хочу сюди!
 

Людмила

56 років, водолій, познайомиться з хлопцем у віці 44-57 років

Жити будемо погано, але недовго (Леонід Кучма)

02.05.20 08:00
Ми переживаємо найбільшу економічну кризу після Великої депресії 1930-х років – онлайн дискусія КБФ

Сьогодні світ переживає найбільшу економічну кризу після Великої депресії 1930-х років. Весь світ страждає в тій чи іншій формі. Припинення економічної діяльності в цілому світі буде мати дуже тривалий ефект. Про це йшлося під час онлайн дискусії Київського Безпекового Форуму на тему: «Глобальний шторм: як врятувати економіку України і відкрити нові можливості».

«Як ви знаєте, МВФ прогнозує глобальну рецесію в цьому році. Світовий ВВП знизиться на рівні близько 3%. Це, звісно, результат пандемії, локдауну та всесвітнього карантину», - зазначив Владислав Рашкован, Заступник Виконавчого директора Міжнародного Валютного Фонду.

Водночас він наголосив, що не варто очікувати від пандемії лише економічного спаду або медичних ризиків. «Після пандемії ми можемо почати рухатися від глобального ліберального демократичного світу, який цінує права і свободи людини, до нового нормального світу з цінностями ізоляціонізму, протекціонізму, державного контролю, меншими свободами. Це світ людей, які звикли до соціального дистанціювання, і світ, який менше цінує людське життя. І це дуже страшна картина. Але не безперспективна», - зазначив він.

Коментуючи економічну ситуацію в Україні, Владислав Рашкован наголосив: «Україна вступає в цю кризу в кращому стані, ніж у кризу 2008-го або 2014 року». За його словами, зараз більш збалансований бюджет, менший рівень боргу до ВВП, більш стабільна банківська система, менша інфляція, гнучкий валютний курс, більш спроможний Національний банк. «Тому є надія, що ми пройдемо цю кризу легше», - сказав він.

«Фонд звертається до більшості своїх членів з важливим повідомленням. Ніколи не марнуйте кризу, щоб провести реформи. Нам потрібно продовжувати реформи», - наголосив представник МВФ.

«Сьогодні дійсно, видається, найбільша економічна криза після Великої депресії 1930-х років», - зазначила своєю чергою Наталя Яресько, Виконавчий директор Ради фінансового контролю та управління в Пуерто-Рико, Міністрів фінансів України у 2014-16 роках.

Водночас, за її словами, багато країн світу, у тому числі США, вже напрацьовують плани по виходу з кризи. Україна також повинна розробити відповідний план, необхідні напрацювання вже були зроблені у 2014-2016 роках.

«Ситуація була набагато більш глибокою кризою, ніж сьогодні. Україна була в гіршому стані, ніж країна є сьогодні – і це завдяки тим реформам. Але ті самі стратегічні моменти, я думаю, треба використати сьогодні», - сказала вона.

В першу чергу, на думку Наталі Яресько, потрібно створити «сильну міжнародну коаліцію партнерів, які можуть нас підтримати в цей жахливий час». «Це Міжнародний валютний фонд, Світовий банк, наші партнери по Великій сімці. Ми це зробили тоді, і це була та подушка, та підтримка, яка тоді нам дала можливість дихати, і дасть сьогодні Україні можливість дихати», - сказала Наталя Яресько.

Наступним пунктом має бути проведення реформ, вважає екс-міністр фінансів України. «Тоді це була децентралізація, фінансування територіальних органів місцевого самоврядування. Тоді це було розширення бази податкової і більш адекватної податкової системи. Сьогодні це потрібно використати для того, щоб робити структурні реформи. Чи це дійсно робити приватизацію землі, чи це потрібно більше покращити бізнесову сферу», - сказала вона.

Також необхідним Наталя Яресько назвала залучення інвесторів в Україну. «Потрібно виходити знову на бізнес, чи це український, чи це іноземний, і переконати їх у тому, що в нас є бачення, є візія, є майбутнє, і є в що вкладати свої інвестиції», - вважає вона.

На необхідності негайних дій влади для стабілізації ситуації в Україні наголосив і Прем’єр-міністр України у 2014-16 роках, засновник Фонду «Відкрий Україну» і Київського Безпекового форуму Арсеній Яценюк.

Він вважає, що у 2020 році «в найкращому випадку зарплати, пенсії, соціальна допомога українців будуть заморожені». «В гіршому - прогнозую при цих доходах державного бюджету, що вже в 3-4 кварталі будуть проблеми з ліквідністю, як платити зарплати і пенсії», - сказав Арсеній Яценюк, додавши, що передбачає і падіння середньої заробітної платні в реальному секторі економіки.

«Варто очікувати і значний рівень безробіття. Як через стагнацію української економіки, так і через втрату можливості працювати за кордоном українцям, які раніше приносили в країну 12 мільярдів доларів, а за оцінками Світового банку - до 16 мільярдів доларів виручки»,  - додав він.

«Із цим ми реально стикнемося у 2020 році. І цьому треба давати відповідь невідкладно», - наголосив Арсеній Яценюк.

Екс-прем’єр також зазначив, що діюча українська влада може використати для подолання кризи напрацювання 2014-2016 років.

«За два роки ми пішли і залишили замість 108 тисяч гривень 90 мільярдів, замість 73 мільярди доларів боргів - 67. Замість бюджетного дефіциту в 5% ми залишили 2%. Замість банкрута «Нафтогазу» ми залишили його прибутковим. Замість радянської міліції ми залишили поліцію. Замість системи, коли центральна влада контролювала всі місцеві влади, - ми залишили децентралізацію. Замість економічного падіння і взагалі відсутності шансів для України встояти ми довели, що Україна вистояла проти російської військової агресії. Це факт», - сказав він.

Арсеній Яценюк звернувся до сьогоднішніх політичних лідерів: «Ми вам залишили «подушку». Треба чесно визнати, що та «подушка», яка була створена в 2014-2016 роках, у тому числі і успішно використовувалася, і проїдалася. Тепер треба робити нову. Беріть ті рецепти, які були, проявляйте політичну волю, ведіть далі країну по шляху реформ».

«Не бійтеся приймати рішення, і ця криза дасть нам можливості. Ця криза може зробити Україну сильнішою», - сказав Арсеній Яценюк.

Екс-прем’єр підкреслив, що українська економіка надзвичайно залежна від світової. Зокрема, через експорт сталі, металу, руди й аграрної продукції: «Абсолютно зрозуміло, що першими під удар зараз потраплять саме українські металурги. Падіння глобального споживання означає падіння обсягів продажу, а це - падіння валютної виручки в країні, падіння доходів державного, що означає падіння соціальних стандартів в Україні».

«В 2020 році нас може витягнути аграрна продукція. І тут буде залежати від світових цін на ринку та від врожаю», - наголосив він. Крім того, зазначив екс-прем’єр, теоретично може допомогти ІТ, проте це недостатні обсяги, щоб витягнути українську економіку. В умовах світової стагнації, наголосив він, завмерла і сфера послуг: транспорт, туризм, сфера обслуговування.

Доцент Києво-Могилянської Академії, викладач Львівської бізнес школи Українського Католицького Університету Михайло Винницький прогнозує, що нинішня криза затягнеться надовго. І вже зараз треба думати яким буде життя після неї.

«Глобального світу, на превеликий жаль, вже не буде», - прогнозує експерт. А це своєю чергою означає необхідність зміни економічного мислення щодо розвитку ринку України.

«Падіння світової промисловості на нас так чи інакше вплине, зокрема на метал. Це означає скорочення інвестицій в нові проєкти, оптимізацію. Це означає, що наша ІТ галузь українська сильно постраждає. Деглобалізація і протекціонізм зокрема може вплинути на наш сільськогосподарський ринок і на сільськогосподарський сектор. І фактично різке зростання безробіття на Заході означає, що попит на трудових мігрантів може знижуватися», - вважає експерт.

«Єдиний спосіб, як ми з цього вийдемо, єдиний спосіб, як ми можемо говорити про певну надію в цьому випадку – якщо ми починаємо використовувати недовикористаний потенціал українського внутрішнього ринку», - сказав Михайло Винницький.

На його думку, сьогодні українському бізнесу потрібно розуміти, що «український споживач має гроші». «І українській владі треба допомогти цьому українському споживачу витратити ці гроші», - додав експерт. Він переконаний, що в умовах нинішньої глобальної ситуації Україні «треба стимулювати внутрішні ринки і менше звертати увагу на зовнішні».

Тімоті Еш економіст, старший стратегічний радник компанії Blue Bay Asset management, експерт з питань України під час дискусії зазначив, що важко передбачити як буде розвиватися ситуація в тій чи іншій країні.

«Мені здається, важливо наголосити, що Україна впроваджувала важливі реформи і до COVID-19 і має можливість продовжувати досягати, забезпечувати такі значні досягнення і в контексті кризи. Якщо ми говоримо про деглобалізацію, за негативним сценарієм, ці структурні реформи, які можуть призвести до того, що Україна стане більш привабливим місцем для інвестицій, може бути певною перевагою. Отже, необхідно продовжувати роботу останніх 5 років щодо впровадження програми домовленостей з МВФ», - зазначив він.

Експерт вважає, що Україна має користуватися будь-яким доступним міжнародним фінансуванням, у тому числі для розбудовувати своєї системи захисту проти пандемії. «Держава має захищати населення, впроваджувати медичні заходи. Дуже важливо створювати такі буфери перед обличчям глобальної кризи. Отже, якщо говорити про Україну, необхідно якомога швидше проводити програму МВФ», - резюмував Тімоті Еш.

Модератор дискусії, Заступник Міністра закордонних справ України у 2014 році, член Наглядової ради фонду «Відкрий Україну» Данило Лубківський підвів підсумки розмови: «Це справді воєнний кабінет. Колеги, я дуже дякую за цю розмову. Це розмова професіоналів, це те, що зараз потрібно Україні. Це говорив Київ, це говорив Вашингтон, це говорив Лондон. Це говорили наші дорогі колеги і партнери з Пуерто-Рико», - зазначив він.

Київський Безпековий Форум – провідний міжнародний форум України з обговорення проблем миру і безпеки. Заснований у 2007 роц
https://censor.net.ua/blogs/3192940/mi_perejivamo_nayiblshu_ekonomchnu_krizu_pslya_veliko_depres_1930h_rokv_onlayin_diskusya_kbf

1

Коментарі