Шеплення від вірусу зневіри.
- 05.12.13, 06:54
Якщо почитати соцмережі, то складається враження, що Євромайдан "всьо", опозиція – погана, режим переміг і вапщє пора валити звідси. Всі стали великими експертами в питаннях боротьби з режимом, складанні планів боротьби з режимом і чому опозиція завжди погана. Але коли виходиш на Майдан, де тисячі людей і тисячі подій, раптом відчуваєш, що набагато оптимістичніше все виглядає.
Все це – один в один повторення ситуації 4-річної давнини, коли противсіхи призвели до влади Януковича. Тепер вони можуть зацементувати його при владі назавжди. Якась дефрагментація мізків.
З розмови по телефону:
- В цих трьох нема ніякого плану.
- А який ти хочеш почути план?
- Ну треба щось робити. Не стояти ж до Нового року на Майдані
- А що конкретно ти хочеш від них почути? Що треба робити?
- Ну... Треба ж щось робити. Брати владу у свої руки.
- А ти особисто підеш на озброєних бійців внутрішніх військ?
-... ні
В останні кілька днів як в соцмережах, так і офлайновому житті часто читаю/чую фрази про те, що "вони нічого не роблять", "в них нема плану", "Майдан здується" і т.д.
Правда, ніхто не знає, який же це повинен бути план. Пункт N1 – оголосити, що ми беремо владу, пункт N2 – взяти владу?
Невже хтось досі живе в ілюзіях, що Янукович просто так віддасть владу? Так в 2004 році ж змогли! В 2004 році один – втрачав владу, а інший – мав отримати. Всі рішення приймав Кучма, який не хотів марати свої руки в крові заради Януковича. І ще не відомо, як би закінчився Майдан, якщо б він відбувся за рік до завершення повноважень Кучми.
Як можна отримати владу? Силовим методом? В опозиції є 50 танків, 100 БТРів і батальйон морських котиків?
Це війна сили волі, а не війна м'язів
Більш реалістичний сценарій – делегітимізація влади. Цей процес активно зараз триває. Студентський страйк, "парад суверенітетів" місцевих рад в західних областях, заяви міліцейських чиновників про те, що "не будуть виконувати злочинні накази", блокування органів влади в Києві, захоплення адміністративних будівель як в регіонах, так і в Києві – все це дає сигнали про те, що влада втрачає контроль над цілими регіонами в країні.
Тому зараз так важливі Майдани в кожному місті чи селі. І цей план озвучували на Майдані 1 грудня:) Чим більше людей виходить, чим більший тиск вони чинять на чиновників – тим більше людей буде переходити на бік народу. Змогли студенти в Чернівцях дотиснути міську раду, щоб вона ухвалила звернення про імпічмент президента та відставку уряду? Але ще позавчора це виглядало не реально.
Звісно, що цей процес не може бути швидким. Він триватиме довго. Мова йде не про дні, а тижні. День за днем ми будемо отримувати нову інформацію про те, як чергове місто страйкує, як студенти чергового університету блокують роботу вишу, як начальник райвідділу міліції оприлюднює відкритого листа про те, що не буде підпорядковуватись бандитам, як полковник заявляє, що його солдати з народом.
Якщо хтось розраховував, що на Майдан вийде 500 тис. людей і після цього Янукович побіжить здаватись, а потім ми ще будемо тиждень проводити карнавал – то мушу вас розчарувати:)
Представники Партії регіонів, президент, влада загалом зараз демонструють, що їм нічого не страшно, і вони контролюють ситуацію – все це заради перехоплення ініціативи. Фактично зараз в країні триває позиційна війна за ось тих героїв, які можуть публічно виступати за Євромайдан, і вести за собою людей. Хто доведе, що він сильніший – на боці того вони виступлять. І одним з головних козирів в цій боротьбі є люди на київському Майдані.
Коли буде критична маса таких публічних відмовників – можна буде говорити про наступні кроки. Наприклад, про створення революційного/народного кабінету міністрів, накази якого будуть виконувати цілі регіони.
І ще. Точка неповернення в стосунках з владою вже пройдена. І зараз є лише 2 варіанти розв'язання нинішньої політичної кризи – або виграє опозиція (тобто Янукович перестане бути президентом), або виграє Янукович – і тоді більшості активних членів опозиції доведеться або в тюрмі сидіти або емігрувати (як це відбувається в Білорусі). Третього варіанту нема. Всі ми розуміємо, що попри бравування на екранах телевізорів, багато в кого затрусились ніжки, коли усвідомили кількість народу, яка вийшла 1 грудня на вулицю. Тому якщо вони повернуть владу – зроблять все можливе і неможливе, щоб назавжди уникнути в майбутньому будь-які Майдани.
Про Київ. Точніше, Київраду. Захоплення Київради багато хто засуджував. Хоча методи її захоплення не найкращі, але у нашій революційній ситуації її захоплення є символічним. Київрада завершила свої повноваження ще в червні. Наразі – це незаконно діючий орган місцевого самоврядування. Захоплення приміщення Київради – це й припинення роботи незаконного об'єднанння "Київрада".
Напевно варто почати формувати нову владу в Києві. А допоки вибори не оголошені (нинішня Верховна Рада їх навряд чи оголосить), замінити Київраду може об'єднання 9 депутатів-мажоритарників, обраних в Києві минулого року. Наразі, це єдині легітимні представники киян у владі. Буде у нас своя дев'ятидепутатщина:)
Ну і останнє. Вся ця історія може мати майбутнє лише за однієї умови – на Майдані буде щодня дуже багато людей. І не треба переживати за те, що ми не підемо штурмувати уряд, президента чи Верховну раду. Приходьте, домовляйтесь з друзями про зустріч. Коли востаннє ви з друзями говорили в офлайні? Шикарна можливість це виправити.