Чи дійсно СБУ "кошмарить" бізнес

  • 28.04.20, 18:31
Нещодавно на "Економічній правді" натрапив на цікаву колонку Юрія Радзієвського з промовистою назвою "СБУ підвищує тиск: що готує "реформа" спецслужби".
Щоправда, "цікавість" доволі умовна. Бо сама назва та окремі висновки автора є маніпулятивними.
Дійсно, в минулому про випадки тиску на бізнес згадували не раз. Вони негативно вплинули на імідж Служби, результати цього відчуваємо дотепер.
Але сьогодні перетворювати СБУ на "кошмар" для бізнесу та відлякувача іноземних інвестицій, як мінімум, невірно. Особливо коли статистика затримання корупціонерів з інших правоохоронних органів дає багато інформації для протилежних висновків.
Окремо зверну увагу на цікавий момент. Чи знаєте ви, що горезвісні "маски-шоу", у яких неодноразово звинувачували СБУ, в більшості випадків ініціювали слідчі інших правоохоронних органів?
Тобто вони розпочинали кримінальні провадження, а представників Служби залучали для участі у відповідних процесуальних заходах. І все це – в межах чинного законодавства.
Наприклад, доволі поширена практика: слідчий іншого правоохоронного органу розпочинає кримінальне провадження у злочині, не віднесеному до підслідності СБУ (при цьому перевірка обґрунтованості підстав – не в компетенції Служби), потім доручає одному з оперативних підрозділів СБУ провести слідчі дії (обшук або допит).
Хто у такій ситуації насправді тисне на бізнес, якщо кримінальне провадження розпочато з "надуманих" підстав? Слідчий, який його ініціював, чи оперативний співробітник, який зобов'язаний провести обшук?
Щоб таких ситуацій не виникало у майбутньому, це питання вирішується у законопроекті "Про СБУ". Він унеможливлює залучення співробітників Служби до проведення слідчих (розшукових) дій у рамках досудового розслідування злочинів, які не віднесені до її підслідності.
Однак деякі "експерти" вперто цього не помічають. Складається враження, що ледь не кожен намагається хайпонути на реформі СБУ. Мимоволі на думку спадає популярний у соцмережах мем про вчорашніх політичних експертів, які сьогодні раптом стали фахівцями-вірусологами.

До речі, ось ще один такий приклад подачі "смаженого": мовляв, після реформи СБУ зможе "забрати" у будь-якого іншого органу справу, якщо вона стосуватиметься державної безпеки.
А насправді ж право ініціативи та дозволу надається тільки вищим посадовим особам СБУ та ГПУ і стосується саме можливості Служби проводити досудове розслідування злочину, не віднесеного до її підслідності, якщо він становить загрозу державній безпеці.
Отож використати цей механізм для нібито тиску на бізнес, як побоюються окремі експерти, на практиці доволі складно.
Ще одна неоднозначна вимога – забрати у спецслужби повноваження щодо захисту економічної безпеки держави. Але давайте подивимося: агресія з боку РФ йде за чотирма операційними лініями – політичною, економічною, інформаційною та військовою.
Закон "Про національну безпеку України" прямо визначає обов'язком СБУ здійснювати контррозвідувальний захист економічної безпеки держави. Нам відмовитися від цього напряму? Ми готові просто здатися? Чи, може, повіримо, що РФ не буде підривати українську економіку?
Якщо ж ми впроваджуємо кращий зарубіжний досвід, то, наприклад, у Національній контррозвідувальній стратегії США на 2020-2022 рр. визначено п'ять стратегічних цілей контррозвідки. І три з п'яти – про економіку! У країнах НАТО та ЄС контррозвідка захищає критичну інфраструктуру. Чому ж деякі наші експерти посилаються на досвід іноземних спецслужб, але не бачать там економіки?
Наголошую, що сьогодні СБУ сприймає бізнес як важливого партнера. Ми взаємодіємо з провідними бізнес-асоціаціями: Американською торгівельною палатою, Спілкою українських підприємців, Європейською бізнес асоціацією. Разом з бізнес-омбудсменом розглядаємо скарги на СБУ.
І якщо порівняти динаміку таких скарг до Ради бізнес-омбудсмена, то по СБУ вона в рази менша, ніж по інших органах (у 2019 році: на СБУ – 17, на ДФС – 1073, на НПУ – 107). І щороку їх кількість зменшується.
Про який системний тиск ми тоді говоримо? Я розумію, що, мабуть, це і є робота окремих експертів – моделювати теоретичні лазівки. Але ж не за рахунок інсинуацій і домислів. Не можна цілеспрямовано позбавляти спецслужбу дієвого інструментарію перед загрозами тільки тому, що хтось наперед припускає теоретичний ризик якихось зловживань.
Маємо враховувати існуючі безпекові реалії, зокрема в економіці, а не викреслювати її зі списку. Бо насправді питання не в тому, які у Служби будуть повноваження (хоча і це важливо), а радше в тому – як і яким чином вони будуть реалізовуватися.

СБУ вилучила на Дніпропетровщині контрафактні цигарки

  • 28.04.20, 18:08

 Зловмисники виробляли контрафакт під виглядом відомих світових брендів. «Товар» продавали як на території України, так і контрабандою доставляти за кордон, зокрема, і до країн Європейського Союзу.

Під час обшуків у виробничих та складських приміщеннях, правоохоронці виявили понад 12 тисяч коробів з майже 6 мільйонами пачок з контрафактними цигарками на загальну суму 97,2 мільйона гривень.

Проти злочинців порушено кримінальні провадження за трьома статтями Кримінального кодексу України.

Джерело: https://www.facebook.com/SecurSerUkraine/posts/2679826538914001

"Чорнобилізація" пандемії коронавірусу в Росії

  • 28.04.20, 15:51

На тлі системної економічної кризи в Росії та пандемії, український аналітик Юрій Федоренко аналізує поточний розвиток подій в РФ, що засвідчує неспроможність російської влади до діалогу з власними громадянами

 

В умовах поширення пандемії COVID-19 брехня офіційного Кремля що до «готовності та повної забезпеченості системи ОЗ до боротьби», тягне за собою глобальні трагічні наслідки, тому - неприпустима. Наприклад, 19 березня 2020 року на сайті Міністерства охорони здоров'я РФ опублікована інформацію про готовність Інфекційної клінічної лікарні Ярославської області до прийому пацієнтів з "різними захворюваннями", в тому числі стверджується: "Персонал забезпечений в повному обсязі засобами індивідуального захисту - масками, рукавичками, бахілами, шапочками, халатами, костюмами".

Тотальна і повна брехня. Наказ Міністерства охорони здоров'я РФ від 19 березня 2020 р N 198н "Про тимчасовий порядок організації роботи медичних організацій з метою реалізації заходів щодо профілактики та зниження ризиків поширення нової коронавірусної інфекції COVID-19" грубо порушується. Життя і здоров'я медпрацівників і пацієнтів поставлені під загрозу. У багатьох лікарнях по регіонах Росії, засобів індивідуального захисту медпрацівників немає. Заявки лікувальних закладів не виконані.

Відсутність засобів індивідуального захисту медпрацівників перекреслює всі заходи по боротьбі з поширенням особливо небезпечної інфекції. Заражені медпрацівники надовго випадають з лікувального процесу, що в умовах пандемії критично, та ще й самі стають джерелом поширення інфекції "з прискоренням". І це не спроба принизити брехнею та панікою дії влади РФ. Це реальний стан речей. На момент написання статті, петицію на адресу Голови Уряду РФ, Міністра охорони здоров'я РФ та Генерального Прокурора РФ з вимогою «забезпечити медичних працівників засобами індивідуального захисту» підписали вже 175 424 особи. То ж, мабуть, такий жахливий стан - це реальність. Незалежна профспілка «Альянс лікарів» стверджує, що скарги на брак засобів захисту надійшли з трьох сотень лікарень.

 

Гранично точно сформулював суть проблеми президент Федерації анестезіологів і реаніматологів РФ Костянтин Лебединський: "Пам'ятаєте, як в літаках просять надягати кисневі маски? Спочатку собі, потім - дитині! І за сучасними алгоритмами серцево-легеневої реанімації спершу забезпечуємо безпеку рятувальника, потім рятуємо. Це не професійний егоїзм, а правило загального виживання".

Замість того, щоб забезпечити профільні заклади та фахівців усім необхідним, Прем'єр-міністр Михайло Мішустін розпорядився перепрофілювати цілий список медичних організацій в російських регіонах для боротьби з коронавірусом. На сайті уряду говориться, що в Санкт-Петербурзі, Криму, Краснодарському краї, Чувашії, Примор'ї та інших регіонах деякі медустанови будуть віддавати для лікування хворих на коронавірус. Причому мова йде не тільки про державні клініки, але і про приватні. В уряді вважають, що це збільшить кількість ліжок майже на п'ять тисяч.

Тим часом, в соціальних мережах все більше інформації з'являється про те, що кількість лікарів, померлих в результаті епідемії, набагато більше, ніж повідомляють офіційні джерела. Панічні настрої поширюються серед медпрацівників, які не бажають без необхідних засобів захисту ризикувати власним життям та життям свої х близьких. Тим більш – у непрофільних та непідготованих медичних закладах.

Напередодні, у Красноярську т.в.о. головного лікаря госпіталю ветеранів Олена Непомняща, кандидат медичних наук, мати двох дітей, викинулась з вікна 5-го поверху лікарні. За інформацією джерела «ТВК Красноярськ», інцидент стався прямо під час селекторної наради з головою крайового МОЗ Борисом Неміком, на якому обговорювалися питання перепрофілювання одного з корпусів госпіталю на прийом хворих коронавірусом - розмістити там хочуть до 80 пацієнтів. Лікарка була категорично проти цього рішення через гостру нестачу засобів захисту та загальної непідготовленості персоналу медустанови. Проте будь-яким чином перешкодити виконанню указу про зміну профілю лікарні було неможливо. Можливо, що саме це підштовхнуло її на такий крок. Медикам вдалося врятувати жінці життя, проте вона все ще перебуває у важкому стані.

Скільки ще потрібно покласти життів медичних працівників до постаменту влади Кремля, щоб та перестала брехати та зрозуміла, що від захисту життя медичних працівників напряму залежить здоров’я та життя простих громадян?

 

Джерело: https://znaj.ua/ru/kompromat/308099-chornobilizaciya-pandemiji-koronavirusu-v-rosiji-abo-chomu-putin-movchit

СБУ викрила корупційний механізм у Держагентстві

  • 27.04.20, 19:06
СБУ викрила корупційний механізм у Держагентстві з управління зоною відчуження

Співробітники Головного управління по боротьбі з корупцією та оргзлочинністю Служби безпеки України викрили корупційний механізм під час нарахування премій керівникам державних підприємств, що входять до сфери управління «Державного агентства України з управління зоною відчуження».

Оперативники спецслужби встановили, що посадовці держпідприємств запропонували голові агентства нараховувати їм щоквартальні премії у розмірі до 500 тисяч гривен, 50% з яких обіцяли передавати їй. Голова відразу повідомила про корупційну пропозицію Службу безпеки Україна та допомагала викрити зловмисників.

Співробітники СБУ, зокрема, задокументували факт передачі директором одного з держпідприємств голові агентства 210 тисяч гривень за нарахування йому премії у розмірі понад 430 тисяч гривень.

У межах досудового розслідування кримінального провадження за ч. 4 ст. 369 Кримінального кодексу України директору держпідприємства повідомлено про підозру у вчиненні злочину, вирішується питання щодо обрання міри запобіжного заходу.

Тривають слідчі дії для встановлення інших можливих корупційних фактів, а також законності нарахування премій посадовцям державних підприємств, що входять в управління «Державного агентства України з управління зоною відчуження».

Операція проводилась спільно з Національним антикорупційним бюро під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7509?fbclid=IwAR0jyAHV4zJ27dXXPLEXjCvJhpB3SelgG7Mais1hYOFVJVPQH6zeb41M3y8#.z6rwqKqc.dpbs

СБУ завершила досудове розслідування у справі Гандзюк

  • 27.04.20, 18:49
Служба безпеки України під процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора завершила досудове розслідування у кримінальному провадженні за підозрою голови Херсонської облради Владислава Мангера та помічника-консультанта депутата цієї ж ради Олексія Левіна в організації нападу на Катерину Гандзюк.

«Усі матеріали готові, співробітники СБУ фахово зробили свою роботу й зібрали доказову базу, яка дасть можливість чітко довести позицію обвинувачення в суді. Сподіваюся, що ця справа буде розглянута першочергово. Виконавці та замовники вбивства Катерини Гандзюк отримують заслужене покарання», заявив Голова Служби безпеки України Іван Баканов.

За версією слідства, Мангер підозрюється у тому, що за попередньою змовою з Левіним організував нанесення тяжких тілесних ушкоджень Катерині Гандзюк, які призвели до її смерті. Мангер і Левін підозрюються у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28 та ч. 2 ст. 121 Кримінального кодексу України.

Слідчі СБУ повідомили підозрюваним, їхнім захисникам, потерпілим та їхнім представникам про завершення досудового розслідування. Всім сторонам надано доступ до матеріалів слідства. Після того як сторона захисту ознайомиться з матеріалами кримінального провадження, їх буде скеровано до суду для розгляду по суті.

Нагадаємо, що у справі Гандзюк уже винесено вирок п’ятьом особам: безпосередньому організатору злочину Сергію Торбіну та його співучасникам - Микиті Грабчуку, Володимиру Васяновичу, В’ячеславу Вишневському та Віктору Горбунову. Їм призначено покарання від трьох до шести з половиною років позбавлення волі.

Голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру повідомлено про підозру у вчиненні злочину.

Ключового фігуранта справи, Олексія Левіна, було затримано 24 січня 2020 року у Болгарії завдяки співпраці місцевих правоохоронців з СБУ та Офісом Генерального прокурора України. 16 березня Олексія Левіна було екстрадовано в Україну.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7508?fbclid=IwAR2axDFwQiwpIO-moGzuL1riP2j5I5d1OujBpcp_9sMeZRq_-nEkri-DdB0#.0TBKNtau.dpbs

Уряд дозволить працювати «деяким продовольчим ринкам»

  • 27.04.20, 15:32
Уряд України має намір 29 квітня розглянути питання про відновлення роботи деяких продовольчих ринків, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час онлайн-наради з президентом України Володимиром Зеленським щодо питань боротьби з COVID-19.
За словами Шмигаля, це стало можливим завдяки тому, що Міністерство охорони здоров’я України та Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України розробили чіткі критерії роботи та алгоритм контролю.
«Йдеться про відкриття 281 продовольчого ринку по всій території України, які зможуть функціонувати в режимі не гірше, ніж супермаркети. Тобто з дотриманням жорстких санітарних норм, порушення яких будуть суворо каратися, аж до закриття роботи ринків на певний період», – повідомив Денис Шмигаль.
Минулого тижня в кількох українських містах відбулися протести підприємців, які вимагали реалізації свого конституційного права на працю. Зокрема, Радіо Свобода пповідомляло про такі акції в Одесі та Запоріжжі. У Запоріжжі на ініціаторку протесту Лідію Кривенко співробітники поліції склали адміністративний протокол, який вона має намір оскаржити.

СБУ викрила прокурора на хабарі за закриття справи

  • 27.04.20, 15:03
СБУ викрила прокурора на хабарі за закриття справи щодо зберігання наркотиків

Взято під варту прокурора однієї з місцевих прокуратур Дніпра, якого Служба безпеки України викрила на одержанні неправомірної вигоди.

За версією досудового розслідування, посадовець вимагав гроші від мешканки обласного центру, до якої слідчими поліції було розпочато кримінальне провадження за фактом незаконного зберігання наркотиків. За 7 тисяч американських доларів прокурор обіцяв фігурантці сприяння у «вирішенні питання» щодо не притягнення її до відповідальності.

Правоохоронці затримали посадовця відповідно до ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України на одній з вулиць міста під час одержання всієї суми хабара.

Під час обшуків за місцем роботи та у помешканні прокурора співробітники СБУ виявили речові докази його причетності до протиправної діяльності.

У межах кримінального провадження, розпочатого ч. 3 ст. 369-2 (зловживання впливом) Кримінального кодексу України, затриманому посадовцю повідомлено про підозру та обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою

Операція із викриття незаконних дій проводилась спільно з Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у м. Полтава, та прокуратурою Полтавської області.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/21/view/7506?fbclid=IwAR31aMF5EuiOhIjWD0RTUtwWAgsD4RIzNn2l0SZ8GiMuUQvVyAmbxgUICmE#.BekT2wcp.dpbs

На Житомирщині СБУ задокументувала діяльність угруповання

  • 24.04.20, 20:14
На Житомирщині за матеріалами СБУ повідомлено підозру організатору центру з мінімізації податкових платежів

На Житомирщині Служба безпеки України задокументувала діяльність угруповання, учасники якого організували міжрегіональний центр з мінімізації податкових платежів при розмитненні імпортних автомобілів за заниженою оціночною вартістю.

У ході досудового розслідування правоохоронці зібрали достатню доказову базу, яка підтверджує участь у цій схемі ексдепутата Житомирської міськради. Він раніше обіймав посаду першого заступника голови обласної військово-цивільної адміністрації одного зі східних регіонів України.

Зловмисник зареєстрував на підставних осіб кілька підконтрольних комерційних структур, чиї реквізити використовувалися під час імпорту автомобілів із Євросоюзу. Директором і бухгалтером фірм він призначив свою знайому. Ще один спільник, митний брокер, відповідав за «вирішення» митних формальностей при оформленні автомобілів.

Використовуючи підроблені документи, фігуранти штучно занижували реальну вартість обов’язкових відрахувань до бюджету.

Організатор використовував численні зв’язки серед працівників митниці, які він завів завдяки займаним посадам. Митники закривали очі на невідповідності у документах при оформленні авто. Встановлено, що за період активної діяльності угруповання бюджет недоотримав 8,2 мільйона гривень.

На підставі зібраних доказових матеріалів організатору центру повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 28 (вчинення злочину організованою групою), ч. 3 ст. 27 (види співучасників) та ч. 3 ст. 212 (умисне ухилення від сплати податків або зборів, якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) Кримінального кодексу України.

Митному брокеру інкримінується ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 27 та ч. 3 ст. 212 КК України. Підприємиця підозрюється у вчиненні злочину за ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 212 КК України.

Рішенням суду накладено арешт на майно фігурантів кримінального провадження: два банківських рахунки та заблоковано рух коштів на 23 банківських картках, шість автомобілів, 15 земельних ділянок, квартиру та частину житлового будинку, які належать їм на правах власності.

Матеріали документування протиправних дій посадовців Житомирської митниці, причетних до функціонування ОЗУ, виділено в окреме кримінальне провадження за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.

Заходи із документування діяльності організованого злочинного угруповання проводилися співробітниками УСБУ в Житомирській області спільно з управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС та прокуратурою.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/7495?fbclid=IwAR0jihQlSj_GDcm-pWn5a1aaTXPJ7DWxmLiZiWjbqQKlvGO8nHhCfuZOUSI#.Hp2rCL7E.dpbs

СБУ викрила посадовців державного авіапідприємства на збитках

  • 24.04.20, 20:01
СБУ викрила посадовців державного авіапідприємства на мільйонних збитках, завданих бюджету

Служба безпеки України викрила на Київщині посадовців державного авіаційного підприємства на мільйонних збитків, завданих бюджету під час виконання робіт з капітального ремонту та реконструкції об’єктів виробничо-технічної інфраструктури.

Оперативники спецслужби встановили, що посадовці держпідприємства вступили у змову із підконтрольним їм генпідрядником робіт. Усупереч вимогам законодавства про здійснення державних закупівель вони безпідставно змінили умови та вартість договору. Дії зловмисників призвели до збільшення кінцевої вартості робіт, чим завдали державі збитки на більше ніж 3 мільйони гривень.

У межах кримінального провадження, розпочатого за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України, правоохоронці виявили документацію, яка містить інформацію про проведені фінансово-господарські операції. Також було ініційовано проведення відповідних економічних та почеркознавчих експертиз.

На підставі отриманих достатніх доказів колишньому керівнику державного підприємства, відповідальному за укладання та виконання договірних відносин, повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України.

Заходи з викриття зловмисників, причетних до оборудки, здійснювалися співробітниками Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби спільно з Головним управлінням Національною поліції в Київській області під процесуальним керівництвом прокуратури Київської області.

Джерело: https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/7496?fbclid=IwAR3BGmBP_PSg3KH5lBgHbePLNDxj95-KrfcR7OaIune3OmW7CGvsNziCEF4#.uaV3jzVh.dpbs

СБУ викрила мільйонні розкрадання під час ремонту автодоріг

  • 24.04.20, 19:32
На Одещині СБУ викрила мільйонні розкрадання під час ремонту автодоріг

Служба безпеки України викрила схему розкрадання державних коштів, виділених на проведення капітального ремонту автомобільних доріг в Одеській області.
Виконавчий комітет Ренійської міської ради уклав з підрядником понад два десятки договорів, але їх підписання відбувалось без обов’язкового дотримання процедур державних закупівель.
Також підрядники вносили до бухгалтерської і технічної документації неправдиві відомості про фактичний обсяг виконаних робіт і використані матеріали. За попередніми оцінками фахівців, оборудка завдала збитки державі на загальну суму майже 4 мільйони гривень.
За даним фактом відкрито кримінальне провадження.