-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kresopedia Historia Zabory Powstanie Nadbajkalskie 1866
Dodane przez Lipinski , Opublikowano: Sobota, 10 maja 2008 o godz. 22:10:52
Це повстання вибухнуло 24 червня 1866 року в Забайкальському Краю (Російської імперії – перекладач ). Організаторами його були учасники Січневого Повстання (1863/1864 рр. в Королівстві Польському, що тоді
входило до складу Російської імперії – перекладач ), заслані по його упадку в район озера Байкал.
В окремих скупченнях Поляків досить швидко почали зав'язуватись вогники підпілля, обмовлялись плані втечі, і, навіть, підняття повстання. Цей фермент існував в усіх місцевостях, де знаходились польські засланці, м. і. в Іркутську та Олесандрівському Заводі. В Лиственниці, де перебував один з майбутніх командирів повстання Густав Шаранович, видавався навіть таємний повстанчий часопис.
Шкода, але брак пильності, а також доносительство окремих в’язнів, зумовило то, що про плани повстання швидко довідалась царська влада. Потому, Росіяни вирішили вислати велику частину «бунтівників” на будову однієї з дільниць Транссибірської Магістралі, – так званій, «Окружної байкальської дороги”.
Однак, завдяки тому, засланці могли зібратись в одному місці та спробувати реалізувати план втечі. Проект плану, поданий Нарцизом Целінським, передбачав організацію відділів, роззброєння стражі та прорив через монгольські степи до Бухарців і Хивінців , що тоді войювали з Росіянами.
У травні 1866 р. Росіяни почали пересилку засланців, яка тривала до половини липня. Поляків було розміщено в Мишиші, Култуку та Ліхановій. Праця на будові колії мала відбуватись на відрізку 200 верств. 700 засланців, що мешкали в тимчасових шалашах, були поділені на шляхту та не шляхту, працювали по 13 годин на добу під пильним оком 133 козаків.
Однак, тут плани повстанців почали посуватись. В Култуку, де організатором заколоту був Шарамович, явно кувались коси та ножі. Як мовив Шаранович: Маємо перед собою дві дороги, або здихати як бидло за тяжкою працею, або спробувати звільнитись: навіть, якщо й загинемо, то зі зброєю в руках, борючись за свою свободу.
У зв’язку з тим, що знайшлися такі донощики, Целінський , перебуваючи в Муріне, постановив почати повстання. Він вислав відозву до Шарамовича та Квятковського: Мусимо швидко здійснити те, що ми вирішили. Далі чекати не можна. Я перший почну повстання. Тим часом, Арцімович нехай іде з відділом на північ вздовж берегів Байкалу. Наказ виконувати точно. Відповідь не потрібна. Целінський.
Шарамович та його люди роззброїли козаків, та, з’єднавшись з відділом Квятковського, рушили на зустріч з Целінським, забираючи коні та зброю з російських почтових станцій. Дорогою повстанці зустріли почтовий конвой, в якого забрали зброю та 250 рублів, залишивши взамін квітки з дописом – Сибірський Легіон Вільних Поляків. Повстанське військо сконцентрувалось в Мишиші, де обрано повстанчу владу, та усталено остаточний план повстання: вирішено вирушити на Кяхту, а звідти до Китаю.
На тої час російська влада змобілізувала проти повстанців понад тисячу жолнежів, у т.ч. кінну артилерію. З Култуку в погоню за повстанцями вислано кінний козачий полк Лісовського, натомість, до Мишихи з Іркутська вирушив відділ жолнежів під командуванням майора Рика, який мав загородити Полякам дорогу до Кяхти. Бій був неунікнений.
Шарамович і Целінський вирішили опертись на річку Мишиху, знищити перевіз на ній для забезпечення тилу, та прийняти бій з майором Риком. Повстанців було десь 300 (бо ж решта вже раніше відійшла від повстання), слабо озброєних, - частково у військові карабіни, мисливську зброю, револьвери та палаши, - а більшість мала пики та коси. Бракувала також амуніції (тут – набоїв, - перекладач)
28 червня у Мишихи появився 90-особовий відділ майора Рика. Дійшло до зудару та обміном вогнем.
Однак, надійшли відомості, що козаки Лісовського готуються до переправи, що викликало паніку та розпорошення польського відділу. У сутичці загинуло семеро повстанців. Полеглих поховано, на їх могилах Росіяни пізніше поставили хрест з написом: Тут поховані збунтовані Польські Мятежники, вбиті при перестрілці 28 червня 1866 року.
Оті, яким вдалось втекти, ще кільки десять днів блукали по навколишніх лісах, живлячись ягодами та сирим м’ясом качок та пташенят. Втікачів вловлюване, бите, зв’язуване та відправлене до Іркутська. Протягом двох тижнів Росіяни при масовій участі селян злапали майже усіх.
Усього в боях та погоні загинуло 29 повстанців, 2 померло від ран, 2 втекло, затримано 688 (у т.ч. значна частини тих, хто відмовився від участі в боротьбі). З російської сторони втрати становили 2 офіцери, козак та 3 хлопи.
Другим актом трагедії був суд, який відбувся в Іркутську. 21 XI 1866 запав вирок. Покараних поділено на 4 категорії залежно від «ваги провини”. Усіх з першій категорії, усього 7 осіб, скарано на смерть. Зі 194 покараних другій категорії щодесятого до розстрілу, решту на хльосту та довічну каторгу в копальнях олова. 82 особи з третій категорії скарано на довічні копальні та проведення через різки, нарешті, останніх 133 особи на постійний надзір та кайдани.
Затим, влада ”залагодила» вирок: 4 особи сказано до розстрілу (Шарамовича, Целінського та Владислава Котковського, Якуба Рейнера), друга категорія – до довічного заслання, третя категорія на 12 літ каторги й четверта на рік кайданів.
Екзекуцію виконано 27 XI в Іркутську. Трагедія Забайкальських повстанців широкою луною відбилась в Польщі. Під враженням екзекуції Уельський написав вірш – На згін розстріляних в Іркутську:
Ліпше нам куля, ніж життя таке!
Погодились, повстали, роззброїли заборців;
А коли вже зброю мали, то у першому запалу
Блиснула ним земля сліз та трауру.
Потім пустеля, звідкіль вже виходу немає
Бої, в яких щасливці гинуть, - голодні муки
І знову давні пута. – Відкритий суд…
Поживою катів є змова… Чи чуєте?
Впав стріл – і другий – і третій – і чвертій!
Dawid Trzeniewski Давид Тшешневський
Див. джерело : 04.12.2011.
http://www.kresy.pl/kresopedia ,historia,zabory?zobacz/powstanie-nadbajkalskie-1866
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(з польської мови переклав: А. Грабовський,)
12.12.2011.; Дебальцеве
За достовірність першоджерела несе відповідальність його автор.
При перекладі дається обов’язкове посилання на джерело.
Оглядач не завжди згідний з думкою автора/авторів і не відповідає
за фактичні помилки, яких вони припустились; також перекладає
тексти авторів, з якими він не погоджується.
Коментарі
Perovdupu
114.12.11, 10:02
Це не заважало полякам гнобити українців на українських землях ні до описуваних подій, ні після.
Богдан Бо
214.12.11, 16:58
Корисна довідка.
Мені не зрозуміло, для чого здаватись в полон, коли ясно, що все одно буде смерть, або довічна каторга?
Гуртом на прорив до Китаю - тоді б просто так не вилапали.
Zaremba
315.12.11, 12:12Відповідь на 2 від Богдан Бо
Пане Богдане.. як в мене з памяті (з різних джерел за попередні роки) - один таки шляхтич прорвався в Китай ... прямув в думці до Європи... що далі ... не відомо. Дякую
Богдан Бо
415.12.11, 13:34Відповідь на 3 від Zaremba
Це вже дуже гарно - пройшов один!
Розумію, що жити всім хочеться, але якщо вже пішли на повстання - здаватись не варто.