75 роковини початку операції "Вісла"
- 09.09.19, 13:00
- Бандерівці
75 років тому розпочалась операція під кодовою назвою "Вісла" – примусова депортація українців з їхніх етнічних територій. Внаслідок операції своїх домівок позбулися 700 тисяч українців.
8 вересня цього року Україна вперше на державному рівні вшановує роковини депортації. Торік Верховна Рада встановила другу неділю вересня Днем пам’яті примусового виселення автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках.
Це етнічна чистка, проведена за рішенням партійного і державного керівництва СРСР, Польської республіки та ЧСР. Так, 9 вересня 1944 року в Любліні СРСР та Польща уклали угоду про "взаємний обмін населенням". Виганяли українців з Польщі, а поляків – з України.
Офіційним приводом для проведення операції стало вбивство заступника міністра оборони Польщі, в якому звинуватили УПА. Відповідальність же поклали на усіх українців, які мешкали в Польщі.
Українців вивозили у товарних вагонах / Фото ukrainianpeople.us
Операція полягала у примусовій, з використанням військ, депортації українців з їхніх етнічних територій – Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини.
Швидкими темпами переселити українців і змішані родини на повернені території (передусім північну Пруссію), не утворюючи компактних груп і не ближче, ніж 100 кілометрів від кордону,
– мовилося у постанові Політбюро ЦК ПРП.
"Повернені землі" – це території, які відійшли Польщі після війни від Німеччини. Саме сюди вирішили депортувати українців із Закерзоння. Так називали невеличку смужку етнічних українських земель, які після приєднання Західної України до СРСР, опинились у складі Польщі. З квітня до жовтня звідси було виселено 150 тисяч українців із двох сотень тисяч, які ще залишились після попередніх переселень до Союзу.
Як проходила операція "Вісла"?
Українцям давали 2 години на збори. Речей дозволили брати не більше 25 кілограмів на сім'ю. Декому вдавалося взяти з собою худобу, що їх і врятувало. Українцям після депортації обіцяли рівноцінне відшкодування майна на новій територій, проте цього не відбувалося.
Потім українців везли у товарних вагонах. Довго і невідомо для них, куди.
Українцям давали 2 години на збори перед депортацією / Фото prolviv.com
Тих, кого запідозрили у співпраці з УПА, розстрілювали без слідства. Для цивільних українців Міноборони влаштувало концтабір в Явожно. Чимало українців загинули від нелюдських умов під час виселення.
Багато сіл під час "зачистки" спалили. На їхньому місці – нині пустка. А замість зруйнованих церков виросли ліси.
"Добровільне переселення" з "рівноцінним відшкодуванням майна" обернулося колгоспним рабством, голодом та злиднями, роками принижень та поневірянь без права повернення на рідні землі,
– розповів голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Текст: 24 канал
https://24tv.ua/75_rokovini_pochatku_operatsiyi_visla_shho_vidomo_pro_deportatsiyu_ukrayintsiv_n1202517
Відео (4 частини): 5 канал
Коментарі
Стрийко Зеник
19.09.19, 13:19
Серед них були мої дідусь з бабусю,моя мама і її сестри
А братів і сестер дідуся й бабусі виселили на західну Польщу
DrEgor
29.09.19, 13:30Відповідь на 1 від Стрийко Зеник
много народу это дело зацепило, моих предков тожеправда выехали они на более "лояльных" условиях - в начале это было на добровольных началах, не понятно с чего прадед похоже решил переехать... а вот чуть позже начался беспредел с безобразиями
Стрийко Зеник
39.09.19, 13:35Відповідь на 2 від DrEgor
На "добровільних" умовах в першу чергу виїжджали зі змішаним сіл-там поляки на побутовому рівні робили умови нестерпними.А потім вже насильно вивозили повністю українські села
DrEgor
49.09.19, 13:47Відповідь на 3 від Стрийко Зеник
нет, село было в основном "лемковским", поляков было значительно меньше, потому тут как раз было все-же добровольное переселение, они по моему даже скот какой-то вывезли..
Lulu
59.09.19, 13:52
А неофіційним приводом для зазначеного примусового руху населення - домовленості між Сталіним і Черчіллем на конференції у Тегерані в кінці 1943 р.
Стрийко Зеник
69.09.19, 13:58Відповідь на 4 від DrEgor
Спочатку їздили емісари з Союзу,обіцяли рай земний,потім вже насильно вивозили
DrEgor
79.09.19, 14:08Відповідь на 6 від Стрийко Зеник
на счет эмиссаров не скажу, попробую уточнить, но сомневаюсь - на кой в глухое село кого-то посылать "уговаривать" если все равно позже всех вывезли?
то что мне известно - было предложение: "кто хочет - может переезжать", подробностей не знаю
при чем мой случай не единичный, вместе с прадедом были еще семьи... уезжали в Тернопольскую область... под Станислав, Кировоград
Стрийко Зеник
89.09.19, 14:21Відповідь на 7 від DrEgor
Спочатку запалювали,вмовляли-людей так просто не виманиш з землі,де жили предки,їхні могили... Ще й загальновідомо лемківська затятість-по собі знаю
DrEgor
99.09.19, 14:23Відповідь на 8 від Стрийко Зеник
или предупредили, что выехать придется по-любому....
Стрийко Зеник
109.09.19, 14:23Відповідь на 8 від Стрийко Зеник
Вивезли по цілій Україні-Донбас,Одеса,Миколаїв,але багато хто вернувся сюди, на Західну-спочатку йшла мова про евакуацію,думали,що повернуться