Швидка їжа або, як всі звикличути, фаст-фуд, походить з англійської мови і розуміє будь-яку їжу, щоблискавично готується і подається. В наш час ці два слова набули настількивеликого поширення, що сприймаються як певна стала одиниця, невід’ємна від сучасного життя. Проте, все частіше і частіше мичуємо про шкоду, яку подібна їжа приносить здоров’ю, та заклики відмовитися від неї. Міф чи реальність? Якіскелети в шафі приховані за невинним запозиченням, а може хтось простонамагається завадити виробникам чесно заробляти їхні гроші? Розкладемо словосполученняна частини, можливо так щось проясниться.
Їжа. Про що ми думаємо, количуємо це слово? У кожного, без сумніву, виникають свої асоціації. Хтось згадуєпоїздки в село до бабусі, де з городу збиралися домашні огірки і петрушка,варилася бараболя із соковитою поливкою. Інші неодмінно згадають свійнайшикарніший похід до ресторану з друзями, де подавали потрави від шеф-повараі такі, назви яких неможливо зрозуміти без словника. Дехто, можливо, простоуявить улюблену страву, або окремі продукти, що їх різноманіття можна знайти нанайближчому ринку. А скільки ще наша мова знає засобів, щоб охарактеризуватиїжу: вона буває і смачна, і сира, і вегетаріанська, і екзотична, і натуральна,і домашня, та, мабуть, найпопулярніший поділ залишається на здорову та шкідливу.
Отже, що таке здорова їжа? Намою думку, здорова їжа - це повноцінний раціон харчування, що забезпечує нашорганізм всіма необхідними мікро- та макроелементами в достатньому обсязі. Всіми знаємо, що існують продукти в більшій чи меншій мірі корисні для нашогоорганізму. Якщо перші, як правило, підвищують наш тонус - розумову і руховуактивність, оздоровлююче впливають на організм; то другі - дарують нам насолодусмаком в момент їх споживання і подальшу тяжкість, лінощі та накопиченнянадлишків жирових відкладень. Кажучи простіше, їжа, готування якої займаєпевний час і вимагає використання природних продуктів, і є здоровою.
Протилежно до цього розуміємо,яка їжа шкідлива. Вироби, для виготовлення яких застосовуються незвичайніметоди: додавання хімічних елементів, смаження, консервація, що дозволяє їмдовго зберігатися, напівфабрикати, що потребують лише недовгої тепловоїобробки, неприродні фарбники, генна модифікація – все це перші і основні ознакиїжі нездорової.
То що ж в кінці кінців за штукацей фаст-фуд? Можливо, так стане зрозуміліше його приналежність до однієї чиіншої категорії. Існує декілька різновидів фаст-фуду.
· По-перше,це ті страви, які готуються в ресторанах або пересувних кіосках швидкогохарчування. Сюди входять картопля-фрі, картопля з наповнювачами, бюргери і хот-доги,розігріта піца, шаурма та інші подібні страви.
· По-друге,до фаст-фуду слід віднести всі продукти швидкого приготування, які можна просторозвести водою: локшину, картопляне пюре, супи та каші.
· По-третє,фаст-фудом є всілякі дрібні закуски, що продаються в кіосках і магазинах:чіпси, сухарики, горішки, печиво, поп-корн. Цей список можна й продовжити. Алев цілому фаст-фуд - це те, що можна з'їсти на ходу, майже не відриваючись відсправ.
Таким чином, ми вже заперечилинайпершу ознаку страв здорових – довгий час приготування. Далі, всім відомо, щозакуски не відрізняються свіжістю, адже в них додають і консерванти, ібарвники, і різноманітні хімічні добавки (напр. Е-елементи) для створення умовтривалого лежання на полицях магазинів. У полі «фаст-фуд – шкідливий» додалосяще одне очко.
Доводиться констатувати, щобільша частина нинішнього фаст-фуду завдає здоров'ю людини серйозної шкоди. Впершу чергу, це пов'язано з високою калорійністю, якої відрізняютьсяфаст-фуд-продукти. Історично так склалося, що низькою калорійність бути і немогла б. Адже людина йде в заклад фаст-фуду, щоб швидко наїстися. Це означає,що вона повинна вгамувати голод найменшою кількістю страв. Отже, потрібнозбільшити їх енергетичну цінність. Звідси і бутерброди, по калорійностіприблизно рівні обіду. Зайва калорійність більш здоровою їжу не робить. Жир,наприклад, живить тільки м'язи, енергії для інтелектуальної діяльності вінмайже не дає. В наш час, коли люди основну частину робочого часу проводять вофісі і мало рухаються, таке харчування може привести до зайвої ваги, якщо недо ожиріння, практично за місяць.
Отже, швидка їжа має в собі двазначення слова «швидко»: збагачення її виробників, що заробляють на людськихлінощах і безвідповідальності, та допомога, яку раніше чи пізніше потребуєкожен споживач фаст-фуду.
Так чи інакше, а раціон –особиста справа кожного. Сподіватися у цьому питанні можна лишеналюдську свідомість та інстинкт самозбереження.