Про співтовариство

Дав згоду на роботу керівника гуртка з шахів початкового рівня в школі м. Львова , тому накопичую тут всю інформацію по темі.
Вид:
короткий
повний

Шахи в школі

Шахи у Львові - 1

№14, липень 2016

Шаховий Львів

Львів здавна вважається шаховою столицею України. Він дав світові 44 гросмейстери – більш ніж будь-яке інше місто країни. Вихованці знаменитої львівської шахової школи брали участь у матчах претендентів на звання чемпіона світу, захищали честь національної збірної, здобували гучні перемоги в престижних міжнародних змаганнях.

Понад чверть століття лідером українських шахістів залишається львів’янин Василь Іванчук. І останніми роками, у складні й драматичні для України часи, місто Лева зберегло свій шаховий статус. Торік Марія Музичук виборола звання чемпіонки світу, а цьогоріч саме у Львові вперше в Україні відбувся матч за жіночу світову шахову корону. Звідки починаються витоки шахових традицій Львова, як вдалося зберегти їх попри всі сучасні виклики й негаразди? З нагоди започаткованого кілька років тому Дня шахів України поговорімо про це докладніше.

Кава в інтелектуальному інтер’єрі

Сьогодні у Львові в кав’ярнях сидять за столиками відвідувачі не лише за горнятком кави, а за планшетом, ноутбуком, смартфоном, електронною книгою. Здається, аромат кави проникає навіть у соцмережі, так природно поєдналися віртуальний і кавовий простори. А якщо подумки перенестися на терени Львова середини ХІХ століття, коли про електронні носії й гадки не мали, то й тоді в кав’ярнях не лише пили каву — на столиках ще стояли шахівниці, своєрідні «плати» інтелектуальної гри. Для гравців-інтелектуалів уже тоді шахи стали частиною їхнього духовного життя. І не тільки їхнього. За шаховими баталіями спостерігали численні відвідувачі, з-поміж яких були поважні й знані мешканці міста  — дворяни, банкіри, адвокати, промисловці, професори, намісники.

Таким своєрідним шаховим клубом у Львові свого часу стало «Кафе Мюллера», згодом центр гри перебрався до «Віденської кав’ярні», де шахістам навіть відвели окреме приміщення. Цей привілей вони дістали завдяки одному з найактивніших тогочасних гравців — правнику Олександру Лоріа, що був зятем власника кав’ярні.

У різні роки найпопулярнішими шаховими кав’ярнями були: «Американська» на початку вулиці Січових Стрільців, «Авеню» на площі Міцкевича (нині — ресторан «Спліт»), «Рома» (проспект Шевченка, 25), «Севілья» (Пекарська, 2), «Рітц» (нині — «Українські страви» на розі вулиць Костюшка та Січових Стрільців) і низка інших. Власники кав’ярень усіляко заохочували гравців, бо за ними приходило чимало уболівальників. Коли ж приїздили знаменитості й тут влаштовували матчі та сеанси одночасної гри, прибутки закладу значно збільшувалися.

Від клубу до світового визнання

Львівський журналіст Іван Яремко, який досліджує шахову історію Львова вже 40 років, поділився з журналістом «Віча» своїми знахідками й спостереженнями.

—У листопаді 1894 року у Львові заснували Львівський шаховий клуб, який розмістився у приміщенні «Гранд-Отелю» і налічував 45 членів. Вони обрали своїм головою графа Михайла Мйончинського. Клуб одразу ж влаштував перший чемпіонат міста за участю восьми найкращих шахістів. Переможцем став Ігнаци Попєль (1863–1941), який потім багато років був одним із провідних шахістів міста й успішно виступав на великих міжнародних турнірах у Європі.

Трохи згодом за ініціативою професорів та активних студентів Львівського університету й «Політехніки» шахи поширилися у студентському середовищі, з якого вийшло чимало майстрів.

Перша світова війна зашкодила розвиткові шахів, але вже у двадцяті роки їхня популярність у Львові набула нової сили. 1922 року відновив діяльність Львівський шаховий клуб, 1926 року створили Товариство українських шахістів, шаховий клуб «Гетьман» та інші клубні заклади, що брали участь у популярних командних чемпіонатах міста. Почали виходити й спеціалізовані видання: «Шаховий місячник», «Шахи», «Шахіст». Велику роль у популяризації шахів відіграли запрошення видатних гросмейстерів — чемпіона світу Олександра Алехіна, претендентів на світову шахову корону Акіби Рубінштейна, Рудольфа Шпільмана, Борислава Костіча, з якими львів’яни дістали можливість позмагатися в сеансах одночасної гри. І в ті роки шахові поєдинки зазвичай проходили за столиками кав’ярень.

Найкращі львівські шахісти у складі збірної Польщі успішно виступали на Всесвітніх шахових олімпіадах, зокрема Генрик Фрідман здобув «бронзу» (1935), а Ксавери Сулік — «срібло» (1939). Також з-поміж українських шахістів помітні здобутки мав Стефан Попель, котрий після другої Світової війни став триразовим чемпіоном Парижа й перемагав на турнірах у США, — розповів Іван Яремко.

Перемога «Шахового Коника»

30-ті роки минулого століття у кав’ярні «Рітц» та поруч у готелі «Народний» на Костюшка (нині — управління митниці) збиралися переважно українські шахісти, а в «Ромі» — поляки. Тут вирували пристрасті, за партіями відомих маестро спостерігали десятки прихильників, а багатші з них потім пригощали все шахове товариство смачною вечерею. Про запеклий поєдинок на десяти дошках між українською та польською командами у приміщенні кав’ярні «Рітц», який українці виграли (6:4), збереглися спогади очевидців.

Львів'янин Євген Чучман, активний діяч спортивного руху, який багато років входив до складу керівництва спортивного товариства «Україна», а після війни став головою однойменного товариства в канадському Торонто, так описав шахове життя Львова після Першої світової війни:

«…Багато української молоді, яка студіювала за кордоном, вернулася додому не тільки з новими знаннями, але також з новими ідеями й потребами духовної розваги. У той час появилося багато молодих шахових талантів, які згодом засяяли повним світлом на світовому небосхилі,
як-от професор Стефан Попель — неодноразовий чемпіон післявоєнного Парижа, а потім переможець турнірів в Америці. Славу українському імені на Австралійському континенті ширив Ярослав Шевчик, рівно ж Мирослав Турянський вибився на одне з передових місць в Америці. До таких шахових талантів належав також Лев Туркевич. Щоб дати змогу згаданим талантам виявити себе, зайшла потреба створити самостійний український клуб шахістів… у домівці Союзу українських купців і промисловців на Підвальній, було схвалено стaтут товариства під назвою «Шаховий Коник», а мене обрано його головою.

Урешті настала пора зміряти свої сили з чужими шахістами, а то й одразу з найсильнішими, що належали до «Львовскєго клюбу шахістув» (ЛКШ), до якого входили переважно поляки і жиди. (…)

До змагання з ЛКШ наш «Шаховий Коник» розпочав дуже солідну підготовку. Відбувалися постійні товариські тренінги між собою. Найбільш завзято тренувалися кандидати на першу дошку — Стефан Попель і Лев Туркевич».

«Обираючи, кого з них поставити на першу дошку проти майстра Генрика Фрідмана, скористалися порадою духовного провідника Михайла Присташа, котрий вважав, що, попри високий клас гри Попеля, краще поставити Туркевича, бо той «добрий імпровізатор, ніякої школи не признає — він сам для себе школа» і першими ходами «геть зіб’є Фрідмана з пантелику, так що той не не буде знати, з ким має до діла, чи з геніяльним ляїком, чи з геніяльним майстром». Так і зробили. Розрахунки українців справдилися, бо Лев Туркевич таки грав нешаблонно і зумів подолати Генрика Фрідмана — члена збірної Польщі, бронзового призера Всесвітньої шахової oлімпіади 1935 року.

Аристократи гри

До них належать диригент, композитор Лев Туркевич і професор франко-латинської філології Стефан Попель. Обидва вони захоплювалися шахами з дитинства, здобули добру освіту у вищих закладах Львова, Брюсселя, Відня, Парижа. Обидва походили зі священицьких родин: Туркевич замолоду мешкав при соборі Юра, де служив його дід, а Попель був приватним секретарем митрополита Шептицького.

Лев Туркевич рано проявив музичні й математичні здібності. Обрав за фах перше, писав музичні твори, керував українськими хорами, працював у Львівському оперному театрі диригентом. Поміж цією творчою роботою забігав до кав’ярні зіграти кілька партій. Емоційний, дотепний і непередбачуваний у грі, він легко здобував перемоги. Коли студіював математику у Відні, грав у шахи в знаменитій кав’ярні «Централь».

Стефан Попель був секретарем українського шахового товариства «Шаховий Коник», у 1926 році став одним із засновників Товариства українських шахістів, а також лідером цієї команди в усіх регіональних змаганнях. Зважаючи на те, що він магістр франко-латинскої філології Львівського університету та магістр юриспруденції, його запрошували до збірної Львова для участі в командних чемпіонатах Польщі. І це було надзвичайним винятком, бо поляки дуже рідко пропонували українцям місце у своїй команді. Також він популяризував шахи серед української громади, часто виступаючи із сеансами одночасної гри в різних куточках Галичини.

Обидва українці-інтелектуали Попель і Туркевич вперше познайомилися із «совєтами» у 1939 році, а тому після війни, не маючи жодних ілюзій щодо своїх перспектив, емігрували спочатку до Європи, а згодом опинилися в Канаді. Вони й там не забували про шахи. Шахісти СТ «Україна» 1957 року здобули командну першість Торонто й привернули до себе увагу шахових кіл Канади.

Попель, переїхавши до США, став чемпіоном у кількох американських штатах, переміг у турнірі українців Америки і Канади 1969 року. В чемпіонаті США 1956 року розділив
4-те – 8-ме місця, зігравши з майбутнім чемпіоном світу Робертом Фішером унічию. В університеті Фарго, крім основного курсу «французька література», вів курс шахового мистецтва. Його останнім турніром стала першість американських українців у 1986 році. А через рік на 80-му році життя Стефан Попель помер.

Лев Туркевич прожив значно менше, у 60 років його спіткала невиліковна хвороба. Обидва поховані далеко від рідного Львова, однак на батьківщині їх імена не забуто. Встановлено пам’ятні меморіальні дошки, відбуваються шахові турніри для вшанування їхньої пам’яті.
(далі буде)

З 1-м вересня шахи у Львові

З 1 вересня у кожній львівській школі буде шаховий гурток
ДОВКОЛА ШАХІВ 24 липня 2015, 19:40
У Львові прийняли Програму розвитку шахів у загальноосвітніх навчальних закладах. Це означає, що у кожній львівській школі з вересня працюватимуть шахові гуртки. 


Заняття з шахів у дитячому центрі "Джеронімо" (Київ)

В Україні це перша і єдина програма з розвитку шахів. Таку ініціативу подав міський голова Львова Андрій Садовий. Нововведенню, очевидно, сприяє чемпіонат світу між Марією Музичук та китаянкою Хоу Іфань, що пройде тут у лютому-березні 2016 року. Програму прийняли на засіданні Львіської міської ради у вівторок 14 липня. Відтепер у 118 навчальних закладах міста працюватиме шаховий гурток. Заняття будуть добровільними, хоча перевагу надаватимуть учням 1-4 класів. 

На реалізацію Програми з міського бюджету виділили 425 тис. грн. Тільки на придбання демонстраційних магнітних дошок для 118 шкіл витратять 150 тис., шахових комплектів - 250 тис., навчальної літератури - 25 тис. грн. Ще 500 тис. місто виділить на зарплату майбутнім вчителям.

До роботи планують залучати як тренерів обласної федерації, так і вчителів навчальних закладів. Підбір мають завершити до 15 серпня, а потім проводитимуть навчальні тренінги та семінари. 

"Ефективність у розвитку дитини через шахові заняття в нас в країні дуже недооцінена. Країни - світові лідери уже давно використовують шахові уроки в загальноосвітніх школах"

Назар Фірман, міжнародний гросмейстер, тренер в ГО "Львівська шахова академія":

- В першу чергу цим зайнялась Львівська обласна шахова федерація. Була створена ГО "Львівська шахова академія", за рік охоплений Сихівський район (14 шкіл - ред.) і 4 школи в центрі. Була налагоджена співпраця з міською радою, і Садовим запропоновано було створити шахові гуртки у всіх школах. Проблема - тренерський ресурс. Запропоновано використовувати педагогів в школі. Але їх ще потрібно тестувати - це завдання покладено на ЛОШФ. За такий короткий час звичайно у всіх школах шахи не введуть, але поступово цього можна досягнути.

Ш.У.: Як вважаєте, таку ініціативу варто поширювати на всі міста України?

- Звичайно - ефективність у розвитку дитини через шахові заняття в нас в країні дуже недооцінена. Країни - світові лідери уже давно використовують шахові уроки в загальноосвітніх школах, бо чітко уявляють позитивний результат від них у розвитку дитини. 

Шахи тут: не все діє, але все є





 l Головна l

Шахові сайти

Архіви турнірів

http://www.ukrchess.org.ua/ukrbase_u.html

Сайти осередків ФШУ 

Федерація шахів м.Києва - http://www.chesspage.kiev.ua/fed
Миколаївська обласна федерація шахів - http://www.chessclub.mksat.net
Дніпропетровська обласна федерація шахів - http://dneprchess.info/
Луганська обласна федерація шахів - http://luganskchess.at.ua/
Шахово-шашкова федерація Криму - http://www.chesscheckers.ucoz.ua/
Харківська обласна федерація шахів: http://kharkov.chessfederation.org.ua
Житомир шаховий - Сайт федерації шахів Житомирської області: http://zt-chess.in.ua/
Федерація шахів м.Житомира - http://ztchess.inf.ua/
Федерація шахів Волинської області: http://chessregion.volyn.ua/
Рівненська обласна федерація з шахів: http://rivnechess.at.ua
Жмеринська федерація шахів - http://zhmerynkachess.at.ua/
Федерація шахів Хмельницької області: http://shahy-podillya.at.ua
Шахи в Запорізькій області: http://zpchess.ru
Шахова Львівщина - Львівська обласна шахова федерація (офіційна сторінка) - http://www.chess.lviv.ua/news.php
Федерація шахів м. Миргород : http://chess.mirgorod-ua.com/
Черкаська обласна федерація шахів - http://chess-cherkasy.at.ua/
Федерація шахів Чернігівської області: http://www.chess.cn.ua/


Інші українські та зарубіжні сайти 

World Chess Federation - http://www.fide.com
European Chess Union - http://europechess.org/
The Week in Chess - http://www.theweekinchess.com/
British Chess Magazine - http://www.britishchessmagazine.co.uk/
Сайт ChessAssistant Главная - http://www.chessassistant.ru
Российская шахматная федерация - http://ruchess.ru/
Association of Chess Professionals | Main page - http://www.chessprofessionals.org/
Федерація шахів Туреччині - http://www.tsf.org.tr
ChessBase - http://www.chessbase.com
Федерація заочних шахів України (ФЗШУ) – http://ccfu.org.ua/ 

chess ukraine - головна сторінка - http://www.chesspage.kiev.ua
Газета Ладья - http://www.ladja.com.ua
Межд. ассоциация шш клубов, Частный пансионат "Каисса" - http://www.kaissa.com.ua
Сайт шахового клубу ім. О.В. Момота - http://www.chess.krm.dn.ua/
Шаховий клуб Національної Юридичної академії - http://chesslaw.org.ua
Шаховий клуб "Атака" (Донецьк) - http://www.chessclub-ataka.narod.ru/
«Шахи в Донецьку»- http://donchess.ru/
Шаховий клуб "Гамбіт" (Київ) - http://club-gambit.kiev.ua/
Шаховий клуб «Пішак» Московського р-ну м. Харкова: http://www.peshka.edu.kh.ua
Ukraine-chess. Форум про українські шахи - http://ukraine-chess.go-forum.net/forum.htm
Шахи в м. Берегово - http://mychessclub.ucoz.ru/
Краматорський міський шаховий клуб: http://chesskrm.org.ua/
"Шахи в Полтаві" - http://chess.poltava.ua/
Мукачевський шаховий клуб «32/64» http://www.chess32x64.org
Спеціалізована дитяча - юнацька школа олімпійського резерву № 3 м. Києва: http://www.chessclub.kiev.ua/
Коростишівський шаховий клуб - http://korchess.jimdo.com/
Шахи в м. Запоріжжя: http://dymka.zp.ua
Рівненська область, Володимирецька районна федерація шахів - http://volchess.wordpress.com/
Вінниця шахова http://www.chessvin.org.ua/
Львівська обласна шахова федерація - https://www.facebook.com/chesslviv
Головні Львівські Шахові Новини - http://vk.com/lvivchessnews2012
Персональний сайт заслуженого тренера України Володимира Грабинського: http://grandcoach.com/ru/
Сайт серії титульних турнірів "Lviv-Tradition" - https://www.facebook.com/events/802138009825129/?pnref=story
Сайт шахового оглядача Олександра Малієнко - http://mediachess.com.ua/
Шаховий сайт шахістів м. Долина (Івано-Франківщина) - http://dolynachess.org/
Шаховий клуб "Феррум" (м.Кривий Ріг) - http://chessclubferrum.ucoz.org/
Херсонська обласна федерація шахів - http://chess.kherson.ua/
Шахи.укр - http://шахи.укр/


Новости шахмат http://www.chess.com/news/
Chess-pro - http://www.chesspro.ru
Світ шахів on-line Crestbook - http://crestbook.com
Chess-news Новини шахів: http://chess-news.ru/
"Шахова школа ChessZone" - http://www.chesszone.net.ru
Поточний рейтинг провідних шахістів світу - http://chess.liverating.org
e3-e5 - http://www.e3e5.com
Russian Chess - http://www.ruschess.com
Санкт-Петерб. Шахматная Федерация - http://www.totalchess.spb.ru/
Chess Siberia - http://www.chessib.com
The History of the Chess Olympiads - http://www.olimpbase.org
The First Daily Chess Newspaper on Net - http://www.chesstoday.net
Сайт – on line задачник: http://chess-problems.org/ru/ 


5-річний харків'янин шаховий вундеркінд

5-річний харків'янин встановлює рекорд як наймолодший 1-розрядник
ДОВКОЛА ШАХІВ 22 серпня 2015, 17:30

5-річний харків'янин Тихон Черняєв ще не ходить до школи, а вже встановлює рекорди з шахів. За 1.5 року занять хлопчик встиг виконати норматив І дорослого розряду, чого раніше в Україні більше нікому не вдавалося. Досягнення Тихона претендує і на світовий рекорд, сьогодні ж йому вручають сертифікат, що засвідчує національний.

Тихон розбирає шахову партію зі своїм тренером Лідією Гнатівною

Займається наша майбутня шахова легенда 3 рази на тиждень, ще з 3.5 років. Це й справді доволі кінематографічно: ще добре не знаючи, як називаються всі фігури, Тихон вже знав, як їх пересувати по дошці.

Але за великим рахунком, настільки юні шахісти багато в чому зобов`язані саме тренеру. Тихону з ним пощастило - до своїх учнів його взяла Лідія Гнатівна Саханович, харків`янка з 35-річним стажем, перша тренерка тепер вже відомого на весь світ Антона Коробова.

"Коли Тихон почав займатися вже дуже добре, я попросила свого давнього знайомого Коробова подивитися на нього перспективно. Антон мені сказав: "Лідія Гнатівна, я бачу, що ви вчите його так само, як вчили мене". 

Чи це означає, що Тихон також стане гросмейстером та чемпіоном України, як його старший товариш по шахах? Тренерка каже просто: "Час покаже. Багато хто кидає шахи, усе, зрештою, залежить від обставин. Але якщо Тихон піде далі так само, то я бачу в ньому не тільки чемпіона України, але ще й світу". 

Звісно, після здібностей та виховання найголовніше - те, як усе сприймає дитина. Тихон у цьому - просто приклад для усіх п`ятирічних хлопчиків! Шахи для нього - це "хатні обов`язки". Але і тут знаходиться місце розвагам... Коли Коробов займається з Тихоном, то гросмейстер перед тим також "готується": дивиться мультфільм "Маша та Ведмідь", щоб було про що поговорити у хвилину відпочинку.

А у майбутньому батьки та тренер планують подати заявку до Книги рекордів Гіннеса, оскільки є припущення, що Тихон Черняєв - єдина у світі дитина, яка виконала цю норму у віці п'яти років і одного місяця. 



  коментар
yuri_chess
Из всех заметок про Тихона этот материал мне понравился больше всего! Тренер КДЮСШ №4 г. Харькова

ДОВКОЛО ШАХІВ і жахів у Львові

Програма "Шахи в школах Львова": чиновники купують шахи за завищеними цінами
ДОВКОЛА ШАХІВ 27 серпня 2015, 09:45

ЛЬВІВ

Статус шахової столиці України, підсилений потенційним чемпіонським матчем між львів'янкою Анною Музичук та китаянкою Хоу Іфань, покладає на Львів неабиякі очікування в плані розвитку шахів. Тож цілком слушно 14 липня цього року Львівська міська рада виділила 425 тис. грн. на матеріально-технічну базу Програми розвитку шахів у школах, тим самим підсумовуючи "шахам у львівських школах - бути"!

Розберемося у фінансовому питанні. Для забезпечення роботи шахових гуртків у 118 школах передбачалося придбання 118-ти демонстраційних шахових дощок на загальну суму 150 000,00 грн та 
комплектів для гри в шахи для 118-ти шкіл на загальну суму 250 000,00 грн. За консультацією до Шахи.укр звернувся головний спеціаліст міського управління молоді, сім'ї та спорту Петро Гошовський. Отримавши від нас прямі контакти виробників, Управління обрало оптимальний комплект шахів та демонстраційних дощок українського виробництва, які потрібно закупити, провело переговори з виробником та вийшло на ціну, значно нижчу за ринкову.


Володимир Шнайдер, за такими професіоналами майбутнє
 

Особливо варто відзначити Володимира Шнайдера, керівника управління молоді, сім'ї та спорту Львівської міської ради. Ідея "Шахів у школі" належить саме йому. Відчувається, що людина - патріот та професіонал, цінує кожну гривню громади.


Зоряна Довганик купує шахи за завищеними цінами 

На цьому, власне, хороші новини закінчуються і починається непрофесійна/непрозора робота чиновників. З невідомих причин Зоряна Довганик, в.о. начальника управління освіти, вирішила закупити польські шахи, нехтуючи всіма напрацюваннями. Все б то нічого, можливо, звичайний непрофесіоналізм чиновника, який не зміг розібратися у незнайомій для себе сфері, - скажете ви. Однак ціни на шахи польського виробництва виявилися завищеними, а процедура вибору постачальника - непрозорою. Редакція Шахи.укр неодноразово наголошувала, що ціна на шахи завищена і пропонувала прямі контакти цього разу вже польських виробників. Все марно. Постачальником виявився Андрій Матвійчук – віце-президент Федерації шахів Львівської області, який на зауваження про завищену ціну на іноземні шахи прокоментував: "425 тисяч гривень, всі хочуть відкусити шматок такого пирога". 

Щоб львівські чиновники надалі не допускали очевидних промахів, ми підготували досвід реалізації схожої програми нашими західними сусідами.   


ДОСВІД ПОЛЬЩІ


Цілком ймовірно, що про подібну програму розвитку шахів у школі не йшла б навіть і мова у Польщі, якби не результати міжнародних досліджень PIRLS і TIMSS. Згідно з ними 2012 року у польських десятиліток були найгірші у Європі показники успішності з математики та знання основних питань природничих наук. Проблему взялися вирішувати колективно – спільно з Європейським Союзом і їхньою нещодавньою освітньою інновацією – «Шахи в школі». Наші західні сусіди оперативно дослідили вплив «королівської гри» на розвиток дитини – і були приємно вражені. Проведена експертиза у Гожуві Великопольському показала, що шахи впливають не тільки на інтелектуальний розвиток дитини, а й на психічний, суспільний і загальний. 

Користь, яку отримують діти від гри у шахи на різних освітніх етапах підтвердила також заява Європейського Союзу від 15 березня 2012 року у справі впровадження в систему освіти ЄС програми «Шахи в школі». Читаємо: «незалежно від віку дитини шахи можуть покращити її концентрацію, збільшити терплячість і витривалість, а також розвинути творчу уяву, інтуїцію, пам'ять, здібності аналітичного мислення і прийняття рішень…».


Польські освітяни негайно ж приступили до дій і подбали про запровадження пробного проекту «Шахи в школі». Програму запустили у вересні 2013 року і запрацювала вона наступним чином: за принципом тристоронності співпрацю налагодили федерація шахів Польщі та обласні федерації, уряд та безпосередньо початкові школи, в яких запускається програма. Загалом для  старту проекту обрали 3 воєводства: мазовецьке, підліське, святокшизьке (mazowieckiepodlaskie, witokrzyskie) та ще декілька районів додатково. 

З вересня 2013 року шахові заняття були запроваджені у 152 школах, що охоплюють 4500 учнів 1 і 2 класів. До речі, це прерогатива польського досвіду: міністерством рекомендується, щоб панівною формою занять були саме розвага, ігри та ситуації із завданнями для учнів 1-3 класів початкової школи, на яких, власне, і орієнтується програма. В 4 воєводствах проект поки що у стадії підготовки. В рамках освітньої шахової інновації вже встигли підготувати понад 300 вчителів. До речі, на веб-сторінці інформаційної підтримки проекту регулярно з’являються оголошення про дво-, трьоденні семінари кваліфікаційної допомоги в тій чи іншій області, до яких може долучитися будь-який охочий вчитель.

Наприклад, в мазовецькому воєводстві, яке завбільшки з Рівненську область, проект реалізований у 83 школах. У самій Варшаві, яка кількістю населення дещо перевищує Львів, залучені 72 початкові та 154 громадські школи, підготовлено 146 педагогів. Траплялися випадки, що в деяких школах проект стартував не так під тиском Відділу освіти, як самих батьків. Воно й не дивно, 1 година занять в тиждень стала для дітей великим задоволенням, про що свідчать хоча б ці відгуки школярів.

Шахи навчили мене поважати інших дітей. Бо навіть якщо граю з кимось слабшим, то програю, якщо зроблю помилку – Кшишь, 6 років

Шахи вчать нас як вигравати і програвати – Зося, 8 р.

Шахи - не тільки наука, але також чудова розвага – Зузя 7 р.


Серія підручників для наймолодших «Граймо у шахи»

Редакція Шахи.укр бажає львів'янам натхнення в реалізації дуже правильної шахової програми. Ми сподіваємося, що і в інших регіонах України за підтримки шахових активістів та зацікавлених батьків схожі програми будуть, як мінімум, обговорюватися.  

http://xn--80aq2bk.xn--j1amh/chess/2015/08/27/chess-at-schools-lviv.html

Сторінки:
1
2
3
попередня
наступна