Про економічні та промислові перспективи України на 2011 рік [2]

Сергій СУЛИМ: Наш гість: Віктор Суслов, заслужений економіст України. Говоритимемо про економічні перспективи на 2011 рік. Почнемо з хороших новин, Микола Азаров, прем’єр-міністр України, повідомив, що за його даними ВВП у 2010 році зросло більше ніж на 4%, Бюджет виконано на 99%, інфляція складає близько 9%. Крім того він упевнений, що кризу в Україні буде подолано до серпня 2011 року. «Я бачу, що за умови мобілізації наших зусиль Україна до серпня подалає кризу як в економіці, так і в суспільній свідомості» сказав Микола Азаров. Ви поділяєте оптимізм прем’єр-міністра про те, що саме до серпня, до 20-ї річниці незалежності ми подолаємо кризу.
Віктор СУСЛОВ: Мы находимся в начале нового 2011 года. Я понимаю, что слова премьер-министра тоже нужно понимать как элемент поздравления украинскому народу. В этом случае всегда принято высказывать надежды на лучшее. На то, что все будут здоровы, что кризис пройдет, что общественное сознание тоже исправится и будет смотреть на жизнь оптимистично. Я ко всему этому присоединяюсь. И хочу всем пожелать здоровья и успехов. Но надо сказать, что все не будет так просто. Потому что если говорить о преодолении кризиса, то к сожалению, я сегодня читал выступления видных иностранных экономистов, например, Лауреат Нобелевской премии высказался в начале нового года. Он говорит, что да в 2010 году надеялись, что мир преодолеет кризис, но почти банкротство Греции с трудом спасли, проблемы которые накапливаются в странах Еврозоны, прогнозы, что возможно Еврозона не устоит. И Европейским странам придется отказываться от евро. Валютные войны, демпинг, взаимная девальвация валют, колоссальные эмиссии. Все это говорит о том, что в Европе и в мире кризис вовсе не заканчивается. И маловероятно, что он закончиться в 2011 году. Но Украина не изолирована от всего мира. Она будет подвержена этому же кризису. И одну маленькую цифру хочу назвать, которую озвучил новый глава Национального банка. Он сказал, что конечно, все будет замечательно, только нам в следующем году нужно будет выплатить 47 млрд. дол внешних долгов. При том, что у нас валютные резервы 34 млрд. Поэтому откуда мы возьмем эти деньги и как мы их выплатим - тоже интересный вопрос.

Сергій СУЛИМ: Тобто не може бути такого, що в світі криза, а в Україні кризи не було. Чи навпаки, щоб Україна цю кризу використовувала для свого зростання?
Віктор СУСЛОВ: В том то и особенность украинская. Что наша власть всегда делает более бодрые заявления, чем руководители других стран. Имея самые большие объемы падения валового продукта в условиях кризиса. Имея крайне тяжелые проблемы. В том числе и Пенсионного фонда, роста цен. Новый год начался с весьма высокого роста цен. Об этом нельзя не сказать. Зайдите на заправку, магазин, базар. Дело в том, что вступил в действие ряд законодательных норм. И в частности введен специальный акциз, который должен служить пополнению дорожного фонда, вместо транспортного сбора. И он сразу повышает цену бензина на 50 коп. Что мы и увидели с 1-го января. Но введены и ряд других норм. Те же акцизы, налоги. И поскольку цель – увеличение дохода Бюджета, то мы видим и целый ряд новых проблем. Естественно, Антимонопольный комитет возбуждает дел,а пытаясь разобраться почему растут цены на бензин. Далеко ходить не надо. Это результат законотворческой деятельности Верховной Рады.

Сергій СУЛИМ: Ви вже згадали про світові тенденції. І Україна від них залежна. Ми експотрно залежна країна. Величезні борги нікуди не поділися. Проблеми між Китаем та США. Проблеми в Японії, про це пишуть зараз у світовій пресі економісти. І Ви про них згадували. Їх прогнози не оптимістичні. Вони говорять, що фінансові інструменти, монетарні, не призвели до бажаних змін в світовій економіці. І потрібні структурні реформи. Хтось пропонує структурні реформи із світил світової економіки для країн Єврозони, для США?
Віктор СУСЛОВ: Последние 2-3 года борьбы с мировым кризисом на Западе шли в русле классических кейнсианских рецептов. Когда этот пожар тушили потоком новых денег. И попытками стимулировать внутренний спрос. Но поскольку, как выяснилось, закончилось полное доминирование США в сфере валютных отношений. Выяснилось, что Китай, а от него все требовали ревальвировать свою валюту и тем самым ограничить свой экспорт, но он на это не пошел, и это вылилось в валютные войны. Все встречи руководителей 20-ти ведущих промышленных стран Запада не привели к положительным результатам и соглашениям. Поэтому те старые рецепты оказались не эффективны. Многие специалисты оценивают состояние финансовой банковской системы, в том числе и на Западе, как достаточно сложное. Но по настоящему эту тему далеко не решили и в Украине. Я хотел бы напомнить, что кризис начался, как кризис в финансовой системе, кризис банков, но те крупнейшие банки, которые у нас стали неплатежеспособными, в которых были закачены 17 млрд. грн. кредитов для финансирования, это банк Надра, Газбанк, Родовид, Банк Киев, Укрпромбанк, они не возобновили нормальной работы. Они снова требовали примерно таких же сумм дополнительной рекапитализации. И здесь неясна политика правительства, она не объявлена. В целом оздоровление банковской системы не проведено. Ряд экспертов утверждают, что у нас до 50% кредитов в той или иной мере проблемные, сомнительные, и часть из них, вероятно, не возвратные. Это работа по стабилизации финансовой системы не доведена до конца. А то, что система работает, то она работает на постоянной подкачке денежными ресурсами. Поэтому кризис далеко не заканчивается. Может до августа правительство и Национальный банк проведут все необходимые решения, но дело в том, что об этих решениях еще и не объявлено.

Сергій СУЛИМ: Нажаль, Микола Азаров не сказав, завдяки яким крокам можна вивести Україну з кризи вже через 8 місяців. Про що говорять світові економісти. І вони також говорять про структурні реформи. Вони якось ці структурні реформи окреслюють чи крім побажань нічого не чуємо?
Віктор СУСЛОВ: Под структурными реформами понимают серьезные вложения в инфраструктуру. Опять-таки стимулирования спроса. Украина, конечно, идет этим путем. У нас резко увеличились вложения в инфраструктуру в ходе подготовке к Евро-2012. Ряд дорог построены либо строятся. Мосты строятся, мы это и в Киеве видим. То есть определенный спрос и стимулирование идет. Но под структурными реформами для Украины надо понимать перестройку и создание конкурентоспособной структуры. И Вы правильно упомянули, что более 50% нашего экспорта - это экспорт металла, продуктов химии, минерального сырья и частично экспорт сельскохозяйственной продукции. Украина почти не экспортирует сложную продукцию, машиностроение, наукоемкую продукцию. Об этом все время говорится. Но пока мы экспортируем в основном сырье. Украина абсолютно зависима от конъюнктуры мировой торговли. Достаточно пустить очередной металлургический комбинат в Китае и выясняется, что Украина уже не конкурентоспособна с металлом. Происходит колебание цен на энергоносители, газ дорожает, и уже проблемы с реализацией металла, потому что резко повышается себестоимость. Энергоемкость чрезмерно высокая. Надо было бы перестраивать всю нашу металлургию и другие отрасли, снижая удельную энергоемкость производства. Но все это очень медленно делается, потому что до сих пор в стране занимались немного другим. Занимались в основном дележом бывшей государственной собственности. А вовсе не совершенствованием нашего производства.

Сергій СУЛИМ: Цікаво чи у 2011 не будуть продовжувати займатися розподілом. Тільки можливо вже не державної власності, а власності звичайних людей. До речі, програма соціального розвитку України на 2011 рік буде готова до кінця березня, про це повідомив перший віце-прем’єр-міністр Андрій Клюєв. Він відзначив, що важливим пунктом програми буде інвестиційна складова. Можна сподіватися, що в цій програмі ми щось побачимо добре? Чи взагалі ці програми приймаються з розрахунку, що вони будуть виконуватися?
Віктор СУСЛОВ: Конечно, очень хочется надеяться. Мне надеяться с одной стороны легче, с другой тяжелее, потому что я всех этих людей знаю лично. И достаточно высоко оцениваю с профессиональной точки зрения. Но в стране до сих пор продолжаются внутренние серьезные противоречия политического плана. В стране до сих пор недооценивается значение борьбы с коррупцией и правильная работа судебной системы. Потому что то, что сделано с судебной системой теми же инвесторами, очень часто воспринимается не позитивно. На каких инвесторов мы рассчитываем? Мы должны максимально использовать возможности внутренних инвестиций и привлекать внешние инвестиции. Пока еще внешние инвесторы не очень верят в украинскую политику. Они ждут здесь реальной борьбы с коррупцией, справедливых судебных решений, перестройки работы всей экономики на международных стандартах. В том числе и в бухгалтерских стандартах, отчетности. Для того чтобы инвестор пришел, очень много нужно. И все знают, что нужно. Но за эти годы не было сделано то, что надо было бы. Соответственно, если мы смотрим на все рейтинги прозрачности экономики, легкости ведения бизнеса, состояние налоговой системы, уровня коррумпирования, то за последние годы Украина не продвинулась. Она скорее даже и понизилась в этих рейтингах. Поэтому я думаю, что правительству надо не просто формулировать правильные экономические идеи, а больше внимания уделить идеологии своей работы и определению тех сил, социальных, на которые оно в этой работе по реформированию экономики могло бы опереться. Для этого нужно преодолевать раскол в обществе. Для этого общество нужно не делить, а объединять. Так что пока в плане политическом, я считаю, что сделано мало.

Сергій СУЛИМ: Ви висловили сумнів щодо можливості виплат боргів Україною вже в цьому році. У всякому разі це буде складно. Я зустрічався з думками експертів, які стверджують, що це можливо. Особливо зважаючи на те, що Бюджет на 2011 рік прийнято такий, який передбачає фактичне заморожування соціальних видатків. Я можу зсилатися на польських експертів центру досліджень, які вважають, що виконання дохідної частини Бюджету прийнятого в грудні українським парламентом, цілком ймовірно. І вони вважають, що Україна може отримати другий транш МВФ в березні після проведення Пенсійної реформи. Чому ми так зацікавлені в траншах МВФ? Нам потрібні гроші? МВФ говорить, проводьте Пенсійну реформу, збільшуйте тарифи і так далі. У МВФ свої інтереси. А в України - точно не свої. Чому ми так зациклені на МВФ? Чи більше ніде взяти гроші?
Віктор СУСЛОВ: Очень хороший вопрос. Каждый транш МВФ это успех или свидетельство проблем украинской экономики? Это свидетельство проблем. Потому что до тех пор, пока Украина борется, просит и добивается новых кредитов, она говорит другими словами, что мы не можем свести наши доходы и расходы. К сожалению, наши расходы, в том числе те, которые идут на потребление, превышают наши доходы. Мы вынуждены производить часть своего общественного потребления за счет чужих денег. В том числе за счет кредитов МВФ. Когда говорят, что кредиты МВФ не расходуются на потребление, то это неправда. Потому что и официально частично они идут на покрытие дефицита государственного бюджета, а то, что идет в валютные резервы, все равно обеспечивает просто нехватку валюты и возможность конвертирования гривны в доллар в те моменты, когда наступает необходимость расчета по внешним долгам. Я бы хотел отметить, что ускорились темпы роста валового внешнего долга в Украине. Если на начало кризиса, в октябре 2008 года у нас было около 102 млрд. дол, то за период кризиса мы еще добавили 7 млрд. дол. У нас по-прежнему отрицательный счет текущих операций. И это означает то импорта у нас по-прежнему больше экспорта. Хотя это отрицательное сальдо сократилось. Оно достигало когда-то в 2008 году 18 млрд. Сейчас оно намного меньше. Но тем не менее эти проблемы остаются. И поскольку экономика по-прежнему не сбалансирована, то я думаю, что мы скажем, что мы вышли из кризиса тогда, когда мы скажем, что нам больше не нужны кредиты МВФ.

Сергій СУЛИМ: Вимоги МВФ збігаються з нашими інтересами?
Віктор СУСЛОВ: Частично да.

Сергій СУЛИМ: Чи сприяють вони тому, щоб до серпня 2011 року ми сказали, що нам кредити МВФ не потрібні?
Віктор СУСЛОВ: МВФ представляет собой определенную группу стран-кредиторов, за счет которых Украина получает эти кредиты. Поэтому задача МВФ проводить в Украину такую политику, в которой она сможет обслуживать свои внешние долги, сможет своевременно уплачивать проценты и сможет вернуть эти кредиты. Но не только кредиты МВФ. Потому что МВФ обеспечивает интересы того иностранного капитала стран, которые уже пришли в Украину. И названые огромные суммы внешних долгов - в основном это долги коммерческие. Потому что заемщиками в Украине являлось не только государство. Больше 40 млрд. дол на начало кризиса было взято украинскими банками. И значительную часть из этих сумм уже вернули. Там осталось около 26 млрд.дол. В том числе, эти деньги вернули за счет полученных кредитов МВФ. Значительные суммы долга накоплены и в других секторах экономики. В строительстве, торговле и т.д. Что хотят в МВФ? МВФ хочет, чтобы мы платили по долгам. И естественно, чтоб мы платили по долгам, мы не должны увеличивать свои долги. А для этого нужно сокращать дефицит бюджета. Он хочет, чтобы в Бюджете были расписаны сроки и программа погашения внешних долгов. Он хочет, чтобы эта программа выполнялась. Поэтому МВФ заставляет нас вводить жесткий режим экономии. Среди наших расходов на первое место выходят расходы по обслуживанию и погашению внешних долгов. Не только перед МВФ, но и перед другими кредиторами. Поэтому такая стабилизация, если она и будет достигаться. То она будет достигаться за счет понижения уровня жизни граждан, которые должны понимать, что надо платить по долгам.

Сергій СУЛИМ: Нехай знижується рівень доходів громадян, але чи є це запорукою модернізації країни і розвитку?
Віктор СУСЛОВ: У МВФ нет цели модернизации страны. У МВФ одна цель – обеспечить возврат долгов.

Сергій СУЛИМ: А модернізація вже наша турбота.
Віктор СУСЛОВ: Да.

Сергій СУЛИМ: Невже Україні більше ніде взяти гроші? Внутрішніх нема ніяких джерел? Є експерти і фахівці,які стверджують, що такі джерела є.
Віктор СУСЛОВ: Очень большой резерв кроется еще в развитии сельского хозяйства. Тем более, мировая конъюнктура благоприятна в этом плане. Нарастает дефицит продовольствия в мире. Украина как развитая сельскохозяйственная страна имеет большой потенциал наращивания производства зерновых. Украина имеет большой потенциал развития животноводства. А оно у нас гибнет из-за неправильной политики.

Сергій СУЛИМ: А тіньові потоки, які йдуть кудись?
Віктор СУСЛОВ: Это само собой. Если по некоторым оценкам до 50% - это теневые потоки, то конечно, их легализация могла бы дать очень большие поступления в бюджет. Но этот вопрос, связанный с борьбой с коррупцией, с господством в стране определенных олигархических групп, с оффшорными схемами. Ведь в Украине официально крупнейший инвестор известен, это Кипр. У нас почти четверть всех иностранных инвестиций – это инвестиции с Кипра.

Сергій СУЛИМ: В нас величезиний борг Пенсійного фонду. Віктор Янукович та Микола Азаров називали цифру в 60 млрд. грн. Може вона і менша. Пенсійна реформа давно потрібна - це відомо. Дуже погано - наявність цього боргу. Фахівці у сфері пенсійної реформи давно говорили, що ліквідувати дефіцит пенсійного фонду можливо, але не за рахунок пенсійного віку, як це передбачають у законопроекті, поданому Сергієм Тігіпко, а за рахунок детінізації економіки, припинення практики платити зарплату в конвертах. Про це говорив голова Федерації профспілок представників малого та середнього підприємництва України В'ячеслав Рой. А от ми чомусь починаємо не з детінізації, а зі збільшення віку, а фактично - зі зменшення пенсій. Це правильно чи ні?
Віктор СУСЛОВ: Я думаю, что правительство собирается сделать то, что оно может сделать, потому что про детенизацию говорить хорошо, но там настолько большие интересы, в том числе и политические, что принять соответствующее решение не получается. Точно также хотели с этого года ввести обложение доходов по депозитам, и не смогли. Налог на недвижимость выродился в такие формы, когда нормативы 120 м, 240 м., с которых начинается обложение, ничего в бюджет не принесут и много о чем можно говорить. Проще пойти тем путем, которым и решило идти правительство, внеся законопроект по пенсионной реформе в Верховную Раду, и 24-го декабря Сергей Тигипко выступил и попытался обосновать необходимость и основные идеи реформы. Не все было убедительно, но эту тему стоит обсудить детальнее. За 2010 год Пенсионный фонд оказался дефицитен в размере 27 млрд. гривен. И эти деньги быль взяты в Государственном бюджете и выплачены за счет бюджета, что создало дополнительные сложности для бюджета. Цифра в 60 млрд. – это, скорее всего - общая сумма задолженности Пенсионного фонда перед бюджетом, потому что в предыдущие годы Бюджет также систематически поддерживал Пенсионный фонд. С чем связана эта вся ситуация? В основе лежат демографические факторы. Украина имеет больше 14,4 млн. работающих и 13,7 млн. пенсионеров. Подобного соотношения нет Европе. Причин этому несколько. Основная причина в том, что 5-6 млн. работает за границей и ничего не платят в Пенсионный фонд, и это создает резкие дисбалансы. Если так, то надо было определиться с судьбой и этих граждан, которые обязаны платить в пенсионные фонды, потому что они все равно сюда вернутся, и на пенсии с Пенсионного фонда они будут претендовать в свое время. В итоге такого неудачного демографического соотношения данных получается, что при достаточно низкой производительности труда и низких доходах, пенсионные отчисления в Украине - самые высокие в Европе, а возможно - и в мире, потому что 33,26% в Пенсионный фонд работодатель платит от фонда зарплаты, еще 2% платят сами работающие. То есть у нас - больше 35%. В США выплачивается 15%. Обложение настолько большое, что очень часто толкает работодателя к выплатам зарплаты в конвертах. В нашей стране колоссальные начисления на фонд зарплаты. Повышать эти начисления некуда больше, потому что нет таких аналогов. Понижать их невозможно, потому что тогда дефицитность возрастет еще больше. Поэтому правительством приняты такие решения: сделана попытка перераспределить средства фонда. Знаете ли Вы, что во многом это оправдано, потому что есть очень большие различия в пенсиях. Недавно упомянули одного нового пенсионера. Голова НБУ ушел на пенсию, и ему назначили пенсию 135 тыс. грн. Это больше чем в 100 раз превышает среднюю пенсию.

Сергій СУЛИМ: Якщо його пенсію поділити, 50 чоловік зможе отримувати нормальну пенсію. Це не вирішить проблеми в Україні.
Віктор СУСЛОВ: Его пенсия не решит проблемы. Есть миллионы людей, которые получают специальные пенсии и большие пенсии.

Сергій СУЛИМ: Логіка в тому, щоб скоротити спеціальні пенсії.
Віктор СУСЛОВ: Да. И правительство пошло по этому пути. Это одна из возможностей для перераспределения средств Пенсионного фонда в пользу малообеспеченных.

Сергій СУЛИМ: Є логіка в тому, щоб збільшити пенсійний вік? Це матиме економічний ефект?
Віктор СУСЛОВ: Безусловно. По проекту, который находится в Верховной Раде и предполагается повышение пенсионного возраста для женщин на 5 лет, постепенно на полгода в течение каждого года. И таким образом за 10 лет на 5 лет пенсионный возраст можно поднять до 60-ти лет. Тем более, что это была советская практика такого маленького пенсионного возраста: для женщин - 55 лет, для мужчин - 60 лет. В среднем в Европе пенсионный возраст - 65-67 лет. И как ориентир объявлено, что Европа движется к пенсионному возрасту в 70 лет. Это даст достаточно серьезный экономический эффект и позволит сократить дефицит пенсионного фонда.

Сергій СУЛИМ: Розробники пенсійної реформи планують отримати від неї в 2011 році 1,7 млрд. грн.
Віктор СУСЛОВ: Тигипко об этом объявил. Но это при увеличении пенсионного возраста для женщин на полгода. И такая сумма будет каждый год. А в целом в результате мер, которое правительство предлагает провести, они рассчитывают сократить дефицит пенсионного фонда с 27 млрд до 18 млрд.

Сергій СУЛИМ: У нас лише 25-30% чоловіків доживають до пенсійного віку. Якщо збільшать, то ще буде менше. Всі вони платили цей пенсійний внесок. Куди ж ці гроші постійно діваються? Чи треба Пенсійному фонду провести аудит?
Віктор СУСЛОВ: Маловероятно, что эти деньги могли куда-то исчезать. В той части, что идет на содержание аппарата Пенсионного фонда, там могут быть злоупотребления. Но не может исчезнуть много денег. Поэтому, хотя в процентах размер пенсионного взноса очень большой, но в абсолютных величинах ввиду низких заработных плат он является маленьким.

Сергій СУЛИМ: Те, що планують, може призвести до ліквідації дефіциту Пенсійного фонду?
Віктор СУСЛОВ: Пока нет, но через некоторое время может. Вопрос в другом. Любая такая политика отражает определенные социальные стандарты. И тот же самый Тигипко, когда он говорит, что наша пенсия в среднем всего на 65% выше прожиточного минимума, то ясно, что пенсионеры на самом деле получают необычайно низкие пенсии, недостаточные для жизни. В то время как в Европе пенсия в 4 раза больше их прожиточного минимума. То есть различие колоссальное, и не в пользу Украины. Чтобы проводить здесь грамотную политику, нужна вообще другая социальная политика в стране. Украина проводит политику - не социально ориентированную.

Сергій СУЛИМ: Мають рацію ті, хто говорить про пенсійну реформу так. "Модель пенсійної реформи, яку пропонує уряд, лише перекладає соціальну відповідальність на плечі самих громадян, не даючи при цьому жодних можливостей для реального накопичення пенсій".
Віктор СУСЛОВ: Должна быть другая социальная политика. Должно быть прогрессивное налогообложение доходов. Богатые должны платить намного больше, чем платят бедные - в бюджет, в том числе и в Пенсионный фонд. Не все, наверное, знают, что для богатых есть ограничение. Не со всех доходов и даже зарплаты богатые в полном объеме платят установленные проценты. А там есть предел - не больше 9 тыс. грн. Счетная палата посчитала, что если богатых заставить платить в полном объеме, как платят бедные, то Пенсионный фонд получил бы дополнительно 6 млрд. грн.

Сергій СУЛИМ: Але Сергій Тігіпко цього не хоче робити.
Віктор СУСЛОВ: Я не думаю, что он сам принимает эти решения. Политика проводится, ориентированная на защиту интересов более обеспеченных слоев населения. Поэтому Тигипко с огорчением ответил, что не стоит считать, что у нас такая продолжительность жизни мужчин. Мужчина, выйдя на пенсию, еще 12-14 лет потребляет средства Пенсионного фонда, а женщина - 25 лет. И в этом у нас тоже видят проблему.

Сергій СУЛИМ: Багаті хочуть, щоб тіньовий ринок був і вони отримували надприбутки, а бідні - нехай самі за себе платять та затягують пояси. До чого в економічному плані може привести така політика?
Віктор СУСЛОВ: Я выступаю за более жесткую политику к обеспеченным слоям населения. Тогда нам бы удалось сбалансировать Пенсионный фонд и, вероятно, добиться повышения пенсий. На сегодня, действия правительства нужно понять и можно оправдать, потому что правительство не нашло других вариантов. Эти решение не последние. Объявлено всенародное обсуждение проекта Пенсионной реформы. На сайте Министерства вывешены все проекты. Гражданам предлагают принимать участие и отстаивать свои позиции.

Сергій СУЛИМ: Якщо це буде реалізовано, до чого в економічному плані це може призвести?
Віктор СУСЛОВ: Пока это приведет к углублению социального расслоения. Это не нужно было бы допускать. Притом, что пенсии будут повышаться, но, судя по всему, они будут повышаться медленнее, чем уже сейчас растут цены, повышаются тарифы.

Сергій СУЛИМ: Модернізації країни це сприятиме, чи це навпаки, прояв того, що країна перебуває з точки зору своєї організації в досить відсталому вигляді.
Віктор СУСЛОВ: О какой модернизации страны можно вести речь? Эту модернизацию всерьез и по-настоящему никто не проводит, потому что для ее проведения нужно вести очень жесткую государственную политику, которая обеспечивала бы малоимущим доступ к образованию, медицинскому обслуживанию.

Сергій СУЛИМ: Цей проект Пенсійної реформи, очевидно, не в ракурсі модернізації?
Віктор СУСЛОВ: Пока еще этот проект можно поправить.
СЛУХАЧ: Николай, Киев. Почему говорят о том, что Пенсионный фонд пополняется только благодаря отчислениям на фонд заработной платы. Почему не говорится, что при регистрации автомобиля, и мобильная связь тоже производит отчисления? Почему не проводится аудит Пенсионного фонда. Почему третий уровень у нас так и не заработал?
Віктор СУСЛОВ: У меня есть данные по проекту сметы Пенсионного фонда на 2011 год. Расходы фонда планируются в 199 млрд. грн, доходы - 183 млрд. грн., разница - 17 млрд. грн., поступления страховых взносов на фонд заработной платы - 121 млрд. грн. Бюджет должен дать 40 млрд. А остальные доходы - 20 с небольшим. Что касается второго уровня, по законодательству 2003 года, этот второй накопительный уровень мог создаваться и третий уровень должен был создаваться. Когда я возглавлял Госфинуслуг, мы все для этого подготовили, и, начиная с 2004 года, регистрировали негосударственные пенсионные фонды. Зарегистрировали более 100 фондов, которые за это время успели собрать порядка 1 млрд. грн. Второй уровень предполагает, что часть средств, которые поступают в солидарную систему пенсионного фонда, нужно отнять от солидарной системы и направить на накопительные счета. При условии дефицитности, это невозможно. Законопроект, который подало правительство, предполагает, что накопительный уровень будет создаваться с момента достижения бездефицитности фонда. По прогнозам Тигипко бездефицитность может быть достигнута к 2014 году, и тогда с 2014 года в начале 2%, и каждый год дополнительно по 1% - и так до 7% может достигнуть накопительный пенсионный фонд. Это для тех, у кого не более 35 лет возраста.
СЛУХАЧ: Многие страны должны огромные суммы денег - Украина, а США - вообще десятки триллионов. Кому же это все должны? Назовите, пожалуйста, те счастливые страны, которые могут одалживать такие большие суммы денег.
Віктор СУСЛОВ: У США положение особое, поскольку они сами выпускают мировые деньги. Они размещают свои государственные облигации, продавая их как внутренним инвесторам, так и внешним. При необходимости они всегда имеют возможность перекредитоваться за счет выпуска собственных денег в обращение. У них накопление колоссальных долгов не создает таких больших проблем. Что касается Украины, то вопрос не в абсолютных величинах. Есть долги и побольше, и в относительных величинах. Вопрос в том, можем ли мы наши долги обслуживать? Пока получается, что мы не можем создать ситуацию равновесия, когда без новых заимствований мы могли бы обслуживать свои долги. Это трагично. Чтобы отдавать старые долги, приходится делать новые долги.

УПЦ Моск. патріархату - лобіст російських бізнес-інтересів?

Українська православна церква поступово перетворюється на одного з потужних політичних лобістів.

Минулого літа "Українська правда" писала про те, як Митрополит Володимир домагався призначення керівника Ради підприємців при Кабміні. Тоді святий отець клопотав за горілчану бізнес-вумен Людмилу Русаліну.

Тепер, за інформацією "Української правди", УПЦ виступає лобістом інтересів конкретних комерційних фірм. У листопаді цього року Митрополит Володимир звернувся до прем'єр-міністра Азарова щодо… виділення квоти на вивіз зерня для дочірньої російської компанії.

"Українська правда" мала нагоду ознайомитися з листом за підписом Митрополита Володимира. Джерела в Кабміні не дозволили зробити фотокопію звернення, побоюючись наслідків, однак в нас була можливість переписати його текст.

Прем'єр-міністру України Миколі Азарову

МБФ "Кафедральний собор Воскресіння Христового", що веде в місті Києві будівництво Свято-Воскресенського Кафедрального Собору УПЦ, просить виділити додаткові квоти на період заборони вовозу зерна в 2010 році (продовольче зерно, кукурудза, ячмінь) в об’ємі 1 мільйон тон для ЗАТ "Федкомінвест-Україна", що володіє своїми перевалочними потужностями (зерновий перевалочний комплекс "Трансінвестсервіс", порт Південний, Одеса).

Гроші, отримані внаслідок спільної діяльності МБФ "Кафедральний собор Воскресіння Христового" та "Федкомінвест-Україна" будуть спрямовані на будівництво вищевказаного собору.

З повагою, Митрополит Володимир

В кінці листа вказано міський і мобільний телефони протоієрея Георгія Коваленка.

Даному зверненню, зареєстрованому в канцелярії Кабінету міністрів, присвоєно вхідний номер 65864/0/1-110 від 2 листопада 2010 року.

Прем’єр-міністр Микола Азаров на це звернення Митрополита наклав резолюцію, адресовану міністру аграрної політики Присяжнюку та міністру економіки Цушку: "Прошу уважно розглянути, з урахуванням наведених обставин прийняти відповідне рішення".

Що ж це за фірма, яка змусила клопотати за неї самого Митрополита?

Контрольний пакет ЗАТ "Федкомінвест-Україна", за офіційною інформацією Державної комісії цінних паперів та фондового ринку, належить зареєстрованій у Князівстві Монако компанії Fedcominvest Monaco S.A.M

Кінцевим власником фірми, яку лобіював Володимир, є російський олігарх Олексій Федоричєв, в минулому акціонер футбольного клубу "Динамо" (Москва) та спонсор футбольного клубу "Монако", які грали з логотипом Fedcom на майках.

Крім того, фірмі "Федкомінвест" було на три роки передано комерційні права на матчі російської прем’єр-ліги.

 Олексій Федоричєв. Фото "Комерсант"

Однак футбол - це лише хобі Федоричєва. Створена в 1994 році в Монако компанія Fedcominvest спеціалізується на експорті сірки, зерна і добрив зі східноєвропейських країн.

Федоричєв, за інформацієї "Комерсанту", живе в Монте-Карло та є громадянином двох держав - Росії та Угорщини, а також, можливо, Уругвая.

"Полиция еще в 1997 году заподозрила Fedcom в отмывании криминальных денег. Тогда за хранение поддельных паспортов был задержан и осужден на шесть месяцев тюрьмы и 50 тыс. франков штрафа сотрудник Fedcom Александр Клюев. Fedcom сочли легальной "крышей" восточно-европейской мафии. По мнению полиции, компания была причастна к деятельности группировки задержанного позже украинца Леонида Минина, под видом монакской фирмы Galaxy Management занимавшейся незаконной торговлей оружием и наркотиками. Да и сам Федорычев якобы не смог объяснить наличие уругвайского паспорта и разницу между получаемым им в 1993 году жалованьем в компании United London Trade Ltd. в размере 3,5 тыс. франков ежемесячно и арендной платой в 72 тыс. франков за квартиру в Монте-Карло на престижной Rue de France", - писав про нього Комерсант в 2005 році.

Далі, пише "Комерсант", поліція завершила перевірку: "Ничего криминального в деятельности ни всей Fedcom, зарегистрированной в офшоре на британском острове Мэн, ни ее отделений в Москве, Киеве, Стамбуле, Женеве, флоридской Тампе и других городах обнаружено не было".

У підсумку, за даними видання, принц Монако Реньє ІІІ не дозволив Федоричєву придбати місцевий футбольний клуб, але погодився, щоб росіянин був його спонсором.

 У листі Митрополита згадується, що гроші, отримані "внаслідок спільної діяльності МБФ "Кафедральний собор Воскресіння Христового" та "Федкомінвест-Україна" будуть спрямовані на будівництво Свято-Воскресенський Кафедральний Собор УПЦ.

Його справді почали зводити в Києві в районі Московської площі. Це масштабний проект – сам собор матиме площу 22 тисяч квадратних метрів і буде розрахований на 5 тисяч прихожан. Також передбачено збудувати резиденцію митрополита, офіси, гімназію, духовно-просвітницький центр, готель для паломників, телестудію, конференц-зал на тисячу місць, спорткомплекс и підземний паркінг на 126 місць.

Згаданий у листі Митрополита Георгій Коваленко - це глава парафіяльної ради новостворюваного собору і одночасно - прес-секретар Володимира. В одному з коментарів він називав Кафедральний собор Воскресіння Христового "Софією Київською XXI століття".

На сайті майбутнього собору наведено перелік його меценатів. Там є багато цікавих прізвищ - Янукович, Прутнік, Порошенко, Рудьковський - але немає згадки ні про Федоричєва, ні про компанію "Федкомінвест".

Окрім того, навіть якщо кошти від вивозу зерна підуть на спорудження храму, спроби на рівні уряду створити преференції для фірми явно суперечить зафіксованому в Конституції принципу, за яким церква відділена від держави.

Також цей підхід створює переваги однієї церкви над іншими, які функціонують в Україні.

"Українська правда" звернулася по коментар до протоієрея Георгія Коваленка. Його відповідь була лаконічною:

"Про лист на прем’єр-міністра щодо квот на зерно чую вперше. Нічого про цей лист не знає і Канцелярія Київської Митрополії. Мій контактний телефон, як голови парафіяльної ради майбутнього Кафедрального собору на честь Воскресіння Христового, зазвичай вказують на листах, які мають відношення до будівництва собору і Духовно-просвітницького центру УПЦ. Але мені нічого не відомо про ЗАТ "Федкомінвест-Україна".

У київському представництві російської компанії "Федкомінвест" не стали надавати коментарів "Українській правді".

Водночас факт існування такого лобістського листа нам вдалося підтвердити в канцелярії Кабінету міністрів.

Чергова співробітниця знайшла його в базі даних вхідної кореспонденції, назвала його реєстраційний номер (№65864/0/1-110 від 2 листопада 2010 року) та повідомила, що він перебуває на розгляді в прем’єр-міністра Миколи Азарова.

До речі...

Хоча Конституція України гарантує, що церква відділена від держави, але будівництво храму на Московській площі користується особливою увагою з боку нинішньої влади.

Так, 6 грудня Київрада в умовах тотального безгрошів'я виділила 11 мільйонів гривень на будівництво Свято-Воскресенського Кафедрального Собору УПЦ.

9 грудня депутати від Партії регіонів внесли законопроект про запровадження податкових пільг у зв'язку зі спорудженням храму. Авторами проекту змін до Податкового кодексу виступили нардепи Зубік і Єдін, які входять до групи впливу першого віце-премєра Андрія Клюєва.

Враховуючи, що Клюєв відповідає за зв'язки з парламентом, ухвалення цих пільг є дуже вірогідним.

Згідно з ініціативою регіоналів, пропонується звільнити від оподаткування податком на доходи фізичних осіб кошти, передані у вигляді пожертвувань, а також не стягувати ПДВ з товарів, послуг та будівельно-монтажних робіт при зведенні цього собору.

Цікаво, якою буде реакція нинішньої провладної більшості, якщо з аналогічною ініціативою виступлять депутати щодо собору УПЦ Київського патріархату або Української Греко-Католицької Церкви?

 
(Сергій Лещенко, УП)

Про економічні та промислові перспективи України на 2011 рік

2011-01-06
Сергій СУЛИМ: Наш гість сьогодні Володимир Лановий, доктор економічних наук, професор. Говоритимемо сьогодні про перспективи України, економічні, промислові на 2011 рік. Уряд Віктора Януковича, його команда проголошують, що їх прерогативою є економіка. Я би хотів розпочати розмову з оцінки економічної ситуації, в якій перебуває наша країна на сьогодні. Є цікава особливість. Урядовці кажуть, що Україна виходить із кризи і скоро все буде гаразд. Микола Азаров вчора заявив, що кризу буде подолано до серпня 2011 року. «Я бачу, що за умови мобілізації наших зусиль до серпня Україна остаточно подолає кризу. Причому як в економіці, так і в суспільній свідомості» - сказав Микола Азаров. Але якщо послухати експертів, фахівців з економіки, то їх думки майже протилежні. Вони говорять, про фінансову кризу в світі, про величезні борги України, які нам треба платити, про невиважену економічну політику, про нашу технологічну і управлінську відсталість. Чому такі розбіжності у поглядах?
Володимир ЛАНОВИЙ: Політики завжди прикрашають ситуацію, коли вони при владі. І дуже похмурими фарбами малюють, коли вони в опозиції. Відповідь потрібно шукати десь посередині. І треба трошки критикувати сьогоднішню владу, прем’єр-міністра, який говорить, що вже через 6-ть місяців в нас буде вихід з кризи. Адже ми разом із світом потрапили в короткострокову, але вона вже тягнеться два роки, кризу. І якщо згадати, що у 2009 році падіння ВВП склало 15%, то в 2010 році зростання, відновлення ВВП буде не більше 4%. Отже, ми маємо дифіцит недовиконання на 11% порівняно з 2008 роком. Якщо в цьому році уряд планує знову зростання ВВП на 4%, то цього буде недостатньо, щоб ми вийшли з тої ями, в яку потрапили в кінці 2009 року.

Сергій СУЛИМ: Тобто ситуація досить складна. І можна читати заяви економістів і українських, і іноземних про складну природу кризи, про те, що потрібні нові підходи. А представники нашого уряду про складність кризи чомусь не говорять. Я можу тільки пригадати статтю Валерія Мунтіяна, заступника міністра економіки з приводу цього. Зараз в нашому уряді працюють люди, які здатні об’єктивно оцінувати економічну ситуацію в країні і світі? Вони можуть запропонувати механізми відповіді на виклики сучасності?
Володимир ЛАНОВИЙ: Тут інша площина проблем української економіки. Не ціль поточні показники підняти на 3% чи впасти, Бюджет виконаний за рахунок боргів, кредитів чи дійсно відбувається зростання прибутків. Це все дрібні питання. Якщо урядовці мислять тільки в рамках таких процесів, то ми будемо на периферії світового процесу знаходитись як якась третєрозрядна країна. На самому ділі наша економіка відстає від світових за технологічним рівнем, за продуктивністю, потужністю обладнання, якістю продукції. Ми дуже конкурентнонизькі на світових ринках. Продаємо лише сировинну продукцію, до того ж ця сировинна продукція все менше і менше користується попитом за кордоном. Ми втрачаємо провідні ринки Америки і ЄС. Для того, щоб вийти на високий конкурентоспроможний рівень з якісною продукцією, з високою прибутковістю праці і саме тоді буде висока заробітна плата, яку можна буде порівняти з європейськими країнами, зовсім інші потрібні підходи. Поки що ніхто не наближується навіть до того, що реально треба зробити Україні для серйозної модернізації, для іновацій технологічних, для того, щоб стати країною з інформаційно розвиненою економікою, як країни Заходу сьогодні.

Сергій СУЛИМ: Вони не мислять в тих категоріях чи просто не хочуть висловлюватися?
Володимир ЛАНОВИЙ: Мені важко сказти. Якщо я слухаю дискусії чи офіційні розмови, які транслюються, про новації, інвестиції, розвиток, то там нічого сучасного і актуального немає. Це просто адміністративно-бюрократичні заходи про те, що якісь програми вони будуть запроваджувати. За допомогою держави будуть допомогати інвесторам. Але це не в тому напрямку розмови, дії і пропозиції.

Сергій СУЛИМ: Представники команди Януковича говорять, що зараз Україна переходить на іноваційно-інвестиційну модель розвитку. Але інвестиції в країну йдуть слабко. Про іноваційну модель взагалі годі говорити. Ми знаємо, який невеличкий відсоток у ВВП реалізовується саме завдяки іноваціям. В чому справа?
Володимир ЛАНОВИЙ: По-перше, інвестиції можливі внутрішні і зовнішні, якщо в цій країні є перспективи економічного та промислового зростання. І якщо в цій країні гарантовані права інвесторів, права власності. І якщо є свободи: політичні, інформаційні. Тільки тоді приватний інвестор буде почувати себе спокійно і впевнено. Як наші люди, які виїзджають у інші країни і бачать, що там більш спокійне гарантоване життя. Поки що ми в жодному напрямку, ні з точки зору свобод, ні з точки зору правових механізмів, гарантій, прав приватної власності, інтересів підприємництва і бізнесу не просунулися. А події 2010 року, на жаль, затьмарили загальну інвестиційну атмосферу.

Сергій СУЛИМ: Великі інфраструктурні проекти реалізовуються. Будуються залізниці, дороги, мости, стадіони. Можно говорити, що це реалізація інвестиційної моделі? І можливо це себе окупить?
Володимир ЛАНОВИЙ: Можливо, інвестиційна модель, але це ніяк не іноваційна модель. Іновація, тобто нововведення в виробництві в усіх сферах, починаючи від промисловості і сільського господарства і закінчуючи транспортом, комунікаціями, торгівлею, фінансами. Вони можливі лише в умовах конкуренції. Якщо в нас підтримуються величезні монополії, як Нафтогаз України, то в нас ніколи не буде вистачати газу. У нас весь час буде спекуляція з паливними матеріалами. Проблеми зростання вартості, житлово-комунальні тарифи, які будуть весь час стрибати. Зараз киянам сказали про 30% з першого числа, а потім ще на 30% буде, так домовилися з міжнародними кредиторами. Тобто в умовах коли немає конкуренції, якщо вона не розвивається і держава не будує конкуренті ринки і підтримує монополістів, нічого путнього не буде. Ви візьміть Укрзалізницю - скільки ми можемо їздити в вагонах і по коліях початку 20 століття. Візьміть Укртелеком - які у нас послуги телефонії? Вони, м’яко кажучи, неякісні. У нас авіація монопольна. Там розподілені ринки. І ми бачимо, що ціни на квитки авіаційні зростають шаленими темпами. Просто нормальна людина в середині країни не може перелітати з одного місця в інше. Тобто немає конкуренції – не буде нічого нового. Нам потрібно створити ринки, розвинути торгівлю. Торгівля буде робити більше замовлень промисловості. Коли промисловість буде відчувати конкурентні умови, що треба якісно оновлюватися, вона буде робити замовлення або власній науці, або іноземній науці. І буде брати необхідні конструкції, небхідні технології.

Сергій СУЛИМ: Гроші МВФ ми б могли туди використовувати? І гроші, які беремо у борг?
Володимир ЛАНОВИЙ: Наша українська наука не відповідає реаліям. Вона живе в своєму замкнутому просторі. Вона отримує фінансування від держави, а треба, щоб ще пішли замовлення від приватного сектору. Саме тоді будуть розробки, які швидко будуть застосовуватись на практиці і тільки тоді це буде розширяти ринки. Тобто з одного якогось біотехнологічночного відкриття буде розвиватись ціла нова галузь. Чи фармацевтика, чи мікробіологічний чи харчовий напрямок. Такого в нас не має. І заганяти зараз гроші в такі пасивні об’єкти, як дороги, мости, які звичайно не повернуться назад ні банкам, які кредитують, ні Бюджету, який дає. Тобто ми витрачаємо гроші і відстаємо в технологіях, виробництві, продуктивності праці від світу. Тому що світ не стоїть на місці. У США інформаційна економіка вже поглинає більшу частину всіх інвестицій в країні. Вкладають не в металеві вироби, а в інтелектуальні продукти.

Сергій СУЛИМ: Яка логіка? Говорять іноваційно-інвестиційна модель, але якою логікою керується наш Уряд, якщо він підтримує найбільше металургію і хімпром? Крім того, ці галузі ніхто не збирається перебудовувати вже багато років. Є прогнози, що китайці через декілька років побудують металургійні заводи у себе за останнім словом техніки і майбутнє нашої металургійної галузі буде зовсім під питанням. А от на сільське господарство, я вже не кажу про інформаційні технології, яке має стратегічне значення, чомусь заплющують очі.
Володимир ЛАНОВИЙ: Так, давайте подивимось на фінансові результати діяльності металургії та інших експортніх галузей. Вони у нас у цьому та в минулому році зі збитком. Металургійні комбінати та інші гірничозбагачувальні комбінати, добувні підприємства два роки закінчують зі збитками і не мають прибутків. Про що це говорить? Що галузь не може вийти на такі ринки, де вартість буде більшою ніж їх собівартість. Або треба модернізовувати виробництво і зменшувати свої витрати, або треба виходити на більш якісну продукцію та більш якісні ринки. А два роки кризи нам нічого не показали. Тому уряд сподівається на те, що там будуть нові замовлення. Але Ви праві, що Китай усуіває з головних ринків мінеральних добрив, на яких ми були одними з найсильніших, і з ринків будівельних матеріалів, та металургійної промисловості в цілому. І ми тільки зараз конкурентоспроможні щодо своєї руди. Тобто, це більш низький сировинний рівень виробництва. Оскільки руда в Україні якісна і її багато та її збагачення дає добрі можливості для подальшого якісного сталевого виробництва, то вже в Болгарії, Угорщині розгортаються переробні комбінати, які точне лиття роблять з нашої сировини і, звичайно, це залишає нас за бортом. Пріоритетом є вугільна промисловість. І в 2010 році більше 6 млрд. витрачено на різні програми. В 2011 році збираються витратити 12 млрд. Якби ми бачили, що покращився стан, менше аварій, кращі технології, видобуток здійснюється на нових шахтах, де якісна сировина, але цього нічого не відбувається. І нажаль, є серьйозна підозра, що через всі вугільні схеми отримують партнери вугільних підприємств ці гроші. Вони переходять тим, що постачають їм матеріали, ленту, відбійну техніку, різні підйомні машини. А вугільна промисловість не модернізується. А ми в цьому році закапали біля 10 млрд. в пасивні фонди - такі як дороги. Справа в тому, що в 2010 році заробітки людей майже не зросли. В наступному році вже заплановано, що практично не буде зростання середньої заробітньої плати. Інфляція є великою проблемою для наступного року. Про неї можна говорити окремо. А гроші кудись підуть на будівництво доріг. То треба якось порівнювати і збалансовано управляти.

Сергій СУЛИМ: По подорогах треба щось возити. З одних об’єктів на інші.
Володимир ЛАНОВИЙ: Я в іншому розумінні говорю. Якщо у Вас є прибутки, то будуйте не одну, а сто доріг. І високоякісних доріг. А якщо у Вас збитки, то навіщо Ви набираєте боргів? В 2010 році 142 млрд. грн. кредитів різного роду і внутрішніх, і зовнішніх отримав Уряд. А віддавати з чого? В 2011 році вже потрібно віддати 101 млрд. грн. І будуть серйозні проблеми з виконанням своїх зобов’язань Бюджетом. Тому будувати треба, але раціонально. І науку підтримувати, і технології, і сільське господарство, і дороги. Все потрошку. А не так, що все в дороги.

Сергій СУЛИМ: А підприємства, які можуть перевозити по цим дорогам свої товари або для того, щоб виробничий цикл здійснювався, вони стоять.
Володимир ЛАНОВИЙ: У нас різні випадки. Якщо Ви поїдете в Ірпінь, то там є шикарна дорога. Вона десь довжиною півтора кілометра і потім вона переривається і ліс. Тобто, так можна виконати обсяг робіт. Сказати, що міліард витратили, а дороги немає. Перевозень немає. Тобто, куди дійсно ідуть ці дороги. Вони ідуть на промислові об’єкти чи на порти, які дозволяють збільшувати наш експорт чи вони ідуть до дач окремих районів.

Сергій СУЛИМ: Можливо, дороги будуть мати значення саме для транспортного потенціалу України. Наприклад, з Китаю дуже вигідно везти товари.
Володимир ЛАНОВИЙ: Але треба так, щоб ми голі і босі не залишились після такого будівництва. У радянські часи у нас багато будувалось різних БАМів, а люди не мали можливості купити тканину для пошиття плаття чи штанів.

Сергій СУЛИМ: Ви говорите, що на Вашу думку, інфляція цього року може бути вищою за 9%, які плануються в Бюджеті. А ВВП?
Володимир ЛАНОВИЙ: Уряд взяв такі зобов’язання на 2011 рік, коли він поверне 91 млрд. грн. своїх боргів. В тому числі більша частина - це будуть внутрішні борги. Здається біля 60 млрд. грн буде повернено по облігаціям, які Уряд випустив в середині країни, тепер він їх забере і погасить. Це значить гроші підуть у банківський сектор і виробництво. Але це разові великі вкладання в банківський сектор. І так станеться, що гроші будуть, а кредити давати нема кому. І гроші будуть використовуватися для різного типу спекулятивних платіжних операцій, і це зайва грошова маса. Це серйозне коливання в іншу сторону. Треба якось рівно йти. А то ми то в холод, то в жару. В наступному році будуть багато викидів грошей, і вони можуть вплинути на те, що спожівчі ціни будуть зростати більшими темпами, ніж запланував Уряд. Приклад 2010 року у нас була дефляція, тобто падали ціни і ми це бачили в магазинах. А от в вересні місяці на 3% стрибнула інфляція. Це за один місяць. Якби так кожний місяць, то на 36% зросли. Це на третину зросли б ціни. Чому так? А тому що Уряд викинув на 16 млрд. грн облігацій ПДВ в один місяць. І вони зробили свою справу. Такі операції з погашенням боргу дуже небезпечні, якщо уряд недостатньо плавно це робить.

Сергій СУЛИМ: ВВП може бути 4%?
Володимир ЛАНОВИЙ: В першій половині 2010 року ВВП України зросло на 5,5%. У третьому кварталі ми вже отримали дані на 3,5%. В четвертому - були ще нижчі. І тенденція така, що після провалу 2008 року у нас спочатку, перший квартал 2009 року ВВП відновився на 5-6%, потім на 10%, в тетьому кварталі ще на 10%. А потім він в 2010 році відновлюється на 5-5,5 і тепер на 3,5%. Тобто іде загальмування відновлення.

Сергій СУЛИМ: В усьому світі теж загальмування у другій половині року.
Володимир ЛАНОВИЙ: Я кажу, що в другій половині року загальмування і через це тенденція 2011 року на 4-5% є нереальною. Немає таких джерел, таких вибухів, таких теплих приємних місць, куди можуть кинути топку економічних ресурсів.

Сергій СУЛИМ: Коли помаранчеві були у владі, то регіонали їх критикували за те, що вони не підтримують національний бізнес. Що вони лобіюють інтереси імпортерів. Що ми бачимо? Прийшли до влади регіонали, а сальдо як було, так і залишається негативним. Ми більше закуповуємо, ніж продаємо. Чи здійснили вони кроки, які допоможуть саме національному виробнику конкурувати з іноземним, хоча б уже у своїй країні, не кажучи вже про експорт?
Володимир ЛАНОВИЙ: Ми не бачимо з Вами жодної програми, яка б підтримувала, розвивала, зробила перспективним наші експортні виробництва.

Сергій СУЛИМ: А на внутрішньому ринку?
Володимир ЛАНОВИЙ: А імпорт, Ви правильно замітили, що після фінансового провалу 2008 року у 2009 році імпорт зростав меншими темпапи, ніж експорт. І навіть у 2010 році у першому кварталі у нас було позитивне сальдо торгівлею товарами і послугами. Експорт був більший ніж імпорт. Фінансова криза мала вдарити по імпорту. І так воно і відбулося. Але останніми кварталами імпорт потужно зростає і в цілому по товарах в 2011 році буде вже негативне сальдо 7 млрд. дол. А з урахуванням послуг буде десь під 4 млрд. дол. Імпорт починає більш швидшими темпами зростати, як тільки внутрішній попит зростає. Наприклад, ми заробили трохи грошей і купуємо комп’ютер чи фотоапарат. І що це за вироби? Така ситуація, коли всі закривають очі і не дивляться, що в нас імпорт зростає вже втричі вищими темпами, ніж в ті роки, які Ви назвали помаранчевими роками. Тоді в нас провал відбувся, тому що в нас за три роки в чотири раза зріс імпорт і негативне сальдо. Тепер в нас знову три рази за один рік зріс імпорт і негативне сальдо зовнішньої торгівлі вже виходить на 4-5 млрд.

Сергій СУЛИМ: А внутрішній ринок, для власного виробника ми не можемо теж захистити через СОТ і через те, що ми зону вільної торгіівлі хочемо з ЄС?
Володимир ЛАНОВИЙ: Ми нічого не робимо для того, щоб підняти внутрішній ринок. Можливим виходом з валютної скрути, коли кожні 4-5 років в нас провалюється гривня, є заміна імпортних товарів товарами внутрішнього виробництва. Легка промисловість за роки незалежності впала на 80%. Взуттєва - в 10 разів впала. Машинобудування - на 70%. Потужності є, людські ресурси є, інженери є. Треба розвивати ці галузі і закрити цим надходження імпорту. Будівельна галузь в цьому році знову на 15% впала, а в минулому - в 2 рази впала. Будують мости та дороги, а чому тоді будівельна галузь падає? Значить, не так використовуються інвестиції в будівельну галузь. Стоїть питання відновлення наших традиційних галузей: сільського господарства, харчової промисловості та інших. Як це зробити? Азаров запропонував давати нульову ставку податків з прибутку для легкої промисловості. Так можна нічого не робити і не платити податків. В них і так прибутків немає. Всі договори за кордоном. Там і гроші крутяться. А тут вони голі й бідні. Робітники - голі й бідні, бо працюють один раз на рік, коли є замовлення. Питання в тому, щоб привести в нашу країну торгівельні марки, які розвинуті та просунуті у світі, і тоді будуть випускати продукцію на українському підприємстві, і вона за якістю не буде відрізнятися від італійської чи французської. Тільки тоді ми піднімемо легку промисловість. Те саме можна говорити про машинобудування, електроніку, приладобудування, випуск мобільних телефонів. Все це треба відновити з технологічної сторони. А не просто заганяти гроші в інші галузі та піднімати вугільну промисловість і дороги. Ви бачили в нас бренди Пьєр Карден, Лапідос та інше.

Сергій СУЛИМ: Я особисто бував не на одній тексильній фабриці. Я там бачив бренд Монтана, зокрема, який виробляли на давальницькій сировині.
Володимир ЛАНОВИЙ: Але в Україні ми їх не бачимо. І в цьому питання.

Сергій СУЛИМ: Економічна політика уряду Азарова чимось відрізняється від політики Юлії Тимошенко?
Володимир ЛАНОВИЙ: Вони працювали в різних умовах. У Азарова - підйом. Вони спланували Бюджет в одних умовах, а реально він виявився більше. У Тимошенко все розвалювалося в руках. Але нажаль, новий уряд запозичив методи Тимошенко з точки зору збільшення боргів держави. Державний борг нині складає близько 50% ВВП. За рік уряд набрав кредитів на 142 млрд. грн. І уряд ніби показує, що в нас все нормально, але через рік-два буде провалля. Чи бюджет перестане платити, і стане заборгованість, чи він перестане віддавати кредити іноземцям чи нашим банкам. І таке провалля настане. Уряди наші дуже мало впливають на стан життя, торгівлю, транспортні системи. Вони тільки коментують певні події. Вони десь щось перерозподіляють на великих рівнях. Тому якщо порівнювати ці два уряди, то на макроекономічному рівні вони діють абсолютно схожими методами, хоча є серйозна відмінність. Національний банк перестав кредитувати комерційні банки, комерційні банки - економіку в 2010 році. Через таку зупинку запозичень в нас втрималася інфляція. А в 2009 році відновлення ВВП після падіння на 25% до 15%, коли працювала Тимошенко. Зараз - 4%. Значить, тоді було гірше. Але кредитування йшло, виробництво йшло та шукало гроші для відновлення процесів. Так що я здивувався, що новий уряд не підтримує реальний сектор економіки, а використовує максимальні гроші для власних централізованих проектів та програм. Ми сподівалися, що уряд зверне увагу на промисловість, але поки що не звертає.

Сергій СУЛИМ: У світі в економіці теж відбуваються дуже непрості процеси і цікаво, що в Україні дещо аналогічні процеси. Україна переживає через безвідповідальну кредитно-фінансову політику, яка заохочувала людей до споживацької гонитви і загоняла їх в пастку боргів. В таку ж пастку потрапили і багато країн Єврозони. Чому у світі та в Україні ця тенденція так яскраво проявляється?
Володимир ЛАНОВИЙ: Глобалізація, взаємозалежність країн. Падіння в певних країнах - це зменшення замовлень для країн, які розвиваються. В них, скажемо, менше будівництва і наш метал не йде. Але нам за цей період кризи треба оновити випуск старої металевої продукції на якісні сталі, на які завжди буде попит. Я бачу таку спорідненість, взаємність дій та наслідків в тому, що банківська система України побудована так само як в США, як система кредитування під заставу майна. Це можна назвати ломбардним методом кредитування. Якщо в банках перенакопичується це майно, починається крах фінансів. В тому числі, іпотека. В цьому підході викривляються доходи отримувача кредитів. Є неспівпадіння доходів з сумами отриманих кредитів. Наприклад, у людини є земля, і він бере кредит 10-20 тис. Але він через певні причини не зміг нічого побудувати або виростити на цій землі, і тепер не може повернути цей кредит. Банк мав давати кредит не під нерухомість, а під проект. Банк мав вивчити проект, впевнитись, що менеджери нормальні, є ринки збуту, перспективність. І тільки під подібні проекти давати кредит. Подібного провалля немає в азійських країнах, зокрема, в Японії. Бо там дають кредити під проекти. В Японії дають кредити з точки зору того, яка в людей зарплата. Кредит дають не більше ніж на 2/3 річної зарплати. Вони якось себе підстраховують. В арабських країнах немає такого кредитування як в США та Європі. В арабських країнах кредити під відсотки не даються. Мусульманам це заборонено. Вони дають кредити як частку в інвестиційному проекті. Вони беруть половину чи третину проекту і тим самим підтримують того, хто започатковував бізнес.

Сергій СУЛИМ: Кредитна система стала запорукою того, що сталася така боргова яма в країнах: США, Європа, Україна, Росія і т.д. Джозеф Стігліц, нобелівський лауреат економіки, сказав, що реструктуризація заборгованості, списання боргів домовласників є найважливішою мірою. Якщо банки далі тягнутимуть гроші з людей, державні видатки будуть зменшуватися, то це приведе тільки до стагнації. Зволікання буде коштувати дуже дорого. Платити мають ті, хто найбільше нажився у такій ситуації.
Володимир ЛАНОВИЙ: Ми торкаємось політики. В США управляють фінансові олігархи. Вони вирішують основні пріоритети, акценти в економіці. Можно частково погодитися з думкою, оскільки олігархи про себе не забувають. Коли уряд США почав боротися з кризою, він спочатку згадав про банки. Призвело це до того, що банки безвідповідально ставляться до своєї місії. Вони мають чистити економіку, не кредитувати погані виробництва, шкідливі для країни проекти. А вони живуть безтурботно та накручують проценти. Дуже багато афер наявні в фінансовій сфері. Криза показала, що політика урядів працює на банки, а не банки працюють на країну. Те саме відбулося у нас. Провал гривні вдвічі в 2008 році. Всі втратили, а банки мовчали. Коли відбуваються спекуляції та провали цін або курсів, банки заробляють, бо є можливості потужних спекуляцій. В нашому випадку в цьому році прибутковість банківського сектору є найвищою. На кожну вкладену гривню інвестицій банк отримує 4 гривні прибутку. Ці темпи продовжують зростати. Коли відбувалися події 2008-2009 років, я написав статтю, що треба реструктуризувати банки, зменшити їх витрати, перевести їх в інший відповідальний режим, щоб вони кредитували кращі проекти, а не виробництво з залежалим товаром, а вони дають їм кредити під складські свідоцтва. Так, викидають гроші на вітер. А молода людина з гарним проектом в інформаційній сфері не може достукатись в жоден банк, тому що їй скажуть: "А під що?". Тому банківська система спричинила самі методи. Крім кредитної недосконалої системи на Заході також нереальною є система цінних паперів. В Західному світі кількість випущених цінних паперів в сотні разів перевищує ВВП цього світу. Випускаються акції, під них випускаються облігації, під облігації - опціони, під опціони дають сертифікати. Так крутяться неіснуючі гроші, а в якийсь момент треба платити. Керівники фінансової системи США дуже довірились системі деривативів і фондовим ринкам. В нас ця система настільки слабка, що це не вплинуло на кризу в Україні. В нас капіталізація фондових ринків в сотні разів менша. Просто так списувати борги, тим не менше, не можна.
СЛУХАЧ: Славко. Народний депутат Анатолій Гриценко нещодавно сказав, що теперішня влада працює не заради блага народу, а заради узурпації влади та встановлення диктатури своєї партії та лідера. Куди приведуть Україну ці донецькі професори та професіонали?
Володимир ЛАНОВИЙ: У нас немає реформ. Все, що здійснюється - це просто латання дірок, зведення кінців з кінцями. План на наступний рік нічого позитивного нам не віщає, тому що середню зарплату пропонується підняти на 4%. А ціни зростуть десь на 13-15%. В багатьох пунктах влада не розуміє, як робити реформи та в якому напрямку. Вони не дуже думають про те, щоб відновлювати загальний добробут. Більше їх цікавить інтереси окремих фінансово-промислових груп.
СЛУХАЧ: Эти нелогичные победные заявления премьера - результат договоренности с олигархами об инвестиционном возврате их капитала из оффшоров. Почему не реагирует наша прокуратура на экономические преступления честного правительства?
Володимир ЛАНОВИЙ: В цьому році вперше українські капіталісти переводять свої капітали за кордон в дуже великих масштабах. Цифра виходить десь на 700 млн. дол. офіційних переводів українских інвестицій за кордон. Такого ніколи не було. Було за рік 20-50 млн. раніше. В 2009 році в Україну надійшло прямих іноземних інвестицій на 3,6 млрд. дол., а в 2010 році - 2,5 млрд. Напевно, іноземці не бачать в нашій країні привабливих проектів та атмосфери. Міжнародні рейтинги України понизили в рази. Це є результатом.
СЛУХАЧ: Як Ви стативитеся до заяв апокаліптичних експертів, які кажуть, що не тільки іноземні інвестори, але й наші олігархи не бачать майбутнього в проектах України і думають про Україну як про транспортну магістраль, завдяки якій можна перевозити товари з Китаю і потім продавати їх в Європу, США.
Володимир ЛАНОВИЙ: Олігархи будуть тут сидіти до останнього та вичавлювати останні соки. Поки вони останні соки не вичавлять, вони не переїдуть до своїх резиденцій та заводів за кордоном. Для своїх дітей вони бачать майбутнє у цивілізованих країнах. Поки є можливість через політичні інструменти вичавлювати прибутки з підприємств, побудованих в радянськи часи, вони звідси не підуть.

Можно ли верить сейчас Госкомстату?


Согласно подсчетов Госкомстата официальная инфляция в Украине составила 9,1%.
Как известно, показатель инфляции рассчитывается на основании индекса потребительских цен на основные группы товаров и услуг. Давайте зайдем с вами на сайт Госкомстатата и посмотрим, на основании каких данных произведен расчет инфляции.
Итак, индексы потребительских цен за 2010 год по отношению к ценам декабря 2009 года:
http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/oper ... 0gr_u.html

Обращаю внимание на очень интересные цифры:
оказывается за год
мясо и мясопродукты подоражали всего на 4,1%
рыба и рыбопродукты подоражали всего на 4,2%
но что еще более удивительно,
яйца подешевели на 13.7%
животные жиры на 21,8%
услуги связи стали дешевле на 9.9%
услуги за телефон подешевели на 9%

О масштабах фальсификаций можно судить по таким цифрам: цены на муку высшего сорта по всей стране будто бы выросли лишь на 5,6%, тогда как реально – на 25%; цены на манную крупу – на 6,4% и 33% соответственно; цены на сливочное масло – на 10,2% и 23%. Получается, что официально объявленный прирост цен на данные продукты питания оказался ниже реального в 2,5-5 раз.
Если же учесть, что доля продуктов питания в потребительской корзине составляла в прошлом году 53%, то можно предположить, что показатель инфляции за 2010 год занижен в 2-3 раза. Не 9,1%, как доложил Госкомстат, а где-то 20-25%. Таким образом и пенсии с зарплатами бюджетников должны были бы индексироваться на эту величину.
Процесс занижения инфляции постоянен. Достаточно посмотреть инфляцию цен за январь месяц 2011, и мы убедимся, что на продукты питания, к примеру, она официально составила  1,3%.
Это было бы смешно, если бы не было так грустно.

Державні борги ведуть нас до дефолту

Прямий державний борг України в листопаді-грудні 2010 року зросте до 43,5 млрд. доларів, або 32,1% ВВП.
Такий прогноз висловив віце-прем'єр Сергій Тігіпко із трибуни Верховної ради в кінці минулого року.

Згідно з даними Мінфіну,
 
Прямий держ. та гарантований державою борг на 31.12.2010 - 54,289 млрд долл / 432.235 410 млрд .грн
Прямий держ. та гарантований державою борг на 31.12.2009 - 39,812 млрд долл / 316.884612 млрд .грн (різниця = 14,477 млрд долл що дорівнює 36,4% / 115.350 798 млрд .грн.),
що становить майже 40% від ВВП.

14,477 млрд долл/ 115.350 798 млрд .грн  або на 36,4% - саме на таку суму Азаров збільшив борг України за минулий рік.

З розрахунку на кожного громадянина України прямий і гарантований борг становить 9,4 тис. грн.


Валовий зовнішній борг України - як держави так і корпоративного сектору - на сьогодні перевищує 104 мільярди доларів (17-09-10)

КМУ разрешил делать госзакупки к Евро-2012 без тендера.

Кабмин Украины постановлением от 2 июня 2010 г. №389 разрешил делать госзакупки к Евро-2012 без тендера.

Кабмин Украины постановил дополнить п.7 положения о закупке товаров, работ и услуг за государственные средства, утвержденного постановлением Кабинета министров Украины от 17 октября 2008 г. №921 абзацем такого содержания: «товары, работы и услуги, которые закупаются Национальным агентством по вопросам подготовки и проведения в Украине финальной части чемпионата Европы в 2012 г. по футболу для осуществления мероприятий по подготовке и проведению в Украине финальной части чемпионата Европы в 2012 г. по футболу».

Этим постановлением к перечню товаров, работ и услуг, при закупке которых не нужно проводить тендерные процедуры добавляются ВСЕ товары, работы и услуги закупаемые Национальным агентством по вопросам подготовки и проведения ЧЕ-2012.
http://www.grivna.eu/?cat=news&id=1275932340

Україні з Януковичем не по дорозі

Уже стали очевидними три головні протиріччя між особистими інтересами і політикою президента Януковича, з одного боку, і стратегічними інтересами України і українського народу, з іншого.

Ці протиріччя є фундаментальними, ціннісними. Вирішити їх шляхом порад, консультацій, переконувань, політичних домовленостей, чи навіть певного коригування курсу Януковича - неможливо.

Уже ясно, що Україні з Януковичем не по дорозі.

Щоб зупинити стрімке падіння країни у провалля, ключовими завданнями є: об'єднання опозиційних партій в одну потужну партію; організація активного громадського спротиву незаконним діям влади; відродження незалежної преси.

ПЕРШЕ ПРОТИРІЧЧЯ

Європейській Україні потрібна правова держава з опорою на громадянське суспільство.

Натомість Януковичу потрібна поліцейська держава з опорою на поліцайське суспільство.

Це - різні групи крові, не сумісні в одному суспільному організмі.

Поліцейська держава Януковича будується на репресивних правоохоронних органах - ГПУ, СБУ, МВС, податкова міліція, і так само підконтрольних президентові судах.

Правова ж держава має будуватися на стримуваннях і противагах, контролі за владою, на силі Закону, відповідно - незалежних судах; на правоохоронних органах, для яких головне - Закон, а не команда з Банкової. Сьогодні в МВС немає запиту на "ментів" - Януковичу потрібні "мусора", а в СБУ замість "чекістів" потрібна "гебня"...

Поліцайське суспільство буде обслуговувати і підтримувати поліцейську державу Януковича.

Громадянське суспільство, яке діє на засадах самоорганізації і громадянської позиції, тримає владу за горло під постійним контролем, не дає їй красти і порушувати закон, активно захищає свої права - таке суспільство Януковичу не потрібно. Бо воно не змириться з поліцейською державою.

Янукович зробив ставку не на сильні риси характеру українців - гідність, самодостатність, активність, внутрішню силу, тверді цінності і готовність їх захищати. Януковича більше влаштовує покірне поліцайське суспільство, і тому він зробив ставку на найгірше і найгірших серед нас - на поліцаїв.

Поліцаїв по духу в українському суспільстві набагато менше, ніж гідних громадян. Але вони є і готові покірно підкоритися будь-якій владі, виконати будь-який наказ, навіть завідомо злочинний.

Не Сталін з Кагановичем, а українські поліцаї у 1932-33 роках вигрібали у своїх односельців урожай до останньої зернини. У 1941-44 роках українські поліцаї лягли під іншу, гітлерівську владу.

Не Гітлер, а вони, поліцаї, розстрілювали і вішали українських громадян, які чинили опір фашистам.

500 тисяч - приблизно стільки поліцаїв знайшлося серед українців під час останніх місцевих виборів.

Не Янукович і не Азаров з Клюєвим, а вони, поліцаї, залякували шанованих громадами ректорів, директорів шкіл, головних лікарів, мерів і сільських голів, керівників підприємств, щоб ті не йшли на вибори під прапором опозиції, або змушували їх вступати до Партії Регіонів.

Це вони незаконно порушували карні справи, приймали незаконні рішення в судах. Вони знімали кандидатів з реєстрації, клонували партійні осередки, друкували і вкидали в урни не обліковані бюлетені, переписували протоколи комісій, викидали з дільниць спостерігачів і журналістів, виключали з комісій "неслухняних" представників опозиції, купували і продавали за 100 гривень голоси.

[u]Поліцаї проявили себе в усіх регіонах і на різних посадах[/u] - міністри, народні депутати, глави адміністрацій, прокурори, міліціонери, податківці, судді, митники, ректори, працівники облздравів і облоно, військові командири і начальники гарнізонів, мери і сільські голови, керівники і рядові члени ТВК, ДВК, політологи, соціологи, журналісти, дипломати...

Групи крові різні - у громадян і поліцаїв, у громадянського суспільства, яке потрібно Україні, і поліцайського - яке потрібно Януковичу.

ДРУГЕ ПРОТИРІЧЧЯ

Європейська Україна має будуватися на трьох базових цінностях:

1) Україна є самостійною (суверенною) державою;

2) Україна шанує європейські цінності і впроваджує європейські стандарти;

3) Україна будує свою економіку на конкурентних ринкових засадах.

Натомість Янукович своїми рішеннями і діями:

1) позбавляє Україну самостійної політики, перетворює у васала іншої держави;

2) впроваджує в Україні авторитарно-репресивний політичний режим, до того ж з присутністю в ньому кримінальних елементів - на відміну від тієї ж Росії, теж авторитарної, але на основі спецслужб;

3) знищує засади конкуренції в економіці України, прискорено монополізує стратегічно важливі сектори економіки, віддає їх під повний контроль наближених до влади олігархів.

Тим самим убивається можливість створення середнього класу, економічних підвалин демократії і взагалі демократії як такої.

Ми хочемо жити в суверенній Україні, своїй власній державі, яка спроможна приймати і проводити в життя самостійні рішення. [u]Янукович робить протилежне[/u] - він здає суверенітет України з перших днів: Чорноморський флот РФ, енергетика, космос, авіабудування, суднобудування, ядерне паливо, надмірні зовнішні борги, інформаційний простір, державна мова, освіта...

Ми хочемо жити не просто в суверенній Україні, а в країні з європейськими цінностями і стандартами.

Янукович впроваджує протилежні цінності і стандарти - це показали вибори, судова реформа і практика, безкарність правоохоронців, корумпованість чиновництва, бізнес у владі, свавілля митників і податківців, зневага до будь-якої опозиції і взагалі іншої думки, обмеження свободи слова, покірний Конституційний Суд, безконтрольний перерозподіл бюджету без згоди парламенту...

Ми хочемо жити у демократичній державі, а ключова умова стійкого розвитку економіки, демократії і гідних соціальних стандартів - це конкуренція.

Коли завдяки своїм знанням, вмінням і творчій ініціативі дрібний підприємець має шанс стати малим, малий - середнім, середній - крупним бізнесменом.

Коли монополіст не диктує ціни - ні на метал чи вугілля для підприємства, ні на воду чи тепло для нашої з Вами домівки.

Конкуренція і прозорість - в усіх галузях економіки і на всіх рівнях - включаючи місцеві теплокомуненерго і водоканали, в банківській сфері, засобах масової інформації, а відтак конкуренція і прозорість в політиці - без цього Україна позбавлена перспективи.

Януковичу до вподоби абсолютно протилежне - закритість, персональний контроль, монополізація, розподіл сфер впливу і потоків серед "своїх" олігархів: газ, нафта, вугілля, титан, енергетика, порти, цілі області...

ТРЕТЄ ПРОТИРІЧЧЯ

Україна відбудеться як європейська країна за умови, якщо до керівництва державою (на вищі політичні посади і до корпусу державних службовців) людей відбиратимуть за трьома ознаками - моральність, відповідальність і професійність.

Натомість кадрова політика Януковича базується на слухняності і лояльності, повному підкоренні, готовності виконати будь-який наказ, захисті чиновників, які при цьому порушують Закон.

Губернатора знімають з посади не за брутальне порушення закону, а за низький рейтинг Партії Регіонів на виборах.

Віце-прем'єра чи міністра-мільярдера, який просуває інтереси власного бізнесу за рахунок бюджету - тримають на посаді.

Чиновника з судимістю допускають до державних секретів.

Голові Нацбанку замість звільнення і притягнення до відповідальності - продовжують термін перебування на посаді.

"Космічного" мера оберігають від правоохоронців, позбавляючи громаду столиці права переобрати міського голову.

Прокуратура демонстративно "не помічає" журналістських розслідувань з підтвердженими документально фактами корупції і зловживань на мільярди доларів серед високих чиновників.

З такою кадровою політикою не до Європи Янукович веде Україну. Це згубна і небезпечна кадрова політика.

Як бачимо, вказані три протиріччя - антагоністичні, глибинні по своїй суті, а рішення і дії Януковича - суперечать інтересам країни.

ЕКСПЕРИМЕНТ ПО-ЖИВОМУ

Дев'ять місяців знадобилося Януковичу, щоб провести експеримент: відпрацювати арсенал можливих дій, а заодно - перевірити спроможність преси, опозиції і суспільства в цілому захищати інтереси країни, чинити опір незаконним діям влади.

Експеримент для Януковича видався вдалим. Арсенал відпрацьований і готовий для подальшого використання, практично без обмежень.

Преса - у своїй більшості вимушено перейшла під контроль влади, або послужливо в режим самоцензури.

Суспільство - роз'єднане, розчароване, зневірене, зі спотвореними цінностями, втратило орієнтири і в більшості своїй перейшло до пасивного самовиживання.

Опозиція - так само роз'єднана, частково контрольована владою, не змогла протидіяти натиску влади сама, тим більше не спромоглася підняти людей на захист їхніх прав і цінностей.

Янукович переконався, що з нинішньою пресою, нинішньою опозицією і нинішнім суспільством він може робити все, що захоче.

Можна було б заплющити очі і сприйняти надмірну концентрацію влади в руках Януковича і навіть його авторитаризм - задля відновлення керованості країною після кількох років хаосу і скандалів. Якби...

Якби авторитарна влада демонструвала бажання, розуміння і вміння впроваджувати вкрай необхідні для країни зміни і працювала ефективно в інтересах суспільства. Немає цього і подальші сподівання - примарні.

Якби підкорена Януковичем правоохоронна система і суди справді наводили порядок у країні, рішуче боролися з хабарництвом і корупцією чиновництва, впроваджували закон - для всіх. Немає цього і вже видно, що й не буде.

Не закон впроваджує Янукович, і не порядок він наводить, коли арештовують чиновників з минулого уряду. Янукович зачищає поле. Для себе і "своїх", бо як раніше казали, "дедушка умер, а дело живет - лучше бы было наоборот". Схеми працюють з новими "смотрящіми"...

СТРАТЕГІЧНА МЕТА І КОМАНДА ЯНУКОВИЧА

Стратегічна мета вже очевидна - Янукович forever! Сидіти у президентському кріслі до останнього свого дня, за будь-яку ціну.

На цю стратегію по команді з Банкової покірно і злагоджено, без сумнівів і докорів сумління, працює владна команда - по всій вертикалі від Києва до кожного регіону, міста і села.

У партійно-політичному вимірі команда Януковича складається із семи партій: Партія Регіонів (Янукович), Сильна Україна (Тігіпко), КПУ (Симоненко), Народна партія (Литвин), СПУ (Цушко), Єдиний Центр (Балога), Партія вільних демократів (Бродський).

Робота в напрямі розширення провладного партійного списку - в парламенті, уряді, регіонах - йде активно і досить успішно. Зокрема шляхом створення чи підтримки партій-сателітів і рішучих дій для послаблення опозиційного табору.

Чим більша безкарність владної команди - тим більші злочини. Чим більші злочини - тим страшніше втрачати владу. Чим страшніше втрачати владу - тим міцніше за неї триматимуться, не гребуючи методами. Звідси та стратегічна мета, як гарантія безкарності за злочини.

ТАКТИКА ДОСЯГНЕННЯ СТРАТЕГІЧНОЇ МЕТИ

Тактика Януковича на найближчу перспективу проста, як валянок: у наступному парламенті отримати конституційну більшість. Після того народ уже не потрібен - Януковича обиратимуть (переобиратимуть) президентом "свої" у парламенті. Стільки разів, скільки він захоче: Янукович forever!

Яким чином? Будь-яким. Якщо така мета, то "деталі" неважливі...

Перший варіант: за змішаною схемою виборів Партія Регіонів проводить 200 "своїх" у мажоритарних округах, зламавши через коліно конкурентів разом із законом, і 100 - за партійним списком.

Другий варіант: вибори за партійними списками скасовуються взагалі, депутати обираються за мажоритарними округами, але висувають їх партії. Результат: 300+ регіоналів у Раді.

Третій варіант: за поданням їхніх депутатів, їхній Конституційний Суд приймає ще одне "доленосне" рішення, яким зобов'язує їхню ж більшість імплементувати результати Кучминого референдуму зразка 2000 року.

Не забули? Двопалатний парламент, 300 депутатів, нижня палата обирається, але нічого не вирішує, верхня палата призначається за квотами і посадами в регіонах. А там уже всюди Партія Регіонів...

Варіантів може бути багато - четвертий, сьомий, десятий. Навколо Януковича достатньо ініціативних шулерів з досвідом політичного креативу.

ЯК РОЗВЕСТИ ДВІ ДОРОГИ - УКРАЇНИ І ЯНУКОВИЧА?

Постає просте і водночас дуже відповідальне питання: чи зможе Україна вийти із небезпечного піке, щоб довести, що вона не failed state, а народ і країна, спроможні змінити свою державу заради європейської перспективи?

Це та ситуація, коли немає Сходу чи Заходу України окремо. Йдеться про наше з Вами життя - сьогодні і завтра, незалежно від регіону проживання.

Хто не вірить в європейську Україну та/або не готовий боротися за неї активно, має два варіанти дій.

Перший - стати поліцаєм і нищити тих, хто боротиметься. Другий - підтримувати хоча б пасивно (словом, коштом, голосом на виборах) тих, хто боротиметься активно.

Хто вірить в європейську Україну і готовий боротися за неї активно, тим треба об'єднуватися. За групою крові. Задля захисту наших з вами базових життєвих цінностей.

Об'єднуватися важко, ми різні, надто багато протиріч нас розділяє? Так, важко, різні і розділяє.

Попередні спроби об'єднання у більшості своїй були невдалими, завершувалися зрадами, провалами і розчаруваннями? Так, були невдачі, зради, провали і розчарування.

На якій ідеологічній платформі об'єднуватися, адже в країні близько двохсот різних партій, десятки тисяч громадських рухів і організацій, впливових і не дуже, кожна зі своїми історією, ідеологією, лідерами і їхніми амбіціями? Так. Саме так. Але...

Перше. Коли перед країною постає доленосний вибір або виклик стратегічної важливості, ми з вами бачили успішні приклади об'єднання дуже різних людей. Які "в мирний час" одне одному, можливо, й руки не подавали, але в критичний момент вони відкинули все другорядне, спільно визначили головну мету, склали план дій і так само спільно досягли результату.

"Солідарність" у Польщі. "Саюдіс" у Литві. РУХ і "Україна без Кучми" в Україні. На мітингах разом стояли дисиденти, політичні в'язні і компартійні вожді, які їх засуджували. А потім в одному уряді працювали...

І по Хрещатику, в одній колоні, такі різні йшли - Степан Хмара, Петро Симоненко, Іван Заєць, Віктор Ющенко, Олександр Мороз, Юлія Тимошенко, Юрій Луценко, Левко Лук'яненко, Юрій Костенко... Це теж було, в Україні, і не так давно, правда?

Друге. Якою могла би бути ідеологічна платформа для об'єднання? І чи можливо її визначити взагалі? Скажу так: якщо дві людини хочуть жити і працювати спільно, то їм обом треба опустити планку, тобто відмовитися від певних (часом надмірних або надуманих) вимог одне до одного і підвести риску під минулими проблемами відносин, якщо такі були.

Бо інакше залишишся наодинці зі своїми вимогами, морально-етичними стандартами, чи ідеологічними установками. Якщо поряд стають четверо, десятеро, сотні чи тисячі людей, то планку треба опускати ще нижче. Бо всі люди різні, однак для результативної співпраці їм таки треба знайти спільну основу.

Тож до якого рівня кожному з нас доведеться опустити ту планку, щоб не вийти за межі власних переконань, моральних цінностей, ідеології, і водночас мати надійну платформу для об'єднання заради спільної справи?

Як на мене, спільна ідеологічна платформа є, вона досить чітка і зрозуміла. Ця платформа випливає із вищевказаних антагоністичних протиріч між особистими інтересами, рішеннями і діями Януковича, з одного боку, і стратегічними інтересами України і українського народу, з іншого.

СПІЛЬНА ІДЕОЛОГІЧНА ПЛАТФОРМА

1. Україна є самостійною (суверенною) державою.

2. Україна шанує європейські цінності і впроваджує європейські стандарти.

3. Україна будує свою економіку на конкурентних ринкових засадах.

Фактично, це та "червона лінія", що сьогодні розділяє політикум на дві частини - на владу і опозицію, так само і суспільство - на населення і народ, або жорсткіше - на поліцаїв і громадян.

А головне, така платформа об'єднуватиме людей не лише "проти" - щоб розвести дороги України і Януковича, але й "за" - бо вона вказує мету і цінності, за які нам з вами варто боротися.

Хто ставитиме підпис під цією ідеологічною платформою, має відкинути всі інші розбіжності, власні амбіції, підвести риску під минулим (покаятися і простити), щоб разом іти вперед - спільно і послідовно боротися за європейську Україну.

Боротися за іншу владу - моральну, відповідальну і професійну, яка реалізує цю платформу.

Боротися за громадянське суспільство, яке захищатиме свої права і чинитиме спротив незаконним діям влади.

Боротися за справжню, незалежну пресу, яка надійно контролюватиме і владу, і опозицію.

Опозиція теж має стати справжньою і ефективною. Замість кількох десятків опозиційних партій, більших і менших, маємо утворити ОДНУ потужну опозиційну партію, яка стане центром тяжіння нових людей - небайдужих, розумних і порядних.

Об'єднає кращих із нас по всій Україні і якнайшвидше розведе дві дороги - України і Януковича. В інтересах України.

Таке об'єднання, а ще більше - чітке дотримання вказаних ідеологічних принципів, спроможне відмити від бруду затоптані і використані після Майдану "не за призначенням" знамена демократії, зможе надихнути мільйони людей вірою у самих себе і свою силу.

І останнє, маємо усвідомити, що об'єднання - це єдиний вихід із нинішньої небезпечної ситуації. Іншого виходу у нас з вами просто не існує! Для справжніх громадян України - тих, хто має гідність, хто не змириться із покірливим і принизливим життям під жорстким пресингом-катком поліцейської держави, і хто не стане поліцаєм на захист їхньої держави.

Не спи народе мій! Aгов!


Не спи народе мій! Aгов!

Не спи народе мій! Aгов!
Щоб завтра світлий день прийшов,
А регіонів легіон
Не став могильщиком свободи.
А то вони набрались моди
Та демагогію розводять:
"Свободи краща несвобода",
Та крок за кроком тихой сапой
До диктатури нас ведуть.
Будують новую країну,
В якій нам місця вже немає,
Хоч здавна тут і живемо.
Та ми - "козли, що жить мешаєм".
Не спи народе мій! Агов!
Ти не чужий в своєму краї.

Злочини режиму Януковича

Лівела і мільярди
http://www.pravda.com.ua/articles/2011/10/24/6691712/

Держрезерв: не спійманий – не злодій?
http://www.epravda.com.ua/publications/2011/10/20/302589/

Про Януковича, Азарова та мито на російський вазелін
http://www.pravda.com.ua/articles/2011/10/21/6692493/

Клюєв розвиватиме свій бізнес за російський кредит під державні гарантії?http://www.pravda.com.ua/news/2010/11/18/5582295/

"Україна для людей": 370 мільйонів державної підтримки - для двох донецьких родинhttp://www.pravda.com.ua/articles/2010/11/12/5565415/

Мандат на вбивствоhttp://lb.com.ua/news/2010/12/01/76128_Mandat_na_ubiystvo.html

«Лівела» продовжує імпорт нафтопродуктів, незважаючи на 3-мільярдні збитки державіhttp://news.dt.ua/news/76285

Пшонку просять перевірити VIP-машини Януковичаhttp://www.pravda.com.ua/news/2010/12/30/5734054/

Стоимость вертолета Януковича – $17 млн.http://obkom.net.ua/news/2010-11-18/0916.shtml

Вертолетная площадка, строящаяся возле Верховной Рады, оценивается в 50-60 млн. грнhttp://fakty.ua/125143-vertolotnaya-plocshadka-kotoraya-stroitsya-vozle-verhovnoj-rady-dlya-prezidentskogo-vertoleta-ocenivaetsya-v-50-60-mln-grn

Януковичу під будівництво вертолітного майданчика виділили землюhttp://news.dt.ua/news/82303 МОГИЛЬОВУ КУПИЛИ АВТОМОБІЛЬ ЗА МІЛЬЙОН http://www.pravda.com.ua/news/2010/07/29/5259774/

МВФ, дай нам ще кредит! Нам не вистачає на ''каділлаки''!http://blogs.pravda.com.ua/authors/leschenko/4c516d2bddf33/

Загадковий спонсор української міліції, хто він?http://blogs.pravda.com.ua/authors/leschenko/4c532e016e5ba/

Костусєв хоче віддати депутатам гроші за їх агітацію з бюджету Одесиhttp://www.pravda.com.ua/news/2011/01/3/5746583/

Костусев отдал долги банку за счет зарплат бюджетниковhttp://www.svobodnaya.odessa.ua/index.php/news/2135-2010-12-302049.html

Карусельное «кидалово» от Тигипкоhttp://from-ua.com/voice/34a5c983ac202.html  Die Welt: Тигипко обменял цементную промышленность Украины на французский орден http://prawda.org.ua/1698

Тигипко! Ноль во власти (часть1) http://www.youtube.com/watch?v=RhJlU8KGDbo

Тигипко! Ноль во власти (часть2) http://www.youtube.com/watch?v=NSnPOi0PtUU&NR=1

Хто заробляє на Євро-2012? Перша частина розслідуванняhttp://www.pravda.com.ua/articles/2011/01/17/5796400/

Хто заробляє на Євро-2012? Друга частина розслідуванняhttp://www.pravda.com.ua/articles/2011/01/19/5805829/

Євро-2012: бездонна бочка бюджетних коштівhttp://www.pravda.com.ua/articles/2010/12/6/5648714/

Реконструкція НСК "Олімпійський": найкраща ціна - правдива ціна (звернути увагу на коментарі Aleksandr.Zhurba _ 22.12.2010 21:44 - 26.12.2010 18:47http://www.pravda.com.ua/articles/2010/12/16/5682508/

"Межигір'я" Азароваhttp://www.pravda.com.ua/articles/2010/06/22/5159405/

Азаров та його земля у Гурзуфіhttp://www.youtube.com/watch?v=XvqYyhR-si0І вся країна покриється будинками Азарова?http://www.pravda.com.ua/articles/2010/09/8/5365808/

Як Микола Азаров у Криму землі захопив (відео)http://www.youtube.com/watch?v=CiHdhW-eR9U"Україна для людей". Резиденцію Януковича "відремонтували" за 33 мільйониhttp://www.pravda.com.ua/articles/2011/02/22/5946822/

Янукович строит себе в Крыму частное Монакоhttp://www.domik.net/mod/main/news/commercial/news107999.html

Таємниця донецького общака. Або розгадка «Майбаха» Кірпиhttp://lb.ua/news/2011/02/02/82954_Taiemnitsya_donetskogo_obshchaka_Abo_.html

Таємниця вертольоту Януковича захована у "Межигір'ї"http://www.pravda.com.ua/articles/2011/07/20/6405659/Расследовать!http://www.kyivpost.ua/opinion/editorial/rassledovat-25993.htmlОРЕНДА ГВИНТОКРИЛА ЯНУКОВИЧА КОШТУВАТИМЕ 7,5 МІЛЬЙОНІВhttp://www.pravda.com.ua/news/2011/02/7/5889944/Партія регіонів починає...http://www.pravda.com.ua/articles/2011/07/12/6380311/Погані новини для Олени Бондаренкоhttp://blogs.pravda.com.ua/authors/leschenko/4e20b3bc01b66/Знаєте, хто власник Межигір'я? Так от же він!http://blogs.pravda.com.ua/authors/leschenko/4df24a4b2bd96/Таємниці "Межигір'я". Нова розкіш Януковича. Відеоhttp://www.pravda.com.ua/articles/2011/06/8/6279818/"Межигір'я": рай для Януковичаhttp://www.pravda.com.ua/articles/2010/04/17/4941683/"Межигір'я": рай для Януковича. Частина ІІhttp://www.pravda.com.ua/articles/2010/04/19/4946080/Ще 150 млн для комфорту Януковичаhttp://www.youtube.com/watch?v=i9i86dmLAg8http://blog.i.ua/community/3252/748593/Прикарпатську резиденцію дачу Януковича знову відремонтують. На 20 мільйонів http://tyzhden.ua/News/24929Могильов пропонує не карати за дрібний наркобізнесhttp://www.youtube.com/watch?v=ZMsQd2BPSzYЯк три українські жінки перемогли донецьку банду при владіhttp://blog.i.ua/community/3252/748068/Бурова для Бойка (відео)http://www.youtube.com/watch?v=j2tnJ492Xrohttp://dt.ua/articles/81790http://columbus2.livejournal.com/1147268.html З кожної родини вкрали по 4 тис. грн. – Гриценкоhttp://blog.i.ua/community/3252/750627/http://grytsenko.com.ua/news/view-z-kozhnoji-rodyny-vkraly-po-4-tys-hrn-hrytsenko.htmlНепотизм у владіhttp://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=oYuQVPtSvgMhttp://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BPlig_FxlNAТоп-10 невиконаних обіцянок Януковича http://www.unian.net/ukr/news/news-413660.html

Новий ректор ДонНУ заявляє, що невідомі побили його дружинуhttp://www.unian.net/ukr/news/news-412100.html

 

Сергій Костаков: «Я повинен сидіти, бо комусь так хочеться»http://ut.net.ua/Politics/26526

Луганcькі незалежні профспілки намагаються протестуватиhttp://blog.i.ua/community/3252/747764/

Справа Косарєва як зразок українського судочинстваhttp://blog.i.ua/community/3252/745425/

Питання їхньої безпекиhttp://blog.i.ua/community/3252/742271/Противник донецкой стройки Януковича будет сидеть долго  ВИДЕО http://novosti.dn.ua/details/157635/Власти Донецка разрешили компании Януковича проектирование многоэтажного здания на месте «Дружбы»http://novosti.dn.ua/details/159975/Борец с "домом Януковича" будет сидеть. Апелляционный суд поддержал его арестhttp://ostro.org/news/article-208139/Активиста акций против строительства VIP-высотки взяли с поличнымhttp://www.ostro.org/news/article-194513/Милиция подтвердила, что организатор акций против дома Януковича задержан. Возбуждено делоhttp://www.ostro.org/news/article-194472/Фирма сына Януковича натравила "бритоголовых" на жильцов двора: милиция смотрелаhttp://gazeta.ua/ru/articles/np-photo/386187Охрана сына Януковича на глазах у милиции разогнала дончан, защищавших свою детскую площадку. ФОТОрепортажhttp://censor.net.ua/ru/photo_news/view/171543/ohrana_syna_yanukovicha_na_glazah_u_militsii_razognala_donchan_zaschischavshih_svoyu_detskuyu_ploschadku_fotoreportajДонецкого «правозащитника-вымогателя» взяли по заявлению представителя фирмы Януковича http://novosti.dn.ua/details/157077/Адвокат активиста, выступившего против "дома Януковича", опасается, что его сделают "психом"http://www.ostro.org/news/article-210850/Пресс-конференция по стройке Януковича чуть не сорвалась: организатор заявляет о провокации (дополнено) ВИДЕО http://novosti.dn.ua/details/157652/По делу Лаврова донецкая милиция начала "загребать" журналистовhttp://donetskie.com/novosti/2011/06/25/po-delu-lavrova-donetskaya-militsiya-nachala-zagrebat-zhurnalistovЛысенко не захотел быть ректором ДонНУ. Довелиhttp://www.segodnya.ua/news/14217496.htmlhttp://novosti.dn.ua/details/145681/ Янукович. Двойная ходка.http://video.i.ua/user/2134810/31317/152058/http://www.ex.ua/view/7695764Виктор Янукович. Легенды и скелеты биографии. Часть 1.http://rupor.info/spec/dosie/novoe-delo/2009/11/09/viktor-janukovich-legendi-i-skeleti-biografii/Виктор Янукович. Легенды и скелеты биографии. Часть 2http://rupor.info/spec/dosie/novoe-delo/2009/11/26/kto-oplatil-zakaz-na-ubijstvo-evgenija-shherbanja-/Убийство и убийца Георгия Кирпы. ФОТО 18+http://rupor.info/spec/dosie/novoe-delo/2009/12/18/ubijstvo-i-ubijca-georgija-kirpi-foto/Янукович віддав під міст Кирпи півгектара Ботанічного садуhttp://tyzhden.ua/News/27083Как уходят любимые менеджеры Кучмыhttp://obkom.net.ua/articles/2004-12/28.1924.shtmlТайны Георгия Кирпыhttp://ord-ua.com/2007/05/03/tajnyi-georgiya-kirpyi/http://www.kharkovforum.com/showthread.php?t=506747&page=2Десять кучманятhttp://www.sovsekretno.ru/magazines/article/1346Глава «Нефтегаза Украины» сел на чемоданы. Потом он тоже будет сидеть. Но где?http://obkom.net.ua/news/2004-12-25/1436.shtml"Нафтогаз" пробачив Фірташу майже мільярдhttp://www.epravda.com.ua/news/2011/01/13/265985/Янукович дозволив продавати український газ Польщіhttp://www.epravda.com.ua/news/2011/07/7/291137/Влада пробачила олігархам 24 мільярди "Фірташ списав всі борги і вже робить газовий холдинг. Вони туди все це збирають, приводять до певного порядку і говорять, що він напевно продасть чи здасть холдинг "Газпрому".http://www.epravda.com.ua/publications/2011/05/16/285880/FIRTASH LIVEhttp://www.pravda.com.ua/articles/2009/01/19/3679354/Дмитро Фірташ: "я нагодував Україну, нагодував Газпром, а за весілля заплатила Європа"http://www.epravda.com.ua/publications/2009/01/20/178212/Рябченко виступає за консолідацію титану. В руках Фірташа?http://www.epravda.com.ua/news/2011/05/11/285384/У Фірташа "просто закінчився контракт"http://www.epravda.com.ua/publications/2009/01/20/178149/Гиленко-Фирташ-Нефтегаз-Газпромhttp://blogs.pravda.com.ua/authors/dubynsky/4c11ff0de76f5/

Костусєв компенсує витрати на передвиборчу агітацію із бюджету

Мер Одеси Олексій Костусєв має намір компенсувати депутатам Одеської міської ради витрати на їх передвиборну агітацію з бюджету міста.

Про це він заявив журналістам, передають Українські новини.

Зокрема, за словами мера, мова йде про фінансові витрати кандидатів у депутати (які пройшли в міськраду) на передвиборні кампанії в місцеві ради в 2010 році.

"Вважаю, що необхідно виділити 12 млн гривень у депутатський фонд. Багато депутатів у період передвиборної підготовки будували та відкривали дитячі майданчики за свій рахунок, ці витрати необхідно компенсувати", - сказав Костусєв.

Директор департаменту фінансів міськради Світлана Бедрега пояснила, що в спеціальному фонді міськради є 100 млн гривень, виведених у резерв, звідки та планується компенсувати вищезгадані витрати.

Як повідомлялося, в Одеській міськраді - 120 депутатів. Вибори в місцеві ради відбулися 31 жовтня 2010 року.