, що освоїти її можна було лише протягом тривалої та близької взаємодії з носієм знань через активні його інструкції.

              Таким чином, науковці допускають думку про те, що не 70, а вже 400 тис. років тому різні людські популяції могли демонструвати достатню толерантність одне до одного для тісної взаємодії. На їхню думку, використання вогню є найдавнішим свідченням про поширення культурного знання. Це означає, що складні соціальні мережі, передача технологій та поведінки, які ми звикли вважати винятковою рисою Hоmo sapiens, могли існувати ще до появи сучасної людини.

              Водночас автори не виключають, що їхній висновок може бути передчасним, і сподіваються, що їхня робота спонукатиме інших вчених також досліджувати це питання.

7

Коментарі

Гість: Hagal

19.08.21, 12:12

Велесова книга:" ..і там Матрь Сва- Слава перед нами йде, що огень дала пращурам нашим. І се щури наші радіють на небі за нас, се бо питеря Дія молять за нас..."
Як бачимо, наші предки отримали вогонь від богині Слави.

    29.08.21, 12:14

    Життя без вогню,води та повітря не зародилось би.

      39.08.21, 14:38Відповідь на 2 від nebosklon

      Прямо отак само і зародилося? Із зоряного пилу? Не лишайте Ягве безробітним

        49.08.21, 14:42Відповідь на 1 від Гість: Hagal

        Автентичність Велесової книги перебуває під дууууууууууууууууже великим сумнівом.
        Ні, звісно ніхто не заперечує, Миролюбов там багато цікавого понаписував. Історію і всякі нюанси у слов'янських старожитностях знав, розумака. Але біда, що про ту книгу світ знає лише з його слів, а жодної дощечки жодна людина крім нього не бачила.

          59.08.21, 15:00

          Книга одно. Мой друг раскопал стоянку.200000 лет до нашей эры. Костёр был

            69.08.21, 22:03Відповідь на 5 від _advisor_

            Ну, це в рамках викладеного тут.

              анонім

              710.08.21, 00:39

              было интересно, спасибо, но с такими тарифами на электричество и газ, мы по ходу тоже перейдем к добычи огня, интересно, это улучшит наше развитие или откинет далеко назад

                810.08.21, 09:42Відповідь на 7 від анонім

                Ну, не знаю. Декого в Європі перехід на опалювання дровами назад ніби не відкидає...
                http://blog.i.ua/community/6642/2003122/

                  анонім

                  910.08.21, 23:04Відповідь на 8 від Lulu

                  Ну, не знаю. Декого в Європі перехід на опалювання дровами назад ніби не відкидає...
                  http://blog.i.ua/community/6642/2003122/
                  так да, если цивилизованно подойти к этому вопросу. а не рубить дрова где попало и под чистую, деревьев жалко

                    Гість: alt-code

                    1012.08.21, 14:25

                    Вогонь, як символ комунікації людей та збереження тепла і підтримки життєвих умов на новому рівні. Він сприяв більш дружнім стосункам між людьми, бо виникло те, що треба зберігати і підтримувати не звазаючи на непорозуміння та інші негативні звички людей. З'явилась більша відповідальність.

                      Сторінки:
                      1
                      2
                      попередня
                      наступна