Висновок лікаря: до Тимошенко застосували отруту спецслужб

                                     
Написати цю статтю спонукали мене не тільки честь військового лікаря й клятва Гіппократа, а, в першу чергу, той критичний стан Ю.Тимошенко, в якому вона знаходиться зараз. Знак біди – втрата свідомості 06.01.2012 року і відсутність належної реакції на цей симптом зі сторони всіх членів медичної комісії, яка оглядала хвору наступного дня (07.01. 2012 року). Надіюсь, що стаття допоможе й колегам, яких включають до складу міністерських медичних комісій, професійніше й відповідальніше виконувати свою роль лікарів – консультантів.

Усе, що твориться навколо Юлії Тимошенко, наводить на думку, що і рішення Печерського суду щодо її ув’язнення, і рішення Апеляційного суду, і розпочаті нові судові справи є замовними для прикриття факту отруєння. Щоб на волю вона вийшла тільки мертвою. З цією ж метою призначаються і «діють» міністерські комісії із високого класу, але не профільних спеціалістів, які далекі від токсикології. Вони проводять МРТ – діагностику (магнітно–резонансна діагностика у нашій медицині чомусь є вершиною можливого), продовжують лікувати прояви респіраторного синдрому, рекомендують хворій «масаж і більше руху» і не виключають навіть оперативне втручання (для чого?). Так проявляється невігластво нашої медицини в токсикології. Ніхто навіть не запідозрив отруєння!!! Саме на такі реагування було розраховане отруєння!

1. Дещо про токсикологію талію. Згідно гігієнічної класифікації токсичних речовин, талій і його сполуки за ступенем небезпечності віднесені до першого класу отруйних речовин, які надзвичайно токсичні і надзвичайно небезпечні. Ця отрута проявляє токсичну дію в будь-якому агрегатному стані і здатна уражати живі організми всіх рівнів організації. Талій є смертельною отрутою повільної дії, про що свідчить наявність прихованого періоду інтоксикації та смертельні наслідки отруєнь навіть мінімальними токсичними дозами цього токсиканту. Без запаху і смаку. При контакті з отрутою будь які відчуття відсутні (німий контакт). Він здатний проявляти пряму деструктивну дію на органи й тканини при безпосередньому контакті з ними і загальнотоксичну (резорбтивну) дію через порушення функцій життєво важливих органів і систем. Талієві отруєння називають талотоксикозами.

Талій належить до найпідступніших отрут тому, що клініка талієвого отруєння розвивається повільно і тривалий час проходить без характерних клінічних симптомів і синдромів, що суттєво ускладнює ранню діагностику. Крім того, незалежно від ступеню важкості отруєння, можливі смерть або важкі віддалені наслідки перенесеної (навіть легкої) інтоксикації. Чудово свідчать про це кримінальні епідемії талотоксикозів у Львові (1975-1982) та Києві (1977-1987) і техногенна у Чернівцях (1988-1998). При хронічних отруєннях малими дозами талій здатний внаслідок кумуляції проявляти токсичну дію в сумарній дозі, яка буває меншою тієї, що викликає подібну інтоксикацію при гострому отруєнні.

В організмі талій перебуває в іонній формі. Іони талію здатні втягувати в патологічний процес всі життєво важливі органи й системи, проявляючи, в залежності від величини токсодози та тривалості дії на організм, різнобічні токсичні ефекти: загально токсичний, мутагенний, гонадотропний, тератогенний та бактеріостатичний. Унаслідок поступового перерозподілу в організмі талій депонується в кістках, волоссі та інших тропних до нього тканинах. Через три тижні після отруєння вміст талію у волоссі може становити 60 % загальної кількості металу. При смертельних отруєннях у людей найбільшу концентрацію талію виявляли в нирках і серці. Знайти талій в організмі отруєних можна і через 50-100 років після їх смерті (дослідження праху). Тому приховати отруєння талієм неможливо.Талій є отрутою спецслужб. Часто використовується для знищення політичних опонентів. Наприклад, талієм були отруєні депутат Держдуми Росії, політичний діяч, журналіст Ю.Щекочихін (2003) та співробітник ФСБ Росії О.Литвиненко (2006). З допомогою талію полюбляв знищувати опонентів та небезпечних йому своїх генералів диктатор Іраку Саддам Хусейн. Практикував отруєння навіть ув’язнених супротивників. Наприклад, труїли небезпечного політв’язня малими дозами сполук талію. З появою ознак отруєння, ув’язненого «звільняли» за амністією і «організовували» йому втечу за кордон. Частіше амністовані «тікали» у Велику Британію. Там їм давали політичний притулок, діагностували отруєння, але уже пізно, а тому хворі через певний час повільно помирали.

2.Класичні прояви клінікивсіх форм талотоксикозів. Для всіх форм талієвих отруєнь характерний повільний перебіг інтоксикації з наявністю довготривалого токсикогенного періоду, який поступово переходить у соматогенний. Винятком є швидкоплинні тяжкі гострі отруєння з летальним наслідком упродовж 7-15 днів від початку захворювання (приклад з отруєнням О.Литвиненка). Небезпечними є отруєння із затяжним (прогредієнтним) перебігом інтоксикації з наростанням негативних симптомів і поступовим обтяженням стану хворого. Вони складні для діагностики і закінчуються летально від загальної інтоксикації, тому що такі талотоксикози супроводжуються «токсичним імунодефіцитом». Агата Крісті, яка була фармацевтом і добре знала отрути, чудово описала талієве отруєння у своєму детективі «Вілла Білий кінь».

Талієвим отруєнням властива певна послідовність ураження тканин і органів-мішеней. Відповідно формується такий же послідовний прояв клінічних симптомів і синдромів: 1. синдром ураження відкритих слизових оболонок, носоглотки і дихальних шляхів (схожі з клінікою ГРЗ, ангіни, стоматиту, блефариту тощо); 2. гастроентерологічний синдром (з ознаками ураження шлунково-кишкового тракту, дисбактеріозу, гіповітамінозу й схуднення); 3.психоневрологічний синдром (з ознаками ураження центральної нервової системи, переважно проміжного і спинного мозку та периферичних нервів, особливо литкового); 4. ендокринний синдром (з алергізацією організму та ознаками ураження щитовидної й підшлункової залоз, статевих залоз і наднирників); 5. гематологічний синдром (з ознаками вираженої еозинофілії, лімфоцитозу, зрушенням формули вліво і наростанням анемії); 6. кардіо-судинний синдром (з ознаками токсичної кардіодистрофії, можливих інфаркту міокарда, інсульту, геморагічних діатезів та спазматичного чи спазматично-атонічного стану капілярів); 7. гепато-ренальний синдром (у більшості з ознаками «реактивного гепатиту», «малої печінкової недостатності» і порушенням видільної функції нирок); 8. дерматологічний синдром(з ознаками токсичного ураження шкіри та її додатків, з порідінням волосся або проявами різних форм облисіння). Дерматологічний синдром є ніби завершальною клінічною ознакою талотоксикозів.

Синдром (симптомокомплекс) токсичного ураження слизових оболонок і дихальних шляхів є однією із самих ранніх ознак талієвої інтоксикації при всіх клінічних формах талотоксикозів. З нього все починається. Якщо лікар не запідозрив талієву інтоксикацію, то ураження слизової оболонки діагностуються як кон'юнктивіти, риніти, ангіни, гострі респіраторні інфекції, ларинготрахеїти, стоматити, трахеобронхіти різного ступеню обструкції тощо, які майже не лікуються традиційними терапевтичними засобами. У таких випадках смерть отруєних пояснюють як наслідок ускладнення грипу, ГРЗ, ангіни тощо. При огляді хворих увагу лікаря привертає гіперемія кон'юнктиви, сухість і тріщини слизової губ. При огляді носоглотки можна виявити ознаки аденоїдних вегетацій, гіпертрофовані мигдалини, виразковий стоматит. Часто на слизовій помічають крапкові крововиливи або екхімози, а іноді висипки, подібні кору чи скарлатині.

Гастроентерологічний синдром на ранній стадії талотоксикозів проявляється функціональними розладами шлунка та кишечнику, диспанкреатизмом, дисбактеріозом, які поступово доповнюються ознаками гіповітамінозу та схуднення. Видільний ентероколіт може проявлятися у різних формах, від катарального до виразково-некротичного і супроводжуватися протягом усього періоду захворювання повторними кровотечами. Тривала відсутність апетиту, дисбактеріоз, порушення функції органів травлення призводять до помітного схуднення хворих (можлива втрата до 25% маси тіла) і появи виразних ознак авітамінозу.

Психоневрологічний синдром розглядають як одну з характерних (патогномонічних) ознак всіх форм талотоксикозів. Суб'єктивно синдром проявляється загальною слабкістю, яка при важких талотоксикозах або при відсутності лікування може перейти в стан повної адинамії, швидким стомленням, атаксією, яка проявляється більш вираженою втратою рівноваги ніж порушенням координації руху. Хворим стає важко ходити, боляче сидіти. Порушення сну проявляється часто в'ялістю та сонливістю протягом дня й неможливістю заснути або неприємними сновидіннями, нічними страхами, частими прокиданнями протягом ночі.

Парестезії при легких формах талотоксикозів проявляються поколюванням в підошвах ніг і в пальцях рук та ніг, відчуттям «повзання мурашок», легким онімінням, іноді в поєднанні із порушеннями больової й тактильної чутливості. При важких отруєннях талієм парестезії підошовної поверхні ніг змінюються появою сильних болів, які можуть різко посилюватися навіть від дотику до постільної білизни, чим позбавляють хворих сну і здатності ходити. Болі підошовної поверхні ніг подібного характеру не зустрічаються при невропатіях іншої етіології і є характерною ознакою талотоксикозу. Виникає в цей період небезпека набряку й стиснення спинного мозку з можливими відповідними наслідками.

Суб'єктивні прояви психоневрологічного синдрому поступово доповнюються об'єктивними ознаками низхідного талієвого поліневриту. Для талієвих невропатій на ранніх стадіях інтоксикації характерне збереження рефлексів при вже виражених ознаках невропатії. Ця особливість важлива при проведенні диференційної діагностики талотоксикозу від синдрому Гійєна-Барре. У пізній стадії інтоксикації можуть з’явитися ознаки невропатії черепно-мозкових нервів. Найчастіше виявляється невропатія зорових нервів, ядра яких розміщені в гіпоталамусі. Порушення зору можуть проявлятися диплопією в поєднанні з мідріазом і птозом.

Виразність психічних порушень при талотоксикозах має помітну залежність від тяжкості інтоксикації й тривалості дії токсиканту на організм. Для більшості талотоксикозів характерні розгальмованість, збудженість, іноді агресивність, нестриманість у реагуванні, а нерідко – неадекватне реагування на ситуацію, тривожні сновидіння, нічні страхи, страхітливі галюцинації, зоогалюцинації.

Ендокринний синдром проявляється найчастіше ознаками токсичної дії талію на статеві залози, наднирники, щитовидну й підшлункову залози. При важких талієвих отруєннях токсичне ураження наднирників може проявитись наднирниковим кризом і стати причиною смерті хворого.

Гепато-ренальний синдром на ранній стадії проявляється розладом функції печінки і нирок без ознак патології у цих органах. Легкі та середньої тяжкості талотоксикози проявляються синдромом «малої печінкової недостатності». "Локальними ознаками» талієвої гепатопатії на пізній стадії інтоксикації є збільшення розмірів і болючість печінки при пальпації. Геморагічні діатези, печінкова коліка, іноді жовтушність, при збільшених розмірах і болючості печінки свідчать про гепатопатію середньої важкості. Дегенеративні зміни в печінці можуть стати причиною печінкової недостатності й смерті в соматогенному періоді.

Гематологічний синдром при всіх формах талотоксикозів найчастіше проявляється еозинофілією, лімфоцитозом, відносною нейтропенією і зрушенням лейкоцитарної формули вліво. Появляються ознаки анемічного синдрому з його раннім прогресуванням. Можливий розвиток гемобластозів із раннім і стійким синдромом анемії. Результати біохімічних та імунологічних досліджень крові при талотоксикозах привертають увагу виразною дезімуноглобулінемією.

Кардіо-судинний синдромнайвиразніше проявляється в органній стадії токсикогенного періоду і часто стає причиною смерті хворих від первинного токсикогенного колапсу зі швидким, а іноді раптовим розвитком недостатності кровообігу внаслідок токсичного міокардиту або інфаркту міокарда. Виникають загрудинні болі, подібні до стенокардії, які не знімаються валідолом. Описані випадки смерті хворих від вторинного колапсу через виснаження компенсаторних резервів серцево-судинної системи або від інфаркту міокарда, який може бути наслідком токсичної дистрофії міокарда через некробіотичні зміни в серцевому м'язі. Геморагічні діатези проявляються екхімозами, крапковими крововиливами, носовими і кишечними кровотечами.

Дерматологічний синдром появляється не раніше 2-3 тижнів від початку хвороби при гострих і через 4-6 тижнів – при хронічних отруєннях. Гострі отруєння в більшості проявляються тотальним чи субтотальним облисінням без помітних ознак токсичної дистрофії шкіри та її додатків (приклад отруєння О.Литвиненка), тоді як хронічні отруєння малими дозами талію (як у Юлії Володимирівни) частіше проявляються дифузним порідінням волосся на голові або осередковим облисінням. Інтенсивність випадіння волосся й виразність алопеції зростають майже пропорційно збільшенню концентрації талію в організмі. Появу на тлі або в поєднанні з психоневрологічним синдромом дифузної алопеції із швидким прогресуванням і переходом її в осередкове, тотальне чи субтотальне облисіння слід розглядати як генеральну ознаку талотоксикозів.

На ранній стадії інтоксикації, особливо в перші 7-10 днів від початку хвороби, ознаки токсичного ураження шкіри та її додатків виявляються рідко. На пізній стадії хворих змушують звернутися до лікаря: свербіння й болючість шкіри волосистої частини голови та обличчя; інтенсивне випадіння волосся при розчісуванні або під час миття голови; вульгарні вугрі, себорея, поверхневий або глибокий фолікуліт; крихкість та ламкість нігтів на руках і ногах; сухість та лускатість шкіри; заїди або тріщини слизової губ, які майже не піддаються лікуванню загальноприйнятими засобами. Привертають увагу крапкові крововиливи на шкірі та слизовій носоглотки. При огляді хворих помітна воскова блідість шкіри (прояв капіляроспазму) і «мармуровий» малюнок на деяких її ділянках (при ураженні наднирників), частіше на плечах і між лопатками на спині. Помітні гіперкератоз та набряк шкіри на підошвах і долонях, ознаки ліхенізації шкіри, вульгарні угрі, себорея, заїди або тріщини на губах, фолікуліт на щоках, підборідді, на дорзальних поверхнях рук і ніг, крапкові крововиливи чи екхімози на шкірі та видимих слизових оболонках. На голові помітні ознаки порідіння волосся або облисіння. На нігтях рук знаходять білу поперечну смугу біля нігтьового ложа (смуга Меєса),яка з'являється вперше через 4-5 тижнів від початку хвороби. Кількість поперечних смуг може збільшуватися по мірі росту нігтів протягом усього токсикогенного періоду хвороби. Зникнення смуг Меєса на нігтях є ознакою очищення організму від токсиканта.

3.Особливості розвитку і прояву талотоксикозів з хронічним перебігом. Особливої уваги заслуговують отруєння субтоксичними дозами талію, які набувають хронічного перебігу. Хронічного перебігу через відсутність лікування набув талотоксикоз у Юлії Володимирівни. Повільний розвиток патологічного процесу, із появою характерних клінічних симптомів і синдромів талієвого отруєння не раніше 3-6 тижнів від початку захворювання, є причиною діагностики хронічних талотоксикозів тільки на стадії розпалу хвороби.

На ранній стадії хронічної інтоксикації у більшості випадків звернутись хворого до лікаря змушує гостре респіраторне захворювання, стоматит, кон'юнктивіт, ангіна або загострення хронічного тонзиліту, аденоїдні вегетації тощо. Саме синдромом ураження відкритих слизових оболонок і слизової носоглотки та дихальних шляхів із характерним торпідним перебігом і схильністю до ускладнень гнійною інфекцією розпочинають свій прояв хронічні талотоксикози. Поступово, протягом 4-6 тижнів, до синдрому ураження слизових оболонок приєднуються клінічні прояви інших синдромів талотоксикозу і, в першу чергу, психоневрологічного, гастроентерологічного, гематологічного та гепаторенального. На прийомі у лікаря хворі скаржаться на швидку втому при будь-якому фізичному навантаженні, на прогресуючу слабкість, особливо в ногах і руках, на відчуття оніміння в пальцях рук і ніг та «повзання мурашок» або поколювання в шкірі стоп і рук, на стиснення й судоми литкових м'язів під час швидкої ходьби або підйомі по сходинках. Хворі повідомляють лікарю про порушення апетиту і схуднення, про свербіння шкіри і посилене випадіння волосся на голові, про посилене потіння, підвищену збудливість та нервозність, про порушення сну, яке проявляється часто в'ялістю та сонливістю протягом дня й неможливістю заснути або неприємними сновидіннями, частими прокиданнями протягом ночі. Хворі звертають увагу лікаря на болі в серці, подібні стенокардії, які «не знімаються валідолом» та періодичні болі в животі, в правому підребер'ї.

На пізній, органній стадії хронічних талотоксикозів звернутись хворого до лікаря часто спонукає помітне порідіння волосся на голові або прояви дрібно гніздової алопеції чи інших форм осередкового облисіння, іноді з порідінням брів і вій. Хворі скаржаться на безсоння вночі і дрімотний стан протягом дня, на неприємні або страхітливі галюцинації, на надмірну нервозність, підвищену збудливість, нестриманість у реагуванні, а нерідко – неадекватне реагування на події. Жінки повідомляють лікарю про розлади або відсутність менструацій, а чоловіки – про прояви імпотенції. Турбують більш часті, ніж були раніше й інтенсивні болі в серці. На цій стадії захворювання починають непокоїти болі в довгих трубчатих кістках, в суглобах, впродовж кровоносних судин та нервів, у підошовній поверхні ніг. Хворі помічають і звертають увагу лікаря на сухість і огрубіння шкіри на підошвах і долонях, на появу «сухих мозолів», тріщин і набряку шкіри підошовної поверхні, на крихкість нігтів і появу білих поперечних смуг (смуги Меєса) на нігтях рук.

Обстеження хворих на пізній стадії інтоксикації дозволяє виявити ознаки дисбактеріозу, авітамінозу та прояви всіх клінічних симптомів і синдромів, які є характерними для талієвих отруєнь. Але якщо лікар не запідозрив талієву інтоксикацію, то кожний з виявлених синдромів діагностується як самостійне захворювання. Досить часто при хронічних талотоксикозах алопеція виявляється в сукупності із скаргами хворих на швидку стомлюваність, схуднення та болі в кінцівках (класичний симптомокомплекс) і є основною ознакою хронічного талотоксикозу. Остеопороз трубчатих кісток виявляється на рентгенограмах через 1,5-2 місяці від початку хронічного захворювання.

4. А тепер віддзеркалимо хроніку появи і перебігу хвороби ув’язненої Юлії Тимошенко на клініку талотоксикозів (опираючись поки що лише на повідомлення ЗМІ). Починалася хвороба з ознак простуди і проявів ангіни (ніби то через сирість і холод у камері СІЗО). Так почав проявлятись самий ранній синдром талотоксикозу - синдром ураження відкритих слизових оболонок, носоглотки і дихальних шляхів. Стан здоров’я продовжує погіршуватися.Відтоді (з серпня 2011 року) Юлія Володимирівна уже не виходить із стану хвороби, що є характерним для талотоксикозів. Респіраторний синдром майже не піддається лікуванню стандартними терапевтичними засобами. Далі формуються наступні синдроми талієвого отруєння. З’являються болі в животі, ознаки порушення апетиту і схуднення (прояви гастроентерологічного синдрому). Виникають і наростають ознаки психоневрологічних розладів: порушення сну, парестезії (казали, що це «маревний паразитоз»), загальна слабкість і швидке стомлення, нестриманість, неадекватне реагування на ситуацію (пригадайте епізоди поведінки в суді), ознаки низхідного талієвого поліневриту.

На блідій шкірі з’являються крапкові крововиливи і синці. Починають турбувати носові кровотечі, загрудинні болі (прояви кардіо – судинного синдрому). Стан здоров'я і особливо зовнішній вигляд хворої Юлії Тимошенко сильно вразили Ніну Карпачову. Дивно, чому жодного разу стан і особливо зовнішній вигляд хворої не вразили не тільки прокурорів, а й лікарів? Були ж підозри на отруєння ув’язненої зоокумарином через покрашені у камері СІЗО стіни з домішкою отрути проти тарганів. Чому ж у складі стількох медичних комісій ні разу не було лікаря - токсиколога? На показаному відео із медичної палати СІЗО зовнішній вигляд хворої майже схожий із зовнішнім виглядом хворого О.Литвиненка (різниця у прояві алопеції). Зауважу, характерний зовнішній вигляд отруєних талієм є важливою клінічною ознакою талотоксикозів.

Лише висвітлені через ЗМІ дані про стан хворої, динаміку розвитку та клінічні прояви хвороби дають всі підстави запідозрити й діагностувати у Юлії Володимирівни талієве отруєння і виставити достатньо обґрунтований такий попередній діагноз: «Отруєння талієм середньої важкості; органна стадія токсикогенного періоду з прогредієнтним періодом і поступовим обтяженням стану хворої». Уже добре виражена талієва невропатія. Це вершина клініки отруєння. На цій стадії талотоксикозу причиною раптової смерті можуть стати: первинний токсикогенний колапс, гостра серцева недостатність або інфаркт міокарда, інсульт, наднирниковий криз. Тому, такі хворі потребують негайної госпіталізації в реанімаційне відділення токсикологічного центру для постійного медичного нагляду і невідкладного проведення детоксикації організму, антидотної терапії з використанням прусської сині (AntidotumThalliiHееl) та комплексним посиндромним лікуванням. Юлія Володимирівна потребує негайної госпіталізації у реанімаційне відділення в готовності до апаратної реанімації.

Випадок втрати свідомості, що стався 6 січня 2012 року – надто небезпечний симптом. В процесі лікування слід одночасно проводити спеціальні токсикологічні та інші дослідження для підтвердження і уточнення остаточного діагнозу. Подробиці дивись у монографії «Талотоксикози (чернівецька хімічна хвороба)», (Чернівці, 2002,284 с.). Книга є у парламентській бібліотеці та інших бібліотеках і повністю розкрита в Інтернеті на сайті «Бібліотеки Росії, України, зарубіжжя».

Зразу ж зазначу наступне. Лікувати таких хворих важко. Токсикологічних центрів в Україні немає. Вітчизняні токсикологічні лабораторії та НДІ не мають потрібного сучасного обладнання для діагностики отруєнь талієм та іншими важкими металами. Клінічну токсикологію у наших медичних навчальних закладах всіх рівнів акредитації не вивчають. Лікують отруєних у відділеннях інтенсивної терапії або реанімації лікарі – реаніматологи, які можуть мати післядипломну токсикологічну підготовку. Лікують як правило, посиндромно, а тому не завжди успішно. Необхідним і обов’язковим є залучення іноземних медичних фахівців – токсикологів і використання засобів детоксикації і діагностики зарубіжних клінік. Цього вимагає реальність нашої української медицини.

В.І. Білоус -

 кандидат медичних наук, лікар – токсиколог з 50-річним медичним стажем

ТУТ

Ми аморальне суспільство, якщо у нас норма-аморальні політики

Чому в Європі перестали говорити про Україну і чому розділення країни на Захід та Схід – це добре, розповідає письменник Андрій КУРКОВ

Що за кордоном зараз найчастіше питають про Україну?

– Нічого. Зникли такі запитання. Раніше ­завжди більше цікавились Україною, ніж моїми книжками. А зараз тільки журналісти під час інтерв'ю розпитували про ситуацію з Тимошенко, з Луценком, про відносини з Росією. Але це був професійний інтерес.

Чому так сталося?

– Думаю, Україна в їхніх очах застигла. Таке враження, що вона не розвивається, а пішла назад. Питання ж виникають, коли є якийсь рух уперед.

Їм важко збагнути те, що в нас відбувається?

– Ні. І так звана хаотична слов'янська душа, і корумпована політика, й історії про олігархів їм добре відомі. Світ нас відкрив. І, може, тому, що в українців уже нема секретів, він і втратив інтерес до нас.

А прийняти Україну до себе Європа готова?

– На початку грудня про угоду з ЄС там ніхто не говорив. Україну вже сприймали як країну, яка не скоро зможе стати членом унії. І в людей відчуття, що вона й не хоче цього. Що триває така гра: шантаж Європи дружбою з Росією і шантаж Росії – дружбою з Європою.Після помаранчевої революції на нас чекали. Але ми нічого не зробили, щоб у ці двері увійти. З 2006­го інтерес зник, бо на Заході зрозуміли, що нічого не відбувається. Що знов були політичні декларації без дій.

Є сподівання, що Євро-­2012 теж позитивно вплине на імідж України у світі. Ви теж так вважаєте?

– Це не вирішить питання іміджу. Серед уболівальників мало інтелектуалів і тих, хто цікавиться іншими країнами та культурами. Вони приїдуть подивитися футбол. Коли повернуться додому, говоритимуть – поганий чи хороший був матч. Якщо провалимо організацію чемпіонату, тоді скажуть: "Більше туди не поїдемо". Культурним чи політичним відкриттям України це не стане. Сподіваюся тільки, що після Євро на пару років залишаться відремонтовані дороги й готелі. Головне, щоб це підтримували. Коли всі вболівальники поїдуть, ресторани, яких набудують, залишаться без клієнтів. Почнеться реструктуризація місцевої економіки. У нас відбудеться чемпіонат Європи з баскетболу 2015 року. Так ми весь час змагатимемося, щоб когось приймати. Є ефективніші методи творити імідж держави: проводити реальну зовнішню культурну політику, а не обмежуватися формальною участю у різних закордонних виставках – як шанхайська Expo чи книжковий Франкфуртський ярмарок. На останньому цього року ми були у павільйоні недорозвинених країн. Наш стенд був останній, стояв у кутку окремо від інших, мав 3 на 3 метри. Мені казали, що туди української делегації поїхали 74 людей. На стенді ж був один старший чиновник, який не знав жодної мови.

У різних куточках Європи ви відчуваєте, що ті люди подібні до наших?

– Та люди скрізь такі, як наші. Корупція не тільки в Україні. На верхніх щаблях вона є скрізь. Схитрувати чи не сплатити податки і французи, й німці годні, і бельгійці, ірландці. Тому Європа прагне прийняти загальні закони щодо податків – щоб ловити власних громадян, які заробляють в сусідній країні. Єдине – там є законослухняність, а в нас її нема.

А на душевному рівні? Можливо, у французів чи ірландців є риси, які відсутні в українців?

– У нас людина відкрита, готова до спілкування, із задоволенням гуляє, насолоджується життям. Ірландці, шотландці – такі самі. А от від німців, швейцарців ми відрізняємося – за пунктуальністю, працездатністю, за бажанням чогось досягти і витратити на це 20 років свого життя. Бізнес по­українському – це не бізнес по­німецькому. Там, якщо людина відкриває ресторан – вона сама в ньому працює, інколи й кухарем та офіціантом. А в нас ­купують приміщення, забивають його меблями й обладнанням, набирають людей і тоді питають: а де прибуток? Хоча у кнайпах уздовж одеської траси справді по­­західному. Там родина відкрила ресторанчик, годує людей і заробляє собі зарплату. Це саме зарплата – там нема великого прибутку. Але в цьому є сенс життя.

Вам в Україні останнім часом комфортно?

– Є два різні комфорти – психологічний і політично­-соціально­-економічний. Психологічно – комфортно, і я завжди із задоволенням повертаюся додому. Тут мої друзі, родина й колеги, з якими маю багато спільних проектів. А політично-­соціально­-економічний комфорт – це інша штука. Мені не подобаються дуже багато речей, хоча ще більше незадоволений був на початку 2000-­х. Потім у 2004-­2005 роках обидва комфорти збіглися. Зараз політична годинникова стрілка відхилилася, і знов є два окремі комфорти.

Реабілітуватися в очах Заходу нинішня українська влада ще зможе?

– Захід сприймає людину один раз і свого ставлення не змінює. Назвіть політика в будь­-якій країні, який прийшов із негативним іміджем і змінив його на позитивний. Щось можуть прощати, на щось – не звертати уваги. Муаммара Каддафі якісь країни запрошували в гості, приймали. Але, коли його вбили, жалю особливого ніхто не мав. І таке відбувається з усіма диктаторами. Навіть Авґусто Піночет, який прийшов до влади в час величезної кризи й відбудував Чилі в економічному сенсі, через політичні речі все одно потрапив до суду.

Тобто ліміт довіри Віктор Янукович уже вичерпав і навряд чи поверне його?

– У Януковича був ліміт довіри з боку його виборців – треба їх питати, чи він виправдав сподівання. У мене не було до нього ані ліміту, ані довіри. Я приблизно собі уявляв, що буде, коли він прийде до влади. У принципі, так і виходить. У цьому плані Янукович – дуже прогнозована людина.

Що варто втілити насамперед в українській політиці, в соціальній сфері? Із практики тих країн, де ви побували, і що вам особливо сподобалося.

– Із 1991-­го громадяни України поступово втрачали мораль. І тон у цьому завжди задавала влада. Як на місцевому рівні, так і на державному. Ми стали аморальним суспільством, в якому нормою є присутність у керівництві аморальних політиків. А абсурдом у цій ситуації є ще й їхнє бажання прийняти закон про захист суспільної моралі.

Починати треба з малого – на заході країни в цю справу втручається греко-­католицька церква. Вона впливає на ситуацію, і там у людей є бажання очиститися й жити, хто може, по моралі, по вірі. А центральна та східна Україна живуть за іншими законами. І доки ми хоча б частково не повернемо людям прагнення жити морально й чесно – ніякого нового суспільства не з'явиться. Навіть якщо прийде чесний політик. Але з ким він прийде, хто буде його фінансувати? Чи може чесний політик працювати за нечесні гроші, які йому надають спонсори?

Іще одне – у нас нема відчуття нації. Наведу приклад Південної Кореї. 1998­-го в них була серйозна криза, ринки впали. Прем'єр­-міністр сказав по телебаченню: "Ми можемо врятувати країну від економічного колапсу, тільки якщо кожен зрозуміє свою відповідальність і поділиться з казною тим, що може дати". І люди понесли своє золото, гроші, заощадження. Перераховували з власних банківських рахунків на державний те, що мали. Нація врятувала державу. Вистачило грошей на пенсії, на зарплати – і країна не впала.

А тепер назвіть українського політика, який може звернутись до народу, й щоб йому повірили. Є українці, що скажуть: "Я понесу свої заощадження в державну казну"? У нас – гармонія взаємної недовіри міжсуспільством і владою.

Однак є щось і добре, перспективне?

– Наші незалежність і демократія базуються на двох парадоксах: незалежність від Росії зумовлена українськими олігархами, які не хочуть пускати тамтешній бізнес на свою територію – тому що тоді їм треба буде зникнути. Друге велике щастя, яке чомусь усі вважають нещастям, – це те, що є дві різні України, східна й західна. У нас неможливо створити одну глобальну північнокорейську партію, яка ­об'єднає всі кутки країни, і щоб усі погоджувалися з нею. Цього не може бути, бо в нас щонайменше дві ментальності – й одна половина завжди буде в опозиції. Баланс між ними – це те, що схоже на демократію чи діалог.

На кого ви орієнтуєтеся в Україні?

– Моральними авторитетами є і Ліна Костенко, і Мирослав Попович, і Мирослав Маринович. І менш відомі люди, які роблять добру справу, добиваються чогось. Нещодавно був у місті Гусятин на Тернопільщині. Давно знаю чоловіка, якай там став мером. Щойно він заступив на посаду – показав, що можна не красти гроші, й вистачить на освітлення райцентру. Ремонтує центральні вулиці, площі, багато чого іншого робить. Але на нього, звичайно, іде атака – тому що він не член Партіїрегіонів, а райрада вже під ними.

Чому явище "радянської людини" виявилося таким стійким?

– Це – історичний генотип. Від нього важко вилікуватися. Спочатку Америка були англійською колонією, де ходили англійські фунти. Потім увели долар. Після цього ще 50 років у незалежній Америці люди називали долар фунтом. Чим скоріше змінюються умови й правила життя, тим швидше генотип стає інший. А радянські умови й правила життя частково змінилися хіба зовні. У Росії – повна подіб­ність. Недавно Володимир Путін виступав перед пенсіонерами і сказав: "Не бойтесь. Новая Россия – это тот же Советский Союз. Мы вас в обиду не дадим".

Якісь досягнення у трансформації радянської людини в українця є?

– З'явилися прагматизм і нормальний економічний егоїзм, який у крові в українців. Цей егоїзм відрізняє нашу ментальність від російської. У позитивному сенсі він є ознакою хуторянської психології. Бо українець із задоволенням працює сам на себе. На державу він не любить робити. Куркулі виростили значно більше хліба, ніж у колгоспах – за кілька років після колективізації. Ознаки економічного егоїзму – свій шмат землі, свій кордон, а найбільші вороги – це найближчі сусіди. Головне, щоб зник страх перед владою. Це важливий поштовх до демократії. На сході країни страх починає зникати. Там уже пішли соціальні протести.

Якщо в Україні встановиться верховенство права, за сценарієм якої країни розвиватимемося?

– Будемо подібні до тихеньких Чехії чи Польщі. Такою, як Франція, Україна не стане. Ми – не колективний народ. У нас кожен сам по собі. Українці охоче займатимуться власною справою. Тільки серйозні соціальні процеси зможуть їх об'єднати. Анна БАЛАКИР, Антон СЕМИЖЕНКО ТУТ P.S. Андрій КУРКОВ, 50 років. Народився в селі Будогощ Ленінградської області. З раннього дитинства живе в Києві. Служив охоронцем в Одеській виправній колонії. Закінчив Школу перекладачів японської мови. З 2005 року – персона нон-ґрата в Росії, де припинили поширення і видання його книжок. Причиною Курков вважає негативні оцінки російської політики, які він давав у пресі під час помаранчевої революції. В Європі його твори – в ­десятці бестселерів. Роман "Пікнік на льоду" в Україні розійшовся 150-тисячним накладом. У лютому має вийти ­роман "Львівська гастроль ­Джимі ­Хендрікса" – про рух хіпі та архі­тектуру Львова. Грає на фортепіано. Дружина – Елізабет Шарп, консультант Британської ради в Україні.

Кадровий резерв влади

«Противсіхство» насправді є особливо лицемірною формою підтримки чинної влади

Сьогодні цікаво спостерігати політично-психологічну еволюцію людей, що, позиціонуючи себе як демократів та українських патріотів, об’єктивно сприяли встановленню нинішньої влади, яку аж ніяк не можна запідозрити в наявності таких чеснот.

Звісно, йдеться про сумнозвісних «противсіхів». Без них, без їхньої допомоги у формі обструкції Тимошенко на виборах 2010 року Віктор Янукович програв би. Це, сказати б, медичний факт. «Противсіхи», незважаючи на патологічну, а часом навіть талановиту демагогію, що рясніє пересмикуваннями та яскравими алогізмами, не можуть цього (бодай у глибині їхніх душ) не розуміти. І тому мають доволі обмежений моральний вибір: або покаятися і взяти на себе частку провини за дії нинішньої верхівки (якій вони таки сприяли), або оскаженіло, агресивно виправдовувати свій вчинок, шукаючи дедалі більше нових псевдоаргументів на власний захист. Другий шлях має свою невблаганну, примусову логіку: той, хто сказав «а», вимушений сказати «б», хто зробив перший крок тими сходами, навряд чи зможе не зробити другого.

Спочатку ці люди відчайдушно обстоювали свою «рівновіддаленість» від Тимошенко і Януковича, мовляв, ті діячі однаково (ну абсолютно однаково!) для них неприйнятні. Останнім часом крига скресла і те, в чому їх цілком обґрунтовано підозрювали опоненти, вийшло назовні. «Противсіхи» почали публічно визнавати, що вони, так би мовити, не зовсім збалансовано «противсіхи». Виявилося, що один із двох фігурантів їм ближчий і рідніший, ніж друга. Спочатку в цьому зізналася відома письменниця, що вважає себе ідейним лідером «противсіхівського» руху, потім один із постійних колумністів на сайті «Української правди» в екстравагантно-антитимошенківській статті «Те, що німцю – Божа роса, українцю – у печінку коса» (мається на увазі зачіска екс-прем’єрки), а тепер уже і деякі колишні дисиденти, що претендують на роль морально-релігійних авторитетів, примудряються віднайти в діяльності адміністрації Януковича «очевидні позитиви» і чекають, що завтра їх стане ще більше…

Це ще раз підтверджує думку про те, що «противсіхство» насправді є особливо лицемірною формою підтримки чинної влади, сором’язливою ідеологічною співпрацею з нею з боку певної частини української інтелігенції. Уже сказавши своє «б» і на відстані півкроку від наступної літери колаборантської абетки, вони геть забули свої гордовиті заяви про те, що «меншого зла не буває» (це «противсіхи» вже публічно заперечили), що «не хочуть бути фахівцями з різних сортів лайна» (а таки стали)…

Хочуть того «противсіхи» чи ні, але дедалі більше наближаються до влади, вступаючи в реальний конфлікт із настроями абсолютної більшості українців. А це означає, що ризикують назавжди втратити рештки своєї репутації й ототожнити себе з чинним режимом та його політичною долею. В сучасному світі деспотичні режими дуже рідко бувають довгожителями. І те, що комусь видається «тисячолітнім Рейхом», може виявитися зовсім не тисячолітнім. Цим аж ніяк не глибокодумним діячам просто нікуди подітися з їхньою позицією. Вони приречені стати кадровим резервом Януковича й пройти шлях Ганни Герман, Дарки Чепак і Владислава Каськіва. Зрозуміло, що всі вони виправдовуватимуть такі кар’єри тільки «вищими національними інтересами України». Як кажуть у мене на Півдні, «поганому виду нема стиду»… Цікаво буде послухати оцінки цієї «противсіхської» громадськості, коли їхнє «менше зло» віддасть Кремлю українську газотранспортну систему. Напевно, знову скажуть, що «Тимошенко зробила б ще гірше», незважаючи на те що саме екс-прем’єрка домоглася ухвалення більшістю (400 з гаком) голосів у ВР закону про недопущення будь-яких маніпуляцій з нашою ГТС. Усі реальні негативні дії чинної адміністрації «противсіхство» нівелює вигадками про імовірні негативні дії можливого президента Тимошенко. Є підстави вважати, що цей сумнівний рухнеминуче вироджуватиметься в таку собі ідейно-політичну секту, де символом віри стане ірраціональна ненависть до екс-прем’єрки як самовиправдання власного колаборантства. А з Партією регіонів ця секта таки ж установить консенсус, який потроху формується вже тепер. І підуть вони вервечкою на «государеву службу», і прийматимуть ордени, премії та дешеву штучну славу за активну боротьбу проти єдиного реального на сьогодні (хоча й ув’язненого) опозиційного лідера, зовсім не однакового, попри численні вади, чого «противсіхи» з притаманною їм політичною сліпотою нездатні побачити. І тому, якщо ПР здасть Україну Москві, секта знову волатиме, що Тимошенко зробила б іще гірше, хоча куди вже гірше… Найближчим часом треба чекати значного «противсіхівського» посилення влади Януковича, що дасть йому можливість косметично приховати найодіозніші риси своєї команди і стилю керування.

Ігор Лосєв

УТ

Припинити розбрат у стані опозиції! Щодо статті Кужель в «УП»


Припинити розбрат у стані опозиції! Щодо статті Кужель в «УП» та позиції Наталії Королевської Зараз перед парламентськими виборами вже не час для розлогих політичних та ідеологічних дискусій. На відміну від шановної Наталії Королевської, ми НЕ вважаємо, що нам потрібна «єдність опозиційних сил». 
Нам потрібна не так «єдність опозиції», як згуртованість найбільш стійкої її частини. Слабкі ланки опозиції треба безжально відсікати – нам непотрібні «тушкостворюючі» феномени. 

Ми неодноразово наголошували, що нам потрібна не так електоральна більшість, як револю-ційна надійна меншість. Адже фактично попереду ніяких виборів не буде – бо усі силові структури держави – на службі диктатури. Тому не можна ні секунди сподіватися, що буде задіяний адмінресурс з силових структур та інших чиновників. 

Але це ще не все: диктатура діятиме за законами вуличних банд – gangsters. Тобто, до держа-вних бандитів будуть залучені також «приватні». 
Отже – ми НЕ зможемо змусити лічильні комісії лічити як слід, перевозити листи як слід, складати протоколи як слід – і таке інше. 
Адже вибори – складний процес з декількома етапами, на кожному з них наперсточники будуть відкушувати від нас наші голоси під УСІМА приводами. Згадаймо – як перед другим туром президентських виборів президент Ющенко підписав поправки до виборчого закону?
Навіть власний екзіт-пол провели – під «намальовані» результати виборів!

У штабі ЮВТ була прихована «тушка» - Андрій Портнов. Який теж був у списку депутатів. Тобто – ці вибори – не просто політична боротьба – а політична, холодна громадянська війна без правил. 

Припинити дію адмінресурсу НЕ ЗМОЖЕМО. Отже нам, опозиції потрібен власний «народ-ний адмінресурс». Адже у Центрі та на Заході України нашими вулицями ходять менти, що знущаються з ув’язнених, члени виборчих комісій від провладної партії, які фальшують під-рахунок голосів. Є судді, які будуть (обов’язково будуть!) виносити неправосудні рішення щодо ходу та результатів виборів – і таке інше. 
Отже – попереду складна ПРАКТИЧНА діяльність. 

Отже, часу та можливості проводити дискусії та «круглі столи» не буде. Якщо працюємо з мільйонами людей – мова з ними НЕ МОЖЕ бути надто ускладненою, довгою. 
В історії людства ЗАВЖДИ виграють ті політичні рухи та партії, які висували ПРОСТІ гасла та цілі. 
Адже у нас серед політичних сил та громадянського суспільства є три категорії громадян по відношенню до кримінальної диктатури Януковича:
- за диктатуру
- проти диктатури 
- байдуже. 

Ясно, що нас влаштовує лише перша категорія громадян. Які проти Януковича та його партії і готові працювати проти нього та них. 
Для тих, хто проти Януковича – Юлія Тимошенко не завжди прийнятна – демократія завжди відзначалася розмаїттям позицій. 
Їх НЕ ТРЕБА збуджувати для суперечок. Бо для перемоги над диктатурою, консолідованою та дисциплінованою – потрібні два головні гасла-цілі:
а) повалення диктатури Януковича (бо якщо він при владі – в країні нічого змінити не мож-на)
б) повернення до демократії. А саме – відновлення поділу влади на три незалежні гілки - за-конодавчу, виконавчу та судову. 
Для цього етапу – досить широкого антидиктаторського фронту усіх, хто не приймає дикта-туру Януковича. 

Але не всі розуміють, що повернення до демократії, тобто до демократичного устрою держа-ви демократичним бути НЕ може. 

Адже для закріплення передумов повернення до демократії [b]потрібно проробити багато чого недемократичного, та навіть диктаторського[/b]. 
Передусім – тотальна люстрація агентів, службовців диктаторського режиму та комуністів. Майже повна зміна складу міліції, суддів та керівного складу армії – бо вони звикли з радян-ських часів не боронити права людини від сваволі будь-кого – а боронити агентів влади від народу. 
Тобто бути карателями. (Скільки % виправдальних вироків?).

Тому повна люстрація викличе протести серед учорашніх опозиціонерів, які схильні до спів-участі в грабунку національного багатства… 
Протести викличе і експропріація олігархів, які співпрацювали та підтримували диктатуру. 

Це не комунізм: американці після Другої Світової війни експропріювали нацистів та японсь-ких мілітаристів. Від цього люди Франкліна Рузвельта комуністами не стали. 
Отже – ще раз про недемократичні заходи:
- люстрація агентів диктаторського режиму
- експропріація олігархів, що привласнили національну спадщину.
Ми повинні мати КОРОТКУ «програму» - захист
- прав особистості (слова, совісті і таке інше)
- самого інституту приватної власності. 

Треба відновити в процесі демократизації передумови для відновлення робітничого руху. Наймані працівники повинні мати власні інститути захисту трудових прав. 

Ясно, що нинішня українська армія з її дідівщиною та іншими «принадами» - уламок радянської, а не Української Повстанської армії. Тому – контрактний набір замість призову. Ще Адам Сміт казав, що за службу в армії треба платити як за роботу. Українські солдати не повинні бути рабами власних командирів. 

Декому здається, що захист авторського права – це щось дуже другорядне. Але в час постіндустріального суспільства нас годує все більше і більше саме продукт праці людського мозку. Мозок теж треба годувати – інформаційно і не тільки… 

Саме цим ми мусимо подолати наслідки Жовтневого перевороту, який знищив мільйони людей. Голодомор – це не те, чим ми мусимо гордитися. Навпаки – ми повинні його соромитися та вчитися на його уроках: не давати волі бандитам при владі, а то доведеться знову їсти власних дітей. 

Отже – ми повинні чинити опір насиллю над нашим життям та нашою душею. Нас прославлять не «мирні наміри», а перемога над тими, хто зіштовхує нас у прірву держави - «мали-ни».

Читачі повинні помітити, що ми не критикуємо когось поза БЮТом. 

Але скандальна стаття Олександри Кужель проти Королевської є ГРА у щирість. Керівники БЮТ (ми знаємо точно) не схвалюють такого різкого виступу проти «зради» Королевської. 
Зараз всередині БЮТ потрібна всіляка толерантність. Адже Кужель НЕ є членом БЮТ та «Батьківщини» і вона не може втручатися у справи БЮТ та Юлії Тимошенко. 
Оце б я став обурюватися кадровою політикою в партії регіонів чи у Фемен! 
От вважатиму, що Олександра Єфремова треба зняти з посади керівника фракції ПР у Верховній Раді! 
Щоб мені сказали регіонали? Щоб не сказали – були б праві. 
Або б вимагав не довіряти Олександрі Шевченко у Фемен, чи Фаріон у «Свободі»?
Правильно – мене б «послали» дуже далеко…
Щодо шановної Наталії Королевської: ми у дечому суттєвому не згодні з пані Наталею. Але товариська незгода повинна вестися по-товариськи. 
Якщо це не так – то справа не в Королевській – а в намаганні сіяти розбрат в опозиційному середовищі. 
Кому це вигідно? 
Адже участь у «народному адмінресурсі» потребує довір’я до свого командира. З круглих столів політична армія у холодній громадянській війні не народжується. 
Хто хоч трохи знайомий з наукою – знає, що істина народжується аж ніяк не в суперечках, а в доказах та правильному досліді-експерименті.

Станіслав Овчаренко

ОГОНЕК СОВСЕМ ПОСИНЕЛ

В пятницу спикер Владимир Литвин закрыл то ли проходившее, то ли нет пленарное заседание парламента, да и вообще, закрыл 9-ю сессию нынешней, уже давно нелегитимной Верховной Рады, распустив ее на каникулы до 7 февраля. Закрыл со словами: «с облегчением и радостью». А я вот думаю о другой потенциальной радости. Она могла бы быть, если бы граждане не позволили 7 февраля открыться следующей сессии этой Рады. Вообще. Уж слишком много вреда от того, что она частенько незаконно «штампует». Как добиться этой радости? Что касается всех тактических подробностей, не знаю. Но уверена, что многие граждане думают об этом же. Если угодно, будем говорить на эту тему в том числе в Интернет-пространстве.

 

Что же касается посиневшего огонька, то это – о газовом топливе, которое художественно принято именовать «голубым». И об очередном, очень серьезном витке так называемой газовой войны между Москвой и Киевом. На этот раз вызванной не только российскими своекорыстными поползновениями, но и буквально немыслимой деятельностью нынешнего отечественного режима, в том числе и в этой сфере. Впрочем, «наш» вербально потрясающий Азаров по прежнему оперирует воистину удивительным смешением понятий, не вводя туда ингридиент под названием «правда», не заботясь ни о заплесневелости некоторых составляющих, ни о достоверности остальных. Когда журналисты спросили главу нелегитимного Кабмина об очередной «газовой войне», он ответствовал: «Зачем нам с русскими братьями воевать? Никогда в жизни мы даже говорить об этом не собираемся и не будем». Этот пассаж – что касается заплесневелости несыгравшего ни ранее, ни теперь понятия. Цивилизованный мир не пользуется то ли кланово-родовым, то ли пусто-литаврным понятием «братские» отношения. Здесь независимые страны как блюдут свои интересы, так и уважают международные правила игры. И этого вполне достаточно для хороших отношений.

 

Не говоря уж о том, что ныне как Москва со своей экспансионистской Евроазийской идеей, так и Киев с местечковой сиюминутной попыткой что-то «выдурить» демонстрируют такие грани «братства», что лучше бы не надо. Ну, а что касается недостоверности азаровских пассажей, то это к тому, что по словам Николай Яныча Украина вот так просто возьмет, и очень успешно сократит покупку дорогого российского газа, успешно же заменив его углем, которого у нас, причем собственного, очень много. Выгодно очень, и как это раньше не догадались? Вот здесь хотелось бы поподробнее. Не претендуя на роль специалиста в энергетической сфере, но выискивая и пытаясь сопоставить цифры и цитаты.

 

У нас с вами, уважаемые читатели-собеседники, сегодня достаточно скучное чтиво, как для тех, кто предпочитает истории «с перчиком», хоть о том, какая там новая свадьба у Пугачевой, или даже бери ближе, кто и что почитывает, попав в парламент на пленарное заседание, или о подсмотренных в замочную скважину подробностях быта хоть тюремных камер, хоть выросших как грибы дворцов нуворишей. Но ничего не поделаешь, мы должны пытаться разобраться в этом «скучном», поскольку оно касается как копеек каждого из нас, так и безопасности страны, нашего будущего. И как-то сложилось так, что никто за нас не разберется. А разобравшись, каждый для себя, мы будем искать пути спасения, еще один камешек ляжет на чашу весов: искать пути надо.

 

Естественно, работать над возможностью снижения зависимости от российского газа страна должна. По словам экспертов, ее могут снизить увеличение добычи собственного голубого топлива, с исключительным употреблением его для нужд населения, но стоит отдавать себе отчет, что такое увеличение – процесс длительный. Далее – работа над энергоэффективностью и энергосбережением в промышленности. Третий фактор, это закупка части необходимого газа в Европе (подобный реверс, говорят, это «страшный сон Газпрома», но, во-первых, у каждой страны – свои выгоды, а вот во-вторых – сложнее. Нужно иметь нормальные деловые отношения с объединенной Европой, что для нынешнего обанкротившегося режима становится все проблематичней). Что же касается обещанного Азаровым (на манер главного кушанья – капусты) спасительного уголька, то дело тоже не обстоит так просто. Украинский экономист Алексей Комаров свидетельствует, что количество «лишнего» угля в Украине может покрыть 12% потребляемого страной газа. При этом цена газа в энергетическом эквиваленте в 2,2 раза ниже цены угля. Еще доказательно и по-хорошему «аполитично» специалисты говорят о том, что в некоторых секторах потребления уголь сложнее использовать вместо газа по технологическим причинам. Некоторые специалисты утверждают, что если, скажем, перевести на уголь и бытовые нужды, и предприятия в черте населенных пунктов, то выброс золы и газов приведет к тому, что «жить здесь будет невозможно». И вообще, если уголь в данном случае способен заменить газ безо всяких сложностей, а это вообще совершенно беспроблемное топливо для всех секторов, то все равно, по мнению специалистов, ожидать хотя бы сокращения потребления российского газа за счет собственного угля можно не ранее, чем через 5-7 лет при условии вложения миллиардов в развитие отечественной отрасли. И более того, на данный момент отечественных запасов угля, способных так или иначе заменить газ, 26 миллиардов его кубометров, в Украине попросту нет в наличии. По мнению председателя Профсоюзов работников угольной промышленности Украины увеличить добычу угля до искомого количества можно приблизительно к 2016 году, вложив в отрасль минимум 18,8 миллиарда гривен.

 

Так что же делает Азаров, с улыбкой убеждая нас в том, что куда как лучше пользоваться собственным угольком уже в 2012-м, чем переплачивать России за газ? А думается – он попросту преспокойно лжет. А почему бы и нет? Лгал же и лжет нам режим по поводу положения с переговорами с Москвой в области цены на газ. То – «у нас все хорошо, и это именно наша власть добилась выгоды, подписав харьковские соглашения». То – «бюджет примем непременно вовремя, но уже с новой ценой на газ, взаимопонимание достигнуто». Потом – «ну, ладно, подмахнули бюджет в декабре, если что, перепишем (!), но успешные переговоры продолжаются, и в январе будут завершены». Тем временем, на фоне слов Азарова, как-то абсурдно выглядящих в свете выгоды пользования собственным углем, но тем не менее, звучащих вот как: «настойчиво ведем переговоры с российской стороной», делает заявление официальный представитель Газпрома Сергей Куприянов. «Время для дискуссий о конкретном количестве закупок газа наступившего года Украиной было упущено». По его словам, подобные вопросы не решаются «письмом в одностороннем порядке». Более того, «похоже, в 2012 году украинские партнеры не будут вести переговоры об уровне цен на газ. Видимо, он их полностью устраивает». И как-то неубедительно выглядят утверждения Нафтогаза Украины, что документы о резком уменьшении объема закупок давно были предоставлены Киевом. Неубедительно, хотя бы потому, что нас, общество, собственно, и являющееся Украиной, власти в процессе переговоров убеждали в чем-то другом, положительном.

 

Есть в политикуме, конечно, мысль, что Кремль уж слишком резко захотел в полный контроль украинскую ГТС (кстати, если помните, то вопрос с принятием законопроекта, снимающего ограничения на ее разделение и приватизацию маячил именно для повестки дня завершившейся недели, и именно – с увязкой о приближающихся газовых переговорах с РФ, помаячил-помаячил, да исчез). Говорят, даже то более-менее думающее, что осталось в рядах режима, понимает, что будет, если и ГТС отдать, уж совсем они, красивые, тогда никому не будут нужны. Да и крупная олигархическая промышленность не в восторге от перспективы идти «под Газпром». Можно услышать и более циничные рассуждения: решение о «сдачке за подачку» украинской газотранспортной системы принято, но ее цена уж слишком занижена, и сейчас идут в основном подковерные переговоры об «откатах» за такой подарочек.

 

Читаю практически нерастиражированное в Сети (я нашла полный текст на сайте Абырвалг, можно, наверное, еще где-нибудь) письмо Юлии Тимошенко к Верховной Раде по поводу недопустимости сдачи ГТС. Для тех, кто не захочет искать текст, привожу главные посылы. В 1999-м Верховная Рада внесла Нафтогаз в список объектов исключительно государственной собственности. Потом, в 2007-м, «я продумала и обосновала запрет всех возможных юридических изменений форм собственности на ГТС». «За» проголосовало свыше 400 депутатов. В газовом договоре 2009-го, на «невыгодность» которого сейчас не ссылается только ленивый из рядов режима, есть пункт, указывающий на возможность переговоров об изменении цены, «не предвидящий штрафных санкций либо сдачи национальных интересов». Новые российские транспортные артерии типа «Северного потока» с самого начала задумывались РФ для дополнительных объемов транспортировки, а не чтобы «окончательно обойти Украину, это невозможно». Сегодняшняя отечественная ГТС, это не «куча металлолома», и может, при желательности модернизации, работать «без ее критической необходимости». «Янукович втягивает Украину в грандиозную аферу». Иными словами, договариваться можно и нужно (делают же это как-то другие государства), а вот «дарить» свой стратегический объект, газотранспортную систему – нельзя.

 

Позвольте короткую ремарку. Один человек, вроде и неглупый, и не трус, спросил меня: а ты что, в следующем материале будешь опять упоминать о Тимошенко? Может, не стоит?». Мне нечего было ответить, я работала над темой, и всех ее поворотов еще не видела. Теперь – ответ есть. Если политическая заключенная передаст на волю письмо, где очень лаконично и доказательно коснется социально значимого события, которое и я пытаюсь затронуть в заметках (при этом, кстати, не написав ни слова о своем состоянии, на днях провалявшись в узилище два часа без сознания с предельно низким давлением, испытывающая угрозы в адрес членов семьи), то буду. Потому что если не упомяну об этом, перестану быть честным журналистом. И заодно человеком. Да, кстати, не к теме сегодняшнего разговора, даже если она не передаст никакого социально значимого письма, все равно упомяну. Именно как политзаключенную. А агитировать за Тимошенко (или кого-нибудь другого), или вообще не агитировать, голосовать, или покритиковать, и сделать другой выбор каждый из нас сможет, когда наступят честные, прозрачные выборы после отстранения режима, и политзаключенных в стране не будет. Сейчас же каждый из нас для себя делает выбор, быть ли порядочным человеком.

 

Что же касается необходимости пытаться разобрать те или иные хитросплетения режима, и противостоять, если они опасны, каждый тоже делает выбор. Быть разумным и энергичным человеком в своей стране для себя же, или…

И чем больше идет дело к солнышку, тем больше видится: мы – порядочные. Разумные. Энергичные. Все у нас получится.

 

Виктория АНДРЕЕВА, «ОРД»

ЄС прямим текстом заявляє-готова бути третьою. Україна не чує

Комісар Євросоюза з питань енергетики Гунтер ЕТТІНГЕР вважає, що Україна, укладаючи будь-які нові угоди з Росією в галузі енергетики, має поважати свої зобов’язання, взяті при приєднанні до угоди про Енергетичне співтовариство.  Як повідомили, у  Брюсселі у прес-службі Єврокомісії, про це Г.ЕТТІНГЕР заявив сьогодні в ході телефонної розмови з міністром енергетики України Юрієм БОЙКОМ.

“Це важливо як для енергетичної безпеки та незалежності України, так і тому, що розділ про енергетику в Угоді про асоціацію ЄС-Україна (включаючи глибоку та всебічну зону вільної торгівлі) побудований на цих зобов’язаннях”, - йдеться у повідомленні прес-служби Єврокомісії.

“ЄС бажає, якщо цього хочуть Україна та Росія, вступити до тристоронніх консультацій щодо транзиту газу у будь-який час. Комісія залишається готовою продовжувати як активну підтримку реформ українського енергетичного сектора, так і модернізовувати інфраструктуру з транзиту газу в Україні, щоб забезпечити її збереження як ключової частини Панєвропейської енергетичної мережі”, - цитує прес-служба Г.ЕТТІНГЕРА.

Комісар ЄС зазначив, що разом з українським міністром вони узгодили спільну стратегію подальшої інтеграції українського енергетичного ринку в ЄС і негайно планують розпочати роботу над її реалізацією. При цьому Г.ЕТТІНГЕР пообіцяв залишатися у контакті з Ю.БОЙКОМ щодо розвитку переговорного процесу з Росією про постачання газу.

У свою чергу, Ю.БОЙКО запевнив комісара ЄС у тому, що результат переговорів з Росією не призведе до переривань у постачаннях російського газу до Європи.

Україна 1 лютого 2011 року набула повноправного членства в Енергетичному співтоваристві. У рамках членства в Енергетичному співтоваристві Україна має підвищувати ефективність функціонування внутрішніх ринків, перш за все, ринків електроенергії та газу шляхом впровадження відповідного законодавства Євросоюзу.

Зараз Київ і Москва ведуть переговори про перегляд газових контрактів, підписаних на початку 2009 року, з метою зменшення ціни російського газу. Водночас, результатів під час переговорів досягти поки не вдалося, окрым того Росія вимагає від України виходу з  Енергетичного співтовариства.

Хочеться тут зазначити, що в 2009 році питання консорціуму розгдядалось також, але це стосувалося нових ГТС. Щодо існуючої, то мова йшла тільки про реконструкцію та модернізацію http://economics.lb.ua/other/2009/10/17/11380_Konsortsium_po_GTS_vozmozhen_tolk.html

Існуюча газотранспортна система належить народу України, а створення міжнародного консорціуму можливо тільки під будівництво нових трубопроводів, заявив голова правління НАК «Нафтогаз України» Олег Дубина. «Моя позиція в цьому питанні незмінна: те, що є в країні (мова про  ГТС), - це власність народу України. А якщо ви хочете побудувати щось нове - будь ласка. Ми готові з вами будувати. 50 на 50, як завгодно, залежно від того, хто скільки вкладе», - заявив він. Олег Дубина нагадав, що в майстер-плані, який «Нафтогаз»  підготовив до спільної конференції Євросоюз-Україна по модернізації  ГТС України, був розділ «Перспективні напрямки розширення ГТС України» за рахунок введення додаткових газотранспортних маршрутів Новопсков-Ужгород, Торжок-Долина. «Кошторис проекту - 5,5 млрд. дол. У результаті пропускна здатність української ГТС збільшилася б на 60 млрд. кубометрів у рік. Це більше пропускної здатності Nord Strim при значно менших інвестиціях в українському варіанті. На жаль, ні на згаданій конференції, ні в ході наступних контактів питання розширення ГТС України поки не знайшов однозначної підтримки», - констатував він.

   

.

США заморозят отношения с Украиной

Недавно СМИ опубликовали выдержки из письма Хиллари Клинтон к Юлии Тимошенко. Очевидно, что обращение госсекретаря США к заключенному украинскому оппозиционному лидеру событие совершенно незаурядное.

Как профессиональный дипломат, я считаю, что письмо госсекретаря США является очень серьезным мессиджем для украинской власти, в частности, по следующим причинам.

1. Глава внешнеполитического ведомства США обращается к заключенному по политическим мотивам, наиболее авторитетного оппозиционного политика в Украине. Впервые за 20-ти летнюю историю Украины госсекретарь США обращает внимание на предвзятое отношение украинского правосудия к лидеру оппозиции. Это говорит о том, что Соединенные Штаты не согласны с политически мотивированным и выборочным применением законодательства к лидеру оппозиции Юлии Тимошенко. Кроме того, это свидетельствует о негативном отношении Вашингтона к нынешней украинской власти.

 

2. Соединенные Штаты разочарованы в реагировании президента Украины, официальных властей Украины на предыдущие обращения Белого дома. Это также свидетельствует о появлении в отношениях между Украиной и США очень серьезной трещины. Это своеобразное предупреждение украинской власти в контексте украинского-американских отношений.

 

3. Официальный Вашингтон в очередной раз подчеркнул, что без изменения отношения нынешней украинской власти к оппозиции в целом и Юлии Тимошенко, в частности, можно говорить о начале периода «похолодания» между Украиной и США.

 

Реакцию украинских властей на этот месседж трудно прогнозировать, поскольку логика ее действий является не прогнозируемой. Прогнозировать действия нынешней власти может только тот, кто логично мыслит, чего нельзя сказать о нынешней власти. Я считаю, что то, с какой «последовательностью» украинская власть шла к обострению отношений с США и Европейским Союзом свидетельствует лишь об одном - ни о каких евроинтеграционных планах речь не идет, поскольку главная цель - сведение счетов с самым рейтинговым оппозиционным политиком, которого власти боятся. Это затмевает все остальные, декларируемые цели украинской власти, в том числе европейскую интеграцию.

 

Можно ожидать замораживания состояния украино-американских отношений, их стагнации, пока украинская власть не продемонстрирует свое желание и готовность изменить свою недемократическую политику как в государстве в целом, так и в отношении к оппозиции. Кроме того, думаю, что в США, как и в ЕС будут следить за ситуацией в Украине и до парламентских выборов ждать изменения в отношениях. Позиция США, как и ЕС в отношении Украины будет зависеть от характера парламентских выборов, на предмет их соответствия европейским стандартам открытости и демократичности.

 

Сегодня мяч на поле украинской власти и имеет значение то, как именно власть разыграет этот мяч. Если поведение властей не изменится до парламентских выборов, на потепление отношений не стоит надеяться и только выборы 2012 года смогут показать перспективу этих отношений.

 

Из прошлого опыта, как это было, например в 2004 году, могу сделать вывод, что власть будет делать ставку на фальсификацию. Если так произойдет, нас ждут серьезные заморозки в отношениях с Соединенными Штатами Америки, Европейским Союзом, Международным Валютным Фондом и Всемирным Банком. Итогом станет дрейф украинской власти на Восток, в объятия Москвы.

 

Борис ТАРАСЮК

Мамаєвій Слободі» на Різдво Христове оголосили ВІЙНУ

Панове товариство!

 Хочемо повідомити Вас, що козацькому селищу «Мамаєва Слобода» оголошено війну. Нас, майже не маскуючись, з усіх боків атакують українофобські сили...

По перше, вчора, близько опівночі, сайт козацького селища  www. mamajeva-sloboda.ua  

було брутально зламано невідомими. Центральна сторінка знищена і замість неї хакером поставлено блюзнірський україноненависницький  «стішок», «жирно присмачений» російською ненормованою лексикою...

По друге, одночасно з цим, вчора нас атакувала газета Російської Федерації «Комсомольськая правда в Украине», опублікувавши на своїх шпальтах та поширивши на своєму порталі публікацію наклепницького змісту - 

http://kp.ua/daily/110112/319291

Публікація грунтується на недостовірній і неперевіреній інформації, дійсно має наклепницький зміст і спрямована на підрив ділової репутації соціально-культурного закладу «Мамаєва Слобода», що має гонор працювати в царині практичної форми реалізації українського національно-культурного відродження, що гарантовано Ст.11 Конституції України.

 

По третє, вчора ж таки ввечері, за розпорядженням Начальника відділу Державної виконавчої служби Солом`янського Районного Управління Юстиції в місті Києві, з порушенням процедури визначеної чинним законодавством України, були накладені арешти на кошти та заблоковані наші розрахункові рахунки в банках…

По-четверте, відразу по закінченню «Четвертої Зимової Країни Мрій Різдвяної» нашу сторінку на фейсбуці буквально закидують різними провокаційними коментарями, а також телефонують «ображені» нашою просвітницькою діяльністю…

Як з усього видно, це ще тільки верхня частина «айсберга» атаки «п`ятої колони» на козацьке селище. Однак ми були б не козаки, якби злякались подібних речей. Вози на «Мамаєвій Слободі» поставлено до кола. Як і наші прадіди ми готові з цього символічного «Козацького Коша» дати гідну відповідь супостату.

Як здавна відомо, «нечиста сила» найбільш  активізується на великі Православні свята. Тож проведення «Четвертої Зимової Країни Мрій Різдвяної» розлютило певні кола, бо вони бачать, що українці не на словах, а на ділі готові самоорганізовуватись, обстоюючи свою давню культуру, мову та традиції.

Ми й надалі обіцяємо організовувати різноманітні фестивалі та заходи, спрямовані на пробудження генетичної спадкової пам`яті українського козацького народу.

 

Для «доброзичливців» повідомляємо: зламування хакерами сайту та поширення інформації, карається в порядку статті 361 та 363-1 Кримінального кодексу України і наші юристи зараз готують заяву на ім`я начальника Управління Служби Безпеки України у місті Києві.

 

Також сповіщаємо російську газету  «Комсомольськая правда в Украине», аби вона готувалась до судового позову, щодо поширення недостовірної інформації та підриву ділової репутації скансену «Мамаєва Слобода».

Крім того, ми готуємо на адресу Міністра Юстиції України скаргу на неправомірні дії Управління Юстиції в Солом`янському районі міста Києва, які на наш погляд є не просто провокаційними, а містять ознаки корупції та перевищення посадових повноважень.

Зважаючи на вищенаведене, хочемо вибачитись перед усіма симпатиками  діяльності козацького селища «Мамаєва Слобода» за брутальну розсилку, надіслану з нашого сайту хакерами.

Від себе, щиро по-козацьки, хочу додати: «Україна обов`язково буде українською». Тож, широкомасштабна атака певних сил на козацьке селище «Мамаєва Слобода» є їх банальним наміром деморалізувати нас. А також красномовним доказом того, що ми  - сучасні українські козаки, отут, біля витоку річки Либідь, прямісінько в серці столиці України місті Києві, робимо все правильно і є на вірному шляху, популяризуючи наші споконвічні традиції, звичаї та обряди, обстоюючи дідівську мову й святу Православну Віру, а головне, демонструємо при цьому недругам свій лицарський гонор – гонор наших прадідів Запорозьких козаків.

Нехай славиться земля наша – наречена від віків Україною!

З належною шанобою  козак Левушківського куреня Війська Запорозького Низового Костянтин Олійник (рука власна). 

Писано в козацькому селищі «Мамаєва Слобода» числа 12, місяця січня, року Божого 2012.

 

Мамаєва Слобода

Луценко прокомментировал получение политубежища мужем Тимошенко

Сегогдня, 11 января, экс-министр внутренних дел Юрий Луценко заявил, что получение политического убежища в Чехии мужем экс-премьер-министра Юлии Тимошенко Александром является подтверждением политических репрессий в Украине.

Луценко прокомментировал получение политубежища мужем Тимошенко

"Получение политического убежища  Александром Тимошенко рассматриваю как очередное  подтверждение политических репрессий в Украине, которые признаются европейским сообществом", - считает Луценко. Кроме того, Луценко отметил, что перевод Юлии Тимошенко из Лукьяновского следственного изолятора в Качановскую женскую исправительную колонию №54 в Харькове свидетельствует о боязни власти. "Они понимают, что Юлия Тимошенко стала центром украинской политики, что именно она формирует повестку дня в стране. Поэтому они бесятся, пытаются все больше изолировать лидера украинской оппозиции от общества", - подчеркнул Луценко. По его мнению, все, что происходит вокруг экс-премьера, - это демонстрация самоуверенного бессилия режима Президента Виктора Януковича. Говоря о последних событиях, которые произошли вокруг Юлии Тимошенко в камере колонии, Луценко выразил свою обеспокоенность, но при этом не стал комментировать инцидент, так как, по его мнению, это имеет право делать те, кто владеет информацией, а именно: родные, близкие и защитники Тимошенко. Cегодня председательствующий по уголовному делу против Луценко судья Печерского районного суда Киева Сергей Вовк удалил присутствующих в зале, в том числе журналистов и депутатов Верховной Рады, за нарушение порядка во время заседания суда.