Вашій увазі пропонується дослідження Ґжеґожа Мотики, щодо подій у повоєнній Польші, які охоплюють період з 1947 по 1972 роки. Описані стосунки українських, польських та жидівських функціонерів, розвідок та служб безпеки, тогочасні методи пошуку та фальшування правди.
З Інтернету огляд польських медіа для українських читачів
Grzegorz Motyka W krgu "un w Bieszczadach"
2009 , (...) Tajemnica mierci generaa "Waltera"
Ґжеґож Мотика
У колу «Луна в Бещадах”
Таємниця смерті генерала «Вальтера”
Постать генерала Кароля Сверчевського «Вальтера” обросла в ПНР легендами. На пам'ять про генерала, “який не кланявся кулям” , написані оповідання, організовувались наукові академії та конкурси, його іменем названі вулиці, плаци та фабрики. Безсумнівний герой громадянської війни в Іспанії, але, також, й жолнеж більшовицьких військ, наступаючих на Варшаву в 1920 році, генерал Червоної Армії, командувач 2-ї Армією Війська Польського, посол Комітету Національного Порятунку та Конституційного Сейму, врешті, член Центрального Комітету ППР та віце-міністр національній оборони, загинув 28 березня 1947 року під Яблонками в Бещадах. Майже відразу після його смерті почали кружляти плітки про те, що не була вона випадковою.
На початку березня 1947 р. українська партизанка в Бещадах, хоча вже й не могла почуватись вповні безпечно, такі була ще у стані завдавати сильні удари. Після сфальшуванню виборів до сейму в січні 1947 р., фактичному зламанню миколайчиковській опозиції та ліквідації більшості польських партизанських відділів, командування Війська Польського почало звертати усю свою увагу на ОУН і УПА.
[ Читати далі ]