З Інтернету
огляд польських медіа для українських читачів
----------------------------------------------------------------------------------............................
Przyczenie Rusi Czerwonej do Polski
Приєднання Червоної Русі до Польщі
http://www.kresy.pl/kresopedia ,historia?zobacz/przylaczenie-rusi-czerwonej-do-polski
Князь Лев Галицький,
На початку XIV віку Русь Галицько-Волинська, себто, терени Поділля – вглиб на південний схід від Розточи Львівсько-Томашівського, піддавалась усе більшої дестабілізації та загрозам суспільно-господарчого розвалу.
Такий стан справ виникав великою мірою з того факту, що ці землі з одного
боку падали жертвою нищівних татарських наїздів, а, з другого, піддавались постійному литовському тиску з півночі. Тому то, галицький князь Єжи II із надією поглядав у напрямку Речіпосполитої і Угорщини, шукаючи підтримки у Казимира Великого та Кароля Роберта Андегавенського. Ці останні, зі своєї сторони, були крайнє зацікавлені прикордонними теренами Червенських Городів і Поділлям.
У 1340 році, по смерті Єжего II, прихильність боярства перелічених земель усе виразніше почала переважати на польську сторону. Й це настільки сильно, що з’явились пропозиції укладення унії. Такий стан справ позволив Казимиру Великому у першу чергу укласти порозуміння з представниками руської шляхти, а затим в 1349 році – на швидке й повне мілітарне опанування Галицько-Володимирівського Князівства.
Проблема претензії угорської корони на теж обшири була врегульована наступного року – договором, підписаним в Будзє, - а вже два роки потому за черговим порозумінням Волинь була віддана Литві, а Червона Русь польському королеві.
Однак, при цьому не дійшло до офіціального приєднання руської землі до Польщі, хоча Казимир Великий встановив з нею зв'язок, притаманний персональної унії. Від 1387 року Ядвіга (королева – перекладач) почала діяти з метою пере кваліфікування взаємних стосунків цих двох територіальних організмів на сталий державний зв'язок, хоча ж із збереженням формальної відокремленості Галицької Руси.
Виразом цих намірів було звучання титулу королів Речіпосполитої, де особливо наголошується, що кожний з них є «королем польським, великим князем литовським, руським ,… і т.д. “.
Так, ця частина пізнішої України формально не була інкорпорована до Польщі, проте, - переносячись у реалії XIV-вічної термінології , - певною мірою з нею уконфедерованою. Однак, це не змінює того факту, що кордон польсько-руський розмивався завдяки потужним і взаємним культурним впливам.
У такий же спосіб йшла експансія на південний схід Великого Литовського Князівства, яке у своїх кордонах об’єднувало Білорусь і Наддніпрянську Русь, доходячи, навіть, до великоруських земель. Явище це було настільки значимим, що вже по унії Литви з Польщею дійшло до адміністративного поєднання в межах Корони Червоної Русі та Поділля з наддніпрянськими землями (1569 р.).
Відтак, ця ситуація уможливила тутешньому населенню розуміння єдності цих території й того, що з цього виникає , - окремішності українського народу.
Див. джерело : Сайт Фундації Допомоги Полякам Сходу; 23.08.2009
http://www.kresy.pl/historia ,rus?zobacz/przylaczenie-rusi-czerwonej-do-polski
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
09.2009 - 12.12.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились; також перекладає
тексти авторів, з якими він не погоджується.
Коментарі
Perovdupu
114.12.11, 09:54
Nech sa paci
214.12.11, 10:17
Настраждались наші предки від поляків.
Богдан Бо
314.12.11, 17:06
Нормальні процеси, особливо якщо врахувати, яка кількість українців опинилась на Польських землях після навали татар.