«допомога схід»: з турботою про українських військовослужбовців

  • 30.04.20, 21:53
Завдяки плідній співпраці з волонтерськими організаціями, Командування об’єднаних сил Збройних Сил України доставило для особового складу підрозділів, які беруть участь у бойових діях на Донбасі, партію медичних масок для захисту від коронавірусу Covid-19.
Акція доставки гуманітарного медичного вантажу відбулась в рамках стратегічної ініціативи «Допомога Схід» під патронатом командувача генерал-лейтенанта Сергія Наєва.
- Ми розуміємо, що збереження здоров’я українських військовослужбовців, сьогодні для нас є пріоритетним завданням, тому усі медичні маски розподілені у кожну воюючу бригаду в Донецькій та Луганській областях і, звичайно, будуть там в нагоді для запобігання поширенню пандемії, - наголосив командувач.
Як повідомив генерал-лейтенант Сергій Наєв, Командування об'єднаних сил ЗС України продовжує здійснювати координацію роботи органів військового управління, щодо виконання практичних заходів у боротьбі з Covid-19 та реальними справами доводить ефективність стратегічної гуманітарної ініціативи «Допомога Схід».
- Засоби захисту для військовослужбовців Збройних Сил України, що беруть участь в операції Об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей, придбано за підтримки Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України, котру очолює Леонід Костюченко. Вже незабаром ми плануємо передати медичні маски українцям, які проживають поблизу лінії зіткнення, - додав він.
За словами командувача – це пряме свідчення того, що українське суспільство не залишається байдужим до збереження стабільної гуманітарної ситуації на сході України.
Рухаємось далі!
Служба звязків з громадськістю Командування об'єднаних сил ЗС України

Реформа СБУ: час для рішень чи балачок?

  • 30.04.20, 21:09
За лічені тижні світ і разом з ним Україна перескочили на новий level загроз. Були терористи, гібридні війни, а тепер ще й коронавірус. Це, звісно, не причина для паніки, але виклик для держав і, як не дивно, для їхніх спецслужб. Він тільки підкреслює – світ вже змінився. І сфера безпеки повинна швидко адаптуватися до нових умов.
Поява нових викликів – не якийсь випадковий збіг, це наша реальність. Вона, як капітан очевидність, фіксує: не можна втрачати час. І символічно, що саме за таких умов до українського парламенту внесли закон про реформу СБУ. Адже в неї є досить чітка мета – зробити спецслужбу сучаснішою і більш готовою до нових викликів та загроз. Зокрема, й таких, як коронавірус.
Законопроєкт, який подав президент, дозволяє Службі сконцентруватися на головному – національній безпеці і дає для цього необхідні механізми. Це означає, що Служба насамперед займатиметься характерними для будь-якої спецслужби контррозвідкою, боротьбою з тероризмом, кібербезпекою і захистом державної таємниці.
Але за потреби – зможе адаптувати структуру і пріоритети в роботі, змінити та посилити окремі її елементи. Мова йде про новий підхід до організації роботи – не реактивний, а проактивний та ризик-орієнтований. Тобто, коли ми боремося не з наслідками проблеми, а з її передумовами, нейтралізуємо загрозу на її початку. Якщо ж вона таки з’являється, Служба підлаштовується під нові умови для швидкого реагування –з урахуванням існуючих ризиків.
Однозначно, в спеціальної служби має бути певна гнучкість. Зрештою, в цьому і сила класичної спецслужби – аналізувати і прогнозувати, враховувати особливості будь-якої ситуації та свій унікальний досвід, розробляти найефективніші заходи та засоби реагування, і – діяти, швидко та результативно.
Тому, до речі, дещо дивує, коли останнім часом доводиться чути слова на кшталт "подивіться, он як у Європі…". Бо насправді єдиних регламентів і директив, а тим більше стандартів ЄС щодо спецслужб не існує. Ми з повагою ставимось до досвіду наших колег, активно його вивчаємо. Однак кожна країна шукає свій варіант облаштування системи безпеки. І це правильно.
Тож законопроєкт, поданий Президентом – це спроба поєднати кращий світовий досвід та українські традиції у сфері безпеки. Звісно ж з урахуванням існуючої безпекової ситуації в країні. Реформа має позбавити Службу від невластивих їй функцій і чітко розмежувати компетенції СБУ, НПУ, НАБУ та ДБР.
Наприклад, законопроєктом передбачається, що згадані структури не зможуть залучати співробітників Служби до своїх слідчих дій і кримінальних проваджень, і ми вийдемо з досудового розслідування корупційних та економічних злочинів. І це – та тема, навколо якої сьогодні відбувається багато дискусій.
Тому вкотре наголошу – в СБУ не буде головних управлінь "К" і "КЗЕ". Спеціально підкреслюю цей нюанс для окремих експертів, які будують експертизу законопроєкту на власних припущеннях.
До того ж, у їх заявах є певна нелогічність – з одного боку вони вимагають максимально обмежити повноваження Служби щодо протидії економічній злочинності, а з іншого – більш жорстких дій від СБУ. За нинішніх умов, наприклад – протидії контрабанді медичних товарів.
І ми, звісно, реагуємо – тільки нещодавно виявили 80 тисяч респіраторів на 3,4 мільйона гривень та 40 тисяч медичних халатів на майже 1,3 мільйони. Та й партії підроблених тестів заблокували. Але ж виникає запитання: як ефективно протидіяти схожим випадкам в майбутньому, якщо Службу позбавлять цих повноважень? Кому їх передадуть? Та чи матимемо такі ж результати?
Питання риторичні. Але ми відкриті до діалогу й навколо них. Радо спілкуємося з фахівцями – тими, хто знається на безпеці та специфіці спецслужб, а не вдається до дискусій заради дискусій. Адже підхід "я точно знаю, як зробити" без елементарного уявлення про природу та призначення спеціальної служби не спрацює у цій сфері. Навряд чи доречні безпекові експерименти в країні, де шостий рік триває війна.
Бо насправді реформа СБУ – це не про розширення повноважень чи їх перерозподіл. Це про ефективність. Та розуміння того, що держава та її громадяни мають бути захищені навіть в моменти, коли змінюється світ.
Джерело: https://censor.net.ua/blogs/3187399/reforma_sbu_chas_dlya_rshen_chi_balachok?fbclid=IwAR2s6_59-i347sHa9zBYVcAcjcYnvtd4ezO7esLibD_nfBLRGI2KM-jx2rk

Чи дійсно СБУ "кошмарить" бізнес

  • 30.04.20, 20:53
Чи дійсно СБУ "кошмарить" бізнес, або Правда про реформу Служби

Нещодавно на "Економічній правді" натрапив на цікаву колонку Юрія Радзієвського з промовистою назвою "СБУ підвищує тиск: що готує "реформа" спецслужби".
Щоправда, "цікавість" доволі умовна. Бо сама назва та окремі висновки автора є маніпулятивними.
Дійсно, в минулому про випадки тиску на бізнес згадували не раз. Вони негативно вплинули на імідж Служби, результати цього відчуваємо дотепер.
Але сьогодні перетворювати СБУ на "кошмар" для бізнесу та відлякувача іноземних інвестицій, як мінімум, невірно. Особливо коли статистика затримання корупціонерів з інших правоохоронних органів дає багато інформації для протилежних висновків.
Окремо зверну увагу на цікавий момент. Чи знаєте ви, що горезвісні "маски-шоу", у яких неодноразово звинувачували СБУ, в більшості випадків ініціювали слідчі інших правоохоронних органів?
Тобто вони розпочинали кримінальні провадження, а представників Служби залучали для участі у відповідних процесуальних заходах. І все це – в межах чинного законодавства.
Наприклад, доволі поширена практика: слідчий іншого правоохоронного органу розпочинає кримінальне провадження у злочині, не віднесеному до підслідності СБУ (при цьому перевірка обґрунтованості підстав – не в компетенції Служби), потім доручає одному з оперативних підрозділів СБУ провести слідчі дії (обшук або допит).
Хто у такій ситуації насправді тисне на бізнес, якщо кримінальне провадження розпочато з "надуманих" підстав? Слідчий, який його ініціював, чи оперативний співробітник, який зобов'язаний провести обшук?
Щоб таких ситуацій не виникало у майбутньому, це питання вирішується у законопроекті "Про СБУ". Він унеможливлює залучення співробітників Служби до проведення слідчих (розшукових) дій у рамках досудового розслідування злочинів, які не віднесені до її підслідності.
Однак деякі "експерти" вперто цього не помічають. Складається враження, що ледь не кожен намагається хайпонути на реформі СБУ. Мимоволі на думку спадає популярний у соцмережах мем про вчорашніх політичних експертів, які сьогодні раптом стали фахівцями-вірусологами.

До речі, ось ще один такий приклад подачі "смаженого": мовляв, після реформи СБУ зможе "забрати" у будь-якого іншого органу справу, якщо вона стосуватиметься державної безпеки.
А насправді ж право ініціативи та дозволу надається тільки вищим посадовим особам СБУ та ГПУ і стосується саме можливості Служби проводити досудове розслідування злочину, не віднесеного до її підслідності, якщо він становить загрозу державній безпеці.
Отож використати цей механізм для нібито тиску на бізнес, як побоюються окремі експерти, на практиці доволі складно.
Ще одна неоднозначна вимога – забрати у спецслужби повноваження щодо захисту економічної безпеки держави. Але давайте подивимося: агресія з боку РФ йде за чотирма операційними лініями – політичною, економічною, інформаційною та військовою.
Закон "Про національну безпеку України" прямо визначає обов'язком СБУ здійснювати контррозвідувальний захист економічної безпеки держави. Нам відмовитися від цього напряму? Ми готові просто здатися? Чи, може, повіримо, що РФ не буде підривати українську економіку?
Якщо ж ми впроваджуємо кращий зарубіжний досвід, то, наприклад, у Національній контррозвідувальній стратегії США на 2020-2022 рр. визначено п'ять стратегічних цілей контррозвідки. І три з п'яти – про економіку! У країнах НАТО та ЄС контррозвідка захищає критичну інфраструктуру. Чому ж деякі наші експерти посилаються на досвід іноземних спецслужб, але не бачать там економіки?
Наголошую, що сьогодні СБУ сприймає бізнес як важливого партнера. Ми взаємодіємо з провідними бізнес-асоціаціями: Американською торгівельною палатою, Спілкою українських підприємців, Європейською бізнес асоціацією. Разом з бізнес-омбудсменом розглядаємо скарги на СБУ.
І якщо порівняти динаміку таких скарг до Ради бізнес-омбудсмена, то по СБУ вона в рази менша, ніж по інших органах (у 2019 році: на СБУ – 17, на ДФС – 1073, на НПУ – 107). І щороку їх кількість зменшується.
Про який системний тиск ми тоді говоримо? Я розумію, що, мабуть, це і є робота окремих експертів – моделювати теоретичні лазівки. Але ж не за рахунок інсинуацій і домислів. Не можна цілеспрямовано позбавляти спецслужбу дієвого інструментарію перед загрозами тільки тому, що хтось наперед припускає теоретичний ризик якихось зловживань.
Маємо враховувати існуючі безпекові реалії, зокрема в економіці, а не викреслювати її зі списку. Бо насправді питання не в тому, які у Служби будуть повноваження (хоча і це важливо), а радше в тому – як і яким чином вони будуть реалізовуватися.

СБУ припинила виробництво неякісніх дезінфікуючих засобів

  • 30.04.20, 19:32
Масштабне виробництво та реалізацію неякісних дезінфікуючих засобів припинено на Київщині

Служба безпеки України припинила незаконне виготовлення та реалізацію неякісного антисептичного засобу на території Київської області.

Оперативники спецслужби встановили, що черкаський підприємець організував масштабне виробництво антисептика, порушуючи всі встановлені санітарні норми виготовлення антисептичних та дезінфікуючих засобів.

Зразки продукції не проходили обов’язкової перевірки на безпечність та не мають свідоцтва Державної реєстрації дезінфекційних засобів МОЗ України. Протягом пандемії COVID-19 сумнівні засоби реалізовували оптовими партіями та в роздріб на території Україні

Під час санкціонованих слідчих дій за місцем виготовлення антисептику правоохоронці виявили майже 40 тисяч літрів спиртовмісної речовини, партію готової продукції, хімічні речовини, обладнання та порожню тару.

У межах розпочатого кримінального провадження за ст. 204 (незаконне виготовлення, зберігання або транспортування з метою збуту підакцизних товарів) Кримінального кодексу України тривають невідкладні слідчі дії.

Викриття оборудки здійснювали співробітники та слідчі Управління СБ України в Черкаській області під процесуальним керівництвом прокуратури Черкаської області.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7540?fbclid=IwAR2LFHwtk1Srl9sW0FOJZb3r5BQen7jgcjjLwQOeVetZloxS4qiYntUqvyo#.CZqM8Cpb.dpbs

СБУ закликає дотримуватись карантинних вимог

  • 30.04.20, 19:13
СБУ закликає своїх співробітників та всіх громадян дотримуватись карантинних вимог під час травневих свят

Служба безпеки України закликає громадян упродовж травневих свят дотримуватись умов карантину через поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Завдяки своєчасно вжитим заходам з протидії інфекційному захворюванню в Україні спільними зусиллями вдалося досягти помірних темпів розповсюдження хвороби серед населення.

На ранок 30 квітня коронавірусом було вражено майже 10,5 тис. українців, а щоденне зростання кількості нових випадків становить у середньому менше 10%. Найбільш уразливою категорією громадян є особи похилого віку з супутніми хворобами.

Випадки захворювання виявлено також і серед співробітників Служби безпеки України. Тому закликаємо не тільки особовий склад, а й усіх громадян дотримуватися карантинних заходів:

- носити захисні маски у громадських місцях та тримати соціальну дистанцію;

- утриматись від участі у масових та релігійних заходах;

- не залишати помешкань без нагальної потреби;

- не відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, лісопаркові та прибережні зони, спортивні та дитячі майданчики.

Від нашого ставлення до карантинних обмежень залежить життя та здоров’я близьких, а також тривалість карантинних заходів.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7542?fbclid=IwAR3eYimcPLSkzSpooVX0nnOEl1z7ktkNG0rGrz4SVOfetKb3fw_SXw62XmY#.ESbz3LKi.dpbs

СБУ передала засоби індивідуального захисту лікарням Прикарпаття

  • 30.04.20, 18:59
Служба безпеки України передала Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації засоби індивідуального захисту для працівників медичних закладів.

На допомогу у боротьбі з поширенням коронавірусної інфекції співробітники регіонального Управління СБУ спрямували одноденну заробітну плату. Завдяки акції, що стартувала у межах ініціативи «STOP COVID-19», вдалося зібрати майже 260 тисяч гривень.

На кошти співробітників спецслужби благодійний фонд «Мальовниче Прикарпаття», визначений обласною державною адміністрацією для акумулювання та розподілу допомоги, вже придбав тисячу захисних комбінезонів на понад 150 тисяч гривень. І сьогодні ці засоби індивідуального захисту було передано до медичних закладів області, які потребують їх у першу чергу. Це, зокрема, 16 закладів охорони здоров’я та 5 закладів соціального захисту.

Варто наголосити, що це не разова благодійна допомога Служби у боротьбі з пандемією. Уже найближчим часом для решти лікарень також буде придбано інші необхідні медичні засоби.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7531?fbclid=IwAR3cILPYX7QkDxmrwycKEudpqVDqHd7fjTiDVyGNjrpirYwxNKS40FHvJV4#.rBNogFTF.dpbs

Повідомлено про підозру викритому СБУ на корупції підполковнику

  • 30.04.20, 18:47
Співробітники Служби безпеки України викрили на корупційному правопорушенні заступника начальника райвідділу ГУ Нацполіції в Кіровоградській області.

За даними слідства, підполковник поліції вимагав від місцевого мешканця одного із райцентрів області неправомірну вигоду. Посадовець обіцяв вплинути на працівників міжрайонного регістраційно-екзаменаційного відділу підробити документи про навчання з присвоєння додаткових категорій водійських прав.

Затримали поліцейського на робочому місці після отримання заключної частини хабара.

Під час обшуків у його робочому кабінеті правоохоронці також виявили понад 56 тисяч доларів США та 7,5 тисяч євро, ймовірно отриманих незаконним шляхом.

У межах кримінального провадження затриманому повідомлено про підозру вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 (зловживання впливом) Кримінального кодексу України, вирішується питання щодо обрання міри запобіжного заходу.

Тривають слідчі дії для встановлення та притягнення до кримінальної відповідальності інших співробітників райвідділу, можливо причетних до незаконних заробітків.

Викриття посадовця проводилось спільно з Теруправлінням ДБР, розташованим у Миколаєві, Управлінням внутрішньої безпеки Нацполіції та під процесуальним керівництвом прокуратури області.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7530?fbclid=IwAR0C4Fu51CsiDokqbQO34jkDnflCy_ZS7qkL3yEHxAd2Y05Yy-7CH1S2AT0#.1XavF7qJ.dpbs

СБУ системно протидіє тіньовому ринку тютюнових виробів

  • 30.04.20, 18:26
Служба безпеки України і надалі робитиме усе необхідне, аби зменшити збитки державного бюджету від нелегального ринку тютюну. Про це Голова СБУ Іван Баканов заявив під час другої координаційної наради з проблемних питань тютюнового ринку України, що відбулася 30 квітня.
«Мова йде, перш за все, про інтереси держави. Щороку бюджет недоотримує мільярди гривень через несплачені податки. Навіть за звичайних умов - це величезна сума! А що вже говорити про час, коли Україна не лише бореться з коронавірусом, але й потерпає від наслідків вимушеного карантину для економіки», - заявив очільник СБ України.
Іван Баканов закликав присутніх докладати ще більше зусиль, аби «тіньовий ринок тютюну здавав свої позиції». Служба безпеки зі свого боку продовжуватиме системну роботу в цьому напрямку.
«Запевняю – ми не збираємось на цьому зупинятися. Але сьогодні нам потрібна спільна робота правоохоронних органів та інших державних інституцій для активізації за всіма напрямами», - додав Голова СБУ.

СБУ викрила чергове виробництво контрафактних дезінфекторів

  • 30.04.20, 17:59
Кілька підприємців із Сум організували виробництво неякісного контрафактного антисептика під вигаданим брендом. Продукцію ділки продавали в інтернеті, а також лікарським закладам Сумщини.
Під час обшуків цього виробництва, правоохоронці вилучили майже 600 літрів готової продукції, приблизно 500 літрів спирту, хімічні речовини та обладнання для виготовлення фальсифікату.
За попередніми підрахунками, вартість вилученої продукції та обладнання становить майже 1 млн гривень.
Зараз встановлюються медичні заклади, куди поставляли контрафактний антисептик, для його вилучення і підрахунку завданих збитків.

СБУ повідомила про підозру офіцеру-зраднику

  • 30.04.20, 17:24
Слідчі Служби безпеки України заочно повідомили про підозру підполковнику Збройних Сил України, який у 2014 році зрадив військовій присязі та перейшов на бік окупантів.

Досудовим слідством встановлено, що мешканець Житомира у 1999 році закінчив один із вітчизняних вишів, що готує фахівців у галузі наземного та бортового військового зв’язку. Після навчання офіцер продовжив службу у Національному космічному агентстві України. У 2012 році його було призначено на посаду в Національному центрі управління та випробування космічних засобів у Євпаторії. У межах виконання посадових обов`язків він мав безпосередній доступ до відомостей, які мають важливе оборонне та економічне значення, зокрема до новітніх дослідно-конструкторських і проектних розробок у галузі дослідження космічного простору.

Після інтервенції Росії у 2014 році офіцер перейшов на бік ворога, а згодом набув російське громадянство і вступив до військ повітряно-космічної оборони країни-агресора.

Слідчі та кіберфахівці СБУ зібрали вичерпну доказову базу вчинення офіцером злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України.

Наказом Міністра оборони України зрадника позбавлено офіцерського звання «підполковник».

Документування злочину відбувалося співробітниками Управління СБУ в Житомирській області під процесуальним керівництвом військової прокуратури Житомирського гарнізону.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7533?fbclid=IwAR3krviYgG0IfshOeF7w1-sXSS7zANE50jGpoxWMcbXZc-iz3sKNLq0r8dI#.n7K0lksN.dpbs