Музеї Сектору М
- 22.09.15, 08:27
Маріуполь має стратегічне значення для України. Події, які тривають у Секторі М зони АТО - фактично щодня в ефірі головних телеканалів. Місто утримали, не давши орді прорватися до Криму і Одеси. А Сектор М залишається на вістрі потенційного удару агресора. І це всі розуміють.
Тут у будь-який день може розгорнутися масштабна битва. Концентрація військ з обох боків - вражаюча. Як у таких умовах працюють заклади культури, зокрема музеї?
-Головне, владі всіх рівнів вдалося утримати ситуацію, забезпечивши нормальне функціонування всіх закладів соціально-культурної сфери! - розповіла начальник Управління культури і туризму Донецької ОДА Аліна Певна, - Аби в тому переконатися, радо запрошуємо представників преси на Донбас!
Так просто і почалася 5 музейна експедиція журналу "Музеї України". Фактично за кілька днів після нашого повернення з північних районів Донеччини.
До Маріуполя поїзд "Азов" тягнеться мало не добу. Саме там я і зрозумів, чому апарат ОДА перебрався в маленький Краматорськ, до якого від Києва 6 годин швидкісним Хюндаєм...
Місто святкувало. Грандіозний Парад вишиванок, визначення "Маріупольця року", День міста, фестиваль "Червона Рута"... Все у державних прапорах і кольорах.
На Донбасі, дійсно, якийсь стихійно-неконтрольований підйом патріотизму. На Парад вишиванок очікували 2000-3000 учасників, реально прийшло під 20 тисяч...
-За рік свідомість людей змінилася кардинально! - зазначив начальник Управління культури і туризму міста Олександр Чайн, - Плюс, свої результати дала продумана робота з патріотичного виховання, постійні культурологічні заходи, масштабні акції. Маріуполь - то Україна!
23 бібліотеки, 5 Будинків культури, 8 шкіл естетичного виховання, 130 колективів художньої самодіяльності, краєзнавчий музей і три філії, Центр мистецтв імені А.Куїнджі... То все Маріуполь! Все працює, все збережено! А головне, до закладів культури йдуть люди!
Відвідавши Маріупольський краєзнавчий музей, Художній музей ім.А.Куїнджі, прекрасний Музей народного побуту - переконалися.
Скажу більше, як для прифронтового міста, яке пережило такі драматичні події - музеї Маріуполя у зразковому стані! Не всі мирні міста можуть похвалитися такими закладами, колекціями, роботою! Хоча, проблем, як і скрізь, вистачає...
Побували ми і у селищі Сартана, де стараннями І.А.Папуша і його учнів діє унікальний Музей історії та етнографії греків Приазов`я. Подарували комплект патріотичного плаката Юрія Неросліка. Відвідали селищний Будинок культури, де триває масштабна реконструкція.
Так, близькість фронту відчутна. Блок-пости, військова техніка на дорогах, солдати, укріплення...
Тут готові до будь-якого розвитку подій. Як до оборони, так і до наступу. Але, сподіваються, що ситуація буде вирішена мирним шляхом, і всі оті потішні денеери перетворяться на музейні стенди, а подвиг бійців-захисників і активу міста, який героїчно зводив лінію оборони, буде достойно увічнено...
Далі були фестивальні клопоти "Червоної Рути", зустрічі, виснажлива дорога до Києва з демобілізованими бійцями, що поверталися з-під Волновахи...
-На Донеччині живуть і працюють прекрасні люди, діє чимало закладів культури, школи мистецтв, бібліотеки, - підкреслила Аліна Певна, - Ми робимо все, аби бойові дії, що тривають на території області, військові проблеми, мінімально впливали на мирне життя звичайних людей, хоч, зрозуміло, не завжди це вдається! Тому ще раз наголошую - місцеві органи влади, заклади культури, Донецька ОДА завжди відкриті до співпраці! Давайте реалізувати культурологічні проекти разом! Заради Єдиної, Неподільної України!
Музеї Донбасу, заклади культури, особливо ті, що опинилися у прифронтовій зоні, потребують постійної державної і громадської уваги. Добре, що це розуміють в Донецькій ОДА і не можуть осягнути у деяких просторих столичних кабінетах, особливо Мінкультівських.
АТО триває. І Україна повинна перемогти!
Віктор Тригуб, редактор журналу "Музеї України"
Маріуполь