хочу сюди!
 

Ліда

50 років, водолій, познайомиться з хлопцем у віці 46-56 років

Благословляється читати книги

Патріарх Грузинський недавно порадував навіть тих, хто грузином не має честі бути. Він і раніше тішив свою паству обіцянкою бути хресним у багатьох новонароджених малюків. А тепер він звернувся до свого народу з пропозицією-проханням читати протягом тижня певну книгу, з тим, щоб в кінці тижня обговорювати прочитане і спілкуватися з паствою на задану тему.

Захват і заздрість - ось імена тих почуттів, які мною оволоділи при знайомстві з цією новиною. Бачить Бог, я не заздрю іншим народам, коли ті будують самі зухвалі мости і найвищі хмарочоси. Але в цьому випадку я заздрю грузинам. Заздрю тій заздрістю, якої не соромлюся, і яку не понесу на сповідь. Тільки є питання: а ми коли доростемо до таких подій?

*

І Росія, і Україна настільки територіально і кількісно великі, що одній людині - нехай навіть був одягнений вищою церковною владою - навряд чи можливо давати такі «домашні завдання» багатомільйонній пастві. Ця робота більше відповідає домашній атмосфері невеликого народу, який згуртований вже тому, що нечисленний. І якщо в такому народі є духовний вождь, якого люблять, то йому зручно по-свійськи, без пафосу, як дідусь - онукам, дати добру пораду чи висловити якесь побажання, як тут же велика частина народу кинеться цю побажання виконувати. (Усі ніколи не кинуться, який би не був хороший і згуртований народ, це треба знати заздалегідь) У великих же народів великі проблеми. У них те, що сказав Патріарх Грузинський, повинен говорити кожен єпархіальний єпископ, оскільки і паства окремих наших єпархій за кількістю порівнянна з паствою Патріарха Ілії.

*

Що ж практично для цього потрібно? Не дуже багато духовних речей, якщо вони вже є, і дуже багато, якщо їх немає. Оскільки купуються ці речі дуже не просто. Перше - Владика повинен мати авторитет у пастви. Тобто, якщо він скаже: «Дорогі жителі міста N і N-ської області, візьміть з полиці « Мертві душі »Гоголя, і в наступну п'ятницю я поговорю з вами на тему першого розділу», то потрібно, щоб його слова почули всі і виконали з радістю, ті, хто почув. Інакше це буде місцева акція, подібна стрільбі з гармати по горобцях. Багато, передчуваючи фіаско, за неї і братися не будуть.

*

Друге - Владика повинен бути приготований до подібного, не стільки літературознавчих, скільки духовної праці. Йому доведеться засісти за книги, ущільнити графік (і без того зазвичай щільний), чимось пожертвувати, почати вести конспекти. Причому, ніхто не змушує читати неодмінно Гоголя. Це я сказав до слова. Можна читати Ліствицю або Авву Дорофея, тобто ті духовні книги, знайомство з якими пастві необхідно. Не в книзі справа. Книг хороших багато. Справа в бажанні зрушувати гори закостенілості і невігластва, яким зручно стояти століттями на звичних місцях, претендуючи на статус місцевої традиції.

*

Третє - сміливість. Такі праці й ініціативи старовиною не освячені. Не було раніше таких праць та ініціатив. А значить, знайдеться чимало критиків і супротивників не тільки з числа чужих, вічно готових пихкати й баламутити, але з числа своїх, часом пихкаючих і баламутячих не гірше ворогів. Для плідної дії у Христі і заради Христа завжди потрібна сміливість. Сміливість, знання і бажання. Вірніше, якщо розташувати вимоги в порядку черговості, то: 1) бажання, 2) знання, 3) сміливість.

Якщо все це є, то нічого більше не треба. Можна починати. Але якщо немає їх, то значить нічого немає, і ще довго не буде. Бажання з'являється таємниче, знання здобуваються довго, а сміливість взагалі незрозуміло, звідки береться. От я й кажу, що грузинам я заздрю тій заздрістю, яку на сповідь не понесу.

*

А взагалі, треба вчитися. При чому - у всіх. У арабів кажуть, що «чорнило вченого так само дорогоцінне, як кров мученика». Вчитайтеся у цю фразу. І яка мені різниця, що це араби сказали, а не наші? Якщо сказано вірно, то я запам'ятаю і постараюся думку в життя втілити. Нехай грузини почнуть, а ми підхопимо. Ми ж не на перегонки біжимо, а загальну справу робимо. Нехай інші ще що-небудь добре почнуть, а ми підгледівши і переймемо. Уміння помічати добре і вчитися є найвища похвала будь-якого народу. Похвала і благословення. Тому, не маючи честь бути грузинами, підходьте до книжкових полиць. Беріть «Іліаду», «Робінзона Крузо», «Собор Паризької Богоматері». Починайте читати що-небудь хороше, і будемо чекати, що знайдуться незабаром і ті, хто почне з нами обговорювати прочитане.

Протоієрей Андрій Ткачов
3

Коментарі

112.09.12, 11:53

Дякую за статтю

    212.09.12, 17:11Відповідь на 1 від Mari6737