хочу сюди!
 

Лилия

51 рік, діва, познайомиться з хлопцем у віці 45-65 років

"День тиші" – що можна, а що ні?

Тарас ШевченкоСпівголова Ради Реанімаційного Пакету Реформ, директор Центру демократії та верховенства права.
"День тиші" – що можна, а що ні?30 березня 2019, 14:14

Субота в Україні "день тиші". Що можна, а що не можна в цей день? За законом, вся агітація припиняється опівночі з п'ятниці на суботу. Агітація – це будь-яка діяльність з метою схилити інших проголосувати за певного кандидата чи не голосувати за певного кандидата. Під заборону потрапляє лише агітація, а не будь-які згадки кандидатів.

І закон забороняє займатися агітацією всім: і кандидатам, і ЗМІ, і громадянам, у тому числі агітувати у Фейсбук чи в інших соціальних мережах.

Разом з тим слід пам'ятати! 

1) Обмежується лише агітація (діяльність з метою когось схилити) – ЗМІ не заборонено повідомляти про кандидатів у новинах чи інших програмах (у деяких країнах заборонені всі згадки про кандидатів, але вкрай рідко).

2) Закон розмежовує право громадян обговорювати кандидатів та власне агітацію. У день тиші забороняється лише агітація. Натомість не існує заборони цитую закон: "вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми кандидатів на пост Президента України, політичні, ділові та особисті якості кандидатів".

3) Вірогідність, що поліція прочитає ФБ допис і обвинуватить вас у порушенні правил ведення агітації та випише штраф за статею 212-10 Кодексу про адміністративні правопорушення мізерна. Хоча теоретично це можливо. Для прикладу, у Словенії до 2016 року штрафували за приватні публікації у Фейсбук позитивних або критичних коментарів щодо кандидатів у день тиші.

І останнє – закон про "день тиші" дещо застарів. Світ рухається до відміни таких законів або принаймні до зменшення обмежень. Ідея дня тиші була в тому щоб дати громадянам спокійно без навязливої інформації подумати про свій вибір. Однак з розвитком інтернету цей спокій забезпечити забороною більше неможливо. Тому країни скасовують неефективні обмеження. Це питання активно обговорюється зараз в Індії, де також відбуваються вибори.

У США, де стандарт свободи слова дуже високий, агітувати можна і в день виборів. Єдиний допустимий виняток, визначений судовою справою Burson v Freeman – допустимою є заборона в день виборів агітувати на відстані ближче 30 метрів до виборчої дільниці і на самій дільниці.

0

Коментарі

130.03.19, 15:18

Закон розмежовує право громадян обговорювати кандидатів та власне агітацію. У день тиші забороняється лише агітація. Натомість не існує заборони цитую закон: "вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми кандидатів на пост Президента України, політичні, ділові та особисті якості кандидатів".