Щоправда, старовинну дерев’яну церкву (її видно одразу ж з автостанції) спотворили блискучою туфтою. Дзвіниця на той момент ще тримала свій більш-менш автентичний вигляд.
Одразу вирушив до замку, який на околиці, але й дорогою є що глянути. Костьол 1937 року, в основі якого лежить споруда ще початку 17 ст.
Пам’ятник «100 років надвірнянський нафті». Надвірна – це наш міні Кувейт, де щороку добувають 200 тис. тонн нафти і 170 млн. кубометрів газу.
І просто…
Замок знаходиться на краю міста зі сторони села Пнів, і в історію увійшов саме як Пнівський. Просто заглиблюємося в приватний сектор і раптом за останніми хатами бачимо цілком ще пристойні руїни.
Він виник у 16 ст. і був свого часу однією з найпотужніших твердинь Прикарпаття. Окрім природного захисту від нападів татар, ще виконував роль митниці, бо стояв понад великим торговим шляхом. Коло митниці зупинялись і селились люди, так і виникло місто Надвірна. Але це лише одна із версій.
Я узяв слизький від трави замковий пагорб штурмом, хоча це і необов’язково
Гори на заході.
З часом геополітична обстановка навколо змінилась, замок почав втрачати своє оборонне значення і використовуватись з іншими цілями. Імовірно на початку 19 ст. його зовсім покинули.
За Незалежності пару разів пробували починати реставрацію, місцями видні сліди робіт, яким так і не судилось завершитись. У 2010 році тихий потічок, що протікає мимо замку, вийшов з берегів і підмив Східну вежу.
Відкриті досі якісь підземелля.
Усередині однієї із веж.
Місцеві ще й навідуються в це місце, із-за чого воно не виглядає таким вже покинутим.
В’їзна брама.
Культурна дорога для тих, кому лінь штурмувати пагорб.
Із нього відкриваються види на місто:
Назад вертався другорядною дорогою, що огинає замок із півдня.
Пізнавані міські верхівки.
Ціла банда.
Якраз одна із нафтових качалок.
І бозна-що за чудо вдалині.
Дещо відокремлений від Карпат гірський масив Старгора.
А тепер саме місто. Греко-католицький собор Благовіщення Пресвятої Діви Марії.
Через дорогу від нього – старе кладовище:
Безумне торжество зовнішньої реклами.
А як добре, коли без неї.
Обійшовши поліцейський відділок, потрапляємо у парк, де можна знайти залишки іще одного замку, уже без варіантів Надвірнянського.
Відомостей про нього украй мало, говорили, що це узагалі був просто форпост. У 2007 році провели розкопки, щось знайшли, але питань у зв’язку з цим стало ще більше, як і припущень. Тому майже все про цю споруду можна говорити з приставкою «імовірно».
Імовірно, замок збудували Потоцькі.
Імовірно, він старший за саме місто (яке вперше згадується у 1578). Якщо дату заснування таки встановлять, Надвірна може «постаршати» на 200-300 років.
Імовірно, за площею він навіть був більшим за Пнівський, але стояв на невисокому пригорку, тому не мав значної обороноздатності.
Імовірно, це саме той «двір», навколо якого і виникла На-двірна (бо все-таки нелогічно було б людям, пов’язаним із Пнівським замком, селитись так далеко від нього).
І ось ця історично цінна й загадкова споруда стоїть собі нікому непотрібна, що аж важко її знайти у бур’янах та кущах, і навіть героїчна кропива не завадила місцевому бидлу перетворити її на смітник. Із видимого лишилась тільки одна вежа (цитадель?) і підземні комунікації.
А, ну і звісно ж є легенди про підземний хід аж до Пнівського замку.
Ще на краю парку можна знайти невелику сучасну церкву.
А на пагорбі за ним – іудейське кладовище. Колись частка єврейського населення у місті ледь не доходила до половини.
Традиційні мацеви у формі порталу із зображеннями різних тварин.
Ті, що всередині усипальниці, - свіжо пофарбовані:
Звідти виходимо на вулицю Мазепи, де частково збереглась історична забудова. Одну із старовинних споруд займає міська рада.
Шикарні двері охороняються левом та сфінксом.
І інші будинки, серед яких особливо виділяється палац одружень:
Є у місті і свій золотих рук майстер, присутність якого видають роботи, виконані із старих стовбурів дерев.
Нарешті центр.
Афган…
На історичній ринковій площі стоїть ратуша, масивна прямокутна основа якої помітно контрастує з тендітною вежею, дах котрої має характерно гуцульський стиль.
Типово прикарпатський торгівельний центр.
Масовий зв’язок з космосом.
І незважаючи на складну обстановку, жителі Надвірної зберігають надію на світле майбутнє. На жаль, як і для багатьох інших наших співвітчизників, ця надія полягає в тому, що треба їхати підмивати за білими панами…
Коментарі
Бес Понятия
123.03.18, 20:24
Гарне містечко. Колись був там на спортивних зборах, ще в 80-х, цілих два місяці. Бував і в руїїнах, і на єврейському кладовищі... А яка там природа...
visnyk
223.03.18, 21:20Відповідь на 1 від Бес Понятия
Природа відверто порадувала того дня, із задоволенням просто ходив міськими околицями. А на яких саме руїнах бували, пнівських чи у парку?
Бес Понятия
323.03.18, 21:39Відповідь на 2 від visnyk
Так, настільки сонячним та радісним все здається А були ми в Пнівському замку - наче щось пригадую з ваших фото. Хоча, звісно, можу і помилятися, бо давно це було. Зате що я гарно запам'ятав - це таких собі "марш-бросок" юних спорсменів до Яремчі та кожноденні 20-км забіги на місцевому стадіоні. Це, власне, перед самим тренуванням з плавання Вибачайте за багатослівні подробиці, але самі бачите, що творять з людиною ваші чудові репортажі
visnyk
423.03.18, 22:38Відповідь на 3 від Бес Понятия
Я би просто дуба врізав після 20 км забігу)
Бес Понятия
524.03.18, 00:33Відповідь на 4 від visnyk
Я б зараз теж - після кілометра пробіжки
Каре
630.03.18, 12:50
Диво репортаж!