«Донбасс-Украина», — в ОРДЛО патриоты расклеили листовки

  • 03.09.20, 08:51

На оккупированной Донетчине неизвестные патриоты обклеили проукраинскими листовками улицы в нескольких городах.

Листовки появились на административных зданиях, остановках общественного транспорта, магазинах и подъездах, сообщил на своей странице в Фейсбук активист Сергей Мовчаренко.

По словам Сергея Мовчаренко, патриоты распространяли листовки в Донецке в микрорайонах Донской, Щетинина и Раздольный, в Моспино и в пгт. Новый Свет.

Также активист отметил, что распространением листовок занимались неподготовленные люди, что также говорит об их героизме.


3 вересня – роковини бездарної спецоперації російських силовиків

  • 02.09.20, 16:08
Росія
перетворилась на терористичну державу, яка здійснює акти терору по
всій земній кулі 3 вересня – безумовний день скорботи за загиблими під
час спецоперації по визволенню заручників, яку так бездарно провели
російські спец призначенці 3 вересня 2004 року. Загинуло 334 людини.
Поранено понад 800. Із 334 загиблих – 186 дітей! В ході слідства було
викрито багато фактів, які дають підставу розглядати трагічні події у
Беслані (Північна Осетія, 1-3 вересня 2004 року), захоплення заручників
та подальший штурм, як заздалегідь сплановану операцію російських
спецслужб. Якою ж негідною та підлою повинна бути влада Росії, щоб
потім, в 2005 році федеральним законом «Про дні військової слави Росії»
встановити в цей день, 3 вересня, «День солідарності в боротьбі з
тероризмом». Нечуваний цинізм встановити пам’ятною датою день
справжньої трагедії, до якої причетна САМА ВЛАДА Россії! 3 вересня о
21:00 ГО «Агенція розвитку демократії та інформаційних свобод»
організовує захід під Посольством Російської Федерації в м. Києві за
адресою: Повітрофлотський проспект, 27. Наша мета – привернути увагу до
того, що Росія перетворилась на терористичну державу, яка здійснює
акти терору по всій земній кулі та формує атмосферу страху на власній
території, в анексованому Криму та Донбасі. Ми запрошуємо всіх
небайдужих приєднатися до акції. Повний текст читайте тут:
https://glavcom.ua/columns/yuriyfedorenko/3-veresnya-rokovini-bezdarnoji-specoperaciji-rosiyskih-silovikiv-u-beslani-702823.html?fbclid=IwAR0zV5tBA4n2vmt300ksBHmEkfrMVfvsaBhBvq-lxEiYLsWLdJgfQlzCZpQ

Российские СМИ раздувают ситуацию с хасидами

  • 01.09.20, 17:13

Перед традиционным празднованием в Умани еврейского Нового года, который в этом году отмечают с 18 по 20 сентября, российские СМИ начали раздувать антиукраинские наративы с целью расшатывания протестного потенциала в стране и ухудшения имиджа Украины на международной арене.

Так, российский сегмент пестрит следующими меседажами: «В «Борисполе» разгорелся новый скандал вокруг хасидов - толпу иностранцев окружили «копы» (необходимо уточнить, что речь идет о 10(!!!) хасисадх); «Конфликт в Умани: как власть и украинцы не пускают хасидов» и т.д.

Следует напомнить, что решение о существенном ограничении паломничества хасидов в Умань для празднования Рош-ха-Шана принято с учетом просьб израильской стороны, а также исходя из того, что Израиль находится в «красной зоне» по показателям заболеваемости коронавирусом, а в Украине действует запрет на проведение массовых религиозных мероприятий.

Несмотря на противоречивое принятие решения об ограничении паломничества хасидов, призываем всех быть терпимыми, тактичными и учтивыми. Все заинтересованы в скорейшем завершении борьбы с СOVID-19, тем более что подобные решения принимаются на высшем уровне с учетом всех реалий и угроз!

Заява Держспецзв'язку

  • 01.09.20, 16:44

Вчора в деяких  ЗМІ було поширено заяву директора Концерну РРТ, якого відсторонено від  виконання обов'язків, про те, що Концерн ініціював процедуру банкрутства  українського CDMA-оператора - ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації»  («Інтертелеком»), щоб запобігти розпродажу ліквідного майна компанії.

Держспецзв’язку, до сфери управління  якого входить Концерн РРТ, заявляє, що така процедура не була погоджена  керівником Концерну РРТ, відстороненого від виконання обов'язків, з  керівництвом Держспецзв’язку.

Водночас, вчора за ініціативи   представників Інтертелекому відбулася зустріч керівництва  Держспецзв’язку, виконуючого обов'язки генерального директора Концерну  РРТ з представниками компанії Інтертелеком. 

Під час зустрічі представники  Інтертелекому запропонували шлях виходу з ситуації, заявивши, що  CDMA-оператор готовий погашати заборгованість, яка складає близько 30  мільйонів гривень, відповідно до встановленого графіка. Сторони дійшли  згоди про те, що як тільки буде погашено першу частину боргу компанії  Інтертелеком перед Концерном РРТ, ситуацію буде врегульовано без  судового розгляду в договірному порядку.

Держспецзв’язку заявляє, що всі зусилля  сьогодні спрямовані на фінансове благополуччя Концерну та взаємодію з  оператором зв’язку.

Також просимо представників ЗМІ  користуватись перевіреною інформацією та для з’ясування питань  діяльності підприємств і організацій, що перебувають в сфері управління  Держспецзв’язку, звертатися до прес-служби Держспецзв’язку.

На Чернігівщині СБУ викрила посадовців на розкраданні коштів

  • 01.09.20, 16:34

На Чернігівщині Служба безпеки України викрила посадовців на розкраданні коштів комунальних лісгоспів та свідомого доведення їх до банкрутства.

За попередніми даними слідства, організували оборудку група посадовців органів місцевого самоврядування та керівництво низки лісгоспів. Вони зареєстрували декілька посередницьких структур, переважно фіктивних, через які купували деревину у лісгоспів за цінами значно нижчими від ринкових. Потім зловмисники реалізовували її експортерам за ринковою вартістю, а різницю виводили у тіньовий сектор економіки.

Своїми діями вони свідомо доводили комунальні лісгоспи до банкрутства, щоб перевести їх у приватну власність.

За висновками експертів, розмір збитків, завданих лише одному із 18 комунальних підприємств, перевищив 3 мільйони гривень. Перевірка триває.

У ході проведеного санкціонованого обшуку в одного із фігурантів провадження вилучено документи бухгалтерської звітності, чорнові записи, печатки посередницьких структур.

У межах кримінального провадження, розпочатого за ч. 3 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України, тривають слідчі дії для притягнення до відповідальності всіх осіб, причетних до оборудки. 

Заходи із викриття протиправної схеми проводили співробітники Управління СБ України у Чернігівській області під процесуальним керівництвом обласної прокуратури.

Детальніше: https://ssu.gov.ua/novyny/na-chernihivshchyni-sbu-vykryla-posadovtsiv-na-rozkradanni-koshtiv-lisohospodarskykh-pidpryiemstv-ta-dovedennia-yikh-do-bankrutstva?fbclid=IwAR2_IDz2V1x-60Q-44_Hwn6x-Mf7a_MoDHFc256L1zeAOFhHSWIz3QERJPQ

СБУ провела контрдиверсійні тренування

  • 01.09.20, 11:59

Координаційна група Антитерористичного центру при регіональному органі Служби безпеки України провела планове багатоетапне антитерориcтичне тренування на території шести районів Херсонщини.

В обраних локаціях, розташовано низку терористично уразливих і стратегічно важливих об’єктів критичної інфраструктури області, зокрема військовий об’єкт ЗС України, Каховська ГЕС, Каховський судноплавний шлюз та споруди Північно-Кримського каналу.

У тренуваннях взяли участь співробітники ГУ СБУ в АР Крим, Національної та патрульної поліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій, військовослужбовці Національної гвардії і Держприкордонслужби, підрозділи Збройних сил України, представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Головною метою навчань стало підвищення рівня міжвідомчої взаємодії провідних суб’єктів боротьби з тероризмом, організація та проведення у межах антитерористичної операції заходів з протидії можливим диверсіям на потенційно небезпечних об’єктах.

За сценарієм тренувань умовні диверсанті намагалися вчинити низку диверсійно-терористичних актів на стратегічних об’єктах Херсонщини через незаконне проникнення на них та мінування приміщень та обладнання.

Таким чином було перевірено рівень захищеності об’єктів критичної інфраструктури, готовності їх адміністрацій, служб безпеки та охорони, місцевих підрозділів правоохоронних органів, спеціальних служб та інших воєнізованих формувань до реагування на надзвичайні події та усунення наслідків можливих терористичних атак.

За результатами проведених тренувань координаційна група АТЦ наразі надає відповідні методичні рекомендації з урахуванням специфіки діяльності кожного об’єкта для удосконалення систем їх захисту та бере на контроль усунення виявлених недоліків.

Детальніше: https://ssu.gov.ua/novyny/sbu-provela-kontrdyversiini-trenuvannia-na-terorystychno-vrazlyvykh-obiektakh-khersonshchyny?fbclid=IwAR1U4brvBowUXO48VJLwO-hsvEzSj62CvZTWJ_n2V3QwfHRFAj_GEOUhYig

Олександр Лось, президент ДП «Антонов»

  • 31.08.20, 18:56

Символічно, що до Дня Незалежності зі стапелів державного авіабудівного підприємства «Антонов» зійшов планер першого серійного транспортного літака Ан-178, з номером 006. Його прототип піднявся в небо ще в травні 2015 року. «Нуль-нуль-шостий» сьогодні комплектується обладнанням, яке «антоновці» успішно замістили українськими та західними аналогами замість російського. А далі літак вирушить до свого постійного місця служби – в підрозділи Національної поліції Перу. Перуанці обрали його з поміж багатьох через унікальне поєднання технічних характеристик – швидкості, вантажопідйомності та «всюдихідності». Ще п'ять аналогічних «птахів», якими зацікавилися також експлуатанти з інших країн, вже запущено у виробництво. Тож про те, як вітчизняна авіабудівна галузь відновлює ринки, позбуваючись при цьому давньої залежності від Росії, в інтерв'ю президента ДП “Антонов” Олександра Лося.

Від автора

Процес побудови літака – довготривалий та кропіткий. І для авіабудівників справжнє свято настає тоді, коли «тіло» майбутнього повітряного судна – його планер – з приєднаними до фюзеляжу крилами та хвостовим оперенням сходить зі стапелів. Це найбільш урочистий момент. Далі ще буде багато робіт і випробувань, але літак, вважається, вже народився.

В цеху ДП «Антонов», де днями зі стапелів зійшов перший серійний Ан-178, зараз панує радісне пожвавлення. «Нуль-нуль-шостий» ще виглядає, можна сказати, по-дитячому – через яскраву грунтовку фюзеляжа. Та на його борту вже красується строге «Police». Міністерство внутрішніх справ Перу обрало наш літак як пристосований для роботи в специфічних умовах гірських аеродромів. Перуанців вразило унікальне поєднання швидкості (825 км/год) та вантажопідйомності (18 т) цього представника сімейства реактивних АНів.

Літак Ан-178 з вантажним люком та рампою в хвостовій частині, призначений для доставки особового складу, озброєння і легкої військової техніки посадковим та парашутним способами, транспортування матеріальних засобів, пошти та інших вантажів в «навал» або у стандартній тарі та вантажів на піддонах. В умовах надзвичайних ситуацій він може використовуватися для евакуації населення з зони стихійного лиха, транспортування поранених, десантування рятувальних команд тощо.

Унікальна особливість літака – у можливості перевезення майже всіх існуючих у світі типів пакетованих вантажів – як у контейнерах, так і на піддонах, включаючи також контейнери 1С (морський контейнер).

“А ще він може базуватися як на злітно-посадкових смугах зі штучним покриттям, так і на підготовлених грунтових, що робить його справжнім авіаційним позашляховиком. При цьому він досить недорогий в обслуговуванні, оскільки не має гвинтів, які значно здорожчують технічне обслуговування», – розповів президент ДП «Антонов» Олександр Лось.

Пан Олександр дуже тішиться тим фактом, що Ан-178 зміг виграти надзвичайно складний міжнародний тендер у своїх іменитих конкурентів, а колектив ДП підготував Україні подарунок до її 29-го Дня народження у вигляді готового планера першого в історії підприємства серійного літака без російських комплектуючих. До цього «антоновці» йшли кілька останніх років…

Розпитуємо про подробиці.

– Пане Олександре, скажіть, важко було виграти конкурс на постачання літаків для МВС Перу?

– Подібні літаки в Європі виробляють лише три виробники – це Франція разом з Іспанією, Україна та Росія. Росіяни зараз перебувають під санкціями і вони із заздрістю дивляться на наш літак, бо ми зайняли унікальну нішу високошвидкісних тактичних літаків. Нашими потенційними конкурентами наразі є літаки Alenia Aeronautica C-27J і Lockheed Martin C-130J. Створення літака – це завжди дуже серйозна конкурентна та політична боротьба. До наших колег по галузі ми ставимся з найвищою повагою, незважаючи на різні чужі інсинуації. Їхні літаки і пропозиції теж були дуже хороші, просто наші кращі.

– А виграли фінансово чи за технічними характеристиками?

– Вигідна ціна – то був приємний додаток для наших покупців. Чому наші конкуренти так не люблять цей літак? Бо їм нема чого запропонувати співставного. Ан-178 займає перспективну нішу – він має унікальне поєднання швидкості, вантажопідйомності і злетно-посадкової «прохідності».

Що стосується безпосередньо тендеру для Перу, то суттєвих додаткових технічних вимог до цього літака з перуанської сторони не було, оскільки літак вже призначений для експлуатації в гірських районах на високо розташованих аеродромах. Щоправда, суму контракту я вам назвати не можу – це комерційна таємниця. Загалом, в залежності від комплектації, вартість одного Ан-178 становить USD 60-70 млн.

- У ваших офіційних повідомленнях йшлося про посилені вимоги до сервісного обслуговування цих літаків? Що малося на увазі?

– В контракт входить пакет сервісного обслуговування і супроводження на декілька років. Посилені вимоги стосуються нормативних термінів обслуговування. Зокрема, дотримання часу виконання ремонтних робіт.

– Йдете згідно з планом?

– Наразі, ви бачите, літак, як літальний аппарат, вже готовий. Далі – так зване позастапельне складання, тобто, дооснащення системами, проводкою, трубопроводами, електронними блоками... Потім літак передається на випробування.

Окремо хочу наголосити, що це наш перший літак, який складається без жодної російської деталі. Нас звинувачують, що кілька років ми не випускали серійні літаки. Але з початком російської воєнної агресії в 2014 році ми втратили не лише ринок збуту, але й ринок постачання важливих компонентів. Деякий час пішов на пошук нових постачальників, імпортозаміщення.

Конкретно на цьому типі літака близько 2/3 обладнання – виробництва корпорацій Сполучених Штатів Америки, ще третина – вітчизняного. Причому проектну роботу з заміщення російських комплектуючих ми провели власним коштом. Насправді, широка міжнародна кооперація передбачалася ще в 2010-11 роках при розробці проекту Ан-178. У 2015-16 роках ми просто продовжили цю роботу.

– Чи імпортозаміщення збільшило витрати на виготовлення літака?

– Західні аналоги виявилися дешевшими за російське обладнання.

– Як швидко вдалося домовитися з американцями?

– Згубна державна політика минулих десятиліть, яка завершилась війною Росії проти нашої Держави, і для міжнародної репутації «Антонова» мала не менш згубні наслідки. Прикро було чути ще у 2015 році від іноземців, що «Ukraine is the same Russia» (Україна – та ж Росія. – Ред.) і що «Antonov is a Russian company» (Антонов – російська компанія. – Ред.). Загалом процес розтоплення цієї «криги» зайняв близько двох років. І ця активна міжнародна просвітницька робота «Антонова» триває.

– Значок на вашому лацкані (у вигляді державних прапорів США і України. – Ред.) з цим якось пов'язаний?

– Безпосередньо. Я вдячний американським колегам, які відгукнулися на наше прохання, і сьогодні прискореними темпами виконують роботи з постачання всього спектру обладнання для Ан-178 і не тільки. З іншого боку, це символізує відкритість та взаємну відповідальність «Антонов» перед колегами зі США та країн-партнерів із дотримання міжнародних правил експортного контролю.

– Який найважчий етап залишається?

– Найважчий етап – це льотні випробування, які ми будемо проводити на літаку-прототипі. Сьогодні все побудоване на цифрових технологіях та програмному забезпеченні, тому найкритичнішим є уникнення помилок на етапі проектування та формулювання вимог саме до цього обладнання. Все це можна остаточно перевірити і виявити лише в ході льотних випробувань.

Зараз розпочалася активна фаза сертифікації. Літак буде сертифікований спочатку в Державній авіаційній службі України. При цьому нормативи льотної придатності літака прийнято за стандартами Федеральної Авіаційної Адміністрації США (FAA). Представники FAA вже відвідали «Антонов» на початку цього року.

– Якщо літак сертифікують FAA, то він буде визнаватися в інших країнах?

– Абсолютно вірно. Це система працює по всьому світу.

– Скільки це загалом потребуватиме часу?

– Процес не швидкий. Є така приказка, що літак має право злетіти тільки тоді, коли вага паперів, які його описують, зрівняється з його злітною вагою. У випадку Ан-178 – це близько 50 тон (сміється). Насправді, це терабайти електронних документів. Але ми впораємось з первинною сертифікацією до моменту передачі літака замовнику.

– Раніше АНи сертифікувалися в Росії?

– Так. Формально це був орган сертифікації країн СНД – Міждержавний авіаційний комітет (МАК). Зараз в Росії ці функції по суті перебрало на себе Федеральне агентство повітряного транспорту (Росавіація). І, звісно, ця структура діє виключно в інтересах Російської Федерації. Вона «не у зовсім прозорий спосіб» відібрала у нас контроль продовження льотної придатності та технічного ресурсу літаків «Ан» на території РФ і намагається перехопити це і в усіх інших країнах світу. Це становить дуже велику технічну небезпеку і загрозу життю людей.

– Яка ваша розрахункова потужність зі складання літаків?

– Саме цього типу можемо складати – 10-12 машин на рік. Ми бачимо великі перспективи цього літака і започаткованого на його основі цілого авіаційного сімейства. Ще одним нашим кроком, до якого ми вже приступаємо, є створення важкого літака Ан-188, який розвиває концепцію Ан-77, але на наступному технологічному рівні. Також в розробці – проект модернізації пасажирського літака Ан-158. Ведуться роботи з проектування перспективного пасажирського літака, які ми здійснюємо теж в кооперації з нашими зарубіжними партнерами.

– Чи відчуваєте кадрову проблему, про яку так багато говорять останнім часом? Вистачає інженерів, кваліфікованих робітників?

- На щастя, у нас збереглося проектно-конструкторське кадрове ядро, завдяки якому підтримується висока технічна культура і виробнича школа. Наш бренд і технологічні потужності приваблюють кваліфікований персонал. І підприємство, по суті, є школою кадрів для всієї авіаційної галузі України. Це ж не просто так з російських, і не тільки, медійних ресурсів ллється багато бруду на нас і нашу роботу... Вони щоразу намагаються скомпроментувати ДП «Антонов» в очах потенційних замовників.

– Чи не заважають вам в роботі внутрішні політичні колізії, яких чимало навколо ДП?

– Це складний етап трансформації органів управління, але колектив працює самвіддано, не зважаючи ні на фінансові труднощі, ні на політичну метушню навколо. Оскільки наше підприємство займає величезну територію в межах Києва, на неї завжди знаходяться охочі. Ми змушені боротися з такими зазіханнями регулярно, з кінця 80-тих років минулого століття. На жаль, замість того, щоб зосереджуватися на комерційно вигідному, інноваційному виробництві, колективу доводиться витрачати свій ресурс на усіляку «політику». Шкода, що доводиться боротися не тільки на зовнішньому полі, але й на внутрішньо-політичному.

– Чи допоможе вам у цьому трансформація «Укроборонпрому», за якої планується входження вашого підприємства до космічно-авіаційного концерну? Як ви оцінюєте перспективи такого рішення?

– Наразі за цим дуже ретельно слідкують наші професійні спілки, а також зарубіжні колеги. Процес тільки-но розпочався, йдуть суспільно-політичні дискусії, тому робити будь-які заяви зараз передчасно.

– А ви особисто до якої думки схиляєтесь? Це буде добре чи ні?

– Я переконаний лише в тому, що ми в будь-якому випадку маємо зберегти колектив, технологічну базу і, головне, – репутацію підприємства. Ви не уявляєте, як боляче б'ють по наших експортних можливостях усілякі політичні зміни та пертурбації навколо ДП «Антонов», яке, нагадаю, виробляє продукцію подвійного призначення. Щоразу у наших партнерів виникають сумніви стосовно виробничих та технологічних можливостей, або ж експортного контролю. Та й конкуренти не дрімають.

«Антонов» сьогодні є ціннісною категорією і, без перебільшення, рекламною вивіскою нашої країни у світі, що підвищує статус кожного науковця і інженера родом з України! І будь-яку, навіть найменшу пляму на цій вивісці, дуже ретельно вивчатимуть. Було б вкрай нерозумно допустити, щоб ми втратили репутацію країни, яка народила літак з українською назвою «Мрія».

Україна має надалі розвиватися в світі як держава, яка забезпечує стратегічні авіаційні перевезення, ми повинні лишатися державою високорозвиненою – інтелектуально та технологічно.

– А це правда, що ви цілко можете виробляти сотні літаків уже найближчим часом?

За декілька років це реально. Просто за 30 років у нас не було таких запитів. Відносно Ан-178 попит існує приблизно в таких межах. І якби на злітній смузі стояло вже зо два десятки літаків, готових до зльоту, на них клієнти вже знайшлися б. Ми постійно шукаємо замовників та потенційних споживачів в різних частинах світу. Особливі надії ми покладаємо на південні країни. Але купівля авіаційної техніки в світі дуже політизоване. Історичний досвід вчить, що літаки «продають» не авіавиробники, а Президенти. Вкрай важливим факторм на зовнішньому ринку є те, чи експлуатується літак у власній державі? Це перше, про що питають потенційні замовники. У нас є позитивна відповідь. Наразі опрацьовуються проекти контрактів з постачання близько 30 літаків Ан-178 для потреб Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України на заміну наших легендарних ветеранів Ан-26, Ан-12, Ан-72. Адже з ними вже існують проблеми щодо підтримки експлуатації саме через неможливість постачання російського обладнання. Воно на цих літаках становить до 90 % – від рушійного гвинта чи гальмівного колеса до найменшого приладу в кабіні льотчиків.

Зараз ми оновлюємо модельний ряд та «переосвоюємо» ринки, які займали раніше. І які ледь не втратили через політичні зрушення в світі, які впливають на джерела постачання комплектуючих. Увесь світ знає «Антонов» як виробника надійної авіаційної техніки, але потрібно відновити довіру до країни та до компанії. А літаки «Антонова» завжди були і є прекрасні.

Детальніше: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3090644-oleksandr-los-prezident-dp-antonov.html?fbclid=IwAR2z8a67BcPAanLyhZbJEWntrcFgjB0eNhtTPt3YTgknGq4VpSZZ6n2dL18

Сербська Церква в Чорногорії поводиться, як параполітична орг-я

  • 31.08.20, 17:20
Однією з головних тем у інформаційному просторі цього літа стала Сербська Православна Церква, яка влаштовує хресні ходи та протести у Чорногорії. При цьому російськомовний простір явно страждає на тенденційність. Здається, що всі структури Газпром-медіа були підключені для висвітлення теми “порушення релігійних прав сербів” на території цієї країни. Серби та чорногорці насправді були близькі, вони мали …

Однією з головних тем у інформаційному просторі цього літа стала Сербська Православна Церква, яка влаштовує хресні ходи та протести у Чорногорії. При цьому російськомовний простір явно страждає на тенденційність. Здається, що всі структури Газпром-медіа були підключені для висвітлення теми “порушення релігійних прав сербів” на території цієї країни.

Серби та чорногорці насправді були близькі, вони мали союзну державу, і порівняно мирно розійшлися в 2003-2006-х роках. Чорногорія стала членом НАТО і прагне до ЄС, а Сербія ностальгує за своїм минулим і дуже вибірково ставиться до інтеграції із Заходом, скажімо так, чітко розрізняє європейську та євроатлантичну інтеграції.

Якщо коротко описувати церковну ситуацію в Чорногорії, то вона виглядає так. Там існує Чорногорсько-Приморська митрополія Сербської Церкви (за аналогією, як Московський патріархат в Україні) та невизнана Чорногорська православна церква. Ситуація з церковним майном у Чорногорії у чомусь унікальна, ця країна була теократичною і фактично держава, яка уособлювала і церковну владу будувала храмові споруди. Тож чинна влада Чорногорії (яка як і інтелігенція країни симпатизує Чорногорській церкві) захотіла провести певну інвентаризацію храмових споруд.

Напередодні Нового року парламент Чорногорії ухвалив Закон про свободу віросповідання, який передбачає, що держава стане власником усіх релігійних споруд, побудованих до грудня 1918 року, коли країна втратила незалежність, якщо тільки релігійні громади не підтвердять право власності на них. Зауважимо, мова не йде про виселення громад, мова йде про те, щоб засвідчити: держава є співвласником храмів. Сербська Церква збунтувалася… Цю ситуацію російські медіа (а патріарх Кирило вже поспішив висловити свою солідарність із Сербською Православною Церквою, а український митрополит Онуфрій навіть поїхати туди та взяти участь у протестах) подають, як те, що прозахідний президент Міло Джуканович «пройнявся прикладом українських розкольників», поставивши за мету здобути Томос, та вирішив повести церкви українським шляхом, а розпочав – із націоналізації церковного майна. Протягом восьми місяців тривають протести вірян Сербської Церкви, цікаво, що аналогічні протести є і за кордоном і під час одного з них було спалено державний прапор Чорногорії.

Чорногорська Православна Церква не є ані визнаною світовим православ’ям, ані чисельною, втім її віряни – національно орієнтовані еліти, авангард суспільства. І попри принижуючу її риторику, сербські церковні чиновники швидше за все бачать в ній потужного конкурента. Інакше чим пояснити, що в грудні в період розгляду закону (за нашими даними) з кожного чорногорського священика, який служить у Сербській Церкві взяли письмову обіцянку попри всі труднощі назавжди залишатися в СербськійЦеркві. Трохи нагадує той спам (масове збирання підписів на парафіях проти автокефалії), який влітку організувала УПЦ МП під час здобуття автокефалії.

“Релігійна правда” поспілкувалася з єпископом Чорногорської Православної Церкви Борисом Бойовичем. Це той самий другий погляд, якого так бракує під час висвітлення протестів.

В ексклюзивному інтерв’ю ієрарх розповів, як Сербська Православна Церква з Росією намагаються завадити руху до автокефалії чорногорців. Як священоначаліє СПЦ втручається у вибори в Чорногорії і є як часто вони є інструментом, зокрема, Росії для політичних дій. Іноді у розмові складалося враження, що ми розмовляємо про Українську Церкву та її боротьбу з Росією та Московським Патріархатом.

СЕРБСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА ХОЧЕ ВСІМА МОЖЛИВИМИ СПОСОБАМИ АСИМІЛЮВАТИ ЧОРНОГОРСЬКИХ ГРОМАДЯН

– Владико, конфлікт між Сербською Церквою та владою Чорногорії, який почався після ухвалення парламентом Закону про свободу віросповідання та правовий статус релігійних громад триває з січня. На якій він стадії? Чи уряд Чорногорії зустрічається із керівництвом Сербської Церкви?

– Я думаю, що між Сербською Православною Церквою та владою Чорногорії немає, як ви сказали, конфлікту. Існує багатовіковий конфлікт між Сербською Церквою і всім, що стосується Чорногорії, її державності, духовності, культури, самобутності. Простіше кажучи, Сербська Православна Церква хоче всіма можливими способами асимілювати тих чорногорських громадян, які хочуть сповідувати свою віру, як і їхні предки, у своїй автокефальній Чорногорській Православній Церкві (далі – ЧПЦ). Закон про свободу віросповідання, проти якого були організовані «Протестні Хресні ходи (литії)», на наш погляд, дуже ліберальний і відповідає всім європейським стандартам щодо свободи віросповідання та прав людини.

Сербська Православна Церква вважає спірним як повернення храмів у володіння, так і правовий порядок держави Чорногорія. Ті храми були побудовані чорногорським народом, тобто, нашими предками, вони були власністю Королівства Чорногорія. Представники держави Чорногорія та Сербська Православна Церква кілька разів зустрічалися на політичному та експертному рівні. Однак компромісу не було досягнуто через ультиматум, заявлений Сербською Православною Церквою, яка таким чином показала, що вони, власне, не хочуть досягнення ніякого договору.

– Я знаю, що найрезонансніша стаття закону звучить так: «Усі релігійні об’єкти, про які відомо, що вони були збудовані спільним вкладенням коштів громадян до 1 грудня 1918 року, є власністю держави». У випадку його прийняття ви бачили б можливість співслужити з духовенством Сербської Церкви там почергово?

– Як культурні цінності, що належать державі, однаково доступні для всіх її громадян, так і всі православні церкви повинні бути доступними для молитов і обрядів всім православним віруючим та їх духовенству, незалежно від того, чи це ЧПЦ чи СПЦ. Держава може домовитись про те, щоб храми використовувались по черзі, і це, безумовно, буде предметом майбутніх переговорів між представниками нашої Церкви та державними органами.

НА ЗАПИТАННЯ, ЩО НЕ ТАК З СЕРБСЬКОЮ ЦЕРКВОЮ, Я МОЖУ ВІДПОВІСТИ ЗУСТРІЧНИМ ЗАПИТАННЯМ: «А ЩО НЕ ТАК З ЧОРНОГОРСЬКОЮ ЦЕРКВОЮ?»

– Будь-яка православна країна має право на свою автокефальну Церкву. Чорногорія також. Але чорногорці такі близькі із сербами: подібність мови, спільна частина історії, спільна віра, спільні війни та перемоги. До того ж, новітні автокефалії – це майже завжди рух від імперії, а зараз нема імперії, від якої вам треба було б відійти. Чому в чорногорців виникло прагнення автокефалії? Що не так із Сербською Церквою?

– Усі православні народи мають потребу та право на власну автокефальну Церкву. Це точно визначено в Священних Канонах – територія церковної влади збігається з територією держави. Я не погодився б, що у чорногорців та сербів є спільні війни та перемоги. У мові є подібність, але нічого більшого, ніж подібність з іншими південнослов’янськими народами. У вас також є приклад – українці та росіяни схожі настільки, наскільки чорногорці та серби. Є частина спільної історії, але лише тоді, коли Зета була окупована Рашкою, і коли Королівство Чорногорія було окуповане Сербією.

Після окупації та анексії Чорногорії у 1918 р. відбулося жорстоке і неканонічне скасування ЧПЦ. Династію Петровіч-Нєгош було скинуто, і чорногорці втратили всі національні права. Все це робилося збройними силами, з великими жертвами з боку чорногорського народу, який у 1919 році підняв повстання проти сербського окупанта. У цьому повстанні брали участь численні видатні священики, які не прийняли знищення ЧПЦ і Королівства Чорногорія. Лише в 1922 році на прохання Королівства сербів, хорватів і словенців Константинопольський Патріарх видав Томос. У ньому точно перераховані автокефальні церкви: Карловацька, Чорногорська та церква в Королівстві Сербії, які об’єднані з іншими єпархіями в одну автокефальну церкву під назвою: “Автокефальна Об’єднана Православна Сербська Церква Королівства сербів, хорватів і словенців”.

У цьому Томосі в двох місцях згадується автокефальна ЧПЦ, а Королівство сербів, хорватів і словенців ніде не згадує про чорногорців та македонців, які були насильно приєднані до Королівства сербів, хорватів і словенців. Тому у чорногорців не несподівано виникло бажання автокефальної ЧПЦ, вони, відновивши державність, вважали нормальним і законним повернути свою церкву та свої релігійні права. У 1993 році чорногорці відновили (повернули) свою незалежну ЧПЦ. На запитання, що не так з Сербською Церквою, я можу відповісти зустрічним запитанням… А що не так з Чорногорською Церквою? Але, на жаль, з точки зору Сербської Православної Церкви, все стосовно Чорногорії погано.

– Я слухаю Вас і попри історичні відмінності ситуації бачу певні аналогії з Україною. Все що переживає Чорногорська Церква, аналогічним чином переживала і переживає Українська Церква. Керівництво Московського Патріархату і багато кліриків останні роки були фактично опонентам української державності.

– За ці сто років, поки СПЦ присутня в Чорногорії, вона поводилася недостатньо, як релігійний інститут, і набагато більше як параполітична організація, цілями якої є розмиття ідентичності чорногорців і знищення Чорногорії.

– Можна прокоментувати те, про що вам дорікають. Якість та канонічність ваших хіротоній. Вашого предстоятеля Михаїла висвятив болгарський митрополит Пімен, який 1998 року був знову прийнятий в лоно Болгарської церкви. Правильно я розумію?

– ЧПЦ піддається критиці лише опонентів держави Чорногорія та тих, хто заперечує існування чорногорського народу. ЧПЦ ніколи не відступала від православних вчень, догм та канонів. Усі заперечення існування ЧПЦ натхненні політичним впливом різних центрів влади, і не мають нічого спільного з канонами та реальним життям церкви. Митрополит Михайло та всі архієпископи ЧПЦ були висвячені відповідно до канонів.

– Наскільки чисельні в реальності мітинги, молебні, хресні ходи Сербської Церкви?

– З огляду на виразні політичні заяви лідерів литій, які ми чули в останні місяці, я вважаю, що це не богослужіння та молитви, а політичні мітинги та збори, які приховані лише під назвою литії протесту. Число взагалі невелике, якщо враховувати відсоток усіх громадян Чорногорії. Це лише близько 10% населення Чорногорії.

Сербська Православна Церква намагається всіма можливими способами залучити міжнародні фактори до обговорення прийнятого Закону про свободу віросповідання. Вона отримала чітку відповідь від Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки, і вона полягає в тому, що ніхто не має права втручатися у внутрішні справи держави Чорногорія, і що прийняття Закону є виключним правом кожної держави.

З огляду на те, що Венеціанська комісія дала позитивний висновок щодо законопроекту, а парламент Чорногорії прийняв цей закон, його імплементація розпочалася. Більшість церков та релігійних громад вже згідно з новим законом подали заяви на реєстрацію до відповідного Міністерства з прав людини та меншин. Сербська Православна Церква ніколи не була зареєстрована в Чорногорії, навіть і згідно із законодавством 1977 року, і вона наполегливо відмовляється реєструватися відповідно до чинного закону. Це підтверджує той факт, що Сербська Православна Церква не визнає державу Чорногорія та її закони, але діє на її території та пожинає плоди своїх дій.

– Експерти по Балканах кажуть, що ця криза – це боротьба уряду та Сербської Церкви за вплив в країні. По-вашому, з боку Чорногорської влади, це боротьба проти російських впливів чи проти сербських? Де закінчується сербський вплив та починається російський?

– Повторю, хто знає який раз. Чорногорія ні з ким не бореться. Чорногорія лише захищає себе і своє вікове право на автокефальну Чорногорську Православну Церкву і, звичайно, право на цивільний порядок.

ВПЛИВ ПОЛІТИЧНИХ СУБ’ЄКТІВ З СЕРБІЇ ТА РОСІЇ НАСТІЛЬКИ СИЛЬНО ВПЛИВАЄ НА СПЦ, ЩО ЇЇ САНОВНИКИ ТА ДУХОВЕНСТВО ВІДКРИТО ВТРУЧАЮТЬСЯ У МАЙБУТНІ ВИБОРИ У ЧОРНОГОРІЇ

– Мені здається, що рано чи пізно церкви колись повинні примиритися. Я припускаю, що через 50 чи 100 років Російська церква заспокоїться і прийме Православну Церкву України. Якщо говорити про Чорногорську Церкву та Сербську, ви вірите в становлення нормальних відносин?

– Тоді, коли ми перейдемо від сфери політики до церковних питань і щиро, з молитвою та Божим благословенням, православні церковні сановники як брати сядуть за один стіл, не зважаючи ні на чиї політичні інтереси, можна буде досягти рішення, яке буде відповідати канонам і християнській любові, яка повинна панувати в Православній Церкві. Тому що проблема не лише в Україні, Чорногорії, Македонії, а й в Естонії, Литві, Молдові, на території європейських країн, і це конфлікт між Константинополем і Москвою з приводу юрисдикції.

Колись, сподіваюся, Сербська Православна Церква подолає гегемонію, етнофілетизм та асимілятивний підхід до православних чорногорців, і лише тоді ми зможемо вести переговори. Щодо ЧПЦ та її віруючих, то я можу сказати, що вони ніколи, навіть зараз, не принижували ні релігію, ні чиїсь храми. Але, вибачте, і ЧПЦ, і її віруючі мають право в своїй країні та в храмах, побудованих нашими предками, сповідувати свою православну віру.

– Деколи мені здається, що у сербів з чорногорцями набагато більше спільного, ніж у росіян із сербами. Якщо б Росія припинила підживлювати конфлікт, завершилася б ця криза?

– Як я вже казав, вплив політичних суб’єктів з Сербії та Росії настільки сильно впливає на СПЦ, що її сановники та духовенство відкрито втручаються у майбутні вибори у Чорногорії та є лише інструментом політичних дій цих двох країн.

Я знаю, що Бог не залишить щирих віруючих у занадто великій спокусі, і я часто повторюю, що ми вийдемо чистими та чесними з цієї боротьби за збереження нашої держави, церкви та права на існування, бо і Божа, і людська правда на нашому боці. Українська Церква багато молилася та працювала над здобуттям автокефалії і вона її здобула, тож ми також маємо над цим працювати.

– Приклад Української Церкви таки надихає вас?

– Об’єднана Православна Церква України, яка втілила свою мрію і мрію свого народу дійсно надія для для чорногорців. Я особисто знаю багатьох ваших єпископів і ваше духовенство і розумію, що і вони і весь ваш народ достойні такого дару, як автокефалія. Ми повинні працювати, як Київ і молитися і я вірю, що отримаємо визнання.

Лана Самохвалова, спеціально для «РП»

Украина ограничит паломничество хасидов в Умань

  • 31.08.20, 17:09

Ежегодно тысячи паломников приезжают в Умань для празднования Рош га-Шана или еврейского Нового года, который в этом непростом для всего мира году празднуют с вечера 18 до вечера 20 сентября.

В ходе двусторонних переговоров, а также с учетом просьб израильской стороны, принято решение о существенном ограничении паломничества хасидов в Умань для празднования Рош-ха-Шана.

Более того, Израиль находится в «красной зоне» по показателям заболеваемости коронавирусом, а в Украине действует запрет на проведение массовых религиозных мероприятий.

Естественно, решение об ограничении паломничества хасидов не всеми принято спокойно. Более того, известно, что данная ситуация используется российской стороной для разжигании протестного потенциала местных жителей, а также для ухудшения украино-израильских отношений. Но если с последним проблем нет, ведь решение принималось на высшем уровне с учетом всех пандемических реалий, то вот с «недовольными» ситуация непростая.

Давайте будем толерантными и осведомленными! Ведь чем быстрее все мы объединим свои усилия в борьбе с СOVID-19, тем быстрее мы вернемся к своим повседневным делам, привычному образу жизни, путешествиям и участиям в различного рода мероприятиях

На Харківщині СБУ затримала злочинців

  • 31.08.20, 16:25

У Харкові Служба безпеки України затримала злочинну групу, учасники якої вимагали гроші у підприємців і заможних громадян, погрожуючи їм вбивствами, у тому числі дітей.

Оперативники спецслужби встановили, що до складу групи входило п’ятеро місцевих мешканців, серед яких були особи, яких уже притягували до кримінальної відповідальності та відбували покарання за насильницькі й майнові злочини.

В одному із задокументованих епізодів злочинної діяльності учасники угруповання вимагали від харків’янина, який займається професійною медичною практикою у сфері пластичної хірургії, $35 тисяч, погрожуючи, у разі несплати грошей, вбити його малолітню дитину. Інформацію про матеріальний стан лікаря, склад його сім’ї та адресу мешкання вимагачі дізналися від знайомого «жертви», який також планував нажитися на цьому злочині. Спочатку зловмисники вимагали від лікаря 100 тисяч американських доларів, але згодом погодилися на меншу суму.

Співробітники СБУ разом з поліцією та прокуратурою затримали у Харкові чотирьох членів групи під час одержання обумовленої суми. При обшуках за місцями їх проживання правоохоронці вилучили мобільні телефони, з яких здійснювалися погрози вбивством, а також інші докази протиправної діяльності.

Наразі затриманим повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 189 (вимагання) Кримінального кодексу України. Вирішується питання щодо оголошення підозри п’ятому фігуранту кримінального провадження та обрання щодо всіх учасників злочинної групи запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.

За цей злочин підозрюваним загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на термін від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Службою безпеки України перевіряється причетність учасників злочинної групи до вчинення інших насильницьких злочинів на території регіону.

Операція із документування та затримання зловмисників відбувалася спільно з Управлінням стратегічних розслідувань Національної поліції, слідчими ГУ НП у Харківській області під процесуальним керівництвом Харківської місцевої прокуратури № 2.

Детальніше: https://ssu.gov.ua/novyny/na-kharkivshchyni-sbu-zatrymala-zlochyntsiv-yaki-teroryzuvaly-pidpryiemtsiv-pohrozhuiuchy-vbyvstvamy-ditei?fbclid=IwAR34W58dTlk7gT5QCNpRf4klR2oTd4nniSR6kY4BFmabZKlBOl2aL-k_dRo