СБУ попередила розкрадання радіоактивного обладнання

  • 07.05.20, 17:32
Контррозвідники Служби безпеки України попередили розкрадання зі стратегічного львівського підприємства обладнання з вмістом радіоактивних речовин плутонія та одного із ізотопів нікеля.

Оперативники спецслужби встановили, що організував оборудку інженер телекомунікаційних систем та мереж одного з держпідприємств Львова. Він мав доступ до складських приміщень, де зберігається обладнання, та викрав радіоізотопне устаткування.

Зловмисника та його спільника було затримано поблизу підприємства у лісосмузі під час спроби збуту радіоізотопного обладнання.

Під час слідчих дій правоохоронці виявили та вилучили 17 джерел іонізуючого випромінювання. Спеціалісти ДП «Радон» на місці обстежили викрадені прилади та виявили, що радіоактивне випромінювання у 6 разів перевищувало встановлену норму.

Продаж обладнання міг завдати суттєвої шкоди навколишньому середовищу та життю людей. Завдяки оперативній роботі співробітників СБУ жодного ризику для громадян немає. Прилади повернуто у місце безпечного зберігання.

У межах кримінального провадження за ч. 3 ст. 265 (незаконне поводження з радіоактивними матеріалами) та ч. 2 ст. 191 (привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем) Кримінального кодексу України тривають слідчі дії.

Операція проводилась Управлінням СБ України у Львівській області у взаємодії з Департаментом контррозвідки СБУ спільно зі слідчими ГУ Нацполіції під процесуальним керівництвом військової прокуратури.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7568?fbclid=IwAR08uaSjz1fSq-CXO8VO9FNJClOHJ4827Pa0VgT8jqnSDrPZFNfn4dqOvqg#.xtGeZA9O.dpbs

СБУ викрила топ-менеджмент фірми

  • 06.05.20, 15:15

Служба безпеки України викрила топ-менеджмент київської комерційної структури на привласненні мільйонів гривень державних коштів при поставках лабораторного обладнання для діагностики коронавірусу. Гендиректору фірми повідомлено про підозру.

За версією слідства, приватне товариство уклало договір з державними медичними закладами у Полтавській і Запорізькій областях. Комерсанти мали забезпечити лабораторії обладнанням, необхідним для виявлення коронавірусної інфекції СOVID-19. Устаткування призначалось, зокрема, для досліджень біологічного матеріалу потенційних хворих.

Оперативники спецслужби встановили, що бізнесмени при формуванні ціни порушили норми граничної надбавки на медобладнання, встановленої урядом. Своїми діями вони завдали збитків держбюджету на понад 16,5 мільйона гривень. Ця сума підтверджена судово-економічною експертизою.

Під час обшуків в офісних приміщеннях комерційної структури правоохоронці вилучили документацію, яка підтверджує проведення оборудки.

Наразі генеральному директору приватного товариства повідомлено про підозру у вчиненні злочину за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін до 12 років з конфіскацією майна.

Операція проводилась співробітниками Головного управління контррозвідувального захисту держави у сфері економічної безпеки СБ України під процесуальним керівництвом Київської місцевою прокуратури № 7.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7560?fbclid=IwAR2k5sWQzFEZ-Go_FKDaXgBZ-Bv-EZwAiRGaleINLeXuKGyOQkMRvyZWCoM#.TS9hEitC.dpbs

Комерсанти із Сєвєродонецька організували незаконні перевезення

  • 06.05.20, 14:57
СБУ встановила: Комерсанти із Сєвєродонецька організували незаконні автоперевезення з Донецька до Росії

Служба безпеки України викрила автоперевізників із Сєвєродонецька, які зареєстрували частину бізнесу на тимчасово окупованих територіях Донеччини і організували пасажирські автобусні перевезення до країни-агресора.

Оперативники спецслужби встановили, що протягом 2016-2020 років автобуси зловмисників здійснювали регулярні перевезення громадян з Донецька через непідконтрольну ділянку кордону. Щодня з тимчасово окупованих територій до РФ та у зворотному напрямку відправлялось щонайменше 2 рейси. Пасажиропотік становив понад 1,5 тисячі громадян на місяць.

Щомісячна виручка зловмисників складала від 1,5 до 3 мільйонів у гривневому еквіваленті. Частину прибутку організатори сплачували до так званого бюджету «ДНР». Кошти, зокрема, використовувались для фінансування терористичної діяльності та незаконних збройних формувань.

Правоохоронці провели у Сєвєродонецьку 9 обшуків в офісних приміщенням та за місцями проживання фігурантів. Слідчі СБУ вилучили фінансову та бухгалтерську звітність, яка підтверджують протиправну діяльність організаторів перевезень.

Наразі вирішується питання щодо повідомлення 2 фігурантам кримінального провадження підозр у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258-3 та ч. 3 ст. 332 Кримінального кодексу України.

Тривають слідчі дії для встановлення та притягнення до відповідальності інших осіб, причетних до нелегальних перевезень.

Операція проводилась співробітниками Головного управління по боротьбі з корупцією та оргзлочинністю СБ України спільно зі слідчими Управління СБУ в Полтавській області під процесуальним керівництвом прокуратури Полтавської області.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7561?fbclid=IwAR0Tg50OY0TxClMT6W6mnGBYGP9oREgCuiDDe51URXNSxTLZDDljwzVTMvc#.fpLqwLIU.dpbs

Новий закон про СБУ варто ухвалити якнайшвидше

  • 06.05.20, 14:23
Новий закон про СБУ варто ухвалити якнайшвидше, що дозволить дозволить краще протидіяти загрозам національній безпеці.
Таку думку висловили експерти, аналізуючи законопроєкт про СБУ, поданий до парламенту Президентом Володимиром Зеленським.
«Цей закон є певним чином еволюційним. Він принаймні не руйнує те, що є, а разом з КПК спроможний побудувати нову ефективну структуру. Це своєрідний «кодекс» служби – більш сучасний, ніж той, який був з 1992 року і вже повністю вихолощений змінами і доповненнями», – вважає адвокат «Столичної колегії адвокатів» Геннадій Дубов.

Політолог Андрій Вігірінський підкреслює, що новий закон про СБУ містить достатньо широкі рамки повноважень, оскільки детально спрогнозувати ризики для нацбезпеки неможливо. «Ще 10-20 років тому про ті ж кіберзагрози не можна було говорити як про щось реальне, а еволюція загроз відбувається постійно», – зазначив Вігірінський.
Експерти пояснили, які основні вимоги суспільства до СБУ і те, як вони будуть реалізовані в новому законі.
Наприклад, раніше органи прокуратури могли залучати слідчих СБУ до своїх досудових розслідувань. А бізнес сприймав прихід на підприємство оперативника як тиск. «У законі це забирається і ставиться пряма заборона на залучення Служби безпеки», – підкреслив Дубов.
Експерти наголошують, що чимало аспектів роботи спецслужби мають залишатися непублічними, як-от контррозвідка, розробка і прогнозування ризиків, робота оперативників під прикриттям. «Якби відбору таких кадрів передувало відкрите інтерв’ювання, то представники громадянського суспільства, делеговані окремими посольствами, були би обізнані про весь оперативний склад спецслужби», – зазначив Вігірінський.
Він прогнозує, що законопроєкт може бути ухвалений у другому-третьому кварталі.

Завдяки діям СБУ громаді Дніпра повернуто земельну ділянку

  • 06.05.20, 13:40
Завдяки діям СБУ територіальній громаді Дніпра повернуто земельну ділянку вартістю понад 800 мільйонів гривень

Завдяки діям співробітників Служби безпеки України територіальній громаді Дніпра повернуто земельну ділянку рекреаційного призначення вартістю понад 800 мільйонів гривень.

Співробітники спецслужби викрили факти нецільового та неефективного використання бізнесменами землі в обласному центрі. Встановлено, що місцева комерційна структура отримала у довгострокову оренду ділянку терміном на 25 років. На землях площею понад 22 гектари у прибережній частині Дніпра планувалось будівництво багатофункціонального комплексу.

Згідно з угодою, у перші 5 років оренди комерсанти мали збудувати спроектований комплекс. Після його введення в експлуатацію умови орендної плати мали б переглянути, що дозволило б збільшити відрахування до бюджету територіальної громади.

Експертиза встановила, що через 10 років після передачі землі в оренду будівництво навіть не розпочалося. Але розрахунок орендної плати здійснювався із застосуванням значно зменшеного коефіцієнту ставки за землю.

За оцінками фахівців, сума недотриманої в бюджет міста орендної плати за цей час становить майже 5 мільйонів гривень.

Служба безпеки України через Дніпровську міську раду та органи прокуратури ініціювала перевірку дотримання вимог чинного земельного законодавства під час користування ділянкою комерційною структурою. За результатами розгляду прийнято рішення розпочати претензійно-позовну процедуру розірвання договору оренди землі.

Наразі за рішенням суду земельна ділянка повернута у розпорядження територіальної громади Дніпра, а фіскальними органами проводиться робота щодо стягнення у судовому порядку з комерційної структури недотриманих коштів у місцевий бюджет.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7558?fbclid=IwAR01V6tvbOnQEe8v0dGUd9-k_bEdmr1L0xuT1i8DJOLwoYUA13YxnT_VQiQ#.FKBfZVPC.dpbs

СБУ нейтралізувала 103 кібератаки

  • 06.05.20, 13:25
СБУ нейтралізувала 103 кібератаки і завадила російським хакерам отримати дані держустанов

Фахівці Служби безпеки України нейтралізували 103 кібератаки на інформаційні ресурси державних органів влади протягом першого кварталу 2020 року. Починаючи з березня, значна кількість атак відбувається проти відомств, які забезпечують боротьбу з COVID-19 – протидії таким атакам приділяється особлива увага.

З початку карантину хакерські угруповання, зокрема, масово направляють на поштові скриньки державних установ електронні листи на тематику коронавірусу. До е-мейлів насправді прикріплені файли зі шкідливим програмним кодом, який активізується при відкриванні листа.

Більшість хакерських атак скеровані російськими спецслужбами, які намагаються отримати віддалений доступ до комп’ютерів українських держорганів. Потім вони планують спотворювати чи знищувати дані, поширювати фейки нібито від імені держструктур, а також дискредитувати дії української влади.

Загалом у січні-березні СБУ припинила роботу майже 2 тисяч веб-ресурсів, які хакери використовували для здійснення кібератак.

За зібраними матеріалами відкрито 117 кримінальних проваджень, у тому числі 42 за фактами несанкціонованого втручання у роботу комп’ютерів, автоматизованих систем і комп’ютерних мереж (статті 361, 362 ККУ).

Крім того Служба безпеки України направила в органи державної влади методичні рекомендації: як дотримуватися кібернетичної та інформаційної безпеки.

СБУ закликає користувачів не відкривати листи з додатками від невідомих адресатів, обов’язково перевіряти їх за допомогою антивірусних програм і дотримуватись правил кібергігієни.

Нагадаємо, що станом на 4 травня, за період дії карантинних заходів кіберфахівці СБУ заблокували понад 2,1 тисячі інтернет-спільнот із загальною аудиторією понад 900 тис. користувачів, викрили 301 інтернет-агітатора, які поширювали різноманітні фейки про епідемію COVID-19.

Раніше Голова СБУ Іван Баканов вніс до Ради національної безпеки і оборони України пропозиції продовжити санкції щодо російських соцмереж «Одноклассники» і «ВКонтакте» та інших веб-ресурсів і програмних продуктів РФ.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7559?fbclid=IwAR2_F6oo6ZAVru4tSbocQvhX_Og0_5254RWDW_6FNLAOQwAmlmxuOFGxfsY#.jUjI7wwy.dpbs

Альтернативна реальність Кремля

  • 05.05.20, 18:36
Альтернативна реальність Кремля: форма виживання диктатури за рахунок знищення майбутнього власного народу

Пам'ять формує історію нації. Справжню історичну спадщину, а не, як у Росії, фейкові псевдоінтелектуальні мудрощі Кремлівських "рупорів". Історична спадщина - це величезна частина загального капіталу нації, тому зараз ведеться велика політична гра по частині "істинності" пам'яті. Виникає питання: чому це відбувається? Пам'ять стає однією з найважливіших платформ сучасної політики, тією сферою, де розгортаються найбільш гарячі війни. 20 років тому ніхто не думав, що минуле несподівано стане "мінним полем", де ми будемо битися за інтерпретації Другої світової війни, Голокосту, Сталіна і так далі. Зараз це стало мейнстрімом. Особливої актуальності ця тема набула в рік 75-річчя закінчення Другої світової війни.

Ні в якому разі не принижуючи важливість перемоги над світовим злом нацизму, виникає багато питань про те, які історичні уроки винесли з тих буремних подій переможці та переможені. Логічно почати з того, яким чином вплинуло минуле на теперішній стан Німеччини. Німці після Другої світової війни жили під гнітом "колективної провини". Це була окупована країна. Німців масово, будинок за будинком, квартал за кварталом водили в кінотеатри і змушували дивитися фільми, документальну хроніку визволення союзниками Освенциму і інших концтаборів. У Дахау, на залізничному вокзалі, є табличка, де написано звернення німців: "ми розуміємо, що з назвою нашого міста у вас пов'язані, напевно, найважчі спогади, але ми хочемо сказати, що працюємо зі своїм минулим і не пишаємося ним". Німці довго, болісно усвідомлювали і визнавали свою історію, відповідальність за Другу світову війну і Холокост. У підсумку це сталося і допомогло створити націю заново. Рано чи пізно і Росії доведеться пройти цей шлях.

Краще б рано. Скоро може бути занадто пізно. Бо зараз навіть неможливо уявити в московському Бутово плакат з таким зверненням: "ми розуміємо, що зі словом "Бутово" у вас асоціюється розстрільний полігон 1937-1938 років, але ми працюємо з нашим минулим". Розумієте абсурдність такого припущення і прірву, яка розділяє ту роботу по осмисленню і збереженню історичної пам'яті, яка була проведена в Німеччині і не була проведена в Росії і навряд чи буде проведена?

Пам'ять простих росіян віднята державою, імперією. Російський народ раз в декілька десятиліть або навіть частіше пропускають через м'ясорубку. Колективізація, примусове переселення народів, НКВД, індустріалізація, 90-і роки. Це проблема імперської нації. Пам'ять про такі події невигідна Кремлю. Що відбувається на цьому тлі? Фальсифікація історії. Нав’язана теза "історія Росії - це виключно історія перемог". Суворов, Сталін, Жуков - літургія безперервної слави російської держави. Сталін вже увійшов в моду, він практично став чистим брендом! Повним ходом іде становлення культу перемоги, "георгіївська стрічка, як скріпа". Відкриті музеї Перемоги. Але чому не музеї війни? Не буває ж перемог без воєн! А так виходить, що історія Росії це історія чистих перемог, без крові і сліз, яку Росія може повторити! Звідси ці пекельні жахливі наклейки "Можемо повторити" з датами 1941-1945. Це абсолютне моральне дно, нав’язане Кремлем власному народу. З одного боку - німці, які тепер живуть з гаслом "ніколи більше", а з іншого боку - Росія і "можемо повторити". Що повторити? Покалічених фронтовиків без рук і ніг, яких на Валаам вивозили тисячами. І де тепер, за словами директора Валаамського природного музею-заповідника Володимира Висоцького, всі поховання на кладовищі практично втрачені. На сьогоднішній день візуально вони не проглядаються. Немає точних вказівок про місце поховання того чи іншого інваліда, героя війни! Чи може повторити близько мільйону дітей-сиріт? Повторити десятки мільйонів безвинних смертей?!

Нажаль, мрійники з Кремля ніяк не прийдуть до тями під впливом великоімперських навіювань вигаданої історії постійних перемог. У своїх хворобливих амбіціях вони практично перетнули межу здорового глузду. Історія не прощає таких вивертів пам’яті. В іншому випадку "війни пам'яті" чреваті соціальними, політичними і військовими конфліктами.

Джерело: https://censor.net.ua/blogs/3193483/alternativna_realnst_kremlya_forma_vijivannya_diktaturi_za_rahunok_znischennya_mayibutnogo_vlasnogo?fbclid=IwAR1l4UeBW6_pxAGRCU15B1-9QfsLYipOKSao16YygwPx2rMvgEuFzMo1cio

СБУ повернула викрадене державі

  • 05.05.20, 18:14
СБУ повернула викрадене державі: На Донеччині державний реєстратор вивів з власності держбанку землі та майно на 122 мільйони гривень

Служба безпеки України на Донеччині викрила державного реєстратора Нікольської райдержадміністрації на маніпуляціях з інформацією автоматизованих систем для зміни майнових прав.

За версією слідства восени 2019 року чиновниця несанкціоновано внесла зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Вона незаконно скасувала право власності одного з державних банків на земельні ділянки розміром у 27,8 гектарів та нежитлові будівлі й споруди загальною площею понад 70 тисяч квадратних метрів. Своїми діями реєстратор нанесла збитки державі на загальну суму 122 мільйони гривень.

Наразі досудове розслідування завершено. До суду скеровано обвинувальний акт за ч. 3 ст. 362 (несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї) Кримінального кодексу України.

Незаконні дії держреєстратора скасовано, право власності держбанку на майно поновлено.

Викриття зловмисниці здійснювалось під процесуальним керівництвом прокуратури Донецької області.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7556?fbclid=IwAR3EXAchDlx2E12eGxGa_qr5UJUb-IRG3HN58lK5TwNKc2NW2lu0GWDDASM#.Y0OZKuaP.dpbs

На Житомирщині СБУ затримала хабарника

  • 05.05.20, 17:58
СБУ затримання: На Житомирщині керівник одного з підрозділів Нацполіції систематично отримував гроші з легальних перевізників лісопродукції

Служба безпеки України викрила на систематичному вимаганні грошей з перевізників лісопродукції начальника сектору реагування патрульної поліції одного із відділень Головного управління Національної поліції у Житомирській області.

За попередньою версією слідства поліцейський погрожував місцевим підприємцям створити штучні перешкоди при транспортуванні та зберіганні лісу у разі несплати данини. Сума залежала від кількості рейсів та обсягів продукції на складах. За оперативними даними, щомісячно з кожного підприємця поліцейський отримував від 30 до 50 тисяч гривень.

Співробітники спецслужби задокументували кілька фактів отримання грошей фігурантом від п’яти комерсантів. Правоохоронці затримали капітана поліції згідно зі статтею 208 Кримінального процесуального кодексу України у Житомирі після передачі частини неправомірної вигоди від одного з підприємців.

Вирішується питання щодо повідомлення посадовцю поліції про підозру у вчиненні злочину та обрання міри запобіжного заходу.

У межах кримінального провадження за ч. 3 ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального кодексу України тривають слідчі дії для документування інших фактів отримання неправомірної вигоди фігурантом справи.

Заходи із викриття протиправної діяльності проводилися співробітниками Управління СБ України в Житомирській області спільно з Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань у Хмельницькому під процесуальним керівництвом військової прокуратури Житомирського гарнізону.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7557?fbclid=IwAR0XOSzuapjrh-CqO7uVAOekHVqz5wytnsrqbQowimD7zYv15JNahADxOck#.H2uy3bTr.dpbs

СБУ вилучила контрабанду

  • 05.05.20, 17:40
СБУ вилучила: Контрабандисти через порт «Південний» намагались ввезти в Україну понад 53 кілограми кокаїну

Служба безпеки України вилучила у порту «Південний» на Одещині 53,4 кілограма кокаїну, який учасники українського наркоугруповання намагались ввезти з однієї з країн Південної Америки.

У межах розпочатого кримінального провадження, співробітники Служби виявили першу партію важкого наркотику під час огляду в порту вантажного контейнера з бананами. 45 брикетів з високоякісним кокаїном були приховані серед легального вантажу. Для підтвердження якості «товару» відправники маркували пакети своїм «фірмовим знаком» - зображенням «міньйону», що вказує на належність до одного з південноамериканських наркосиндикатів. Для ускладнення виявлення наркотику сканером кожен брикет був обгорнутий у свинцеве пакування.
Орієнтовна вартість вилученого кокаїну на чорному ринку становить понад 200 мільйонів гривень.

Наразі тривають слідчі дії для встановлення та притягнення до відповідальності всіх осіб, причетних до організації каналу контрабанди наркотиків.

Заходи із викриття оборудки проводились Головним управлінням по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України під процесуальним керівництвом Київської місцевої прокуратури № 6 спільно з Управлінням Служби безпеки України в Одеській області у взаємодії з Державною митною службою та Державною прикордонною службою України.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7554?fbclid=IwAR3unxPaP51gejLYjDzS9Wkvh9RiXANF5n1xmZJPJESnq-Cs1lOqn6f61cI#.0ucGzBJd.dpbs