У продовження вчорашньої теми...
Коли я вчилась у школі, як і будь-хто з тих людей, кому доведеться читати цю замітку, у переліку шкільних предметів для вивчення та оцінювання значилась література. У час мого навчання - українська і російська, пізніше - ураїнська і зарубіжна.
Нас у школі зобов"язували прочитати певний перелік книжок. Геніїв минулого. Називати прізвища та імена не буду, ви й без мене їх чудово знаєте.
І, звісно, після прочитаного ми писали твори. Опис, характеристика та, безумовно, аналіз вчинків головних героїв.
Яким чином це відбувалось у мене? Відповідаю. У неділю (ми вчились протягом шести днів, тому неділя - єдиний день, який був вільний від занять) я йшла у бібліотеку. Там просила книжки критиків, з їх думками стосовно конкретного твору, а потім збирала до купи фрази, цитати, слова, міняла місцями вже сказане, замінювала синонімами і виходив зв"язний текст. На уроках російської літератури це чудово проходило. Текст був "списаний" грамотно - не прикопаєшся, слова сказані "по-дорослому", розумно. І оцінки були високі. А на уроках української літератури цей номер проходив не завжди.
Чомусь згадала це сьогодні зранку.
Ви тільки уявіть! Мільйони людей примусово читають визначені книжки. Обов"язково. Знають напам"ять імена головних героїв, їх вчинки. І потім аналізують, чому він чи вона так вчинили....
Це вигадані герої. Це вигадані історії. Це всього-навсього казки. А школярів примушують аналізувати вчинки вигаданих людей.... І окрім того, правильний чи неправильний аналіз зробив учень визначає вчитель, у якого своє життя, своє власне бачення, свої принципи.
У житті все інакше. Зовсім.
І ще одне...
Чому дітей вчать саме за цими книжками? Чому саме цих людей називають геніями?
А до чого тут вищезгадана стаття?
Все до банального просто. Людина, коли дорослішає, свідомо шукає "згадки" з книжок у житті поза межами шкільних стін, а потім дуже дивується та розчаровується, що вчинки реальних людей не співпадають з написаним. До речі, є ще один цікавий висновок. Ті люди, які "погано" вчилися у школі, не читали книжок, не особливо переймаються філософськими питання життя та буденності. Не шукають знаків та закономірностей. А просто живуть.