Фантастична, нереальна краса в поєднанні з відчуттям небезпеки, здивування потужністю і глобальністю процесів, що відбуваються з нашою планетою, та усвідомлення крихкості і незахищеності людини перед силами природи ...
[cut text="Читати далі"]
Афарська котловина.
Якщо ж відкинути емоції і взяти до уваги наукові факти, то це – геологічна депресія (тобто понижена ділянка рельєфу) на мисі Гвардафуй (інакше – Африканський Ріг), на територіях Джибуті, Сомалі, Ерітреї та Ефіопії. Ще її називають Афарським трикутником, оскільки – увага! – тут знаходиться своєрідний тектонічний трійник, де перетинаються Рифт Червоного Моря, Східноафриканський рифт і Рифт Аденської затоки, поблизу солоного озера Абе. Озеро Асаль - найнижча точка континенту (-156 м н. р. м.). Це друге місце у світі після Ісландії, де процеси рифтоутворення можна вивчати на суходолі.
У Афарській котловині є і «Долина Смерті» (не плутайте з невадійською!). Це – западина Данакіль у одноіменній пустелі – одне з найспекотніших місць на планеті. (максимальна температура 63°С),і найнедоступніших – немає доріг, тільки караванні стежки, – Та це найменша «незручність», адже на додачу до спеки ми отримуємо повний комплект пекельних розваг: вулкани – діючі поруч зі сплячими, отруйні випаровування, засолонені ґрунти, озера з нафти та сірчаної кислоти. Але, на диво, тут живуть люди – народність афар. Є навіть зебри, газелі та містер витривалість – дикий віслюк! А ще туди влаштовують набіги науковці (це логічно) і … туристи!
Тому що поєднання всіх перерахованих нами «принад» створило дивовижні, фантастичні, живописні пейзажі .
Завдяки вулканічній активності на поверхню потрапляють розчини і випари, насичені хімічними сполуками заліза, сірки, калію, маргану та ін., з яких утворюються різноманітні мінерали. Кратери, озерця, натічні форми, кристалічні агрегати яскравих кольорів – ніби потрапляєте на іншу планету.
Унікальний вулкан Далол – найнижчий наземний вулкан у світі (-48 м н. р. м.). Тепер він відпочиває після виверження 1926 р. А навколо нього – фантасмагоричний мінералогічний шабаш. Діючий вулкан Ерта-Але (Ертале) – «Гора, що димить» або «Ворота в пекло» - найактивніший в Ефіопії, один з п’яти відомих у світі з лавовим .
озером, а кратерів має два. Лава базальтового складу, доволі рідка і рухлива,
починаючи з 1967 р. з кальдери періодично витікають лавові потоки. Тому конус вулкана постійно росте.
А вулкан Дабаху наробив галасу по всьому світі 26 вересня 2005 р. Виверження – фактично його дебют в історії людства, разом з серією землетрусів-передвісників, призвело до підвищення сейсмічної активності у регіоні та появи розломів земної кори, які утворили зону через Кенію і Ефіопію завдовжки близько 60 км та завширшки 6-8 м. Вулканічний попіл тримався у повітрі три дні, лава виливалась на поверхню.
Катастрофа? Так, але одночасно унікальна можливість для вулканологів, геологів вивчати процеси рифтоутворення, як то кажуть, онлайн.
Невже той вулкан такий аж супергігантський, потужний, аж плиту розколов? Та не малий – 10 км в діаметрі, але… Причина катастрофічних наслідків – не стільки вулкан, як місце його розташування. Згадаємо – Афарський трикутник, Велика (Східноафриканська) рифтова долина на межі Африканської та Аравійської тектонічних плит. Поблизу межі – наш Даббаху… Землетруси і виверження у цій зоні – результат і ілюстрація процесів «життя» тектонічних плит. Афарська котловина розсувається зі швидкістю 1-2 см на рік, Аравійська, Нубійська та Сомалійська плити розбігаються.
Якщо ж поринути у далеке минуле, дізнаємось ще один цікавий факт про Афарську котловину: саме тут 1973 р. було вперше знайдено залишки Australopithecus afarensis – афарського австралопітека (вік близько 3,5 млн.р.), а 1974 р. – майже повний скелет особини жіночого роду, яку назвали Люсі. В подальшому були інші знахідки решток цих гомінідів , відомих як «Перша сім’я».
Вражає… Можливість поринути у глибини Землі, відчути подих планети…
Коментарі
Голубка
119.12.22, 07:48
NoTaRь
219.12.22, 09:22
Це один з найбідніших і нестабільних регіонів Африки. Сильні посухи подобивали скотарство і зараз там постійні війни. Всі чоловіки ходять з автоматами Калашникова і дуже агресивні та підступні. Багато племен взагалі ходять без одягу, ніякого
NoTaRь
319.12.22, 09:35
За останніми уявленнями, австралопітек не являється безпосереднім предком сучасної людини . Але це вже палеонтологічні тонкощі
Голубка
419.12.22, 10:13Відповідь на 2 від NoTaRь
Ого, не подумала про це..., дякую
Голубка
519.12.22, 10:14Відповідь на 3 від NoTaRь
Влад Ли
619.12.22, 12:37
Голубка
719.12.22, 15:39Відповідь на 6 від Влад Ли
WalKing
820.12.22, 17:30
Кислица
922.12.22, 16:52