хочу сюди!
 

Наталия

49 років, рак, познайомиться з хлопцем у віці 35-55 років

Що відбувалося в Одесі 2 травня 2014р.

Від дня одеської трагедії 2 травня минуло п’ять років. Як це було? Чим закінчилося розслідування?
02.05.2019 Марин

Сьогодні виповнюється п’ять років з дня трагедії 2 травня 2014 року в Одесі. У той день загинуло 48 осіб – такої кількості жертв місто не бачило з часів Другої світової війни. В країні з тих пір відбулося чимало трагічних подій, але одесити продовжують згадувати 2 травня. Тим більше що суд у цій справі закінчився, по суті, нічим.

ЩО СТАЛОСЯ 2 ТРАВНЯ? Будь-які висновки і оцінки про те, що сталося в Одесі 2 травня 2014 року, беруться під сумнів. Що стосується фактів і хронології подій того дня, то найбільш повно і достовірно вони описані в матеріалах «Групи 2 травня», яка об’єднала експертів, громадських активістів і журналістів, які дотримуються різних, в тому числі й проросійських, поглядів (хоча більшість з них – прихильники європейського шляху України).

ПЕРЕДІСТОРІЯ. До початку травня 2014 року в Одесі склалися протиборчі структури Євромайдану і Антимайдану. Сили другого розташувалися в наметовому таборі на площі Куликове поле, неподалік від залізничного вокзалу. Це не влаштовувало багатьох, в тому числі главу ОДА Володимира Немирівського, який хотів провести на Куликовому полі військовий парад 9 травня. За даними дослідників трагедії, наметове містечко хотіли ліквідувати. На це була згодна і частини самих антимайданівців, які 30 квітня перенесли частину наметів з Куликового поля в Меморіальний парк 411-ї батареї на околиці Одеси.

За негласними домовленостями, передбачалося, що табір на Куликовому полі демонтують болільники-«ультрас» після закінчення футбольного матчу «Чорноморець» – «Металіст» в Одесі пізно ввечері 2 травня 2014 року. А правоохоронці повинні були без зайвих проявів сили затримати антимайданівців.

ХРОНІКА ОСНОВНИХ ПОДІЙ (детально – тут). 
1

В районі Грецької площі. Зранку 2 травня до 15.00 в Одесу прибували вболівальники «Металіста» (Харків). Перед матчем з «Чорноморцем» вони планували пройти по місту Маршем єдності України, про що було оголошено в ЗМІ.

Близько 13.30 антимайданівці почали збиратися на Олександрівському проспекті, недалеко від Грецької площі. Міліціонерам, які підійшли, вони сказали, що у них є інформація, ніби вболівальники мають намір знести табір на Куликовому полі.

До 15.00 на Соборній площі (теж неподалік від Грецької площі, але з іншого боку) зібралося не менше тисячі чоловік з українською символікою, атрибутикою «Чорноморця» і «Металіста». Там же була «Самооборона» (організована злочинна група активістів одеського Євромайдану в касках, зі щитами і кийками) – понад сто осіб. 
Прихильники Антимайдану і проукраїнські активісти сформували колони і спочатку рухалися в різні боки. Однак антимайданівці раптово поміняли напрям і, обігнавши міліціонерів, які супроводжували їх, рушили до Соборної площі. О 15.29 обидві колони зустрілися на вулиці Грецькій, і на ділянці між Російським драмтеатром і кафе «Жарю-парю» відбулися перші зіткнення. Обидві сторони почали кидати каміння, полетіли петарди з вражаючими елементами, димові шашки, зазвучали перші постріли.

Незабаром Грецька площа, провулок Віце-адмірала Жукова і прилегла частина вулиці Дерибасівської стали зоною бойових дій. О 16.10 на розі Дерибасівської та Віце-адмірала Жукова, імовірно з автомата АКС-74У, смертельно поранили активіста Правого сектора Ігоря Іванова. Через 15 хвилин був смертельно поранений євромайдановець Андрій Бірюков.

О 17.30-18.00 був пік протистояння в районі Грецької площі. З обох сторін використовувалося каміння, «коктейлі Молотова», вибухові пристрої. В результаті стрілянини з мисливської рушниці були вбиті активісти Антимайдану Олександр Жульков і Микола Яворський і поранено кілька людей, включаючи головного редактора видання «Думська» Олега Константинова і міліціонерів.

Бій тривав, але антимайданівці почали відступати. О 18.50 групи ультрас і проукраїнських активістів попрямували в бік Куликового поля (від Грецької площі – близько 3 км), щоб знищити табір Антимайдану. О 19.20 в ТЦ «Афіна» на Грецькій площі спецназ міліції затримав групу прихильників Антимайдану.
2На Куликовому полі (детально – тут). У табір Антимайдану на Куликовому полі надходила інформація про зіткнення на Грецькій площі і про те, що в їхній бік рушили ультрас. Але о 18.50 в таборі вирішили забарикадуватися в Будинку профспілок, що  знаходився на Куликовому полі, і тримати його оборону. Антимайданівці почали заносити в Будинок профспілок речі з наметового табору, в тому числі електрогенератор і пальне, а також каміння.

О 19.20 на площу почали прибувати проукраїнські активісти, а антимайданівці сховалися в Будинку профспілок. Прибулі почали знищувати намети і те, що в них було. З даху і з вікон Будинку профспілок в них полетіло каміння, «коктейлі» і вибухові пристрої. Атакуючі відповідали тим самим.

О 19.45 почалася пожежа в Будинку профспілок, і на гарячу лінію 101 надійшло перше повідомлення. О 19.54 розгорівся сильний вогонь у вестибюлі і на сходах біля центрального входу. Пожежа посилювалася, люди вистрибували з вікон.

О 20.14 прибула перша пожежна машина, о 20.18 – друга, притому що пожежна частина знаходиться за 500 метрів від Куликового поля.

О 20.50 основну пожежу було погашено, пожежники  гасили локальні осередки. Пожежники говорять про 20-30 загиблих всередині будівлі. Близько 23.00 експерти судово-медичної експертизи почали огляд тіл.

ЗАГИБЛІ. На Грецькій площі і на Куликовому полі (в тому числі в Будинку профспілок) 2 травня 2014 року загинули 48 осіб. Список загиблих – тут.

Кілька сотень людей отримали поранення.

РОЗСЛІДУВАННЯ. Після трагедії Одеська прокуратура і поліція почали розслідування. Слідчі дії велися з великим запізненням – комунальні служби Одеси прибрали сліди трагедії і вичистили місто вже наступного дня, 3 травня. Також розслідування розпочала Генпрокуратура.

Учасники «Групи 2 травня» відзначають, що розслідування трагічних подій велося дивно і, м’яко кажучи, непрофесійно. Наприклад, перше місце зіткнень, Грецьку площу, слідчі оглянули тільки через два тижні після події. В процесі розслідування цієї справи взагалі багато прогалин. Спочатку було близько 120 затриманих, під час ведення слідства їх кількість скоротилася до 22 осіб.

ВСІ ПІДСУДНІ БУЛИ ВИПРАВДАНІ за рішенням Іллічівського міського суду (Чорноморськ, Одеська обл.) У вересні 2017 року: суд визнав неспроможними докази обвинувачення. При цьому двох фігурантів «Справи 2 травня» – одесита Сергія Долженкова і громадянина РФ Євгена Мефьодова, виправданих судом у справі про масові заворушення, – знову затримали в суді за звинуваченням у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України (ст. 110 КК). Вони всі під арештом, а Мефедов є кандидатом для обміну на українських заручників в РФ.

По суті, справа 2 травня розвалилася, хоча в травні 2018 року Генпрокуратура направила до суду обвинувальний акт проти трьох правоохоронців-учасників тих подій. У чому причина невдалого розслідування? Один з учасників «Групи 2 травня», журналіст Сергій Дібров назвав її: це корупція.

ЧИ Є ШАНСИ НА НОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ? У 2015-2016 роках експертам, які відстежують справу 2 травня, стало ясно, що офіційне розслідування ведеться неякісно і може не привести до покарання винних. Вже тоді лунали заклики до проведення незалежного розслідування. Наприклад, до цього закликав глава представництва ЄС в Україні Ян Томбінський.

Тим не менш, у даний час нове розслідування не проводиться, і чи буде воно розпочато – невідомо.

МАТЕРІАЛИ ПРО ТРАГЕДІЮ. Про справу 2 травня, передумови трагедії та її наслідки створили безліч телепередач і публікацій в ЗМІ. З них найбільш об’єктивними, на наш погляд, є матеріали згаданої «Групи 2 травня». Про дослідження трагедії розповідається на сайті групи, там так само представлено документальний фільм «Одеська трагедія: кривавий слід «російської весни» і створений за матеріалами розслідування «Групи 2 травня» документальний фільм «2 травня. Без міфів». Перший доступний з російським озвученням і англійськими та німецькими субтитрами, а також з озвученням на італійській, іспанській, грецькій і французькій мовах. Другий фільм озвучений російською, англійською та німецькою мовами. 

https://uk.etcetera.media/8244-429.html
1

Коментарі

13.05.19, 05:40

Звідки ти витяг цю дурню? Ти хоч читав те, що тут розмістив? Наприклад ось це:

"До 15.00 на Соборній площі (теж неподалік від Грецької площі, але з іншого боку) зібралося не менше тисячі чоловік з українською символікою, атрибутикою «Чорноморця» і «Металіста». Там же була «Самооборона» (організована злочинна група активістів одеського Євромайдану в касках, зі щитами і кийками) – понад сто осіб."

Що це?