Севастополь 2013. Частина 2
- 08.03.14, 21:30
- Подорожі Україною
Загальна ситуація
Нижче на фото -- технічний універ та його гуртожитки:
Насамперед маю сказати, що Севастополь, або Сєвас (так у побуті кажуть кримчани), є дуже великим, цікавим, мальовничим за рахунок рельєфу та цікавим для любителів історії. Незвичні краєвиди милують око. Пам'ятки античності та середньовіччя є об'єктом уваги кожного туриста. Паломники тут знайдуть важливі місця для Православ'я (Херсонес), гірські монастирі (Інкерман, Фіолент і т. д.) та кілька храмів 19 ст.
Але загалом зручним та затишним Севастополь не назвеш. У центрі все дуже красиво й компактно, однак численні житлові масиви розкидано окремими купками, між якими плещуться хвилі, гуляють пустирі або цвітуть різнокольоровими дахами поля приватного сектору. Кожен такий масив має свій центр, у якому є базар та купа магазинів.
Нижче на фото -- технічний універ та його гуртожитки:
Окрема історія — Північна сторона. Туди легше доплисти на катері або поромі, ніж об'їхати маршруткою. Дехто так робить двічі щодня.
Місто відносно чисте — принаймні, порівняно з Києвом не брудніше. Хоча — якщо гарно пошукати — можна знайти звалища будматеріалів та інші малоприємні речі. Також має місце незаконна забудова та ущільнення. Зокрема, постраждали околиці Херсонесу, де якісь добрі люди поставили собі розкішні хати.
Гарячої води у квартирах нема, холодна є майже завжди. Всі гарні господарі давно вже поставили котли, тому в готелях тОчно не має бути з цим проблем. На полях використовують безпосередньо дніпровську воду, а питна вода надходить із гірських водосховищ. Як мені казали, це вода з опадів (сніг, дощ).
У обличчях помітної різниці з Києвом не відчув. Хіба що трохи більше світловолосих людей. Народ загалом нормальний. У місті є 5 вузів, тому мОлоді є куди піти вчитися. Зокрема, є [БУВ] банківський інститут, який 2009 року відкривав особисто Ющенко:
Дуже п'яних не бачив, а російський мат у розмові чув здалеку лише двічі (сторож на будівництві та моряки на вокзалі). Дехто з місцевих дуже допоміг. Зокрема, гостинна севастопольчанка Тетяна витратила на прогулянку з нами цілий день. Сподіваюся, їй із нами теж було приємно.
Дуже п'яних не бачив, а російський мат у розмові чув здалеку лише двічі (сторож на будівництві та моряки на вокзалі). Дехто з місцевих дуже допоміг. Зокрема, гостинна севастопольчанка Тетяна витратила на прогулянку з нами цілий день. Сподіваюся, їй із нами теж було приємно.
Звичайно, що мова панує російська (див. статистику з частини 1), однак на пару моїх спроб забалакати українською реагували нормально (сприймали як туристів). Майже всі принаймні розуміють українську, особливо молодь. Україномовні українці теж є, але їх важко розпізнати.
Більшість людей дуже хоче бути в Росії. Але вони й так досить інкорпоровані в Росію через флот. Принаймні, злих бандерівців боятися не треба, бо мають під боком захист.
Є й "куточок українця" — пам'ятник ювіляру Тарасу Шевченку:
Наявність багатьох вивісок загальноукраїнських установ (того ж Сільпо) дає зрозуміти, що це все-таки Україна. Трапляються й україномовні вивіски, однак рідко. Прапорів більше російських — вони всюди, оскільки по всьому місту розкидано різні заклади ЧФ РФ. Уранці прибережних мешканців та гостей міста-героя підіймають звуки сурми — як у піонерському таборі.
Ось вам маленький, хоч і неграмотний, україномовний напис.
Військові частини займають значну частину берегової лінії, однак у радянські часи все було ще гірше. Місто взагалі було "закрите". Зараз частину флотської землі передано місту.
Архітектура та дизайн
Бувають колоритні вивіски та дизайнерські ходи:
Головне — підібрати Феміді правильну компанію. Поводиря, так би мовити. Якщо що — Висоцький тут як тут:
Напис нижче на стіні громадського туалету на Приморському бульварі уміляє:
На старому кладовищі на захід від центру є "Дом траура". Ось так і написано. Великими літерами. Якось незвично: дом быта, дом траура...
Вулиця Леніна (здається, найстаріша в місті) є, само собою:
Партія регіонів намагається своїми монументальними плакатами показати, хто тут господар. Однак, як ми побачили недавно, є могутніші сили.
На масивах архітектура стандартна совкова. На фото нижче видно такі насправді сірого кольору 9-поверхівки. Ними забудовано квартали по всьому місту.
Будинок із "пимпочкою" народ називає "одеколон". Там розміщено радіозавод. Пару цехів здають під великий ТРЦ з катком та іншими приємностями. Більшість сучасних житлових будинків (і багатоповерхівки також) має білі стіни, великі вікна та нестандартні дахи вишневого чи зеленого кольорів. Південна морська архітектура.
Транспорт
Зупинки поза центром часто оформлюються як цілі торговельні комплекси з лавками:
Із транспорту є автобуси з маршрутками та тролейбуси:
На вікнах висять газети від сонця для кондукторів, а також реклама курсів скорочитання.
Є й новіші — подаровані Москвою:
У маршрутках пасажири зазвичай платять за проїзд під час виходу на зупинках. Інколи таке стояння триває довго. Досить незвично після Києва, але мудро: з таким гірським рельєфом та різкими поворотами водіям не варто відволікатися на видачу здачі. Триматися за поручень strongly recommended. Дуже strongly, бо можна впасти ще й когось собою привалити. Мав певний досвід.
Фауна та флора
У передмістях помічено дуже багато здичавілих собак. Коли вони збираються у зграї, можуть напасти або принаймні по-дорослому обгавкати.
Насадження та дика рослинність — південно-степова (як у Євпаторії) з елементами субтропіків. Зокрема, було приємно бачити ленкоранські акації та ліванські кедри:
Також є ось такі дерева метрів 4 заввишки:
Дуже незвично бачити квіти рожі (мальви) високо на дереві:
У траві також часто зустрічаються мальвові. Виглядають як аналог цикорію в наших широтах:
Море і флот
Моря в Сєвасі багато, але пляжів малувато. Переважно це напівдикі пляжі з галькою та іншим камінням, у т. ч. гострим. Піщані пляжі — у північній частині міста, хоча є і в південній (бухта Омега). Оскільки тут плаває багато кораблів, а 350 тисяч людей справляють різні потреби, то за чистою водою краще їхати або на північ (там є санаторії й пісок), або на південь (Фіолент, Балаклава). Принаймні, в бухтах краще багато не купатися.
Кораблів багато. Запливають сюди й київські велетні-теплоходи:
І не тільки київські:
Флот явно є містоутворюючим підприємством. Військових кораблів досить багато. Причому вони не тільки стоять на якорі, а й баржують туди-сюди в морі. Це переважно російські кораблі:
Флагман ЧФ РФ — ракетний крейсер "Москва":
Але є й українські. Ще влітку 2013 року наші моряки разом із росіянами ходили на спільні навчання, а сьогодні...
Ось ракетний катер "Прилуки":
Ракетний корвет "Придніпров'я":
Флагман ВМС України корвет "Гетьман Сагайдачний":
Український (єдиний) підводний човен "Запоріжжя" перебуває не у степах України, а в Севастополі. Він уже вміє плавати, але ніби ще не відновив навички занурення під воду:
Далі буде.
9
Коментарі
karobok
18.03.14, 21:35
Гість: Киевская Русь
28.03.14, 21:36
Все просрала нелегитимная киевская влада
Гість: реал
38.03.14, 21:43
ДЕНЬ ПОБЕДЫ 1770г Куда Крымское Хамство смотрело, и как допустили такое
Гість: notarinatali
48.03.14, 21:44
Соглашусь. Причем, всем все равно... была попытка послать Порошенко - почему его ? Более никто не приехал. Даже формально. То есть абсолютно.
Nech sa paci
58.03.14, 21:48Відповідь на 1 від karobok
Гість: реал
68.03.14, 21:49Відповідь на 2 від Гість: Киевская Русь
Легитим будет после 25мая. Напиши ещё что парламент нелегитивный голосовал эту власть большинством. хоть Коммуняки и отморозились за хату шо спалили Симоненку. честный бля оказался шкура.
Nech sa paci
78.03.14, 21:50Відповідь на 2 від Гість: Киевская Русь
Частково згоден. Хоча Путін тільки й чекав приводу. Сподіваюся, не буде жертв.
Nech sa paci
88.03.14, 21:52Відповідь на 3 від Гість: реал
Вони тоді вже були слабкі.
Jushka
98.03.14, 21:53
Два выхода1. Варварский. Бросить войска , ребят под пули и проиграть, потому что русских просто на просто больше. Второй - цивилизовано вывести солдат, дамы матери не плакали над гробами и отдать Крым. Пусть по давятся. После этого конечно можно шантажировать их водой электро энергией в замен поставок Газпрома. И вообще пора переходить на електропечи, электрообогревание и мультиваркии т д
Nech sa paci
108.03.14, 21:54Відповідь на 6 від Гість: реал
Влада ще може помінятися сто разів (якщо Путін не замахнувся на щось більше). А хто поверне Крим?..