ЕтноРевю „Лютневий сніг весною пахне"

  • 10.02.19, 13:06

Християни східного обряду відзначають 15 лютого одне із 12 найголовніших церковних свят року — Стрітення Господнє. Назва Стрітення у старослов’янській мові означає „зустріч” або ж „радість”. І отримало воно таку назву через те, що у цей день новонароджений Ісус Христос зустрівся з праведником Симонеоном і пророчицею Анною. Саме вони впізнали у малюкові нового Месію.
Стрітення символізує не тільки зустріч Старого і Нового Завітів та явлення немовляти Ісуса світові. У народному побуті цей день здавна вважався зустріччю зими із весною.
У народі вірили, на Стрітення зима вирушає туди, де було літо, а літо — туди де була зима. По дорозі вони зустрічаються та сперечаються між собою. Хто виграє у суперечці, той ще залишиться на цих землях господарювати. Якщо до вечора потеплішає, то виграло літо і скоро будуть потепління. Якщо ввечері стало холодніше, то зима ще зостанеться на деякий час.
Більше інформації про Стрітення дізнаєтеся з книг ЕтноРевю „Лютневий сніг весною пахне”.

Пишемо Вікіпедію разом

  • 30.01.19, 13:03
Вперше, в цьому році в Хорольській центральній районній бібліотеці зібралися поціновувачі та користувачі української Вікіпедії з нагоди її 15-річчя.
В теплій і дружній атмосфері пройшла вікізустріч бібліотекарів, краєзнавців, музейних та клубних працівників. Серед них були і користувачі Вікіпедії з річним стажем, і новачки, які зареєструвалися у Вікіпедії протягом Вікімарафону 2019. Молодих колег привітала краєзнавець Кожевнікова Ольга Миколаївна, дипломантка конкурсу-змагання з написання енциклопедичних статей до Вікіпедії "Культурна спадщина та видатні постаті краю".
Учасники вікізустрічі вчилися писати, перекладати та редагувати уже створені статті. А під час кави-брейк ділилися враженнями про участь в такій добрій справі, як поповнення української Вікіпедії новими статтями.
Хорольчани щиро вдячні "Вікімедіа України" за можливість організації і проведення Вікімарафону 2019 і в нашому місті.

І у віки залізним кроком Герої Крут ідуть

  • 29.01.19, 13:01
29 січня працівниками центральної районної бібліотеки спільно з адміністрацією Хорольського міжрегіонального центру був проведений історичний екскурс „І у віки залізним кроком Герої Крут ідуть”, який був приурочений Дню пам’яті Героїв Крут.
Захід був проведений в рамках любительського клубу „Гармонія” для учнів навчального закладу. На початку заходу до присутніх звернувся завуч з навчально-виховної роботи Міжрегіонального центу, відмінник професійно-технічної освіти освіти України Сергій Володимирович Демиденко, який наголосив на історичному значенні бою під Крутами та закликав зберігати пам’ять про молодих героїв, які віддали життя за незалежність України. Одним із акцентів його виступу була тема добровольчих батальйонів, які вже у наш час стоять на сторожі волі і незалежності, обороняючи східні рубежі нашої Вітчизни.
Ведучі історичного екскурсу бібліограф Ірина Редька та бібліотекар дорослого абонементу Олена Радченко познайомили присутніх із трагічною подією в історії України - боєм під Крутами, в якому взяли участь кілька сотень українських студентів та гімназистів із Києва. Ведучі наголосили на тому, що хоча майже всі учасники бою загинули, та їхні смерті стали джерелом натхнення в щоденній боротьбі за волю українського народу. Бібліотекарі закликали учнів пам’ятати про жертву, принесену молоддю на вівтар незалежності, соборності та державності України.
Під час заходу звучали поезії українських авторів на дану тематику у виконанні бібліотечних працівників Світлани Сєннікової та Нелі Бурчак. Зі своєю поезією, присвяченою бою під Крутами, перед учнями виступила самодіяльна поетеса Таїсія Артюшенко. Бібліограф Ірина Редька прочитала поезію, присвячену героям Крут та героям сьогодення, автора із Миргородщини Надії Рожко.
До заходу бібліотекарем Каріною Мурашко була підготовлена мультимедійна презентація, в якій були фотоматеріали та уривки із документальних фільмів, присвячених річниці бою під Крутами.

„Таємними лабіринтами історії разом з Валентином Посуховим”

  • 16.01.19, 13:00
15 січня 2019 року працівниками Хорольської центральної районної бібліотеки була проведена літературна візитка „Таємними лабіринтами історії разом з Валентином Посуховим”, приурочена 80-й річниці від дня народження нашого земляка – полтавського журналіста та краєзнавця Валентина Посухова. Захід був проведений для учнів 9 класів Хорольської спеціалізованої школи № 1.
Ведучі літературної візитки Оксана Левіна та Ірина Редька познайомили присутніх з сторінками біографії нашого земляка, журналіста та краєзнавця Валентина Івановича Посухова, який народився 9 січня 1939 року в селі Покровська Багачка нинішнього Хорольського району. З 1946 року він проживав в Полтаві, де й здобував середню освіту. Згодом вступив на історико-географічний факультет Полтавського педагогічного інституту. Після його закінчення, молодий фахівець працював вчителем російської мови і літератури у Казахстан, де написав свої перші дописи в місцеву районку. Після служби у війську Посухов повернувся на Полтавщину.
Саме на Полтавщині розпочинається його активна журналістська кар’єра. Деякий час він працював у Диканьці, а потім у редакціях газети „Зоря Полтавщини” та Полтавського обласного радіо. Певний час був відповідальним секретарем Полтавської обласної організації журналістів, консультантом Будинку політосвіти, керівником робочої групи редколегії обласної книги пам’яті. А в 90-х Валентин Іванович став заступником редактора газети „Полтавський вісник”.
Протягом свого творчого журналістського життя В. Посухов списав стоси паперу, залишив чимало публікацій на сторінках різних газет Полтавщини та на шпальтах загальноукраїнських видань. Він є автором книг „Римов: продовження літопису”, „Що повідали назви полтавських річок”, „Сім трав біля семи криниць: пригорща полтавських легенд”, „Міражі золотого віку”, „Земля-берегиня. Полтавщиною підземними ходами”, „Земля скарбів”, „Сіверянські загадки”. За свій творчий краєзнавчий доробок член Полтавської спілки письменників Валентин Посухов був нагороджений преміями імені Самійла Величка та Леоніда Бразова.
Журналістський стаж краєзнавця становить більшу частину життя. У свої 80 років він не зраджує своєму покликанню, продовжує шукати теми для нових публікацій, котрі завжди будуть цікавими для читачів.
Під час заходу звучали легенди з історії Хорольщини, що увійшли в збірку легенд та переказів Валентина Посухов „Сім трав біля семи криниць” у виконанні бібліотечних працівників Олени Сістук, Світлани Сєннікової, Олени Радченко та Нелі Бурчак.
На закінчення літературної візитки присутні ознайомилися з переглядом літератури „Книжкові скарби його життя”.

Різдвяно-новорічна феєрія „Ніч перед Різдвом”

  • 15.01.19, 12:53

Найчарівніше свято землі, у переспівах крилатих українських народних колядок, забарвлене яскравими персонажами героїв повісті Миколи Васильовича Гоголя „Ніч перед Різдвом”, відбулося в Хорольському районному будинку культури. На зоряно-новорічній сцені, прикрашеній ошатною ялинкою, зібралися найкращі щедрувальні гурти Хорольщини, які прямували у гості до Солошиної хати.
Дивовижним співом, що відніс глядачів у сяйво свята народження Ісуса Христа, відкрили різдвяну феєрію працівники районного будинку культури: Анатолій Крутько, Валентина та Володимир Олійник, Ольга Бондаренко, Тетяна Ненадович, Світлана Скляренко та Ігор Мілевський. А за ними з’явився і непроханий гість – чортисько (Микола Левін), що украв із неба місяць. І відразу ж після прикрої пригоди відкрилися лаштунки хати пані Солохи (Оксана Левіна), до якої у гостину ішли різноманітні гості: пан Голова (Анатолій Крутько), дяк Йосип Никифорович (Віктор Гладир), козак Чуб (Володимир Олійник), коваль Вакула (Олександр Ганзенко). А потім, як і годиться, приходили пишні, співучі і, по святковому прибрані, гості. Наче хор дзвіночків співали колядки вихованці дитячої музичної школи, бажаючи людям здоров’я і многая літа. На зміну їм прийшла весела Маланка та запорошені снігом гості із Петракіївки. Запальними танцями увірвалися в гостинну хатину щедрівники із Мусіївки. Чудовими колядками порадували глядачів майстри пісні та слова із Ялосовецького. Яскраве театралізоване видовище подарували глядачам артисти із Вишняків – народний колектив „Світанок”, які, до-речі, захищали честь Хорольського району на обласному святі у місті Полтава.
Не обминули хату Солохи і символи нового 2018 року – веселі поросята (літературно-драматичний колектив центральної районної бібліотеки „Зорецвіт”). А в фіналі свята усіх щиро привітали і побажали щастя і згоди в новому 2018 році працівники районного будинку культури. Двогодинна феєрія була справжньою одою улюбленому українцями святу – Різдву.

Різдво сміється в кожній хаті малим усміхненим дитям,
Вином у келиху бокатім, кутею, медом і життям.
Різдво чарує Україну – йде запах скрізь духмяних страв,
Бо нам Господь на стіл гостинний із неба смакоти послав.


Різдвяні вечорниці „Мороз тріщить на Василя”

  • 11.01.19, 15:14

Вже, як не крути, а ми українці любимо святкувати. Та й із давніх давен звикли ми влаштовувати веселі вечорниці. Особливо яскравими ці народні зустрічі були на свято Святого Андрія та на Святого Василя, яке по-іншому називають у нас в народі Старим Новим Роком. Напередодні Щедрого вечора в центральній районній бібліотеці, які і годиться, за святковими столами зібралися на вечорниці хороші гості: поети – учасники літературно-мистецького об’єднання „Хорольські дивоцвіти”, фольклорний гурт Територіального центру „Берегиня” та активні читачі Хорольської книгозбірні. В атмосферу новорічних вечорниць запросила усіх господиня свята – Оксана Левіна. Під музичні акорди баяну, яким віртуозно награвав народні мелодії заслужений працівник культури України Анатолій Крутько, гості розпочали свято народною щедрівкою „Добрий вечір тобі, пане Господарю”. Привітали гостей і символи нового року – веселі поросятка (Ірина Редька, Олена Радченко, Олена Сістук), яким передав царську корону символ старого року пес Рябко (Світлана Сєннікова). Справжню насолоду отримали глядачі від поетичних читань, які подарували глядачам поети Таїсія Артюшенко, Любов Новак, Людмила Васильченко та Лідія Гладченко. Лейтмотивом різдвяних читань, звичайно, була тема нового року, Різдва Христового та найбілосніжнішої пори року – зими. Тому поезії знаних місцевих авторів були схожі на казкові новорічні сніжинки, витончену мелодію зимової хуртовини та подарунки із торбинки Святого Миколая. Два юні козаки Микола Левін та Антон Радченко влаштували змагання на звання кращої Маланки, адже саме ця примхлива персона зазвичай приходила до хат українців у веселому колядному гурті. Чарівні пісні заспівала юна солістка Полінка Сістук, а веселі дітлахи із Штомпелівки подарували справжнісінькі новорічні колядки. Відгадували глядачі і народні загадки і, звичайно ж, отримували милі новорічні подарунки. Тож, із веселим настроєм, світлими надіями і сподіваннями наші гості вступили в новий 2019 рік.

Андрію, Андрію, конопельки сію...

  • 13.12.18, 15:11
13 грудня православні християни відзначають свято на честь святого Андрія Первозванного. Хоча Андрій Первозванний – християнський святий, однак народні традиції, звичаї та обряди в цей день мають дохристиянський характер. Це свято у народі називають Калитою. Саме на Андрія Первозванного дівчата та жінки ворожать на долю.
Цікаво про це свято студентам з Університету Третього Віку, який діє при Територіальному центрі міста Хорол, розповіла бібліограф центральної районної бібліотеки Ірина Редька.
Під час заходу, який проходив у формі етнографічного етюду „Андрію, Андрію, конопельки сію…”, присутні не тільки пригадали знайомі з дитинства та юності традиції, обряди і звичаї, пов’язані зі святом Андрія Первозванного, а й дізналися про ворожіння, гадання під час вечорниць. Веселощів та настрою слухачам додали веселі жарти, які майстерно виконала Ірина Редька.
А під кінець заходу, студенти Університету Третього Віку переглянули і взяли для читання безліч цікавих журналів по народознавству, про життєві жіночі історії та новорічно-різдвяні страви.

Співець душі народної

  • 13.12.18, 14:40
27 листопада о 10:30 працівниками Хорольської районної бібліотеки був проведений літературний раритет „Співець душі народної”, приурочений 180-ій річниці від дня народження українського письменника
І.С. Нечуя-Левицького.
Захід було проведено для учнів старших класів Хорольського НВК № 4. Ведучі свята Оксана Левіна та Ірина Редька розповіли присутнім про життєвий і творчий шлях письменника-демократа, великого гуманіста Івана Семеновича Нечуя-Левицького. Про дитячі роки видатного письменника, які пройшли в атмосфері виховання любові до рідної землі та свого народу, розповіла завідуюча відділом обслуговування читачів Світлана Сєннікова.
З під пера Нечуя-Левицького вийшли знамениті на весь світу улюблені всіма нами твори „Микола Джеря”, „Баба Параска та баба Палажка”, „Кайдашева сім’я”, „Старосвітські поміщики” та інші. Ведучі наголосили на тому, що письменник все життя відстоював інтереси всього пригнобленого народу, вболівав за рідну мову, українську культуру та людську гідність. Під час заходу прозвучав уривок із жарту „Благословіть бабі Палажці скоропостижно вмерти” у майстерному виконанні Любові Король та уривок з вірша С. Чернілевського „Розмова Івана Нечуя з долею та сокирою на тому світі” у виконанні бібліотекаря юнацького абонементу Нелі Бурчак. Для школярів демонструвався уривок з кінофільму „Кайдашева сім’я”, в якому зіграв епізодичну роль наш земляк-хоролець Антон Яковенко.
Протягом літературного раритету звучали українські народні пісні у виконанні жіночого ансамблю „Криниченька”: „Ой, піду я понад лугом”,
„Я ж тебе, Галю, не лаю”, „Ой, чом не прийшов” та „Ой, поїхав мій миленький на базар до рідні”.
До заходу бібліотекарем відділу збереження Каріною Мурашко з нагоди ювілею І.С. Нечуя-Левицького була підготовлена мультимедійна презентація.

Мої права - моє життя

  • 11.12.18, 15:05
11 грудня 2018 року працівниками Хорольської центральної районної бібліотеки спільно з Хорольським бюро правової допомоги та бібліотечним працівником Міжрегіонального центру Вікторією Дешевою в приміщенні бібліотеки Міжрегіонального центру професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців міста Хорол для учнів навчального закладу була проведена година права „Мої права – моє життя”. Захід пройшов в рамках постійно діючого при центральній районній бібліотеці правового лекторію до Всеукраїнського тижня права. Протягом зустрічі працівники бібліотеки Світлана Сєннікова та Ірина Редька цікаво і в доступній формі розповіли підліткам про права і свободи наших громадян та про особливості кримінальної й адміністративної відповідальності, про покарання неповнолітніх за порушення закону. Ведучи звернули увагу підлітків на те, як потрібно себе поводити в проблемних ситуаціях, у тих випадках, коли виникають непорозуміння з правоохоронними органами.
Перед присутніми виступила заступник начальника Хорольського бюро правової допомоги Наталія Григорівна Тарасенко, яка розповіла про правову допомогу, яку надає їхня організація жителям міста, в тому числі і підліткам.
Під час заходу відбулася презентація роботи „Перехресні стежки прав та обов’язків дітей” читачки юнацького абонементу Хорольської ЦРБ, учениці Хорольської гімназії Ліани Горулько, яка стала переможницею обласного етапу Всеукраїнського конкурсу проектів по правовому вихованню.
Організатори години права переконані, що почуте послугує добрим уроком у дотриманні норм моралі та права.

Від сесії до сесії живуть студенти весело

  • 21.11.18, 12:07
20 листопада цього року в бібліотеці Хорольського Міжрегіонального центру відбулося засідання членів клубу за інтересом „Гармонія”, що діє при юнацькому абонементі Центральної районної бібліотеки. За їх участю з нагоди Міжнародного дня студента була проведена інформаційна година „Від сесії до сесії живуть студенти весело”.
В ході засідання ведучі: бібліограф Ірина Редька та бібліотекар юнацького абонементу Центральної районної бібліотеки Неля Бурчак познайомили членів клубу – учнів Хорольського Міжрегіонального центру – з історією виникнення Дня студента та відзначення цього свята студентами різних країн світу.
Члени клубу Наталія Чорнобай та Аліна Чорненька майстерно читали поезію про студентське життя молоді, а Вікторія Руденко віртуозно виконала гумореску „Босий студент”.
Присутні переглянули декілька гумористичних відеосюжетів, підготовлених бібліотекарем ХМЦ Вікторією Дешевою та познайомилися з цікавими книгами про життя однолітків, які були представлені бібліотекарем юнацького абонементу Нелею Бурчак.