Про мовний мінус, що породжує плюс...
- 05.06.13, 23:27
- Ми любимо тебе, Україно!
Тоді ж на третій хвилині сесійного дня у першому читанні без жодного обговорення, з порушенням регламенту проголосовано антидержавну та антиукраїнську квазіписанину під назвою "Про засади державної мовної політики". Агроном та ніби "лінгвоюрист" взялися до духовної основи нації – і вийшло "язикове" потворисько, від якого відсахнувся не лише профільний комітет, експертні юридичні та профільні академічні установи, але і більшість українського суспільства, що під спекотним сонцем вийшла на пасіонарні акції протесту. Такі самі духовні злидні в особах тодішнього голови ВР та президента партії регіонів цей закон підписали – себто один продав МОВУ за три місця у списку партії регіонів, інший – сподівався, що знову підкупив голоси у свого електорату...
Проте сталося не зовсім прогнозоване, прораховане і політтехнологізоване. Нема сенсу говорити про негативи "язикового" закону і знову сентименталити на тему як "вєлікій магучій" пригнічує "солов'їну" у її власному гнізді. Натомість є сенс застановитися над тим, як діє математична операція перетворення мінусу на плюс у суспільній свідомості. Найкраще про це свідчать цифри: лише 28% громадян України за надання іншій мові статусу державної супроти нещодавніх понад 40%; лише 3% відсотки цьогорічних абітурієнтів обрали для написання текстів недержавну мову. Мимоволі згадую, як саме після московських Валуєвського та Емського указів заборон української мови розквітла українська класична література другої половини ХIХ ст. і врешті політично структурувалося українське суспільство спершу через українофільську "Громаду". Саме у рік Валуєвського циркуляру (1863) теперішній наш славень "Ще не вмерла Україна" авторства юриста з Київщини Павла Чубинського опубліковано у львівському журналі "Мета".
Так і тепер націоналістично структурувалося наше суспільство, що через парламентську фракцію "Свободи" вперше за існування українського парламенту чинить громогласну обструкцію зневажникам української мови під час пленарних засідань. Вперше я домоглася перекладу з іноземної російської мови під час засідань комітету з питань освіти та науки, вперше звернулася до суду з позовом на Верховну Раду, що не забезпечила мені перекладача належним чином. Прогнозований програш у суді є насправді ланцюгом програшу чинної українофобської влади перед власним українським народом. Вперше у Верховній Раді за підписом лідерів трьох опозиційних фракцій зареєстровано проєкт Закону України "Про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов в Україні", який вже можна вважати блискучою юридичною пам'яткою (авторство Сергія Головатого та Оксани Сироїд). І то більше! Пора припиняти мовну терапію. Хвороба надто задавнена. Тому ми з Юрком Михальчишиним зареєстрували законопроект "Щодо покарання за дії, спрямовані проти державної мови", що вперше передбачає кримінальну відповідальність від трьох до семи років позбавлення волі.
Проте найважливіше інше: нещодавно у Києві, у Деснянському районі, постала гімназія імени Євгена Коновальця, а більшість російськомовних батьків гімназії "Київська Русь", що у Дарницькому районі, через яскраві баталії обстояли своє право і потребу навчати дітей саме українською мовою. Не меншу активність виявили і батьки школи N24, що у Луганську, бо якась директорка на прізвище Хайло І. В. позбавляла їхніх дітей здобувати післяпочаткову освіту (з 5-го класу) мовою титульної нації. Не вдалося. То, може, квазіписанина від двох жертв колоніяльного режиму пробудила не один ген свободи? Направду, ніщо досі так не мобілізовувало українське суспільство у водночас креативні "проти" і "за", як "язиковий" закон. Направду, нема злого, щоб на добре не вийшло. Це дивовижно, коли наші глобальні суспільні проблеми стають нашими друзями.
Ірина Фаріон
Коментарі
Пробіотик
16.06.13, 00:03
це явище давно відоме в історії. дія породжує протидію.
Танк_
26.06.13, 02:06
Не думаю, що це так. Звичайно, українська стає більш "модною". Проте до нормального становища у цій сфері ще дуже далеко.
Гість: NeManul
36.06.13, 06:58
Poroshenko
46.06.13, 07:44
Все це важливо. Але поки в країні майже на працюють металургійні, хімічні, авто, нафтопереробні заводи і немає сучасних виробництв, а, відтак, значна кількість людей просто залишається без кусня хліба - ця важлива боротьба не дасть значного ефекту.
Нормальний
56.06.13, 09:33Відповідь на 2 від Танк_
Зрозуміло, що далеко, але я беру до прикладу самого себе, був період, що я вже думати почав російською, поворот до української стався саме після введення цього закону, практично за пів року я на 70% вилучив русизми зі своєї мови, тепер в побуті спілкуюся виключно українською, на російську переходжу тільки коли потрібно вирішити справи по-бізнесу, якщо партнер не розуміє української.Абсолютно не відчуваю дискомфорту в багато-національному Ужгороді, мало того я почав звертати увагу, що російську мову в Ужгороді майже не використовують простіше почути угорську, або словацьку.
Нормальний
66.06.13, 09:36Відповідь на 1 від Пробіотик
Мене зацікавило те, що вона ув'язала Валуївський та Ємський циркуляри з розквітом української літератури, і це так і є тільки ніколи на це не звертав увагу.Давно вже писав, що Вадіку Колісніченку пора нагороду видавати імені Степана Бандери.
Нормальний
76.06.13, 09:45Відповідь на 4 від Poroshenko
Їх і не буде поки у нас немає української влади, а однією з ознак держави є мова. Коли люди зрозуміють, маю на увазі Схід та Південь, хто вони, то це буде держава, яку не потрібно грабувати, як це вони роблять тепер, а будувати і вкладати в неї кошти, тоді все і запрацює.До речі в Ужгороді за останні декілька років побудовані, з нуля, декілька сучасних виробництв, а наші супермаркети заповнені на 90% українською продукцією, мабуть ситуація не наскільки погана.
Poroshenko
86.06.13, 10:11Відповідь на 7 від Нормальний
Насправді, не все так просто, як Ви це собі уявляєте. Ті технології побудови держави, що у Вас у голові - вони неможливі. От Ви говорите "коли люди зрозуміють.." Так я Вас скажу - ніколи. Наприлад, деякі хабарники добре володіють українською. А ті виробництва, про які Ви - про них не варто, навіть, говорити, тому, що сучасне виробництво без потужної науки стане позавчорашнім через пару років. З іншого боку, у РФ, начебто, все гаразд із мовою, але проблем там вистачає. Я не заперечую важливості мовної теми, але доки не буде "базиса" - то буде погано.
Гість: заблокований
96.06.13, 11:01
Закон фізики: чим більша дія - тим більша протидія
Не люблять в Україні руских, не люблять. Чим більше їхнє хамство і національний нігілізм тим більше вони зникають як народ, бо нацією я їх назвати не можу.
Простафиля
106.06.13, 11:08Відповідь на 8 від Poroshenko
Ни за что ни у кого не получиться все множественные числа привести к общему знаменателю, разделить на него и получить итоговый целый результат без какого-либо остатка.
Мова - это не базис, это только внешняя форма выражения мысли. А вот Что порождает мысли и Что их формирует - то и есть основополагающий фактор, т.е. сознание, первооснова, базис. Идея первична!
С ХVIII века элитный ("модный" по I.Ф.) французский язык ни как не повлиял в целом на славянскую культуру, науку, образование, а только дистанцировал и противопоставил друг-другу слои бытующего общества. Ужо проходили.