хочу сюди!
 

Инна

43 роки, овен, познайомиться з хлопцем у віці 37-54 років

ablets

попередня
наступна

Камені старого єврейського кладовища у Кривому Розі

Історія у нас під ногами…

 

Я проходжу цими місцями по декілька десятків разів на рік: сквер біля пам'ятника Жертвам голодомору по вул. Лермонтова та балку Сушкову, яка простяглася між вулицями Пушкіна та Лермонтова. Північний бік скверу поступово занурюється у цю балку. Балка зараз неширока, але глибоченька. Зверху вона зелена – наче такий собі зелений оазис посеред міської забудови, внизу балки – суцільний смітник та стічна брудна канава. В районі скверу балку перетинає стежка. Сквер простенький: кучки дерев, кущів та бідненька трава, яка поросла на ледь помітних пагорбах.

Пагорби… Звідкіля тут вони? Хвилястість поверхні ґрунту характерна для старих покинутих кладовищ. Так, тут у свій час, більше 100 років тому, було єврейське кладовище.  Часто на думку спадало: а де ж подівалися кам’яні надгробні пам'ятники, характерні для єврейських кладовищ? Вони, як відомо, вельми цікаві (прикладів цього багато на Криворіжжі): з символічним різьбленням, незвичними для нашого ока текстами та невідомим змістом.

Останнім часом біля балки в районі ремонтної майстерні хтось почав робити такі собі клумби з кам’яним огородженням. Каміння, можливо, таскали із балки, де у свій час було багатенько хаток, зараз зруйнованих. В таке огородження (теж із балки?) разом зі шматками кварцитів та вапняків потрапили і фрагменти розбитих монументів, які у цілому стані мали форму обелісків (звужених догори кам'яних стовпів з квадратним перерізом). Обломки виділяються серед інших шматків гірських порід своїм розміром, правильною геометричною формою, та складом гірської породи (щось типу габро). Думаю, більшість людей проходить повз, абсолютно не звертаючи уваги на ці сірі камені. Тим більше, укладач уламків дбайливо розмістив їх усі текстом до землі. Мені залишилось тільки здогадатись, що текст повинен бути знизу, перевернути уламки, почистити забрудненість, та побачити літерну східну в'язь… Це було перше маленьке відкриття…









Друге маленьке відкриття. Спускаючись періодично у балку по стежці я завжди помічав декілька гранітних блоків-сходів. Вони були занадто заглиблені у ґрунт, і я увесь час давав у думках собі «завдання» якось розчистити ці блоки, підозрюючи, що вони могли мати відношення до пам’ятників кладовища. Але, черговий (а, можливо, і той же самий, що і на клумбі) упорядник (можливо, і не один) благоустрою стежки через балку виконав розчистку тропи на схилі та облаштування нормальних сходів, щоб можна було безпечно, не ковзаючись на слизькому ґрунті, спускатися у балку. При цьому, як я розумію, відкрились старі кам’яні сходи, які хтось в минулому вимостив на спуску в балку. І що ви думаєте? Якщо уважно придивитись, можна помітити, що ці сходи майже повністю викладені з пам’ятників кладовища. І усі брили повернені написами вниз (нічого не піднімав, не перевертав, але в цьому впевнений). Декілька високих обелісків, декілька пласких плит (мацев?). Матеріал: вапняк, червоний граніт, бетон з мармуровою крихтою, щось типу сірого габро і т.і. Всього я нарахував приблизно 15-20 (!!!) каменів. Слід зауважити, що місцями вони перемежовуються з залізобетонними (будівельними?) плитами. Дуже і дуже цікаво, що написано і зображено на брилах!   І,  насамперед, чиї імена там написані…






В синагогу (знаходиться напроти старого кладовища на іншому боці балки) я повідомив, спілкувався з ребе. Він поставився з розумінням та подякував, в даний момент у нього дуже багато важливих справ. Очевидно, що до збереження цих пам’яток необхідно також долучитися місцевій владі (управління культури, управління містобудування та архітектури, управління благоустрою), краєзнавчому музею, краєзнавцям та просто активним і небайдужим до історії нашого міста людям.

Як все це облаштувати? На мій погляд, усі виявлені монументи потрібно акуратно розмістити в окремому місці скверу, зробити відповідні написи історико-культурного характеру. Можливо, необхідно перевести тексти, що вирізані на камінні. Але, ця тема делікатна. З цього приводу треба спілкуватися з єврейською релігійною спільнотою. Обов’язково на місці вилучених брил на стежці в балці треба укласти нові сходи з гірської породи чи невеликих бетонних плит. Треба також створити тверде покриття (бажано з гірських порід) на майданчику для розміщення брил. Як вже казав, в роботах повинні приймати участь обов’язково спеціалісти краєзнавчого музею та представники синагоги. Висвітлення виявлених історико-культурних даних на якійсь демонстраційній площині (інформаційних знаках) у сквері потребує сучасного архітектурно-художнього підходу. Якщо робити розумно, необхідний проект. Декілька сучасних прикладів реалізації проектів віднайдення та відновлення старих надгробків та кладовищ наведено на сторінці Rohatyn Jewish Heritage (натискуйте «проекти»): https://rohatynjewishheritage.org/

Зрозуміло, що з часом бажано детально дослідити увесь схил балки, який прилягає до старого кладовища. Там повинні бути ще пам’ятники. Схил вкритий деревинною та кущовою рослинністю, товстим шаром ґрунту та сміття, тому дослідження буде непростим. Треба також уважно придивлятись до залишків старих стін та фундаментів колишніх будівель у балці, в яких могли використовуватися названі каміння. Та і просто всю балку необхідно уважно оглядати. Так, в самому низу балки я зустрінув уламок обеліску.


 

Думаю, в наших краях ще багато пам'ятників, скульптур, хрестів... десь засипаних та порослих...

P.S. Не рекомендую комусь вчиняти дії щодо самостійного протизаконного вилучення чи пошкодження названих знахідок. Територія добре оглядається та контролюється місцевим населенням та органами правопорядку, що сам на собі відчув. Зверніть також увагу, що в балці живе велика зграя диких собак.

© Валерій Аблець   12.05.2022

 

 

 

5

Коментарі

112.05.22, 13:41

з викликаними людьми - на місці хоч розібралися? сподіваюся бесіда була недовгою

і-дякую,цікаво,як завжди
не дивлячись на оточуючі обставини -за можливості!- треба це робити і фіксувати,не стільки для себе, скільки для майбутніх поколінь

    212.05.22, 13:55Відповідь на 1 від disu

    дякую, все нормально)

      Гість: Краля Галя

      312.05.22, 20:03

      Сподіваюся,що цей жах виправлять.

        412.05.22, 20:19

        всё имеет исторические причинно-следственные связи
        захват власти в 1917 году большевиками еврейская Община России(и Украины)
        не поддержала и не одобрила
        большевики-комунисты этого евреям не забыли и имеем то что имеем
        власть комунистов продолжается и будет продолжаться до восстановления Монархизма Христианского толка
        и в России и в Украине и везде что входило в Ту Монархию
        капитализмы-демократизмы это всё брехня
        правда это или Монархизм или и дальше комунисты