хочу сюди!
 

Вікторія

38 років, скорпіон, познайомиться з хлопцем у віці 34-46 років

10 документальних фільмів про Революцію Гідності

10 документальних фільмів про Революцію Гідності
Революція Гідності, що трапилась в Україні в кінці 2013 та початку 2014 років, безумовно є однією з найважливіших подій в новітній історії нашої країни. Однак, повстання українського народу проти проросійського режиму залишилось не тільки в книжках з історії та серцях українців, але і в безлічі документальних стрічок, що були зняті під час Майдану. Пропонуємо вам добірку документальних фільмів про події, що відбулись шість років тому.

1. «Зима в огні» («Молитва за Україну»), режисер Євген Афінеєвський  (2015)

«Зима у вогні: Боротьба України за свободу»  – документальний фільм знятий в копродукції України, США та Великобританії. Стрічка Євгена Афінеєвського на початку була відома під назвою «Молитва за Україну», однак в усьому світі вона більше відома як «Зима в огні». Оскільки фільм створювався за підтримки стрімінгової платформи Netflix, це, можливо, найбільш відомий документальний фільм про зиму 2013-2014 років.

Ось що говорить про свій фільм режисер Євген Афінеєвський:

«Молитва за Україну»  це культурний пам’ятник тим, хто ціною свого благополуччя, здоров’я і навіть життя відстоював свої права та права своїх дітей на гідне майбутнє у власній країні».

Фільм-номінант на премію Оскар 2016 в номінації в категорії «Найкращий документальний повнометражний фільм».  У 2019 році «Зима в огні» стала одним із символів гонконгських протестів.

2. «Майдан», режисер Сергій Лозниця (2014)

Копродукційна документальна стрічка Нідерландів та України, режисером якої виступив Сергій Лозниця. «Майдан» був знятий за допомогою статичної камери в дещо «відстороненій» манері. Стрічка Лозниці немає закадрової розповіді чи будь-яких інших засобів, що допомагають глядачу більше зануритись в контекст подій Революції Гідності. Фільм отримав позитивні відгуки на Каннському кінофестивалі, однак на Одеському кінофестивалі відгуки були неоднозначними. Сам Лозниця про свій фільм говорив так:

«Головний герой зимових подій  народ, я не можу зробити героєм одну чи 10 людей, тому що тоді це було б  їхнім поглядом на події. Мені було важливо триваліше спостереження за всім і всіма, щоб показати дію і на першому, і на другому, і на третьому плані. До того ж, вибраний метод допомагає мені триматись відстороненим, ця картина і так занадто емоційна для мене».  

3. «Зима, що нас змінила», Вавилон’13 (2014)

Цикл документальних стрічок, які розповідають про події Революції Гідності. Прем’єра відбулася у квітні 2014 року, її було присвячено сороковинам за вбитими в протистоянні на Інститутській. Фільми спричинили в США та країнах Європи резонанс, позаяк вони познайомили широку міжнародну громадськість із правдивим поглядом на ті події без прикрас і применшення. «Зима, що нас змінила» дозволяє в структурованій формі знову поглянути на нашу недавню історію – на унікальні моменти Майдану, зафіксовані професійними кінематографістами.

У травні 2014-го перший фільм із циклу «Небесна сотня» був презентований на Каннському кінофестивалі. В ньому йдеться про найстрашнішу, криваву ніч Майдану та героїчну самопожертву звичайних людей у боротьбі проти несправедливості.

До циклу входить сім стрічок: «Небесна сотня», «Перша смерть», «Коктейлі Грушевського», «Межигір’я. Батіна хата», «Самооборона», «Пожежа у Будинку Профспілок», «Автомайдан».

4. «Жіночі обличчя революції», режисер Наталія П’ятигіна (2014)

Документальна стрічка Наталії П’ятигіної, про долі українських жінок під час Революції Гідності.  Героїні стрічки – п’ять жінок, що вийшли на барикади: Ірини Гурик (матері Героя «Небесної сотні» Романа Гурика), Шури Рязанцевої (активістки «Автомайдану»), Євгенії Янченко (волонтера-медика, дружини сотника 42-ї сотні «Львівська Брама» Андрія Янченка), Діани Гербе (студентки, активістки «Євромайдану», дівчини Героя «Небесної сотні» Сергія Нігояна), Ольги Патлатенко (матері солдата внутрішніх військ).

Ніхто з цих жінок не знайомий між собою, але їх об’єднує любов: до сина, до чоловіка, до Батьківщини. І цей фільм цікавий саме жіночим поглядом на події Революції Гідності. Хоча режисер Наталія Пятигіна показує глядачу конкретних людей, ці п’ять історій насправді є універсальними й зачіпають споконвічну тему, як в часи на кшталт Майдану жінки з берегинь перетворюються на справжніх воїнів, готових дивитись в обличчя смерті.

5. «Сильніше, ніж зброя», Вавилон’13 (2014)

Сильніше, ніж зброя – перша документальна стрічка групи українських документалістів «Babylon’13». У фільмі показані події від стихійної спроби захоплення будівлі президентської адміністрації 1 грудня 2013 року до кривавих боїв у руїнах Донецького аеропорту восени 2014-го. Стрічка була знята без бюджету.

«Ваші камери сильніші, ніж зброя»

Ці слова були почуті одним з учасників групи «Вавилон 13» Ярославом Пілунським від бойовика, коли у березні разом з іншим оператором Юрієм Грузіновим потрапив у полон в Криму. Саме так було вирішено, що кращої назви для фільму не знайти, пригадує документаліст Володимир Войтенко.

Стрічка отримала премію Національної спілки кінематографістів України як найкращий документальний фільм 2014 року та Бронзову нагороду 7 Міжнародного Лондонського арт-фестивалю «Passion For Freedom». Колектив кінооб’єднання «Вавилон’13» був відзначений поважною нагородою 44-го Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» за видатний внесок в українське кіномистецтво.

6. «Бійня на Майдані», режисер Джон Бек-Хоффман (2014)

Американець Джон Бек-Хоффман у 2014 році зняв документальний фільм-розслідування. Одна з небагатьох іноземних стрічок знятих про зиму 2013-2014 років намагається відповісти на питання: хто розстрілював людей в центрі Києва 18 і 20 лютого. В стрічці представлені різні версії щодо трагічних подій в центрі української столиці, однак автор не стає на бік жодної з них. «Бійня на Майдані» отримала Гран-прі глядацьких симпатій на XVIII міжнародному кінофестивалі в Сієні, де фільм викликав справжній фурор.

7. «Майдан: Мистецтво спротиву», режисер Антін Мухарський (2014)

«Майдан: Мистецтво спротиву» – документальний фільм Антіна Мухарського, що показує події Революції Гідності з точки зору митців. Ось як його описують самі автори фільму:

«Мало кому відомий, але доведений документально факт  вогонь української революції запалили митці! Саме вони 1-го грудня на Банковій кинули перші коктейлі Молотова, саме вони почали активну фазу протистояння на вул. Грушевського 19 січня. «Страшні екстремісти» від мистецтва, музики, архітектури знаходились в гущині усіх революційних подій, ба навіть більше, прогнозували їх у своїх творах і мистецьких проектах».

Основну історію розповідає в кадрі сам режисер. Стрічку відмічають за енергійний монтаж, закадрову музику та багато людських історій, що розказані від першої особи.

8. «Євромайдан: Чорновий монтаж», режисери Володимир Тихий, Андрій Литвиненко, Катерина Горностай, Роман Бондарчук, Юлія Гонтарук, Андрєй Кісєльов, Роман Любий, Олександр Течинський, Олексій Солодунов, Дмитро Стойков (2014)

Збірка короткометражних фільмів українських режисерів, що вперше була показана невдовзі після Майдану на фестивалі Docudays UA. «Калейдоскоп революції, що не потребує коментарів» – кращий опис для цього фільму важко підібрати. Стрічка показує як найгарячіші та трагічні події Революції Гідності, так і буденне життя Майдану.

«Для мене «Євромайдан…» дорогий тим, що там присутня різна енергія різних режисерів. Цим він співзвучний революції, де енергія різних людей, об’єднавшись, досягла перемоги», – каже співавтор фільму Роман Бондарчук.

9. «Все палає», режисери Олександр Течинський, Олексій Солодунов, Дмитро Стойков (2014)

«Все палає» – документальна стрічка, знята дебютантами Олександром Течинським, Олексієм Солодуновим та Дмитром Стойковим, що досліджує процес трансформації мирного протесту в повноцінне повстання. Стрічка знята з самого епіцентру подій, а точніше з трьох різних боків: силовиків, мітингувальників та із нейтрального боку. Під час зйомок розгону людей силовиками Олексію Солодунову розбили камеру й вказівний палець. На фестивалі DOK Leipzig у Німеччині, де відбулась світова прем’єра фільму, «Все палає» був визнаний найкращим східноєвропейським документальним фільмом.

10. «Перша сотня», режисери Ярослав Пілунський, Юлія Шашкова, Юрій Грузінов (2018)

Ця стрічка розповідає історію Першої сотні Майдану, яка подолала внутрішнього ворога та пішла на фронт, щоб боротися із зовнішнім ворогом. «Перша сотня» в першу чергу про людей та їх вибір. Так фільм показує історію героїв, що пройшли довгий шлях від зведення перших барикад і сутичок в Києві, до бойових дій на сході України. І ці герої є конкретним прикладом того, як з 2013 року мінялась наша країна. Це занурення в епіцентр подій, відвертий художній та громадянський погляд на людські стосунки на тлі кривавих соціальних заворушень.

Автор: Кирило Пищиков

Джерело https://plomin.club/10-documentaries-about-maidan/

7

Коментарі

15.12.19, 18:44

    25.12.19, 19:26