На початку березня 1653 року 15 тисячна польська армія Стефана Чарнецького увійшла в межі України-Гетьманщини і сходу захопила містечка Липовець та Погребище вирізавши все їх населення. Іван Богун зібравши близько 4 тисяч козаків, прийняв рішення підступити до Монастирища (нині Черкаська область) і дати там полякам бій.
21 березня поляки обложили місто і почали штурм, проте захопити його вони не спромоглися. На другий день Чернецький зробив відчайдушну спробу взяти його, поляки були відкинуті, але сам Чарнецький дістає тяжке поранення. Богун, у ніч після бою непомітно виводить три тисячі козаків козаків, з міста; половині наказує переодягнутися в татарський одяг і наступати, а сам з іншою половиною вдарив у тил ворога. Поляки, впевнені, що надійшло підкріплення, починали в паніці тікати. Про цю поразку один з літописців написав, що військо Речі Посполитої тут «велику шкоду і сором свій побачило і пізнало».
Ось як пишуть про це учасник тієї битви – шляхтич Речі Посполитої Каховський: «Військо вдерлось в міські пригороди, уже захопили фортечний вал, уже сотник Дрозденко був убитий, уже повидирали кілля (частокіл валу) всі сподівались, що місто ось-ось буде захоплено…».
Козацький літописец Грабянка писав, що після появи Івана Богуна з козаками в тилу, які були переодягнені в вивернуті вовною наверх кожухи (подібно до татар) та кричали по - татарськи «Наші (поляки), як ошпарені, кинулися тікати, залишили не тільки місто з усією здобиччю, але навіть свій обоз, поранених і хворих, так що за цю ніч сім миль пробігли». Самійло Величко
сповіщав, що поляки панічно втекли в сторону козацького сотенного містечка Цибулів і озвучив втрати поляків 6 тисяч убитими, та весь обоз.
Достеменно про походження, дату та місце народження Богуна не відомо. Його біографія до 1649 року рясніє припущеннями та версіями, жодна з яких не є безсумнівною. Однак наймовірніше Іван Богун народився на території Брацлавшини (Східне Поділля) коло 1618 року в родині дрібного українського шляхтича православного віросповідання.
Цікава інформація на 2018 рік близько двадцяти вулиць в різних містах України названі іменем Івана Богуна. В 1998 році Київський військовий ліцей став називатися іменем Івана Богуна. В 2016 році керівником Військового ліцею імені Івана Богуна став Ігор Гордійчук один з найліпших воєначальників сучасної української армії. Навіть отримавши важке поранення під час бою з іхтамнетами, Гордійчук, як наші козацькі предки, продовжував битися до останніх сил, поки не сплив кров’ю.
Мало хто знає, що Ігор Гордійчук не зважаючи на спротив деяких українських генералів прибрав з території Київського військового ліцея пам’ятник російському полководцю та встановлює коло ліцея великий пам’ятник Івану Богуну.
Вічна слава хороброму сину українського народу – Івану Богуну!
Коментарі
WalKing
17.06.23, 12:19
анонім
27.06.23, 12:52
Привіт Голубка!
Удачі!
Голубка
37.06.23, 14:45Відповідь на 1 від WalKing
Голубка
47.06.23, 14:45Відповідь на 2 від анонім
Привіт, удачі і гарного дня
nebosklon
58.06.23, 06:45
анонім
68.06.23, 07:11
Привіт Голубка!
Ти .
Тиха була, напевно, ніч... О 4й прокинувся. Від недосипу - в голоові туман...
На 7 коментів треба відповісти... Поправити пост про суперечку - тролі не зупиняються. .
І про ЗЕ! кидають купу...
Отака селяауха...
Удачі!
Vivyenn
78.06.23, 21:57
Преданья старины глубокой С. Спасибо, что напомнила.
Эйч
89.06.23, 15:14
Слава ЗСУ!