Нервова система суспільства
- 14.05.12, 10:46
- Твоя Україна
Парламентські вибори 2012 року відбудуться в обстановці тотальної підозріливості. Це сумно, але факт. Рейтинг недовіри суспільства до влади знову зашкалює, а надія на те, що вибори відбудуться гладко, не жевріє навіть в грудях найзатятіших оптимістів. Песимісти ж згадують скандальні позачергові вибори в Обухові й чекають продовження бенкету вже в масштабах усієї країни.
Сподіватися, що вибори пройдуть чесно через страх потенційних фальсифікаторів опинитися на лаві підсудних, особливо не доводиться. Судова влада за останні півтора року зробила все, аби її сприймали як вірну соратницю виконавчої. Коли щось піде не так, у незадоволених громадян залишиться лише два способи відстояти свою думку: масові виступи та дії громадських об’єднань. При цьому масові виступи якщо й відбудуться, то після виборів. А доти залишається покладатися на неурядові організації, здатні проконтролювати перебіг кампанії і розповісти про результати спостережень тим, хто має намір робити громадянський, а не гречаний, вибір.
І кому з ГО нині можна довіряти? Хто всі ці люди, і чим вони можуть нам допомогти? Можливо, варто допомогти їм самим? Є громадянські організації, чий вплив відомий. Наприклад, не має потреби особливо представляти Комітет виборців України: з плодами його праці всі зацікавлені так чи інакше зіштовхуються після кожних виборів у країні — і так уже багато років. Решта ж організацій або почали свою діяльність відносно недавно й ще не встигли «поставити себе на районі», або тільки за останні кілька років вийшли на досить серйозний рівень і стали вселяти надії. І не тільки в контексті контролю над виборами. Про них можна й потрібно розповідати — що ми зараз і робитимемо.
Громадський рух «Чесно»
Відправна точка існування руху «Чесно» — 29 жовтня 2011 року. Саме тоді, рівно за рік до запланованої дати виборів, мережа громадських організацій «Новий громадянин» провела акцію «Фільтруємо парламент за 24 години». Ряд політологів, журналістів, громадських діячів та представників креативних професій зібралися за одним столом, щоб обговорити: у кого що є на чинних парламентаріїв? У кого які претензії до депутатів? Хто з народних обранців так напрацювався в попередній Раді, що стало очевидно: наступний склад буде кращим без нього? У результаті присутні зрозуміли: ці питання поверхово не вирішуються, — так з’явилися рух «Чесно» й ініціатива «Чеснометр». До роботи над проектом долучилося багато відомих експертів, — можна згадати хоча б Ірину Бекешкіну, Вікторію Сюмар чи Тараса Петріва.
«Чеснометр» — це те, що потрібно було зробити ще багато років тому. Надихнув ініціативу успіх румунської «Коаліції за чистий парламент» 2004 року, яка, завдяки добре проведеній кампанії громадянських досліджень, зуміла «прошерстити» біографії кандидатів так ретельно, що майже сотня їх після публікацій результатів дослідження не дійшла до парламенту. Що врешті-решт привело до зміни влади в країні.
По суті, дослідження — це підшивка досьє на політиків, які йдуть на ці вибори. Але мова не просто про біографічні довідки, а про відповідність кожного кандидата певним критеріям. Таких критеріїв набралося шість:
— відсутність фактів порушення прав людини (погрози, незаконні накази, рукоприкладство, перешкоджання роботі журналістів тощо);
— незмінність політичних позицій у минулому (зокрема відсутність частих переходів із фракції у фракцію, особливо втеч з опозиції у владу);
— непричетність до корупційних схем;
— прозорість доходів, відповідальне й чесне їх декларування;
— особисте голосування в парламенті;
— відвідування засідань парламенту та робочих комітетів.
Зрозуміло, все вище перелічене стосується, швидше, законослухняності депутата, ніж самої законотворчості. Однак такий добір критеріїв виключає пересуди. Можна довго сперечатися, чи закон, поданий депутатом N, корисний для країни. Проте якщо депутат N упродовж усього скликання навідався в парламент лише один раз, а його картка весь час голосувала, — це питання виключно дисциплінарне, і тут двох думок бути не може. Це незаконно. Такий депутат країні не потрібен — інакше б у нас проводилися вибори карток. Для певності співорганізатори «Чеснометра», фонд «Демократичні ініціативи» спільно з «Юкрейніан соціолоджі сервіс», провели соцопитування, аби вияснити думку народу, чи такі важливі ці критерії. Опитування засвідчило повну чи майже повну згоду громадян із такими вимогами до політиків.
Як розповіла DT.UA представник руху Світлана Заліщук, нині робота над «Чеснометром» кипить. Над складанням досьє трудяться 16 аналітиків, за суворістю юридичних формулювань стежать шестеро юристів. Уже вербують активістів у регіонах — «центру» суто фізично буде складно відстежити всіх мажоритарників. На середину травня має бути представлена перша частина роботи, яка стосується нинішніх депутатів, котрі йдуть на переобрання. Основну частину досліджень буде завершено на початку червня. Паралельно «Чесно» веде переговори з політичними силами, пропонуючи їхнім лідерам самим простежити за чистотою своїх лав згідно із запропонованими критеріями.
На жаль, у роботі проглядається очевидна складність, — повністю списки кандидатів стануть відомі тільки після 29 липня, але змінювати їх після публікації буде вже пізно. Тобто цілком повторити румунський ефект, коли після оприлюднення списків громада примусила лідерів партій їх «почистити», вже не вийде. Залишається сподіватися на те, що свої висновки зробить народ перед голосуванням. Інша складність — донести інформацію до виборців. У «Чесно» чудово усвідомлюють: мало вияснити всі тонкі деталі біографій наших діячів — треба ще й донести їх до народу, що в умовах лояльності до влади ключових ЗМІ, передусім телебачення, не так-то й просто.
Існує ще одна проблема: навіть акцентована опора на зазначені критерії, не може гарантувати відсутності суб’єктивізму в оцінках. Особливо у випадку неповної інформації про «досліджуваних».
Коментарі
Округ 31
114.05.12, 13:41
Если депутат голосовал против; продажи газовой трубы, против продажи земли, против "ночного" УПК, против поднятия пенсионного срока и т.д., то такому депутату можно доверить власть и спросить у него порекомендовать достойного кандидата, за которого он ручается. Но это в основном Депутаты которые остались с Ю.Тимошенко, Батькивщина!
Батьківщина-краща!
Lюмен
214.05.12, 14:18
Я наприклад буду голосувати, тільки після того, як почитаю звіт ЧЕСНО про цього кандидата... А взагалі я досі не вирішив кого підтримувати по округу...
КОД обіцяє лише у серпні оголосити кандидатів, а за інших навіть голосувати не буду.
анонім
314.05.12, 17:45Відповідь на 2 від Lюмен
Поддерживаю ЧЕСНО, особенно буду копаться в биографиях кандидатов.
М_Ірина
414.05.12, 18:01
На жаль, сама ВЛАДА: посада, зарплатня, бутерброди з ікоркою - псують колись чесних людей
ab absurdo
514.05.12, 22:25
Верить надо своим мозгам. Как почитаешь - у нас не общество, а богадельня с буйными сумасшедшими.
ab absurdo
614.05.12, 22:29Відповідь на 3 від анонім
Первоочередная задача - сковырнуть банду. И пока кто-то будет ковыряться в биографиях, урки еще больше захватят власть. Надо выбрать реальных проходных кандидатов, реальную силу и за нее голосовать, а не распылять голоса (как во время президентских и местных выборов). А после выборов провести поголовную люстрацию (убрать всех, кто имел отношение к совковой власти в том или ином виде). А иначе наступим на те же грабли. Ну сколько можно?