Про співтовариство

Національний музей народної архітектури і побуту України, с. Пирогів
Вид:
короткий
повний

Пирогово

«Свято Різдва»

  

7 січня 2014 року в Національний музей народної архітектури та побуту України відбудеться захід «Свято Різдва».

Свято розпочнеться в експозиції «Середня Наддніпрянщина» в церкві Св. Архистратига Михаїла святковою літургією.(Початок о 10.00)

Після святкової служби учасники дійства з колядками та щедрівками розійдуться по експозиції Музею.

Після цього відбудеться святкове гуляння, розваги: катання на санчатах, фуркалі, виступити фольклорних колективів.

Запрошуємо Вас відсвяткувати разом з нами Різдво за давньою традицією.

Свято триватиме з 12.00 до 15.00.

 

Різдвяні свята відзначаються в Україні 6 січня (Святвечір) по 19 січня (Хрещення Господнього). Напередодні Різдва – 6 січня відзначається Святий вечір . До нього ошатно прикрашали та білили оселю, закладали за образ нові або випрані рушники, застеляли чисті ряднини, купували новий одяг, посуд. Напередодні господиня пекла  паляниці та готувала  «Божу їжу» - кутю та узвар.

Початок святкового часу — здобування нового вогню, який запалюють на припічку 12-ма полінами, що їх заготовляли 12 днів, для 12 різних страв, які приготують на Святу вечерю. А започатковує Різдвяні свята дідух — символ-знак, який вноситься до хати на Святий вечір. Саме внесення дідуха до хати — суцільне розвинене обрядове дійство, позначене рядом театральних елементів. (Дідух — останній обжинковий сніп, у склад якого входять: овес, жито, пшениця, льон. ) Дідух находиться у хаті протягом тижня: його присутність привносить в родину гарний настрій, затишок і святковість.

Свята вечеря — центральна традиція у святвечір. Цього дня господині зазвичай готують дванадцять різних страв, головною з яких є кутя.

Свята вечеря розпочинається молитвою. На столі запалюють різдвяну свічку — пам'ять про душі предків. За святковий стіл засідає вся сім'я, у тому числі немовлята. Господар благословить вечерю:«Дай, Боже, дочекати всім у здоров’ї до другого року, пробує кутю, хрестить і підкидає до стелі. Якщо прилипає хоч трішки — на врожайний рік. Якщо в хаті хтось помер, то і для нього кладуть ложку. Спочатку їдять кутю, а потім і решту страв. Повечерявши, колядують.На Різдво Христове люди йдуть на святкове богослужіння до церкви. Зазвичай літургія починається вночі.

Колядування.

Різдвяні колядницькі ватаги споряджали переважно хлопці. Вони заздалегідь вибирали ватага, себто керівника, «міхоношу», «козу», «пастуха  з пугою» тощо. «Козу» зодягали у вивернутий вовною назовні кожух, прилаштовували солом'яні роги, хвіст і дзвіночок на шию; в інших регіонах були свої відмінності, зокрема ватага супроводжували «циган», «лікар», «жид», «смерть з косою» тощо. Проте обов'язковим атрибутом мала бути рухома зірка, яку постійно носив ватаг

Заходячи на подвір'я, колядники просили дозволу і, коли господар зголошувався, починали виставу із віншувальних пісень-колядок та жартівливих сценок. У поетичних текстах оспівувались господар, господиня та їхні діти, зичили їм щастя і здоров'я, а в господарстві, щоб були статки і щедрий приплід. Натомість, якщо в родині були діти, котрі довго не розмовляли, то таким давали напитися води з ритуального дзвіночка. Це начебто мало допомогти «оживити дзвінкий голос». Жінки ж, аби в них росли великі коноплі, ненароком обливали «міхоношу» водою. Якщо в оселі була дівчина, то вона обдаровувала кожного колядника яблуками та горіхами.

Косівська кераміка

 

Національний музей народної архітектури та побуту України запрошує киян та гостей міста відвідати  виставку«Невмирущі джерела матеріальної культури. « Косівська кераміка» із фондової збірки  музею . На виставці представлено миски, горщики, глечики, кахлі, свічники, полумиски — весь необхідний домашній посуд. Миски були найпоширенішими серед розмальованого посуду гуцульської оселі. Адже саме вони додавали кольорову гаму у зрубному деревяному житлі гуцулів. По всьому світу славилась косівська кераміка, адже її техніка виготовлення є трудомісткою та унікальною. В колекції нашого музею є і кахляні печі з надзвичайно складними композиціями. Вони славилися не лише на Гуцульщині, а й у Румунії та Угорщині. На малюнках часто зображено мирне життя гуцульського села, з його побутом та звичаями. Не бракує кахлям і релігійної тематики, є зображення Святого Миколая, гуцульських церков, хрестів чи дзвінниць. Частими сюжетами на керамічних гуцульських виробах є тварини: олені, ведмеді, баранчики, риби, раки, півні, чудернацькі птахи, леви тощо.


Великий внесок в розширення кольорової гами народної кераміки Гуцульщини зробили П.Баранюк та О. Бахматюк. Творчість цих майстрів назавжди залишиться унікальним явищем у народному мистецтві. Але на цьому гуцульська кераміка не припинила свого існування. На виставці експонуються твори Павлини Цвілик, Івана Рйопки, Юрія Ілюка, Надії Вербівської, Євгенії Зарицької, Михайла Трушика. За останні десятиліття стрімко відроджуються традиції орнаментики давніх майстрів. Окрім традиційних виробів середини ХХ ст. на виставці представлені роботи і сучасних майстрів. Це Джуранюк Валентини, Шкромюк, Якібчуків Романа та Людмили тощо.

Запрошуємо всіх відвідати виставку «Невмирущі джерела матеріальної культури. Косівська кераміка», яка буде працювати до 15 листопада 2013 року на експозиції «Карпати»!


Їхати до Музею від станції метро “Виставковий центр” тролейбусом № 11, маршрутне таксі № 156, від Ленінградської площі № 172.

Свято Покрови в Пирогові

                             

             13 жовтня 2013 року  з 10.00  – 15.00 години в Національному музеї народної архітектури та побуту України відбудеться щорічне 

храмове свято «Покрова». 

Свято Покрови Пречистої Діви Марії належить до найбільш пошанованого осіннього свята в честь Богородиці. На честь свята Покрови в Україні засновано чимало містечок, сіл і хуторів. У багатьох селах і містах на її честь будували і освячували  .


Згідно традиції, в Музеї щороку проходить храм, що розпочинається із святкової літургії та обходу церкви з хоругвами і водосвяттям. Церкву прикрашають смерековими "китицями", гірляндами, вінками, хрестами, рушниками, стрічками та розмальованими свічками "трійцями".

Після привітального слова священика та організаторів свята біля церкви відбудеться виступ народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Черемош» Путильського р-ну, Чернівецької обл. з обрядом «Гуцульське весілля», а троїсті музики цього колективу створять колорит Карпатського краю. Вас запросять на народні забави у виконанні Закарпатського, Львівського, Івано-Франківського, Лемківського земляцтв.



 Храмові традиції на Закарпатті багаті і своєрідні. Повсюди на храмове свято під церквою відбувався "кермаш" – ярмарок, де збираються народні майстри зі своїми виробами. З 10. 00 год. – 15. 00 год.  тут можна придбати: обрядове печиво "медівники", рушники, ікони, витинанки  та знамениті закарпатські мальовані свічки.

Цього дня відбудеться святкування з нагоди 15- річчя заснування МГО «Івано-Франківського земляцтва» та відкриття персональної фотовиставки Євгена Гапича «Гуцули».

Бажаючі можуть долучитися до звичаїв і традицій, характерних для проведення престольного свята на Закарпатті, глибше пізнати особливості народної культури цього краю. Запрошуємо всіх відвідати НМНАП України 13 жовтня 2013 р.


 Їхати до Музею від станції метро “Виставковий центр” тролейбусом № 11, маршрутне таксі № 156, від Ленінградської площі № 172.

“Осінь весільна”

  

15 вересня 2013 року з 12.00 - 17.00 год. 

                     у Національному Музеї народної архітектури та побуту України за підтримки   

                  Европейської Економічної Палати Торгівля, Комерції та Промисловості

 проводиться свято “Осінь весільна”. 


У виконанні фольклорних колективів з Черкащини, Кіровоградщини,  Сумщини,  Київщини та Чернігівщини буде показано різні весільні обряди. Родзинкою цьогорічного заходу  стане буковинське весілля у виконанні фольклорно-етнографічного колективу із м. Чернівці.  Тут можна почути обрядові пісні, навчитися весільним танцям та придбати все необхідне до весілля.


На експозиції «Середня Наддніпрянщина» (на садибі із с. Мала Каратуль - Лівобережжя) та на сцені Співочого поля Музею будуть показані весільні обряди: сватання, випікання та прикрашання короваю, розплітання коси, приїзду молодого, зустрічі невістки, викупу та скривання молодої, перезви тощо. А біля Михайлівської церкви 1600 р. фольклорний гурт з Київщини зустріне молодят, які щойно повінчаються та покажуть обряд зустрічі молодих та їх благословення батьками, що додасть нашому заходу урочистості та святковості.


Окрім того на Співочому полі буде організовано виставку-продаж весільного печива (короваї, шишки, верчі, пташки, голуби) тощо. Всіх бажаючих ми пригостимо весільною випічкою привезеною з різних куточків України. Тут також наші відвідувачі матимуть змогу придбати весільну атрибутику виготовлену народними майстрами (весільні рушники, віночки, ікони, прикраси,  весільний народний одяг) тощо. Вас радо навчать виготовити весільну витинанку, ляльку-наречену, розписати весільні птахи та виплести барвінковий вінок. Свято «Осінь весільна» було є і залишається найулюбленішим святом киян та гостей міста серед багатьох  заходів, які проводяться в Музеї


.

Їхати до Музею від станції метро “Виставковий центр” тролейбусом № 11, маршрутне таксі № 156, від Ленінградської площі № 172.


«Слов’янська берегиня»

14 вересня 2013 року у Національному музеї народної архітектури та побуту (село Пірогів)  за підтримки Европейської Економічної Палати Торгівля, Комерції та Промисловості проводиться Фестиваль жіночих слов’янських практик«СЛОВ’ЯНСЬКА БЕРЕГИНЯ»



Головна мета фестивалю - поширення інформації про звичаї, традиції, побут та вірування праукраїнців.

Головне завдання: надихнути сучасних жінок запозичити досвід та практичні навички своїх пращурів, які з давніх часів допомагають слов’янській жінці називатися Жінкою, зберігати родове вогнище, виховувати наступні покоління, бути Берегинею - Ладою своїх чоловіків, відчувати себе особистістю та щасливою жінкою. 

Жінка – берегиня Всесвіту. 

Фестиваль «Слов'янська берегиня» надає всім жінкам можливість доторкнуться до кожного образу Триєдиної богині, відчути себе Ладами-берегинями своєї сім'ї і усвідомити всю повноту своєї жіночої сутності. Вас чекає тепла атмосфера справжнього жіночого свята, можливість дізнатися багато нового та цікавого, зрозуміти, як знання традицій допоможе: знайти свою другу половинку, в питаннях самореалізації та розуміння себе, взаємозв'язку всього сущого, ведення домашнього господарства, спілкування в сім'ї з дітьми і чоловіком, а також ігри, хороводи, веселощі і гарний настрій.


На містині «Співоче поле» на Вас очікують:

ФОТОВИСТАВКА «Жінка крізь час і століття». На фотовиставці будуть представлені фотографії експонатів історичних колекцій трипільської культури Музею «Платар».

КОНЦЕРТНА ПРОГРАМА на центральній сцені, яка проходитиме з 12-00 до 18-00. У творчій програмі беруть участь колективи з усієї України. Вас очікують народні пісні і танці, колективні ігри та слов'янська гімнастика, сучасні напрями традиційних танців (трайбл), виступи дитячих колективів і.т.і.

МАЙСТЕР-КЛАСИ з малої сцени фестивалю з гімнастики «Слов'янських чарівниць», танців у стилі« трайбл », обрядовим народних танців для жінок і дітей.

ВИСТАВКА-ЯРМАРОК майстрів народного промислу «на допомогу Берегині».

ДИТЯЧА АКАДЕМІЯ «ВЕДА» з розважальною програмою для дітей.

КОНКУРС ХУДОЖНІХ РОБІТ «Слов'янська берегиня» - виставка робіт учасників конкурсу, нагородження переможців.

ХОРОВОДИ, НАРОДНІ ЗАБАВИ, ІГРИ.


На містині «Наддніпрянщина» на Вас очікують:

БЕСІДИ І ЛЕКЦІЇ МАЙСТРІВ СЛОВА з енергетичних слов'янським практикам, ведичної психології, слов'янської філософії, майстерності Рейки та Живі та інших цікавих напрямків;
ТЕАТР АРТ-СТУДІЯ «МІЛАШКА-НЕВАЛЯШКА» з дитячою програмою «Слов'янські забави». Протягом дня діточки побачать казкові вистави, ігри, конкурси, майстер-класи для дітей.
ПРОГРАМА ДЛЯ ДІТЕЙ «Здорові діти - здорова нація».

ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ «ДИВОСВІТ ТРИПІЛЛЯ» та ПОЧЕСНА МАЙСТРИНЯ ФЕСТИВАЛЮ – Смолякова Людмила Іванівна з розповіддю про трипільську культура та майстер-класом по ліпленню глиною без гончарного кругу

МАЙСТЕР-КЛАСИ: вишивка, бісероплетіння, плетіння поясів, виготовлення домашніх оберегів починаючи з трипільської культури, гончарне майстерність, різьба по дереву, і багато іншого.

ВИСТАВКА-ЯРМАРОК майстрів народного промислу «на допомогу Берегині».

ЗУСТРІЧІ з лікарями і цілителями з питань застосування сили природи в лікуванні хвороб тіла, секретів підтримки здоров'я і краси, правництво, натуропатія, народна косметологія, тощо.
ФОТОВИСТАВКА «Жінка - берегиня майбутнього».

 

              ОРГАНІЗАТОРИ:

ВМГО «МОЛОДІЖНЕ ОБ’ЄДНАННЯ ЖІНОК УКРАЇНИ»

ГО «СЛОВ’ЯНСЬКА БЕРЕГИНЯ»

 Їхати до Музею від станції метро “Виставковий центр” тролейбусом № 11, маршрутне таксі № 156, від Ленінградської площі № 172.

свято «День школяра. Народні українські ігри та забави»

31 серпня та 1 вересня 2013 року запрошуємо завітати до Національного музею народної архітектури та побуту України на свято «День школяра. Народні українські ігри та забави».

В останні дні літніх канікул перед початком нового навчального року на маленьких гостей Музею та їх батьків чекає цікава, весела та пізнавальна програма, яка триватиме з 11.00 до 17.00.  

 З 11.30 до 12.00 – у церкві Архистратига Михаїла священик благословлятиме школярів на навчання.


1  вересня для відвідувачів музею з12.00 до 13.00  буде проводитись урок Закону Божого в приміщенні церковнопарафіяльної школи з с.Лоташеве альнівського р-ну Черкаської обл.

Протягом двох днів свята з 11.00 до 17.00 години працюватиме ярмарковий майданчик, де можна буде придбати іграшки у народних майстрів з Києва, Рівного, Луцька.


           З 12.00 до 16.00 години будуть проводитись майстер-класи для дітей:

розпис дерев’яної іграшки;виготовлення паперових квітів;виготовлення витинанки; виготовлення паперових пташок.

         Запрошуємо Вас відвідати міні-зоопарк, який нещодавно відкрився в музеї .


17-18 серпня 2013року Свято яблучного Спасу


17-18 серпня 2013 р. Національний музей народної архітектури та побуту України

(музей біля с. Пирогів) 

             запрошує  гостей  з 10.00 до 17.00 год.  відвідати  Свято яблучного Спасу

        

          Відвідувачі матимуть змогу познайомитися і стати безпосередніми учасниками давніх

 традиційних українських обрядів: виготовлення обрядового кошика, провести дегустацію і

 придбати мед та інші продукти бджільництва з різних куточків України, а також взяти участь

 в конкурсі кращого пасічника (найсмачніший мед).

                       На святі також відбудуться  виставки народних виробів з кераміки, солом

 та інші майстер - класи.

Фольклорні колективи з різних областей України познайомлять Вас з чудовими зразками пісенного фольклору літнього циклу свят народного календаря.

         Запрошуємо Вас на свято.

 

Їхати тролейбусом № 11 від ст. м. «Виставковий центр», маршрутними таксі 

     №№ 172, 156, 56-к.  

До зустрічі на святі.  

                                                                                      

 

      

Як пройшло свято квітів Маковія


Не зважаючи на спеку до музею  прийшло багато людей.



Всі бажаючи мали нагоду познайомитись з традицією складання букетів -маковійчоків.



Та прийняти участь у змаганні на кращий маковійчик.

Посмакувати блюда традиційної української кухні: коржі з маком и медом, вареники та пироги з маком та інше. 



Прийняти участь у встановлені цетрального маковійчока.










 Послухати пісні хорових колективів.
А також відвідати щойно відкритий міні-зоопарк.


Для бажаючих відпочити в прохолоді дерев щиро відкриті двері кафе "Ярівець".


День пройшов вдало. 


«Свято квітів напередодні Маковія»

10-11 серпня 2013 р. в Національному музеї народної архітектури та побуту України з 12.00 до 17.00 год відбудеться захід «Свято квітів напередодні Маковія».

Відвідувачі свята зможуть познайомитися і стати безпосередніми учасниками давніх традиційних українських обрядів: виготовлення обрядових букетів – «маковійчиків», водіння хороводів навколо традиційного символу свята – «Маковія», а також взяти участь у конкурсі на найкращий букет.

На заході будуть представлені характерні для свята Маковія (14 серпня) страви традиційної української кухні: коржі з маком та медом, вареники і пироги з маком та ін..

 Під час перебування в Музеї в ці дні відвідувачі матимуть змогу провести дегустацію і придбати мед та інші продукти бджільництва з різних куточків України.

 Фольклорні колективи з Київської та Житомирської областей познайомлять Вас з чудовими зразками пісенного фольклору літнього циклу свят народного календаря.

 

Їхати до Музею від ст. метро “Виставковий центр” тролейбусом № 11, або маршрутними таксі № 156, 172, 56 - к.


Міжнародний етнографічний фестиваль «Жнива 2013 - Домоткань»

Самопрядка, мотовило, ціп і жорна – незрозумілі для Тебе слова?! Тоді Ти маєш унікальну нагоду не лише дізнатися їхнє значення, але і навчитися користуватися цими необхідними колись у побуті кожного українця речами! 

Традиційно 2-4 серпня у Національному музеї народної архітектури та побуту у с. Пирогів (Київ) відбувається 

IV міжнародний етнографічний фестиваль  ЖНИВА 2013 – Домоткань


Крім традиційних для фестивалю справжніх ЖНИВ з усіма необхідними жнивними обрядами і піснями, Ти зможеш осягнути магію народження тканини «ДОМОТКАНІ». Тобі допоможуть в цьому справжні носії традиції – бабусі з усієї України та заслужені майстри. Ти зможеш напрясти льняних та шерстяних ниток, виткати полотно, вибілити його, пофарбувати натуральними фарбниками або ж нанести малюнок масляними фарбами за допомогою старовинної техніки – «вибійки», навчитися правильно кроїти українські сорочки та вишивати їх.

Кількість майстер-класів з народних ремесел просто зашкалює, музична програма приємно вразить якісними українськими та закордонними гуртами-реконструкторами, небаченою кількістю АВТЕНТИЧНИХ фольклорних гуртів, професійними майстер-класами традиційних українських, польських, білоруських та європейських танців!

У затишному дитячому кутку гарно буде і відпочивати, і навчатися, і гратися!

У церкві Святої Параскеви в чарівній акустиці Ти зможеш насолодитися витонченими гармоніями і звуками струн наших славних кобзарів та лірників, а також осягнути глибокі змісти українських псальмів та кантів.

Тебе різносторонньо розвинуть науковці зі своєю коЛекцією мудрості, а також перегляд етнографічних українських та закордонних фільмів у компанії прогресивної етнолюбної молоді! А неділю Ти нарешті побачиш звідки «ростуть ноги» сучасної етно-моди: тільки на фестивалі ЖНИВА – Ethno Fashion Evolution – показ вбрання 19-21 століть!

На пам’ять про фестиваль ЖНИВА не забудь придбати яскравий і неповторний виріб народного майстра на нашому ярмарку!

Чекаємо Тебе з друзями, з сім’єю, з родиною!!!

Вдягай традиційне, слухай автентичне, будь особливим!

                                                                                    Тільки справжнє!

Детальну програму Четвертого Міжнародного Етнографічного фестивалю «ЖНИВА 2013 - Домоткань» буде оголошено найближчим часом на сайті http://zhnyvafest.com/ та на сторінках фестивалю у соціальних мережах http://vk.com/zhnyvafest та https://www.facebook.com/groups/zhnyvafest/https://www.facebook.com/events/197494377075585/

Контактний тел.. : +38 (044) 332 39 47 e-mail:[email protected] www.zhnyvafest.com